Отиди на
Форум "Наука"

Смяна на вярата


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, Atom said:

В такъв случай е деградирал напълно.  Нищо общо с предния.

Както и да е. Нов ник, нов имидж. Този новият, засега за мен е долнопробен спамър. За де се издигне до нивото на Трол ще трябва  да се потруди доста, но нещо  ме съмнява, че ще има подобрение. 

Нагласата, според предназначението, съответно и нивото. Не може да плашиш мишки, така както се плашат гарги! А познанията ви по темата, са като на мишки...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 412
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 56 минути, cucumerario said:

Нагласата, според предназначението, съответно и нивото. Не може да плашиш мишки, така както се плашат гарги! А познанията ви по темата, са като на мишки...:)

И вместо да спамите и тролите, може ли някой от вас да отрече, че отрицанието на кръщелни християнски имена и на християнски светци, подбудени от националистически и расистки идеологии, нарушава каноните на християнството! М?

Не питаха ли някои от вас:

Преди 14 часа, scaner said:

То това е въпроса - защо си мислиш, че се сменя вярата. Нова вяра ли се налага, забранява ли се нещо свързано с вярата, променят ли се верските канони?

..и като получихте отговора, изведнъж се оказа, че било спам и тролене.. Що се така се получава все бе, имате ли някакви обяснения или ще чакате да дойдат милиционерите и да ви решат проблемите и спестят отговорите?  :)

То нали все някой трябва да ви извади от торбата с шилото... 😀

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Така де, това е за пред масите. На практика, фактите го опровергават. Примерът с Александър Невски, няма документи че се е покаял че е станал мюсулманин. Но на, направили го светец. Чудеса, разбира се

А дали има значение за РПЦ дали е православен или мюсюлманин. Важното е, че не е "западняк"

 «Однажды наш Президент Владимир Путин, а он православный человек, на вопрос журналистов об отношении православия к католицизму и исламу ответил: «Мы к исламу ближе». Я тоже считаю так. С точки зрения традиций и нравственной морали мы с исламом ближе, чем с рядом западных христианских общин», – отметил патриарх Кирилл.

 «И ислам, и православие принадлежат к одной восточной группе. Так получилось, что Восток оказался менее восприимчивым к новациям религиозной жизни, – сказал Святейший владыка. – Как и ислам, православие твердо стоит на догмах – основе нравственности, и с опасением смотрит на религиозную жизнь Запада. Она деградирует. И я думаю, в значительной части именно это приводит к напряжению между мусульманами и так называемыми «христианами». Когда благочестивые мусульмане видят, что происходит, они не могут этого понять. И это создает новые разночтения, когда отсутствует даже базовая мораль».

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Atom said:

А дали има значение за РПЦ дали е православен или мюсюлманин. Важното е, че не е "западняк"

 «Однажды наш Президент Владимир Путин, а он православный человек, на вопрос журналистов об отношении православия к католицизму и исламу ответил: «Мы к исламу ближе». Я тоже считаю так. С точки зрения традиций и нравственной морали мы с исламом ближе, чем с рядом западных христианских общин», – отметил патриарх Кирилл.

 «И ислам, и православие принадлежат к одной восточной группе. Так получилось, что Восток оказался менее восприимчивым к новациям религиозной жизни, – сказал Святейший владыка. – Как и ислам, православие твердо стоит на догмах – основе нравственности, и с опасением смотрит на религиозную жизнь Запада. Она деградирует. И я думаю, в значительной части именно это приводит к напряжению между мусульманами и так называемыми «христианами». Когда благочестивые мусульмане видят, что происходит, они не могут этого понять. И это создает новые разночтения, когда отсутствует даже базовая мораль».

Това едва ли е по темата, но затова пък сигурно се счита, за някакъв вид благороден спам и тролене, според даденото ви право тук, да тричате гадните, омразни руски кучета..

Сега да ви попитам по темата, някой от вас, чувал ли е за значението на Светите Тайнства и Символа на Вярата в християнството?

Някой да е чувал, за "Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете" и до какво води когато не се зачита от проповедник или се подтикват вярващите, да не го зачитат?

 

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

Дай линк да видим какво точно е казал и в какъв контекст.  

Потрудих се да намеря. И какво се оказа - долна руска пропаганда, както обикновено! Не могат да живеят тези хора без пропаганда и лъжи, и това е :) А в тоя форум има и балъци дето се ловят на кукичките.

Ето руският източник (един от многото):

Думенко заявил, что украинцы должны отказаться от своего небесного покровителя, если он имеет отношение к Русской Церкви.

Там се цитира първоизточника:

Митрополит Епіфаній: «Ми просто терпимо присутність МП - вони не мають права перебувати на нашій території»

На български:  Митрополит Епифаний: "Ние просто търпим присъствието на МП - те нямат право да бъдат на наша територия"


И там вътре има следният текст. Давам го първо на украински, после и превод на български, два блока са:

Цитирай

Наступне питання від мого колеги Олега Базара: чому в церковному календарі ПЦУ багато типово російських святих — Олександр Невський, Василь Блаженний, Ксенія Петербурзька, наприклад? Як з цим бути? Чи потрібно їх “люструвати” через те, що вони російські святі?

Якщо ви заглянете в наш календар, який друкується як офіційне видання Православної церкви України, то практично таких святих, які є суто російськими, там немає. Хоча важко ділити. Кожна помісна православна церква має своїх святих, і ми, як українська церква, маємо своїх українських святих, яких ми особливо шануємо. Щодо деяких шанованих святих, яких ви назвали: Олександр Невський, Ксенія Петербурзька… Спочатку ми не внесли їх у календар, але отримали багато запитів від наших вірних, коли ж їм святкувати день ангела, адже вони мають своїм небесним покровителем того чи іншого російського святого. І змушені були залишити таких відомих шанованих святих, хоча знаємо, яку роль в історії вони інколи відігравали.

Олександр Невський – так. Ксенії Петербурзької це не стосується, вона була блаженна, Христа ради юродива.

Так. Він навіть внесений у нас як Олександр, але не Невський, а Новгородський. І тому, знаючи історію, ми залишили це як тимчасове явище у зв'язку із запитом наших вірних.

Ми переглянули весь календар, він був затверджений нашою календарною комісією, синодом, архієрейським собором, тому в нашому календарі дуже мало таких святих, які викликають запитання. Але окремих ми залишили у зв'язку, повторю, із запитами.

На български (превод с DeepL):

Цитирай

Следващият въпрос е от моя колега Олех Базар: защо в църковния календар на ОКУ има толкова много типично руски светци - Александър Невски, Василий Блажени, Ксения Петербургска, например? Трябва ли те да бъдат "лустрирани", защото са руски светци?

Ако погледнете нашия календар, който се издава като официално издание на Православната църква на Украйна, на практика няма светци, които да са чисто руски. Макар че е трудно да се направи разграничение. Всяка поместна православна църква има свои светци, а ние като украинска църква имаме свои украински светци, които особено почитаме. Относно някои от почитаните светци, които споменахте: Александър Невски, Ксения от Санкт Петербург... Отначало не ги включихме в календара, но получихме много молби от нашите вярващи да празнуваме деня на ангела, защото те имат за свой покровител руски светец. И се наложи да пропуснем някои известни и почитани светци, въпреки че знаем каква роля понякога са играли в историята.

Александър Невски - да. Това не се отнася за Света Ксения от Санкт Петербург, тя е била блажена, глупачка заради Христос.

Да. Той дори е посочен като Александър, но не Невски, а Новгородски. И така, познавайки историята, ние го оставихме като временно явление във връзка с молбата на нашите вярващи.

Прегледахме целия календар, той беше одобрен от нашата календарна комисия, от синода и от епископския съвет, така че в нашия календар има много малко светци, които предизвикват въпроси. Но оставихме някои от тях заради, повтарям, молбите.

 

Следващият параграф - подчертал съм важното парче:

Цитирай

Візьмемо мій приклад. Мене хрестили на честь Ксенії Петербурзької в 1990 році. Святкувати 6 лютого. Так, є Ксенія Міласська, приміром. Але як я зміню те, що відбулося під час хрещення понад 30 років тому? 

Ми не говоримо про перехрещення. Ми можемо говорити про зміну того чи іншого святого. Якщо візьмемо Ксенію, є інші Ксенії, на честь яких можна змінити дату святкування. Ви звертаєтесь у своїх молитвах до певної святої чи святого з проханням про захист, допомогу тощо. І це змінюється, бо часто буває навіть у випадку зі священниками — приходять студенти, які навчаються в академії, але мають імена, яких немає у святцях, наприклад, Руслан. Вони змінюють це ім'я на Роман чи подібне і святкують день небесного покровителя, обравши того чи іншого святого. Відбувається зміна, в цьому немає жодних проблем.

Але якщо у вас є духовна потреба молитися до святої преподобної Ксенії Петербурзької, ніхто цього не забороняє, на небесах усі святі. Якщо є така потреба, то ми не заперечуємо. Так склалося історично, що ми намагаємось вичистити все російське, але це не стосується святих. Так склалося в історії, що був певний період часу, коли ми були єдині, перебували в цій духовній окупації, і потрібен час для того, щоб поступово відійти від цієї російської традиції, але це неможливо зробити відразу, бо люди звикають. Потрібно, щоб змінилося покоління, і думаю, в майбутньому все буде гаразд.

Тобто якщо хочеш перейти від Ксенії Петербурзької до іншої святої Ксенії, просто просиш благословення свого священника, і все?

Так.

И на български:

Цитирай

Да вземем моя пример. През 1990 г. се кръстих в чест на Света Ксения от Санкт Петербург. Празнувам на 6 февруари. Да, има и Ксения Миласка, например. Но как мога да променя това, което се е случило по време на моето кръщение преди повече от 30 години?

Не става дума за повторно кръщение. Можем да говорим за промяна на един светец. Ако вземем Ксения, има и други Ксения, в чиято чест можем да променим датата на празника. В молитвите си се обръщате към определен светец или светци, за да поискате закрила, помощ и т.н. И това се променя, защото често се случва дори при свещениците - идват студенти, които учат в академията, но имат имена, които не са в празничните дни, например Руслан. Те променят това име на Роман или нещо подобно и празнуват деня на светеца-покровител, като избират конкретен светец. Има промяна, няма проблем с това.

Но ако имате духовна потребност да се помолите на света Ксения Петербургска, никой не ви забранява, всички на небето са светци. Ако има такава потребност, ние не възразяваме. Исторически погледнато, ние се опитваме да изчистим всичко руско, но това не се отнася за светците. В историята се е случило така, че е имало определен период от време, когато сме били обединени, под тази духовна окупация, и е необходимо време, за да се отдалечим постепенно от тази руска традиция, но това не може да стане за една нощ, защото хората свикват с нея. Необходима е смяна на поколенията и мисля, че в бъдеще всичко ще бъде наред.

Значи, ако искате да преминете от Света Ксения от Санкт Петербург към друга Света Ксения, просто молите свещеника си за благословия и това е всичко?

Да.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, scaner said:

И там вътре има следният текст. Давам го първо на украински, после и превод на български, два блока са:

Цитирай

Наступне питання від мого колеги Олега Базара: чому в церковному календарі ПЦУ багато типово російських святих — Олександр Невський, Василь Блаженний, Ксенія Петербурзька, наприклад? Як з цим бути? Чи потрібно їх “люструвати” через те, що вони російські святі?

Якщо ви заглянете в наш календар, який друкується як офіційне видання Православної церкви України, то практично таких святих, які є суто російськими, там немає. Хоча важко ділити. Кожна помісна православна церква має своїх святих, і ми, як українська церква, маємо своїх українських святих, яких ми особливо шануємо. Щодо деяких шанованих святих, яких ви назвали: Олександр Невський, Ксенія Петербурзька… Спочатку ми не внесли їх у календар, але отримали багато запитів від наших вірних, коли ж їм святкувати день ангела, адже вони мають своїм небесним покровителем того чи іншого російського святого. І змушені були залишити таких відомих шанованих святих, хоча знаємо, яку роль в історії вони інколи відігравали.

Олександр Невський – так. Ксенії Петербурзької це не стосується, вона була блаженна, Христа ради юродива.

Так. Він навіть внесений у нас як Олександр, але не Невський, а Новгородський. І тому, знаючи історію, ми залишили це як тимчасове явище у зв'язку із запитом наших вірних.

Ми переглянули весь календар, він був затверджений нашою календарною комісією, синодом, архієрейським собором, тому в нашому календарі дуже мало таких святих, які викликають запитання. Але окремих ми залишили у зв'язку, повторю, із запитами.

Expand  

На български (превод с DeepL):

Цитирай

Следващият въпрос е от моя колега Олех Базар: защо в църковния календар на ОКУ има толкова много типично руски светци - Александър Невски, Василий Блажени, Ксения Петербургска, например? Трябва ли те да бъдат "лустрирани", защото са руски светци?

Ако погледнете нашия календар, който се издава като официално издание на Православната църква на Украйна, на практика няма светци, които да са чисто руски. Макар че е трудно да се направи разграничение. Всяка поместна православна църква има свои светци, а ние като украинска църква имаме свои украински светци, които особено почитаме. Относно някои от почитаните светци, които споменахте: Александър Невски, Ксения от Санкт Петербург... Отначало не ги включихме в календара, но получихме много молби от нашите вярващи да празнуваме деня на ангела, защото те имат за свой покровител руски светец. И се наложи да пропуснем някои известни и почитани светци, въпреки че знаем каква роля понякога са играли в историята.

Александър Невски - да. Това не се отнася за Света Ксения от Санкт Петербург, тя е била блажена, глупачка заради Христос.

Да. Той дори е посочен като Александър, но не Невски, а Новгородски. И така, познавайки историята, ние го оставихме като временно явление във връзка с молбата на нашите вярващи.

Прегледахме целия календар, той беше одобрен от нашата календарна комисия, от синода и от епископския съвет, така че в нашия календар има много малко светци, които предизвикват въпроси. Но оставихме някои от тях заради, повтарям, молбите.

 

Следващият параграф - подчертал съм важното парче:

Цитирай

Візьмемо мій приклад. Мене хрестили на честь Ксенії Петербурзької в 1990 році. Святкувати 6 лютого. Так, є Ксенія Міласська, приміром. Але як я зміню те, що відбулося під час хрещення понад 30 років тому? 

Ми не говоримо про перехрещення. Ми можемо говорити про зміну того чи іншого святого. Якщо візьмемо Ксенію, є інші Ксенії, на честь яких можна змінити дату святкування. Ви звертаєтесь у своїх молитвах до певної святої чи святого з проханням про захист, допомогу тощо. І це змінюється, бо часто буває навіть у випадку зі священниками — приходять студенти, які навчаються в академії, але мають імена, яких немає у святцях, наприклад, Руслан. Вони змінюють це ім'я на Роман чи подібне і святкують день небесного покровителя, обравши того чи іншого святого. Відбувається зміна, в цьому немає жодних проблем.

Але якщо у вас є духовна потреба молитися до святої преподобної Ксенії Петербурзької, ніхто цього не забороняє, на небесах усі святі. Якщо є така потреба, то ми не заперечуємо. Так склалося історично, що ми намагаємось вичистити все російське, але це не стосується святих. Так склалося в історії, що був певний період часу, коли ми були єдині, перебували в цій духовній окупації, і потрібен час для того, щоб поступово відійти від цієї російської традиції, але це неможливо зробити відразу, бо люди звикають. Потрібно, щоб змінилося покоління, і думаю, в майбутньому все буде гаразд.

Тобто якщо хочеш перейти від Ксенії Петербурзької до іншої святої Ксенії, просто просиш благословення свого священника, і все?

Так.

Expand  

И на български:

Цитирай

Да вземем моя пример. През 1990 г. се кръстих в чест на Света Ксения от Санкт Петербург. Празнувам на 6 февруари. Да, има и Ксения Миласка, например. Но как мога да променя това, което се е случило по време на моето кръщение преди повече от 30 години?

Не става дума за повторно кръщение. Можем да говорим за промяна на един светец. Ако вземем Ксения, има и други Ксения, в чиято чест можем да променим датата на празника. В молитвите си се обръщате към определен светец или светци, за да поискате закрила, помощ и т.н. И това се променя, защото често се случва дори при свещениците - идват студенти, които учат в академията, но имат имена, които не са в празничните дни, например Руслан. Те променят това име на Роман или нещо подобно и празнуват деня на светеца-покровител, като избират конкретен светец. Има промяна, няма проблем с това.

Но ако имате духовна потребност да се помолите на света Ксения Петербургска, никой не ви забранява, всички на небето са светци. Ако има такава потребност, ние не възразяваме. Исторически погледнато, ние се опитваме да изчистим всичко руско, но това не се отнася за светците. В историята се е случило така, че е имало определен период от време, когато сме били обединени, под тази духовна окупация, и е необходимо време, за да се отдалечим постепенно от тази руска традиция, но това не може да стане за една нощ, защото хората свикват с нея. Необходима е смяна на поколенията и мисля, че в бъдеще всичко ще бъде наред.

Значи, ако искате да преминете от Света Ксения от Санкт Петербург към друга Света Ксения, просто молите свещеника си за благословия и това е всичко?

Да.

:)

Само не разбах, конкретно, това гнусна руска пропаганда ли е или гнусна украинска пропаганда, за да знаем как, да го коментираме? Все пак нали тук не говорим за пропаганда, а за смяна на вярата..

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, cucumerario said:

Само не разбах, конкретно, това гнусна руска пропаганда ли е или гнусна украинска пропаганда, за да знаем как, да го коментираме?

Включи и другата клетка в работа де, и вероятно ще ти светне :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, scaner said:

Включи и другата клетка в работа де, и вероятно ще ти светне :)

 

Признавам нямам такива клетки, нито една. :) Нужно ми е пояснение, конкретно цитата които съм пуснал, изказването на Епифаний, истина ли е според теб или някаква пропаганда? 😊

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, cucumerario said:

Нужно ми е пояснение, конкретно цитата които съм пуснал истина ли е според теб или някаква пропаганда?

Дал съм ти всички линкове. Четеш -> знаеш.

Казват, четенето развивало клетките, така че има шанс да компенсираш липсата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Дал съм ти всички линкове. Четеш -> знаеш.

Казват, четенето развивало клетките, така че има шанс да компенсираш липсата.

Абе, ако е за четене, развих клетките още оня ден, но не мога да разбера, как се променя смисъла на прочетеното сега, след като го прочете и разви клетките и ти.

Вярваш ли, че християнин може да се отрече, от името на светеца на който е кръстен и да го замени с друг, макар и подобен или омоним? И защо тази процедура, трябва да бъде извършена от някакъв по-специален вид свещеник и какво по-точно ще извърши той? Те това не ми стана ясно... От кога и къде тоя канон, дето отменя канона на Светите тайнства и Символа на Вярата? Не смятам, че обяснението или оправданието на Епифаний е достатъчно и задоволява изясняването или компенсацията на липсите. Не ти дава и никакъв шанс.. :)

Точно, за това те попитах в думите на Епифаний ли видя, цитирам "долна руска пропаганда, както обикновено! Не могат да живеят тези хора без пропаганда и лъжи, и това е :) А в тоя форум има и балъци дето се ловят на кукичките."? :)

Иначе благодаря ти, за линка, честно казано ме мързеше, да търся особено пък, за още по-големия мързел, но благородно и оправдано Свише, спамещ и въздигнал се до трол, Атом...;)

Аве Сканер, отиващите на смърт те поздравяват! И ако ме бамнат сега милиционерите, подържай вярата, че ще се срешнем отново, чиста и неопетнена!

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, cucumerario said:

Това едва ли е по темата

Точно по темата си е.  Иначе колко са канонични руските представи може да се види от изявленията на Патриарх Кирил:

"Святейший Патриарх Кирилл посетил 16 апреля 2017 года в день празднования Святого Христова Воскресения Российскую детскую клиническую больницу Москвы, где во время проповеди заявил, что «Христиане и мусульмане обращаются к одному и тому же богу-творцу...»"   

За "руския мир" да не говорим. Аз не знам някъде в каноните или свещените писания да се споменава "русский мир" като ценност, ама какво разбирам аз. Патриарх Кирил ги разбира повече тези неща:

«Если говорить о цивилизации, то Россия принадлежит к цивилизации более широкой, чем Российская Федерация. Эту цивилизацию мы называем Русским миром. Русский мир — это не мир Российской Федерации, это не мир Российской империи. Русский мир — от киевской купели крещения. Русский мир — это и есть особая цивилизация, к которой принадлежат люди, которые сегодня себя называют разными именами — и русские, и украинцы, и белорусы. К этому миру могут принадлежать люди, которые вообще не относятся к славянскому миру, но которые восприняли культурную и духовную составляющую этого мира как свою собственную», 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Втори след княза said:

Отбелязвам, че Украйна е съвременен пример за промяна на вярата чрез държавна намеса.

 Отклоняваш се от темата ! Не става въпрос за държавна намеса, а за лично желание.

On 21.01.2016 г. at 14:05, vvarbanov said:

Защо хората не искат да си сменят религията?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, scaner said:

Включи и другата клетка в работа де, и вероятно ще ти светне :)

 Много искаш, Запъртъка има само една клетка и тя е за тролене, няма свободни ресурси. 🤣

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:
Преди 18 часа, Втори след княза said:

Отбелязвам, че Украйна е съвременен пример за промяна на вярата чрез държавна намеса.

 Отклоняваш се от темата ! Не става въпрос за държавна намеса, а за лично желание.

Не е редно да променяш темата (правилата) по време на дискусията. Темата, както си я поставил е "Смяна на вярата" за което има вътрешни и външни фактори. Аз твърдя, че външните са много силни.

Човек, който има нужда от духовна опора и от вяра, има нужда и от жив духовен наставник, а това значи и от църковна организация. Протестантите си приказват, че бог е в човеците, но и те си имат пастори. При това пасторите им доста активно се занимават с мирски дела и пробутват своите в живота, търсят измежду своите пробивни и ги пласират според възможностите си. Нашите попове все още гледат само да намерят спонсори, вместо сами да си ги направят успешни, та да са благодарни.

Така че, когато властта протежира някои духовни наставници, пастири, то владее и паството заедно с тях. А енориашите усвояват, приемат от пастира си не само религиозни поучения, но и политически нагласи.

 В Украйна се толерира и насажда нетърпимост към привърженици на каноните, с години съществуващи там. Властта може да го направи. Хората имат нужда от наставници и ще приемат новопоставените (новопредставлените? :) ), дори да са отлъчени от предишния духовен представител на Бога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, scaner said:

Издигането на светец е основно политически акт, ценностите му в битието обикновено са измислени.

Така е. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 4 минути, Втори след княза said:

Не е редно да променяш темата (правилата) по време на дискусията. Темата, както си я поставил е "Смяна на вярата" за което има вътрешни и външни фактори. Аз твърдя, че външните са много силни.

Темата е "смяна на вярата", а не "смяна на вярата в Украйна".  

Аз пък твърдя, че има смяна на вярата в Русия и то точно под влияние на държавата. От християнство и православие се сменя на рускомирство.   Възможно е рускомиряните да са поредната християнска ерес, а не нова религия - не знам как е от богословска гледна точка. Но, че това е смяна или най-малкото промяна на вярата няма никакво сънение.

В тази връзка   в Украйна няма смяна на вярата, а връщане към каконизма на православието и отказ от ереста на рускомирството. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, scaner said:

Това не се отнася за Света Ксения от Санкт Петербург, тя е била блажена, глупачка заради Христос.

Лошият превод ме подведе. " Ксенії Петербурзької це не стосується, вона була блаженна, Христа ради юродива."
Явно приемат Ксения Петербуржка в пантеона си.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Atom said:

Темата е "смяна на вярата", а не "смяна на вярата в Украйна".  

Първо, Смяна на вярата е общо и не изключва частните случаи.

Второ, това е пример пред очите ни. Не е смислено да коментираме събития от преди векове, а не тези, които стават сега. Имаме повече възможности за изложение на факти, а не измислици.

  

Преди 7 минути, Atom said:

Аз пък твърдя, че има смяна на вярата в Русия и то точно под влияние на държавата.

Ами, в темата си.  Развивай нататък.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Втори след княза said:

Лошият превод ме подведе. " Ксенії Петербурзької це не стосується, вона була блаженна, Христа ради юродива." Явно ПЦУ приема Ксения Петербуржка в пантеона си.

Какво значи "приема я"? В текста е казано, че в църковния именник има и друга Ксения,  а ако някой иска да се моли на друг светец, никой не му забранява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:
Преди 23 минути, Втори след княза said:

Лошият превод ме подведе. " Ксенії Петербурзької це не стосується, вона була блаженна, Христа ради юродива." Явно ПЦУ приема Ксения Петербуржка в пантеона си.

Какво значи "приема я"? В текста е казано, че в църковния именник има и друга Ксения,  а ако някой иска да се моли на друг светец, никой не му забранява.

Буквалният превод е "За Ксения Петербуржска това не се отнася, тя е била блажена, юродива в името на Христа" юродива- т.е. скитаща, нища, просеща и бедстваща вярваща. Вж. ТУК и "Канонізація  11/24 вересня 1978 року встановлено і визнано Російською православною церквою за кордоном.[6]"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Какво значи "приема я"? В текста е казано, че в църковния именник има и друга Ксения,  а ако някой иска да се моли на друг светец, никой не му забранява.

Разбира се никой че не го забранява, но се нарушават Символа на Вярата, както и първото Свето Тайнство, т.е вече човека не е християнин или говорим чисто и просто за смяна на вярата...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

 

Темата е "смяна на вярата", а не "смяна на вярата в Украйна".  

Аз пък твърдя, че има смяна на вярата в Русия и то точно под влияние на държавата. От християнство и православие се сменя на рускомирство.   Възможно е рускомиряните да са поредната християнска ерес, а не нова религия - не знам как е от богословска гледна точка. Но, че това е смяна или най-малкото промяна на вярата няма никакво сънение.

В тази връзка   в Украйна няма смяна на вярата, а връщане към каконизма на православието и отказ от ереста на рускомирството. 

Ако е твое мнение, няма никакъв проблем, може да си разсъждаваш или да ти се струва, каквото и където ти душа иска и никой не може да ти каже нищо. Гледната ти точка е без значение.

Да твърдиш обаче, че нещо, което е точно определено, не е това което е, трябва да докажеш твърдението си и посочиш конкретно, къде  и какво е нарушено.

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, cucumerario said:

Разбира се никой че не го забранява, но се нарушават Символа на Вярата, както и първото Свето Тайнство, т.е вече човека не е християнин или говорим чисто и просто за смяна на вярата...

Пълни глупости и празни приказки :) Както обикновено. Едно че явно не знаеш Символа на вярата, а и при това положение да се пънеш да участваш във дискусии свързани с вярата, е доста забавно, не мислиш ли? 

И ти си ясен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами опъни се да обясниш тогава с познанията си, вместо да изтъкваш като довод личните ми качества.:)

..дай да ти видим доводите, освен чувството ти за непогрешимост и превъзходство, което е ясно на всички...:)

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, cucumerario said:

Ами опъни се да обясниш тогава с познанията си, вместо да изтъкваш като довод личните ми качества.:)

..дай да ти видим доводите, освен чувството ти за непогрешимост и превъзходство, което е ясно на всички...:)

Ти имаш някакви претенции, ти се хвърляй на въртележката да ги обясняваш. Аз само констатирам суровите факти.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...