Отиди на
Форум "Наука"

Смяна на вярата


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Въобще наясно ли си какво представлява кръщението? Къде при това тайнство и в кой момент има обвързване на новопокръстения с определен светец?  Нещо ново учение ли измисляш или си член на някаква секта? 

:)

Ами не, не съм наясно, какво представлява кръщението. Единствената представа я получих от определението дадено от Сканер, но той говори от 1-во лице, ед, число, за бог.

И сега, ти ще ни обясниш, какво представлява кръщението! Нали? За да стане ясно на всички...

Да не забравиш и за догматиката! Сега като стана ясно, че не знам, вече няма проблем, да ни осветиш със знанията си.

------------------------------------

М/у другото, не че има връзка със светаца дето си кръстен, ама ти кога черпиш? На 7-ми Юли ли? Да ни кажеш и като се прекръстиш, кога ще черпиш! Задължително!!!

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 412
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 час, cucumerario said:

Ами не, не съм наясно, какво представлява кръщението. Единствената представа я получих от определението дадено от Сканер, но той говори от 1-во лице, ед, число, за бог.

Любопитно е какво все пак си въобразяваш под кръщение. Например на кой светец е кръстен Исус? :) И останалите, кръстени в началото на християнството, преди да се появи институрът на светците? Има ли изобщо връзка между тях, или това е късно човешко изобретения такава връзка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, cucumerario said:

М/у другото, не че има връзка със светаца дето си кръстен, ама ти кога черпиш? На 7-ми Юли ли? Да ни кажеш и като се прекръстиш, кога ще черпиш! Задължително!!!

И като няма връзка какъв ти е проблема? Някаква журналистка,  която не иска да русккомирка, задава въпрос на отчето, какво да прави ако е кръстена на руска светица преди 30 години и пита как може да промени това. Очето и отговаря, че просто може да си избере друга светица със същото име и да се моли на нея. В никакъв случай обаче не може да става и дума за повторно кръщене.  Отчето обаче изрично казва, че  "ако има духовна потребност да се помолите на света Ксения Петербургска, никой не ви забранява, всички на небето са светци."  Отчето още един път изрично декларира следното: "Исторически се опитваме да изчистим всичко руско, но това не важи за светците"

Да обобщим. Дамата  е кръстена веднъж и толкова. На коя Ксения  ще се моли и коя Ксения ще приема за свой закрилник си е нейна работа и нейният избор - отчето не възразява дали ще така или онака.

Къде в целия този диалог има нарушение на догмата?  Или има някаква нова догма която важи за вашата нова религия - рускомирството и тъкмо тя е нарушена? После не ме питай кои са новите догми на новата религия. Вие сами  ги демонстрирате и ги натрапвате на останалите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Любопитно е какво все пак си въобразяваш под кръщение. Например на кой светец е кръстен Исус? :) И останалите, кръстени в началото на християнството, преди да се появи институрът на светците? Има ли изобщо връзка между тях, или това е късно човешко изобретения такава връзка?

Виж там, за да не трябва да си въобразяваш, какво е светото кръщение! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Atom said:

И като няма връзка какъв ти е проблема? Някаква журналистка,  която не иска да русккомирка, задава въпрос на отчето, какво да прави ако е кръстена на руска светица преди 30 години и пита как може да промени това. Очето и отговаря, че просто може да си избере друга светица със същото име и да се моли на нея. В никакъв случай обаче не може да става и дума за повторно кръщене.  Отчето обаче изрично казва, че  "ако има духовна потребност да се помолите на света Ксения Петербургска, никой не ви забранява, всички на небето са светци."  Отчето още един път изрично декларира следното: "Исторически се опитваме да изчистим всичко руско, но това не важи за светците"

Да обобщим. Дамата  е кръстена веднъж и толкова. На коя Ксения  ще се моли и коя Ксения ще приема за свой закрилник си е нейна работа и нейният избор - отчето не възразява дали ще така или онака.

Къде в целия този диалог има нарушение на догмата?  Или има някаква нова догма която важи за вашата нова религия - рускомирството и тъкмо тя е нарушена? После не ме питай кои са новите догми на новата религия. Вие сами  ги демонстрирате и ги натрапвате на останалите.

Абе оправдания със сигурност ще има, за това съмнение няма. Важното че се нарушава същността и светостта на кръщението, което странно защо не разясняваш! :)

А я обясни и защо ще трябва да ходи, този който се прекръщава, при специализирания поп, нещо да му бае? Нали уж нищо не е? Ти така като разсъждаваш толкова логично и си толко умен, че всичко знаеш от самосебе си, мислиш ли, че съществува поп християнин, който ще извърши подобно деиствие, на прекръщаване?

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, cucumerario said:

Виж там, за да не трябва да си въобразяваш, какво е светото кръщение! 

Аз знам какво е светото кръщение. Но не знам защо ти се спъваш в някакви имена на светци, и че промяната на поместният именен календар противоречала на Символа на вярата. Прилича ми на опит за запушване на амбразурата с някакви пропагандни опорки, но ти си знаеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, scaner said:

Аз знам какво е светото кръщение. Но не знам защо ти се спъваш в някакви имена на светци, и че промяната на поместният именен календар противоречала на Символа на вярата. Прилича ми на опит за запушване на амбразурата с някакви пропагандни опорки, но ти си знаеш.

Абе знам, прочетох, нали по-горе го написа...😀

Проблема е, че като физически акт, Светото кръщение, може да бъде извършено само от Светия Дух. Ама колко му е... :)

Разбирам, че ти е просто и лесно... 😀

Ти ще помогнеш ли на Атом, да намерите християнски свещеник, говорим винаги за неподвластен на пропагандата 😀, който да извърши, такъв акт на прекръщаване, въпреки, че не е прекръщаване? М? Предполагам няма какво да го спре, нали...😀

 

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, scaner said:

Аз знам какво е светото кръщение. Но не знам защо ти се спъваш в някакви имена на светци, и че промяната на поместният именен календар противоречала на Символа на вярата. Прилича ми на опит за запушване на амбразурата с някакви пропагандни опорки, но ти си знаеш.

Човекът смята себе си за апостол и си присвоява правото да решава кое, защо и как. Присвоил си е правото да раздава присъди  наляво и надясно и смята всеки който не е съгласен с мнението му за Сулю или Пулю или за отклонение от "истинското" православие. След като Вселенския Патриарх за него е Сулю или Пулю, какво очакваш да е отношението му към всички други?

Иначе човекът си е стандартен рускомирянин. Ето мнението по въпроса на дякон Андрей Кураев: Как канонично изготовить фейк   Работата е елементарна - "Простая смена модальности с "можно" на "должно" дает необходимый заряд возмущения и ненависти. Но в моспатриархате не бывает конфликта цели и средств."

Фейк учение, фейк апостоли, фейк догма и съответно фейк пропаганда.   Нищо не може да се направи по въпроса. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Atom said:

Човекът смята себе си за апостол и си присвоява правото да решава кое, защо и как. Присвоил си е правото да раздава присъди  наляво и надясно и смята всеки който не е съгласен с мнението му за Сулю или Пулю или за отклонение от "истинското" православие. След като Вселенския Патриарх за него е Сулю или Пулю, какво очакваш да е отношението му към всички други?

Иначе човекът си е стандартен рускомирянин. Ето мнението по въпроса на дякон Андрей Кураев: Как канонично изготовить фейк   Работата е елементарна - "Простая смена модальности с "можно" на "должно" дает необходимый заряд возмущения и ненависти. Но в моспатриархате не бывает конфликта цели и средств."

Фейк учение, фейк апостоли, фейк догма и съответно фейк пропаганда.   Нищо не може да се направи по въпроса. 

 

😀

Абе правите тука вселенски събори, говорите в догми, ама смисъла на думичките все ви бяга и обяснение няма...

Ти какъв мислиш че е вселенския патриарх? Господ?😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, cucumerario said:

😀

Абе правите тука вселенски събори, говорите в догми, ама смисъла на думичките все ви бяга и обяснение няма...

Ти какъв мислиш че е вселенския патриарх? Господ?😀

Сори, че съм те обидил.  Значи не възприемаш себе си за апостол, а за Господ. Браво!    

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.04.2023 г. at 12:18, cucumerario said:

Папа е епископа на Рим и водача на Римокатолическата църква. Но с "папа" се титулуват и други висши духовници в Римокатолическата църква.

"Папа" е почетна титла, която може да се дава и на православни духовници. Конкретно киевския митрополит, носи титлата и "папа на Украйна" 

Като цяло титлата е Римски Патриарх ,пръв сред равни ,първият римски патриарх е Свети Петър ,защо днес го наричат Папа е сложен въпрос и теолози ,трбва ,да се намесят и филолози.До около 9 век никой не си е и помислял дорим в християнството ,че Римският Патриарх не е пръв.На Борис му предлагат от Константинопол Покръстване ,той кой пита Римският патриарх  първо.Четете я тази история бе д...ба и историята д..ба ,четете я малко бе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Atom said:

Сори, че съм те обидил.  Значи не възприемаш себе си за апостол, а за Господ. Браво!    

Няма проблем свикнал съм вече с обидите...:) Простено, да ти е!😀

Сигурно не си лош човек, но ги ползваш, за оправдание, когато си го закъсал. 

И да не помислиш, че е забравено, все още чакам, да дадеш обяснение "за създадения от нищото на нов религиозен догмат".. Конкретно говорим за новите догми!:)

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намериха руски паспорти у митрополит Онуфрий и повече от 20 свещеници на УПЦ

Украинска Правда съобщава, че митрополитът на УПЦ-МП Онуфрий (светско име Орест Березовски)
и повече от 20 духовници на Украинската православна църква на Московската патриаршия имат руско
гражданство.

Редакцията потвърди информацията за наличието на повече от 20 руски паспорта сред духовенството
на УПЦ МП.
В близко бъдеще Украинска правда ще публикува тези данни на сайта си.

https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/04/7/7396917

--

Русоробите да престанат с мелодраматичните си опорки за смяна на вярата, ако обичат. Нищо подобно
не се случва там. Става дума за най-обикновена чистка на ватническото влияние в Украйна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, todorg said:

До около 9 век никой не си е и помислял дорим в християнството ,че Римският Патриарх не е пръв.

Искал е да бъде пръв. Пръв сред равни или по-равен от другите епископи, но не се е получило...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, gmladenov said:

 

Русоробите да престанат с мелодраматичните си опорки за смяна на вярата, ако обичат. Нищо подобно
не се случва там. Става дума за най-обикновена чистка на ватническото влияние в Украйна.

Що не питаш деда ти, дето му носиш името, дали ще, да му изчистиш така името? Освен ако си кръстен на съседа, разбира се...

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, cucumerario said:

Искал е да бъде пръв. Пръв сред равни или по-равен от другите епископи, но не се е получило...:)

Пример дай с извор иначе ,хаштага Азвярвам ,че е станало така.Римски патриарх не е епископ провери първо разликата между двете и въобще как може ,да се изказваш по въпроси с 0 информация?

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, todorg said:

Пример дай с извор иначе ,хаштага Азвярвам ,че е станало така.Римски патриарх не е епископ провери първо разликата между двете и въобще как може ,да се изказваш по въпроси с 0 информация?

😀

Абе големи професори сте се събрали...

Нека позная... Професорантурата ти е била, за папската титулатура и си я защитил у аулата на селската кръчма... :)

Ама задължително ли искаш извор? Сигурен ли си, че некоя локва нема ти свърши същата работа?

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, cucumerario said:

И да не помислиш, че е забравено, все още чакам, да дадеш обяснение "за създадения от нищото на нов религиозен догмат".. Конкретно говорим за новите догми!

Ти ми кажи.  Ти твърдиш, че има нарушена догма. Аз не виждам да има нарушен православен догмат.  Следователно за да има нарушение, трябва да има и някаква нова догма, която да бъде "нарушена".  Предполагам, че новата догма е въведена от рускомирците, но може и да греша.   Не им знам подробностите за вярванията и догмите, но явно ти вече си залитнал по ереста на рускомирството и си светнат кога и как се нарушават догмите според това учение.

От цялото интервю на украинеца човек може да си направи следните изводи за неговото "лично мнение"
- кръщението е само едно. Не може да става и дума за повторно кръщение.
- църквата почита всички светци и не може да забранява да се почита този или онзи светец
- всеки християнин може да избере сам на кой светец да се моли и към кой от светците да се обръща за помощ, закрила и т.н.

Аз не виждам как това е нарушение на съществуващата догма. Това което ти правиш  като обвързваш  един християнин с определен светец при  светото тайнство кръщение е 100% нов догмат, който няма нищо общо с православието, а и с християнството изобщо. Обвързването на християнин с конкретен светец при кръщението е равносилно на многобожество.  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Atom said:

Това което ти правиш 

Всъщност 'това, което прави' е, просто да се забавлява като играе "на контра". Две страници вече коментари този ник не е извел нито един аргумент, докато бива засипван с такива, като допълнително му се дават примери. Вместо с аргументи, се леят баналните иронички вметки и... дотам.

Смисълът да се играе контра не е основан на аргументи, нито въпросният дава "мнение", той просто прави същото, каквото правят други никове в други знакови теми - играят си на контра, защото дисонанса им идва вповече.

Темата е провокационна - още с антрето си и като казус е преднамерено преиначена в интерпретацията си. Няма как - убежденията и интересите на няколкото ника, това стремят.

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, ramus said:

Всъщност 'това, което прави' е, просто да се забавлява като играе "на контра". Две страници вече коментари този ник не е извел нито един аргумент, докато бива засипван с такива, като допълнително му се дават примери. Вместо с аргументи, се леят баналните иронички вметки и... дотам.

Смисълът да се играе контра не е основан на аргументи, нито въпросният дава "мнение", той просто прави същото, каквото правят други никове в други знакови теми - играят си на контра, защото дисонанса им идва вповече.

Темата е провокационна - още с антрето си и като казус е преднамерено преиначена в интерпретацията си. Няма как - убежденията и интересите на няколкото ника, това стремят.

😀

Че сте забавни, в това няма съмнение...:)

Ами няма аргументи, когато не се осъзнават аргументите... :) Слепия няма как да осъзнае светлината, глухия няма как да осъзнае звука

Светите тайнства, са достатъчно сериозен аргумент, поне за всички които осъзнават, че не са просто някакъв физически акт и християнските имена, не са просто съчетания от букви. Християнските имена имат символика, и няма как да се сменят на кой как му скимне и дойде.

Ако това не го осъзнаваш, за какво са ти аргументи?

За такива като тебе, дадох достатъчно ясен пример, като аргумент. Опитай се да намериш християнски свещеник, който да прекръсти християнин по предложения от украинските нацисти начин! Лесно е може да пробваш в която да е християнска църква. 

А не ти ли се струва странно, че никой даже не се опита да коментира този аргумент? Ти би ли го коментирал, да речем да предположиш отговора, който ще получиш.. 😀

Освен лицемерие, горния ти пост, предлага ли някаква истина или аргументи?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Atom said:

...

Християнската вяра, не е консуматив, който можеш да замениш и изхвърлиш след употреба!

Когато сменяш символиката на нещо, ти променяш неговата същност! Християните осъзнават и почитат същноста, не опаковката, буквите, идолите!

Няма как да замениш православното знаме, с албанското знаме, само защото изглежда по същия начин! Сигурен съм, че това отново няма да го "видиш" и твоите застъпници също...:)

Само човек който няма идея и представа, за същността на Светите Тайнства и какво е Светото кръщение, може да прави подобни абсурдни твърдения, за замяна и изкривяване в християнската вяра! Казвам "няма идея и представа", защото не искам да си представя, колко трябва да си извратен, "да имаш" и да го оправдаваш!

Саморазпоредбите на т.н, епифаний са факт, оправданията не решават проблемите и конкретния факт няма база в християнството, напротив, нарушаването на Символа на Вярата го определя като еретично!

Ако ти "не виждаш", значи си сляп и няма как с моята личност, да оправдаш състоянието си.

Вземи поне прочети, как християните почитат светците, стига измислици и оправдания за глупостите! Това не са ти кухи имена или идоли и на кой - как му скимне да си ги захвърля, отрича, заменя, според настроението, желанието и изгодата.

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

Боже, колко мъка може да се породи от едно лъжливо руско пропагандно заглавие... Амбразурата не е в тая посока :)

Един е Путин и пропагандата му е неговия пророк.  Това руският мир е голяма работа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, scaner said:

Боже, колко мъка може да се породи от едно лъжливо руско пропагандно заглавие... Амбразурата не е в тая посока :)

Мога само да съжалявам за мъката и да съчувствам...:)

Лъжата поражда безсилие и лицемерието не е спасение.

Преди 17 минути, Atom said:

Един е Путин и пропагандата му е неговия пророк.  Това руският мир е голяма работа. 

Вярата в абсолютното зло е характерно, за стария манихейския дуализъм. Това е вяра, която поради характеристиките и възприятията, които изгражда, винаги води, до отвратителни извращения...:)

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, cucumerario said:

Вярата в абсолютното зло е характерно, за стария манихейския дуализъм. Това е вяра, която поради характеристиките и възприятията, които изгражда, винаги води, до отвратителни извращения...

Съгласен съм. Толкова е силна вярата ти, че Украйна и запада са най-голямото и абсолютно зло, че освен руска пропаганда не виждаш нищо друго. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...