Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия


Recommended Posts

Преди 1 час, Atom said:

Конкретното ограничение е това, че човешкият ум няма безгранични способности. Доколкото науката е най-вече процес на умствен труд от там и ограниченията пред науката.  

Обратното заключение, че пред науката няма никакви ограничения не може да се защити. 

Само че се получава обратното.🙂  Ти правиш някакво голо твърдение, което което можеш само да повтаряш, но не можеш да защитиш по никакъв начин. Всяко твърдение подлежи на проверка и твоите не са изключение! След като човешкия ум е ограничен и прехвърляш същите ограничения на науката, дай поне един единствен пример, за такова ограничение! Ако е така както казваш и нещата са толкова прости, защо не го правиш? Има ли ограничения? - Има! Колко? - Много! Един единствен пример и терзанията ти спират... Аз лично не мога да гледам как се мъчиш повече, мога и да си затворя очите, за да се почувстваш по-добре...😇

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 4 минути, skiahtro said:

Само че се получава обратното.🙂  Ти правиш някакво голо твърдение, което което можеш само да повтаряш, но не можеш да защитиш по никакъв начин. Всяко твърдение подлежи на проверка и твоите не са изключение! След като човешкия ум е ограничен и прехвърляш същите ограничения на науката, дай поне един единствен пример, за такова ограничение! Ако е така както казваш и нещата са толкова прости, защо не го правиш? Един единствен пример и терзанията ти спират... Аз лично не мога да гледам как се мъчиш...

Искането ти е абсурдно. Изградил си някакви представи за науката, които съществуват само в твоето собствено въображение и искаш от мен да ти ги оборя с "доказателства".  Те са си твои, вътрешни и не засягат околния свят - нито мен, нито който и да е друг. За вътрешния си мир може да контактуваш само със себе си и пак от себе си да търсиш доказателства. Кой съм аз, че да се намесвам в него и да казвам кое, какво и как.

Аз ти казах какво е за мен науката и представата ми няма нищо общо с твоята. За мен науката е организиран от хората процес. Фабрика за производства на знание.  Аналогичен на всеки друг процес организиран от хора. Например със земеделието. Има ли ограничения пред земеделието. Може ли то да постигне абсолютно всичко?  И въобще има ли такъв процес, който да е организиран от хора и да има неограничени възможности?  

Link to comment
Share on other sites

Аз не искам да обориш нещо мое с доказателство! Искам да докажеш твърдението си! ТВОЕТО!!!!

Казваш пред науката има ограничения, точно такива каквито има човешкия ум! Нали? Това мои представи ли са или твои, от вътрешния ти мир?

Айде сега кажи едно ограничение на човешкия ум, от вътрешния ти мир, което е присъщо за науката! 😇Въпроса ми не е ли директен извод от твоето твърдение? Къде е абсурда, в моето питане или в твоето твърдение? 

...Пък после ще поговорим и за абсурдите в земеделието...😀

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, skiahtro said:

Айде сега кажи едно ограничение на човешкия ум, от вътрешния ти мир, което е присъщо за науката!

Хайде пак. А ти до момента дал си едно доказателство за каквото и да е. След като твоя ум е неограничен, защо не му възложиш да измисли хапче за справяне с всички болести. Или пък  да измисли чист източник на енергия който да задоволява неограничено нуждите на хората и да е вечен? Или пък машини без топлинни загуби и т.н и т.н.  Неограничени могат да бъдат единствено фантазиите на хората. Науката обаче не е фантазия, а реален процес.  След като си неограничен те каня на гости. Ела в 17:00 да пием чай и да обсъдим на спокойно ограниченията и липсата на ограничения. 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, deaf said:

Не времето ограничава... Забелязали сте,че има някаква невидима граница върху знанието? Вероятно Бог или Природата,или както щете го наречете,е наложил граница върху познанието за да предпази човека. Има голяма мъдрост във факта,че в миналото (а и днес) човекът е бил невеж и глупав. Това го е предпазвало да не извърши някоя самоубийствена "умна" цел. Реално на нас ни е позволено толкова познание,колкото ни е нужно за практическият живот.

Знаеш преданието: човек е наказан, защото е хапнал от плода на познанието - ябълката. Изгонен от рая и хвърлен на Земята с мъки да си вади хляба и в мъки да се ражда. А?.. Многото знания директно ни пращат в ада, нещата, дето се "виждат" като Вселена. пак да припомня:

https://slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9363&Level=2

Истината за първия човек

 

Илюстрация © Борис ДимовскиОще при подготовката на експедицията от Алфа-Центавър към новооткритата планета, Земя културпросветникът Адонис Аментал се обяви против назначаването в галактоплана на жена стюардеса. Опитът му от други експедиции беше го научил, че жените, особено хубавите, винаги представляват опасност за мъжкото общество, когато стоят сред него повече от две светлинни години. Въпреки протестите му обаче Елена Вартбург бе включена в екипажа. Тя получи командировъчната си заповед, премина определената космична тренировка и започна да подрежда чашките и филджаните в малкото барче на кораба и да получава за библиотеката вестниците и списанията които щяха да излязат през бъдещите столетия..

Още през първата светлинна година опасенията на културпросветника се оправдаха. Жената започна да пуска отровата си. При това по най-необясними причини тя насочи струйките й именно към него, защото го сметна за най-трудно превземаем. По това време вече, за да се пести наличният дихателен газ, всички бяха преминали към съкратените думи и Адонис Аментал се казваше Ад-Ам, а-Елена Вартбург — Е-Ва

Стюардесата проявяваше повече от позволения интерес към културно-масовата работа, разливаше чашката с концентрат, когато я подаваше на Адам, а и той започна да се грижи прекалено много за скафандъра си и с часове да въздиша под звуците на кибернетичния славей в кабината.

Когато навлизаха в зоната на слънцето, всичко бе вече свършено. Адам вървеше подир Ева като кученце на сиджимка, а тя премина към втория акт на отровната си дейност — събуждането на ревността. И може би щеше да постигне добри резултати в тази област, тъй като към нея вече се заглеждаха бордовият фризьор, готвачът първа степен и ръководителят на драмсъстава. Но за това не остана време — галактопланът кацна на Земята.

Започна обикновената изследователска дейност. Наблюдаваше се атмосферата, вулканичната дейност, тежестта на мамонтските черепи, направиха се редица интересни предположения за бъдещето на тази дива планета, оставиха се доста разбираеми знаци — в Баалбек, пустинята Гоби и село Долно Камарци, така че след стотина хиляди години бъдещите хора да се сетят кой, откъде и защо е идвал. Експедицията се готвеше вече за отлитане, когато Адам и Ева направиха непростимата си грешка.

На пръв поглед всичко изглеждаше съвсем обикновено — при една разходка, която предприеха от скука, а и за да наблюдават любовта на пещерните мечки, Адам и Ева се заблудиха в девствения лес. Те дълго тичаха из него, търкаляха се като деца по високата трева и внезапно попаднаха пред едно чудно красиво дърво, отрупано с плодове.

— Ах, каква прелест! — извика Ева. •— Дали могат да се ядат?

— Бе, то... може и да може, ама... — измърмори страхливо Адам.

— Глупости! Веднага ще проверим!

С помощта на ултракристалния си мислопреработвател Ева успя да разпита един туземен питон, който мързеливо висеше от един клон, за качествата на плодовете.

— Ябълка! — извика тя и запляска с ръце. — Какво смешно име! Само змия може да измисли такова!

Тя откъсна една ябълка и отхапа от нея. Очите й примижаха от наслада, бузите й се изпълниха с руменина, а през носа й излезе такъв мелодичен звук, че Адам не се стърпя и каза:

— Хъ дай и на мене де!

Наядоха се двамата алфа-центаврийци с ябълки и чак когато ги свиха стомасите, разбраха грешката си. Та техните организми от векове насам бяха свикнали само на хранителни хапчета. Такова стомашно разстройство не бе виждала досега девствената Земя.

С големи мъки, на четири крака, те успяха да се доберат до галактоплана. И там, изпружени на земята пред отвора на главния реактор, признаха вината си. Ужас обхвана целия екипаж. А началникът на експедицията Йехуде Ованесян (съкратено Йехова) извика:

— Какво сте направили, грешници! Сега вашите утроби са пълни с чужди бактерии, които ще замъкнете в нашия стерилен Алфа-Центавър. Не, о не! Аз ще спася любимата планета! Останете тук, за да изкупите делата си!

Нататък историята е кратка. Направиха на двамата по една инжекция за безсмъртие, дадоха им някои и други дребни инструменти, оставиха ги на полянката сред джунглите и отлетяха.

— Какво да правим сега? — подсмръкна Адам.

— Не знам — изплака Ева.

А когато жена каже „не знам“, става много опасно. Скоро се родиха две деца. Едното кръстиха Антон Величков, а другото — Карло Индиеца.

Оттук нататък вече може да се вярва на вехтия завет. Каин уби Авел, за да вземе сам наследството, след това Енох роди Ирад, Ирад роди Мехуяил, Мехуяил роди Метусаил и прочие...

И пръснаха се децата на Адам и Ева по Земята. И откриха те Америка, организираха стотина войни, изпробваха атомни бомби и полетяха из космоса, въведоха оперативното лечение на кривите носове, намериха начин за отстраняване на космите по женските крака и увеличаването им по мъжките глави...

А Ева и Адам, надарени от Йехова с безсмъртие, продължават да стоят нейде из бразилската джунгла. Те вече не раждат деца. Пустата артеросклероза така ги е налегнала, че нищо не знаят за световните събития. Ева само се кара на мъжа си и мечтае за младините си, а пък Адам въздиша, събира лозови листа за новия си костюм и се чуди кога най-после ще дойде и негов ред за пенсия.

...

...

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, Atom said:

Хайде пак. А ти до момента дал си едно доказателство за каквото и да е. След като твоя ум е неограничен, защо не му възложиш да измисли хапче за справяне с всички болести. Или пък  да измисли чист източник на енергия който не замърсява и е вечен? Или пък машини без топлинни загуби и т.н и т.н.  Неограничени могат да бъдат единствено фантазиите на хората. Науката обаче не е фантазия, а реален процес.  След като си неограничен те каня на гости. Ела в 17:00 да пием чай и да обсъдим на спокойно ограниченията и липсата на ограничения. 

Аз не твърдя че моя ум е неограничен, защото аз не съм науката! Но същото важи и за теб и ти не може да товариш с моите или твоите ограничения науката! Аз не мога да измисля хапче, за всички болести, но ти може ли да твърдиш че за науката е невъзможно да създаде хапче за всички болести или за каквито и там примери даваш?

Твърдиш ли, че науката няма да създаде хапче за всички болести или източник на енергия, който не замърсява и е на практика вечен?? Можеш ли да сложиш тези ограничения на науката? 😇

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Ниkи said:

Да. Промяна на характеристиките на вакуума (тъмната енергия). В следствие на тази промяна, скоростта на светлината се забавя.

Ти откъде реши че вакуума, е тъмна енергия ? и откъде на къде скороста на светлината се забавяла от промяната на характеристиките на вакуума който според теб е тъмна енергия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, skiahtro said:

Аз не мога да измисля хапче, за всички болести, но ти може ли да твърдиш че за науката е невъзможно да създаде хапче за всички болести или за каквито и там примери даваш?

Че кой твърди подобно нещо. Да съм казал, че за науката е принципно невъзможно да създаде хапче, което лекува всички болести?  Може да може, може да не може. Не знаем, може да се надяваме, да полагаме усилия да го постигнем и т.н., но към момента никой не може да гарантира положителен резултат.  Това което казах е следното: 

"Имаме ограничения върху хипотетичното бъдещо, все още неизвестно за нас знание.  Ако вярваме,  че може да добием неизвестно за нас знание "при поискване" в точния и желан от нас момент, защото пред науката "няма ограничения" и тя ще ни го достави ...... как да ти кажа..... най-малкото за мен това е супер странна идея."  

Бог е неограничен. Като неограничен и ако реши, може  да ти достави нужното знание или хапче против  всички болести или каквото и да е друго "при поискване" и в точния и желан за теб момент.  А науката може ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Sekynda_69 said:

Ти откъде реши че вакуума, е тъмна енергия ? и откъде на къде скороста на светлината се забавяла от промяната на характеристиките на вакуума който според теб е тъмна енергия.

...

Етерът е подменен с тъмна материя...

...

Link to comment
Share on other sites

Преди 36 минути, Atom said:

Че кой твърди подобно нещо. Да съм казал, че за науката е принципно невъзможно да създаде хапче, което лекува всички болести?  Може да може, може да не може. Не знаем, може да се надяваме, да полагаме усилия да го постигнем и т.н., но към момента никой не може да гарантира положителен резултат.  Това което казах е следното: 

"Имаме ограничения върху хипотетичното бъдещо, все още неизвестно за нас знание.  Ако вярваме,  че може да добием неизвестно за нас знание "при поискване" в точния и желан от нас момент, защото пред науката "няма ограничения" и тя ще ни го достави ...... как да ти кажа..... най-малкото за мен това е супер странна идея."  

Бог е неограничен. Като неограничен и ако реши, може  да ти достави нужното знание или хапче против  всички болести или каквото и да е друго "при поискване" и в точния и желан за теб момент.  А науката може ли?

Ето:

On 20.11.2021 г. at 1:10, skiahtro said:

От друга страна има хора, които също не разбират как работи науката и я  възприемат  като Бог с неограничени възможности, който може да реши който и да е проблем (ако не днес,  утре, догодина или след време)

Тук не става въпрос "към момента", а за утре, догодина или след време! Т.е. ограничават се възможностите не "само към момента"! Никой не гарантира положителен резултат, но това не поставя ограничение!

Науката може да реши който и да е проблем, ако не днес, то утре, догодина или след време, като Бог!!!!🙂 Съгласен ли си?😀

В зависимост от представите, но Бог, като индивидуалност, може да има ограничения, най-малкото си ги е наложил сам, чрез творението.....

Благодаря, за поканата, за чай, но съм далеч

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, skiahtro said:

Тук не става въпрос "към момента", а за утре, догодина или след време! Т.е. ограничават се възможностите не "само към момента"! Никой не гарантира положителен резултат, но това не поставя ограничение!

Науката може да реши който и да е проблем, ако не днес, то утре, догодина или след време, като Бог!!!!🙂 Съгласен ли си?😀

Това не го ли минахме вече. На 28 страница ми го цитира същото, а на следващата по някаква причина го интерпретира като "ограничение на знаието".   Поясних ти, че не става въпрос за "ограничаване на знание" и уточних какво имам предвид, като ти писах точно какво разбирам под вяра в науката.  Нужно ли е пак да цитирам целия диалог?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Наука" какво е и Бог какво, т.е. кой, какъв е?

Ако под наука разбираш богопознание, то в бъдещето има обещания за определени хора, че ще напреднат в богопознанието, но как?

По желание на Бога, а не на човеците.

Науката физика не може да се отъждестви с богопознанието. Богопознанието е откровение, а не човешко знание. И това откровение, колкото и човек да го търси няма да го получи, ако Бог преценява, че в сърцето на човека има това, което не е богоугодно. Например : тщеславие, завист, гордост, осъждане, самомнение и всичко останало, което е грях, а не смирение и чистота. Затова според мен за да искаш да добиеш представа за това, което наистина е Бог, има човек да извърви доста път докато осъзнае какво е човек и в частност самия той какъв е в сърцето си. Всъщност този процес на осъзнаване би следвало да води и до повече вслушване в чуждото мнение и съответно доверие в другия повече от колкото в себе си. Това е добра насока, тъй като иначе има опасност да си "мъдър в своите очи". Което не води до Богопознание, а до горделивост и съответно умопомрачаване, осъждане всички, себевъзвеличаване и себеобожаване.

Това е цяла наука и в тая наука си има установени от по-учени от нас хора неща. Ние сме невежи в тази наука, лошо е да си отрязваме пътя към просвещение със самонадеяност.

Link to comment
Share on other sites

Преди 30 минути, Atom said:

Това не го ли минахме вече. На 28 страница ми го цитира същото, а на следващата по някаква причина го интерпретира като "ограничение на знаието".   Поясних ти, че не става въпрос за "ограничаване на знание" и уточних какво имам предвид, като ти писах точно какво разбирам под вяра в науката.  Нужно ли е пак да цитирам целия диалог?

Не защото увърташ!

Може ли да реши науката който и да е проблем в бъдеще? Да или не?

Преди 28 минути, Петър Станков said:

"Наука" какво е и Бог какво, т.е. кой, какъв е?

Ако под наука разбираш богопознание, то в бъдещето има обещания за определени хора, че ще напреднат в богопознанието, но как?

По желание на Бога, а не на човеците.

Науката физика не може да се отъждестви с богопознанието. Богопознанието е откровение, а не човешко знание. И това откровение, колкото и човек да го търси няма да го получи, ако Бог преценява, че в сърцето на човека има това, което не е богоугодно. Например : тщеславие, завист, гордост, осъждане, самомнение и всичко останало, което е грях, а не смирение и чистота. Затова според мен за да искаш да добиеш представа за това, което наистина е Бог, има човек да извърви доста път докато осъзнае какво е човек и в частност самия той какъв е в сърцето си. Всъщност този процес на осъзнаване би следвало да води и до повече вслушване в чуждото мнение и съответно доверие в другия повече от колкото в себе си. Това е добра насока, тъй като иначе има опасност да си "мъдър в своите очи". Което не води до Богопознание, а до горделивост и съответно умопомрачаване, осъждане всички, себевъзвеличаване и себеобожаване.

Това е цяла наука и в тая наука си има установени от по-учени от нас хора неща. Ние сме невежи в тази наука, лошо е да си отрязваме пътя към просвещение със самонадеяност.

 И двете са представи, но земеделието, не се отъждествява с животновъдството!

Въобще избягвам да правя абсурдни твърдения или ако го сторя съм винаги готов да си призная грешката. Това не е гордост, себевъзвеличаване и себеобожаване а приближаване до истината. Никъде не твърдя, че съм непогрешим напротив, а че съм лош човек го осъзнавам, признавам и не го крия по никакъв начин...😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, deaf said:

Забелязали сте,че има някаква невидима граница върху знанието?

+1000

На пръв поглед изглежда, че науката няма никакви ограничение. Изглежда, че човек винаги
ще може да измисли нещо ново.

Работата е там, че самото знание е ограничено. Дори днес във физиката, например, има
неразрешими проблеми. Да кажем известната гравитационна задача за N-брой тела, която
е позната още от Нютоново време. Тя е принципно нерешима.

Подобни примери показват, че самото знание има своите граници. "Стъклен таван", над който
няма как да се премине.

Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, skiahtro said:

 

Може ли да реши науката който и да е проблем в бъдеще? Да или не?

 

Не може. Н яма да обяснявам, няма да разбереш. Хора Вярващи в Бог са неспособни да разберат,

Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, gmladenov said:

+1000

На пръв поглед изглежда, че науката няма никакви ограничение. Изглежда, че човек винаги
ще може да измисли нещо ново.

Работата е там, че самото знание е ограничено. Дори днес във физиката, например, има
неразрешими проблеми. Да кажем известната гравитационна задача за N-брой тела, която
е позната още от Нютоново време. Тя е принципно нерешима.

Подобни примери показват, че самото знание има своите граници. "Стъклен таван", над който
няма как да се премине.

Младенов, обсъждали сме неедин път тоя въпрос Да не би да беше на едно друго място преди години, теб те нямаше там................

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Sekynda_69 said:

Ти откъде реши че вакуума, е тъмна енергия ? и откъде на къде скороста на светлината се забавяла от промяната на характеристиките на вакуума който според теб е тъмна енергия.

Колега, според концепцията за разширение на вселената, вакуумът между галактиките се увеличава.

Ако галактиките се движеха една спрямо друга, то ние щяхме да проследим техните траектории и да
намерим центъра на вселената. Само че такъв няма - и затова се приема, че вакуумът между
галактиките просто се увеличава и така вселената се разширява.

Щом вауукумът може да се променя, обаче, защо неговите свойства да не могат да се променят
... което на свой ред да влияе на скоростта на светлината, както Ники казва?

Науката вече приема, че вакуумът се променя. Значи дефакто спорът е той как точно се променя:
увеличава ли се ... или неговите свойства се променят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Духовенството е готово да екзекутира учени. Така ли действа научната общност?

Да ... само че не с физическа екзекуция, а просто като ти съсипе кариерата като учен.
Веднъж като те дискредитират, иди се обяснявай.

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, gmladenov said:

Колега, според концепцията за разширение на вселената, вакуумът между галактиките се увеличава.

Ако галактиките се движеха една спрямо друга, то ние щяхме да проследим техните траектории и да
намерим центъра на вселената. Само че такъв няма - и затова се приема, че вакуумът между
галактиките просто се увеличава и така вселената се разширява.

Щом вауукумът може да се променя, обаче, защо неговите свойства да не могат да се променят
... което на свой ред да влияе на скоростта на светлината, както Ники казва?

Науката вече приема, че вакуумът се променя. Значи дефакто спорът е той как точно се променя:
увеличава ли се ... или неговите свойства се променят.

Етерия се проеня и <С>  се променя. От колко години го повтарям, помниш ли? Преди <науката> да го е споменала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Втори след княза said:

Вижда се толерантността на учения към вярванията.

Също така да кажа: не бъркай църква, религия и вяра. Църквата е тази, която гори хора
на клада - не религията. Да не говорим пък че вярата е нещо трето.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, skiahtro said:

Не защото увърташ!

Може ли да реши науката който и да е проблем в бъдеще? Да или не?

ако имаш предвид човешкото знание без благословията на Бог, отговора е не. Дори напротив, всичко ще става по-проблемно.

Преди 55 минути, skiahtro said:

 И двете са представи, но земеделието, не се отъждествява с животновъдството!

Кои две?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, gmladenov said:

Да ... само че не с физическа екзекуция, а просто като ти съсипе кариерата като учен.
Веднъж като те дискредитират, иди се обяснявай.

Младенов, според теб ето ТАЗИ СТАТИЯ безсмислена ли е? Нужно ли е да се създаде такава дисциплина - "космическа биосигурност" и да се влагат средства, усилия, време при условие, че все още не са открити живи организми извън земята? Прочети я, ако обичаш и ми отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Димитър Йорданов said:

Прочети я, ако обичаш и ми отговори.

Погледнах и ми се вижда несериозно. Борба с въображаем противник, както се казва.
Какво имаш предвид като я цититараш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, gmladenov said:

Погледнах и ми се вижда несериозно. Борба с въображаем противник, както се казва.
Какво имаш предвид като я цититараш?

Очаквах точно такъв отговор от теб. :)
В момента непрестанно и без прекъсване в околоземна орбита има екипажи от различни държави. Плановете на все повече космически държави са се засилят изследванията и изграждането на все повече инфраструктура около Земята, а евентуално някой ден и около Марс и Луна. При всички опити с растения, микроорганизми и животни, с вируси, както и с тези пренасяни от хората и техниката неволно въпреки строгите изисквания е неминуемо да се появяват мутации заради повишения радиационен фон извън земята. Да не забравяме и всички тези, които са част от нас :) Особено при микроорганизмите и вирусите. 
Е, какъв е шанса според теб в бъдеще - по-близко или не толкова да се появят нови видове, които потенциално да застрашат хората тук на земята? А след изграждане на по-големи изследователски станции - държавни, корпоративни или международни с участието на правителствата и възможността да се намали зависимостта от енергия и ресурси доставяни от Земята? А при създаване на постоянни станции на Луната или Марс? И тук говорим само за потенциална заплаха произлязла от тук - от нашата планета.
Значи за теб е несериозно, "Борба с въображаем противник" както казваш ти. А за мнозина това е едно обмисляне и предвиждане на бъдещи заплахи, срещу които трябва да има готови варианти за действие ако се сбъднат или най-малкото начини да се предотврати подобно нещо. 
Как би го нарекъл ти - спекулация неосноваваща се на нищо? Глупост? Измислица на учените за да лъжат хората и да точат пари? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Димитър Йорданов said:

Как би го нарекъл ти - спекулация неосноваваща се на нищо? Глупост? Измислица на учените за да лъжат хората и да точат пари? :)

В случая имаш право и аз не мога да споря. Въпреки, че за мен това е борба с въображаем
противник, няма как да споря, че това все пак е наука. Хората моделират някаква бъдеща 
заплаха, която наистина може да е реална. В случая зз нямам капацитет да преценя.

Моите възражения съм към неща, за които е съвсем ясно, че няма отговор.
Виж какво се казва на страницата на BBC за Будизма и началато на вселената:

  • Науката и религията задават различни видове въпроси за произхода на вселената.
    Буда учи своите последователи да не се кахърят с неотговорими въпроси, а да се
    фокусират върху търсенето на просветление.

Началото на вселената е неотговорим въпрос, защото информация за началото просто липсва.
Будизмът го е разбрал това и не се занимава да търси отговор. Науката, от своя страна не иска
да признае, че това е неотговорим въпрос - и предпочита да спекулира.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...