Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Само че в случая г-н Младенов, грешката си е изцяло във вашия телевизор.  Аз не вярвам да има грешка в  учебника по космология.

Добре, колега. Чувам те ... и категорично не се съгласявам. 😎

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 8 минути, tantin said:

Както в израза:  "Грешката не е във вашия телевизор...

Само че в случая г-н Младенов, грешката си е изцяло във вашия телевизор.  Аз не вярвам да има грешка в  учебника по космология.

Не вярвам и в това да има локуми и разтягане.  Видимо на вас локумите и разтягането не са ви били достатъчни за да вденете какво са казали там тоя учебник. Вместо да си губите енергията във възмущения и недоволство - по-добре помислете какво ви липсва, какво още е нужно за да може учебникарските постулати да ви се прояснят поне отмалко.  Ако нещо не ви е понятно - попитайте,  изразете въпрос, покажете желание че искате нещо да разберете и ще ви се помогне.

Но да зачертвате доказани постулати, само защото не сте ги разбрали ?  Извинявайте, но тука стигаме до кривата ракета и кривия космос. 

Аз въобще не се имам за много разбиращ по тези въпроси,  примерно гледах малко за Уравнение на Фридман . (https://en.wikipedia.org/wiki/Friedmann_equations) .

Ако кажа че съм ги разбрал ще излъжа.  Ама това е начина - хващаш нещо пробваш да разбереш, ако не стане - оставяш на страна.  Пробваш в друг момент - може на следващ опит и в друго време картинката да се проясни.    Това са сложни материи и не е лесно.

Чакай, чакай малко! Ти що се пънеш да ми казваш колко съм <неразбирал> за теорията Т.О, в частност СТО, а се оказа , че ти дори и постулатите и основите на СТО не проумяваш, дори не знае основни неща! Нещо не е наред ствоята логика, поправи се , моля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Добре, колега. Чувам те ... и категорично не се съгласявам. 😎

 

Преди 1 минута, gmladenov said:

Теоретична ситуация: дадена теория е грешна, но се приема за вярна от научната общност.

Ако всички винаги се съгласяват с тази теория, нейната грешка никога няма да бъде открита.
За да може грешката да бъде открита, все някой ще трябва да се опълчи срещу научната
общност и да твърди, че теорията е грешна.

По твоята логика, този се е самозаблудил. 🙄

 

Вие сте неспасяем случай колега Младенов.  Иначе е приятно да се дискутира с вас,  много от въпросите ви са интересни и логични.  Обаче все едно сам сте си издигнали една стена, до която стига "ВАШАТА" наука... От там нататъка зад стената ви е "Другата Наука - Враждебната. " .

Вие сами сте си задали границата докъде е вашата наука и откъде започва Чуждата наука,  сам си ги знаете тези ваши граници и сам си се оборвате.

Затова си мисля че до голяма степен сте неспасяем.. 

Научната общност не е нещо като подразделение на КПСС, дето всичко се прави по нареждане от Горе... Научната общност - това са премного общности, разпръснати хора из целия свят , в повечето случай единия не знае какво прави другия.  Научните работници работят независимо един от друг. По независими пътища стигат до едни и същи резултати,  независимо едни от други се потвърждават или опровергават..

Проблема не е в Науката, не е в това че вече има натрупани много знания  и постулати.   Вие си имате ваше си дребно проблемче с тези граници на разбирането - дето вие сам си ги слагате , и отказвате да разберете или поне да се пробвате да разберете постановките отвъд построените от вас граници..

 

Или може би вие имате по-модернистичен подход: Пробвате на база КМ да разберете ОТО / СТО,  но понеже едното не се връзва с другото - решавате да зачертнете СТО / ОТО и ГВ..     Кой ли знае до къде ще ви отведе тази стратегия.  Но аз не бих могъл да помогна във вашата ситуация. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, laplandetza said:

Чакай, чакай малко! Ти що се пънеш да ми казваш колко съм <неразбирал> за теорията Т.О, в частност СТО, а се оказа , че ти дори и постулатите и основите на СТО не проумяваш, дори не знае основни неща! Нещо не е наред ствоята логика, поправи се , моля.

Аз нямам нужда да доказвам на Младенов дали е разбрал или неразбрал ТО/ СТО.  Нямам нужда да го казвам или доказвам и за теб Лапландецо..   В случая с Младенов - той сам си казва кое колко го е разбрал.  Същото важи и за теб.  Оборващите дадена теория сами дават позиция  - или я приемат, или я отричат .  

Ако някой оборва СТО/ ОТО -   то е повече от явно че той я "отрича"...    Разбирането / неразбирането е едно.  Приемането / неприемането е друго.. 

Аз не бих се осмелил да кажа че разбирам в детайли и  че съм специалист по ОТО / СТО..   Имам някакви понятия и разбирания, но не на такова ниво че да смея да се заявя като експерт ,  на "ТИ" с тези постановки.  Пробвам и доколкото мога...

Мога обаче да ви препоръчам лекциите на този физик, понеже са много забавни и дори шеговити като презентация:

Човека ги обяснява нещата по един много забавен и интересен начин.  

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, tantin said:

Аз нямам нужда да доказвам на Младенов дали е разбрал или неразбрал ТО/ СТО.  Нямам нужда да го казвам или доказвам и за теб Лапландецо..   В случая с Младенов - той сам си казва кое колко го е разбрал.  Същото важи и за теб.  Оборващите дадена теория сами дават позиция  - или я приемат, или я отричат .  

Ако някой оборва СТО/ ОТО -   то е повече от явно че той я "отрича"...    Разбирането / неразбирането е едно.  Приемането / неприемането е друго.. 

Аз не бих се осмелил да кажа че разбирам в детайли и  че съм специалист по ОТО / СТО..   Имам някакви понятия и разбирания, но не на такова ниво че да смея да се заявя като експерт ,  на "ТИ" с тези постановки.  Пробвам и доколкото мога...

Мога обаче да ви препоръчам лекциите на този физик, понеже са много забавни и дори шеговити като презентация:

Човека ги обяснява нещата по един много забавен и интересен начин.  

Ти си знаеш едно и също, като грамофонна плоча. Малко по скромно , ако може? Хич неща да отричам теорията, но ми се наложи, просто е погрешна. Не е нещо открито за година,две. Когато изучавх природните науки , по същите положения се появиха несъответствия, но тогава сметнах поради незнание. След вече над 30 години нещата са доста по различни. Доказах , че теорията е Грешна и спокойно мога да го твърдя където и когато си поискам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Ето пак. Защо решаваш, че не мога да проумея какво е червено отместване или космически фон.
Каква тайна на науката не съм усвоил - че трябва да козирувам на всяка спекулация на науката ли?

Не съм казал че не можеш да проумееш за червено отместване и космически фон. Ако и това не можеше, щеше съвсем да си за болницата. Казвам че не си способен на логическо обобщение и свързване на фактите, а това е в основата на разбирането. Казвам че те тресе някаква неуравновесеност и нестабилност в логическото мислене, която ти даже не осъзнаваш. И в тоя форум вече много такива логически провали ти се събраха, за доста елементари положения. Сега темата с науката е само върха на сладоледа.

Не си усвоил най-важната "тайна" на науката - че не трябва да се излиза извън фактите. Че няма истина или лъжа - всяко заключение на науката се основава на наличните факти, и то може да бъде опровергано при нови такива.  А след като притежава това качество, то не може да бъде истина, и това понятие губи смисъл. Че недоволството от схемата, към която водят наличните фактите е субективност и е вредна, спираща науката. Че въпреки че чисто субективно не ти харесва пътеката, трябва да се спазва логиката, защото няма друг път при наличните факти.  И че само нови факти могат да променят този път.

А когато не се съобразяваш с тези прости положения - ми какво ти остава, освен да козируваш? Не само ще козируваш, а и ботушите на батковците ще трябва да лъскаш. Каква стойност внасяш с тези си качества?  Който не разбира, само може да козирува.

В светлината на горното Големият взрив е най-естественото заключение на база фактите. Ако наблюденията не го подкрепят - отхвърляме го и търсим друго, това е естественият път. Но за твое нещастие наблюденията упорито го подкрепят - и реликтовото лъчение, и останалите. Е какво, защо трябва да  се отказваме от него? Не можеш да се обосновеш смислено, само тъмнина и субективност. Отговори си на тоя въпрос, и така ще схванеш че ти имаш някаква неосъзната вяра в някакви неизвестно как пръкнали се "истини", вяра в какво трябва и какво не може, и тая вяра те кара да вземаш решения, които после неизвестно защо наричаш рабиране и мисъл и рационалност. Ми не става така. И от тук ти идва колизията, и в това направление трябва да обърнеш внимание. Не да ми се оправдаваш както се каниш, а сериозно да осмислиш - а как наистина стигаш до неприемане на една научна идея? Защо не приемаш едно обобщение, единственият логичен резултат от наличните факти, които го подкрепят?

Казал съм го много пъти - хигиена и дисциплина на мисленето трябва да се поддържат, ако човек иска да се занимава с наука. Иначе залита и изхвърча като тебе.

 

 

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, tantin said:

Разбирането / неразбирането е едно.  Приемането / неприемането е друго..

За теб явно са едно, защото си сигурен, че аз не разбирам СТО.

Значи ти самият отъждествяваш неприемане с неразбиране ... но си мислиш,
че това не е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, gmladenov said:

Чакай сега, нещо не се разбираме.

В квантовата механика опитните данни са докателствата. Те доказват, че частиците имат
определено поведение, а физиците отказват да спекулират какво причинява/поражда това
поведение.

А как при космологията: червеното отместване и космически фон сами по себе си нищо
не доказват, а физиците само спекулурат какво означават тези данни.

Значи в единия случай опитните данните са доказателство за поведението на частиците,
а в другия случай данните нищо не доказват.

Чакай, космологичния модел се базира на уравненията на Фридман. Как така опитите потвърждават следсвията от уравнението на Шрьодингер, а наблюденията не потвърждават следствията от уравненията на Фридман? Нещо не си последователен!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

За теб явно са едно, защото си сигурен, че аз не разбирам СТО.

Значи ти самият отъждествяваш неприемане с неразбиране ... но си мислиш,
че това не е така.

Смятам че такива  разговори за/против СТО или за/против ГВ са непродуктивни и безмислени.  Нещо като спор между Левскари и Цесекари.  Кой е по-великия. 

Лапландеца вече ги бил доказал нещата, имал и формулите, но нещо ги е позабравил, не му се ровело да ги намери , пък формулите били второстепенно, важното било в идейната постановка и в прочистване на съзнанието.  Аз смятам да се оттегля от чисто спорните теми (стил: Левски / ЦСКА) . Не ми се участва в празнословие. Подобно раздуване на "ненаучни" възгледи не е мой проблем, а си е проблем за форумните модератори. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, gmladenov said:

Теоретична ситуация: дадена теория е грешна, но се приема за вярна от научната общност.

По какво личи че е "грешна"? Какъв е критерият за нейна видима грешка, който научната общност заобикаля?

Ей тука е габърчето в картинката. На всеки етап, в зависимост от наличната информация, се изгражда една или друга теория, кореспондираща с наличните до този момент данни. Единственият критерии тя да е "грешна" е да противоречи на тези данни - но това не е възможно, защото по условие тя е изградена на тяхна база и не им противоречи.

На по-късен етап, когато се появят нови данни, тази теория може да им противоречи - тогава тя се отхвърля като грешна, и се изгражда по-пълна, съответстваща на новите данни. И това се повтаря във времето, всяка подобна устойчива ситуация, в която теория се приема за коректна с наличните данни, се нарича парадигма.

Така че при едно нормално развитие на науката (без явен политически натиск например) такава ситуация не се случва. Или дори да се случи, е много временно, защото мислещи хора много, и ще видят несъответствието - защото такава ситуация може да се получи от недобре или прибързано обмислена схема, а желаещи да блеснат разкривайки я има винаги много :) 

Преди 54 минути, gmladenov said:

Ако всички винаги се съгласяват с тази теория, нейната грешка никога няма да бъде открита.
За да може грешката да бъде открита, все някой ще трябва да се опълчи срещу научната
общност и да твърди, че теорията е грешна.

"Грешката" се открива едва когато постъпят нови данни. В рамките на старите грешка няма. Затова и не може да бъде открита - принципно.

В рамките на всяка теория може да има спекулации. Например, предположения (търсената от тебе вяра!): ако имаме някакъв неизвестен процес или обект с еди какви си свойства, какво би дала теорията като следствие, или как тя би се променила? И 95% от физическите статии са изпълнени с такива спекулации. Но това не са част от научното знание - те ще станат такава част едва когато се появяят нови данни, включващи наистина подобен процес или обект които потвърждават твърденията - тогава се казва, че еди кой си учен е прозрял нещо си. Така например е създаден механизмът на Хигс.

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, scaner said:

"Грешката" се открива едва когато постъпят нови данни. В рамките на старите грешка няма. Затова и не може да бъде открита - принципно.

Да кажем, че Лоренцовата трансформация не прави това, което СТО си мисли, че тя прави.
Тоест, СТО се е объркала и се заблуждава за това как действа Лоренцовата трансформация.

Това би означавало, че грешката на СТО е теоретична; нейните теоретични основи са гнили.

В такъв случай няма нужда от нови опитни данни, за да се види грешката. Просто показаваш,
че милият 26-годишен Айнщайн се е объркал - и готово. К'во праим тогава?

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Да кажем, че Лоренцовата трансформация не прави това, което СТО си мисли, че тя прави.
Тоест, СТО се е объркала и се заблуждава за това как действа Лоренцовата трансформация.

Това би означавало, че грешката на СТО е теоретична; нейните теоретични основи са гнили.

Лоренцовите трансформации възникват на база наличните данни - принципите на СТО, и техните следствия са много детайлно потвърдени. В рамките на сегашните данни те нямат "грешка", и правят това за което са изведени - координатни трансформации.

Ти разсъждаваш на база порочен логически кръг - "ако трансформациите са грешни, то те са грешни". Това не води до смисъл, обратно.

Преди 4 минути, gmladenov said:

В такъв случай няма нужда от нови опитни данни, за да се види грешката. Просто показаваш,
че милият 26-годишен Айнщайн се е объркал - и готово. К'во праим тогава?

И как "показваш"? С голословни твърдения? "Показваш" какво? Конретизирай се, защото до тук нищо няма "показано". Всяко "показване" означава да се демонстрира разминаване на техни следствия и информация от действителността. Няма друг начин. Както сам вече видя, те са логически непротиворечиви, така че там нямаш шансове :)

Човече, замисли се стигаш ли изобщо до смислени заключения, преди да ги обличаш като твърдения. Тъпо е така. "Показваш"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gravity said:

Чакай, космологичния модел се базира на уравненията на Фридман. Как така опитите потвърждават следсвията от уравнението на Шрьодингер, а наблюденията не потвърждават следствията от уравненията на Фридман? Нещо не си последователен!

Чакай сега. Нали при КМ първо се открива, че частиците имат двойна природа/поведение
на вълна и частица ... след което Шродингер създава формализма за вълновата фунцкия.

Значи първо имаш наблюдение ... което се описва/формализира математически.

А как е при Айнщайн: той първо прави формализма ... надявайки се, че бъдещи опити ще
потвърдят една от общо трите възможности, които той е предвидил: че вселената е статична,
разширяваща се или свиваща се.

Проблемът е, че ние нямаме категорично емпирично потвърждение, че вселената се
разширява. Имаме червено отместване и космически фон, нито едното от които не е
категорично/неопровержимо доказателство, че вселената се разширява.

Значи уравненията на Айнщайн (и решението на Фридман) нямат категорично емпирично
доказателство ... докато уравнението на Шродингер се коренят в такова доказателство.

Как двете са еднакви? В единия случай започваш от емпиричното доказателство, а в
другия случай се надяваш, че някой в последствие ще намери такова доказателство.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

В рамките на сегашните данни те нямат "грешка", и правят това за което са изведени - координатни трансформации.

Добре, зададох ти теоретична ситуация и ти ми отговори. Благодаря.
Запомни го този постинг. Имам какво да кажа по въпроса. 😛

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, gmladenov said:

Чакай сега. Нали при КМ първо се открива, че частиците имат двойна природа/поведение
на вълна и частица ... след което Шродингер създава формализма за вълновата фунцкия.

Значи първо имаш наблюдение ... което се описва/формализира математически.

Същото е и при гравитацията. Първо е било исвестнтно, че телата се привличат, и много по-късно Айнщайн развива формализма на ОТО.

Преди 7 часа, gmladenov said:

A как е при Айнщайн: той първо прави формализма ... надявайки се, че бъдещи опити ще
потвърдят една от общо трите възможности, които той е предвидил: че вселената е статична,
разширяваща се или свиваща се.


Това не е вярно. Формализма е създаден за да описва всички гравитационни явления. Следствията относно вселената като цяло идва после и са частен случай. Ти да не мислиш, че Шродингер е развил формализъм описвщ само литиев атом? 

Първо, чистo емирично, е било известно отместването на перихелия на Меркурии. След това Айнщайн създава ОТО и решение на уравненията показва, че перихелия ще се отмества по наблюдавания начин.

Преди 7 часа, gmladenov said:

Проблемът е, че ние нямаме категорично емпирично потвърждение, че вселената се
разширява. Имаме червено отместване и космически фон, нито едното от които не е
категорично/неопровержимо доказателство, че вселената се разширява.

А имаш ли категорично емпирично потвърждение, че частиците минават през двата процепа? Има петно на екрана от всяка частица и интерференчна картина, те не давата категорично/неопровержимо доказателсво, че частиците минават през двата процeпа. 

Преди 7 часа, gmladenov said:

Значи уравненията на Айнщайн (и решението на Фридман) нямат категорично емпирично
доказателство ... докато уравнението на Шродингер се коренят в такова доказателство.

И на какво се базира това твое твърдение? На вяра, че историята на науката е такава каквато ти се иска?

Преди 7 часа, gmladenov said:

Как двете са еднакви? В единия случай започваш от емпиричното доказателство, а в
другия случай се надяваш, че някой в последствие ще намери такова доказателство.

И в двата случая порцеса е сходен. И във всички останали (Нютон, Максуел,...) е подобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, gmladenov said:

Да кажем, че Лоренцовата трансформация не прави това, което СТО си мисли, че тя прави.
Тоест, СТО се е объркала и се заблуждава за това как действа Лоренцовата трансформация.

Това би означавало, че грешката на СТО е теоретична; нейните теоретични основи са гнили.

В такъв случай няма нужда от нови опитни данни, за да се види грешката. Просто показаваш,
че милият 26-годишен Айнщайн се е объркал - и готово. К'во праим тогава?

"Да кажем", то с казване не става. Можеш да кажеш каквото си поискаш. Например: да кажем, че галилеевите трансформации не работят така като класическта физика си мисли, че работят. Да кажем, че закона на Ом, не работи така както си мислим. Да кажем...

Това е един от проблемите ти. Ти не правиш разлика между научна критика и възражения основани на твой произволни хрумвания и прищявки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, gmladenov said:

За теб явно са едно, защото си сигурен, че аз не разбирам СТО.

Значи ти самият отъждествяваш неприемане с неразбиране ... но си мислиш,
че това не е така.

Да оставим на страна дали разбираш СТО или не. Но в това което пишеш в темите по СТО правиш елементрани грешки. Дали е от неразбиране или по друга причина не е важно. Важното е, че правиш грешки и заключенията ти са невалидни. Това, че отказваш да го приемеш е без значние. И няма значение защо не осъзнаваш грешките си, може да е от неразбиране, може да е от инат, може да е...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Gravity said:
Цитирай

 

 gmladenov said:

Чакай сега. Нали при КМ първо се открива, че частиците имат двойна природа/поведение
на вълна и частица ... след което Шродингер създава формализма за вълновата фунцкия.

Значи първо имаш наблюдение ... което се описва/формализира математически.

 

Същото е и при гравитацията. Първо е било исвестнтно, че телата се привличат, и много по-късно Айнщайн развива формализма на ОТО.

Е, Гравити, как ще е същото?! Нали според ОТО се оказва, че телата всъщност не се привличат. Т.е. преди Айнщайн било "известно", че се привличат, обаче сега пък е "известно", че не се привличат. А какво ли ще е "известно" след време🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Шпага said:

Е, Гравити, как ще е същото?! Нали според ОТО се оказва, че телата всъщност не се привличат. Т.е. преди Айнщайн било "известно", че се привличат, обаче сега пък е "известно", че не се привличат. А какво ли ще е "известно" след време🙄

Използвам непрецизен говорим език. Ако предпочиташ ще го кажа така: преди Айнщайн е било известно, че две тела оставени свободно, ще се приближават едно към друго. 

Link to comment
Share on other sites

On 20.11.2021 г. at 12:36, Atom said:

Нищо не разбирам. Да започнем отначало. Твърдението ти беше  следното: 

skiahtro:  "Има хора, които не разбират как работи науката и прехвърлят собствената си ограниченост, към науката! 

- С това твърдение няма как да не се съглася.  Подкрепям те на 100%. 

skiahtro: "Ако не вярваш, нека се яви тоя същия и да постави ограниченията на науката, тук и сега, да ги видим!"
 

"Тоя същия" е твоя формулировка, а не моя.  Разбрах го като  "тоя  същия - представител на хората, които не разбират как работи науката и прехвърлят собствената си ограниченост, към науката".   В този случай е непълно естествено, ако "тоя същия" не разбира как работи науката, да не може да разбере и нейните ограничения.    Ако обаче под "тоя същия" разбираш някой друг, аз няма как да го знам.

Сега искаш да разгледаме "ограниченията му".    Кой е "тоя същия" и  кой е "му"?   От кого очакваш да "постави ограниченията  на науката  тук и сега да ги видим!".   И какви ограничения всъщност искаш да се разгледат- ограниченията на науката или "ограниченията му". 

Ето например в този цитат:

Цитирай

От друга страна има хора, които също не разбират как работи науката и я  възприемат  като Бог с неограничени възможности, който може да реши който и да е проблем (ако не днес,  утре, догодина или след време)

Не става ясно, кой я възприема точно като "Бог", но пък става ясно, че някой се опитва да и ограничава възможностите.. Интересно, какви ограничения има науката, да реши който и да е проблем, "(ако не днес,  утре, догодина или след време)"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, skiahtro said:

Интересно, какви ограничения има науката, да реши който и да е проблем, "(ако не днес,  утре, догодина или след време)"?

Ако ти е интересно може да пимислиш по въпроса.  Ако не намериш, проблемът си е твой. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gravity said:

Използвам непрецизен говорим език. Ако предпочиташ ще го кажа така: преди Айнщайн е било известно, че две тела оставени свободно, ще се приближават едно към друго

Както и да го кажеш, фактът е, че преди и след Айнщайн "известното" за гравитацията е принципно различно, а не същото, както ти твърдиш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, skiahtro said:

Интересно, какви ограничения има науката, да реши който и да е проблем, "(ако не днес,  утре, догодина или след време)"?

Едно много вероятно ограничение, което може да има науката, за да реши задаващите се проблеми, е това да няма "утре, догодина или след време". Май баналното "Късно е вече" доста бързо върви към своя реален смисъл...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Както и да го кажеш, фактът е, че преди и след Айнщайн "известното" за гравитацията е принципно различно, а не същото, както ти твърдиш. 

Не твърдя подобно нещо. Това което твърдя е, че преди Айнщайн явлението гравитация е било известно, и е имало достатъчно емпирични резултати. Младенов твърди, че не е имало и Айнщайн си е измислил нещо, след което хората са търсили наблюдателни следствия. Той го твърди относно космологията. Аз само казвах, че ОТО е теория за гравитацията като цяло и се базира на опити и наблюдения, както и Квантовата механика. Това, че някои приложения в космологията предхождат наблюденията не е основание да смятаме ОТО и КМ за недоказана и доказана съответно.

п.п. Въпросът ме за пример на учен, който е бил подтиснат от научната общност беше искрен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...