Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия

Recommended Posts

• Потребител

Страхотна лекция. Но най-интересното според мен е след края и.   Двата допълнителни въпроса и отговорите им (след 44:00)  онагледяват цялата дискусия която се провежда в тази тема.   

• Мнения 2,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

• Потребител

Философията е голяма работа. Колкото повече научавам (каквото и да било знание и умение, във всяка възможна сфера ), толкова повече разбирам колко всъщност не знам и не съм научил. И съответно се превръщам все повече във философ - стремя се да научавам още много неща. непрекъснато да го правя, и същевременно цялостното ми знание и виждания, да обхващат и обясняват целия обем на всички тези неща, от някаква обобщаваща и всеобхватна гледна точка. Математиката също е голяма работа - тя се опитва да описва абсолютно всичко чрез своите методи, но все пак е само част от цялото и работи, а и всъщност се преплита със други науки.

Що се отнася до религиите и подобните, смятам че на всеки който е избрал да бъде част от тях, трябва да е ясно че това са едни човешки интерпретации на нещо, неясно какво. И ако има наистина бог, богове или въобще някакви подобни същества, сили, те ще бъдат с такива характеристики, свръхвъзможности , които няма как реално да бъдат разбрани и оценени от който и да било човек. А дори и да има такива надарени хора, или просто тази/тези сили да е осъществят някакъв вид контакт, останалите хора няма да им е по силите и възможностите да го разберат, потвърдят, изучат и правилно интерпретират, тоест ще трябва да вярват на сляпо или да изберат да не вярват.

• Потребител
Преди 15 часа, gmladenov said:

Древните счетоводители са имали нужда от математика,

В този смисъл може да се каже, че развитието на науките идва от потребностите или от интересите на хората, вкл. учените.

Фараонът е искал пирамида до небето. Под страх от бой и глад учените му се научили на геометрия. Тиранът искал да му се премери златото в короната. Архимед се борил като прасе с тикви, но накрая извикал "Еврика". Галилей осмислял видяното по пристанището и склада за мрамор и измислил съпромата. Поръчали на учените да измислят атомна бомба и те измислили. Част от резултатите отишли за АЕЦ.

Ерго. Науката е здраво свързана с практиката, а поради това и с експеримента. Религията може и да мине с диспути, папски вули, видения и пророци, защото не се отнася до неща, които трябва да се направят, а само за неща, за които може да се дърдори.

Църквата засега се опитва да се разпорежда с етиката и психологията, но политиката изисква тези неща да могат да се правят целенасочено, да се повтарят и да имат практическа полза. Поради това  социалната психология става наука със съответните експерименти и теория.

Не е необходимо да се воюва с религията. Достатъчно е науката да има предимства.

Редактирано от Втори след княза

• Потребител
Преди 8 минути, kirasirrav said:

Математиката също е голяма работа - тя се опитва да описва абсолютно всичко чрез своите методи, но все пак е само част от цялото и работи, а и всъщност се преплита със други науки.

😉 Ти "да видиш"! - Сложнотията ... не е за хора ... голяма работа, да!:bw: Сложно е за разбиране ... за обикновените хора остава вяра, че това е правилно предположение - правилна магия, логически издържана. За учените - те се съмняват във всичко, макар и на доверие да приемат "началните условия": Математиците "живеят" в собствен свят😶

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Zadachata-za-1-mln-dolara-hipotezata-na-Riman-s-neochakvano-reshen_177583.html

" Задачата за 1 млн долара - хипотезата на Риман - с неочаквано решение от физиката

1637940755_5_559x*.jpgВ статията Джузепе Мусардо и Андре Леклер показаха, че вместо това има елегантно обяснение на подравняването на нулите по оста ½ на функцията на Риман (както и на безкрайно много подобни функции, така наречените функции на Дирихле), в крайна сметка поради напълно неочаквана причина: наличието на хаотично движение и законите на вероятността, които ги управляват. Всъщност Мусардо и Леклер доказват съществуването на Брауново движение, скрито зад всички тези безкрайни функции. Кредит: Giuseppe Mussardo

Една загадка на математиката, която остава неразгадана повече от 150 години, може да бъде разгадана благодарение на напълно неочакван подход, идващ от статистическата физика.

Това е важното заключение на Джузепе Мусардо (Giuseppe Mussardo), професор по теоретична физика в Международната школа за напреднали изследвания SISSA (International School of Advanced Studies), и Андре Леклер (Andrè Leclair) от Университета Корнел, докладвани в статия, наскороо публикувана в Journal of Statistical Mechanics (JSTAT).

Двамата учени показват, че не само могат да стигнат до решението на един от най-известните проблеми в математиката, хипотезата на Риман, но и че физиката на хаотичните движения и законите на вероятностите, които ги регулират, осигуряват елегантния ключ към разбирането на тази велика математическа загадка. Изследването, което стои зад тази наскоро публикувана статия, продължава три години и последната част от него, коментират авторите, е „истинско пътешествие в анализа на данните на невероятно голям набор прости числа, основните съставни части на аритметиката, т.е. реални атоми на математиката."

Безкрайни нули по вертикална линия: енигма, която продължава от 1859 г

Фактът, че математиката дава на физиката правилния език за формулиране на законите на природата, се корени в логиката на нещата.

... и т. н." - дълго е, но има обяснения и от В. Милева -полезно каре!

...

• Потребител
Преди 19 минути, Малоум 2 said:

😉 Ти "да видиш"! - Сложнотията ... не е за хора ... голяма работа, да!:bw: Сложно е за разбиране ... за обикновените хора остава вяра, че това е правилно предположение - правилна магия, логически издържана. За учените - те се съмняват във всичко, макар и на доверие да приемат "началните условия": Математиците "живеят" в собствен свят😶

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Zadachata-za-1-mln-dolara-hipotezata-na-Riman-s-neochakvano-reshen_177583.html

" Задачата за 1 млн долара - хипотезата на Риман - с неочаквано решение от физиката

1637940755_5_559x*.jpgВ статията Джузепе Мусардо и Андре Леклер показаха, че вместо това има елегантно обяснение на подравняването на нулите по оста ½ на функцията на Риман (както и на безкрайно много подобни функции, така наречените функции на Дирихле), в крайна сметка поради напълно неочаквана причина: наличието на хаотично движение и законите на вероятността, които ги управляват. Всъщност Мусардо и Леклер доказват съществуването на Брауново движение, скрито зад всички тези безкрайни функции. Кредит: Giuseppe Mussardo

Една загадка на математиката, която остава неразгадана повече от 150 години, може да бъде разгадана благодарение на напълно неочакван подход, идващ от статистическата физика.

Това е важното заключение на Джузепе Мусардо (Giuseppe Mussardo), професор по теоретична физика в Международната школа за напреднали изследвания SISSA (International School of Advanced Studies), и Андре Леклер (Andrè Leclair) от Университета Корнел, докладвани в статия, наскороо публикувана в Journal of Statistical Mechanics (JSTAT).

Двамата учени показват, че не само могат да стигнат до решението на един от най-известните проблеми в математиката, хипотезата на Риман, но и че физиката на хаотичните движения и законите на вероятностите, които ги регулират, осигуряват елегантния ключ към разбирането на тази велика математическа загадка. Изследването, което стои зад тази наскоро публикувана статия, продължава три години и последната част от него, коментират авторите, е „истинско пътешествие в анализа на данните на невероятно голям набор прости числа, основните съставни части на аритметиката, т.е. реални атоми на математиката."

Безкрайни нули по вертикална линия: енигма, която продължава от 1859 г

Фактът, че математиката дава на физиката правилния език за формулиране на законите на природата, се корени в логиката на нещата.

... и т. н." - дълго е, но има обяснения и от В. Милева -полезно каре!

...

Не съм го поглеждал подробно, но не става дума за доказателство, а за статистика, която подкрепя предположениeто.

п.п. Препратката, в статията, към фунции на Дирихле е пограшна. Тези фунции не са свързнани с темата. Това което е трябвало да бъде e линк към редове на Дирихле.

Редактирано от Gravity

• Потребител

💉🌈😷зискването за зелен сертификат за влизане в църква опразни храмовете в Гърция. Страната обяви още противоепидемични мерки преди десетина дни, които влизат в сила от днес.

Според новите ограничения неваксинираните хора нямат достъп до закрити обществени пространства, като ресторанти, киносалони, музеи и фитнес зали, дори да притежават отрицателен тест за коронавирус.

Мерките ще засегнат не само възрастните, но и децата на възраст между 4 и 17 години. Те ще могат да посещават редица затворени помещения само в присъствието на възрастен и с представяне на отрицателен домашен тест, направен в последните 24 часа.

Новите мерки са заради регистрирания ръст на новите случаи. Гърция регистрира рекорден денонощен прираст в някои от дните. От началото на пандемията до събота в страната са установени повече от 920 000 заразени с COVID-19 и почти 17 000 починали.

Заради високия брой заболели в Северна Гърция бяха мобилизирани и лекарите на частна практика.

• Потребител
Преди 6 минути, laplandetza said:

💉🌈😷зискването за зелен сертификат за влизане в църква опразни храмовете в Гърция. Страната обяви още противоепидемични мерки преди десетина дни, които влизат в сила от днес.

Според новите ограничения неваксинираните хора нямат достъп до закрити обществени пространства, като ресторанти, киносалони, музеи и фитнес зали, дори да притежават отрицателен тест за коронавирус.

Мерките ще засегнат не само възрастните, но и децата на възраст между 4 и 17 години. Те ще могат да посещават редица затворени помещения само в присъствието на възрастен и с представяне на отрицателен домашен тест, направен в последните 24 часа.

Новите мерки са заради регистрирания ръст на новите случаи. Гърция регистрира рекорден денонощен прираст в някои от дните. От началото на пандемията до събота в страната са установени повече от 920 000 заразени с COVID-19 и почти 17 000 починали.

Заради високия брой заболели в Северна Гърция бяха мобилизирани и лекарите на частна практика.

Май не е точно по темата!!!

• Потребител
Преди 1 минута, Gravity said:

Май не е точно по темата!!!

Точно е по темата.
Псевдонауката на Ковиднквизицията опразни Църквата от вярващи.
Имало и по страшно от Бог значи..........😀

• Потребител
Преди 23 минути, laplandetza said:

Имало и по страшно от Бог значи.........

Що бе?

Държавата се опитва да те предпази от преждевременна среща със Създателя. По чисто егоистични си нейни подбуди...

• Потребител
Преди 32 минути, laplandetza said:

Точно е по темата.
Имало и по страшно от Бог значи..........😀

Нищо не е опреазнено. Ако си ваксиниран може да ходиш на църква.

• Потребител
Преди 6 часа, laplandetza said:

В твойта северна страна как е? Има ли много православни? Предполагам, че науката влияе само чрез държавата и учените не щурмуват храмовете. А има ли в правителството такива, дето са яростни за или против религията?

• Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

В твойта северна страна как е? Има ли много православни? Предполагам, че науката влияе само чрез държавата и учените не щурмуват храмовете. А има ли в правителството такива, дето са яростни за или против религията?

Има православни.

Основните са лутариани, после финландска православна църква, сетне евангелисти, други, има и руско православие.Католиците са много малко.

Няма как да ти обясня, трябва да поживееш поне 10- на години.

• Потребител
Преди 6 минути, laplandetza said:

Няма как да ти обясня, трябва да поживееш поне 10- на години.

т.е. мога само да предполагам. Адекватно ли мисля?- Те са със студен нрав, църквите им не са радикални. Литургиите са място за социални контакти и традиционно място за посещение в неделя. Няма ТV простотии ако политик е атеист, пък същият не се пеняви срещу вярващите, както и обратно. А?

• Потребител
Преди 7 часа, Atom said:

Страхотна лекция. Но най-интересното според мен е след края и.   Двата допълнителни въпроса и отговорите им (след 44:00)  онагледяват цялата дискусия която се провежда в тази тема.   

Благодаря. Нямам време за цялата лекция, така че погледнах само въпросите накрая.

Последният въпрос е точно по нашата тема: разликата между научната и религиозоната вяра.
Според лектора - физикът Лорънс Краус - науката не е основана на вяра, но ако работиш в
продължение на 20+ години върху някаква теория, ти естествено вярваш в нейната правота.

В общи линии раликата между научната и религиозната вяра се състои в това, че религиозната
вяра е непоклатима, докато научната вяра подлежи на ревизия. Това казва Лорънс Краус.
Добро разграничение, но също така трябва да се има предвид, че религиозната вяра е в нещо,
което по условие е вечно/непроменимо - бог - така че там в същност няма нужда от ревизия.

В английската Уикипедия има страница за Лорънс Краус, в която пише, че Краус предлага теория,
според която вселената би могла да е произлязла от нищото - и има докзателства, които подкрепят
тази идея - докато космологът Джордж Елис смята, че това "не е доказана наука, а философска
спекулация".

Слава богу аз не съм единственият, който критукува науката на тези теми.

Значи някои учени вярват, че вселената е произлязла от нищото ... но това в никакав случай не е
сляпа вяра; то е наука. 🙄

• Потребител

И в религията, и в науката има посветени и простолюдие. 

Понеже не се смятам за посветен в науката, за мен е важен здравия смисъл. А той ми говори, че науката допринася повече. Същевременно някои всезнайковци, които не са на висота, превръщат научни хипотези в митове, т.е. действат по религиозному и ни карат да вярваме на неща, които още не са достатъчно достоверни. Тогава здравият смисъл ни дава съвет, да не им се връзваме. Да се съобразяваме с това, което ни върши работа и да избягваме това, което не ни е работа.

• Потребител
Преди 53 минути, Втори след княза said:

И в религията, и в науката има посветени и простолюдие. 

Понеже не се смятам за посветен в науката, за мен е важен здравия смисъл. А той ми говори, че науката допринася повече. Същевременно някои всезнайковци, които не са на висота, превръщат научни хипотези в митове, т.е. действат по религиозному и ни карат да вярваме на неща, които още не са достатъчно достоверни. Тогава здравият смисъл ни дава съвет, да не им се връзваме. Да се съобразяваме с това, което ни върши работа и да избягваме това, което не ни е работа.

Извинявай, едно време и аз се придържах към "здравия смисъл"...😑 Ясно е, че при вярващите - той отсъства - подържат вярата си с чудеса и свидетели на чудеса...

Ама ако прочетеш Квантовата електродинамика - странната теория за светлината и веществата - лекция на Файнман - ще видиш, че не може да се обясни света с поддържане на понятие за "здрав смисъл". ( Примерно: ъгълът на падане на светлина е равен на ъгълът на отражение, за огледално гладка повърхност - известно е. Оказва се, че от 100 "падащи" фотона към повърхнината, само 4 следват правилото(?!)...😜 Но - всичко е точно и изчислимо и вероятностно обяснимо!.. Така, "пътят" на фотоните е тотално непредсказуем като траектория и движението на светлината е излишно капсулиране в "здрав смисъл"😞 - например - движи се по "права линия", веществото й прави сянка и ред други.)

...

• Потребител
Преди 7 минути, Малоум 2 said:

ъгълът на падане на светлина е равен на ъгълът на отражение, за огледално гладка повърхност - известно е. Оказва се, че от 100 "падащи" фотона към повърхнината, само 4 следват правилото(?!)...😜

Хубав пример. Ето, 4% от фотоните се отразяват по правилото, но снопът се съобразява изцяло. Как да го възприема? Кога другите 96 влизат в снопа?

Ето какво ми казва разумът:
"Велика е премъдростта на алл.... пардон на науката. Не го разбирам, но щом казват. Ще остана на нивото на Стария зав... пардон, на Нютон и Галилей."
Те ми вършат достатъчно работа в делника. Стига ми да зная, че като виждам някого в огледалото и той ме вижда и пр. практични работи. Ако бях в ЦЕРН щяха да искат повече, но от познатите ми никой няма да ме обвини, че не разбирам. Освен познания ми липсва и мотив да го уча. "Файнмановите лекции" са ми били интересни, но кой ги помни сега, като животът ме е люшнал в друга посока? Статистическите и вероятностни процеси са по- практични, но отнасящи се за обществото. Само по подобие квантовите процеси могат да се отнесат към обществените, та за това по- редно е да си трая. Хем да не изпадам в положението на некомпетентен всезнайко... ама пусто, като ми напира и аз да дам мнение... :) 

• Потребител
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Тогава здравият смисъл ни дава съвет, да не им се връзваме. Да се съобразяваме с това, което ни върши работа и да избягваме това, което не ни е работа.

Напълно се съгласявам с това.

Колегата Малоум2 е прав, че във физиката нормалната интуиция често ни подвежда, но дори
в тези случаи здравият смисъл пак е най-смисленият подход ... за да не се измислят глупости
когато не знаем с какво си имаме работа.

• Потребител

Науката, за разлика от религията е по- демократична.

Църквите имат свой върховен, обикновено национален свещеник. Патриарси, папа, имам, главен равин и пр. Те са висши авторитети по религиозните въпроси.

Науката позволява да се представи човек добре в друга област. Примерно невежият във физиката да е корифей в биологията или ако не му върви теоретичната наука може да премине към приложна. БАН има  институти, в които дори да приемем, че се ръководят автократично, което не е така, пак не са подчинени на председателя на БАН, който да определя кое е вярно и кое не.

В  този смисъл, науката е по- демократична и по- съвременна. Това ми харесва.

• Потребител
On 29.11.2021 г. at 3:13, Atom said:

Atom, като гледам само ти успя да изгледаш тази лекция и видя че си струва... От първата до последната минута. Аз дори бих я изгледал и 2-ри и 3-ти път..  Ама това си отнема време. ( В скоби - много ми е интересно как тоя физик философ непрекъснато обръща разговора срещу Тръмп.. Това става в годините малко преди избора на Байдън.. Подозирам че Науката тука влиза в конспирация с бизнеса за да вкара малко ред в политиката ... Ама това е от конспирациите... ) Иначе има сериозни доказателства че гугл инвестира сериозна сума за да не бъде избран донал.т. 

Ама както и да.. Откъм физическата и философската страна тая лекция си е на 100 % супер. Откъм заговорничество - пак е супер. Щото супер-физик изнася политическа лекция на супер-компамия.. Сега остава само и църквата да вземе отношение по въпроса..  Не съм го проверявал този супер-физик от кой етнос е, но имам идея. Нищо че името е германско.  По принцип избягвам да влизам в църковно- философски- политически теми.. Не е здравословно. Предпочитам чистата физика, математика и дори и историята. 

• Потребител
Преди 18 часа, gmladenov said:
On 30.11.2021 г. at 9:52, Втори след княза said:

Тогава здравият смисъл ни дава съвет, да не им се връзваме. Да се съобразяваме с това, което ни върши работа и да избягваме това, което не ни е работа.

Колегата Малоум2 е прав, че във физиката нормалната интуиция често ни подвежда, но дори
в тези случаи здравият смисъл пак е най-смисленият подход ... за да не се измислят глупости

Казаното във видеото по-долу е, че понятие за "здрав смисъл" (от ежедневието) е неприложимо за квантовата физика..., просто, липсва яснота за средно интелигентен човек. Митовете за квантовата физика, си остават митове ...

И всичко това е ... заради "изгонването" на етера от физиката - ляво и дясно завихрени фотони (спиралност при пренос на импулс, съответно наличие на сили на привличане-отблъскване при взаимодействия, за логичен "преход" от квантов принцип към описание класическа система), неотчитане "скрито" време в честотата на образуване на себе си (устойчиви във времето обекти повтарят себеобразуването си от фотони на вакуума, непрестанно и затова "единичен" фотон има "тембър"-пълнеж, който го характеризира като корпускула+вълнова характеристика ... от къде се е пръкнал и ако липсва декохеренция от външни полета, преповтаря себе си с характерна при раждането си поляризация и спиралност, но... всеки прибор в експерименти: леща, лупа, огледало и пр., влияят върху състоянието му и чрез неизбежна декохеренция и, всъщност, се изследват преизлъчени фотони). Демек - с извинение, няма случайности и в Квантовата физика, но...

...

• Потребител
Преди 18 часа, gmladenov said:

След като се върнахме на темата за измислиците, товята любима е тъмната материя, какво мислиш за следния пример. В механика на флуидите основното предопложение е, че флуидите са непрекъсната форма на материята. Това разбира се, както добре знаем, не е вярно. Те се състоят от огромен на брой молекули. В този смисъл положението е по-лошо от това с тъмната материя. Там може да я има или не, тук знаем че няма непрекъснати флуиди. Та, Младенов, ще критикуваш ли и механиката на флуидите?

• Потребител
Преди 53 минути, Gravity said:

След като се върнахме на темата за измислиците, товята любима е тъмната материя, какво мислиш за следния пример. В механика на флуидите основното предопложение е, че флуидите са непрекъсната форма на материята. Това разбира се, както добре знаем, не е вярно. Те се състоят от огромен на брой молекули. В този смисъл положението е по-лошо от това с тъмната материя. Там може да я има или не, тук знаем че няма непрекъснати флуиди. Та, Младенов, ще критикуваш ли и механиката на флуидите?

Тъй като всичко е във взаимодействие, прекъснатост или непрекъснатост на средите са само условни понятия.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...