Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия

Recommended Posts

• Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

При нас горските тролове са голяма част от обитателите на местния резерват, при вас как е?

Значи сте свикнали и сте равнодушни. Отминавате ги като част от пейзажа?

Щото ние още им се палим и ги взимаме на сериозно. Пък то им правело кеф, да знаеш. Ех, сърце българско, не си равнодушно и не гледаш отгоре на тварите...

• Мнения 2,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

• Потребител

Религиите, Вярата дали е Пречка за едно Интелектуано Сливане на група индивиди, в смисъл да мислят и работят заедно, пробвайки да се свържат най ефективно в мрежа, използват всякакви достъпни технологии и знание.Стремят се да съществуват като Единна Система , която може да съществува всякак, физичиски ползвайки всички възможности, децентрализирана  . Вярата в Науката дали е пречка за такъв Стремеж? Как мислите?

• Потребител
Преди 23 минути, laplandetza said:

Всичко е навързано. Теб не те интересува, но ти примерно не си религиозен, няма богове за теб. Интересува ме подкрепяш ли основите на твоята сегашна Цивилизация, работиш ли за тяхното укрепване или пробваш да се въздържаш, а даже и да съботираш

Какво да ги подкрепям? Те основите са прогнили. Писах вече  за двете светая светих на цивилизацията -  безусловната вяра в постоянния икономически растеж и безусловната вяра в човешката изобретателност.  Всяка една от тях е рискова, а съчетанието на двете е.....  Ама нямаше интерес по тези въпроси.  Ти се записа и с това интереса се изчерпа.  Иначе материали за размисъл има колкото искаш по тези въпроси. Никой не ги крие и се обсъждат съвсем свободно и в Давос и в Брюксел.  Публиката обаче изобщо не обръща внимание. Все едно, че подобно нещо няма.  

• Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Значи сте свикнали и сте равнодушни. Отминавате ги като част от пейзажа?

Щото ние още им се палим и ги взимаме на сериозно. Пък то им правело кеф, да знаеш. Ех, сърце българско, не си равнодушно и не гледаш отгоре на тварите...

Сърцето няма народност, кръвта е еднаква на вкус............ и цапа еднакво.

Ъкълът има ли къща? има ли номер, паспорт............Има ли Име................има ли Вид............Има ли си Слънце...........

• Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

Религиите, Вярата дали е Пречка за едно Интелектуано Сливане на група индивиди, в смисъл да мислят и работят заедно, пробвайки да се свържат най ефективно в мрежа, използват всякакви достъпни технологии и знание.Стремят се да съществуват като Единна Система , която може да съществува всякак, физичиски ползвайки всички възможности, децентрализирана  . Вярата в Науката дали е пречка за такъв Стремеж? Как мислите?

Мнението ми е, че това не става на форум. Форум/площад е мястото, където можеш да си изложиш възгледите, но не и сериозно да обсъждаш или да мислиш и работиш заедно. За това Платон се е отделил в един кът-Академията , Аристотел в друг- Лицея или са се срещали със съмишленици у някого. Науката избуява на тишина, а не на форума, където идва всеки.

• Потребител
Преди 1 минута, Atom said:

Какво да ги подкрепям? Те основите са прогнили. Писах вече  за двете светая светих на цивилизацията -  безусловната вяра в постоянния икономически растеж и безусловната вяра в човешката изобретателност.  Всяка една от тях е рискова, а съчетанието на двете е.....  Ама нямаше интерес по тези въпроси.  Ти се записа и с това интереса се изчерпа.  Иначе материали за размисъл има колкото искаш по тези въпроси. Никой не ги крие и се обсъждат съвсем свободно и в Давос и в Брюксел.  Публиката обаче изобщо не обръща внимание. Все едно, че подобно нещо няма.  

Мисля има интерес, но в тая тема става някак безмислено.По тея въпроси е нужна и много специфична информация, колко тук я имат, аз се увствам Неинформиран, а знам много............ при теб как е, как чувстваш?

Радвам се на позицията ти, мислиш и не искаш да спираш, Така трябва......... до последен дъх.

• Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

кръвта е еднаква на вкус

Не носите ли маски?- помагат да не облизвате инструментите.

А и казват, че на север кръвта е по- светла, а хората по- високи. Студът, който задържал развитието на онова в семенните торбички помагал да постигнат повече преди да пощръклеят.

• Потребител

Мнението ми е, че това не става на форум. Форум/площад е мястото, където можеш да си изложиш възгледите, но не и сериозно да обсъждаш или да мислиш и работиш заедно. За това Платон се е отделил в един кът-Академията , Аристотел в друг- Лицея или са се срещали със съмишленици у някого. Науката избуява на тишина, а не на форума, където идва всеки.

Тука обсъждаме, няма да правим връзка.Такъв тип отношения са меко казано много трудни. Доверието на първо място, то руши обединението, идват и онези неща които казах и те слагат стоманени капаци и всичко приключва. Така са ви отгледали, да нямате шанс, да бъдете Безопасни!

• Потребител

Не носите ли маски?- помагат да не облизвате инструментите.

А и казват, че на север кръвта е по- светла, а хората по- високи. Студът, който задържал развитието на онова в семенните торбички помагал да постигнат повече преди да пощръклеят.

Вкуса на месото им е като на всички хора.................

• Потребител
Преди 3 минути, laplandetza said:

Доверието на първо място, то руши обединението

Имаш предвид недоверието?

Преди 4 минути, laplandetza said:

Така са ви отгледали, да нямате шанс, да бъдете Безопасни!

Те и афроамериканците в САЩ... пък ...

• Потребител
Преди 3 минути, Втори след княза said:

Имаш предвид недоверието?

Те и афроамериканците в САЩ... пък ...

Липсата на доверие или недостиг.

Да пробват да правят Общност на Групов Разум  са способни единици на някакаво ниво на мислене, способност, без значение от призход, раса,етнос и пр.

• Потребител
Преди 3 минути, laplandetza said:

Да пробват да правят Общност на Групов Разум  са способни единици на някакаво ниво на мислене, способност

А- ха. Месии, основатели на култове и организации. Дето се вика- способни делови хора. 

Аз не месианствам. А ти?

• Потребител

Господа, съжалете интернета!

Само (вече) вчера успяхте ударно да изпишете над 7 страници спам. Това трябва да се отбележи като абсолютен рекорд на тези форуми тук...

• Потребител
Преди 9 часа, Петър Станков said:

Е трудно е да си блъскаш главата в стената, наистина! Успех!

Някои хора за разлика от други, поне се опитват нещо да направят, а не само да вярват. '' блаженни са вярващите ''

• Потребител
Преди 1 час, Sekynda_69 said:

Някои хора за разлика от други, поне се опитват нещо да направят, а не само да вярват. '' блаженни са вярващите ''

Последно ще си напиша мнението тук. Не ми се водят безмислени спорове особено по интернет.

Всеки си е на пътя. Трудно можеш да убедиш друг човек в нещо. Той като се убеди е най-ефективно, моята надежфа е, че Бог обича хората и ако една заблуда е вредна за човека, значи не е от Бога и Бог иска да го освободи от нея. Но промисъла Му е непостижим за нас.

В числото на заблудените спокойно мога да включа и себе си, но не и в основни неща, като например възкресението на Господ Исус Христос и всичко, което пише в четирите евангелия. Вече аз като човек какъв съм и какви са ми заблудите и лъже тълкуванията на библията, това го допускам, може да греша за много неща, може да съм човек, който в сърцето си е такъв, че да отблъсне другите от християнството, да кажат-ето какви са християните тъпи и зли. Но така просто сега съм си позволил да си кажа какво мисля, в какво вярвам. И не ми се водят безмислени спорове особено така- аз да се кривя и този който чете. Всичко добро, ако вие не сте в заблуда, супер, ама за мен това което казах са заблуди

• Потребител
Преди 53 минути, Петър Станков said:

И не ми се водят безмислени спорове особено така- аз да се кривя и този който чете. Всичко добро, ако вие не сте в заблуда, супер, ама за мен това което казах са заблуди

Спорът никога не е безсмислен, във спорът се ражда истината, това го е казал древногръцки мислител. Обаче спорът заради Софистиката наистина е безсмислен.

Редактирано от Sekynda_69

• Потребител

Това, че магията е близка до науката може всеки да види с това, как се раждат науките. Химията се ражда от магьосниците- алхимици, които приписват чудновати свойства на новооткритите съединения. Фармацията се ражда от казаните на врачките- лечителки, астрономията се ражда от гадателите по звездите, а физиката?- физиката не зная, но на Великденските острови са богоговеели пред акта на придвижване на истуканите. Със система от въжета са ги карали да "ходят". Предполагам, че е било така, както се превъртат кръглите кофи за улична смет или каците- на ръба на дъното. Ами и днес- има пара- науки, като торно поле за истинска наука. Включително такива спорни като парапсихологията и сутрешните хороскопи.

Религията пък има за предтеча и сподвижник друг познавателен процес- изкуството. Там все рисуват, пеят. Дори протестиращите срещу католическия разкош пеят. Раят е изпълнен с песни. Няма тенденция религия и изкуство да се отделят. Контрареформацията дава прекрасни изображения, църквата не пести пари за тях. Несъмнено първите подобия на нещо от живота са били приемани с особени чувства- възторг, преклонение, до обожествяване. Правейки първите си подобия на човеци от кал, човек е приписал тази творческа способност и на по- висшето- на божеството.

Не приписвам изкуството само на религията. Напротив, изумяват ме първите естественици, които майсторски са описвали и рисували различни растения и животни, ако не са си наемали художници, де. Науката анатомия не може да се размине без майсторското пресъздаване на тела, скелет, органи. Обаче изискванията към изкуството от страна на науката са за фотографско повторение, докато религията изисква от изкуството повече фантазия- мъките на св. Себастиян, страданието на Мария, покайването на Магдалена. И в двата случая изкуството е илюстрация, но в науката трябва да е точно. Религията позволява волности- картата на земите, завоювани от цар Давид може да е по- невярна, но възвеличаваща, Самсон или Херкулес да са описвани и рисувани с неестествени размери, а поклонението на Рождество да включва нереално впечатлени добитъци. Малко религиозното изкуство мяза на рекламата- продаваният продукт е един лъскав, носи щастие, дава незабавна наслада. 
Ама да кажа и това... Енгелс е смятал, че от романите на Балзак е научил повече, отколкото от книгите по икономика на времето. Ама Балзак е... абе... стенограф на епохата. Ама поповете не го одобряват. Ама те не одобряват и Стендал, и Зола... 

В този смисъл изкуството като източник за науката, трябва да е майсторско изображение на истината, а като източник на религията- да е изображение на идеалното, мечтата, представата, въобразеното. 

Редактирано от Втори след княза

• Потребител

Магията, както и изкуството могат да зародят наука само в този случай, когато вярно регистрират причини и следствия. Алхимията трябваше да документира коректно действията и резултатите си за да стане химия. 

На парапсихологията й трябва още много време :) 

• Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Магията, както и изкуството могат да зародят наука само в този случай, когато вярно регистрират причини и следствия. Алхимията трябваше да документира коректно действията и резултатите си за да стане химия. 

На парапсихологията й трябва още много време :) 

Науката разбира света на ниво причинно-следствени връзки, докато магията остава на ниво прости корелации. Това много добре се проследява в историята с възникването на карго култовете миналия век и края на по-миналия.

• Потребител

Ако си мислите, че темата е приключила ... изгледайте това:bw:. (науката сама се е навряла в магии, при тълкуванията на фалшиви мислени експерименти. По отношение на информацията - всички тела се самоизмерват, непрестанно, посредством декохеренция ... и , глупостите надеждно отпадат😜)

...

• Потребител

Мисля си, че илюстрациите на квантови процеси чрез такива от нашето обкръжение не са адекватни. Наистина, квантовите процеси са неразбираеми и това поражда митове, като този за котката на Шрьодингер. Не зная дали е извършван реален експеримент по мисловния, макар мисловният експеримент да е лек за осъществяване.

• Потребител
Преди 22 часа, Втори след княза said:

Това, че магията е близка до науката ...

Магия и наука със сигурност са се преплитали в древността, но не знам доколко може да се каже,
че науката се корени в магията.

Древните счетоводители са имали нужда от математика, така че за нея специално може да се каже, 
че произлиза от счетоводството. Древните астрономи, от друга страна, май са били повече шамани
отколкото астрономи. Така че там със сигурност е имало магия.

За мен лично науката започва с древните философи, които също така са били и учители. Значи науката
е започнала от древните учители, които освен да преподават също така са философствали и измисляли
наука.

Днес не е по-различно. между другото. Наука се прави в университетите ... където хората ходят да учат.

Редактирано от gmladenov

• Потребител
Преди 31 минути, gmladenov said:

Магия и наука със сигурност са се преплитали в древността, но не знам доколко може да се каже,
че науката се корени в магията.

Древните счетоводители са имали нужда от математика, така че за нея специално може да се каже, 
че произлиза от счетоводството. Древните астрономи, от друга страна, май са били повече шамани
отколкото астрономи. Така че там със сигурност е имало магия.

За мен лично науката започва с древните философи, които също така са били и учители. Значи науката
е започнала от древните учители, които освен да преподават също така са философствали и измисляли
наука.

Днес не е по-различно. между другото. Наука се прави в университетите ... където хората ходят да учат.

Науката почва да се формира някъде през средновековието.

До тогава знанията са били малко, един човек е можел да обхване всичките знания, и са били поднасяни под формата на философия. Едва средновековието, знанието почва да се диференцира и да прелива, така че ерата на енциклопедистите почва да залязва, и от философията се пръкват другите науки. Философията остава като нещо като обща обвивка, която да обобщава знанията свързвайки различните науки, в която са избуяли повечето от основните термини, които те ползват като общи - материя, съзнание, пространство, време, а също да се съсредоточи върху закономерностите свързани със самото знание най-общо. Това разделение дава тласък и на самата философия, която до тогава е била забулена в голяма степен от мистиката.

Може да се проследи, че и физиката, и химията, и медицината почват да се диференцират някъде в приода 14-16-ти век и тогава потеглят по научният път. До тогава е липсвал колективният подход към знанието, едва тогава то почва да надраства чистата емпирика.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...