Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Нещо което може и да ви е интересно. В едно предаване се бяха събрали Ифандиев и Жеков дето се вика "по пантофи" и си разказваха спомени. Та там Ифандиев обясняваше, защо Сидеров, Симеонов, Енчев и други имат партии, а те нямат. Това което каза беше нещо от рода "На тях ИМ направиха партии, дадоха им пари, хора, сгради, оборудване..." Жеков пък разказа, как и на него са пробвали да му направят партия. Дошъл някакъв човек, псувал комунистите, клел се във вярност, обяснявал, че е богат и имал пари и връзки. Запознал го с хора, които вършели чудесна организационна работа, дал пари. Накрая донесъл списък с няколко хиляди ЕГНта за да регистрират партията. Жеков обаче се усетил, че много хубаво не е на хубаво- подробностите вече съм забравил, но тоя пич, неговите приятели и парите които предлагал се оказали без минало.

Та така с организирането на партии и групи за натиск.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 15 часа, nik1 said:

(Аз съм с оцапаните ръце, ха-ха-ха)

Ник, това е двусмислено :ag::564da112d749c_wink(1)::

1. Ако имаш предвид, че ставаш Лорд Вейдър, бащица на екипа, препоръчвам ти първата работа да направиш една Антикорупционна комисия :aikido:на твое разположение и под твое наблюдение, занимаваща се с корупцията по високите етажи, и да бъдеш безпощаден като Ли Куан Ю, това съм го разказал в темата за Сингапур /самият Ли Куан Ю си го разказва/

2. Ако се виждаш като Министър на Вътрешните работи - пак същото, да настояваш пред Канцлера за формирането на такава комисия, за която да му посочиш некорумпирани и компетентни кадри лично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Б. Киров said:

Ретро, добре дошъл в Екипа - отстъпвам ти и Финансовото министерство заедно с поста на касиер-ковчежник, правим малка трампа, ти ми прехвърляш твоя бизнес с магазините /братовчед ми е в сферата на мандрите, така че имам нещо общо/, аз ще съм ви коректив, докато работите за бизнеса, ще ви информирам как е при мен бизнеса с млечните продукти :) ОК?

 

На първо четене - оттам откъдето дойдоха юпитата на Царя, от чужбинско. Вижте момчетата и момичетата от Чикагската школа на управлението в Чили - всичките са млади, Бучи е 36-годишен министър на финансите, преди това е бил надзор на Централната банка, човекът, за който пише, че е събирал екипа е 33- годишен. Ще ги търсим и вътре в страната, из вузовете и Ай-ти сектора предимно.

 

Благодаря за офертата ами си знам горе-долу прагът на некомпетентност - за МинФин не ставам. А и познавам Светослав Гаврийски - този пич е невероятна глава ,ако ме вземе да му нося пантофите :ag: зарязвам всичко и тръгвам. За година -две покрай пантофите ще науча повече от всичките си години загубени във ВУЗ-овете. Така че той си точно човека финансист- а и умело бяга по тъча на полткомисарите от доста време

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ценя реализма у другите, а у себе си най-много:ag: Пошегувах се както за твоя бизнес, така и за МинФина, отказвам го още от сега, не ставам: искам си обратно бизнеса с книгоиздаването, който направи така, че да си струва да се върна отново в него, ще му издигна домашен олтар и ще паля свещ всеки ден в този олтар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 49 минути, Б. Киров said:

Ник, това е двусмислено :ag::564da112d749c_wink(1)::

1. Ако имаш предвид, че ставаш Лорд Вейдър, бащица на екипа, препоръчвам ти първата работа да направиш една Антикорупционна комисия :aikido:на твое разположение и под твое наблюдение, занимаваща се с корупцията по високите етажи, и да бъдеш безпощаден като Ли Куан Ю, това съм го разказал в темата за Сингапур /самият Ли Куан Ю си го разказва/

2. Ако се виждаш като Министър на Вътрешните работи - пак същото, да настояваш пред Канцлера за формирането на такава комисия, за която да му посочиш некорумпирани и компетентни кадри лично.

Дарт Вейдър е малко страшен на външен вид, но там някъде....:af:

Шегувам се, Дарт Вейдър не ме кефи като стил..

Бих  искал да кажа: аз не съм лош човек, само така изглеждам.....

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 38 минути, Б. Киров said:

Ценя реализма у другите, а у себе си най-много:ag: Пошегувах се както за твоя бизнес, така и за МинФина, отказвам го още от сега, не ставам: искам си обратно бизнеса с книгоиздаването, който направи така, че да си струва да се върна отново в него, ще му издигна домашен олтар и ще паля свещ всеки ден в този олтар.

Ако бях в ситуцията да привлека екип щях да ти отговоря,: ще измислим нещо..за по-нататък, мислейки върху думите ти ...:animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Започна играта "тука има, тука няма Белене", очакваме  да видим Кой/Кои разиграва играта и Кой/Кои ще "познае":ag:

(Роско Атомски е само един от кандидатите за "познал",а Моско Атомски е един от кандидатите за "разиграл ":ag:)

 

"Възможно ли е проектът АЕЦ "Белене" да бъде реализиран на пазарен принцип и разработване на вариант за отделяне на активите и пасивите на НЕК, свързани с Проекта АЕЦ "Белене", в отделно търговско дружество и провеждане на последваща процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол".

1) Предварителен вариант на доклада на БАН::ag:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/10/27/3066622_ban_ne_dava_na_kabineta_paterica_za_belene/

zx620_3066778.jpg

2) Окончателен вариант :ag:

http://www.capital.bg/komentari/mnenia/2017/11/18/3080798_kakvo_kazaha_i_kakvo_razbrahme_za_aec_belene/

Според резюмето проектът е жизнеспособен при условие, че инвестиционния разход е под 10,5 млрд. евро., те се финансират със средства в съотношение привлечен/собствен капитал по-голямо или равно на 70/30 и лихвата за привлечените средства (кредит) е под 4,5%.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, nik1 said:

Шегувам се, Дарт Вейдър не ме кефи като стил..

Знаех, че така ще кажеш:), имах предвид Учителя Йода, той ми е любим образ от филма.

 

Преди 2 часа, nik1 said:

Започна играта "тука има, тука няма Белене", очакваме  да видим Кой/Кои разиграва играта и Кой/Кои ще "познае":ag:

(Роско Атомски е само един от кандидатите за "познал",а Моско Атомски е един от кандидатите за "разиграл "

Според мен, ако китайците не инвестират /на тях пък защо да им е Белене?/, няма да се намери друг - съвсем лаишко и безотговорно мнение, но нали сме дискутирали, че печалба в този проект няма. Момчетата от БАН си нямат друга работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, nik1 said:

Ако бях в ситуцията да привлека екип щях да ти отговоря,: ще измислим нещо..за по-нататък, мислейки върху думите ти ...

Е нямам друго желание от Златната рибка, това е - да си работя работата която разбирам и която ме кефи, но не става, защото губя, а не печеля от нея - това ми е проблемът, такава е играта с пазара, дотам я докараха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, nik1 said:

Пазара ти ще се оправи :).... и плажоветете и водата по черноморието -също :)

За водата и плажовете може би ще стане по-лесно. Специално за пазара на книги е свързано със закони, съдебна система и държавни институции. Търговците на едро не плащат, защото между производител и тях няма никой, освен Господ. А те са атеисти, и плащат само на който трябва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.segabg.com/article.php?sid=2017112200019985005

 

Централна и Източна Европа влязоха в капана на средните доходи

Анализ на ЕВБР сочи, че държавите от региона имат нужда от нови стратегии за растеж
 
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Du6ko said:

http://www.segabg.com/article.php?sid=2017112200019985005

 

Централна и Източна Европа влязоха в капана на средните доходи

Анализ на ЕВБР сочи, че държавите от региона имат нужда от нови стратегии за растеж
 
Аз го разбирам така. Ако си много беден достатъчно е да се мобилизираш и да хванеш някаква ква да е работа. Непривлекателна където не е нужна квалификация. Така доходите ти от 0 ще станат малки но растежа от 0 до малко е фантастичен! После можеш да хванеш и някаква работа с ниска квалификация или да станеш някакъв бригадир или малък нисш ръковадител на 2 - 3 - 5 души.  Но от тука нататък става вече сложно. За растеж е нужно не само старание но и квалификация, активност, образование, способности и т н . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
On 20.11.2017 г. at 22:10, nik1 said:

Започна играта "тука има, тука няма Белене", очакваме  да видим Кой/Кои разиграва играта и Кой/Кои ще "познае":ag:

(Роско Атомски е само един от кандидатите за "познал",а Моско Атомски е един от кандидатите за "разиграл ":ag:)

 

"Възможно ли е проектът АЕЦ "Белене" да бъде реализиран на пазарен принцип и разработване на вариант за отделяне на активите и пасивите на НЕК, свързани с Проекта АЕЦ "Белене", в отделно търговско дружество и провеждане на последваща процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол".

1) Предварителен вариант на доклада на БАН::ag:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/10/27/3066622_ban_ne_dava_na_kabineta_paterica_za_belene/

zx620_3066778.jpg

2) Окончателен вариант :ag:

http://www.capital.bg/komentari/mnenia/2017/11/18/3080798_kakvo_kazaha_i_kakvo_razbrahme_za_aec_belene/

Според резюмето проектът е жизнеспособен при условие, че инвестиционния разход е под 10,5 млрд. евро., те се финансират със средства в съотношение привлечен/собствен капитал по-голямо или равно на 70/30 и лихвата за привлечените средства (кредит) е под 4,5%.

 

Тамън гледах Румен Гечев и Румен Овчаров. Според тях БАН е казал, че е рентабилно да се строи Белене. Според Овчаров цената на Белене е силно надута, тъй като ГЕРБ искат да откраднат парите.

Щом се твърдят толкова коренно противоположни неща, значи или единия или и двамата лъжат. Но при всички положения става въпрос за политика, не за икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 35 минути, Du6ko said:

http://www.segabg.com/article.php?sid=2017112200019985005

 

Централна и Източна Европа влязоха в капана на средните доходи

Анализ на ЕВБР сочи, че държавите от региона имат нужда от нови стратегии за растеж
 
 

 

Шефа им рече хайде де, пари нема действайте!

Какви нови стратегии за растеж, като парите свършват през 2021? След тази дата българската икономика и олигархия (която претака европейските пари) ще са поставени в значително по лошо състояние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Frujin Assen said:

Шефа им рече хайде де, пари нема действайте!

Какви нови стратегии за растеж, като парите свършват през 2021? След тази дата българската икономика и олигархия (която претака европейските пари) ще са поставени в значително по лошо състояние.

Спрмням си с приятел който се интересува от икономика и беше началник как разговаряхме за поедстоящето тогава влизане в ЕС. Той 100 % убедено казваше. Който сега спечели изборите после ще управлява десетилетия ! Такива пари, капитали инвестиции ще потекът от Съюза, такова развитие ще настане, такъв пастеж че народа доволен предоволен ще ги избира десетилетия една и съща партия. Беше убеден че ще настане рай и комунизъм и разцвет едновремено за леви десни и центристи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 14 минути, Du6ko said:

Спрмням си с приятел който се интересува от икономика и беше началник как разговаряхме за поедстоящето тогава влизане в ЕС. Той 100 % убедено казваше. Който сега спечели изборите после ще управлява десетилетия ! Такива пари, капитали инвестиции ще потекът от Съюза, такова развитие ще настане, такъв пастеж че народа доволен предоволен ще ги избира десетилетия една и съща партия. Беше убеден че ще настане рай и комунизъм и разцвет едновремено за леви десни и центристи.

Бил е прав! Колко време вече управлява ГЕРБ? Прочее според Михаил Хазин спирането на парите от европа може да стане повод за цивилизационен избор на източноевропейските олигарси, които ще се обърнат към Русия за папо. Както знаем олигарсите са свикнали да папат, не да работят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Тамън гледах Румен Гечев и Румен Овчаров. Според тях БАН е казал, че е рентабилно да се строи Белене. Според Овчаров цената на Белене е силно надута, тъй като ГЕРБ искат да откраднат парите.

Щом се твърдят толкова коренно противоположни неща, значи или единия или и двамата лъжат. Но при всички положения става въпрос за политика, не за икономика.

АЕЦ Белене (в модерните времена) е една въртежележка/източник  за много много пари  и политическо влияние/политика

Това поне "лъсва" все повече за обикновените българи, дано не се наложи да плащат (плашаме) "масрафа" и от тук нататък..

Нещата могат да станат зловещи - да теглим огромен заем (който не може да се изплати от продажбите на електроенергия, т.е трява да изплаша и с наши пари на народа ) , да си прецакаме баланса, пенсиите,,и ако щете влизането в Еврозоната, което носи много много позитиви като цяло за България и българската икономика..

В Еврозоната няма как да взезнем  ако дефицитът или задлъжнялостта ни е голяма, Един заем от 10 милиарада евро ни прецаква  веднага, друг е въпросът на на каква цена ще го получим - лихви и други условия..

================================================

================================================

Хипотетично по-добрия вариант да строим АЕЦ Белене според мен,  (когато се види че имаме нужда от нови мощности и това се реши на общонационално ниво с независими оценки, а не на партийно и политическо, с платени оценки!!), е "ТУРСКИЯ".
 

Апропо не е решено на общонационално ниво и с независими оценки, че изобщо трябва да строим нито нови АЕЦ , а ако строим, не е  казано и решено  че това ще е в Белене, а не да кажем в Козлодуй..


В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ "УНГАРСКИЯ" - ТОВА ЗА КОЕТО ПИША ПО-ГОРЕ СА САМО ЧАСТ ОТ ПОСЛЕДСТВИЯТА ЗА НАС, АКО ПРИЕМЕМ НЯКОГА "УНГАРСКИЯ ВАРИАНТ".
ЗАЩО ПИША "ЧАСТ ОТ ПОСЛЕДСТВИЯТА" .ЗАЩОТО ЗАБАВЯНЕТО, ПРОТАКАНЕТО И КОРУПЦИОННИЯ НАТИСК ЩЕ ВДИГНАТ ЦЕНАТА ЗА ПОСТРОЯВАНЕ ОТ 10 МИЛИАРДА ЕВРО НА ПОНЕ 15 МИЛИАРДА ЕВРО. СПРАВКА:
- СТРОЕЖЪТ НА АЕЦ БЕЛЕНЕ ДО СЕГА,
- СТРОЕЖЪТ НА "ЦАНКОВ КАМЪК" -ДВОЙНО УВЕЛИЧЕНИЕ НА ПЪРВОНАЧАЛНАТА/ПРОЕКТНА ЦЕНА
( За осем-девет години изграждането на хидроенергийния възел „Цанков камък" е оскъпено двойно, по-точно 2,2 пъти, от 220 милиона евро, проектна/пъроначална цена,  строежът ни излиза на нас данъколатците и народа 500 милиона евро)

 

Т.н "Турски вариант" е следния: Викаме инвеститор и строител, той си строи с негови пари, държавата гарантира изкупуването на определена (достатъчно висока) цена за 20 години да кажем, след това се минава на свободен принцип на продажба..

Това го правят всички големи компании, и е чисто пазарен принцип. Големите искат гаранции разбира се. че ще си върнат инвестициите, няма значение дали говорим за Росатом, Уестингхауз (който в момента е в несъстоятелност,т,е фалира), Тошиба или друга компания..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, в Зелениково казват така "Може да лъжеш, ама да мяса (прилича)" тоест като лъжеш да е малко и близко до реалността-за да ти повярват. В случая с Белене едните казват, че това е катастрофа, а другите, че това е златна кокошка. Тоест- "не мяса".

Въпроса очевидно е в краденето на пари. Овчаров спомена, че Белене щяло да струва 3-4 милиарда, а останалото до 8-10-15 е надуто от ГЕРБ за да откраднат тези пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Frujin Assen said:

Ники, в Зелениково казват така "Може да лъжеш, ама да мяса (прилича)" тоест като лъжеш да е малко и близко до реалността-за да ти повярват. В случая с Белене едните казват, че това е катастрофа, а другите, че това е златна кокошка. Тоест- "не мяса".

Въпроса очевидно е в краденето на пари. Овчаров спомена, че Белене щяло да струва 3-4 милиарда, а останалото до 8-10-15 е надуто от ГЕРБ за да откраднат тези пари.

Овчаров лъже като най-долния циганин (има и много честни и коректни цигани)

Той има връзки с кръговете, които искат да печелят от Белене.
.Един вид казва "дайте да го и започваме не е толкова скъпо",

Да ама лъже,  Всеки може да провери колко струва сега в света да се построят два реактора (*без забавянията и без корупционния натиск)  заедно с инфраструктурата, и да се види колко и какво дотук е построено в Белене

..Апропо БАН са си свършили добре работа в тази част, не ги изкарвай толкова неуки или продажни, колкото искаш (знам че и ти искаш АЕЦ Белене и някой да ти каже че ще е супер, ти веднага ще му повярваш)

Народът е неук и вярва на това което иска да чуе, това което му казва лъжеца Овчаров..

Изписал съм сума страници за това колко струва построяването на един блок (в САЩ, Китай, Турция където строи Росатом, Русия) -  трябват още поне 10 милиарда евро за построяването и и пускането на двата блока  (заедно с инфрастуктурата)

Не вярвате на БАН, не вярвате на един от най-авторитетните руски специалисти и официално лице, а на подсъдимия Овчаров вярвате ..  (Някъде бих казал Яжте му к...а тогава....вие това си заслужавате, простия народ.)

http://www.proatom.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=4317
 

Цитирай

 

6. Состояние проекта «Белене».
           

Строительство АЭС «Белене», 2 блока с ВВЭР-1000 (проект  В-320), началось в1984 г. еще во времена СССР,  к 1991 г. на площадку АЭС было завезено полностью оборудование для первого блока и частично для второго. После распада СССР строительство было приостановлено из-за отсутствия финансирования. Значительная доля  затрат, понесенных нашей страной по этому проекту, была списана. В 2000-х годах болгарская сторона решила возобновить строительство АЭС «Белене», но уже в соответствии  с современными  требованиям по безопасности и техническими и коммерческими требованиями европейских эксплуатирующих организаций EUR.  В 2006 г. был объявлен тендер на строительство 2 блоков, который выиграл консорциум «Атомстройэкспорт» (АСЭ) и Арева (Франция). В 2007 г. был подписан контракт на строительство 2 блоков мощностью 1 ГВт каждый по проекту АЭС-92 стоимостью 4 млрд. евро. В том же году  в проект вошел стратегический инвестор -  крупнейшая немецкая энергетическая компания RWE  с 49% участия. Однако в 2009 г. он вышел из проекта,  во-первых, руководство компании заявило, что они не получали от российской стороны достаточного объема информации для оценки финансовых рисков проекта, во-вторых, из-за общей политики Правительства ФРГ и немецких банков о неучастии их  капитала вообще в строительстве АЭС. После выхода RWE руководство Росатома (Комаров) заявило, что российская сторона готова полностью профинансировать проект, конечно, за счет российского бюджета.

 

В конце 2010 г.  «Атомстройэкспорт» объявил рост стоимости проекта с 4 до 6,3 млрд. евро, ссылаясь на то, что в самом контракте была нечетко прописана формула, по которой учитывается влияние инфляция на стоимость проекта. Это, естественно, не устроило болгарскую сторону, и она объявила о приостановке реализации проекта. В конце 2012 г. руководство «Росатома» подтвердило стоимость строительства АЭС «Белене» в сумме 6,3 млрд. евро. Однако «Атомстройэкспорт» уже разместил заказы на изготовление оборудования с длительным сроком производства (корпус реактора, внутрикорпусные устройства, парогенераторы и т.д.) общей стоимостью около 1 млрд. евро на российских заводах (информация «Росатома» (http://vz.ru/economy/2012/4/4/572656.html)). Поэтому, естественно, предъявляет претензии болгарской стороне на эту сумму.

 

Со своей стороны Болгария выдвигает претензии по контракту на продажу старого оборудования, изготовленного для «Белене» еще в период до 1990-х гг. Первоначально оцененное в 300 млн. евро, оно было продано по договору за 200 млн. евро, но болгарская сторона получила всего 79 млн. евро и чувствует себя обманутой. Предстоит прокурорское расследование этого дела. В стране широко распространено мнение, что лоббисты этого проекта как с российской, так и с болгарской сторон играют на стороне коррупционеров.

 


7. Стоимость строительства АЭС «Белене», вместе с инфраструктурой, электросетями и маневренными мощностями.
 
В контракте на строительство АЭС «Белене», станция представлена как «энергетический остров». Однако необходимо также учесть затраты на строительство инфраструктуры, новых магистральных и распределительных сетей, понижающих трансформаторных подстанций, а так же маневренных мощностей.

Затраты на инфраструктуру (т.е. строительство жилья, дорог, социальных объектов и прочих дополнительных затрат) обычно составляют 10% от стоимости строительства АЭС, т.е. 630 млн. евро.

Стоимость строительства сетей и трансформаторных мощностей можно оценить следующим образом. В российских проектах на единицу стоимости новых генерирующих мощностей приходится 60% дополнительных затрат на строительство новых сетей и трансформаторных мощностей, (согласно «Схема и программа развития ЕЭС России на 2012-2018 гг.», Минэнерго 2012 г.). Поскольку в Болгарии протяженность сетей между АЭС и конечным потребителем значительно меньше, то примем с запасом (оценка снизу), что стоимость дополнительных затрат на сети будет в 2 раза ниже, чем в России, т.е. 30% от стоимости АЭС. Таким образом, стоимость сетей и трансформаторных мощностей составит не менее 1,9 млрд. евро.

Кроме того, для обеспечения работы 2  блоков АЭС «Белене» (2 ГВт новых мощностей)  в энергосистеме необходимо выделить  дополнительно резервные мощности, находящиеся в горячем резерве и которые будут использоваться всего 300-400 часов в год. Затраты на эксплуатацию резервных мощностей должны дополнительно учитываться в стоимости электроэнергии с АЭС «Белене».
 
Для обеспечения работы энергоблоков  АЭС «Белене» в базовом режиме (наиболее эффективный режим работы АЭС) необходимо иметь дополнительно маневренные мощности (суммарной мощностью 700-800 МВт). По условиям  сохранения динамической устойчивости энергосистемы их единичная мощность не должна превышать 400 МВт. Таким образом, необходимо построить 2 новых блока по 400 МВт. Скорее всего, они будут парогазовые, т.к. вблизи площадки АЭС «Белене» проходит трасса строящегося газопровода Южный поток. Стоимость 1 ГВт мощности парогазового блока составит не менее 1 млрд. евро, тогда, 0,8 ГВт – 800 млрд. евро.

Итого, стоимость («овернайт», т.е. без учета процентов по кредиту) всего проекта  с учетом всех дополнительных затрат составит 6,3+1,9+ 0,8+ 0,63=9,63 млрд. евро.

Для финансирования проекта предлагается использовать кредитные ресурсы. Для подобных проектов (строительство АЭС за рубежом) Россия предоставляет  финансирование с минимальной процентной ставкой не ниже 4% в год. Предполагается, что через 15 лет, начиная  с первого года эксплуатации  АЭС, будет выплачен и основной долг, и проценты по кредиту, т.е. долг будет полностью погашен.
 
Достаточно точно можно оценить дополнительное увеличение стоимости (оценка снизу) за счет привлечения кредита следующим образом. Строительство станции обычно продолжается 8 лет. При этом, общая продолжительность использования заемных ресурсов составит 23 года. К моменту завершения строительства стоимость кредита будет равняться 8 лет*4% = 32% (здесь и далее не учитываются сложные проценты, которые идут на удорожание стоимости кредита, т.е. запас) от средней величины долга в этот период. Этот долг можно будет оценить как 1/2 от 6,3 млрд. евро (общая стоимость строительства), или  3,15 млрд. евро. Таким образом, к завершению строительства, общая стоимость станции, с учетом процента по кредиту, увеличится на 1,01 млрд. евро и будет равняться  7,31 млрд. евро. Этот долг должен быть возращен в течении 15 лет. И за этот период стоимость кредита увеличится на 4%*15 лет = 60% от средней величины долга в этот период. Он может быть оценен как ½ от 7,31 млрд. евро. Тогда стоимость строительства станции увеличится на 2,19 млрд. евро, а общая стоимость будет равняться 9,5 млрд. евро.  
 
Суммарная стоимость сетей, трансформаторных подстанций и маневренных мощностей составляет 2,7 млрд. евро.
 
Для финансирования строительства сетей и маневренных мощностей необходимо будет привлечь коммерческие банки, где процентная ставка будет не ниже 6% (LIBOR + 4%).  Общая продолжительность использования земных ресурсов так же составит 23 года.
 
Период строительства и сроки вводов в эксплуатацию этих объектов должны быть синхронизированы со строительством АЭС. Тогда к моменту завершения их строительства стоимость кредита станет равной 6%*8 лет = 48% от средней величины долга в этот период, т.е. 1,35 млрд. евро. Тогда стоимость кредита составит
 
1,35 млрд. евро*48% = 0,65 млрд. евро, а общая стоимость строительства этих объектов, с учетом возврата кредита, 2,7 млрд. евро + 0,65 млрд. евро = 3,35 млрд. евро. И, скорее всего, банки дадут кредит не более, чем на 15 лет. В этот период стоимость кредита увеличится на 6%*15 лет = 90% от средней величины долга в этот период. Он может быть оценен, как ½ от 3,35 млрд. евро. Тогда стоимость строительства увеличится на
 
1,675 млрд. евро * 90% = 1,51 млрд. евро, а общая стоимость строительства будет равняться 2,7+0,65+1,51 = 4,86 млрд. евро. Таким образом, общая стоимость строительства АЭС «Белене», с инфраструктурой и дополнительными маневренными генерирующими мощностями, составит 9,5+0,63+4,86 = 15 млрд. евро.

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

nik1 добре , че не се подлъгахме да купим скъпата централа за 4 милиарда. И от 7 милиарда се измъкнахме. Още по - добре е ,  че простите турци се набутаха да строят за 20 милиарда. Те не могат да си направят сметката, строят АЕЦ навместо да усвоят парите правилно. И после ще са принудени да продават на нас енергия евтино. Абе и при тръбите се набутаха и си го туриха. Ще купуват скъпо поескъпо както германците от разни потоци от монополиста, а ние ще получаваме от Германия или Турция евтино. Ние имаме АЛТЕРНАТИВА - кеф ти немска, кеф ти турска , кеф ти от Гърция или Румъния газ. А те нямат алтернатива монополиста ще им извива ръцете. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Du6ko said:

nik1 добре , че не се подлъгахме да купим скъпата централа за 4 милиарда.

За това говоря  .. Управляващите имаха възможност да подпишат договор (по всички правила) в 2006 2007 и дори 2008 с Атомекспортстрой, но не го направиха, защото това щеще да им върже ръцете да се облагодетелстват в кашата и неуредицата.. Няма договор за  АЕЦ Белене, в другата тема показах документите от държавния финансов контрол.

 

1 hour ago, Du6ko said:

И от 7 милиарда се измъкнахме.

Откъде да намери България 7 милиарда евро в 2010, когато БНП-то ни пада с десетки проценти (в голяма криза сме),  Това да не ти богата Австрия, бе дръвчо кух? Да не говорим, че в 2010 затваряме и топлинни мощности...За къф х....й ти е АЕЦ? България е в криза и се свива иконимически, Балканите са в криза..

Цитирай

Още по - добре е ,  че простите турци се набутаха да строят за 20 милиарда. Те не могат да си направят сметката, строят АЕЦ навместо да усвоят парите правилно.

Ти наистина си много кух пич   .. .  Турците не са се бръкнали с нищо, и това ти го разправяме няколко пъти, пише го в статията, която съм цитирал .РосАтом строи Акую с негови средства по междуправителствен договор (който съм намерил и цитирал в другата тема, в която ти беше активен участник), като  турската страна се задължава да изкупува електроенергията, произведена от Акую  за 23 години по фискирани цени.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Du6ko said:

nik1 добре , че не се подлъгахме да купим скъпата централа за 4 милиарда. И от 7 милиарда се измъкнахме. Още по - добре е ,  че простите турци се набутаха да строят за 20 милиарда. Те не могат да си направят сметката, строят АЕЦ навместо да усвоят парите правилно. И после ще са принудени да продават на нас енергия евтино. Абе и при тръбите се набутаха и си го туриха. Ще купуват скъпо поескъпо както германците от разни потоци от монополиста, а ние ще получаваме от Германия или Турция евтино. Ние имаме АЛТЕРНАТИВА - кеф ти немска, кеф ти турска , кеф ти от Гърция или Румъния газ. А те нямат алтернатива монополиста ще им извива ръцете. 

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, не искам да споря с теб- ти разбираш повече от мен. Все пак ще те питам за последно и Гечев и Овчаров казаха, че на света няма нито една атомна централа която да работи на загуба. Тук също ли лъжат? Можеш ли да посочиш АЕЦ който е на загуба? Ако не можеш, то ситуацията е точно такава каквато аз си я мисля- централата струва някаква сума, но нашите я надуват за да откраднат парите. Ако посочиш такава, обещавам да слушам само теб за икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Фружине нашият цял БЕХ е на загуба, при условие че себестойността на електороенеггията, добита от лигнитни въглища е най-евтина в Европа (два пъти по ниска от тази в Гърция или Германия), а атомната е още по-евтина.. Това нищо ли не ти говори?Например че големи неадекватности, в този т.н.  БЕХ, хранилка за мафията, и некадърнитеи послушни партийните чиновници?

Тук има данни за лигнитните ТЕЦ -ове

https://energytransition.org/2016/02/lignite-in-the-greek-energy-system-facts-and-challenges/

Цитирай

Greece 59.9 €/MWh, vs. 53.6 in Germany, 39.0 in the Czech Republic, 38.6 in Poland, 54.2 in Romania, 31.6 in Bulgaria, 40.3 in Serbia, and 52.7 in Turkey.

 

Що се касае до АЕЦ-овете,  не е така като твърдят тези господа.
Това е просто лъжлива  и плоска пропоганда, при условие че :
1) в САЩ и в Русия има държавни/правителствени дотации за сектора,
2) Никой не може да гарантира нищо за новите проекти и централи  - ако пазарът на електронергия не се разширява, и цената на електороенергията от топлинни източници остане ниска, то новите проекти са осъдени на нерентабилност (вижте т.3)
3) Случаят с АЕЦ Белене - БАН показа че проектът може да е рентабилен само при определени условия, изпълнени едновеременно (Ти продължаваш да вярваш на тези господа, а не на труда на БАН), т,е ЗАВИСИ
4) Има и напълно прецакани откъм ефективност стари проекти (сещам се за един във Великобритания)

 

=============================================================================== 

По т 1):

- Американските АЕЦ-ве/енергетика  е  силно дотирана - правителството (бюждетът) а) ще изплати по 5 милиарда долара за построяване на всеки реактор от предвидените 8 нови, или 40 милиарда долара за новите 8 реактора ,б) субисидира част от цената на електроенергията като зелена, а в) сега има и многомилиардна правителствена програма за реновиране/удължаване на живота на старите блокове, и подържането им работещи..

Самоцитирам се:

On 6/23/2017 at 2:28, nik1 said:

ПС

В САЩ ядрената енергетика се субсидира още от проекта Манхатън, а сега субсидиите са повечко, защото я водят зелена.

Ето ви числа за размисъл:

Using conservative capital cost estimates ($7,085/kW including financing) and assuming eight new reactors are built over the next 15 years,we estimate that the nuclear industry could obtain new subsidies worth in excess of $40 billion, or $5 billion per reactor, if a broad range of industry handouts are included in pending climate and energy legislation.

http://instituteforenergyresearch.org/analysis/illinois-new-york-rescue-nuclear-plants-states-may-follow/

Illinois and New York approved as much as $10 billion in subsidies to keep their nuclear reactors open for the next decade, limiting emissions that would have come from new fossil fuel consumption since natural gas plants would likely replace them. 

 

- в Русия правителството години наред дотира и субисидира Росатом годишно с 10-15 пъти повече пари кеш , отколкото е печалбата  на Росэнергоатом  (Росэнергоатом е оператора на ядрените електроцентрали в Русия) 

Цитирай

В 2013-2020 годах "Росатом" получит из бюджета 1,247 трлн руб.

А Печалбите на Росэнергоатом са 14 милиарда рубли на година

Т.е в САЩ и Русия ядрената енергетика е субсидирана и дотирана (това е така защото страните са яд-ре-ни), и няма как да се твърди че АЕЦ-вете им са печеливши..
Ако ги нямаше субсидиите и дотациите, не се знае какви щяха да са резултатите им. /За руските АЕЦ-ве вероятно излиза че работят на загуба,не съм сто процента убеден, но разликите между субсии и печалби са колосални /

============================

А двамата господа са просто мошенници и демагози..;)

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...