Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Ники, не искам да споря с теб- ти разбираш повече от мен. Все пак ще те питам за последно и Гечев и Овчаров казаха, че на света няма нито една атомна централа която да работи на загуба. Тук също ли лъжат? Можеш ли да посочиш АЕЦ който е на загуба? Ако не можеш, то ситуацията е точно такава каквато аз си я мисля- централата струва някаква сума, но нашите я надуват за да откраднат парите. Ако посочиш такава, обещавам да слушам само теб за икономика.

Важното е новият проект и АЕЦ да е рентабилен , смислен, обоснован и доказан!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Не старите!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Новият

Обоснован и доказан,но не с думите на двама партийни другари, а с "думата" на кръг от учени и независими екперти в няколко области!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Един въпрос с най-понижена  трудност: За какво ти е АЕЦ ако не намериш пазар на електроенергията, и имаш мощности в излишък? За да си хвърлиш парите за  АЕЦ?????????????

Още един въпрос с най-ниска трудност? Не се досещаш че всички рентабилни АЕЦ-ове са имали гарантиран пазар за електроенергията която произвеждат?????????????????

================================

Ти си "най-тежкия" случай  във форума. Нямаш желание да разбираш, каквото и да е..Добре, така да бъде.. .

Фружине дървото  ще го ядеш ти и такива като теб, хората разчитащи на пенсии
Обясних защо е така още в по-горните постинги (не в последния), ти нищо не разбра.

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On 19.11.2017 г. at 15:41, nik1 said:

ПС

По действителни случаи

Страна от ОНД:

Бизнесмен...При него идва пратеник на властимащ и казва  " Шефът иска да прехвърлиш 60  процента от бизнеса, на дъщеря му, която ще се жени" .Бинесменът не го прави.. На другия ден идва прокурора и му  връчва заповед, че бизнесът не е негов  :ag:

България

Бизнесмен...При него идва пратеник на партийна централа и казва  " Шефът иска да прехвърлиш 60  процента от бизнеса: Помисли си, ако не го направиш, може да пратим данъчните, пожарната, инспецкията по труда, и другите служби. Все нещо ще намерят, и ще ти затворят кепенците"  :ag:

Да развия примера с България / по действителен случай / Офертата е същата но човекът предлага вместо собственост да даде суха пара. Кълвът шаранчетата, беше им още първият мандат, приемат предложението и даже съдействат за получаването на бизнес кредити ( човекът обяснява че няма суха пара и ще му трябва кредитиране да изплати партийния данък) . Успоредно с усвояването на кредитите започва и фирменото преструктуриране / сливане ,прехвърляния на дялове и собственици и накрая собственик е офшор от Белиз / Естествено кредитите + неплатените осигуровки и заплати + задълженията от доставчици + авансите от клиенти  изчезват в екзотичната посока - след тях изчезна и собственика  със семейството си . Със общо суми  за над 12 милки в евро . Градските легенди говорят че е щастливо устроен в Гватемала. Около 200 души без работа , закрита модерна фабрика  и едни партийни образи със пръст в ....  :ai:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото знам Румъния строи АЕЦ. Турция също. Унгария и тя се набута с руски АЕЦ, Чехия преди няколко години построи.  Слава богу това окончателно прави българската атомна енергетика излишна. Въпроса е решен. Ние ще получаваме евтино от по гдупавите си съседи, които дотират АЕЦовете си. Наистина учудвам се на наивносста на съседите ни от Чехия през Унгария и Румъния до Турция. И се радвам , че случихме на куратори и управляващи, които ми отвориха очите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Du6ko said:

 И се радвам , че случихме на куратори и управляващи, които ми отвориха очите.

Седнала мишката върху гърбът на слона и казва: 

-Чуваш ли с какъв грохот се придвижваме.....:ag:

Туй куратори, управляващи не ги смятай за решително....ако Путинчо реши, Росатом ще осъществи и тези кураторчета и управляващи ще бъдат купени на живо тегло....Ако не, на мъртво.:devil:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.segabg.com/article.php?sid=2017112300019985002

За кого работят китайските другари ? За прогреса и екологията или за Росатом ? 

Електромобилите с рекорден ръст на продажби заради Китай

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Du6ko said:

Доколкото знам Румъния строи АЕЦ. Турция също. Унгария и тя се набута с руски АЕЦ, Чехия преди няколко години построи.  Слава богу това окончателно прави българската атомна енергетика излишна. Въпроса е решен. Ние ще получаваме евтино от по гдупавите си съседи, които дотират АЕЦовете си. Наистина учудвам се на наивносста на съседите ни от Чехия през Унгария и Румъния до Турция. И се радвам , че случихме на куратори и управляващи, които ми отвориха очите.

Ние какво  получаваме от това че продавам евтина електронергия на съседите ни? Ти забогатя ли, от това, а Фружина? Българските пачки от тази продажба къде ти са,.. Що си периш пи......та във Виена, Чоджум ("душа" на турски), ами не в Зелениково :ag: Ааааа?   Що? Отговори дее .

..

Нито Румъния , нито Унгария, нито Турция имат АЕЦ-ве от които да ни снабдяват ..........., а гарантираната за 23(25) години изкупна цена на електроенергията от Акую ще бъде с поне 50 процента по-скъпа от тази от средната в Турция, или ще е повече от първоначалните 12,5 щатски цента на киловат час ..(има някакъв анекс доколкото помня, значи ще е малко по висока)

Май до дотук бяхме с евтината електроненергия от АЕЦ ,нали Душа? 12,5 щатски цента за киловатчас, по-скъпа от всяка друга електроенергия в България

 

 

http://www.proatom.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=3715

Цитирай

Финансово-экономический раздел:

  1. Всё соглашение по АЭС «Аккую» выполняется без финансовых обязательств Турецкой Республики.
  2. Финансирование проекта проводится исключительно за счет средств Проектной компании.
  3. Высока вероятность, что все затраты на строительство АЭС ($20 млрд. в ценах 2010 г.) будет оплачивать российский бюджет. При этом свыше половины финансирования ($10 млрд. и более) получат турецкие компании, привлекаемые в качестве контрагентов по контракту с Проектной компанией.
  4. Имеется высокий риск замораживания бюджетных средств, потраченных на стройку, из-за затягивания сроков строительства АЭС, приостановке эксплуатации блоков по предписаниям надзорных органов, демонстраций местного населения против АЭС, неготовности сетей и т.д.
  5. Отсутствуют обязательства турецкой стороны по сооружению ЛЭП и подстанций для отбора мощностей, нет данных по гарантированному электросбыту этих мощностей. АЭС вблизи курортной зоны Анталия, там нет и не предвидится крупных потребителей электроэнергии с базовым графиком нагрузки.
  6. Граждане Турецкой республики бесплатно обучаются и широко привлекаются для целей эксплуатации АЭС. В стоимость проекта входит создание полномасштабного тренажера на площадке АЭС. Обычно это делается по отдельным контрактам за дополнительную плату.
  7. Поставка топлива на АЭС, включая стоимость доставки, физззащиты и т.д. полностью оплачивается Проектной компанией, но так как она не располагает собственными средствами, то это будут средства российского бюджета.
  8. В принятой схеме возврата средств цена на электроэнергию – 12,35 центов США за кВт.ч (всего на 44 % выше существующих) - зафиксирована минимум на 25 лет (с 2012 от начала проекта по 2037 срок окончания возврата средств, потраченных на строительство АЭС). При этом не учитывается инфляция, эскалация цен, изменения курса валют и т.д., что является ПОЛНЫМ ЭКОНОМИЧЕСКИМ НОНСЕНСОМ.

И това го казва един от водещите руски учени и специалисти..

Като цяло цената на електроенергията от АЕЦ е висока, анадън ма, чоджум? ..

 

ПС

Унгарците и Румънците ще ядят големия к.....р, защото при тях не строи "Росатом" със собствени (руски бюджетни) средства, а строят тамошните им олигарси (от Кликата на Орбанчо) с тяхни средства и крайната цена ще скокне поне с 50-60 процента над тази занижена на РосАтом в Акую

Да видиш и какво ги чака сега Унгарците, когато преговарят с ЕС за АЕЦ-а (ще водят преговори поне още една година) и после когато кандидатстват за заема,  какви лихви ще имат по този заем....

Само гледай тях...ще им излезне по 20 евроцента за киловат час, който унгарците ще трябва да сусидират от джоба си! Мерси не искам това в България, да ти се връща в Австрия!!!!!

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Du6ko said:

http://www.segabg.com/article.php?sid=2017112300019985002

За кого работят китайските другари ? За прогреса и екологията или за Росатом ? 

Електромобилите с рекорден ръст на продажби заради Китай

 

Втасала Мара..

48 процента бедни и заплашени от бедност и социлано изпадане хора в България, мизерсват, ще плащат по 40 стотинки киловатчаса за да си зареждат електромобилите...

 Ти да не си някакъв потомствен принц от Арабските страни, бе Чоджум?

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, nik1 said:

 

ПС

Унгарците и Румънците ще ядят големия к.....р, защото при тях не строи "Росатом" със собствени (руски бюджетни) средства, а строят тамошните им олигарси (от Кликата на Орбанчо) с тяхни средства и крайната цена ще скокне поне с 50-60 процента над тази занижена на РосАтом в Акую

Да видиш и какво ги чака сега Унгарците, когато преговарят с ЕС за АЕЦ-а (ще водят преговори поне още една година) и после когато кандидатстват за заема,  какви лихви ще имат по този заем....

Само гледай тях...ще им излезне по 20 евроцента за киловат час, който унгарците ще трябва да сусидират от джоба си! Мерси не искам това в България, да ти се връща в Австрия!!!!!

 

 

Нещо грешка има. Унгарците са получили вече от братушките 10 милиарда евро кредит за 30 години. Цялата работа ако всичкио е в ред ще е около 12,5 милиарда евро. И през есента унгарците от тези кредит са повикали вече 98 милиона евро за да изплатят досегашната работа на руските  и други фирми работещи над проектът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Моя грешка за кредита, нямам грешка че в момента Унгария преговаря с ЕС и ще се преговаря още година - две най- малко

Договорен е руски кредит от 10 милиарда евро, които покриват   80 процента от проектната цена на двата реактора, която е 12,5 милиарда евро..

Без отчитане на инфлацията,със забавянията и корупционния натиск (колкото и и малки да са те в Унгария сравнени тези на България и на Балканите) , цената за построяване и пускане в експолатация на двата унгарски реактора и допълнителните съоръжени,я ще надхвърли 15-16 милиарда евро..

След 15 години е почти сигурно че ще купувате най-скъпата електроенергия в централна и източна Европа.

Лигнитите на Балканите, Полша и в Германия ще се продължат да се горят, докато се изгорят, каквито и ограничения да има (не се надявайте на някакви чудотворни дроконови ограничения, защото САЩ, Китай и Германия са силно зависими от на въглищата), електроенергията от тях "бие" по цена тази всички електроцентрали, а ядрената от новопостроящите се реактори, я бие в пъти..

Апропо, в Китай и Индия същи има сусбсии /правителствени гаранции за ядрената енергетика. Защо?
Отговорът е прост за всеки с малко знания- защото страните са ядрени, а не защото се откават от въглищата или природния газ! Що се касае до Япония, тя просто няма ресурси от изкопаеми, и трябва да ги внася, в което има неизвестни от икономичиески и геополитически характер.

ПС

Няма никаква икономическа логика да се отказваме от въглищата сега, да си затворим въглищните централи , и да си построим нова АЕ-централа, реактори сега (днес), с идеята че тя  ще е на печалба и ефективна  след 50-60 години,когато лигнитите свършат (При нас имаме запаси на лигнити още 70-80 години, и имаме допълнително до два милиарда тона запаси черни въглища в добруджанското находище, което все още е не разработено)

Толкова за АЕЦо-вете в България..

Популизъм, лъжи и надлъгвания...

Народът ни е изключително изключително прост и неграмотен икономически, и всякак и и затова популистите го ш......т и в ушите. Прост народ, лесно настива..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зелените в Германия яко са се натопорчили и срещу АЕЦ и още повече срещу въглищата. За сега коалицията тип Ямайка се провали но надъхването срещу въглищата и атомите продължава. Яко ще финансираме зелената екологична маф енергия. Голямата част от парите за новите енергии ще дойде от глобите върху въглищата в ЕС. САЩ и КНР също печелят от високите цени на енергия у конкурента. Свои въглища навярно ще забранят да копаем. Но надявам се за американските централи в Мариците ще ни разрешат да си купуваме въглища от Пенсилвания. Така ще е в унисон въглища и централи. Сигурен съм братята ни ще ни ги продадът евтино и изгодно, а няма ла ни мамят както едно ввреме руснаците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зелените... не доплащат към пенсии на пенсионерите... в Зелениково..

И аз искам Зелени Балкани, ама не Балкани/България без население, измиращо от мизерия сега....

ПС

Въпросът даже не се отнася до "зеленото", а до липсата на обществена справедливост.

Популистите паразитират в обществото ни като пиявици или ракови клетки, а това обрича всички млади и по-интелигентни да напускат България.............(Пак не ми отговори на въпроса, защо си Австрия,а не в България, ама няма нищо, имаш време да загрееш)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, nik1 said:

Зелените... не доплащат към пенсии на пенсионерите... в Зелениково..

И аз искам Зелени Балкани, ама не Балкани/България без население, измиращо от мизерия сега....

 

Еееееееее малко ще намалеят гяурите, но за това пък Алах ще помогне на правоверните да го заселят на ново....:ai:Някъде четох, че планът е около 4-5 милиона както навремето в Княжеството....Аааааааа може би при Шорош, другото да е на мигранти....Така, че само една диктатура е спасяването, за демокрация не сме още озрели....Ванга каза.:ae:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 11/20/2017 at 0:04, Atom said:

Пробвал ли си? Аз лично съм пробвал няколко пъти, при това сам. В 1/3 ат случаите имаше ефект.  Един мейл беше достатъчен да се извърши промяна в проекта за Стратегията за развитие на висшето образование и в окончателния и вид едно от предложенията ми (от общо 2) беше прието.  В другия случай с една статия в неголям сайт атакувах противозаконна наредба на Столична община. Някакъв адвокат прочел статията, обжалвал наредбата в съда и тя падна. 

И аз пробвах един път-два пъти, и после хвърлях кокалчета, за да позная дали няма да  ме "изчезнат"............:ag:

Бях предупредил Киров и Капитана, да не се чудят, ако не ме видят вече във форума............ha-ha-ha-ha-ha-ha

Цитат от мое писмо до мистър ББ:

Цитирай

Здравейте, уважаеми Г-н Премиер

Казвам се .....................

Искам да обърна внимание на Вас и екипа Ви върху нещо, свързано с купуването на нов изтребител за ВВС.

Възможният избор на шведския Gripen за мен като гражданин, избирател (гласувах за Вас на последните парламентарни избори в родния ми град) и данъкоплатец е смущаващ.

Щвеция е една от двете неутрални (напълно неутрални) страни в света, и при купуването на вискотехнологична техника от нея, мисля, че изпадаме в хипотетичния риск , при участие на България в конфликт или война, поддръжката на тази техника изтребителите да бъде замразена (банирана) от шведската  страна.
 
В тази връзка има мнения, изказани  в медиите, че ползвалите самолета страни са разчитали на шведската страна за най-малките ремонти на самолетите, които са се извършвали в Швеция, Всъщност проблемът хипотетично би се разпрострял в немалка степен и върху въоръжение, консумативи, резервни части, поддръжка на наземно оборудване и тренажори, подготовка на пилоти, за които неща би се разчитало на Шведската страна по време на конфликт или война (не дай боже!).

Това всичко според мен следва от клаузите на Женевската конвенция , касаещи задълженията на неутралните страни, така и от следния цитат от монографията:
http://dspace.mah.se/bitstream/handle/2043/4925/tillpdf.pdf

"Swedish  laws  and  guidelines  regarding  arms  trade  politics  are  very  restrictive.  The guidelines Lagar  och  Riktlinjer  för  Vapenexport;  Svenska  Riktlinjer  för  Krigsmaterielexportoch Annan Utlandssamverkan   (1993) state that export of any type of war materiel should not be allowed to a State that is in an armed conflict with another State – even if a declaration of war  has  taken  place."

Ако приемем че нормата е императивна, и с оглед на това, че в Швеция се поддържа висока степен на върховенство на закона, аз лично бих бил скептичен (ако бях на управленска позиция) относно започването на каквито и да е било разговори,  преди да бъде направен пълен, обстоен и условно независим преглед на съществуващото законодатество - както това на Кралство Швеция, така и международното, касаещо неутралните страни и техните задължения.

С уважение, желая Ви приятна седмица и успехи!

........................

Слава Богу, здравият разум надделя...

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мале меле

Тъмънка спертнахме Временното правителство  в тази тема и то направо отиде коня у ряката - вече сте на вълна „ Електрификация + съветска власт = комунизъм „ :ag::ag::ag: 

Да ви завърна малко господа ,ако позволите, към двете фундаментални хипотези очертани тук /няма да коментирам икономическите им последствия/

  •  олигархия до дупка
  1. През 2021 /мангите свършват / завиваме към угро-финските северни простори и компрадорска олигархия / да използвам терминологията във марксистки рускоезичен контекст ,защото аз компрадор го асоциирам с  Тай-пан на Джеймс Клавел   /  започва голямото цоцане .Общо взето -Необятна е руската душа а петрола си е без пари .
  2. През 2021 / мангите свършват/ Светиня Му и Цицерон ги разкарват и ни приемат в Еврозоната . За пруско - англосаксонски натегачи остават освободени едни минимум 8 милиарда евро готова пара / по Светослав Гаврийски / и голямото лапане продължава. Да цитирам Терминатора : "Мисля, че гей браковете са нещо, което трябва да се случва между мъжа и жената". :ag:
  • Някак си става чудо /по Ванга/ и ставаме една чудесна за живеене страна

Аз с параноична упоритост се подготвям за хипотеза №1 вариант 1.14249768_10210340683259127_1300312185581381969_o.thumb.jpg.ae0bb8c58399efa63bb033870bfb13c8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сложих ти плюс за духовитостта..

Парите според мен няма да свършат,  въпреки приказките на батко Юнкер,..иначе добродушен симпатяга,който си пийва:ag: и шляпка бащински по вратовете министър-преседателите от Източна Европа..

В този вариант се  изпускат  част от източна Европа, целите ЕС- Балкани, барабар с братска Гърция (която май не е преминала в пубертета, и от 1981 година е като едно малко птиче с отворена човчица на Запад:ag:), барабар с Унгария,  и се хърлят в обятията на Необятната Руска Душа..(ах,ах, ах какви секси руски мадами има :ag:)

Разбира се, мангите няма да са в тоя вид и количество, но ще има, ще има...

Споко, аз съм го мислил много това, доверете ми се..:)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Skubi said:

Еееееееее малко ще намалеят гяурите, но за това пък Алах ще помогне на правоверните да го заселят на ново....:ai:Някъде четох, че планът е около 4-5 милиона както навремето в Княжеството....Аааааааа може би при Шорош, другото да е на мигранти....Така, че само една диктатура е спасяването, за демокрация не сме още озрели....Ванга каза.:ae:

Ей, диктаторе :af:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

България има свръхпроизводство на електричество. Дори сега да спре АЕЦ Козлозуй, България покрива нуждите си за ток без него.

2017-11-23_161626.jpg.966a1b6c3f88169c87e1b33720ff2f24.jpg

!!! 2017-11-23_162956.jpg.6d9cde8ec8473136da45b450638f7f12.jpg

 

2017-11-23_160907.jpg.967f8e02d922a124b2c1ab8dd322767c.jpg

цифрите са в млрд kWh

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

http://www.kznpp.org/index.php?lang=bg&p=production&p1=electrical_reports

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

При положение, че населението, битовата консумация, намалява, като след 20 години ще бъде около 20 процента по-малко от сега, че е очевидно, че тежка индустрия няма и няма да се развива, свръхпроизводството на ток е неизгодно за националната икономика, поне според мен. При това токът, който изнасяме, го изнасяме на по-ниски цени, отколкото токът, който консумираме вътре, страхотна далавера.

Износ на ток в млрд.kWh за 2016

Albania    1.869 billion kWh (2016 est.)
Australia    0 kWh (2016 est.)
Belarus    3.482 billion kWh (2015 est.)
Belgium    8.465 billion kWh (2016 est.)
Brazil    219 million kWh (2015 est.)
Bulgaria    14.83 billion kWh (2015 est.)
Chile    0 kWh (2016 est.)
China    18.91 billion kWh (2016 est.)
Croatia    1.858 billion kWh (2015 est.)
Cuba    0 kWh (2016 est.)
Greece    1.037 billion kWh (2016 est.)
Hong Kong    1.205 billion kWh (2016 est.)
Hungary    5.24 billion kWh (2016 est.)
Iceland    0 kWh (2016 est.)
India    5.15 billion kWh (2015 est.)
Indonesia    0 kWh (2016 est.)
Iran    6.822 billion kWh (2015 est.)
Iraq    0 kWh (2016 est.)
Ireland    1.583 billion kWh (2016 est.)
Israel    5.2 billion kWh (2016 est.)
Italy    6.155 billion kWh (2016 est.)
Japan    0 kWh (2016 est.)
Korea, North    0 kWh (2016 est.)
Korea, South    0 kWh (2016 est.)
Kosovo    553 million kWh (2015 est.)
Kuwait    0 kWh (2016 est.)
Liechtenstein    0 kWh (2015 est.) (2015 est.)
Macedonia    58.5 million kWh (2016 est.)
Mexico    7.308 billion kWh (2016 est.)
Montenegro    517 million kWh (2015 est.)
Nepal    3.25 million kWh (FY 2016 est.)
Romania    11.22 billion kWh (2015 est.)
Russia    13.13 billion kWh (2016 est.)
Serbia    6.428 billion kWh (2016 est.)
Turkey    1.442 billion kWh (2016 est.)

Ukraine    3.591 billion kWh (2015 est.)
United Arab Emirates    0 kWh (2016 est.)
United Kingdom    2.153 billion kWh (2016 est.)
United States    9.695 billion kWh (2016 est.)
Uruguay    1.321 billion kWh (2015 est.)
Uzbekistan    13 billion kWh (2014 est.)
Vanuatu    0 kWh (2016 est.)
Venezuela    0 kWh (2015 est.)
Vietnam    811 million kWh (2015 est.)
Virgin Islands    0 kWh (2016 est.)
West Bank    0 kWh (2016)
Western Sahara    0 kWh (2016 est.)
Yemen    0 kWh (2016 est.)
Zambia    1.176 billion kWh (2015 est.)
Zimbabwe    1.239 billion kWh (2015 est.)

България е по-голям износител на ток от САЩ, Великобритания и се равнява с Русия и Китай. При това всичките ни балкански съседи произвеждат достатъчно и дори продават, тогава на кой ще продаваме, на какви цени и най-важното защо и за чия сметка, след като изнасяме на по-евтина цена от вътрешната?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Б. Киров said:

България има свръхпроизводство на електричество. Дори сега да спре АЕЦ Козлозуй, България покрива нуждите си за ток без него.

2017-11-23_161626.jpg.966a1b6c3f88169c87e1b33720ff2f24.jpg

!!! 2017-11-23_162956.jpg.6d9cde8ec8473136da45b450638f7f12.jpg

 

2017-11-23_160907.jpg.967f8e02d922a124b2c1ab8dd322767c.jpg

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

http://www.kznpp.org/index.php?lang=bg&p=production&p1=electrical_reports

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

При положение, че населението, битовата консумация, намалява, като след 20 години ще бъде около 20 процента по-малко от сега, че е очевидно, че тежка индустрия няма и няма да се развива, свръхпроизводството на ток е неизгодно за националната икономика, поне според мен. При това токът, който изнасяме, го изнасяме на по-ниски цени, отколкото токът, който консумираме вътре, страхотна далавера.

Износ на ток в млрд.kWh за 2016

Albania    1.869 billion kWh (2016 est.)
Australia    0 kWh (2016 est.)
Belarus    3.482 billion kWh (2015 est.)
Belgium    8.465 billion kWh (2016 est.)
Brazil    219 million kWh (2015 est.)
Bulgaria    14.83 billion kWh (2015 est.)
Chile    0 kWh (2016 est.)
China    18.91 billion kWh (2016 est.)
Croatia    1.858 billion kWh (2015 est.)
Cuba    0 kWh (2016 est.)
Greece    1.037 billion kWh (2016 est.)
Hong Kong    1.205 billion kWh (2016 est.)
Hungary    5.24 billion kWh (2016 est.)
Iceland    0 kWh (2016 est.)
India    5.15 billion kWh (2015 est.)
Indonesia    0 kWh (2016 est.)
Iran    6.822 billion kWh (2015 est.)
Iraq    0 kWh (2016 est.)
Ireland    1.583 billion kWh (2016 est.)
Israel    5.2 billion kWh (2016 est.)
Italy    6.155 billion kWh (2016 est.)
Japan    0 kWh (2016 est.)
Korea, North    0 kWh (2016 est.)
Korea, South    0 kWh (2016 est.)
Kosovo    553 million kWh (2015 est.)
Kuwait    0 kWh (2016 est.)
Liechtenstein    0 kWh (2015 est.) (2015 est.)
Macedonia    58.5 million kWh (2016 est.)
Mexico    7.308 billion kWh (2016 est.)
Montenegro    517 million kWh (2015 est.)
Nepal    3.25 million kWh (FY 2016 est.)
Romania    11.22 billion kWh (2015 est.)
Russia    13.13 billion kWh (2016 est.)
Serbia    6.428 billion kWh (2016 est.)
Turkey    1.442 billion kWh (2016 est.)

Ukraine    3.591 billion kWh (2015 est.)
United Arab Emirates    0 kWh (2016 est.)
United Kingdom    2.153 billion kWh (2016 est.)
United States    9.695 billion kWh (2016 est.)
Uruguay    1.321 billion kWh (2015 est.)
Uzbekistan    13 billion kWh (2014 est.)
Vanuatu    0 kWh (2016 est.)
Venezuela    0 kWh (2015 est.)
Vietnam    811 million kWh (2015 est.)
Virgin Islands    0 kWh (2016 est.)
West Bank    0 kWh (2016)
Western Sahara    0 kWh (2016 est.)
Yemen    0 kWh (2016 est.)
Zambia    1.176 billion kWh (2015 est.)
Zimbabwe    1.239 billion kWh (2015 est.)

България е по-голям износител на ток от САЩ, Великобритания и се равнява с Русия и Китай. При това всичките ни балкански съседи произвеждат достатъчно и дори продават, тогава на кой ще продаваме, на какви цени и най-важното на каква цена?

То при износа на ток в статистиките има малък проблем. Електроенергийните системи са свързани и при отделни нужди почти всички изнасят, а след няколко часа могат да внасят. Затова потърси статистика за нетния износ (износ-внос)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, nik1 said:

Ей, диктаторе :af:

 

 

Юнкерс е майтапчия и казват , че обичал даа си пийва. Една история с може би бъдещия канцлер на Австрия и Юнкерс.

Австрия имаше най - младия в историята си и в Европа сега а може би и в света министър на външните работи - младия консерватор хер Курц. Отначало австрийите се смееха, но Курц се оказа много стабилен пич, въпреки младата си възраст около 28 годинии беше успешен министър на външните работи ! Той реорганизира партията си смени и цвета от черен на тюркиз и изхвърли старата корумпирана върхушка от консервативната партия, за ужас на носителите на евро цености и любителите на мигранти БЕЗ документи. И ... навместо както кака си от по - голямата братска германска страна, австриеца практически прегърна идеите на консерватизма и умерения национализъм и спечели яко изборите ! Неговата партия стана стабилно първа. Червените социалистически другари верни на идеалите на прогреса гълтат праха назад, а зелените разрушаващи икономиката с фанатичните си планове срещу енергетиката и първи приятели на нелегалните бежанци катастрофираха и даже не влязнаха в парламента. 

Сега Курц около 30 годишен го посрещат навсякъде с отворени обятия. Логично и Юнкерс се хвърли да го прегръща и целува , но Курц ловко се измъкна от прегръдките и брацките целувки на шефа. С което спечели нови симпатии сред народа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Б. Киров said:

България има свръхпроизводство на електричество. Дори сега да спре АЕЦ Козлозуй, България покрива нуждите си за ток без него.

2017-11-23_161626.jpg.966a1b6c3f88169c87e1b33720ff2f24.jpg

!!! 2017-11-23_162956.jpg.6d9cde8ec8473136da45b450638f7f12.jpg

 

2017-11-23_160907.jpg.967f8e02d922a124b2c1ab8dd322767c.jpg

цифрите са в млрд kWh

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

http://www.kznpp.org/index.php?lang=bg&p=production&p1=electrical_reports

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

При положение, че населението, битовата консумация, намалява, като след 20 години ще бъде около 20 процента по-малко от сега, че е очевидно, че тежка индустрия няма и няма да се развива, свръхпроизводството на ток е неизгодно за националната икономика, поне според мен. При това токът, който изнасяме, го изнасяме на по-ниски цени, отколкото токът, който консумираме вътре, страхотна далавера.

Износ на ток в млрд.kWh за 2016

Albania    1.869 billion kWh (2016 est.)
Australia    0 kWh (2016 est.)
Belarus    3.482 billion kWh (2015 est.)
Belgium    8.465 billion kWh (2016 est.)
Brazil    219 million kWh (2015 est.)
Bulgaria    14.83 billion kWh (2015 est.)
Chile    0 kWh (2016 est.)
China    18.91 billion kWh (2016 est.)
Croatia    1.858 billion kWh (2015 est.)
Cuba    0 kWh (2016 est.)
Greece    1.037 billion kWh (2016 est.)
Hong Kong    1.205 billion kWh (2016 est.)
Hungary    5.24 billion kWh (2016 est.)
Iceland    0 kWh (2016 est.)
India    5.15 billion kWh (2015 est.)
Indonesia    0 kWh (2016 est.)
Iran    6.822 billion kWh (2015 est.)
Iraq    0 kWh (2016 est.)
Ireland    1.583 billion kWh (2016 est.)
Israel    5.2 billion kWh (2016 est.)
Italy    6.155 billion kWh (2016 est.)
Japan    0 kWh (2016 est.)
Korea, North    0 kWh (2016 est.)
Korea, South    0 kWh (2016 est.)
Kosovo    553 million kWh (2015 est.)
Kuwait    0 kWh (2016 est.)
Liechtenstein    0 kWh (2015 est.) (2015 est.)
Macedonia    58.5 million kWh (2016 est.)
Mexico    7.308 billion kWh (2016 est.)
Montenegro    517 million kWh (2015 est.)
Nepal    3.25 million kWh (FY 2016 est.)
Romania    11.22 billion kWh (2015 est.)
Russia    13.13 billion kWh (2016 est.)
Serbia    6.428 billion kWh (2016 est.)
Turkey    1.442 billion kWh (2016 est.)

Ukraine    3.591 billion kWh (2015 est.)
United Arab Emirates    0 kWh (2016 est.)
United Kingdom    2.153 billion kWh (2016 est.)
United States    9.695 billion kWh (2016 est.)
Uruguay    1.321 billion kWh (2015 est.)
Uzbekistan    13 billion kWh (2014 est.)
Vanuatu    0 kWh (2016 est.)
Venezuela    0 kWh (2015 est.)
Vietnam    811 million kWh (2015 est.)
Virgin Islands    0 kWh (2016 est.)
West Bank    0 kWh (2016)
Western Sahara    0 kWh (2016 est.)
Yemen    0 kWh (2016 est.)
Zambia    1.176 billion kWh (2015 est.)
Zimbabwe    1.239 billion kWh (2015 est.)

България е по-голям износител на ток от САЩ, Великобритания и се равнява с Русия и Китай. При това всичките ни балкански съседи произвеждат достатъчно и дори продават, тогава на кой ще продаваме, на какви цени и най-важното защо и за чия сметка, след като изнасяме на по-евтина цена от вътрешната?

Съгласен съм ! То и Германия е един от най - големите износители на леки коли ! Даже по - голям износител и от САЩ и КНР ! При това съседите и също произвнждат коли и продават - Франция, Италия, Чехия, Швеция, Испания ! Отделно Германия продава колите си на цени по - ниски отколкото в Германия ! Защо на какви цени и за чия сметка немските коли в Германия са по - скъпи от тия в Португалия, Гърция , Бенин или Буркина Фасо ? 

Аз и Доналд Тръм отдавна сме на мнение че ФРГ трябва да намали свръхпроизводството си на коли !  Защо са им толкова много коли , при това за износ питам аз и Доналд също ? AUDI, VW , BMW ,  Мерцедес , Опел и Порше ! Може би има и други марки. Що за безобразие ! Тя хоря нямат ли си икономисти да им обяснят , че такова свръхпроизводство е вредно и трябва да се затварят заводите за коли ? Дано Тръмп им обясни. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, Du6ko said:

Съгласен съм ! То и Германия е един от най - големите износители на леки коли ! Даже по - голям износител и от САЩ и КНР ! При това съседите и също произвнждат коли и продават - Франция, Италия, Чехия, Швеция, Испания ! Отделно Германия продава колите си на цени по - ниски отколкото в Германия ! Защо на какви цени и за чия сметка немските коли в Германия са по - скъпи от тия в Португалия, Гърция , Бенин или Буркина Фасо ? 

Аз и Доналд Тръм отдавна сме на мнение че ФРГ трябва да намали свръхпроизводството си на коли !  Защо са им толкова много коли , при това за износ питам аз и Доналд също ? AUDI, VW , BMW ,  Мерцедес , Опел и Порше ! Може би има и други марки. Що за безобразие ! Тя хоря нямат ли си икономисти да им обяснят , че такова свръхпроизводство е вредно и трябва да се затварят заводите за коли ? Дано Тръмп им обясни. 

Проблемът е че електроенергията е една и съща, единствените и разлики са в цените.....

Ако можехме да произведем тази "евтина електоренергия" от Белене спорът нямаше да го има.

То пак не трябва да го има спора - фактът че никой частен инвеститор не поиска досега да му бъде харижено Белене, веднага лъсва лъжите на социалистите

Апоро да попитам,,.. въпрос, с малка трудност:

Ти какъв точно консеватор си , че пищищ от години толкова силно за построяването на губещото и зоробващо ни Белене..Уж консерватор.., а социалист - зеленяга, и провокатор?:ag:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, stinka (Rom) said:

То при износа на ток в статистиките има малък проблем. Електроенергийните системи са свързани и при отделни нужди почти всички изнасят, а след няколко часа могат да внасят. Затова потърси статистика за нетния износ (износ-внос)

Вярно е. Отделно в някои случаи е по-евтино и удобно да ползваш ток от съседите, отколкото да го прекараш през половината страна ( в граничните райони ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, Du6ko said:

Съгласен съм ! То и Германия е един от най - големите износители на леки коли ! Даже по - голям износител и от САЩ и КНР ! При това съседите и също произвнждат коли и продават - Франция, Италия, Чехия, Швеция, Испания ! Отделно Германия продава колите си на цени по - ниски отколкото в Германия ! Защо на какви цени и за чия сметка немските коли в Германия са по - скъпи от тия в Португалия, Гърция , Бенин или Буркина Фасо ? 

Аз и Доналд Тръм отдавна сме на мнение че ФРГ трябва да намали свръхпроизводството си на коли !  Защо са им толкова много коли , при това за износ питам аз и Доналд също ? AUDI, VW , BMW ,  Мерцедес , Опел и Порше ! Може би има и други марки. Що за безобразие ! Тя хоря нямат ли си икономисти да им обяснят , че такова свръхпроизводство е вредно и трябва да се затварят заводите за коли ? Дано Тръмп им обясни. 

Неадекватен ти е примерът, колега Душко. Автомобилите се внасят с различен ДДС и митнически тарифи във всяка отделна страна и регион. В САЩ се внасят с 5 процента мито от Германия по споразумение за търговия като най-облагодетелствани нации, в Германия се продават на вътрешен пазар с 20 процента ДДС, в САЩ федералния данък е около 6 процента, оттам идват разликите. В Саудитска Арабия например е друга ситуацията, затова един и същи модел, има различна цена в Германия, Русия, САЩ или Саудитска Арабия за краен клиент. Ето например за този модел БМВ:

https://www.drivearabia.com/carprices/ksa/bmw/bmw-i8/2016/

В Саудитска Арабия като го обърнеш в долари по курса е около 175 000

В САЩ същият модел е 140 000 долара

http://www.thedailyrecords.com/2018-2019-2020-2021/world-famous-top-10-list/highest-selling-brands-products-companies-reviews/best-most-expensive-german-cars-luxury/1951/

В Русия е 144 000 долара

https://www.truecar.com/local-car-prices/2017-bmw-i8-prices-russia-oh/

В Германия без екстри стартира от 126 000 евро

http://www.bmwblog.com/2014/03/09/bmw-i8-pure-impulse-package-costs-145000-euros/

Във Великобритания 99 000 паунда

Всичко зависи от митнически тарифи и данъци, както и от това, дали заводът не е открил местно производство в свой клон в самата държава. По принцип обаче да сравняваш електроенергия с автомобили е неадекватно - в единия случай продаваш стока с ниска добавена стойност, в другия с много висока.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, stinka (Rom) said:

Затова потърси статистика за нетния износ (износ-внос)

Тази статистика тогава задължително следва да се обвърже с цените, на какви внасяш и на какви изнасяш, а също така на какви продаваш на вътрешния пазар, отделно за производители и за граждани, дяволът е в детайлите, но те са за профитата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...