Отиди на
Форум "Наука"

СССР без перестройка


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, Du6ko said:

Германия си поиската златото и получи удари през пръстите и си замълча.

Ех , Душе, пак послъгваш, https://lenta.ru/news/2017/08/23/germgold/

и това е 2017г. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 13 часа, Б. Киров said:

Има случаи при които и някои затворници тъгуват по затвора, защото навън животът е по-сложен и труден, познавам военни, които като се пенсионират, преживяват голям стрес при срещата си с "цивилизацията", където нещата не са така просто регламентирани като в казармата, дори Ремарк описва реакцията на концлагеристи от нацистки лагери, които не са желаели да излязат зад телените мрежи. Страхът от свободата.

Няма спор, но личните пристрастия никога не са довод. Всеки може да харесва каквото си пожелае, да изпитва носталгия и т.н., но когато пише или най-вече когато спори, няма как да привежда в доказателство собствените си пристрастия вместо фактите.

Бих приела всеки довод, ако е подкрешен с потвърдима от проверим и достоверен източик информация.

Баба ми, леля ми и шуренайка ми не са такава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

Няма спор, но личните пристрастия никога не са довод. Всеки може да харесва каквото си пожелае, да изпитва носталгия и т.н., но когато пише или най-вече когато спори, няма как да привежда в доказателство собствените си пристрастия вместо фактите.

Бих приела всеки довод, ако е подкрешен с потвърдима от проверим и достоверен източик информация.

Баба ми, леля ми и шуренайка ми не са такава.

Виждам,че пращите от желание да доказвате-ами давайте!Тя темата не е за това,но пък НРБ е скачен съд със СССР,така,че-може и да мине.

Когато цифрите говорят,и боговете мълчат!Давайте статистики,но не някакви чопнати моментни,а от които да се вижда общата тенденция.

За предпочитане е даннита да са в количества,а не някакви индекси,за да няма недоразумения!

Вие отворихте дума по конкретния проблем,така,че доказателствената тежест е на вашия врат!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.03.2019 г. at 11:06, Capitainofmarine said:

Аз съм вече на 55 - ноември ще ги навърша, но такова нещо не си спомням. Такъв дефицит в България по мои спомени не е имало.

Tи си 14 години по малък от мене за това не помниш добре.

Най напред трябва да кажем, че нещата се променяха с годините.60- година ходех и се нареждах за хляб. имаше голяма опашка.Чакаме да извадят фурната и след час, хляб няма.Белия с купони, черния свободно.Пенсията на баба ми 28 лв.Баща ми получаваше заплата-60 лв, майка ми 80лв. Като излезех на улицата стъпвах бос направо на земното кълбо.Лятото 4 пръста прах, зимата кал.В града нямаше до 1970 г нито един магазин където да се продава пиле, месо не помня да сме купували.Гледахме си сурови пилета на двора, по 20 бр. на година, сетне ги колим и печем.Месо ядяхме като заколим прасето.Рибен магазин направиха след 66 г.Имаше рибен ден, цяла България в петък?, ядяхме задружно риба.Пак в петък имаше и руска телевизия.Не че през другото време нямаше, но един ден от седмицата телевизията беше изцяло руска.Ама то какво друго да пускат, сигурно 80% от филмите бяха руски от които почти всички за войната и колко хубаво е да работиш с всички сили за социализма.Другите 20% български и от соц лагера, и те същите.Рядко нещо западно, и то цензурирано, изрязано и нагласено.Телевизора черно-бял, чупи се веднъж на две седмици и две стои на ремонт, ако го занеса.Повечето време не работи.Най напред само комшията имаше телевизор и вечер към 18 часа го изкарваше на прозореца, и всички от махлата вземахме по едно столче и ходехме да го гледаме.

Значи хляб, яйца, риба, месо, маслини,кашкавал и сирене имаше но в определени часове и дни на седмицата.Не може когато искаш да отидеш и да си купиш каквото ти трябва.Купуваш каквото има, ако въобще има нещо.Магазините се зареждат и за час, два тия неща свършваха.През соца трябваше да имаш връзки.На такива запазваха стоките.Може наистина да намериш вмирисано сирене и кашкавал, но то е защото никой не го купува.И месо може да свариш, но вече е със много сланина или кокъл, та се задържа.81-2г. си купих телевизор София-81, ама дадох 150лв. рушвет.То нямаше и хладилници, та от корекома 82 г. си взех хладилник и микровълнова.След 78 г. намирах с металотърсача гърнета с монети и имах вече много долари.Та пазарувах от корекома, цигари, уиски дрехи и техника.

 

Свестни обувки няма, карат на няколко месеца и веднага свършват.През останалото време има някакви дето никой не ги купува.С дрехите същата история. 

 През 76 г. бях строителен техник и имах един работник Али - Ибрям, който караше трактор с ремарке. Както се оказа сетне много ценен кадър.

По това време имаше голям дефицит за строителни материали.Правех разни основни ремонти към АПК-то, и в случая ми трябваха тръби, пък няма.Бях загубил всякаква надежда, когато този циганин влезе в стаята и видя угрижената ми физиономия. Той винаги се опитваше съвсем безкористно да ми помага, защото аз му начислявах заплатата.Та и сега обеща да ми докара тръби направо на изкопа и излезе.Не го взех на сериозно, защото бях говорил с председателя на АПК-то, директора на СМК-то и в складовете на няколко окръга, и никъде нямаше тръби.Обаче още същия ден ми докара два курса тръби и пита не ми ли трябват още.Тогава от радост не се заинтересувах от къде ги е взел, пък и усещах, че не е прилично да питам такива работи.

След една седмица ми се обадиха от СМК-то.Оказа се, че те също направили изкоп, закарали тръбите и тъкмо щели да ги монтират, циганина след работно време ги натоварил и докарал на мене.Сега искаха да им ги върна, но аз вече ги бях положил и заровил изкопа.Казах, че неграмотния циганин е сбъркал, но честно ще им дам фактура за тръбите.Хич не се зарадваха на фактурата защото и те нямаха от къде да вземат други тръби.

Хубавите книги, бяха само с връзки.Голям зор беше.По едно време бях почнал да колекционирам по редки издания, имах 3-4 ръкописни, но ми мина мерака.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Минаха няколко месеца и аз научих от сигурен източник, че ще докарат няколко хубави книги в книжарницата.От горчив опит знаех, че даже и първи да отида ,пак няма да мога да си ги купя.Всички се запазваха за "наши хора".Намирах се в безизходица ,когато Алито пак предложи да ми помогне.Знаех вече, че циганина има големи способности, но хич не ми идваше на ум как може да ги вземе от книжарницата без да го видят и хванат. Тогава се сетих, че веднъж го видях да се обажда от моя телефон на секретаря на градския комитет на партията и да се уговарят да играят табла у тях.Обзе ме надежда и тръгнах с него към книжарницата.Като стигнахме, запитах за книгите, но продавачката отрече да са ги получили.Казах и че имам информация от клиенти, които вече са си купили от тях, а тя почна да се гаври с мене, като ме пита не искам ли да вляза да проверя, като същевременно ми препречи пътя за склада.Тогава забелязах как пребледня и отстъпи в страни.Над рамото ми циганина и беше показал картата си на "Държавен контрол".Влязохме вътре, то се оказа пълно със съкровища, като пещерата на Али баба.Пълно с интересни и редки книги, които бяха излезли последните години.Не ги вадят по рафтовете, държат ги за всеки случай защото се търсят и са интересни.Изглежда някой им казва, защото двете продавачки бяха твърде глупави за да знаят кои книги са хубави.

Както и да е, циганина ме попита за кои УЧЕБНИЦИ става въпрос, поиска да му струпат книгите които бяха получили на масата преброи ги и започна да им пише акт.Продавачката през това време се окопити и започна да върти телефона.След малко гледам, че пристигна управителя(Емил май се казваше).Той помисли, че аз съм от държавен контрол и веднага се насочи към мене.Казах му че се интересувам от книги и той предложи в бъдеще да ми запазва каквито книги си избера.Като му посочих кой е проверяващия в началото не можа да повярва. Абе купих си няколко книги, но това беше.Сетне управителя разбра , че съм простосмъртен и веднага изпаднах от списъка с привилегировани клиенти.

На другия ден директора ме вика в кабинета да  ми се кара, и ми забрани да ползвам повече циганина и трактора за лични цели.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Бобо said:

Виждам,че пращите от желание да доказвате-ами давайте!Тя темата не е за това,но пък НРБ е скачен съд със СССР,така,че-може и да мине.

Когато цифрите говорят,и боговете мълчат!Давайте статистики,но не някакви чопнати моментни,а от които да се вижда общата тенденция.

За предпочитане е даннита да са в количества,а не някакви индекси,за да няма недоразумения!

Вие отворихте дума по конкретния проблем,така,че доказателствената тежест е на вашия врат!

Не ми прехвърляйте топката. Вашите аргументи са невалидните. За своите вече представих необходимата обосновка.

И документи, който показват продължаващия провал на народната република да изхранва населението си, дотолкова, че да преосмисли собствените си приципи и да му позволи частна инициатива, за да има какво да яде:

https://www.ciela.net/svobodna-zona-normativi/view/-1091562494/postanovlenie-№-1-na-ministerskiya-savet-ot-21-yanuari-1980-g-za-po-natatashno-vnedryavane-na-sistemata-za-samozadovolyavane-na-naselenieto-ot-selishtnite-sistemi-s-osnovni-selskostopanski-produkti

https://www.ciela.net/svobodna-zona-normativi/view/-1091031552/postanovlenie-№-11-na-ministerskiya-savet-ot-2-mart-1982-g-za-tsyalostno-izgrazhdane-na-sistemata-za-samozadovolyavane-na-naselenieto-ot-okrazite-i-selishtnite-sistemi-s-osnovni-selskostopanski-produkti

https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/-1089713151/issue/958

Позволява му се да се самоизхранва, реално като частен стопанин (в противовес както на принципите на комунизъма, така и на колективизацията).

Постановление със същото съдържание (официално признаване, че оставено на одържавеното колективно селско стопанство, народонаселението няма какво да яде),  има още от 1970те години, от който момент нататък въпросът изобщо не се е решил изобщо, след като през целите 1980те се налагат нови постановления.

Аналогични проблеми - с изхранването на населението - имат и в СССР.

Те стават особено очевидни през втората половина на осемдесетте.

И то не за когото и да е, стават очевидни дори за американските служби. Рейгън го казва в прав текст в речта си в Берлин: Съветският съюз не може да изхранва собственото си население.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

И то не за когото и да е, стават очевидни дори за американските служби. Рейгън го казва в прав текст в речта си в Берлин: Съветският съюз не може да изхранва собственото си население.

Публикация в Ню Йорк Таймс на същата тема, от 1981 година:

https://www.nytimes.com/1981/11/01/business/why-the-russians-can-t-grow-grain.html

Статия, която показва опашките в СССР (за хляб, за месо....):

https://www.qminder.com/queues-in-ussr/

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, vvarbanov said:

Tи си 14 години по малък от мене за това не помниш добре.

Най напред трябва да кажем, че нещата се променяха с годините.60- година ходех и се нареждах за хляб. имаше голяма опашка.Чакаме да извадят фурната и след час, хляб няма.Белия с купони, черния свободно.Пенсията на баба ми 28 лв.Баща ми получаваше заплата-60 лв, майка ми 80лв. Като излезех на улицата стъпвах бос направо на земното кълбо.Лятото 4 пръста прах, зимата кал.В града нямаше до 1970 г нито един магазин където да се продава пиле, месо не помня да сме купували.Гледахме си сурови пилета на двора, по 20 бр. на година, сетне ги колим и печем.Месо ядяхме като заколим прасето.Рибен магазин направиха след 66 г.Имаше рибен ден, цяла България в петък?, ядяхме задружно риба.Пак в петък имаше и руска телевизия.Не че през другото време нямаше, но един ден от седмицата телевизията беше изцяло руска.Ама то какво друго да пускат, сигурно 80% от филмите бяха руски от които почти всички за войната и колко хубаво е да работиш с всички сили за социализма.Другите 20% български и от соц лагера, и те същите.Рядко нещо западно, и то цензурирано, изрязано и нагласено.Телевизора черно-бял, чупи се веднъж на две седмици и две стои на ремонт, ако го занеса.Повечето време не работи.Най напред само комшията имаше телевизор и вечер към 18 часа го изкарваше на прозореца, и всички от махлата вземахме по едно столче и ходехме да го гледаме.

Значи хляб, яйца, риба, месо, маслини,кашкавал и сирене имаше но в определени часове и дни на седмицата.Не може когато искаш да отидеш и да си купиш каквото ти трябва.Купуваш каквото има, ако въобще има нещо.Магазините се зареждат и за час, два тия неща свършваха.През соца трябваше да имаш връзки.На такива запазваха стоките.Може наистина да намериш вмирисано сирене и кашкавал, но то е защото никой не го купува.И месо може да свариш, но вече е със много сланина или кокъл, та се задържа.81-2г. си купих телевизор София-81, ама дадох 150лв. рушвет.То нямаше и хладилници, та от корекома 82 г. си взех хладилник и микровълнова.След 78 г. намирах с металотърсача гърнета с монети и имах вече много долари.Та пазарувах от корекома, цигари, уиски дрехи и техника.

 

Свестни обувки няма, карат на няколко месеца и веднага свършват.През останалото време има някакви дето никой не ги купува.С дрехите същата история. 

 През 76 г. бях строителен техник и имах един работник Али - Ибрям, който караше трактор с ремарке. Както се оказа сетне много ценен кадър.

По това време имаше голям дефицит за строителни материали.Правех разни основни ремонти към АПК-то, и в случая ми трябваха тръби, пък няма.Бях загубил всякаква надежда, когато този циганин влезе в стаята и видя угрижената ми физиономия. Той винаги се опитваше съвсем безкористно да ми помага, защото аз му начислявах заплатата.Та и сега обеща да ми докара тръби направо на изкопа и излезе.Не го взех на сериозно, защото бях говорил с председателя на АПК-то, директора на СМК-то и в складовете на няколко окръга, и никъде нямаше тръби.Обаче още същия ден ми докара два курса тръби и пита не ми ли трябват още.Тогава от радост не се заинтересувах от къде ги е взел, пък и усещах, че не е прилично да питам такива работи.

След една седмица ми се обадиха от СМК-то.Оказа се, че те също направили изкоп, закарали тръбите и тъкмо щели да ги монтират, циганина след работно време ги натоварил и докарал на мене.Сега искаха да им ги върна, но аз вече ги бях положил и заровил изкопа.Казах, че неграмотния циганин е сбъркал, но честно ще им дам фактура за тръбите.Хич не се зарадваха на фактурата защото и те нямаха от къде да вземат други тръби.

Хубавите книги, бяха само с връзки.Голям зор беше.По едно време бях почнал да колекционирам по редки издания, имах 3-4 ръкописни, но ми мина мерака.

Ей,Върбанов,голем си гявол,ей!😉

Дай да видим как е хавата в сектора преди 44-та,а?!?Даже и в Народното събрание е коментирано--,ма не ми се търси сега.....

Та,значи-ти за тръби си се чудил от къде-преди това не са имали таз дилема-на ръка ,майка!

Има един инструмент,дет му викат кобилица,ма няма обяснявам кво представлява,щот сега е на мода да не унижаваме жените,а той е предимно в техния инструментариум!😊

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

Публикация в Ню Йорк Таймс на същата тема, от 1981 година:

https://www.nytimes.com/1981/11/01/business/why-the-russians-can-t-grow-grain.html

Статия, която показва опашките в СССР (за хляб, за месо....):

https://www.qminder.com/queues-in-ussr/

Има един български институт-НСИ се казва!

Ако ще доказваш нещо-дерзай!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

Публикация в Ню Йорк Таймс на същата тема, от 1981 година:

https://www.nytimes.com/1981/11/01/business/why-the-russians-can-t-grow-grain.html

Статия, която показва опашките в СССР (за хляб, за месо....):

https://www.qminder.com/queues-in-ussr/

Резултатите от действията на Горбачов и неговата политика са потресаващо разрушителни. В човешката история могат да се нмерят не много няколко такива примери. Да Монтесума и Инките дадоха империите си на няколко стоитн испански завоевателя почти без бой. Но все пак Горбачов ги превъзхожда многократно. 

Реално СССР се нуждаеше срочно от реформи. Реално всяка държава се нуждае от непрекъснати малки или големи промени, иначе е обреччена на изоставане. Както например всеизвестната история с Китай и Япония в Новото Време. Но по късно, отначало Япония после и Китай се измъкнаха от изоставането . Вместо реформа СССР беше унищожен. Но каквото било било, играта продължава. 

Аз не мисля че некадърника специално е унищожил държават си. Просто толкова са му способностите. Моя колежка имаше баба на 80 + години. Бабката била достра здрава , вярно е от време на време получавала сърдечни кризи но не обичала да ходи на лекари. Сестрата на колежката в това време беше студентка по медицина. Бабчето получава криза , внучката студентка вика по телефона Бърза Помощ. Бърза помощ идва, удрят неправилна инжекция на бабката и след 10 минути жената издъхва. Студентката медичка веднага разбира, че е сложена неправилна инжекция и запазва ампулата като вещественно доказателство. Искали да съдят медиците, ама ги предупредили, че нищо няма да постигнат. Още повече че бабката била вече на 80 +  години. Аз не мисля че това са лекари убийци , просто са се объркали както Горбачов и са убили пациентката . Реално СССР имаше шансове не по лоши от тия на Китай, АСЕАН и т н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Du6ko said:

Резултатите от действията на Горбачов и неговата политика са потресаващо разрушителни. В човешката история могат да се нмерят не много няколко такива примери. Да Монтесума и Инките дадоха империите си на няколко стоитн испански завоевателя почти без бой. Но все пак Горбачов ги превъзхожда многократно. 

Реално СССР се нуждаеше срочно от реформи. Реално всяка държава се нуждае от непрекъснати малки или големи промени, иначе е обреччена на изоставане. Както например всеизвестната история с Китай и Япония в Новото Време. Но по късно, отначало Япония после и Китай се измъкнаха от изоставането . Вместо реформа СССР беше унищожен. Но каквото било било, играта продължава. 

Аз не мисля че некадърника специално е унищожил държават си. Просто толкова са му способностите. Моя колежка имаше баба на 80 + години. Бабката била достра здрава , вярно е от време на време получавала сърдечни кризи но не обичала да ходи на лекари. Сестрата на колежката в това време беше студентка по медицина. Бабчето получава криза , внучката студентка вика по телефона Бърза Помощ. Бърза помощ идва, удрят неправилна инжекция на бабката и след 10 минути жената издъхва. Студентката медичка веднага разбира, че е сложена неправилна инжекция и запазва ампулата като вещественно доказателство. Искали да съдят медиците, ама ги предупредили, че нищо няма да постигнат. Още повече че бабката била вече на 80 +  години. Аз не мисля че това са лекари убийци , просто са се объркали както Горбачов и са убили пациентката . Реално СССР имаше шансове не по лоши от тия на Китай, АСЕАН и т н. 

Не знам за СССР,но България –89та, определено имаше повече шансове отколкото сега!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Du6ko said:

Резултатите от действията на Горбачов и неговата политика са потресаващо разрушителни. В човешката история могат да се нмерят не много няколко такива примери. Да Монтесума и Инките дадоха империите си на няколко стоитн испански завоевателя почти без бой. Но все пак Горбачов ги превъзхожда многократно. 

Реално СССР се нуждаеше срочно от реформи. Реално всяка държава се нуждае от непрекъснати малки или големи промени, иначе е обреччена на изоставане. Както например всеизвестната история с Китай и Япония в Новото Време. Но по късно, отначало Япония после и Китай се измъкнаха от изоставането . Вместо реформа СССР беше унищожен. Но каквото било било, играта продължава. 

Аз не мисля че некадърника специално е унищожил държават си. Просто толкова са му способностите. Моя колежка имаше баба на 80 + години. Бабката била достра здрава , вярно е от време на време получавала сърдечни кризи но не обичала да ходи на лекари. Сестрата на колежката в това време беше студентка по медицина. Бабчето получава криза , внучката студентка вика по телефона Бърза Помощ. Бърза помощ идва, удрят неправилна инжекция на бабката и след 10 минути жената издъхва. Студентката медичка веднага разбира, че е сложена неправилна инжекция и запазва ампулата като вещественно доказателство. Искали да съдят медиците, ама ги предупредили, че нищо няма да постигнат. Още повече че бабката била вече на 80 +  години. Аз не мисля че това са лекари убийци , просто са се объркали както Горбачов и са убили пациентката . Реално СССР имаше шансове не по лоши от тия на Китай, АСЕАН и т н. 

Не дей да омуваш много....Горкият Горби мислеше, че реалният соц. може да се реформира.....Не можеше. Толкова беше изкуфял....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Skubi said:

Не дей да омуваш много....Горкият Горби мислеше, че реалният соц. може да се реформира.....Не можеше. Толкова беше изкуфял....

Съгласен съм. Но не само той Горби и ЕБН са  виновни ! Старците в Политбюро решиха най - накрая да сложат млад човек начело и от торбата с хубавите неща набараха ръчната граната и дръпнаха халката. Често авторитарните общества , след дългогодишно управление от един цар, император, крал или фараон , след смъртта му изпадат в критично положение. Когато владетеля достигне дълбока старост се губи връзката между поколенията. Децата на стария крал са вече старци или дори умрели, появява се неразберия между наследниците - кой да наследи ? По- младите братя синове на стария владетел или децата на първия син , някогашен престолонаследник, който обаче е умрял преди баща си стареца. 
Не случайно САЩ след такива истории с Рузвелт - чичко Рузвелт и племенника Рузвелт управляват дълго и биха могли да създадът династии ако имаха мъжки деца. Евала американците решиха да има по 2 мандата , за да не се застрашава властта на сената и олгигархията от някаква династия. Народа също отказа и на семейство Кл да създадът династия, въпреки настиска чрез медии и манипулации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Du6ko said:

Съгласен съм. Но не само той Горби и ЕБН са  виновни ! Старците в Политбюро решиха най - накрая да сложат млад човек начело и от торбата с хубавите неща набараха ръчната граната и дръпнаха халката. Често авторитарните общества , след дългогодишно управление от един цар, император, крал или фараон , след смъртта му изпадат в критично положение. Когато владетеля достигне дълбока старост се губи връзката между поколенията. Децата на стария крал са вече старци или дори умрели, появява се неразберия между наследниците - кой да наследи ? По- младите братя синове на стария владетел или децата на първия син , някогашен престолонаследник, който обаче е умрял преди баща си стареца. 
Не случайно САЩ след такива истории с Рузвелт - чичко Рузвелт и племенника Рузвелт управляват дълго и биха могли да създадът династии ако имаха мъжки деца. Евала американците решиха да има по 2 мандата , за да не се застрашава властта на сената и олгигархията от някаква династия. Народа също отказа и на семейство Кл да създадът династия, въпреки настиска чрез медии и манипулации.

Кво да правят, когато почнаха да мрът кат мохи през есента. Вече смешно стана, онез изкуфели дъртяги на парапета на мавзолея. Слизаха само за да легнат в поредният отворен ковчег..... 😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, dora said:

Аз вече го доказах.

Важното е да си доволна от себе си ,и да спиш спокойно!

...Като се наспиш,може да драснеш един увод,изложение и заключение,че да разберем и ние ,какво си доказала!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Бобо said:

Ей,Върбанов,голем си гявол,ей!😉

Дай да видим как е хавата в сектора преди 44-та,а?!?Даже и в Народното събрание е коментирано--,ма не ми се търси сега.....

Та,значи-ти за тръби си се чудил от къде-преди това не са имали таз дилема-на ръка ,майка!

Има един инструмент,дет му викат кобилица,ма няма обяснявам кво представлява,щот сега е на мода да не унижаваме жените,а той е предимно в техния инструментариум!😊

Защо да гледам 44-та?Дай да видим през 2 014 имаме ли този проблем за тръби.Сега имаме много повече   не само  от 44-та, но и от 54,.......84- та година.Да извадим метъра и да измерим телевизорите ,хладилниците, колите, телефоните ,хляба,  жилищата,компютрите....сега в България те са много повече от когато и да е било в миналото. 

 Хубаво  , че ги имаше ГФР и ГДР ; Сев. и Южна Корея да се види какво може комунизма и капитализма. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 7.03.2019 г. at 22:10, Бобо said:

Дифицит имаше за стоки ,които се плащат във валута,поради дефицит на самата валута!

А защо имаше дефицит на валута?.....Щото лева не го бръснеха на запад!Що не го бръснеха?!?

Питай Дора ш"ти обясни,ама  не е за това!..-Просто Студена война!😉

„През 1989, когато отново бях върнат като председател на плановия комитет за около два месеца, поисках справка от БНБ за състоянието на външния ни дълг, за да работя върху плана за следващата ни година, и тогава видях цифрата от 10.4 млрд. долара външен дълг.”

Кирил Зарев, цитиран в „Тайните фалити на комунизма”, авт. Хр. Христов, изд. Сиела, 2007, стр. 316

 

Ето какво пише Емил Христов, бивш председател на Съвета по управление на икономиката към Държавния съвет на НРБ за вътрешния дълг, за източването на ДСК, за печатането на пари и за реалната заплата по време на комунизма:

„Вътрешният дълг на държавния бъджет към банките /БНБ и ДСК/ възлиза на 26.5 млрд. лева. Формирането на бюджетните дефицити е водело до неконтролирана емисия парични знаци. Тегленето на влоговете от ДСК от спестителите се е покривало в недостигащата част с нова емисия на пари. Така например от началото на 1989 до 8 август с.г. са емитирани книжни пари на сума около 1.36 млрд лева.”

Емил Христов, цитиран в „Тайните фалити на комунизма”, авт. Хр. Христов, изд. Сиела, 2007, стр. 356-357

1989 г.: БВП по текущи цени - 39579 млн. лева,

1998г.: БВП по текущи цени - 21577 млн. лева,

Валутен курс за 1989г.: 1.817 лева за долар.

НСИ,: "Основни макроикономически показатели", София, 1999

Любен Беров е министър-председател от 1992-1994. По негово време курсът на долар-лев официално е 28 лева, като в края на управлението му, когато подава оставка на 6 септември 1994 г. е 1 щатски долар за 60 лева.

При външен дълг от над 10 млрд. долара при курс 60 лева за долар /600 млрд. лева/ и БВП от под 30 млрд. лв. и при наличието на вътрешен дълг от около 30 млрд. лева, тоест съотношение на дълг БВП 20:1 съвършено ясно е, че икономиката е фалирала, съотношението на дълг-БВП и в Гърция беше 3:1, когато тя стигна до дефолт, невъзможност да обслужва този дълг, България през 1994 вече е била надскочила това съотношение шесткратно, което резултира обаче ударно с хиперинфлация три години по-късно

Няма нищо общо тук Студената война, става въпрос за задлъжнялост в чужда валута, която не може да се манипулира с печатане на местна валута и се стига да хиперинфлация, както в България, така и в СССР. Имаме класическо надуване на балон от свръхинвестиране в тежка промишленост, захранвана с полезни изкопаеми като нефт и въглища, надуване на този балон с концентриране на БВП до 70 % в него няколко десетилетия наред, което в крайна сметка при надценена възвръщаемост и достигане на съотношение дълг към производителност 3:1 резултира в хиперинфлация и фалит на цялата икономика на соцлагера.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Frujin Assen said:

Ситуацията в българското село преди 1944.

 

Едно не разбрах от това есе. Кога е било по-хубао. Пред или след девети? Всички други носталгични сторита са интересни, като.....Като се знае, че тези хорица които ходиха на гурбеж в чужбина, значително капиталовложение са правили от година на година, вкарвайки не само капитал ами и нови технологии, машини предимно от териториите на Германия и КундК.Kapcsolódó kép

Képtalálat a következÅre: ânagy lovas ekeâ

Képtalálat a következÅre: âcséplÅgépâ

Да не говорим за разните холандски семена и нови култури от които не са били познати в България....

Дядо ми строи къща на село където не само баня ами и сауна е имало. Отделно е имало бетонен резервоар да се събира дъждовната вода защото се знаело, че меката вода е много добра за перене на бельото и за миене на косите на жените. 

Свинете, конете, крамвите са имали бетониран карам, където се събирала урината в бетонни вади за да се изтика с лопата в специалната яма където да се компостира.

Наистина кокошките били за празник или неделя, затова е имала къщата гълъбарник, като гълъбите не се смятали за месо. Тоест който когато му се дояло месце, хваща 2-3 гълъба и манджичката готова....

Хайде. Не ми се пише есе....:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На 25 януари 1939 г. в Народното събрание на царство България, министърът на земеделието Иван Багрянов заявява:

„Имах случай да го кажа и друг път: ние сме земеделска страна БЕЗ ЗЕМЕДЕЛИЕ…

Ние нямаме излишъци от зърнени храни.

Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от устата на нашия народ и неговия нещастен добитък. (Общи ръкопляскания).

Ръкопляскат му същите депутати, които по-късно бяха осъдени от Народния съд и които съставляваха така наречения елит на царска България.

Очевидно и те напълно споделяха тъжната констатация на царския министър Багрянов.

А ето как описва в изказване пред Народното събрание на 12 март 1940 г., жизненото равнище на народа в България през 1939 г, един от тези депутати, подкрепящи режима, Серафим Георгиев:

587.jpg

„Това показва, че картината на българската мизерия е страшна….Аз мога да ви припомня картини от Берковско, които видях с очите си: едно дете ядеше симид вместо сирене с царевичен хляб.

Мога да ви прочета данни…,че 19,5 % от селските семейства живеят в тухлени, а 61 % в кирпичени къщи;

селското жилище се състои обикновено от две стаи, в които живеят средно шест души; в тия стаи се и готви.

Нямат кладенци 57 % от домакинствата;

нямат клозети 17,4 % от тях.

Нямат кревати 20 % от домакинствата, а останалите 80 % от тях имат средно по два кревата за шест души.

Нямат маса 28,5 % от домакинствата, а 36 % нямат стол.

Нямат печка 28 % от домакинствата.

Нямат юрган 36 % от тях.

Нямат дюшеци 46,5 %, а 34 % нямат никаква постеля.

Домашните съдове и прибори са със съмнителна чистота и се държат на открито понеже 53 % от домакинствата нямат нито един шкаф.

Измиването на тялото през зимата е непознато.

Долните дрехи обикновено са така замърсени, че са хванали кожа от кир.

Ето това са покъртителните условия за закъснелоста на българския живот"

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Б. Киров said:

„През 1989, когато отново бях върнат като председател на плановия комитет за около два месеца, поисках справка от БНБ за състоянието на външния ни дълг, за да работя върху плана за следващата ни година, и тогава видях цифрата от 10.4 млрд. долара външен дълг.”

Кирил Зарев, цитиран в „Тайните фалити на комунизма”, авт. Хр. Христов, изд. Сиела, 2007, стр. 316

 

Ето какво пише Емил Христов, бивш председател на Съвета по управление на икономиката към Държавния съвет на НРБ за вътрешния дълг, за източването на ДСК, за печатането на пари и за реалната заплата по време на комунизма:

„Вътрешният дълг на държавния бъджет към банките /БНБ и ДСК/ възлиза на 26.5 млрд. лева. Формирането на бюджетните дефицити е водело до неконтролирана емисия парични знаци. Тегленето на влоговете от ДСК от спестителите се е покривало в недостигащата част с нова емисия на пари. Така например от началото на 1989 до 8 август с.г. са емитирани книжни пари на сума около 1.36 млрд лева.”

Емил Христов, цитиран в „Тайните фалити на комунизма”, авт. Хр. Христов, изд. Сиела, 2007, стр. 356-357

1989 г.: БВП по текущи цени - 39579 млн. лева,

1998г.: БВП по текущи цени - 21577 млн. лева,

Валутен курс за 1989г.: 1.817 лева за долар.

НСИ,: "Основни макроикономически показатели", София, 1999

Любен Беров е министър-председател от 1992-1994. По негово време курсът на долар-лев официално е 28 лева, като в края на управлението му, когато подава оставка на 6 септември 1994 г. е 1 щатски долар за 60 лева.

При външен дълг от над 10 млрд. долара при курс 60 лева за долар /600 млрд. лева/ и БВП от под 30 млрд. лв. и при наличието на вътрешен дълг от около 30 млрд. лева, тоест съотношение на дълг БВП 20:1 съвършено ясно е, че икономиката е фалирала, съотношението на дълг-БВП и в Гърция беше 3:1, когато тя стигна до дефолт, невъзможност да обслужва този дълг, България през 1994 вече е била надскочила това съотношение шесткратно, което резултира обаче ударно с хиперинфлация три години по-късно

Няма нищо общо тук Студената война, става въпрос за задлъжнялост в чужда валута, която не може да се манипулира с печатане на местна валута и се стига да хиперинфлация, както в България, така и в СССР. Имаме класическо надуване на балон от свръхинвестиране в тежка промишленост, захранвана с полезни изкопаеми като нефт и въглища, надуване на този балон с концентриране на БВП до 70 % в него няколко десетилетия наред, което в крайна сметка при надценена възвръщаемост и достигане на съотношение дълг към производителност 3:1 резултира в хиперинфлация и фалит на цялата икономика на соцлагера.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjUyf_RyPXgAhVt8OAKHdc3B6UQFjACegQICBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.168chasa.bg%2Farticle%2F6344967&usg=AOvVaw3ULX6_jM5XP0MEWiDhrW3c

 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjUyf_RyPXgAhVt8OAKHdc3B6UQFjAHegQIAhAB&url=http%3A%2F%2Fsocbg.com%2F2016%2F04%2F%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%84%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D1%80%D0%B1-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%81.html&usg=AOvVaw3DS-JbCs4gZpsQYhGauJFC

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
  • Потребител
Преди 8 минути, Б. Киров said:

Това не е отговор: даваш ми два линка с пълни простотии написани в тях, аргументите в които не издържат логическо мислене на първокласник.

 

Преди 11 минути, Б. Киров said:

Това не е отговор: даваш ми два линка с пълни простотии написани в тях, аргументите в които не издържат логическо мислене на първокласник.

Ако ше думкаш тъпан-земи си и гайда!На какво основание назоваваш публикация на един доцент ,финансов експерт -простотии?

За подобно нещо,както казах-тъпан не стига!

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...