Отиди на
Форум "Наука"

СССР без перестройка


Recommended Posts

  • Модератор История

Душко Душко ...Шапка трябва трябва да сваляме на руснаците че учат Европа как да подържа хигиена в тоалетната.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Душко Душко ...Шапка трябва трябва да сваляме на руснаците че учат Европа как да подържа хигиена в тоалетната.

Така е ! Което е истинна - истина си е ! Богатите и щедри руски туристи плащат най - големите бакшиши , на  чистачите изт европейци в Европа !   Никога не дават по 50 цента , както е цената за ползване на общ. туалетна ! Дават миниум 1 евро , но обикновенно дават по 2 евро , ако каже "Спасибо" може и бумажна евро банкнота да получи чистача ! Същото е и при келнерите и таксистите . И там най - щедрите бакшиши са от руснаците. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Интересно ми е друго. Днес е "модерно" да има ред сълзи и ред сополи как през социализма е имало привилегии, но е табу да се коментира живота на олигархията.

Демек лошо е когато номенклатурата има има волга, а нормалния човек москвич, но няма нищо лошо олигарха да има 50 коли от по 100 000 лева всяка, а обикновения човек потрошена 20 годишна кола за 3-5 000 лв.

Фружине сам си противоречиш с тоя клип, дето си го пуснал. Как така животът на олигарха ще е табу като е насниман отвякъде, знаем какво има в спалнята, в чекмеджетата му... Къде е разликата - в това, че при социализма номенклатурата се преструваха, че са другари с обикновените хора и че има равенство на права и възможности.

Преди 16 минути, Du6ko said:

Така е ! Което е истинна - истина си е ! Богатите и щедри руски туристи плащат най - големите бакшиши , на  чистачите изт европейци в Европа !   Никога не дават по 50 цента , както е цената за ползване на общ. туалетна ! Дават миниум 1 евро , но обикновенно дават по 2 евро , ако каже "Спасибо" може и бумажна евро банкнота да получи чистача ! Същото е и при келнерите и таксистите . И там най - щедрите бакшиши са от руснаците. 

Обаче си компенсират щедрия бакшиш с това, че отмъкват всичката тоалетна хартия, както беше описал Скуби. :))))

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Doris said:

Фружине сам си противоречиш с тоя клип, дето си го пуснал. Как така животът на олигарха ще е табу като е насниман отвякъде, знаем какво има в спалнята, в чекмеджетата му... Къде е разликата - в това, че при социализма предците му се преструваха, че са другари с обикновените хора и че има равенство на права и възможности.

...

Обаче си компенсират щедрия бакшиш с това, че отмъкват всичката тоалетна хартия, както беше описал Скуби. :))))

 

Странно ? За какво му е тая бумага ? ледващия път като срещна руснак , ще го питам защо им е туалетна бумага ?
 

2786611637.jpg

Това лято и до Нова Година с мои приятели , единия малко поляк малко западняк ходихме с колите в Унгария , Словакия, Чехия да разгледаме бившата Австро Унгария. Денем гледме разни градчета, вечерта хапваме от кухнята на народите от областите на Дунава и Карпатите.  НАЙ - Готина е УНГАРКАТА кухня ! 100 % Такава вкусна супа както в Унгария съм ял само в Русия - солянка. Но името на унгарската супа го забравих - много сложен език ! ( Говоря за кухнята ИЗВЪН България нашата си е наша - Най - Хубава ! ) 

Беше някъде Нова година или Коледа края на декември . Бяхме в Чехия  и вечерта отиваме да хапнем в красиво градче. Сидим си на масата 4 човеека и чувам на съседната до нас маса се говори на руски. Викам на приятелите си 

 - Тия гладните говорят на руски. Сигурно са бедни и гладни ?

- Не може да бъде ! Я виж масата им ? Я виж как ги обслужват ! 

Наострям уши - точно, 100 % русски език ! Поляка и той казва - руски е. 

Разменихме няколко думи с руснаците от Чехия. Питам ги 

- Как сте братушки ?

- Ничего, справляемся  (Добре сме , ама ще се оправим някак си. )

- Къде паркирахте ? Тука ПАРКИРАНЕТО в Европа е голям проблем ?

- Паркирахме пред заведението !

- Що ме лъжете ? Тука центъра на градчето е ЗАБРАНЕНО паркирането бе дураки !

- Ех , ние паркирахме тука. Може да ни глобят ?

- Пари имате ли за глоби ? Тука ГЛОБИТЕ са много слолени ! Поне 50 евро ще ви глобят !

- Ще намерим някак си. 

Излизаме от заведението и гледам - наистина глупаците бяха паркирали тарантайката си в центъра на градчето пред ресторантчето ! Бунаците ще ги глоби чешката полиция ! 


2786614109.jpg

Моя приятел полуполяка ми казва - Ти за руснака не се притеснявай как ще си плати глобата. Ами гледай сега като караш да не му одраскаш тенекиите , че ще има да плащаш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Просълзих се.:ai: Колко интересно,защо ни го разказваш това твое умоизлияние?

Предлагам да се учреди титлата "Майстор на късия разказ" и да се удостои Душето.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Предлагам темата на разказите да бъде приноса на руснаците в световната цивилизация. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.03.2019 г. at 18:45, dora said:

Нямам никакви възражения относно хроничния недостатък на битови стоки - това и без да знаем, че от оседмесетте години нататък съветската - а и българската - икономики страдат от тежки дефицити.

Тези, все още помним това време, помним и как се влизаше в магазин:

- Имате ли яйца?

- Нямаме.

- А типов хляб?

- Типовият свърши.

- Какъв имате?

- Бял, ама той е от вчера.

До 10 сутринта хлябът свършваше. Нерядко докато човек е на опашката. В София.

Да не говорим за такива неща като смядовска луканка, цветен телевизор или не дай си боже, автомобил. Или дори портокали и банани. С опашки от четири часа сутринта за едните банани. И то само около Нова година.

Аз не се обиждам на никого, диалог с аргументи ад хоминем не водя, защото такива аргументи не признавам за валидни.

Във втория PDF,  който пуснах, има сравнение и с покупателността на европейските държави.

Боже,Дора,като те чета напрао се чудя как съм оцелял!?!😆И не знам дядо и баба с по едната пенсия, как ни изхранваха 7 внуци цяло лято,че и козите и кокшките храниха с хляб!🤪

ПП

аа,...и прасето!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Capitainofmarine said:

Аз съм вече на 55 - ноември ще ги навърша, но такова нещо не си спомням. Такъв дефицит в България по мои спомени не е имало. По точно той сепояви в българия в началото на 90-те когато Луканов обяви шокова терапия, за един ден от лавките изчезнаха стоките и станаха дефицитни и снабдяването стана втора ръка с познати. Иначе през соц годините  дефицит имаше на промишлените битови стоки - не достигаха да речем касетофони от западни страни - аз да речем минавах със касетофон Хитачи който тати ми донесе от командировка в Сицилия. Иначе имахме цветен телевизор Рубин купихме го 81 година, през 83 купихме Велико Търново. Преди това през 65 година тати купил първия ни телевизор Темп който проработи до 81 г и здрав го качихме на тавана - все още е там и навярно работи. За "москвич? тати е чакал до 71 година. Вечна му памет на баща ми.

Та прочее наблюденията и спомените ми са за такива дефецити, свързани с купуване на перални, телевизори, радио, а пропо, нашето първото беше Телефункен от  1937, второто Рига от 1965 годоще са си в къщи но вече никой не ги ползва.

Хрананикога не е била дефицит, но имаше сривове на снабдяването с такива стоки да речем недостигаше количеството на пазара като предлагане с това което се търсеше. През лятно-есенния период особено беше трудно да купиш в нужните ти количества захар, сол, оцет, капачки за буркани, черен пипер, бахар, дафитон лист. Естествено това беше пика  на консервния сезон в предвид особеностите на прехранването и зимните запаси които прави българина по това време. Лимони, портокали, мандарини и банани се продаваха за нова година,  преди коледа започваха продажбите. Не мисля че е имало някаква дефицито формираща компонента по това време нямаше традиция в употребата на тези продукти и те се възприемаха като новогодишен деликатес, традиционен - отидиш на гости непременно  пържола или винен кебап с червено домашно винце. Разни домашни салати - консервирани  - пиперки, домати, лютеници, кисел чесън и прочие, гостито  по време на коледните и новогодишните празници, и задължително на трапезата имаше купа с цитросови плодове. Наистина лимончето повече по - резенче във каната с домашно или купешко вино, и като гарнир украшение на порцията непременно имаше резенче лимон. 

А да, най-големия и страшен дефицит през социализма бяха маслините, навярно част от идеологическата борба с опиума за народа - религията. Страдаше баба ми, лека й пръст, много религиозна жена, тя спазваше всички пости. Спасяваше я леля Елена сестра й, нейният съпруг, старите софиянци го знаят като "чауша" дори и след 9 ІХ 44 си запазва поста като старши на хамалите на гарата, до пенсионирането разбира се през 1968 година, веч им памет и на двамата, та навярно по стара дружба хамалите прихванали при разтоварване на вагони не забравяха и не оставяха "чауша" без разни такива дефицитки, съответно попадаха при баба ми по време на пости.

Те това е, спомени. Носталгия.   

Дифицит имаше за стоки ,които се плащат във валута,поради дефицит на самата валута!

А защо имаше дефицит на валута?.....Щото лева не го бръснеха на запад!Що не го бръснеха?!?

Питай Дора ш"ти обясни,ама  не е за това!..-Просто Студена война!😉

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, bulgaroid said:

Просълзих се.:ai: Колко интересно,защо ни го разказваш това твое умоизлияние?

Предлагам да се учреди титлата "Майстор на късия разказ" и да се удостои Душето.:D

Едно време като студенти нямахме интернет и често вечер, ако не беше сряда, петък, събота или неделя (когато ходехме на дискотеки или театър) се събирахме в стаите и разказвахме интересни истории. Някои обичаха да готвят разни яденета и готвеха много хубаво. Мнене ме мързеше да готвя, пък и не можех да готвя хубаво и за това аз разказвах истории , те готвеха и ме канеха. От тях готвенето от мене разказите. И в казармата все ме караха да прочета нещо интересно от вестник "Народна армия " или "Работническо дело", Скучни вестници , само аз можех да намеря нещо интересно за четене. 

 

resavsky

Предлагам темата на разказите да бъде приноса на руснаците в световната цивилизация. 

...

Какви музеи има в Москва и  Петербург ... ум да ти зхайде. 

2786632501.jpg

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, resavsky said:

Предлагам темата на разказите да бъде приноса на руснаците в световната цивилизация. 

Хайде да е- "Приноса на СССР  и комунизма за социалното положение на хората на запад"!...мисля,че доста има да се каже по въпроса!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Бобо said:

Боже,Дора,като те чета направо се чудя как съм оцелял!?!😆И не знам дядо и баба с по едната пенсия, как ни изхранваха 7 внуци цяло лято, че и козите и кокшките храниха с хляб!🤪

ПП

аа,...и прасето!

Едно време не само храна нямамше , ами и секса беше забранен ! Ама се раждаха деца и внуци ) Сега Джендърите колкото и да се стараем, полза няма. Добре, че са младежите от Африка , Близкия Изток и Южна Азия да ни оправят . 

ГОРЕЩИ НОВИНИ

Съветът на Европа критикува България, че не знае какво е "джендър"

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Боже,Дора,като те чета напрао се чудя как съм оцелял!?!😆И не знам дядо и баба с по едната пенсия, как ни изхранваха 7 внуци цяло лято,че и козите и кокшките храниха с хляб!🤪

ПП

аа,...и прасето!

Сам сте си отговорил - осигурявали са си продоволствия чрез лично стопанство.

В градовете обаче такъв лукс нямаше. Oчевидно в центъра на София трудно се отглеждат прасета, че и кокошки. Нито има нощви за произвеждане на хляб на мястото на ваната в банята. Та трябваше да разчитаме на хлебозаводите.

И понеже баба ви не е икономиката на България, ето:

"От отчетите на БНБ се вижда защо социалистическото стопанство се нарича "икономика на дефицита". Само през 1979 г. стойността на недоставените на населението асортименти от стоки е възлизала на 571 млн. лева. Хроничният дефицит продължава да расте и до края на социализма поради невъзможността на икономиката да осигури достатъчно стоки, услуги и жилища по предвидените планове. "

И далеч не става дума за вносните стоки, а за произвежданите в България. Вкл. хранителни.

https://clubz.bg/1676-razsekreteno_provalyt_na_ikonomikata_na_socializma

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Бобо said:

Боже,Дора,като те чета напрао се чудя как съм оцелял!?!😆И не знам дядо и баба с по едната пенсия, как ни изхранваха 7 внуци цяло лято,че и козите и кокшките храниха с хляб!🤪

ПП

аа,...и прасето!

С купоните получени от ТКЗС-то с които можеше да взимат хляб.  Това заради взетите им земи....Ако са ти взели и лозя, тогава и винце ти се полагаше..../Аз така си купувах на безценица купончета за винце и ракийка, когато си почивах в Поморие....Поморийска мускат. И зъбите си с вино миех когато спираха водата..../А да. Па от който повечко земи са очуждили, имаше да го поканят малко да троши камъни няколко месеца в боаза....

Но продължавайте да си милеете за онези "чудесни" времена.....🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, dora said:

Сам сте си отговорил - осигурявали са си продоволствия чрез лично стопанство.

В градовете обаче такъв лукс нямаше.

И понеже баба ви не е икономиката на България, ето:

"От отчетите на БНБ се вижда защо социалистическото стопанство се нарича "икономика на дефицита". Само през 1979 г. стойността на недоставените на населението асортименти от стоки е възлизала на 571 млн. лева. Хроничният дефицит продължава да расте и до края на социализма поради невъзможността на икономиката да осигури достатъчно стоки, услуги и жилища по предвидените планове. "

И далеч не става дума за вносните стоки, а за произвежданите в България. Вкл. хранителни.

https://clubz.bg/1676-razsekreteno_provalyt_na_ikonomikata_na_socializma

Дора,Дора..!Много добре знам какво беше!.Извинявай,не е от неуважение,но вместо да пиша ,просто ще сложа един виц!

"Тежка сватба се дигнала в селото.Омъжвала се най личната мома.На Добри кехая щерката!Цялото село било на сватбата,и както му е тертипа ,в края на деня всички мъже чакали у кръчната да чуят тъпана ,който известявал,че брака е консумиран,и булката е била девица!По едно време тъпана задумкал и сватовете се заваркали да черпят.Всички пиели и се радвали,само Момчил стоял и гледал умисленов една точка.

Бащата на булката го попитал:

.

-Ей,Момчиле,що не пиеш?Не чу ли тъпана?

Момчил замислено отговорил-

-Чух го,бач"Добри,чух го,ама аз на тъпана ли да вярвам,или на "уя си!"

 

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Системата като икономика няма нищо общо със социалдемокрация, социализъм и марксизъм - тя беше феодална икономика /цялата собственост на номенклатурна класа от боляри с цар батюшка-секретар на партията на номенклатурата/. Не че не можеше да просъществува като Северна Корея, но беше отживелица като икономическа ефективност, нямаше никаква перспектива след ВСВ в този й застинал вид, каквито и вътрешни перестройки и реанимации да й правят номенклатурната класа; то затова втория ешалон от чекистите взе властта и първата му работа беше да забрани със закон КПСС, ако си спомняте тази подробност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Бобо said:

Дора,Дора..!Много добре знам какво беше!.Извинявай,не е от неуважение,но вместо да пиша ,просто ще сложа един виц!

"Тежка сватба се дигнала в селото.Омъжвала се най личната мома.На Добри кехая щерката!Цялото село било на сватбата,и както му е тертипа ,в края на деня всички мъже чакали у кръчната да чуят тъпана ,който известявал,че брака е консумиран,и булката е била девица!По едно време тъпана задумкал и сватовете се заваркали да черпят.Всички пиели и се радвали,само Момчил стоял и гледал умисленов една точка.

Бащата на булката го попитал:

.

-Ей,Момчиле,що не пиеш?Не чу ли тъпана?

Момчил замислено отговорил-

-Чух го,бач"Добри,чух го,ама аз на тъпана ли да вярвам,или на "уя си!"

 

 

Няма защо да ми цитирате вицове, ето ви го черно на бяло:

"Дори в най-тежките продоволствени кризи – например зърнената катастрофа през 1985 -1986 г., когато едва са събрани 300 млн. долара за внос на пшеница от Запад, незасегната остава единствено системата за продоволствено снабдяване на върхушката и важните за оцеляването й тайни служби и репресивен апарат. "

https://www.dw.com/bg/как-дефицитът-съсипа-нрб/a-18681760

Ясно е, че много от хората тъгуват по социализма, но това не променя фактите.

И още от една статия:

https://www.dw.com/bg/кой-беше-сит-в-нрб/a-18471614

"Документите от архива на БКП сочат, че от 1980 - 1981 г. аграрно-промишлените комплекси са във фалит и ги спасяват единствено отпусканите от БНБ по заповед на ЦК невъзвращаеми кредити.

Тодоров посочва, че особено тежко фалитът се е отразил на животновъдството, зърнопроизводството и градинарството. “Точно тогава България е започнала да внася свинско месо от ГДР, зеленчуци от Полша и зърно от цял свят."

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Б. Киров said:

Системата като икономика няма нищо общо със социалдемокрация, социализъм и марксизъм - тя беше феодална икономика /цялата собственост на номенклатурна класа от боляри с цар батюшка-секретар на партията на номенклатурата/. Не че не можеше да просъществува като Северна Корея, но беше отживелица като икономическа ефективност, нямаше никаква перспектива след ВСВ в този й застинал вид, каквито и вътрешни перестройки и реанимации да й правят номенклатурната класа; то затова втория ешалон от чекистите взе властта и първата му работа беше да забрани със закон КПСС, ако си спомняте тази подробност.

А,не!Колкото и дане съм в час-беше си държавен капитализъм!"Феодалите"само управляваха,позволяваха си някои волности,но дотам!

Не съм привържетик на онзи социализъм,но това дето ми го сипете тука......!!!!

Преди 37 минути, dora said:

Няма защо да ми цитирате вицове, ето ви го черно на бяло:

"Дори в най-тежките продоволствени кризи – например зърнената катастрофа през 1985 -1986 г., когато едва са събрани 300 млн. долара за внос на пшеница от Запад, незасегната остава единствено системата за продоволствено снабдяване на върхушката и важните за оцеляването й тайни служби и репресивен апарат. "

https://www.dw.com/bg/как-дефицитът-съсипа-нрб/a-18681760

Ясно е, че много от хората тъгуват по социализма, но това не променя фактите.

Той и вица си е черно но бяло!

 

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, dora said:

Ясно е, че много от хората тъгуват по социализма, но това не променя фактите.

Има случаи при които и някои затворници тъгуват по затвора, защото навън животът е по-сложен и труден, познавам военни, които като се пенсионират, преживяват голям стрес при срещата си с "цивилизацията", където нещата не са така просто регламентирани като в казармата, дори Ремарк описва реакцията на концлагеристи от нацистки лагери, които не са желаели да излязат зад телените мрежи. Страхът от свободата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, Бобо said:

А,не!Колкото и дане съм в час-беше си държавен капитализъм!"

Държавен капитализъм, съгласен съм, но какво казва Краля-Слънце: "Държавата това съм Аз.":) Всички знаеха кой е Човека, в името и за благото на който се работеше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Държавен капитализъм, съгласен съм, но какво казва Краля-Слънце: "Държавата това съм Аз.":) Всички знаеха кой е Човека, в името и за благото на който се работеше.

И той е?!?....Името му е?!?🙂

...Не може да се равни и на малкото пръстче на най -опърпания ни съвременен политик!🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, Бобо said:

И той е?!?....Името му е?!?🙂

...Не може да се равни и на малкото пръстче на най -опърпания ни съвременен политик!🙂

Няма значение кой конкретно е, говорим за Системата. Конкретната личност в нея не променя принципа й. Частната собственост /не лична/ и частната стопанска инициатива - това беше Рубикон, който страните от Съветския блок не поискаха да прекрачат, и когато решиха да го направят, беше много късно. Дън Сяопин каза "няма значение каква е котката - черна или бяла - важното е да лови мишките." и го направиха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Б. Киров said:

Няма значение кой конкретно е, говорим за Системата. Конкретната личност в нея не променя принципа й.

Искаш да кажеш,че днешната  система не позволява политиците да се облагодетелстват?Верно-сега мандата им е ограничен-затова и грабенето трябва да  е в размер и скорост,че да стигне за децата и за внуците!

 

Преди 18 минути, Б. Киров said:

Има случаи при които и някои затворници тъгуват по затвора, защото навън животът е по-сложен и труден, познавам военни, които като се пенсионират, преживяват голям стрес при срещата си с "цивилизацията", където нещата не са така просто регламентирани като в казармата, дори Ремарк описва реакцията на концлагеристи от нацистки лагери, които не са желаели да излязат зад телените мрежи. Страхът от свободата.

А аз всеки ден срещам хора,които несъзнателно предпочитат да елиминарат действителността,и да се затварят в някакъв нереален,измислен,или идеализиран свят.

Статистиките,които някои хора много уважават ,казват,че подобно положение не води до нищо добро!🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Бобо said:

Искаш да кажеш,че днешната  система не позволява политиците да се облагодетелстват?Верно-сега мандата им е ограничен-затова и грабенето трябва да  е в размер и скорост,че да стигне за децата и за внуците!

Не искам да кажа това, ти си мислиш, че искам.

Без статистика не можеш да продаваш и слънчогледови семки на сергия, но дерзай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, dora said:

Няма защо да ми цитирате вицове, ето ви го черно на бяло:

"Дори в най-тежките продоволствени кризи – например зърнената катастрофа през 1985 -1986 г., когато едва са събрани 300 млн. долара за внос на пшеница от Запад, незасегната остава единствено системата за продоволствено снабдяване на върхушката и важните за оцеляването й тайни служби и репресивен апарат. "

https://www.dw.com/bg/как-дефицитът-съсипа-нрб/a-18681760

Ясно е, че много от хората тъгуват по социализма, но това не променя фактите.

И още от една статия:

https://www.dw.com/bg/кой-беше-сит-в-нрб/a-18471614

"Документите от архива на БКП сочат, че от 1980 - 1981 г. аграрно-промишлените комплекси са във фалит и ги спасяват единствено отпусканите от БНБ по заповед на ЦК невъзвращаеми кредити.

Тодоров посочва, че особено тежко фалитът се е отразил на животновъдството, зърнопроизводството и градинарството. “Точно тогава България е започнала да внася свинско месо от ГДР, зеленчуци от Полша и зърно от цял свят."

 

Що се отнася за фалитите и дълговете. То и една огромна държава им 21 трилиарда долара дългове, ама кой знае не се притеснява . 100 % бас държа , че тия дългове в реална стойност никога няма да бъдат върнати. Ако някой ги поиска тия дългове, просто ще напечата бумаги и ще му ги даде ) Общо взето КРАЛЯ си е крал и не се притеснява много много. Ех , ако някой бунак извика - КРАЛЯ Е ГОЛ ! може да започне паника, ама се надяваме да не стане .

Германия си поиската златото и получи удари през пръстите и си замълча.

images?q=tbn:ANd9GcQ_s9YAhBQirbBXU9ieEmt

Между другото неотдавна тая държава беше в някакъв фалит и голяма част от държавните служители не получаваха заплати , а пакети с храни ) 

А да върхушката не остава неснабдена , тя си получава доходите въпреки временният фалит.  

Интересно има ли държава в историята на човечеството където ВЪРХУШКАТА да ГЛАДУВА , а населението долу горе да е добре ? Например при войни, земетресения, епидемии, наводнения , пожари - върхушката да живее с глад, изгорени от пожари домове, или потопени домове , а простото население да е долу горе добре ? Къде е било такова чудо ?

Императора на Рим, архонтите в Атина, Чърчил, Сталин , Рузвелт, Хитлер , Микадо, Кралицата, Великият Инка , лордовете, сенаторите, депутатите, губернаторите, министрите , комисарите  да гладуват и се редят на опашки , а народа да е по - добре от върхушката ? В коя страна е така ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, Du6ko said:

Едно време не само храна нямамше , ами и секса беше забранен !

 

На всички отдавна е известно, че през социализма сексът беше с купони и само за партийни членове!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...