Отиди на
Форум "Наука"

СССР без перестройка


Recommended Posts

  • Потребител
Цитирай

Ами сега Швеция и България , Румъния и Англия сме един Съюз една държава. Скоро и Косово и Германич , Босна и Дания , Македония и Холандия може би ще сме една държава ? Даже се водят преговори с Турция и много глави са затворени за приемането на Турция в Съюза. 

Защо сравняваш ябълки и мушмули. Тези страни не са в една държава.  ЕС е еквивалент не на СССР, а на ОНД. Е, бившите републики на СССР не бяха в състояние да направят собствен съюз от суверенни държави, собствен ЕС -  някаква жизнена ОНД. Какви са причините и защо не се получи ОНД не знам, а и не ме интересува. Втората версия на съюза, т.н. Евразийски съюз засега също не показва признаци на жизненост.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Е това си е съвсем отделна алтернатива.Русия с Февруарската но без Октомврийската революция.Колкото и развинтено мислене да имам ми и трудно да си представя какво би станало.Най вероятно ще има опит за нещо като констутицонна монархия .

Добре ,де!Що пренебрегвате Сталинизма?

Сталинизмът като машина на терора се различава от Ленинската версия за преследване на народните врагове. При Ленин враговете са извън партията докато при Сталин враговете са вътре в партията, които водят до вътрешно разложение на комунистическата партия и провалят плановото развитие на социалистическото общество.

Главното ново учение на Сталин е теорията на увеличаване на класовата борба след комунистическата революция. Според тази теория с въвеждането на диктатурата на пролетариата класовите противоречия не намаляват, а точно обратно: увеличават се, тъй като бившата буржоазиявсе по-агресивно се бори за възстановяване на капитализма, но вече не в рамките на антикомунистически партии, а под формата на фракции вътре в комунистическата партия.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Сталинизъм

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Бобо said:

Въобще нямам намерение да се занимавам.Правя просто накакви вяли опити да ви репликирам-колкото да поддържам огъня.

По всички принципи на правото-доказва този който твърди,не този който отрича....Но,все тая....

Аз нищо не доказвам, цитирам част от статията " Външният дълг – фалитът на комунистическия режим" с която ти не си съгласен. Доказвай и опонирай на статията. 

Аhttp://corruptionbg.com/Vunshniqt-dulg-falitut-na-komunisticheskiq-rejim

 

Преди 5 часа, Бобо said:

Причина за намаляване на прираста е обикновено по-високото ниво на икономическа заетост.Когато обаче прираста стане отрицателен-вече говорим за криза.И то -икономическа криза!...Няма кой да пълни бюджета,бе-проста работа!

В каква икономическа криза сме, като през 1989 г.  БВП е 22 млд $, а сега е 61 млд.$, а бюджета не само се пълни, ами прелива.

Как нямало кой да пълни бюджета?За 2 018 г. има бюджетен излишък от 2 мрд. лева.

 п.п. Виждам ,че вече ти е станало ясно, дето социализма и демокрацията не са причина за демографския срив.И така, тази опорна точка на кремълската пропаганда, която репликираш отпада.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 часа, laplandetza said:

Желая да достигна и до нещо друго интересно, но не знам  дали да пиша тук или в друга тема, а дали изобщо е позволено да се пише за това защото засяга съвременна и бъдеща политика. Ще направя паралелно разглеждане на един в миналото неосъществен, възможен Социал.блок с членове СССР и страните от СИВ плюс Югославия, някои други държави в Африка и Азия, другаде , но без Индия и Китай.От друга страна един в сравнително близко бъдеще ЕС , съюз с по силни връзки в Глобализъм на мултинацианалност, с държави с притъпен национален интерес в мултикултурално, мултирелигиозно и мултирасово общество.

При ЕС в който обединението е елитарно и на милионната <обслужваща класа> , финансово икономически интереси, въвлекли малоброен елит от под 1 процент население и Обслужваща класа живуркаща върху и изграждаща тялото на ЕС от минимум 20 процента население. В този ЕС систематично ще се прилага и налага политика на денационализация де етнизация на местното население при формално запазена някаква национална държавност.Като процесите на преселване и разселване са желани и продължителни.Можем да предвидим процеси на някакви ядра и области в националните държави с оформяне на чужда култура, етноси , религия, както и такива на многостранни асимилации в различен обем и скорости, като по устойчиви са някои групи , по религия, етнос, националност.В прогреса на времето в някои държави, по развитите ще има стопяване на местното население и отслабване на местната национална и религ. принадлежност, при други би имало замяна на население, поради демогр. промени , а някъде и преселения.Създава се добра почва за един <остър завой> към Нещо което да обедини тези многообразия и да увлече масите, нешо подобно , което би се получило и в нашия симулиран СССР , с разликата на основата, в едно общество на <демокрация> и пазарна структ., много тясно , неразделно интегрирана със САЩ, Китай, вероятно и другия свят, вкл. Русия.

 

Една визия за глобално управление на световната плутокрация, което де факто се осъществява и днес чрез силата на капитала изглежда по този начин:

1 процент от световното население притежава 48 процента от световното богатство, изчислено на  $93,170 U.S. трлн. / или близо 5 пъти БВП на САЩ

следващите 9 процента притежават 37 процента от това богатство

или обобщено първите 10 процента са собственици на 85 процента от цялото богатство

останалите 90 процента притежават 15 процента от богатството, като махнем сравнително тънкия слой на средната класа, за тези отдолу 80 процента остават по малко от 1 процент

https://www.cnbc.com/2018/11/07/how-much-money-you-need-to-be-in-the-richest-10-percent-worldwide.html

И сега парите, реалното богатство от икономиката, се акумулират най-вече през турбините на инвестиционните фондове, наричани от някои "банки в сянка"

Първите 25 по големина инвестиционни фондове разполагат с активи над 30 трлн. долара, като първите 10 оперират с активи за 25 трлн. долара, а над 20 процента от тези 25 трлн. са само за първия, който има по-голяма инвестиционна мощ от Китай

https://www.ipe.com/reports/special-reports/top-400-asset-managers/top-400-asset-managers-2018-10-years-of-asset-growth/10025004.article

Богатството на горния 1 процент преминава през тези глобални машини на капитализация, същото важи и за следващите 19 % от богатите и част от средната класа

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, vvarbanov said:

Аз нищо не доказвам, цитирам част от статията " Външният дълг – фалитът на комунистическия режим" с която ти не си съгласен. Доказвай и опонирай на статията. 

Аhttp://corruptionbg.com/Vunshniqt-dulg-falitut-na-komunisticheskiq-rejim

 

В каква икономическа криза сме, като през 1989 г.  БВП е 22 млд $, а сега е 61 млд.$, а бюджета не само се пълни, ами прелива.

Как нямало кой да пълни бюджета?За 2 018 г. има бюджетен излишък от 2 мрд. лева.

 п.п. Виждам ,че вече ти е станало ясно, дето социализма и демокрацията не са причина за демографския срив.И така, тази опорна точка на кремълската пропаганда, която репликираш отпада.

Няма криза,казвате,цъфтим и връзваме,а аз  съм кремълски пропагандатор?!?😄

Да ви е наздраве благата ракия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде,да дам и мойте 5 лева за темата и за развитата с мое участие подтема-

Една невярна теза за рухването на социализма

http://pogled.info/avtorski/Vasil-Prodanov/edna-nevyarna-teza-za-ruhvaneto-na-sotsializma.44928

Преди 11 часа, vvarbanov said:

 

В каква икономическа криза сме, като през 1989 г.  БВП е 22 млд $, а сега е 61 млд.$, а бюджета не само се пълни, ами прелива.

Как нямало кой да пълни бюджета?За 2 018 г. има бюджетен излишък от 2 мрд. лева.

 п.п. Виждам ,че вече ти е станало ясно, дето социализма и демокрацията не са причина за демографския срив.И така, тази опорна точка на кремълската пропаганда, която репликираш отпада.

Мислех да не продължавам по казуса,ама шило в торба стои ли!😊

Не ми се занимаваше,щото знам ,че до нищо градивно не водят подобни спорове,но ,Върбанов!Ако ще използваш БВП за някакво мерило,то е нужно преди това да се направят някои уточнения!Ти сравняваш две цифри ,които се отнасят към две дати с разлика от 30 години една от друга.Значи,редно е да видим тези 22 млрд от 89-та на колко днешни милиарда се равняват-и пак няма да имаме точен показател,щото има и много други фактори!Затова,най лесно е да сравним БВП от 89-та и от 18-та със стойностите на БВП за няколко други държави ,за същите години..

Сега,понеже си е ровене и време,не ми се занимава и ще говоря по спомен,хем ти давам и възможност да ме закопаеш.

Значи при САЩ,ориенторовъчно ,положението е следното-около 5млрд тогава, и около 20 сега.Тоест имаме около 4 пъти ръст.Тука,при нас , обаче е по-закучено положението,което пак не ни информира напълно,затова най точно ще е да сравним на кое място по стойност на БВП в света е България сега,и тогава.!Сега сме на около 70-то място.Ако не те е срам,оставям на теб да намериш на кое място сме тогава,като ти заявявам,че имам само бегъл спомен,че е някъде между 20-то и 30-то.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, Бобо said:

Хайде,да дам и мойте 5 лева за темата и за развитата с мое участие подтема-

Една невярна теза за рухването на социализма

http://pogled.info/avtorski/Vasil-Prodanov/edna-nevyarna-teza-za-ruhvaneto-na-sotsializma.44928

Ха, Бобо, ако повториш 10 пъти едно и също нещо, мислиш ли, че то ще стане по-вярно отколкото, ако го кажеш веднъж?

Тезата за невярната теза е невярна и веднага ще ти посоча къде:

"Затова и неадекватни са твърденията, че социализмът се е провалил, защото е загубил икономическата си жизнеспособност. Не може да се каже, че се е провалил в икономическото съревнование с капитализма. До 70-те години той успешно се развива с по-високи темпове от развитите западни държави и имаме тенденция на сближаването им. След това имаме забавяне, тъй като западните държави успяват преди него да започнат третата индустриална революция, но такъв процес е започнал и в Източна Европа и може да се очаква, че след неговото завършване би могло да има ново ускорение. Това се вижда и от примера на Китай, който успешно не само продължава своето съревнование с развитите западни държави, но и извършва преход към технологиите на третата индустриална революция."

Усещаш ли тънкия момент "до 70-те години", после пропускат третата индустриална революция. Ами върви се състезавай с каруца срещу автомобил, колкото и да шибаш кончето, машината ще те изпревари. И още "това се виждало от Китай", да ама китай направи реформата си точно от началото на 80-те, когато разреши частната инициатива и нейният двигател изтегли икономиката му нагоре, а Брежнев и компания се целуваха и си раздаваха ордени през това време.

Той, авторът си го знае, ама опитва.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Бобо said:

Хайде,да дам и мойте 5 лева за темата и за развитата с мое участие подтема-

Една невярна теза за рухването на социализма

http://pogled.info/avtorski/Vasil-Prodanov/edna-nevyarna-teza-za-ruhvaneto-na-sotsializma.44928

 

 

Смешно.Фалита на СССР си е абсолютно доказан факт.България не е била в плачевно състояние съгласен съм /макар че щуротиите на Тодор Живков около напълно безсмисления възродителен процес сринаха икономиката в някои региони/ но пък бяхме прекалено обвързани със съветската икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, vvarbanov said:

В каква икономическа криза сме, като през 1989 г.  БВП е 22 млд $, а сега е 61 млд.$, а бюджета не само се пълни, ами прелива.

Как нямало кой да пълни бюджета?За 2 018 г. има бюджетен излишък от 2 мрд. лева.


Не искам да обиждам, ама това са изречения взети от индоктринация за 6-годишни. Не мога да се сетя за по-повърхностен поглед от горенаписаното. Както казах не искам да обиждам - аз  съм бил дълго време заблуден, сигурен съм че и сега продължавам да се заблуждавам за разни неща и за в бъдеще пак, но хора - гледайте маааалко по навътре в нещата - нека не сме толкоз евтини с аргументите...

За БВП - ако си пазиш касови бележки отпреди 12 г - доброто сирене струваше 4 лв. Аз по-хубаво не търсех. Сега за 12+ лева ми се струва, че не е особено добро, но аз  купувам такова и приемам за такава разликата, тее. 3 пъти - 3х22=66 мисля. 5 милиардчета не стигат за 12 г назад (ако през 2006 сме имали същия БВП, като през 1989) да имаме по-добър БВП(приравнен в сирене разбира се). Ако примера със сиренето се сметне за неверен и да решим да вземем само официалната инфлация, а не реалната покупателна способност на населението (което е нещото за което ние се борим - мен не ме интересува колко пари разпределят след цоцането олигарсите), то тогава цифрите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се коригират с нея. Това е най-малкото което да се направи. А колко, какво и как е построено за държавата, какво и е подарено-взето, каква е структурата на печалбата ни (доходи от емигранти е абсурдо нещо за да се гради здрава икономика) е съвсем друга бира.

За бюджетният излишък - финансовите еквилибристики са световноизвестно и практикувано нещо. Преливане от пусто в празно, интересни методики, технически грешки, "забравяне" да включиш този или онзи дълг или пък "неориентираността му" към бюджета, поорязваш някой друго социално плащане - получава се каквото искаш. Несериозно е да го ползваш като някакъв аргумент - справка от близкото минало - Гърция - там еквилибристиките ги "изненадаха".

Редактирано от Feanor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Бобо said:

Затова,най лесно е да сравним БВП от 89-та и от 18-та със стойностите на БВП за няколко други държави ,за същите години..

То може да е лесно, но не е правилно! 

Разбирам, опитваш се да докажеш, че преди при хроничната липса на стоки, България е имала по силно развита икономика, отколкото сега при това изобилие.

Преди 5 часа, Бобо said:

Значи при САЩ,ориенторовъчно ,положението е следното-около 5млрд тогава, и около 20 сега.Тоест имаме около 4 пъти ръст.

Ами При Китай как е?Може ли чрез ръста на БВП да редуцираме долара?Икономиката не е произвеждала еднакво количество стоки и услуги през 18-та и 89-та година за да измерим с колко се е обезценил долара.

 

Преди 5 часа, Бобо said:

затова най точно ще е да сравним на кое място по стойност на БВП в света е България сега,и тогава.!

Това е третата пропагандна опорка която репликираш!

Не можем да направим такова сравнение, защото другите държави не са статични.Тоест сменят местата си в таблицата. Няма как да се направи коректно сравнение, някои като Турция и Китай започват да се развиват по бързо.Няма гаранции, че и ние щяхме да увеличим ръста на икономиката като тях.

И руснаците от втора икономика отидоха много назад.

Целта на опорката е  чрез заблудата фалшива еквивалентност да се докаже предимството на социализма пред капитализма.

Лесна работа, веднага давам най коректния пример за измерване икономиката на една държава при социализма и капитализма. 

Крайно време е обаче да се запомни.  За пореден N-ти път посочвам икономиките на ГФР и ГДР, който не го е срам, да ги мери!Има ли още съмнения или да дам за пример и Корея? 

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Б. Киров said:

 

 

 

Преди 5 часа, Б. Киров said:

Ха, Бобо, ако повториш 10 пъти едно и също нещо, мислиш ли, че то ще стане по-вярно отколкото, ако го кажеш веднъж?

Тезата за невярната теза е невярна и веднага ще ти посоча къде:

"Затова и неадекватни са твърденията, че социализмът се е провалил, защото е загубил икономическата си жизнеспособност. Не може да се каже, че се е провалил в икономическото съревнование с капитализма. До 70-те години той успешно се развива с по-високи темпове от развитите западни държави и имаме тенденция на сближаването им. След това имаме забавяне, тъй като западните държави успяват преди него да започнат третата индустриална революция, но такъв процес е започнал и в Източна Европа и може да се очаква, че след неговото завършване би могло да има ново ускорение. Това се вижда и от примера на Китай, който успешно не само продължава своето съревнование с развитите западни държави, но и извършва преход към технологиите на третата индустриална революция."

Усещаш ли тънкия момент "до 70-те години", после пропускат третата индустриална революция. Ами върви се състезавай с каруца срещу автомобил, колкото и да шибаш кончето, машината ще те изпревари. И още "това се виждало от Китай", да ама китай направи реформата си точно от началото на 80-те, когато разреши частната инициатива и нейният двигател изтегли икономиката му нагоре, а Брежнев и компания се целуваха и си раздаваха ордени през това време.

Той, авторът си го знае, ама опитва.

Добре,само числа!

 

Консумация на:

Прясно мляко – литри на човек за 1 година:
През 1988 г. сме консумирали 195 литра мляко на година – През 2014 г. – 20 литра
Месо: През 1988 г. – 75 кг. – През 2014 г. – 32 кг.
Яйца: През 1988 г. – 263 бр. – През 2014 г. – 143 кг.
Плодове: През 1988 г. – 109 кг. – През 2014 г. – 50 кг.
Захар: През 1988 г. – 35 кг. – През 2014 г. – 7 кг.

Тези неща могат да се проверят в НСИ!-Заповядайте!....Малко ще ми е ,тъпо да ме затапите,но приемам предизвикателството!

Разбира се,не става въпрос за затапване!---Но,някой беше споменал,че зимам данни от чичо и шуренайка,или ...-там от родата!

Пък ,дай да сложа и източника!Поне да има какво да коментирате!

https://bgr.news-front.info/2018/11/18/blgarint-dnes-zhivee-v-pti-po-zle-ot-1988-godina/

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, resavsky said:

 

 

Преди 5 часа, resavsky said:

Смешно.Фалита на СССР си е абсолютно доказан факт.България не е била в плачевно състояние съгласен съм /макар че щуротиите на Тодор Живков около напълно безсмисления възродителен процес сринаха икономиката в някои региони/ но пък бяхме прекалено обвързани със съветската икономика.

Не знам,човек!СССР никога те ме е интересувал,но автора дава това-

Във водещата статия на едно от най-сериозните американски списания “Форин полиси” от юли 2011 г., по случай 20 годишнината от разпада на СССР, под знаменателното заглавие “Всичко, което знаете за колапса на Съветския съюз е неправилно”, се казва: “Нито един от ключовите параметри на икономическо развитие до 1985 не показва бързо приближаващото се бедствие. От 1981 до 1985 г. растежа на БВП на страната, макар да е забавен в сравнение с 60-те и 70-те години, е средно 1.9 % годишно. Същото вяло, но едва ли катастрофично развитие, продължава през 1989 г. Бюджетният дефицит, който от Френската революция е разглеждан като най-отчетливия израз на приближаваща се революционна криза, е по-малко от 2 % през 1985 г. Макар да нараства бързо той остава под 9 % през 1989 г. – размер, който повечето от икономистите смятат за напълно управляем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хихихи. Затова е революционна. Иначе биха казали, планирана, очаквана.....Но това кога е криза, казват винаги тези които ти държат или дават паричките....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

 

 

Добре,само числа!

 

Консумация на:

Прясно мляко – литри на човек за 1 година:
През 1988 г. сме консумирали 195 литра мляко на година – През 2014 г. – 20 литра
Месо: През 1988 г. – 75 кг. – През 2014 г. – 32 кг.
Яйца: През 1988 г. – 263 бр. – През 2014 г. – 143 кг.
Плодове: През 1988 г. – 109 кг. – През 2014 г. – 50 кг.
Захар: През 1988 г. – 35 кг. – През 2014 г. – 7 кг.

Тези неща могат да се проверят в НСИ!-Заповядайте!....Малко ще ми е ,тъпо да ме затапите,но приемам предизвикателството!

Разбира се,не става въпрос за затапване!---Но,някой беше споменал,че зимам данни от чичо и шуренайка,или ...-там от родата!

Пък ,дай да сложа и източника!Поне да има какво да коментирате!

https://bgr.news-front.info/2018/11/18/blgarint-dnes-zhivee-v-pti-po-zle-ot-1988-godina/

 

Иван Ангелов - професор по икономика , в откровено проруски хибридно-пропаганден сайт , данните - ум да ти зайде:

1988г. яйцата - брой , 2014г.  - в килограми , в оригинала 143 лева. Лева и килограми драги зрители.

1988г- 100 000 телефона с шайби и от по-модерните с копчета , 2014г. - 0.

Малоумен сайт дал поле на изява на пишман икономист , цитиран грешно тука от носталгичен комуноидо  -русофило - автохтонец.

Срещнали се Спараток и Дугин и ти да видиш , какво отроче се е пръкнало.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Бобо said:

Добре,само числа!

 

Консумация на:

Прясно мляко – литри на човек за 1 година:
През 1988 г. сме консумирали 195 литра мляко на година – През 2014 г. – 20 литра
Месо: През 1988 г. – 75 кг. – През 2014 г. – 32 кг.
Яйца: През 1988 г. – 263 бр. – През 2014 г. – 143 кг.
Плодове: През 1988 г. – 109 кг. – През 2014 г. – 50 кг.
Захар: През 1988 г. – 35 кг. – През 2014 г. – 7 кг. 

Тези неща могат да се проверят в НСИ!-Заповядайте!....Малко ще ми е ,тъпо да ме затапите,но приемам предизвикателството!

Няма затапване, изясняваме ситуацията, само числа.

Професорът ги цитира коректно от статистиката, но манипулира публиката като премълчава важни факти.

Примерно: месо 1989 - 75 кг. на човек; през 2014 - 32 кг.

Да, ама не, защото статистиката от 2014 не отчита в "месо" малотрайни и трайни колбаси, консерви и т.н., разделя ги, докато тази от 1989 ги събира в "месо"

Още по-важно, статистиката от 2014 не отчита консумация на месо в ресторанти, заведения за бързо хранене и т.н., тоест, ако изям един дюнер, това не се отчита.

И за да сме съвсем прецизни, специално сметката за месо може да се направи много по-лесно:

"През 2016 г. у нас са произведени 346 980 тона. В същото време вносът на месо нараства от 135 000 тона през 2009 г. на 141 000 тона през 2013 г., а износът на месо за същите години намалява от 9630 тона на 7645 тона. "

http://www.vestnikataka.bg/2018/10/защо-не-си-произвеждаме-храната-а-тряб/

https://nbox.bg/economy/item/22898-svinskoto-ni-ot-ispaniya-govezhdoto-ot-arzhentina-a-ribata-ot-aziya.html

Вземи едно калкулаторче, събери произведеното месо в България, извади изнесеното от това количество и прибави внесеното, след което раздели на броя на населението и ще получиш консумацията на месо, реалната, не тази, която твърди г-н Ангелов, моите уважения към него, но премълчаването на фактите не е коректно, той е професионалист и много добре разбира какво прави. ще те улесня:

68.5 кг през 2014 срещу 75 кг. през 1988 г. Но не 32 срещу 75 кг.

Същия манипулативно-премълчаващ подход има при млякото: там не са включени млечните произведения отделно през 1988, докато през 2014 те са показани - сирене, кашкавал, кисело мляко и др. млечни продукти - 1 кг. сирене се прави от 7-9 л. мляко, 1 кг. кашкавал от 7-10 л. и т.н.

Искам да кажа, когато работиш с числа, трябва да ги използваш коректно, а не като бухалки.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Бобо said:

Хайде,да дам и мойте 5 лева за темата и за развитата с мое участие подтема-

Една невярна теза за рухването на социализма

http://pogled.info/avtorski/Vasil-Prodanov/edna-nevyarna-teza-za-ruhvaneto-na-sotsializma.44928

Мислех да не продължавам по казуса,ама шило в торба стои ли!😊

Не ми се занимаваше,щото знам ,че до нищо градивно не водят подобни спорове,но ,Върбанов!Ако ще използваш БВП за някакво мерило,то е нужно преди това да се направят някои уточнения!Ти сравняваш две цифри ,които се отнасят към две дати с разлика от 30 години една от друга.Значи,редно е да видим тези 22 млрд от 89-та на колко днешни милиарда се равняват-и пак няма да имаме точен показател,щото има и много други фактори!Затова,най лесно е да сравним БВП от 89-та и от 18-та със стойностите на БВП за няколко други държави ,за същите години..

Сега,понеже си е ровене и време,не ми се занимава и ще говоря по спомен,хем ти давам и възможност да ме закопаеш.

Значи при САЩ,ориенторовъчно ,положението е следното-около 5млрд тогава, и около 20 сега.Тоест имаме около 4 пъти ръст.Тука,при нас , обаче е по-закучено положението,което пак не ни информира напълно,затова най точно ще е да сравним на кое място по стойност на БВП в света е България сега,и тогава.!Сега сме на около 70-то място.Ако не те е срам,оставям на теб да намериш на кое място сме тогава,като ти заявявам,че имам само бегъл спомен,че е някъде между 20-то и 30-то.

 

 

Преди 1 час, ДеДо Либен said:

Иван Ангелов - професор по икономика , в откровено проруски хибридно-пропаганден сайт , данните - ум да ти зайде:

1988г. яйцата - брой , 2014г.  - в килограми , в оригинала 143 лева. Лева и килограми драги зрители.

1988г- 100 000 телефона с шайби и от по-модерните с копчета , 2014г. - 0.

Малоумен сайт дал поле на изява на пишман икономист , цитиран грешно тука от носталгичен комуноидо  -русофило - автохтонец.

Срещнали се Спараток и Дугин и ти да видиш , какво отроче се е пръкнало.

Айдеее,почна се с определенията!😁Споко бе,ДеДо!Нали ти казах,че така ще реагираш!

Коментирай цифрите,дай твоя прочит,редактирай автора-обоснови се!Аз съм тука,щото по случайност не умрех от гладомора до 89-та...Дет се казва-уникат съм!Отнасяй се с нужното уважение!😉

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Няма затапване, изясняваме ситуацията, само числа.

Професорът ги цитира коректно от статистиката, но манипулира публиката като премълчава важни факти.

Примерно: месо 1989 - 75 кг. на човек; през 2014 - 32 кг.

Да, ама не, защото статистиката от 2014 не отчита в "месо" малотрайни и трайни колбаси, консерви и т.н., разделя ги, докато тази от 1989 ги събира в "месо"

Още по-важно, статистиката от 2014 не отчита консумация на месо в ресторанти, заведения за бързо хранене и т.н., тоест, ако изям един дюнер, това не се отчита.

И за да сме съвсем прецизни, специално сметката за месо може да се направи много по-лесно:

"През 2016 г. у нас са произведени 346 980 тона. В същото време вносът на месо нараства от 135 000 тона през 2009 г. на 141 000 тона през 2013 г., а износът на месо за същите години намалява от 9630 тона на 7645 тона. "

http://www.vestnikataka.bg/2018/10/защо-не-си-произвеждаме-храната-а-тряб/

https://nbox.bg/economy/item/22898-svinskoto-ni-ot-ispaniya-govezhdoto-ot-arzhentina-a-ribata-ot-aziya.html

Вземи едно калкулаторче, събери произведеното месо в България, извади изнесеното от това количество и прибави внесеното, след което раздели на броя на населението и ще получиш консумацията на месо, реалната, не тази, която твърди г-н Ангелов, моите уважения към него, но премълчаването на фактите не е коректно, той е професионалист и много добре разбира какво прави. ще те улесня:

68.5 кг през 2014 срещу 75 кг. през 1988 г. Но не 32 срещу 75 кг.

Същия манипулативно-премълчаващ подход има при млякото: там не са включени млечните произведения отделно през 1988, докато през 2014 те са показани - сирене, кашкавал, кисело мляко и др. млечни продукти - 1 кг. сирене се прави от 7-9 л. мляко, 1 кг. кашкавал от 7-10 л. и т.н.

Искам да кажа, когато работиш с числа, трябва да ги използваш коректно, а не като бухалки.

 

Оффф..ся ще ме караш да се ровя в Мадисън...Знаех си да не се захващам с това..😒

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бобо, далече съм от идеята да се надскачаме в стил "затапване", нито пък съм пропонент на някакви предпоставени тези, че всичко в България е цъфнало и вързало след падането на командно-административния държавен капитализъм, погрешно етикиран като "реален социализъм"; нещата са много по-сложни и с различни измерения, не се свеждат до брой консумирани яйца и килограми захар.

Ето ти линнк към една съвсем друга гледна точка, този икономист е десен либерал, така бих го определил, но повече прагматик, и си е дал труда да направи, според мен, обективен анализ на покупателната способност на българите в периода 1989-2013, а и някои други обективни показатели, адмирирам подхода му, защото е комплексен и според мен безпристрастен:

https://www.cls-sofia.org/blog/?cat=1

92e63aef9f35e5195598408de6b590fb.jpg

 

тук, ако продължим линията на заплатите и пенсиите до 2018, ще получим най-малкото изравняване и надминаване на тези от 1989; проблемът е в разпределение, имам цяла тема за социална пирамида в България, процентът на бедността е ужасно висок, изтеглянето на високите доходи към върха също ужасно стръмно, по този показател нашата "елитна класа" се доближава до тази в САЩ, като трупане на богатство - горниите 10 процента държат около 100 млрд. долара богатство, останалите 90 процента около 20 млрд., като имаш предвид, че над 80 процента имат собствени жилища, тоест "богатство".

347972f291ebad8cfada4b3d21e16b4d.jpg

Има и други графики, можем да ги коментираме.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Б. Киров said:

Бобо, далече съм от идеята да се надскачаме в стил "затапване", нито пък съм пропонент на някакви предпоставени тези, че всичко в България е цъфнало и вързало след падането на командно-административния държавен капитализъм, погрешно етикиран като "реален социализъм"; нещата са много по-сложни и с различни измерения, не се свеждат до брой консумирани яйца и килограми захар.

Ето ти линнк към една съвсем друга гледна точка, този икономист е десен либерал, така бих го определил, но повече прагматик, и си е дал труда да направи, според мен, обективен анализ на покупателната способност на българите в периода 1989-2013, а и някои други обективни показатели, адмирирам подхода му, защото е комплексен и според мен безпристрастен:

https://www.cls-sofia.org/blog/?cat=1

92e63aef9f35e5195598408de6b590fb.jpg

 

тук, ако продължим линията на заплатите и пенсиите до 2018, ще получим най-малкото изравняване и надминаване на тези от 1989; проблемът е в разпределение, имам цяла тема за социална пирамида в България, процентът на бедността е ужасно висок, изтеглянето на високите доходи към върха също ужасно стръмно, по този показател нашата "елитна класа" се доближава до тази в САЩ, като трупане на богатство - горниите 10 процента държат около 100 млрд. долара богатство, останалите 90 процента около 20 млрд., като имаш предвид, че над 80 процента имат собствени жилища, тоест "богатство".

347972f291ebad8cfada4b3d21e16b4d.jpg

Има и други графики, можем да ги коментираме.

 

На година навъртам по около двеста х. километра.Контактувам с много хора от дребния и среден бизнес.Такава ми е работата,такива са и приятелите и познатите ми.....

Работата не е добре!...Както каза някой наскоро по ТВ-то-"пазара вакуум не търпи",но става едно канализиране на приходите не към мнозинството,даже не и към България.Плащат се повече данъци,защото оборота започва да минава през по-малко канали,които са доволно фискализирани,но печалбата отива зад граница.Нашите хора също!

Трябва капитално преосмисляне на нещата,иначе...не,знам...Трябва държавна политика по въпроса.Не знам, доколко в условията на ЕС имаме инструменти за това!

 Това ,в общи линии е нещото ,което ме тормози,и заради което лееееко провокирах в таемата.Омръзна ми за слушам розови новини за икономиката ни,и в същото време да виждам една не добра тенденция..А "онова "време?!?....Има какво да научим от него.Другото е криворазбрана политиканска демагогия!

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, resavsky said:

Браво Бобо еба майката на темата.Бъди горд .

 

А бе ,те хората на цяла държава ебават мамата,та аз, за една тема дет съм затрил ,да се гордея?!?...Сори,ма не почнах аз.

Това не е извинение!Темата отиде в кереча преди мен.Аз само посочих къде и е мястото!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Бобо said:

Прясно мляко – литри на човек за 1 година:
През 1988 г. сме консумирали 195 литра мляко на година – През 2014 г. – 20 литра
Месо: През 1988 г. – 75 кг. – През 2014 г. – 32 кг.
Яйца: През 1988 г. – 263 бр. – През 2014 г. – 143 кг.
Плодове: През 1988 г. – 109 кг. – През 2014 г. – 50 кг.
Захар: През 1988 г. – 35 кг. – През 2014 г. – 7 кг.

Тези неща могат да се проверят в НСИ!-Заповядайте!....Малко ще ми е ,тъпо да ме затапите,но приемам предизвикателството!

Зная го този професор от други негови публикации.Сега да обясня какъв манипулативен подход използва.Най напред Иван Ангелов ловко посочва стоки от селското стопанство.

За разлика от социализма при капитализма се търси ефективност в производството.Няма смисъл да се произвеждат селскостопански стоки от които има ниска печалба.Естествено е бизнесът да се насочи към производство от което ще има по голям икономически ефект.Или няма смисъл да произвеждаме стоки, които можем да внесем по евтино.За това и произвеждаме по малко мляко, месо, яйца,плодове,......А наблягаме на други . "Почти една четвърт от българския износ е на машини и части" "Малка България е в световния топ 3 на износителите при десет вида стоки. Страната е и в глобалното трио при три от 20-те най-едри като стойност групи продукти, които имат външен пазар. Това показва традиционният анализ на Българската стопанска камара (БСК). https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2016/07/19/2797794_bulgariia_e_v_svetovniia_top_3_pri_iznosa_na_deset/

Да цитираме професора.

 Металообработващи машини: През 1988 г. сме произвели 17 440 броя. За сравнение, през цялата 2014 г. сме произвели едва 1930 броя.

 Зависи от вида на металообработващите машини.Преди може да сме произвеждали обикновенни стругове, сега програмни.

Електрокари: През 1988 г. – 47 400 бр. – През 2014 г. – 180 бр.

Мотокари: През 1988 г. – 35 100 – През 2014 г. – 210 бр.

 Преди изнесените  български електрокари и мотокари ги търсеха и купуваха заради метала в тях.

Домашни хладилници: През 1988 г. – 111 000 бр. – През 2014 г. – 0 бр.

 Че от какъв зор да произвеждаме калпавите български "Мраз", като може да внесем качествени хладилници.То и преди щяхме да внасяме хубави стоки, ама нямаше валута.Не можеше да произведем и изнесем качествени продукти.

Цветни телевизори: През 1988 г. – 124 300 бр. – През 2014 г. – 0 бр.

Знаем ги с японски компоненти бяха.На всяка част от телевизор София пише Тошиба.

Памучни платове: През 1988 г. – 362 млн. кв. м. – През 2014 г. – 8 млн. кв. м.

Вълнени платове: През 1988 г. – 45 млн. кв. м – През 2014 г. – 2,4 млн. кв. м.

Че кой произвежда платове от вълна и памук, сега синтетиката е на мода. Покажи вълнени якета, панталони, памучни ризи,.....

Няма смисъл да разглеждам цялата му статия.Ако те интересува нещо конкретно тогава може.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, vvarbanov said:

Зная го този професор от други негови публикации.Сега да обясня какъв манипулативен подход използва.Най напред Иван Ангелов ловко посочва стоки от селското стопанство.

За разлика от социализма при капитализма се търси ефективност в производството.Няма смисъл да се произвеждат селскостопански стоки от които има ниска печалба.Естествено е бизнесът да се насочи към производство от което ще има по голям икономически ефект.Или няма смисъл да произвеждаме стоки, които можем да внесем по евтино.За това и произвеждаме по малко мляко, месо, яйца,плодове,......А наблягаме на други . "Почти една четвърт от българския износ е на машини и части" "Малка България е в световния топ 3 на износителите при десет вида стоки. Страната е и в глобалното трио при три от 20-те най-едри като стойност групи продукти, които имат външен пазар. Това показва традиционният анализ на Българската стопанска камара (БСК). https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2016/07/19/2797794_bulgariia_e_v_svetovniia_top_3_pri_iznosa_na_deset/

Да цитираме професора.

 Металообработващи машини: През 1988 г. сме произвели 17 440 броя. За сравнение, през цялата 2014 г. сме произвели едва 1930 броя.

 Зависи от вида на металообработващите машини.Преди може да сме произвеждали обикновенни стругове, сега програмни.

Електрокари: През 1988 г. – 47 400 бр. – През 2014 г. – 180 бр.

Мотокари: През 1988 г. – 35 100 – През 2014 г. – 210 бр.

 Преди изнесените  български електрокари и мотокари ги търсеха и купуваха заради метала в тях.

Домашни хладилници: През 1988 г. – 111 000 бр. – През 2014 г. – 0 бр.

 Че от какъв зор да произвеждаме калпавите български "Мраз", като може да внесем качествени хладилници.То и преди щяхме да внасяме хубави стоки, ама нямаше валута.Не можеше да произведем и изнесем качествени продукти.

Цветни телевизори: През 1988 г. – 124 300 бр. – През 2014 г. – 0 бр.

Знаем ги с японски компоненти бяха.На всяка част от телевизор София пише Тошиба.

Памучни платове: През 1988 г. – 362 млн. кв. м. – През 2014 г. – 8 млн. кв. м.

Вълнени платове: През 1988 г. – 45 млн. кв. м – През 2014 г. – 2,4 млн. кв. м.

Че кой произвежда платове от вълна и памук, сега синтетиката е на мода. Покажи вълнени якета, панталони, памучни ризи,.....

Няма смисъл да разглеждам цялата му статия.Ако те интересува нещо конкретно тогава може.

Тозз професор беше само инструмент,Върбанов,-заеби го.Днешните статистици и анализатори са от същия дол,ма от другата страна.Давай да спираме и да си пием благата ракия!👍

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спомням си, как клеймяхме комунизъмът , че финансирал разни брацки партии и  организации. При демокрацията такова нещо няма - трошене на парите за пропаганда ! Има свобода на мнението !

ГОРЕЩИ НОВИНИ

Държавният департамент ще финансира борбата с влиянието на Русия по света

Вашингтон планира да открие мрежа от Национални центрове по целия свят с привличане на местни медии и неправителствени организации
 
11 Март 2019
 
„Бюджетното искане е обусловено от това, че заплахите от страна на Русия сега вече не са само военни, а включват в себе си операции за увеличаване на влиянието в самото сърце на Америка и западния свят“, цитира думите на Съливан РИА Новости.
...
Също така се планира използването на най-големите IT-компании – преди всичко „Фейсбук“, „Туитър“ и „Гуугъл“.
 
***
А уж интернета беше Свещенната Крава на Свободата и Независимостта ... 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, Бобо said:

А бе ,те хората на цяла държава ебават мамата,та аз, за една тема дет съм затрил ,да се гордея?!?...Сори,ма не почнах аз.

Това не е извинение!Темата отиде в кереча преди мен.Аз само посочих къде и е мястото! 

 

 

Според мен темата, както е формулирана и в раздела, който е, все още не е в кереча. Основният проблем по мое мнение пред запазването на бившия СССР беше платформата на КПСС и нейната невъзможност да се реформира като демократична социалистическа партия или социалдемократическа партия. Генезисът на това е в Руската революция от 1917 и разцеплението на РСДРП /руските социал-демократи/ на две основни фракции - меншевики /социалдемократи/ с ляво крило есери /Керенски и неговата социалистическа революционна партия, опираща се на масата на селячеството/ и болшевиките /комунисти/ на Ленин. Историята на това разцепление накратко е описана тук, и което е парадокс, идването на Горбачов като ирония на историята повтаря ситуацията от предреволюционния перод 1903-1917, с тази разлика, че Горбачов по същество предложи една социалистическа и социалдемократическа платформа на КПСС:

"Както и преди, и двете фракции вярваха, че Русия не е достатъчно развита, за да направи социализма възможен и че поради това планираната от тях революция, целяща да свали царския режим, ще бъде буржоазно-демократична революция. И двете фракции /болшевики и меншевики/ вярваха, че работническата класа трябва да е основен двигател за тази революция. След 1905 г. обаче, меншевиките бяха по-склонни да работят с либералните буржоазни демократични партии, като например конституционните демократи, защото ги възприемаха като "естествените" лидери на буржоазната революция. За разлика от тях, болшевиките вярваха, че конституционните демократи не са способни на достатъчно радикална борба и настояваха за съюзи с представители на селяните и други радикални социалистически партии като социалистическите революционери. В случай на революция, това трябваше да доведе до диктатура на пролетариата и селяните, които да доведат буржоазнодемократичната революция до край. Меншевиките се застъпваха предимно за легални методи и профсъюзна работа, докато болшевиките подкрепяха въоръженото насилие. Някои от тях напуснаха партията / РСДРП / след поражението от 1905 г. и се присъединиха към легалните организации на опозицията. След известно време търпението на Ленин се изчерпва с компромиса и през 1908 г. той ги нарича ликвидатори.

През 1912 г. в РСДРП има окончателно разделение, като болшевиките формират Руската социалдемократическа работническа партия (болшевики) и меншевиките Руската социалдемократическа работическа партия (меншевики). Фракцията на меншевиките се разцепи още през 1914 г. в началото на Първата световна война. Повечето меншевики се противопоставиха на войната, но гласуващото мнозинство в партията им я подкрепи като "национална отбрана".

След свалянето на династията Романови от Февруарската революция през 1917 г.,  ръководството на меншевиките, начело с Ираклий Церетели, настоява правителството потърси "справедлив мир без анексии", но междувременно подкрепя военните усилия под лозунга за "защита на революцията ". Наред с другата голяма руска социалистическа партия, социалистическите революционери (есери), през по-голямата част от 1917 г., меншевиките имаха мнозинство в зараждащата се мрежа от Съвети, особено Петроградския съвет в столицата.

С падането на монархия много социалдемократи гледаха на предишни тактически различия между меншовики и болшевики като минало и се сляха в редица местни партийни организации. Когато лидерите на болшевиките Лев Каменев, Йосиф Сталин и Матвей Муранов се завръщат в Петроград от сибирско заточение в началото на март 1917 г. и поемат ръководството на болшевишката партия, те започват да изследват идеята за пълно повторно обединяване на болшевиките и меншевиките на национално ниво, което обединение лидерите на меншевиките бяха склонни да обмислят. Ленин и неговият заместник Григорий Зиновиев се завръщат в Русия от изгнание в Швейцария на 3 април и отново поемат контрола над болшевишката партия до края на април 1917 г., като я насочват в по-радикална посока. Те призовават за незабавна революция и прехвърляне на цялата власт на съветите, което прави невъзможно всяко повторно обединение с крилото на меншевиките.

През март-април 1917 г. ръководството на меншевиките подкрепя новосформираното либерално руско временно правителство. След разпадането на първото Временно правителство на 2 май заради въпроса за анексиите, Церетели убеждава меншевиките да укрепят правителството в името на "спасяването на революцията" и да влязат в социалистически-либерална коалиция със социалистите революционери /Керенски, есери/ и либералните конституционни демократи, което те правят на 17 май 1917. Когато Мартов /лидер на меншевиките/ се връща от европейското изгнание, левичарите в партията му оспорват политиката на Церетели на първата конференция след революцията на 9 май, но дясното крило надделява с гласуване 44- 11. Оттогава, меншевиките имат поне по един представител в Временното правителство, докато то не бъде свалено от болшевиките по време на Октомврийската революция.

С разделянето социалдемократическата партия на малшевики и болшевики, руските социалдемократи, завръщащи се от изгнание в Европа и САЩ през пролетта и лятото на 1917 г., бяха принудени да вземат страна. Някои от тях отново се присъединиха към меншевиките. Други, като Александра Коллонтай, се присъединиха към болшевиките. Значителен брой от тях, сред които и Леон Троцки и Адолф Йофе, се присъединиха към не-фракционната петроградска антивоенна група, която се сля с болшевиките през август 1917 г. Малка, но влиятелна група от социалдемократи, свързана с вестника на Максим Горки Новая Жазнѝ (Нов живот) отказа да се присъедини към някоя от страните.

Това разделение на партията през 1917 г. осакатява популярността на меншевиките и те получават 3,2% от гласовете по време на изборите на Руската учредителна асамблея през ноември 1917 г. в сравнение с 25% от болшевиките и 57% от социалистическите революционери. Меншевиките се противопоставиха на военния комунизъм и през 1919 г. предложиха алтернативна програма.

Меншевиките бяха обявени извън закона след Кронщатското въстание от 1921 г. След него повечето видни фигури от меншевишката партия емигрираха. Мартов заминава за Германия, където основава вестника Социалистически известия. Той почина през 1923 година.През 1931 г. Сталин, започва голямата чистка с "Процеса срещу меншевиките".

https://en.wikipedia.org/wiki/Mensheviks

Всъщност партията на Керенски, чието Временно правителство управлява 9 месеца и е свалено с въоръжен преврат в Петербург /подобно на Горбачов/ има икономическа програма подобна на НЕП на Ленин от 1921 /отдаване на земята и одържавените предприятия на работниците и селяните на концесия/; но радикализирането към военен комунизъм довежда сталинизма като доминираща икономическа платформа след 1928.

Керенски не е имал никакво намерение да разпада Русия в границите й на Руска империя, обединяващата идеология е била социализма, както комунизма е покрива на Китай като държава от много различни националности. Неговата програма може да се прочете на този линк:

https://dlib.rsl.ru/viewer/01004097304#?page=17

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...