Отиди на
Форум "Наука"

СССР без перестройка


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 минути, dora said:

Нищо не мога да кажа. Надявам се сямо все някой ден руският народ да постигне спасението си.

Ами има информация погледни.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 16 минути, nik1 said:

Няма що, това е "науката"

Явно за теб рейтингът е най-важен.. 

Е да, ама рейтингът на Путин спада, защото положението се запича..

Оф,да ти кажа вече ортикарии получавам като ми кажат така,щото ми е писнало да се занимавам с разни колежанчета,с по няколко реномирани дипломи,изчели незнамколко научни трудове,дето ми цитират последни научни технологии ,дават ми примери от всички краища на света,учат ме,и в крайна сметка ебават мамата на сичко.

Имам чувството,че днешните експерти колкото по са изучени,толко по-малко връзка с действителността имат...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 30 минути, Бобо said:

Оф,да ти кажа вече ортикарии получавам като ми кажат така,щото ми е писнало да се занимавам с разни колежанчета,с по няколко реномирани дипломи,изчели незнамколко научни трудове,дето ми цитират последни научни технологии ,дават ми примери от всички краища на света,учат ме,и в крайна сметка ебават мамата на сичко.

Имам чувството,че днешните експерти колкото по са изучени,толко по-малко връзка с действителността имат...

"Колежанче" в средна възраст съм и нямам никаква връзка с ебаното ти положение, защото целия ми трудов живот е е частния бизнес, в индустрията..

А ако ебавах мамата та на всичко, нямаме да съм в тройката на най-добрите служители на компанията, за която работих през последните 20 години

Като ти гледам твоята "връзка с действителността", май изобщо не знаеш на кой свят се намираш..

Доверието към на Путин спада и  е на най-ниското ниво от 2006 година насам...Булгароид ти обясни защо и как, ...но ефекът на дънинг-крюгер при теб е трудно преодолим..

https://wciom.ru/news/ratings/doverie_politikam/

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, bulgaroid said:

Ами има информация погледни.

Няма да имам възможност да отделя достатъчно време. Затова се доверявам на вашата преценка. Ако моето предположение е невярно - приемам опровержения, приемам за валидно до доказване на противното предположението на този, който е по-информиран от мен. В теми като тази, които неизбежно се политизират, сте свикнали да си влизате малко ребром един на друг (сигурна съм, че някои от участниците веднага решиха, че аз съм враг на руския народ или кой знае какво), но и политизирането им, и ритането по кокълчетата, всъщност не е нужно.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

"Колежанче" в средна възраст съм и нямам никаква връзка с ебаното ти положение, защото целия ми трудов живот е е частния бизнес, в индустрията..

А ако ебавах мамата та на всичко, нямаме да съм в тройката на най-добрите служители на компанията, за която работих през последните 20 години

Като ти гледам твоята "връзка с действителността", май изобщо не знаеш на кой свят се намираш..

Доверието към на Путин спада и  е на най-ниското ниво от 2006 година насам...Булгароид ти обясни защо и как, ...но ефекът на дънинг-крюгер при теб е трудно преодолим..

https://wciom.ru/news/ratings/doverie_politikam/

 

Горкият. А как е доверието към Президента Емануел Макрон ?!? Там едни с Жълти Жилетки вече няколко месеца го възхъвъляват ? 

А как е доверието към Премиер министърката Тереза Мей ? Там в Парламента все я хвалят и хвалят  народа се радва в ЕС се радват на Тереза. 

А как е доверието към Канцлерката Меркел ? Май нещо вече не е шеф на Партията ?

Най - високо е дверието в Тръмп. Чупи рекорди не както на Путин ?
Как е доверието към Юнкер и Туск ? Как е доверието в Италия ?

Ник дай някой линк да сравним доверята ? Ех ... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Du6ko said:

Горкият. А как е доверието към Президента Емануел Макрон ?!? Там едни с Жълти Жилетки вече няколко месеца го възхъвъляват ? 

А как е доверието към Премиер министърката Тереза Мей ? Там в Парламента все я хвалят и хвалят  народа се радва в ЕС се радват на Тереза. 

А как е доверието към Канцлерката Меркел ? Май нещо вече не е шеф на Партията ?

Най - високо е дверието в Тръмп. Чупи рекорди не както на Путин ?
Как е доверието към Юнкер и Туск ? Как е доверието в Италия ?

Ник дай някой линк да сравним доверята ? Ех ... 

И ти не ме  разочароваш :)..Тролчене... и нищо смислено и полезно за дискусията...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, nik1 said:

"Колежанче" в средна възраст съм и нямам никаква връзка с ебаното ти положение, защото целия ми трудов живот е е частния бизнес, в индустрията..

А ако ебавах мамата та на всичко, нямаме да съм в тройката на най-добрите служители на компанията, за която работих през последните 20 години

Като ти гледам твоята "връзка с действителността", май изобщо не знаеш на кой свят се намираш..

Доверието към на Путин спада и  е на най-ниското ниво от 2006 година насам...Булгароид ти обясни защо и как, ...но ефекът на дънинг-крюгер при теб е трудно преодолим..

https://wciom.ru/news/ratings/doverie_politikam/

 

 

 

 

Ник,нямах в предвид тебе ,бе човек!Ни се знаем,ни сме се чували!Говоря по принцип...

В частния бизнес те взимат по диплома,но ти плащат според резултата.Там са други законите.Аз имах в предвид държавните експерти!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 5 часа, Feanor said:

За падането на СССР много митове се дъвчат предъвкват повтарят по сто пъти и си намират немалко  последователи, защото всеки от тях е добре базиран на логика и „реални факти”.

Има един клон на наука, която се нарича статитистика, която на теория е хладни факти, пред които всички трябва да мълчат. На практика има и един друг, често ползван клон т.нар. „стъкмистика” (известният метод на Нагласьов и Нагодяйкин ползван дори и от инжинерите). На тази „стъкмистика” искам да и отделя особено внимание, защото това е мнооого често срещано явление в цялата история на човечеството. Статистика с възможно най-реални и верни данни се ползва примерно от корпорациите, които проучват пазара и определят стратегията си. Същото важи и примерно за анализатори от разузнаването, които трябва да ползват най-чиста информация. За правителствата обаче, за разните изследователи, доктори и философи на икономика и социология, които оправдават действия или създават/оборват теории се ползва клона наречен „стъкмистика”. Работил съм в големи фирми (не на високи постове) и съм имал достъп до статистически данни. Мога да споделя, че съм виждал същевременно и ползвал според случая, съвсем официални, подредени, точни и напълно законосъобразни данни, но със съвсем различни крайни цифри. Говоря за три съвсем различни резултата, от съвсем различен порядък за едно и също нещо – примерно за себестойноста на продукцията, за печалбата, за инвестициите. Базирано на моя скромен опит абсолютно никой не може да ме убеди във верността на каквито и да било публично оповестени данни. Разбира се няма как да се оформи мнение без информация. Затова ползваме статистиката, но винаги човек трябва да има едно и две и три наум за абсолютно всички публични данни. Аз не вярвам на нито една цифра представена за времето на краха на СССР – няма как да я проверя, не съществува независим източник от който да се вземе.

„Стъкмистиката” прави следното за БВП на САЩ:

Примерно продаваш къща за 200 К, това влиза като +200 К в БВП. Купувача я препродава за 250 К – това е нови +250 к за БВП. Трети я препродава за 275К – нови +275К за бюджета. Т.е една къща за условни 200К (това не е стойността на ресурса вложен, който е да речем 150К) се напомпва до икономическа мощ от 725 К. Ето начин да се надува балона. Друг начин -  примерно се появява една компания като фейсбук, която става популярна и успешна в дейността си и решава да се листва на борсата. Тази компания има реален ресурс взет от икономиката да речем от факсове, компютри, бюра, служебни коли, сгради за офиси т.н. за да речем 30 млн (съвсем измислена от мен цифра). Изведнъж от продадени 50% акции (някой дава за тях някакви финасови инструменти, които може и да не са реални пари) компанията събира 1 млрд. Остават непродадени други 50% от основателите, за които никой не е вадил и няма никакви налични пари, но те са още +1млрд за икономиката. Борсите са много интересна, сложна и световно-съзаклятническа помпа за балона на икономиката, който може да се пукне във всеки един момент при желание. Реално аз не знам дали е вярно, че по гореописания начин се процедира с БВП на САЩ. Черпя информация от разни общодостъпни източници, които могат да заблуждават и лъжат най-нагло. Не съм участвал в процеса, нямам достъп до него. Практически е невъзможно обикновен човек да знае какво и как се включва в статистиката пускана в обращение. Знае се обаче, че социалистическият строй в СССР не ползва и няма как да се изкуши от попмата наречена „борса”. Не ползва и помпата на печалбата в размерите от запада - там къщите не се продават с 50, 150 или 100000050% печалба. Така че, за мен за данните представяни от СССР има логика да са по-близки до истината. Далеч съм от мисълта, че тяхната статистика е вярна и точна – държава, която манипулира обществото няма как да ползва верни данни, а това на практика е всяка държава във света.

Мисълта ми е, че в общият случай човек няма как да не се позовава на някаква статистика. Обаче винаги трябва да са с предимство реално проверимите простички и осезаеми факти и резултати. Ние няма как да знаем колко точно памук, обувки или жито се е произвеждало и е складирано в СССР по времето на разпада. Можем обаче да се вслушаме от мненията на очевидци на времето. Повечето хора, които аз познавам считат, че живота е бил по-лесен и за предпочитане по време на социализма, но и това не е абсолютната истина защото има и хора, които никак не са очаровани от миналото и не са 1-2%,  по скоро всеки трети-четвърти, което не е никак малко. Тези да речем 25-30% са повече от достатъчно да бутнат режима при желание за това от страна на властимащи(информация-имащи) фактори от върхушката.

Благодаря ти за поста, това заслужава да се принтира и сложи в рамка!

Прочее Хазин казва, че БВП е изцяло счетоводен инструмент който може да се ползва за сравнение на икономика на една държава в кратък период от време (няколко години), но е напълно безполезен за сравнение на икономики на различни държави и в различни периоди от време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, dora said:

Нищо не мога да кажа. Надявам се сямо все някой ден руският народ да постигне спасението си.

Дано се оправят . Докато се оправят ще са принудени да идват да ядът и пият да прекарват отпуски в хотели или апартаменти или къщи и змъци в Париж и Поморие, Турция и Гоа, Кипър и Малта, Лондонград и Майами, Алпите и Шотландия, Египет и Гърция. То това не е живот, жените унижени се пенсионират на 55 години, мъжете на 60. Добре , че ние имаме щастието да работим до 67. Добре, че нямаме такива проблеми спасени сме от такива глупости. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, Бобо said:

Ник,нямах в предвид тебе ,бе човек!Ни се знаем,ни сме се чували!Говоря по принцип...

В частния бизнес те взимат по диплома,но ти плащат според резултата.Там са други законите.Аз имах в предвид държавните експерти!

Ше ти кажа за какво мисля, че е харесван най-много, и първоначално Путин и продължава да е най-харесвания политик..

-извърши множество реформи, който вдигнаха страндарта на живот в Русия, закрепиха икономиниката, и тя започна да расте с до 10 процента на годишна база (тогава анти-американизъм беше на много ниско ниво)

-балансиран е, има чар, природна скромност и не се изхвърля в личния си живот  (не показва средни пръсти като Жириновски);... дори кара обикновена кола в живота..

-има добра външност

-има семпъл и ненатрапчив изказ

Останалото е второстепенно и е следствие

За мен е така. Следя руската политика и икономика по сериозно, а не повърхностно..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 36 минути, Frujin Assen said:

Благодаря ти за поста, това заслужава да се принтира и сложи в рамка!

Прочее Хазин казва, че БВП е изцяло счетоводен инструмент който може да се ползва за сравнение на икономика на една държава в кратък период от време (няколко години), но е напълно безполезен за сравнение на икономики на различни държави и в различни периоди от време.

Той Хазин няма какво друго да каже..

Приказката за Лисицата и гроздето..

Нали се сещащ, че всеки алъш- вериш внася  данъци в хазната, открива работни места, и налива гориво в икономиката?

 

Ако говорим за преки сравнения , трябва да се гледат средната работна заплата, пенсиите, социалните разходи, нивата на безработица .. и паритетът на покупателната способност..И други неща като индекса на човешкото развитие

Тези неща няма как да се извъртят- САЩ и Западът са в топа...

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Питах преди години хора от Съветския съюз защо толкова мразят Горбачов. Едната причина, която веднага се казваше беше войната в Афганистан. Това е ясно, на никого не му се мре. Другата - беднотията в сравнение с околните държави. Благодарение на Перестройката и Гласността съветският народ получи информация как живеят хората по света, пък и започна да излиза по чужбина и видя , че в неговата велика държава се живее обидно мизерно. Социалистическа България беше рай в сравнение със Съюза, в това се убедих, когато ходих там. Плацкардни вагони, опашки пред ресторантите, безумно мръсни обществени тоалетни без врати. Москва и Ленинград бяха лъснати като за показ, останалото - сивота и бедност. Имах едни български маратонки - Ромика, с които ходех и непрекъснато ме спираха по улиците и предлагаха да ги купят, въпреки, че са носени. Една моя позната, българка която караше аспирантура в Киев пък направо я бяха съблекли и оставили по бельо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 38 минути, nik1 said:

Той Хазин няма какво друго да каже..

Приказката за Лисицата и гроздето..

Нали се сещащ, че всеки алъш- вериш внася  данъци в хазната, открива работни места, и налива гориво в икономиката?

 

Ако говорим за преки сравнения , трябва да се гледат средната работна заплата, пенсиите, социалните разходи, нивата на безработица .. и паритетът на покупателната способност..И други неща като индекса на човешкото развитие

Тези неща няма как да се извъртят- САЩ и Западът са в топа...

 

И как ще ги "видим" тия статистики, след като не сме сигурни дали не са манипулирани? Както е казал още Чърчил "Не вярвам на нито една статистика, която не съм манипулирал лично". 

Цитирай

Работил съм в големи фирми (не на високи постове) и съм имал достъп до статистически данни. Мога да споделя, че съм виждал същевременно и ползвал според случая, съвсем официални, подредени, точни и напълно законосъобразни данни, но със съвсем различни крайни цифри. Говоря за три съвсем различни резултата, от съвсем различен порядък за едно и също нещо – примерно за себестойноста на продукцията, за печалбата, за инвестициите. Базирано на моя скромен опит абсолютно никой не може да ме убеди във верността на каквито и да било публично оповестени данни. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Doris said:

Питах преди години хора от Съветския съюз защо толкова мразят Горбачов. Едната причина, която веднага се казваше беше войната в Афганистан. Това е ясно, на никого не му се мре. Другата - беднотията в сравнение с околните държави. Благодарение на Перестройката и Гласността съветският народ получи информация как живеят хората по света, пък и започна да излиза по чужбина и видя , че в неговата велика държава се живее обидно мизерно. Социалистическа България беше рай в сравнение със Съюза, в това се убедих, когато ходих там. Плацкардни вагони, опашки пред ресторантите, безумно мръсни обществени тоалетни без врати. Москва и Ленинград бяха лъснати като за показ, останалото - сивота и бедност. Имах едни български маратонки - Ромика, с които ходех и непрекъснато ме спираха по улиците и предлагаха да ги купят, въпреки, че са носени. Една моя позната, българка която караше аспирантура в Киев пък направо я бяха съблекли и оставили по бельо.

Така е, руснаците в България при комунизма се удивяваха на режима на тока и водата ) Особенно за рускините, които никога не са служили в армията им беше трудно да се окъпят в България. Те бяха свикнали на глезотии - газ, вода бол, ток евтин , стане ти задушно отваряш прозорците и се проветряваш ) При нас и в Европа това си е лукс. Проветряването се избягва заради скъпия ток и често доста мирише при по - икономични хора. А в Европа , не в България някои хора след ... ака ... голяма и малка нужлда не дърпат казанчето !?! Някои европейци просто след малка и голяма нужда закриват туалетната с капака . И 1 път на денонощие пускат водата . Така се икономисва Н20 .  Кошмар. Аз дето съм бичил 2 години в родната казарма бях шокиран !

Аз не съм пияч, към алкохола съм спокоен. Но приятели руснаци в Лондонград разказват, че в Ангия мият чашите с бира в казана на мифката със сапуненна вода, слагат сапунисаната чаша на кърпа и после с тая сапунисана чаша наливат и пият бира ? 

Рускините  в България се къпеха с 2 бойлера водица . С 1 бойлер си миеха косата с втория бойлер се къпеха. За сауни и парилки не говорим, не знам как е било в София , но в провинцията такова нещо не бяхме виждали даже в най - големите областни градове.  

И рускините си мислеха , когато тока спираше , че ние СПЕЦИАЛНО го спираме тока с задни мисли. Ама спираше го ЕНЕРГОТО ) 

Когато вече не бях в България - при Демокрацията по едно време даже в столицата имаше режим. Обикновенно столицата ни беше защитена от тия режими при Бай Тошо. И тогава имаше един майтап -
 " Ти от София ли си или просто така си миришеш ? "

Това беше не обида а майтап заради поредния режим, вече не при комунягите а при демокрацията. Просто предполгам софиянци не бяха свикнали на режими.

***

Един виц от соца. Инженер Ганев  бил в Япония в командировка. Ходил в туалетната и искал да излезне и не може. развикал се чука. Попитали го 

- Ти пусна ли водата бе ? 

- Не забравих. Ходих по малка нужда. 

- Пусни водата. 

Пуснал водата и излязнъл от туалетната. Решил Инженер Ганев в модерна комунистическа България да направи такава тоалетна във фирмата си. Да ама не станало нищо. Който влезнел в туалетната с часове не можел да излезне. Чакал 2 - 3 часа да дойде водата да пусне водата , пуснал водата , после чакал 2 - 3 часа да дойде тока...

Ей спомням си бутилките , канчетата и кофите с вода. И който беше майстор имаше неонови лампи и акумулатори !!! 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е то ние с рускините не можем да се мерим, само се чудя защо с всички сили драпат да дойдат да живеят,у нас а ние отиваме в Русия само да разгледаме и си се връщаме.

Аз като бях в Ленинград, понеже нямаше душ в общежитието, ходех  вечер в близката баня да се изкъпя, а продавачката на билети мислеше, че съм милионерка, щом си позволявам такъв лукс всеки ден.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Седя си споко в един такъв луксозен тоалет /луксозен защото в единтсвеният хотел на градът по всеки етаж имаше общи тоалетни с врати и преградия макар и непълноценни и за целият хотел една баня до рецепцията, където сменяхя таблата кой се къпи жени-мъже/, мъдрувъм върху тайната на солянка, когато от съседната кабина се появи КинКонг/поне рамената и ръцете му бяха така космати....

–БУМАГА?!?!?!

Гръмоляса и се огледа. Като видя търкалето с екстра фината хартия, ухили се бръкна, взе я, /умрях– ами ако ми я вземи/навъртя на ръката си половината и ми я върна.

– Спасибо.😆

ПС.

Когато чух, че Горбито е въвел сухият закон казах на колегите ми, че край. Както при чехите имаше лаф, че това правителство което дигне цената на бирата е свършило, така и си знаех, че тези хора/народности/ кажи–речи от 1917 година постоянно пияни сега ще изтрезнеят. И в моментът когато народът изтрезнее и осъзнае каква е реалноста в СССР ще свали това правителство. 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи поляризирането на мненията не води до истина. Спора в който хората почват да се квалифицират един друг със съществителни и прилагателни затвърждава техните мненията, обаче със широки крачки ги отдалечава от останалите читатели на форума. Аз предлагам да не спорим, а да споделяме и тълкуваме без да се нападаме. Да не си хвърляме определения и лични квалификации без значение верни или неверни, които само ненужно ни разделят и отдалечават от темата. Българите намаляваме главоломно – нека намерим общото за да оцелеем, а да не се джафкаме даже и да има (то винаги има) причини за това. Докато не се харесваме един друг заради възгледи, диалекти, миризми, хранителни навици, пушачи-непушачи, нахалници и скромници и прочее и прочее... Докато вниманието ни го ангажират с най-важното от века – супер-мега, гига-ултра конфликта между Природолюбците органик-веган-активисти и Разрушителите месоядни-ловцо-убийци, едни други действащи лица ни „оправят” било с „братска”, или пък било с „общочовешка” любов.

За бога братя обичайте се !!! (ама не по джендърски)

 

Преди 5 часа, Du6ko said:

Така е, руснаците в България при комунизма се удивяваха на режима на тока и водата

Това е повече от интересно, за което аз мислех да отделя по-сериозен и обмислен пост, но сега за да върна обсъждането към темата ще напиша набързо нещо.

Първо искам да обясня, че аз твърдо не вярвам в баснята за икономическите причини за краха на строя. Зачеквам това и ще обясня по-подробно като имам време, но сега само за свързаното с режима на тока.

Около краха на строя (не си спомням точните години, но трябва да е след 1985) се получиха много странни неща и едно от тях е режима на тока.

България е имала много добре развита енергетика по това време с повече от достатъчно резервни мощности – нещо като местен тигър. Имали сме като технологии и опит, така и рационално управление на ресурсите. Освен ползите за развиване на нашата си икономика сме имали тлъсти печалби от износа. Доколкото въобще ми е известно износът ни на ток не е спиран по време на режима му. Източника ми на информация не мога да го посоча, защото съм напълно сигурен, че не иска да го цитирам. Може да пробвате да ми повярвате, като се поинтересувате например за ПАВЕЦ Чаира (започната около 1980). По това време е най-доброто в света с доста сериозен мащаб и сложност. Аз не знаех за нея, но гледах един филм преди доста години, който май е последният хвалебствен за нещо от онова време. На практика сме опитен проект на японците, които после се отприщват у тях с тази технология за ПАВЕЦ-и. Важно е да се отбележи, че не сме прости ползватели на технология - турбините за Чаира са правени от нас (първата е японска а следващите мисля три ние ги правим в Пловдив).

Приблизително с режима на тока почнаха да се опразват магазините, леко–полеко  а около 1989 скокообразно.Срещал съм от „историците” на събитията едни смешни твърдения за периода. Твърдение А „предприятията са неефективни, няма достатъчно производство и за това няма стоки”, твърдение Б – „няма достатъчно ток за предприятията и за да не фалира икономиката се ограничава битовото потребление т.е. режим на тока”. А и Б си противоречат, но на разни хора това не им пречи. Режима на тока за мен няма сериозно обосновано обяснение. Ефекта му е да преразпределя товара над системата, но не намаля потреблението в значителна абсолютна стойност – като не готвиш от 6 до 8 ще готвиш преди или след това, ако ти изстине стаята печката ще работи повече после за да стопли. Няма да гледаш телевизия или да свети лампа, ама телевизора и лампите макар и в национален мащаб не са супер гълтачите на ток. Обяснение може да се намери като дразнител на населението и инструмент за деморализация и сплашване. В крайна сметка като ти спират тока не може никой да те убеди, че държавата е в ред и това е началото на – „е така вече не може”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Doris said:

Е то ние с рускините не можем да се мерим, само се чудя защо с всички сили драпат да дойдат да живеят,у нас а ние отиваме в Русия само да разгледаме и си се връщаме.

Аз като бях в Ленинград, понеже нямаше душ в общежитието, ходех  вечер в близката баня да се изкъпя, а продавачката на билети мислеше, че съм милионерка, щом си позволявам такъв лукс всеки ден.

Сигурно банята е била с някаква безумно скъпа цена от 20 може и 30 копейки ? С парилките и басейнчето ? Щото съм бил и в сауна - там беше жестоко скъпо то ли 50 копейки то ли цяла рубла с биричката !

В Ленингрдад имаше едни списъци - плакати с Кино(театрите) налепени по улиците . Там бяха поне 50 - 60 големи кино(театри), простите театрие и те приблизително толкова бяха. Отивам аз в кинотеатър да гледам филм с Пиер Решар - беше ми любим артист . Той имаше една комедия , къето Пиер Ришар , играещ ролята на неудачник си навря крака в туалетната чиния и не можа да го изкара и изкърти туалетната чиния и с нея ходеше по Париж...

Но мене най - ме учуди, че в кино(театрите) им имаше кафенета , сладкарници . Абе докато чакаш филма си пиеш кафе, шампанско с сандвичи и даже можеш Крымское Шампанское да почерпиш девушката ако искаш. Но скъпо - сигурно цяла рубла ще ти иззлезне шампанское + бутерброт, башка 20 копейки билетче за кино !

Аз като незнаещ великия и могу язик исках да си купя " САНДВИЧ" . Хората се усмихнаха - икат

- Ти със "САНДВИЧА" да не си от GB , там в  GB Грейт Британия ядът сандвичи и пътуват с автобуси на 2 етажа ?

аз им казвам,

- Не съм от  GB Грейт Британия, ами съм от BG БълГария , и автобусите ни а на 1 етаж.

Другото което ме учуди, че в един кинотеатър имаше .. аквариуми. Много ми харесаха и познатат все ме питаше 

- Абе ти да не искаш и уха ?  Аз не знаех какво е това уха , мислех си че е някакво ухо, оказа се че рибеша супа било "УХА" 

1415894610_332257566.jpg

Или някой пийнал е проектирал метрото, или фотографа си е пийнал ?

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Du6ko said:

Сигурно банята е била с някаква безумно скъпа цена от 20 може и 30 копейки ? С парилките и басейнчето ? Щото съм бил и в сауна - там беше жестоко скъпо то ли 50 копейки то ли цяла рубла с биричката !

Като няма баня, кел файда ,че е без пари. Или, ако си бил глупав  не се надявай, че като се изкъпеш ще поумнееш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен Гробачов е човекът, който просто каза истината, а както е известно приносителят на лошата новина го убиват. Единственото, което си спомням, беше, че някъде беше казал, че не могат да произведат достатъчно чоропогащи за жените. Това нещо го видях с очите си. На една екскурзия, рецепционистката на един мотел в Ленинград ни гледаше като пребито куче в ръцете и се оказа, че Бай Ганьо / събирателен образ на групата/ надлежно се беше осведомил за нуждите, покани жената в една стая и предложи купчина чоропогащи да си купи. За мен това беше немислимо - такава страна с големи претенции няма достатъчно пр-во на леката промишленост. По-късно в ГДР се уверих, че наистина българската лека промишленост е на едно доста добро ниво. В Ленинград видях огромна опашка за пр-вото на Ален мак, а също Бай Ганьо му откраднаха дънките. На една друга среща с братушките разбрах какво крепи въпросната власт - параноята от КГБ. Просто на този народ така са мувзели страха от всичките тези КГБ, Гулаги и прочие, че дори не можеха да се отпуснат да общуват нормално с други хора дори и от соца. По време на Перестройката, на комсомолска бригада бяха като в казармата - в 24 часа затваряха вратите и в своите стаи категорично не канеха студенти от други страни. Да не говорим за свободен разговор по въпросите на самата перестройка. За сравнение с България - тук по селата също има подобен проблем, хората си мълчат, защото са в ръцете на местната власт и искат да защитят някакво материално ниво. Руснакът спасява живота си. Сега говорят по-свободно, но пак от време на време ги спохожда здрава десница.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пандора за гулаците и параноята явно сме живели в Паралелни Вселени ) Нямаше руснак който да не се бъзикаше със соца , Брежнев , Хрющов и т н ) Или може би си живяла по времето на чичко Сталин и дедушка Ленин )? От де ги намери тия страхливи руснаци заключени в стаите ?!? Аз поне такива страхливци не съм виждал ? Аз даже идиота Хрущов не помня , па камо ли Сталин и Ленин освен по книгите и вицовете . 

Има малко логическо противоречие в разказа ти ? Абе рускинята СМЕЛО влиза в стаята на Бай Ганю и се пазари за чорапогащи ? Не се ли страхува от Кагебе и Гулак като я видят в горапогащи ?  А руснака се е заключил в стаята си ))) Малко ми прилича на войнишки фантазии ... 2 години ех колко чорапогащи и без гащи сме сънували , преди Дежурния сутринта да изреве 

- СТАВАЙ И НА ФИЗЗАРЯКА БЕГОМ МАРШ !

ЗА 45секунди си обуваш чорапите , гащите , нямахме както днешните бойци чорапогащи  и тракаш с цинтовете до хоризонта  и обратно.

Той затуй и се срина Съюза , понеже нямаше нужното количество и качество ширпотреба. Заприлича на надут културист използвал хопчета ща надуване на мускули и от надуване се спука предишния Брацки Сьюз. Дано послужи ща урок на всички Съюзи по земните кълбета .

Аз толкова вицове и бъзикни с комунизма , колкото от страхливи руснаци не съм чувал.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Никакъв идиот не е Хрушчов а много обигран и хитър политик.Но посяга  на свещените права на номенклатурата и затова е отстранен в 1964 година.Брежнев безусловно и всячески подкрепя правата на номенклатурата и тя му отвръща с абсолютна лоялност.Подкрепя го докрай дори когато Брежневсе превръща в жив труп в буквален смисъл на думата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, Feanor said:

Стъкмистиката” прави следното за БВП на САЩ:

Примерно продаваш къща за 200 К, това влиза като +200 К в БВП. Купувача я препродава за 250 К – това е нови +250 к за БВП. Трети я препродава за 275К – нови +275К за бюджета. Т.е една къща за условни 200К (това не е стойността на ресурса вложен, който е да речем 150К) се напомпва до икономическа мощ от 725 К. Ето начин да се надува балона.

Нищо лично, но не е коректен примера.

Стойността на ресурса, примерно, за строителя е 150 К, той я продава на лицето Х за 200 К.

Строителят е създал добавена стойност към стойността от 50 К, това е част от БВП.

Лицето Х продава къщата за 250 К на лицето У, само или чрез посредник без значение, лицето Х създава от този имот добавена стойност още 50 К, върху която си плаща всички данъци, това вече е добавена стойност в областта на услугите /търговия/;

лицето У прави някакви подобрения или се възползва от пазара на недвижимост и продава на лицето Зет къщата за 275К, то вече реализира добавена стойност 25 К, които също се облагат с данъци и влизат в БВП;

Сумираме - 50 + 50 + 25 К = 125 К добавена стойност върху стойността от 150 К, тези 125 К влизат в БВП, а не 725 К, както пишете вие; при това първите 50 К от строителя са производствена дейност, вторите 75 К са от услуги, сделки с имоти

"Облага се разликата между цената на продажбата и цената на придобиване на имота. Понякога имотът е купен много отдавна и съответно цената остава твърде ниска спрямо днешните реалности, или пък не можете да докажете покупната цена с документи. Тогава се облага разликата между продажната цена и данъчната оценка. От така определения доход се приспадат 10% присъщи разходи и едва тогава се изчислява дължимият данък в размер на 10%. Примерно – ако сте продали имот на стойност 100 000 лв., който е придобит за 70 000 лв., то реализираният доход е 30 000 лв. Присъщите разходи са 3 000 лв. (10%). Облагаемият доход остава 27 000 лв. Дължимият данък от 10% е съответно 2 700 лв."

https://investtime.bg/blog/%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D0%BC%D0%B8-%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8A%D1%86%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82/

В методиката за изчисляване на БВП услугите, в това число търговията, са голям дял, в развитите икономики над 60-70 % от БВП се формира от услуги, а не от производство, в България също е голям дял:

9aabe73d7d2f4b39c5f823c0710575bb.png

https://ime.bg/bg/articles/v-bylgariya-nishto-ne-se-proizvejda/

 

Виждате тук, в официалната статистика на НСИ, сделките с недвижими имоти заемат 10.3 % от БВП на България през 2017, индустрията е 24.1 %, строителството 14.1 %, тоест строителството и сделките с имоти са повече като БВП от индустрията.

Това че в "реалния социализъм" статистиката не е отчитала продажбите като принадена стойност, не означава, че те не са същестувували обективно като такива - държавният домостроителен комбинат е строил един апартамент за 5000 лева себестойност, примерно, но го е продавал на гражданина Х за 12 000 лева, ерго БВП на соц.държавата е нараствал от тази сделка с 7000 лева, тя е принадена стойност за държавата-собственик.

За борсите е съвсем друга тема, там също може да се пише много.:)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

248526f3acb018e17a17172361787a02.jpg

Има 60 главни стокови борси в света с обща капитализация 69 трлн. долара; между другото една от големите, но не най-големи 16 с капитализация над 1 трлн., е Московската стокова борса с капитализация над 447 млрд. долара /около 25 % от БВП на Русия/, в балканските страни само в Турция има сравнително значителна стокова борса. Според мен стоковите борси са двигателите на растежа на капитала, респективно принадената стойност от неговото инвестиране, защото където има стокова борса има инвестиране на меритократичен принцип, това е истинската реална конкуренция за жизнеспособността на фирмите, опериращи с капитал, там става гласуването с пари за тях. Да, стоковите борси не са безопасно място, нито пък интернет е такова, но те са необходимо за меритократичен растеж на икономиките място, без тях капитализма /а развития социализъм беше държавен капитализъм/ изпада в летаргия, вкостенява се и в крайна сметка изтича в канала, отнесен от конкуренцията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Du6ko said:

Аз като незнаещ великия и могу язик исках да си купя " САНДВИЧ"....

Душко, що се правиш? Отдавна те разконспирирахме, че си поне половин руснак . И като такъв "могучият язик" ти е майчин, също ти е пределно ясно, че парилките и сауните са характерни за северните народи, дето се вкочаняват от студ  и им трябва жега и даже бой в пръчки за да си свалят мърсотията.

Не си спомням колко струваше руската баня, но тьотката на входа все се чудеше не съм ли се изкъпала вчера достатъчно, аз пък се чудех защо рускините си носят и прането на го перат в общата баня, не бях виждала толкоз икономия до тогава.

Московското метро с кристалните полилеи на снимката, която си показал  е чудесен пример за показността, за която писах по-горе.

А ако говорим сериозно по темата,  мисля че Перестройката беше много полезна за народите не само на СССР, но и на соц страните, защото им даде надежда и кураж да се борят  срещу тиранията за по-добро бъдеще. Без Перестройката може би нямаше да има опозиционери като Навални и другите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...