Отиди на
Форум "Наука"

Кимерийците не трябва да са табу за българските историци (и за македонските им колеги).


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 часа, Conan said:

Раковски е дилетант! Ами сега какви са напаните ? Или сме тюрки от необятната Азия. Или иранци от Имеон ...

Раковски е дилетант доколкото можем да кажем това днес. От днешна гледна точка познанията му са дилетантски. 

А днешните напъни не са тюрки от Азия или иранци от Имеон. Това са стари теории едната от преди 100 години, а другата от преди 20. Днес учените основно говорят за сарматски произход от Кавказ. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 924
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 28 минути, makebulgar said:

Раковски е дилетант доколкото можем да кажем това днес. От днешна гледна точка познанията му са дилетантски. 

А днешните напъни не са тюрки от Азия или иранци от Имеон. Това са стари теории едната от преди 100 години, а другата от преди 20. Днес учените основно говорят за сарматски произход от Кавказ. 

Сарматски какво ново ще ни даде ? Нищо ! Още някой процент R1A в повече...

Самите сармати са загадка с тяхната "ираноезичност " . Ако трябва да намерим наследниците на сарматите, опасявам се че са при някой от Кавказките народи най-вече. (специално аланите)

Може и точно те да са "оригинал Индо - европейците"...  Обаче езиците на кавказците никак не са индо-европейски. (Осетинския може да се каже че е донякъде , ама стой доста встрани и той ).

Ако сарматите са се изпомешали със славяни, германци, турци , келти и унгарци - това е другата опция...   Със сигурност сарматското участие го има, но не е така лесно да го определим от раз.... Изкушението да ги приравним със славяни или с ирано-говорящи не ни решава задачата.  

" сарматски произход от Кавказ"  - не съм сигурен дали това е коректно изобщо..  По-лесно е да говорим за : сарматски произход   и кавказки произход.. Връзката сармати - Кавказ също се налага да бъде доказана..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, tantin said:

Може и точно те да са "оригинал Индо - европейците"...

Няма как сарматите да са някакъв оригинал индоевропейци. Има много наследници на праиндоевропейците и всеки от тях е оригинален техен наследник. Въпреки че има и хипотези според които праиндоевропейците не са един корен на разклоняващо се дърво, а е имало няколко корена които са се сливали до получаването на едно стъбло или на сложно оплетени клони. 

Сарматската теория е археологическа и е подкрепена и с много големият ирански (неосмано-персийски) пласт в езика ни. А също така е подкрепена и от имената на Дуло, повечето от които са ирански. А дали сарматите са били ираноезични е дискусионен въпрос. Със сигурност аланите и техните наследници осетинците са ираноезични, но те никога не са наричани сармати. Скитите и ранните савромати, яси, роксолани и язиги вероятно са били с доста архаичен език в който бихме могли да видим много славянски, авестийски и санскритски думи. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, makebulgar said:

Раковски е дилетант доколкото можем да кажем това днес. От днешна гледна точка познанията му са дилетантски. 

А днешните напъни не са тюрки от Азия или иранци от Имеон. Това са стари теории едната от преди 100 години, а другата от преди 20. Днес учените основно говорят за сарматски произход от Кавказ. 

Раковски е българин с неоспорим авторитет . На базата на този авторитет той казва какви сме според това което е прочел и осмислил.  А може ли да кажеш кой са учените? Кутригурите и утигурите оногондурите и.т.н.т сармати ли са? При доказан хунски! Хуните сармати ли са? Евнапий казва че са познати нам от древните автори. Хуните са  познато племе ( народ) на летописците. От Кавказ до тоя Кимерийски босфор( не случайно си остава кимерийски)  където Ирник основава Стара Велика България.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Conan said:

не случайно си остава кимерийски

"Кимерийски" е географско определение. Европа също е географско определение и в нея не живеят европи от античната област Европа до босфора. По същия начин в Азия не живеят ази/яси. Кимерийците са живели някога до меотидския босфор, но някога, а не винаги. Изметени са от скити, после там скитите са изметени от сармати, после там идват разни готи, хуни, българи, авари, татари, узи, печенеги, руси, кумани, маджари, и т.н. Нито всички те са кимери, нито можем да отделим един от тия народи и да го наречем пряк наследник на кимерите. Който го прави е псевдоучен хахологист. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже стана дума за Кавказ.

От кога е първото сведение за българи там. Нека на се кара подред. Години-географски район. Много разпиляна дискусия се получава така.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, makebulgar said:

"Кимерийски" е географско определение. Европа също е географско определение и в нея не живеят европи от античната област Европа до босфора. По същия начин в Азия не живеят ази/яси. Кимерийците са живели някога до меотидския босфор, но някога, а не винаги. Изметени са от скити, после там скитите са изметени от сармати, после там идват разни готи, хуни, българи, авари, татари, узи, печенеги, руси, кумани, маджари, и т.н. Нито всички те са кимери, нито можем да отделим един от тия народи и да го наречем пряк наследник на кимерите. Който го прави е псевдоучен хахологист. 

Понеже отговаряш само за кимерийския босфор ще сметна че за другото си съгласен? Ти понеже не си псевдо хахо.... знаеш за основното правило при четене и тълкуване на извори: чете се оригинала и се взема под внимание по близкия по време! Според асирийските извори кимерите още 8 век пр.хр. са в Южен Кавказ. За кимерийци на боспора преди това няма сведения археологически. Херодот е описал конфликта им със скитите но е ставало въпрос Мала Азия и Асирия. И познай къде е спряло прословутото бягство но кимерите? Няма нищо случайно в името на царството Кимерийски Боспор. Това че 2000 тракийски наемници дошли и от там дошли царските имена не е вярно . Спарток е сменил династията поколения преди това. Допуска се че е кимериец. Между другото учените кимеролози разделят кимерите на источни и западни. Като и едните и другите са на границите на Асирия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, miroki said:

Понеже стана дума за Кавказ.

От кога е първото сведение за българи там. Нека на се кара подред. Години-географски район. Много разпиляна дискусия се получава така.

 

Появата на българите въобще е неотделима с появата на Хуните.

Около 370-та година хуните подчиняват аланите.

364378 — во времена императора Валента II гунны напали на владения готов.

 

Това е времето в което се появяват хуните от западната страна на Меотидското езеро, до преди това те са в Азия..  Това  горе долу и времето в което знаем че започва  появата и навлизането  на прабългарите .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, tantin said:

Появата на българите въобще е неотделима с появата на Хуните.

Около 370-та година хуните подчиняват аланите.

364378 — во времена императора Валента II гунны напали на владения готов.

 

Това е времето в което се появяват хуните от западната страна на Меотидското езеро, до преди това те са в Азия..  Това  горе долу и времето в което знаем че започва  появата и навлизането  на прабългарите .

Не говорим за българите въобще, а за българите на Кавказ. Нали това пиша точно. Нека е по-ясно и по-точно. Кога са се включили при хуните и дали, е друга тема. 

Аз сведение за Кавказ по-рано от Кубрат не се сещам в момента, ще помоля да ме подсетите, че отидоха едни 200-300 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 14 часа, Conan said:

Раковски е българин с неоспорим авторитет . На базата на този авторитет той казва какви сме според това което е прочел и осмислил.  А може ли да кажеш кой са учените? Кутригурите и утигурите оногондурите и.т.н.т сармати ли са? При доказан хунски! Хуните сармати ли са? Евнапий казва че са познати нам от древните автори. Хуните са  познато племе ( народ) на летописците. От Кавказ до тоя Кимерийски босфор( не случайно си остава кимерийски)  където Ирник основава Стара Велика България.

 

 

 

 

какъв точно е авторитетът на Раковски като историк? Я стига този кръчмаро-истерически подход. Знам, че ти се ще да сме рода на Конан кимериеца, ама йок :)

Встрани от майтапа, отдавна те бях подканил да докажеш приемственост межу българи и кимерийци /знам, че за хипофантасти като теб 1000 години разлика са нищо работа/, но ти продължаваш да словоблудствваш из форума. Та, давай, зарадвай ме предновогодишно :)

 

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, miroki said:

Не говорим за българите въобще, а за българите на Кавказ. Нали това пиша точно. Нека е по-ясно и по-точно. Кога са се включили при хуните и дали, е друга тема. 

Аз сведение за Кавказ по-рано от Кубрат не се сещам в момента, ще помоля да ме подсетите, че отидоха едни 200-300 години.

Арменските сведения за българите на Вунд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Conan said:

царството Кимерийски Боспор

Еми няма такова царство. Има царство на Кимерийския боспор. По същият начин по който има разни царства на Балканите, в Мала Азия, на Апенините... 

Цитирай

Βασίλειο του Βοσπόρου ή Βασίλειο του Κιμμερικού Βοσπόρου

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, ДеДо Либен said:

Арменските сведения за българите на Вунд.

Благодаря, не знаех годината, но като посочи Вунд..., Нали това:

"Тези земи [на север от Кавказ] били обезлесени и впоследствие заселени от преселниците на вхидур булгар [уногондурите българи] Вунд [техен предводител], по името на когото тези [земи] са наречени Вананд. Поселищата [им] и досега се наричат по имената на неговите [на Вунд] братя и потомци. В неговите дни [на армейския цар Арташес III, 422 - 428 г.] станали големи размирици във веригата на огромната Кавказка планина, в земята на българите, от които много, след като се отделили, дошли в нашата земя и дълго време се поселили на юг от Кох |Колхида] в плодоносни и хлебородни области."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След тези години в един и същи времеви период българите са едновременно и от двете страни на Черно море.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, makebulgar said:

Еми няма такова царство. Има царство на Кимерийския боспор. По същият начин по който има разни царства на Балканите, в Мала Азия, на Апенините... 

Ха ха ха ха ! Каде ги видя тези царства дето се титолуват така? Издишаш Маке! Значи може да се нарече Боспорско царство, а неможе царство Кимерийски боспор?  А може ли да покажеш каде са : Царство на Балканите, Царство на Мала Азия, Царство на Апенините?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, miroki said:

Не говорим за българите въобще, а за българите на Кавказ. Нали това пиша точно. Нека е по-ясно и по-точно. Кога са се включили при хуните и дали, е друга тема. 

Аз сведение за Кавказ по-рано от Кубрат не се сещам в момента, ще помоля да ме подсетите, че отидоха едни 200-300 години.

Има и други  https://www.forumnauka.bg/topic/12562-имп-зенон-и-българите/

Малко в страни от темата според Захарий Ритор Българи и Алани имат градове .Сигурно един каменен град не изниква за година две по онова време? .Другото ,което ме гложди ,че Ернах малкия син на Атила се заселва в днешна Добруджа - Малка Скития .Възможно ли е хуните, както Аварите по късно да са пропуснати от Българите на запад и да участват заедно с тях в грабителски походи,но да не са самите хуни ,а техни съюзници.Страно е обаче ,че двамата най приближени до  Атила са с имена Берих и Онегас според Приск.Не би ли трябвало покрай Атила да има хора с монголски или  тюрски имена .По рано пък тои е бил ученик в самия РИМ .След време това го правят и Българските князе и царе в Константинопол.Има ли други сведения за децата на владетелите  било то авари,готи да са учили било то в Рим или Константинопол.

Редактирано от Сармат
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Last roman said:

какъв точно е авторитетът на Раковски като историк? Я стига този кръчмаро-истерически подход. Знам, че ти се ще да сме рода на Конан кимериеца, ама йок :)

Встрани от майтапа, отдавна те бях подканил да докажеш приемственост межу българи и кимерийци /знам, че за хипофантасти като теб 1000 години разлика са нищо работа/, но ти продължаваш да словоблудствваш из форума. Та, давай, зарадвай ме предновогодишно :)

 

 

Защо трябва да повтарям ! ? Дано да не трябва да потретвам. Написал съм че Раковски е българин с авторитет.  Прокопий Кесарийски не е хипофантаст! Има царство Кимерийски Боспор. Артамонов :кимерийци на Кубан(става дума за археология) 🤔 така че обясни ми какви за бога са тези 1000 години за кжйто все ми натякваш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, miroki said:

Не говорим за българите въобще, а за българите на Кавказ.

Това присъствие точно на Кавказ е не по-малко проблематично.. Къде точно на Кавказ ? 

Чували сме за Фанагория, но наистина ли българите са стоели кротко и спокойно на нивата и са орали с вола ?

Съмнявам се... Българите са обикяляли по цялата територия на север над Дунава.. Има няколко хипотези обаче.  Всички са свързани с това кои точно племена са българските. Оногури и  кутигури са племената за които се предполага че са българските.  Едните са отсам Дон, другите са откъм Кавказката страна.

От времето на появяването на хуните 375 до разгрома на хуните около 457 минават 80 - почти 100 години.  През тоя период българите са до хуните, неразличими са от тях.. Няма кои да ни каже дали българите са изглеждали като хуните (малко като якутите, тези северни сибирски народи) , като монголите или пък са индо-европейци, арийци със руси коси и сини очи... Явно че не са от последните... Вероятно са тъмнокоси като иранците..

Доста съвпадения ни карат да мислим че династията на Кубрат произхожда от Атила..  След залеза на Хуните идват Аварите...   Едва след разгрома на Аварите, при голямото им поражение при обсадата на Константинопол през 626  българите се заформят като независимо племенно обединение.. . До тогава те са все под шапката на някои.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Вельтман_А._-_Аттила_и_Русь.djvu&page=101

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Вельтман_А._-_Аттила_и_Русь.djvu&page=102

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Вельтман_А._-_Аттила_и_Русь.djvu&page=103

 

Този автор (Велтман) може спокойно да бъде пропуснат.. Обаче цитатите които тои слага от Аммиан Марцеллин си заслужава да бъдат погледнати. Специално в часта където описва физиката на хуните...  Ще ми се да намеря същата информация и откъм първоизточника, но не ми се отдава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, ДеДо Либен said:

Арменските сведения за българите на Вунд.

А в тези сведения за българи ли точно пише?

Имам предвид в текста българи ли пише или нещо друго? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, miroki said:

Понеже стана дума за Кавказ.

От кога е първото сведение за българи там. Нека на се кара подред. Години-географски район. Много разпиляна дискусия се получава така.

 

Aspandiat беше писал по въпроса 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 13 часа, Conan said:

Защо трябва да повтарям ! ? Дано да не трябва да потретвам. Написал съм че Раковски е българин с авторитет.  Прокопий Кесарийски не е хипофантаст! Има царство Кимерийски Боспор. Артамонов :кимерийци на Кубан(става дума за археология) 🤔 така че обясни ми какви за бога са тези 1000 години за кжйто все ми натякваш?

невероятна аргументация :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, БатеВаньо said:

А в тези сведения за българи ли точно пише?

Имам предвид в текста българи ли пише или нещо друго? 

 

Да, горе ги прикачих:

вхидур булгар;

в земята на българите ;

Но не знам превода до колко е точен.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Евристей said:

Aspandiat беше писал по въпроса 

 

Ами благодаря много. Последните 2-3 години не посещавах форума и не съм я виждал тази статия на Aspandiat.

Значи, може да отбележим като най-ранна годината.

198 г.

Цитирай

Той (арменският цар Тигран) умрял по пътя за Йекелик, когато го застигнала снежна буря; престолът поел неговият брат Тигран Последни за 22 години. Мястото [след това] заел синът му Валарш (арменският цар Валарш II, 185–198 г.) в 32-та година [от управлението] на съименника му, персийския цар.  Той построил Валаршаван в гавара Басен, където го родила майка му и обградил със стена авана Вардгес на река Касах, който бил издигнат от Вардгес, зет на Йеруанд Краткотрайни от рода на Хайк. Него той оградил със стени и го нарекъл Валаршапат, който е [известен и като] Нор-калак.

В неговите дни, като се обединили, народите на булгхарите  и хазирите начело с царя си Внасеп Сурхап, стигнали до реката Кура с безбройна войска, която, като я сразил в бой, Валарш преследвал отвъд вратата Чорай,  обаче внезапно умрял, ударен от стрела, след като царувал 20 години.  Престолът поел неговият син Хосров през втората година  [от управлението] на персийския цар Артeван  и веднага преминал отвъд планината Ковкас, за да отмъсти за баща си. Смазал с меча си двата народа и като взел отбрани заложници по един на всеки сто, се върнал, издигайки като знак за властта си колона с елински надпис. По негово време Арташир Стахрски убил Артаван и като чул това, Хосров уведомил император Пилиппос  и като взел египетските войски, превзел пустошта чак до брега на Понтос, опустошавал персийската страна [цели] 10 години и прогонил Арташир до Индия, чак до идването на Анак, който убил подло храбреца, както и самият той загинал“.

Тя освен Кавказ май се оказва най-ранната година изобщо касаеща българите.

Мислех, преди време, че се касае за хазарите и българите на Баян. Но явно е друго обединение.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, miroki said:

Ами благодаря много. Последните 2-3 години не посещавах форума и не съм я виждал тази статия на Aspandiat.

Значи, може да отбележим като най-ранна годината.

198 г.

Тя освен Кавказ май се оказва най-ранната година изобщо касаеща българите.

Мислех, преди време, че се касае за хазарите и българите на Баян. Но явно е друго обединение.

Някаде беше споменато за тази война но там ставаше въпрос за хуни.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...