Отиди на
Форум "Наука"

За религията


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 16 минути, skiahtro said:

Дай пример! Какъв предмет са мощите? Глава, ръка, кост, нокът, зъб? Избери си, да видим що за вещ-фетиш е и колко е ценно за религиозните...!

Реликварият с мощите на Св. Йоан Кръстител, открит при разкопките в Созопол:

2011-01-06-070_1.jpg.11cf531b0499a780e404ce121c2f042f.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Just now, gmladenov said:

Реликварият с мощите на Св. Йоан Кръстител, открит при разкопките в Созопол:

2011-01-06-070_1.jpg.11cf531b0499a780e404ce121c2f042f.jpg

😇

Недовиждам...

Какви фетиши има вътре? Кокали ли?

Що не кажеш тогава просто кокали, ами се обясняваш, какво и що?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, skiahtro said:

Що не кажеш тогава просто кокали, ами се обясняваш, какво и що?

Чакай сега, ти наистина ли не знаеш какво са мощи? Аз мислех, че ме изпитваш
дали аз знам какво са мощи.

Мощите са останките от светец. Най-вече кости.

Link to comment
Share on other sites

Just now, gmladenov said:

Чакай сега, ти наистина ли не знаеш какво са мощи? Аз мислех, че ме изпитваш
дали аз знам какво са мощи.

Мощите са останките от светец. Най-вече кости.

🙂

Ами от теб, сега го научавам, че било така просто...

Ми да ти дам още едни кости тогава, ей така за фетиш, да ти вършат работа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, skiahtro said:

Ми да ти дам още едни кости тогава, ей така за фетиш, да ти вършат работа?

Да де, ама трябва да са на светец. Иначе не става.

Именно това различава фетиш от не-фетиш. Костите на светец са чудодейни (тоест, фетиш),
а тези на дядо ми не са. Значи те не са фетиш. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, gmladenov said:

Да де, ама трябва да са на светец. Иначе не става.

Именно това различава фетиш от не-фетиш. Костите на светец са чудодейни (тоест, фетиш),
а тези на дядо ми не са. Значи те не са фетиш. 🙂

😇

Виш ти... Значи не били просто кости, а имало нещо друго определящо, различно от кости (тоест фетиш)...🤗

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, skiahtro said:

Виш ти... Значи не били просто кости, а имало нещо друго определящо, различно от кости (тоест фетиш)...🤗

Разговорът почна с това, че мощите са фетиш ... и те са.

А сега разговорът стигна до мястото, където се раказва следният виц:
Манго отива да си купи безалкохолно и поръчва:
- Една кока кола и двама-трима швепса.
- Какви да бъдат швепсовете - бели или жълти?
- Няма смисъл, няма смисъл.

😎

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, gmladenov said:

Разговорът почна с това, че мощите са фетиш ... и те са.

А сега разговорът стигна до мястото, където се раказва следният виц:
Манго отива да си купи безалкохолно и поръчва:
- Една кока кола и двама-трима швепса.
- Какви да бъдат швепсовете - бели или жълти?
- Няма смисъл, няма смисъл.

😎

Ми точно за това те накарах да дадеш пример за мощи-фетиш и ти ми даде кости.. Съответно аз ти предложих други също така кости като фетиш, пък ти ми отказаш, с оправданието, че не било същото... Не можеш да ми обясниш обаче, защо не е същото, въпреки че не можеш да отречеш. че аз ти давам същото...

Вица в случая е за твоя употреба и обърни внимание по-особено на последното изречение...

🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, skiahtro said:

Той и гмладенов не разбра, дали става въпрос, за кости или шфепс.... Бъркат му се понятията...🙂

На циганите понякога не може да им се разбере точно какво искат да кажат...🙂 Във вицът ромът казва,че му е все тая дали ще му даде жълт или бял швепс...

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, deaf said:

На циганите понякога не може да им се разбере точно какво искат да кажат...🙂 Във вицът ромът казва,че му е все тая дали ще му даде жълт или бял швепс...

Значи, може да му дадеш и фанта, едва ли ще забележи разликата....🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, deaf said:

На циганите понякога не може да им се разбере точно какво искат да кажат...🙂 Във вицът ромът казва,че му е все тая дали ще му даде жълт или бял швепс...

Точно това му е смешното на вица.

Вместо да каже "няма значение" (дали швепсовете са бели или жълти), Манго казва "няма смисъл"
... което придава неподозиран екзистенциален смисъл на репликата му. 😛

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 часа, gmladenov said:

Точно това му е смешното на вица.

Вместо да каже "няма значение" (дали швепсовете са бели или жълти), Манго казва "няма смисъл"
... което придава неподозиран екзистенциален смисъл на репликата му. 😛

🙂

Бе ти ного го подценяваш тоя Манго... Ти едва ли си ходил казарма, като те усещам колко ти е розово по повърхността, ма я питай Манго, за смисъла на значението, кога екзистенциално му се е налагало с искрени фетишиски чувства, да целува знамето, уместо нечии пражки... Питай го, па може и да научиш нещо ново и значението да придобие неподозиран смисъл, що касае шфепса, кокалите, фетишизма и екзистенциализма, както и що търсиш ти измежду тях...🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, skiahtro said:

Хората са склонни да изработват някакви автоматизми, като понякога се стига до психиатрични състояния и изработването на цели ритуали...

Кръстенето е автоматизъм, който се възприема за нормално и е допустимо, като традиция.

Напълно съвместимо, няма нищо общо с вещоманството или кумиропоклоничеството... Не е важна вещта, предмета, важна е божията сила която притежава или божието чудо

Допустимо, но според кого? 
Православните и католиците приемат поклонението пред мощи, почитането на светци, при православните и моленето на икони. Но протестантите отричат всичко това, както и всички религиозни царемонии присъщи за католици и православни. За мнозина от тях това е идолопоклонничество, вещерство или вяра в магичното и съответно е строго забранено. А хората, които се молят на икони, почитат светци, палят свещи или извършват нкакви църковни ритуали са неверници, заблудени от дявола или обикновени безбожници, които ще отидат в ада.

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, Димитър Йорданов said:

Допустимо, но според кого? 
Православните и католиците приемат поклонението пред мощи, почитането на светци, при православните и моленето на икони. Но протестантите отричат всичко това, както и всички религиозни царемонии присъщи за католици и православни. За мнозина от тях това е идолопоклонничество, вещерство или вяра в магичното и съответно е строго забранено. А хората, които се молят на икони, почитат светци, палят свещи или извършват нкакви църковни ритуали са неверници, заблудени от дявола или обикновени безбожници, които ще отидат в ада.

Допустимо е според Нашите традиции.

...Да това което казваш, горе-долу е така, но това не променя нас, като православни. Различни хора, различни ценности, а например китайците в това отношение, могат да се разглеждат, като отделен човешки вид...

Ние си имаме свой бит и култура от хилядолетия и едвали заради някой друг, че мислил или интерпретирал различно, ще трябва да ги променяме. Реално всички са наши деца и творение и на запад и на изток...🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 25.05.2022 г. at 8:44, skiahtro said:

Допустимо е според Нашите традиции.

Какво имаш предвид под "нашите"? Чии са тези "наши"? Май слагаш всички в един кюп🙄

И за какво ли уважение - почит - към светците може да става дума в тези случаи? Взимаш с одобрението на църквата части/кости/ от тялото на покойника и тръгваш да ги разнасяш насам-натам, съпроводен от тълпи фанатизирани поклонници. Грубо, но точно казано, това е оскверняване на труп. И никой не ги е питал светците, например Кирил и Методи, дали са съгласни тленните им останки да служат за такива... ритуали🥴

Link to comment
Share on other sites

Преди 50 минути, Шпага said:

Какво имаш предвид под "нашите"? Чии са тези "наши"? Май слагаш всички в един кюп🙄

И за какво ли уважение - почит - към светците може да става дума в тези случаи? Взимаш с одобрението на църквата части/кости/ от тялото на покойника и тръгваш да ги разнасяш насам-натам, съпроводен от тълпи фанатизирани поклонници. Грубо, но точно казано, това е оскверняване на труп. И никой не ги е питал светците, например Кирил и Методи, дали са съгласни тленните им останки да служат за такива... ритуали🥴

Под "наши" имам в предвид нашите традиции и нашите ценности, характерни за нас християните и по-специално в случая, тук на Балканите...

А ние нямаме нищо против Вас и Вашите ценности, стига да заставате зад истинските си имена и да не се криете зад чужди. Само така можем да си имаме уважението.

Link to comment
Share on other sites

Не знам какво не ти е ясно.. Мнението ти може да се характеризира единствено като антихристиянско. Изясни си позицията, гледната точка!

Правиш някакви интерпретации, изказваш мнение, обвиняваш, което е характерно..

По същия начин, като променяш смисъла,  могат да се обвиняват, както и да се характеризират, всичко и всички...

Разбира се предполагам, че на теб ти липсва разбирането за същността, реакцията ти е спонтанна и ти липсват лошите намерения. За щастие това е поправимо, стига да не се поддаваш на облъчване от чужди влияния, които имат лоши намерения...

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, skiahtro said:

Не знам какво не ти е ясно.. Мнението ти може да се характеризира единствено като антихристиянско. Изясни си позицията, гледната точка!

Правиш някакви интерпретации, изказваш мнение, обвиняваш, което е характерно..

По същия начин, като променяш смисъла,  могат да се обвиняват, както и да се характеризират, всичко и всички...

Разбира се предполагам, че на теб ти липсва разбирането за същността, реакцията ти е спонтанна и ти липсват лошите намерения. За щастие това е поправимо, стига да не се поддаваш на облъчване от чужди влияния, които имат лоши намерения...

 

Благодаря ти, че не ме обвини в заяждане и лоши намерения. Просто изразих мнението си - то е крайно негативно и граничи с отвращението, но, разбира се, съвсем не е насочено срещу теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.05.2022 г. at 22:07, Шпага said:

Е, защо Светия дух ще зарежда с мощ и Божествена сила някакви си тленни останки?🙄 В крайна сметка това принизява - опредметява - самата същност на християнството.

Не разбираш ти нещата... :)

Логиката е обратна. След като Бог е съхранил тленните останки от разложение, това е знак че той е вложил в тях своята сила (без такава сила останките естествено се разлагат), и с това сигнализира че това са останките на светец. Който не е светец, не му се полага такава чест.

И от тук божествената енергия в мощите на светците, както и възможността те да творят чудеса ако им се молиш или ги целуваш... И вече нататък зависи от интерпретацията и изданието на съответната Библия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така става ясно ?!- сред динозаврите е имало много дино-светци!.., че и тленни останки на други животинки  - бая "светци" са се пръквали...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, scaner said:

Не разбираш ти нещата... :)

Логиката е обратна. След като Бог е съхранил тленните останки от разложение, това е знак че той е вложил в тях своята сила (без такава сила останките естествено се разлагат), и с това сигнализира че това са останките на светец. Който не е светец, не му се полага такава чест.

И от тук божествената енергия в мощите на светците, както и възможността те да творят чудеса ако им се молиш или ги целуваш... И вече нататък зависи от интерпретацията и изданието на съответната Библия...

Е, не. Ти грешиш🙃 Не на всички светци Бог е съхранил тленните останки от разложение. Явно и той си има своите фаворити. Или някои са се уредили с връзки... да не им съхранява останките, та после и да не ги разнасят ритуално миряните😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Шпага said:

Е, не. Ти грешиш🙃 Не на всички светци Бог е съхранил тленните останки от разложение. Явно и той си има своите фаворити. Или някои са се уредили с връзки... да не им съхранява останките, та после и да не ги разнасят ритуално миряните😉

На всички, на всички ги е съхранил. Това е едно от правилата на църквата при обявяване на светец - ако няма мощи, значи Господ не го е признал. Това е част от индиректният език между Бог и Църквата. Там където не са съхранени е виновен човешкият фактор и небрежността на хората.

Е, стават и грешки, така Църквата е обявила за светец крал Стефан Урош II (Милутин). Той е бил доста своенравен, войнолюбив и голям пияница и гуляйджия, никакъв праведен живот не е водил . Обявен е обаче за светец и мощите му се намират в черквата Света Неделя в София. Съвременната наука обяснява наличието на мощи в случая с голямата консумация на алкохол - човекът просто се е хербаризирал... :) 

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...