Отиди на
Форум "Наука"

Човекът на изкуството


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 8 часа, Втори след княза said:

Защо средата не ги стимулира?

Защото повечето хора с основание подозират,че поетите не са способни да изпитват наистина дълбоки чувства и страсти. Тоест,поетите лъжат. Разбира се има и изключения. Който чувства дълбоко,той няма да седне да описва чувствата си с думи. В състоянието на дълбока развълнуваност умът на човека излиза в "почивка".

Свръхчувствителните хора произлизат от аристокрацията и...селяните,а не от интелектуалците. Например,Ромео и Жулиета са от аристократични родове.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 136
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 29 минути, deaf said:

Защото повечето хора с основание подозират,че поетите не са способни да изпитват наистина дълбоки чувства и страсти. Тоест,поетите лъжат. Разбира се има и изключения. Който чувства дълбоко,той няма да седне да описва чувствата си с думи. В състоянието на дълбока развълнуваност умът на човека излиза в "почивка".

Свръхчувствителните хора произлизат от аристокрацията и...селяните,а не от интелектуалците. Например,Ромео и Жулиета са от аристократични родове.

Да, май повечето поети са сантиментални и самовлюбени, а не чувствителни. И наистина, голяма рядкост е някой от т.нар. интелектуалци да се отличи със свръхчувствителност. Интелектуалците обикновено претендират за "здрав разум" и се отнасят с презрение към лишените от прагматизъм емоции...

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.09.2020 г. at 8:13, deaf said:

Един опростен (хипотетичен) пример. Кое е по-добре за българският футбол? Десетината талантливи футболисти в България да бъдат събрани в два елитни отбора като ЦСКА и "Левски" или да бъдат пръснати из една дузина "средняшки" отбори?

За българския футбол,мисля че би било по-добре да бъдат разпръснати в повече отбори.Мое мнение е,че в курсове с един-двама по-напреднали и талантливи студенти,общото ниво на курса неминуемо се покачва малко или много.Не съм навътре в спортната кухня,но би следвало спортния дух и психика да произведат подобен ефект и във отбор.Много е важен ,разбира се и тренъора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, deaf said:

Защото повечето хора с основание подозират,че поетите не са способни да изпитват наистина дълбоки чувства и страсти. Тоест,поетите лъжат. Разбира се има и изключения. Който чувства дълбоко,той няма да седне да описва чувствата си с думи. В състоянието на дълбока развълнуваност умът на човека излиза в "почивка".

Свръхчувствителните хора произлизат от аристокрацията и...селяните,а не от интелектуалците. Например,Ромео и Жулиета са от аристократични родове.

Ще тръгна от последните изречения. Има един любопитен въпрос / анкета- "Ахил ли искаш да си или Омир?" В този смисъл едни са герои, други писатели или поети. Всеки е ценен заради нещо. Поетите за това, че са описали и направили трайни неща, които другите не могат да изобразят. Това ги прави много ценни, защото свръхчувствителните, които описвате- " аристокрацията и...селяните" са много, а изключителните поети- единици.

По това, че поетите "лъжат" бих възразил. Дори на лекарите и психолозите е забранено от професионалната етика да споменават истината за това, за кого става дума. А пък поетите изобщо НЕ СА ДЛЪЖНИ да казват истината. Читателите знаем това. Едно време, по- примитивната публика е вярвала, че Крали Марко е прескачал от планина на планина, сегашната публика знае, че това е художествен образ, метафора. Нима вярвате в истинността на криминалните или фентъзи филми? Та те са за приятно прекарване на времето, сладки лъжи.

А по отношение това, "че поетите не са способни да изпитват наистина дълбоки чувства и страсти" и обоснованието ви, че когато човек преживява, не мисли, бих ви насочил към нехудожествените разкази за преживявания. Основна тема за разговори са именно преживявания. Мъже си приказват как е било с жени, жени си приказват как е било с мъже, разкази за казарма, за раждане, за авантюристични или екстремални преживявания. Именно това са сладки моменти,  ДА ЧУВАМЕ ЗА ИЗПИТВАНИ НАИСТИНА ДЪЛБОКИ ЧУВСТВА И СТРАСТИ. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Шпага said:

голяма рядкост е някой от т.нар. интелектуалци да се отличи със свръхчувствителност.

Именно за това свръхчувствителните поети са голяма ценност

Не бих броил поетите за интелектуалци, поетичното не се учи, то не ги прави учители, не говори за интелект. Те описват света, често чрез вдъхновение, може да живеят тъпо, безпътно, мизерно, извън всяка каста, но правят поезия.

Обратното- интелектуалецът е човек на хладния ум, на когото страстите пречат, затрудняват и опорочават интелектуалния му труд 

Чувствителността е важна за поета, особено лиричния. Това му е темата за писане- вътрешното. Епичният е друго- той говори за юнашки дела, може да е по- груб и нечувствителен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Grifin said:

Мое мнение е,че в курсове с един-двама по-напреднали и талантливи студенти,общото ниво на курса неминуемо се покачва малко или много.

Категорично отхвърлям Вашето мнение! Посредствените и бездарни хора неминуемо дърпат надолу към себе си талантливите.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Втори след княза said:

интелектуалецът е човек на хладния ум, на когото страстите пречат,

Точно обратното е вярно,според мен,де. И до днес се спори какво е това животно интелектуалец. Едно е сигурно обаче - интелектуалецът внася емоционално напрежение във всичко,до което се докосне. Спомнете си преди тридесет години в началото на Прехода как интелектуалците (ненужно) истеризираха емоционално духовната атмосфера в България... Или прочетете тук във форума мненията в темата за Теорията на относителността на Айнщайн. Ами че те са пълни с горещи страсти стигащи до хулене и псуване на опонента!

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, deaf said:

Категорично отхвърлям Вашето мнение! Посредствените и бездарни хора неминуемо дърпат надолу към себе си талантливите.

Не съм чел експерти, ако някой знае за някой знаещ... Мнението ми е, че "парашутистът" в началото се приема като нещо особено, респектиращо, има значително влияние (в началото).

Талантлив, въведен в група посредствени, подобно мисионер, тегли напред. В началото и впоследствие. Смятам, че групата се консолидира около него като лидер.

Когато посредствен попадне в група от талантливи, той наистина дърпа надолу. Не зная обаче дали не предизвиква някои да избягат и се реализират извън групата, но да, нивото пада. 

Това са умозрителни построения, все пак.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, deaf said:

Точно обратното е вярно,според мен,де. И до днес се спори какво е това животно интелектуалец. Едно е сигурно обаче - интелектуалецът внася емоционално напрежение във всичко,до което се докосне. 

Приемам. Не настоявам на своето.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Втори след княза said:

групата се консолидира около него като лидер.

Ако така стане - да. Но за лидер са нужни други качества.. Мисъл на Сун Дзъ:

"Глутница вълци водени от овца ще загубят битката. Стадо овце водено от вълк ще спечели битката."

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.09.2020 г. at 6:49, deaf said:

Категорично отхвърлям Вашето мнение! Посредствените и бездарни хора неминуемо дърпат надолу към себе си талантливите.

Ами добре,това е казус ,който няма еднозначно решение,та всеки има право на мнение и ще бъде в по-голяма или по-малка степен прав,зависи от много фактори-манталитет,финансова обезпеченост,цели на отбора и тренъора и т.н.  

Преди 5 часа, deaf said:

 Мисъл на Сун Дзъ:

"Глутница вълци водени от овца ще загубят битката. Стадо овце водено от вълк ще спечели битката."

А този цитат пък ми се струва ,че до-голяма степен идва в подкрепа на категорично отхвърленото ми мнение :) .

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От това, че изкуството е средство за комуникация, следва, че трябва да говори на разбираем език. Идеята, че трябва да шокира, да кара човек да се замисли и сам да разреши представена неяснота е като да слушаш неразбираем език и да си измисляш своя интерпретация на казаното. Това ражда опростени идеи, защото в неясното нещо няма много стимули, които да се асоциират със задълбочени идеи. 

Да се интерпретира неразбираемо изкуство е като да си преведе човек с "Ваща мамка милорд" "Rastaman Camillo!". 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...