Отиди на
Форум "Наука"

Кой създаде българската писменост?


Recommended Posts

  • Модератор История
Преди 3 часа, skiahtro said:

 

Вярата е необходима на всички! Без нея нямаше, да бъдем хора!

 

Атеистите не сме ли хора? Все пак дори ние не се самообявяваме за свръхчовеци :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 166
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История
Преди 3 часа, К.ГЕРБОВ said:

 

Та каква кирилица използваме днес: българска, руска, холандска...? 

Гербов, това хумор ли е, тролене ли е, какво е? Да не мислиш, че всеки прави разлика между азбука и шрифт?

 

shrifty-v-yaponskom-stile.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Просто не вярвам. Факт. Хипотезата за съществуване на "богове" има твърде слаби доказателства, да не кажа, че въобще няма. А пък в версията на "християнството" и особено на "източноправославната" му разновидност - хептен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не приравнявай научния и религиозния светоглед. 

 

Впрочем аз бих предпочел да съм пастафарианец. Вяра също толкова вероятна, колкото християнството.

Link to comment
Share on other sites

Преди 33 минути, Thorn said:

Не приравнявай научния и религиозния светоглед. 

 

Впрочем аз бих предпочел да съм пастафарианец. Вяра също толкова вероятна, колкото християнството.

Не се бъркай! Аз нищо не приравнявам. Ти го правиш.

Преди да станеш учен, е факт, че не си бил учен. Защо отиде да учиш в университет, а не отиде при някоя баячка или врачка, да те научи?

Всяко предпочитение, се основава на някаква вяра! За да твърдиш, че нещо е "също толкова вероятно", това доказва, че вярваш в в това което казваш... Освен някой те кара насила, против волята ти, пък ти вярваш в противното...

Човек не може да избяга от вярата си или ако успее, би се приравнил към животно!

В какво вярваш са подробности. Аз не ти говоря, за подробности, но ти постоянно го правиш и вярваш, че не вярваш в някакви подробности...

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не съм филолог, но както виждам се прави разлика във вариантите на кирилицата:

„Масово използван в България до първата четвърт на 19 век е традиционния вариант на кирилицата, в който спорадично са използвани и буквите Ћ и Џ, добавени през 14 – 15 век.

Ключов момент в историята на българската азбука е преминаването от традиционната кирилица към руската гражданска азбука през 1830-те.“ https://bg.wikipedia.org/wiki/Българска_азбука 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето за това става дума

Защо Европа ползва руската, а не българската кирилица? 

В БЪЛГАРИЯ, РОДИНАТА на кирилицата, развитието на писмеността е прекъснато от османските завоевания. В Русия Петър І въвежда единна писменост с цел да помогне за бързото европеизиране на империята си. Новите шрифтове, изработени от холандски майстор, са представени с декрет през 1710. Руската кирилица продължава развитието си, като използва графичните достижения на латинската антиква, а в азбуката на Русия, наречена “гражданска”, се въвеждат и малки букви.
През Средновековието и в началото на Възраждането малкото книги, издавани на български, използват църковнославянската писменост. Едва в средата на XIX век започва внасянето на граждански шрифтове от Русия и Европа. След няколко езикови реформи в България се установява окончателно количеството графични знаци – 30 на брой, и започва да се работи за тяхното графично усъвършенстване. Във втората половина на XX век, благодарение на усилията на редица български художници, се достига до съвременния вид на българската форма на кирилица.

https://www.bgonair.bg/a/10-magazine/70942-zashto-evropa-polzva-ruskata-a-ne-balgarskata-kirilitsa

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, sir said:

Няма нужда някой тук във форума да открива топлата вода. Надписите са от 13 век от Новгород и съответно нямат никакво отношение към "най-древното изписване на тая азбука".

Спри се вече с тоя спам, какво ще кажеш?

525px-Bb199.gif

Ще кажа само че на някой хора им липсва наблюдателност.. Наистина тия надписи са от 12-13 век.. Това все пак са от стари ръкописни надписи с особено изписване на буквите.  От лявата страна а и изобщо начина на изписване на буквите от тоя младеж Онфим (някой го превеждат също като Антим)  - та лявата страна от тия надписи е много наподобяваща на древните руни. Можете да разпознаете множество букви които по начин на изписване наподобяват на прабългарски руни.. Доколко има такова съответствие тук в момента няма да се спирам..

Сега обаче за дясната част на рисунката.. Официалното разчитане (топлата вода) е:  "Поклон од Онфима ко Данилъ . "  Следва стандартното при заучаване на азбуката: "Аз БъГе  ...." 

 

Обаче аз смея да твърдя че въпросния младеж Онфим е бил с чувство за хумор.  По начина по който той е написал  "Поклон од Онфима ко Данилъ . " вижте как са разделени буквите по групи.. Възможно е и следното прочитане:

"По клоно има Кода , има "  ... Тоест на клона на дървото има котка...  Това разчитане разбира се би било тотално погрешно ако въпросният младеж не беше нарисусвал котката на тая рискуна,  а котката си има глава и уши че дори и мустаци за котка.. има си и опашка, завъртяна на спирала..

Това животно може и да е кон, но тогава това което са мустаци на котката биха били копие, насочено срещу ездача... Затова аз съм по-склонен да го разглеждам за котка.. 

Кое ме кара най-верче да поддържам това твърдение:  разделянето на думите по срички.. Онфим е заложил двойнствен смисъл и за по-сигурно че ще го разберат е направил и рисунка.

 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, makebulgar said:

И тези неща именно правят разликата между учения и обикновения консуматор на наука. За обикновения консуматор на наука може да се твърди, че е вярващ в науката, но за учения правещ науката подобно твърдение е смешно и недопустимо. 

Учените се водят от вяра във фактите и вяра в научния метод. Тоест, пак вяра.

Да не говорим пък за хипотези/теории като тези за Голямия Взрив или тъмната материя,
които са основани не на факти, а предимно на вяра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, gmladenov said:

Учените се водят от вяра във фактите и вяра в научния метод. Тоест, пак вяра.

Е фактите са си факти, и ако са доказани научно учените не вярват в тях, а ги приемат. Тоест сигурни са в тях и могат да цитират източниците, които са ги доказали и могат да проведат експеримент, чрез който да убедят хората, че фактите са достоверни. Тоест тук не говориме за сляпа вяра и думата вяра по отношение на фактите използавани от учените е недопустима. Твърдението, че учените са просто друг вид вярващи, е манипулативно и е логическа заблуда. 

Вяра по отношение на фактите може да има единствено при обикновения консуматор на науката, който се доверява на мненията и доказателствата на учените относно фактите, но сам не може да ги докаже и не може да цитира точните проучвания, тъй като не е учен в конкретната сфера. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 44 минути, makebulgar said:

Е фактите са си факти, и ако са доказани научно учените не вярват в тях, а ги приемат.

Нека уточним в случая, логическите заблуди, за да няма заблудени...

Според логиката, можеш ли да приемеш нещо в което не вярваш/повярваш?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, skiahtro said:

Нека уточним в случая, логическите заблуди, за да няма заблудени...

Според логиката, можеш ли да приемеш нещо в което не вярваш/повярваш?

Еее, айде стига де ! С мъка и скръб трябва да се съглася с Макебулгар,  в много от случаите не му се отдава логиката, но тук ....................няма какво да се промени в мисълта му, точна е !

 Да те питам теб, .......... като  знам какво си учил и скакво се занимаваш ............. със сигурност доста често ти се налага да повярваш в нещо в което не вярваш. 

         Още не мога а си обясня твоето поведение, да не би да правиш експеримент? :D

 В последно време почна да ме стяга шапката и не ми се живее в тоя тесен свят, а и съм си свършил работата с обезпечяване на подопечните ми лица и обектодейности за близките............ поне 100 години😷. Помниш ли едно време ..искаше кораб с платна иииииииииии, под знака на Анархия............, е сега е времето кога аз искам !.........., има ли го още в теб?

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, laplandetza said:

Да те питам теб, .......... като  знам какво си учил и скакво се занимаваш ............. със сигурност доста често ти се налага да повярваш в нещо в което не вярваш. 

Да те питам теб, ако повярваш в нещо, значи ли че не му вярваш?

За разсъжденията си ползвай чиста логика, избягвай субективни впечатления/вяра, които могат да бъдат грешни!

Мисля, че сте изпаднали в голяма логическа заблуда...😉

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, skiahtro said:

Да те питам теб, ако повярваш в нещо, значи ли че не му вярваш?

За разсъжденията си ползвай чиста логика, избягвай субективни впечатления/вяра, които могат да бъдат грешни!

Мисля, че сте изпаднали в голяма логическа заблуда...😉

Няма заблуда. Елвис е мртъв, но ти Вярвш ,че той е Безсмъртен. Обаче един безалкохолен ден ( за теб са всички дни, а за мен........30 февруари:D ), изравят от бордеите едно мумифицирано трупче на бял мъж с големи дрехи, гигант с момифицирани ребърца в устата и търкаляща се бутилка край него на която пише , Заянмоя единствен, любим Бог Елвис, ........от ...................Мама !

Вчрваш, Невчрваш, все тая лаком алкохолен г....з , Елвис затрива !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, tantin said:

525px-Bb199.gif

Сега докато гледам космонавтите разгледах лявата рисунка...Доколкото видях е издраскана някой преходен вариант на Азбуката но е интересно, че първо буквите–знаците- и после произношението им....Това за първи път виждам, някъде да е дадено произношението на дадената двугласна.  Ако предполагам, че първият знак е A защото следващите са Б,В,Г, тогава от средата еписано след обратен / знак следващите БА, ВА, ГА, ДА.....Значи тогава произношението на съгласните се е учило с А. Не е било както сега, с Ъ. Интересно....

Link to comment
Share on other sites

Преди 20 минути, laplandetza said:

Помниш ли едно време ..искаше кораб с платна иииииииииии, под знака на Анархия............, е сега е времето кога аз искам !.........., има ли го още в теб?

Оказа се, че кораба е най-лесно постижимото, от това което искам..🙂 Човек най-трудно бяга от отговорностите които си поставя сам. Цял живот съм се борил, да бъда независим от друг и накрая се оказах зависим, от това което съм създал сам...🙂

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, skiahtro said:

Оказа се, че кораба е най-лесно постижимото, от това което искам..🙂 Човек най-трудно бяга от отговорностите които си поставя сам. Цял живот съм се борил, да бъда независим от друг и накрая се оказах зависим, от това което съм създал сам...🙂

Ти го описа и при мен............., в  живота на някой друг ще е,..............нищо не е загубено, Денонът е тук !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, laplandetza said:

Ти го описа и при мен............., в  живота на някой друг ще е,..............нищо не е загубено, Денонът е тук !

L'arca Di Noè

.

Un volo di gabbiani telecomandati
e una spiaggia di conchiglie morte
nella notte una stella d'acciaio
confonde il marinaio
strisce bianche nel cielo azzurro
per incantare e far sognare i bambini
la luna è piena di bandieri senza vento
che fatica essere uomini
partirà

la nave partirà
dove arriverà
questo non si sa
sarà come l'Arca di Noè
il cane il gatto io e te
un toro è disteso sulla sabbia
e il suo cuore perde kerosene
e ogni curva un cavallo di latta
distrugge il cavaliere
terra e mare polvere bianca
una città si è perduta nel deserto
la casa è vuota non aspetta più nessuno
che fatica essere uomini

 


partirà
la nave partirà
dove arriverà
questo non si sa
sarà come l'Arca di Noè
il cane

il gatto io e te

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...