Отиди на
Форум "Наука"

Кой създаде българската писменост?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 13 часа, Skubi said:

Сега докато гледам космонавтите разгледах лявата рисунка...Доколкото видях е издраскана някой преходен вариант на Азбуката но е интересно, че първо буквите–знаците- и после произношението им....Това за първи път виждам, някъде да е дадено произношението на дадената двугласна.  Ако предполагам, че първият знак е A защото следващите са Б,В,Г, тогава от средата еписано след обратен / знак следващите БА, ВА, ГА, ДА.....Значи тогава произношението на съгласните се е учило с А. Не е било както сега, с Ъ. Интересно....

Не мисля че е било така. Ако се вгледаш по-внимателно ще забележиш че, азбуката първо е спрягано с "А", след това с "Е", след това с "И" и по-натам следите се губят. Вероятно това е било някакъв вид помагало или упражнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 166
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 часа, БатеВаньо said:

Вероятно това е било някакъв вид помагало или упражнение.

Ами то си е точно така и това е описано в съответните научни публикации. Даже в Уикипедия си го пише за какво точно става дума и там е цитиран най-големия авторитет по новгородските грамоти Зализняк:

Конечно, большой интерес представляют ученические упражнения, в небольшом количестве дошедшие до нас, которые показывают, как проходило школьное обучение. Это явно были не школы в нашем понимании, а кружки, которые собирал некий учитель, попросту говоря, взрослый грамотный человек. Нам досталось целых 10 упражнений, которые за один раз потерял мальчик Онфим в ХIII веке. Бежал домой, видимо, все выронил, так что они все лежали рядом. Часть – его рисунки, которые очень помогли, потому что специалисты по детским рисункам установили, что писавшему было 6-7 лет. Мальчика учили писать, так что у нас есть и тексты, писанные его рукой. Подписался он несколько раз, поэтому мы знаем, как его звать: Онфим.  Например, одно письмо полностью звучит так: «Поклон от Онфима ко Даниле» – и это всё. Эти грамоты Онфима обошли весь мир, они очень известны. Часть из этого десятка потерянных грамот – это азбука и полный набор слогов. Всё акку­рат­но прописано, Онфим явно списывал с того, что учитель наказывал списать с образца.

Но явно това не пречи тук да се развиват фантасмагорични конструкции от страна на едно лице, което без никакво преувеличение и без извинение осра целия форум с клоунщините си. 

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, sir said:

Но явно това не пречи тук да се развиват фантасмагорични конструкции от страна на едно лице, което без никакво преувеличение и без извинение осра целия форум с клоунщините си. 

И това го казваш дори без извинение? Пълен Нещастник!

Най-малкото от уважение към останалите съфорумци ти не би трябвало да използваш подобен език.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е частен форум, управляван от частна организация или фирма.. Някой от модераторите са пристрастни или пък са на заплата при работодателя си.. Тъй че да говорим за безпристрастно и точно модериране или упражняване на контрол тук и дума не може да става.  Нямам намерение да подавам оплакване срещу Сър-а.
Нямам намерение и да публикувам сериозни материали тук, защото не му е тук мястото за публикации.. Има си сериозни места за издаване на научни трудове.. Тук е мястото за разговори и дискусии. А това което въпросния "Сър" прави е най-долна форма на дискриминация... Няма смъсъл да се оплаквам от него.. Знаете защо.  Не съм забелязал някой да поднася извиниения при "сгрешаване". Въобще нивото на някои от тези дискусии наистина е паднало прекалено, но не заради "фантасмагориите", а заради липса на култура и уважение.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"ДеДо Либен реагира на това"  ..

image.png.df2b0d3f4be87d81fbd791d0064be208.png

ДеДо Либен-е, наистина ли одобряваш това което написа "Сър-а", в последното му изречение?  Ако имаш съвест и уважение към форума и останалите участници би трябвало да го махнеш тоя "Лайк" !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хората които уважават правилата, реда, добрите обноски - не се впускат в персонални атаки при това без да са провикирани или предизвикани с нищо.. Учудвам се за какво е подобно настървение с което хора като Сър-а се впускат да преследват неудобни или не знам по-какви си причини?  Светостта на науката, поддържане на чисти идеи и прочие не може да бъде оправдание за да тръгнеш да преследваш или да дискриминираш някого.
Срам за такива като вас Дедо Либене, дето подкрепяте агресията !!! Ръкопляскате и си мислите че правите услуга на агресорите..  Да показваш че "харесваш" неуважението на правилата е недостойно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

image.thumb.png.fb9a12640d81978805f188902329e6ac.png

Янков, и ти ли заставаш зад думите на Сър-а?
Смяташ че това е речника и обноските, с които трябва да си служим в тоя форум?  Много "достойно" мнение изказа със подддръжката ти към Съра!  Имах по-добро мнение за теб! Разочарова ме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

image.thumb.png.fb9a12640d81978805f188902329e6ac.png

Янков, и ти ли заставаш зад думите на Сър-а?
Смяташ че това е речника и обноските, с които трябва да си служим в тоя форум?  Много "достойно" мнение изказа със подддръжката ти към Съра!  Имах по-добро мнение за теб! Разочарова ме.

Към всеки един член на този форум първоначално подхождам с едно и също уважение. След това не зависи от мен какво ми е уважението, което имам към съответните членове на форума, а зависи от тях.

 Може реакцията на Sir да е изразена в по-остра форма от общоприетото, но те съветвам да се замислиш над думите му.

 Освен това, в поста на Sir има и други неща, които пренебрегваш. Няма нужда да ги цитирам и сам можеш да ги прочетеш отново.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Янков said:

Към всеки един член на този форум първоначално подхождам с едно и също уважение. След това не зависи от мен какво ми е уважението, което имам към съответните членове на форума, а зависи от тях.

 Може реакцията на Sir да е изразена в по-остра форма от общоприетото, но те съветвам да се замислиш над думите му.

 Освен това, в поста на Sir има и други неща, които пренебрегваш. Няма нужда да ги цитирам и сам можеш да ги прочетеш отново.

Значи с 2 думи продължаваш да поддържаш използването на такъв речник и вместо да се разграничиш от поведението на Сър-а си склонен да го насърчаваш и да му ръкопляскаш? Браво Янков, браво! Много смела и достойна гражданска позиция избра в случая!

 

(Поздравления и за Thorn !  Не искате да оставите другарчето в мръсотията дето сам си забърква..  Смятате че трябва с по-здрава ръка да се действа спрямо "неудобните" . )

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, tantin said:

Значи с 2 думи продължаваш да поддържаш използването на такъв речник и вместо да се разграничиш от поведението на Сър-а си склонен да го насърчаваш и да му ръкопляскаш? Браво Янков, браво! Много смела и достойна гражданска позиция избра в случая!

Забрави го Съра, гледай си твоя хоризонт, така все едно  няма сържон:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, laplandetza said:

Забрави го Съра, гледай си твоя хоризонт, така все едно  няма сържон:D

Аз въобще не му обръщам внимание на сър-а, но той ходи след мен и пише неща, дето на нормални хора с естетическо чувство ще им се погади.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Янков said:

 Може реакцията на Sir да е изразена в по-остра форма от общоприетото

Даже ми е много мек тонът, ако питаш мен. :) Мразя да се самоцитирам, ама ето какво съм му писал на тоя още на 22 ноември миналата година: "И най-добре си отвори собствена тема и си задай там какво да се дискутира. Това прехвърчане от тема в тема само разводнява нещата". Т.е. тонът ми си е бил съвсем нормален, но вече сме половин година по-късно, лицето за това време натрупа кажи-речи два пъти повече мнения от мен (дето съм се регнал тука преди 9 години), ама полза някаква да е имало? Впрочем, даже не съм аз първият, който използва звучния глагол "осирам" по отношение на писаниците му:

On 25.05.2020 г. at 18:22, vvarbanov said:

Щом постваш нещо трябва да го четеш сам !!!Няма нужда да осираш навсякъде.

Точно пък vvarbanov поне няма как да бъде обвинен, че играе комбина с мене, за да преследва бедния тантинчо. :)

Вижте сега, това лице не просто осра целия исторически раздел (за другите не знам, понеже не ги посещавам), то направо го омаза. Здравата и отвсякъде. Преди известно време беше баннат от форума някакъв потребител, задето твърдеше, че хрониката на Теофан била фалшифицирана или нещо подобно. Поставиха му се ултиматуми, крайни срокове да си доказва твърденията и какво ли още не беше. За едно-единствено твърдение. Това лице тантин за няколко месеца изсипа тука неизброимо количество измислици и тъпотии, нещо крайни срокчета, това-онова, да вземе да си докаже твърденията? Или вече не сме форум Наука и се толерират всякакви псевдонаучни алабализми и откровени тъпни, стига да въртят брояча на мненията?

Какво "научихме" от тоя индивид дотука? Че руската дума "гора" не значела планина, ами гора. Че в българския език имало много мансийски думи. Че римляните знаели за събития от другия край на света, понеже етруските имали някакви мистични знания, които им били предали. Че имало находки на финикийски монети в Америка. Че Европа била робовладелска. Че сарматските езици били от групата на кюрдския (каквото и да значи тази нелепица). Че първият тюркски съюз бил от преди новата ера и прабългарите били от първите, които влезли в него. Че прабългарите си маркирали гробовете - тука е невероятно, но даже беше представил и "доказателство" под формата на някакви татарски гробове от 15 век или нещо такова. И така нататък, и така нататък. Много неща съм ги забравил вече, а и бях го сложил на игнор по едно време, но ако се разрови човек, сигурно още два пъти по толкова ще излязат, при това без да включваме безбройните му псевдолингвистични буламачи. Някакви докази нещо някой да е видял на което и да било от тези твърдения? Или, казвате, няма проблеми - то дребни работи, пък и той набързо прехвърча на друга вълна, та нещата минават и заминават. Аз лично подобен спамър не съм виждал никъде из интернет пространството.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, sir said:

Даже ми е много мек тонът, ако питаш мен. :) Мразя да се самоцитирам, ама ето какво съм му писал на тоя още на 22 ноември миналата година: "И най-добре си отвори собствена тема и си задай там какво да се дискутира. Това прехвърчане от тема в тема само разводнява нещата". Т.е. тонът ми си е бил съвсем нормален, но вече сме половин година по-късно, лицето за това време натрупа кажи-речи два пъти повече мнения от мен (дето съм се регнал тука преди 9 години), ама полза някаква да е имало? Впрочем, даже не съм аз първият, който използва звучния глагол "осирам" по отношение на писаниците му:

Точно пък vvarbanov поне няма как да бъде обвинен, че играе комбина с мене, за да преследва бедния тантинчо. :)

Вижте сега, това лице не просто осра целия исторически раздел (за другите не знам, понеже не ги посещавам), то направо го омаза. Здравата и отвсякъде. Преди известно време беше баннат от форума някакъв потребител, задето твърдеше, че хрониката на Теофан била фалшифицирана или нещо подобно. Поставиха му се ултиматуми, крайни срокове да си доказва твърденията и какво ли още не беше. За едно-единствено твърдение. Това лице тантин за няколко месеца изсипа тука неизброимо количество измислици и тъпотии, нещо крайни срокчета, това-онова, да вземе да си докаже твърденията? Или вече не сме форум Наука и се толерират всякакви псевдонаучни алабализми и откровени тъпни, стига да въртят брояча на мненията?

Какво "научихме" от тоя индивид дотука? Че руската дума "гора" не значела планина, ами гора. Че в българския език имало много мансийски думи. Че римляните знаели за събития от другия край на света, понеже етруските имали някакви мистични знания, които им били предали. Че имало находки на финикийски монети в Америка. Че Европа била робовладелска. Че сарматските езици били от групата на кюрдския (каквото и да значи тази нелепица). Че първият тюркски съюз бил от преди новата ера и прабългарите били от първите, които влезли в него. Че прабългарите си маркирали гробовете - тука е невероятно, но даже беше представил и "доказателство" под формата на някакви татарски гробове от 15 век или нещо такова. И така нататък, и така нататък. Много неща съм ги забравил вече, а и бях го сложил на игнор по едно време, но ако се разрови човек, сигурно още два пъти по толкова ще излязат, при това без да включваме безбройните му псевдолингвистични буламачи. Някакви докази нещо някой да е видял на което и да било от тези твърдения? Или, казвате, няма проблеми - то дребни работи, пък и той набързо прехвърча на друга вълна, та нещата минават и заминават. Аз лично подобен спамър не съм виждал никъде из интернет пространството.

 

Ти наистина премина всякакви граници.. Продължаваш с персонална атака и си мислиш че това е рамките на нормалното ? Може да е нормално за теб,  но не е нормално да го правиш на 'уважавано" масто и по такъв начин.  Благодаря че си си направил труда да проследяваш много от моите изнесени материали.. В повечето случаи са цитати.. Тук таме ще откриеш и мое мнение.. Сега не съм в настроение да спроя с теб или да защитавам това или онова мнение.. Когато е трябвало съм си отстоявам мненията, когато е трябвало да  се съглася с чужди мнения съм го правил и продължавам да го правя.. Участието ми тук от доста време се свежда само до 2-3 теми.. Нямам нито време, нито желание да се ровя в останалите теми..  Обикновенно поглеждам теми на хора , които уважавам или с които имам някакви дискусии.. С вас господине не желая нито да споря, нито проверявам вашите изяви.. Молбата ми към вас е да не влизате в моите теми и да оставите моята скромна персона на спокойствие . (щото не очаквам тукашните администратори и модератори да ме защитят и дори да ви направят заблежка). (най-много и те да сложат някой "лайк" под вашите тотални и премислени персонални атаки, на които ме подлагате ).  Уважавам мнението на болшинството и може да се каже на всички участници, но няма как да се уважават или толерират открито персонални атаки и не само това, ами дискриминацията, опит за налагане на силова цензура или не знам дори как да го нарека.. Срам за вас господине и срам за онези по-горе , дето сложиха по някои лаик под вашите долни клевети и неверни цитати дето ми правите.. Следващият път бъдете още по смел и по-твърд, да видим докъде можете да стигнете с грубостта и агресията ви.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всяко нещо, извадено извън контекста, цитирано неправилно или използвано по един порочен начин може да се нарече "клевета".

Когато се води спор по определена тема и когато участниците са наясно с вложения смисъл се провежда дискусия и в повечето случаи използваните аргументи се дават за изясняване на гледната точка.. Елементите от една дискусия не могат да бъдат директно публикувани като завършена и подредена система от логически мисли и аргументи.. (не винаги се получава това.)  И когато някой си позволява да вади случайни аргументи, за да "очерни"  някого - как се нарича това уважаеми дами и господа?  Клеветене !! Долно клеветене..  Участието в такива дискусии е нездравословно.. За съжаление липсата на качествена модерация води до това че въпросният господин по-горе е казъл:  "Даже ми е много мек тонът, ако питаш мен. :)"  .

Не знам как би звучал той ако включи на неговият си "не-мек " тон..   Не бих се учудил ако и това се случи скоро !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отварям нета сутринта и какво чета с още замъглен поглед- кафето още не беще почнало да дейста....

 

Кой създаде българската писменост?  tantin   Преди 5 часа.

БРЕ? Събудих се. 😲😂🤣

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Tемата се е превърнала отдавна в говорилня и е на път да бъде затворена поради това. При по-качествена модерация това щеше да е вече направено и ако не е, то е защото към подобни мерки се прибягва в много крайни случаи.

Острият тон и грубите думи са нежелателни, разбира се. Ако за sir това беше обичайният начин за изразяване, а не избухване, щеше да бъде санкциониран. Само че sir е доста уважаван член на тази общност - може би tantin ще обърне внимание, че при 882 мнения той има 1763 лайка, т.е. одобрението към него е почти 200%, което в този форум е свръхизключителна рядкост и очевидно означава, че става дума за човек, който знае разликата между количество и качество и не говори празни приказки. На такъв човек аз няма да наложа санкция за изпускане на нерви, но ще го помоля за повече хладнокръвие.

А на tantin бих припомнил максимата non multa, sed multum - ако пожелае да се възползва от нейната мъдрост.

Бел. мод.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Готите имат съществен принос за създаването на кирилицата.

Линията на готското присъствие може да се проследи и по време на Първото българско царство. През втората половина на IХ век по българските земи продължава да има готи, готски анклави и готски книжовници християни. Школата на Вулфила, създадена от него в средата на IV век, в продължение на петстотин години продължава да е жива в Мизия и за това има един извор - Валахфрид Страбон, който е игумен на манастира Фулда.

Той казва, че “когато братя бенедиктини посетиха българското царство (по времето на Борис І) с учудване откриха, че в град Томи (дн. Констанца в Румъния) продължава да има библии и литургии на нашия, на немски език”. А тогава Томи се намира в географския център на българската държава и на Борис ІI, а по-късно и на цар Симеон.

Но още преди това имаме податък и той е в житието на св. Кирил - според текста той посещава Крим - има мисия при хазарите и тогава открива евангелие и псалтир с “роски букви” (или рушки, руски).

За тези “роски букви” има дълъг спор дали са готски, или някакви други, докато преди няколко години руският археолог Андрей Виноградов откри графити с азбуката на Вулфила и на готски език върху камъни от базилики в Крим от IХ и Х век. Така вече може да бъдем сигурни, че свети Кирил в Крим открива готската писменост и готския превод на Библията на Вулфила.

А след това неговите ученици, когато създават кирилицата у нас, имат около себе си като автохтонно християнско население готски общини с духовници с традиция от няколко столетия.

По този начин може лесно да се обясни и защо точно тези писмена, а не глаголицата се налагат масово по българските земи - просто са приличали много на вече употребяваната от столетия в района готска азбука.

А в самата кирилица има няколко букви и най-вече буквата “Б”, която графемно много наподобява на тази на Вулфила. Друг много важен критерий са имената на буквите. Единствено и само в готската азбука и в кирилицата и глаголицата първата буква се казва “ази” - при нас в славянската азбука е “ази”, а при Вулфила е “азе” - дума, с която се назовават боговете на готите.

Втората буква при Вулфила носи името “бирканен”, което значи брези, но означава и дървета изобщо. В кирилицата втората буква се казва “буки”, което значи букове, но също означава и дървета. Другата податка в българския език е самата дума “буки” за буква, което е директна заемка от готски.

У Черноризец Храбър в неговия трактат “За буквите”, когато става въпрос за младите ученици, които учат азбуката, той говори за “букарчетата” - младите книжовници, а всъщност на готски “букарайс” (букар в ед. ч. на готски) означава книжовниците. Тоест думата букар и в двата езика - и на готски, и на средновековен български означава книжовник - още едно доказателство, че и едните, и другите книжовници са работили съвместно през IХ век.

“Ако на ученици в началното училище се даде следното упражнение - азбуката на Вулфила, гръцката азбука и кирилицата една до друга, да кажат между кои две има най-големи съвпадения, и веднага ще се види, че между готската и кирилицата. - обяснява д-р Милев - Защото има няколко букви, които съвпадат в готската азбука и в кирилицата, а ги няма в гръцката. За да не минаваме в друга крайност обаче, трябва да кажем, че и двете са направени въз основа на гръцката азбука, на гръцкото унциално писмо.

Това, че създателите на кирилицата ползват готската азбука на Вулфила, не значи, че не са ползвали и гръцкото унциално писмо. И това е нормално - когато човек прави нещо ново, винаги ползва няколко модела, които компилира.

Това е една позната азбука и чисто практически учениците на Кирил и Методий виждат, че азбуката на Вулфила е много по-лесна за усвояване от учениците, отколкото глаголицата, която трудно се пише и трудно се чете.

Затова кирилицата се налага тук заради близостта ѝ до готската азбука и поради немалката част от готско население в новата българска държава на Дунава.

Ето това е податка към цялата статия, тъй като това не са мои заключения
https://www.dunavmost.com/novini/kakvo-ni-e-zaveshtano-ot-shkolata-na-episkop-vulfila

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...