Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 18 минути, nik1 said:

Няма такова нещо. 

Разделението на властите е ясно разписано в конституциятаи в законовата ни уредба

НС нито може може да отнема прерогативите на правитеството, нито да го задължава да извърши нещо, което е от компетенциите му.

НС може да гласува какво да извърши или не (да ми забрани) за дейност която е в компетенциите на правителството, но правителството не е длъжно да го изпълни
Въпросът  за правитвелството, ако то реши да не изпълни това което е гласувало НС не е легален , а е политически, т.е дали няма да му се иска вот на недовереие, и дали ще оцелее)

 

Да, Правителствата ни  обаче обичат да прехвърлят  топката на НС (по различни причини, дори и заради избягване на криминално преследване на членовете на МС, защото колективните решнеия на НС не се преследват), а това  е друга постановка и друга бира..

Може и така да е. Не съм юрист.

А правителството не оцеля. Има ли тогава правомощията да продължава да сключва международни споразумения от името на България? Ако въобще този казус може да мине за международно споразумение, понеже мен не ми е ясен официалният статут на т.нар. френско предложение.

Ако правителство в оставка има такива правомощия и никой нищо не може да направи по въпроса, то значи Конституцията има нужда от незабавна промяна.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 15 минути, Янков said:

Казуса става малко сложен. По принцип външната политика се определя от министерски съвет. В нормална ситуация, кабинета може да подпише текста и да изправи НС пред свършен факт. Обаче правителството е в оставка поради гласуван вот на недоверие. Доколко би било законно едно подобно действие, вече е съвсем друг въпрос.

Мислете концептуално

Може ли една страна (конктретно България) да остане без изпълнителна власт?
 

Има, съществува  алтернатива на правителство без НС , но няма алтернатва в която задълженията на  Правителството да се изпълват от НС или  Президент

(Не записана в законите ни и в Конституцията ни)

Тогава, принципът  който съответства на тази конструкцията е: "Докато не е избрано друго/ново правителство, старото все още е действащо"

За улеснение: Казуса  е подобен на този: "Работодателя ти дава предизвестие,"

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, nik1 said:

Мислете концептуално

Може ли една страна (конктретно България) да остане без изпълнителна власт?
 

Има, съществува  алтернатива на правителство без НС , но няма алтернатва в която задълженията на  Правителството да се изпълват от НС или  Президент

(Не записана в законите ни и в Конституцията ни)

Тогава, принципът  който съответства на тази конструкцията е: "Докато не е избрано друго/ново правителство, старото все още е действащо"

За улеснение: Казуса  е подобен на този: "Работодателя ти дава предизвестие,"

На пръв поглед е така. Не съм юрист, но доколко правителство с гласуван вот на недоверие разполага все още с пълните правомощия да управлява държавата, или те са ограничени по някакъв начин? И могат ли определени решения на кабината, да станат юридически атакуеми? Все пак не става въпрос за правителство което си е подало оставката, а на такова от което доверието да управлява страна е свалено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, Янков said:

На пръв поглед е така. Не съм юрист, но доколко правителство с гласуван вот на недоверие разполага все още с пълните правомощия да управлява държавата, или те са ограничени по някакъв начин? И могат ли определени решения на кабината, да станат юридически атакуеми? Все пак не става въпрос за правителство което си е подало оставката, а на такова от което доверието да управлява страна е свалено

Длъжно е по закон да си изпълва задълженията (няма кой друг)

Цитирай

 

Все пак не става въпрос за правителство което си е подало оставката, а на такова от което доверието да управлява страна е свалено


 

Казусът е подобен на този: "не си изпълваш задължения, работодателят ти дава презивестие ; по време на протичане на срока на презизестие обаче ти си задължен да ги изпълняваш

Дали това е правилно, не знам..
Има съображения които не виждаме (по скоро вие спорещите), например че преди деа се намери заместник, изгонването на  работника и служителя може или направо ще доведе до спиране на процеса..

Как може една държава да фунскионира без Правителство или с Правитеслвто с орязани правомощия   (и по важното - кои точно да орежем и на какъв принцип да ги избираме?)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, nik1 said:

Как може една държава да фунскионира без Правителство или с Правитеслвто с орязани правомощия   (и по важното - кои точно да орежем и на какъв принцип да ги избираме?)

Служебните правителства назначавани от президента са с ограничени пълномощия. И както виждаш, държавата си функционира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, Янков said:

Служебните правителства назначавани от президента са с ограничени пълномощия. И както виждаш, държавата си функционира.

Не става така.  Президентът няма  "правителство в сянка", което е готово във всеки момент да влезне в длъжност

За да състави каквото и  да е правителство трябва време, а  през това време някой трябва да изпълнява  функциите.

За това  говорим (и с теб двамата) , това  е казуса, а не "какъв да е следващия кабинет"..

----------------------------------

Има една хипотетична  алтернатива на сегашното състояние

При двупартийна/двуполюсна система, с действащ кабинет на опозицията (правителство в сянка), който при гласувано недоверие  на кабинета на управляващите, моментално е на  да си влезне в ролята..

---------------------------------------------------------

Това е от мен. Спирам за сега участието си..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, sir said:

Ако Макрон тихомълком е направил някакви промени, при положение че вече официално приехме предложението му, то тогава напълно бих подкрепил оттегляне от цялата схема и поддържане на ветото.

Но нека първо видим подробности.

По същество разлики, май, няма. Само разтягане на локуми, за да може да се продаде по-лесно на фиромската публика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако новината на тези сърбомани е вярна, то тогава много сериозна геополитика е играла в случващото се. Което, съвсем леко, ме кара да мисля, че може да е направена сделка ние да прилапаме фиром, а да сведем руското присъствие у нас до нула.

А в договорения списък между Борисов и заев има една голяма банка и една голяма медия.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Atom said:

Какво ще рече тихомълком.  То по принцип така се работи с тези предложения. Изслушва едните, изслушва другите, сондира  страните членки на ЕС, които евентуално биха могли да бъдат против или да имат някакви забележки   и прави някакво предложение.  От там нататък ние направихме своите забележки и допълнения, а македонците съответно своите резерви.  Макрон ги отчита и прави корекция на предложението си.  Това продължава докато предложението стане решение или пък се отхвърли.     

Навремето с "португалското предложение" беше същото и тогава ние го отхвърлихме. За македонците не съм сигурен, но мисля, че те също го отхвърлиха. .  По същия начин ще се процедира и при евентуално бъдещо "чешко предложение"

И всичко това се гласува,за сведение

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Atom said:

Еха..... Това беше най-големия виц който съм виждал или чувал някога.  Значи викаш изгониха 70 руснаци за да ни "замажат очите" заради македонците.

А да не би случайно да не е обратното?   Въпросът с МакИдонияяя да се е ескалирал, за да НЕ СЕ изгонят 70 руснаци? Покрай изтеглянето на министрите на Слави, вот за председател на НС и вот на недоверие, пък след това опит за ново правителство и т.н.  управляващите да си имат други, много по-големи  проблеми и да "забравят" за руснаците?

На никой не му пука за руснаците,включително и на русофилите.

Преди 4 часа, Atom said:

 

Текстът на предложението няма как да е 100% същия. Може корекциите да са незначителни, може да са големи, но корекции при всички положения има. Генчовска казала,  че няма.  Не знам какво има предвид. Може според нея корекциите да не са същностни, а само стилистични с цел да прецизират текста. Нямам идея. Във всеки случай според нея няма променя и тя няма намерение да прави каквото и да е по този въпрос.  

При това положение не виждам как ще стане оттеглянето от предложението, освен депутатите да я привикат за изслушване и ако преценят, че корекциите наистина са значителни те да вземат такова решение. 

Според нея промени няма. Това значи никакви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

По същество разлики, май, няма. Само разтягане на локуми, за да може да се продаде по-лесно на фиромската публика.

Абе има някакви разлики, но не ми се виждат съществени и на мен.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2022/07/01/4364742_skopie_publikuva_obnovenoto_frensko_predlojenie_spored/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, sir said:

Абе има някакви разлики, но не ми се виждат съществени и на мен.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2022/07/01/4364742_skopie_publikuva_obnovenoto_frensko_predlojenie_spored/

За тези като мен, които ги мързи да четат брюкселски английски, едно съммари:

Ако горната новина за "Фени" е вярна, то тогава наистина е играла геополитиката, в наша полза.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, новорегистриран2 said:

Ако горната новина за "Фени" е вярна, то тогава наистина е играла геополитиката, в наша полза.

И за банки се говореше

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, bulgaroid said:

И за банки се говореше

И за телевизия, и за телеком. Дано да са поискали и още.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, bulgaroid said:

Е за кво още? 

Енергетика, 1 или 2 мола и няколко остатъчни мини. Окта не я знам дали още работи. Иначе как да бъдат изтласкани гърците?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

Не става така.  Президентът няма  "правителство в сянка", което е готово във всеки момент да влезне в длъжност

За да състави каквото и  да е правителство трябва време, а  през това време някой трябва да изпълнява  функциите.

За това  говорим (и с теб двамата) , това  е казуса, а не "какъв да е следващия кабинет"..

----------------------------------

Има една хипотетична  алтернатива на сегашното състояние

При двупартийна/двуполюсна система, с действащ кабинет на опозицията (правителство в сянка), който при гласувано недоверие  на кабинета на управляващите, моментално е на  да си влезне в ролята..

---------------------------------------------------------

Това е от мен. Спирам за сега участието си..

В случая говорим за съвсем различни неща. Това за което говоря аз е, че правителството е свалено с вот на недоверие. Не си е подало оставката.

България е парламентарна република. В този смисъл, парламента е представител на народа. Не правителството или президента. А парламента. Парламента излъчва правителство. Той. Президента има чисто фигуративни функции. Неговата работа е да връчи мандат на най-добре представителата се парламентарно сила. Забележи - не той решава на кого да го връчи този мандат, а конституцията. Затова казвам че в случая президента е фигурант. Той няма право на своеволни действия. На практика мандата да се състави правителство е на парламента. Той трябва да излъчи правителство и той трябва да го одобри. Не президент или някой друг. Това е по конституция. Той може да отмени правомощията на правителството да управлява страната. Никой друг. Отделно, ако правителството реши да си подаде оставката, парламента трябва да я одобри. В смисъл на това има решение на КС, макар и не точно по този повод. Правителството може да поиска вот на доверие от парламента и да оцелее, но подаде ли си оставката, ситуацията е различна.

И сега влизаме в "батака". Доколко едно правителстово на което е гласуван вот на недоверие има пълен мандат, или ограничен мандат на служебно правителство, занимаващо се неотложните нужди на държавата. Това не е предвидено в конституцията. От тази гледна точка, се получава ситуация, при която определени действия на правителство свалено от власт чрез вот на недоверие, от момента на гласуването в парламента и касаещи важни и обвързващи за дъпжавата въпроси, могат да бъдат обявени за незаконни от КС. В това е разликата. Едно подобно важно решение на правителство с отнет мандат, може да бъде атакувано в КС. За това говоря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, sir said:

Заляхте ни със с.-македонски клипчета. :) Дайте накратко какви са настроенията там, че не ми се гледа всичко това.

 Всички чакат като у нас,утре ВМРО-Дупе или как е там, прави митинг против договора, във форумите питат колко ще плащат и дали ще има сандвичи например,предполагат около 100 човека ,ще видим

Мицковски ги повикува сите граѓани да излезат повторно на протест!
Утре, на 02.07.2022 во 19 часот пред влада на РМ.

:oeoeoe::oeoeoe:

337249-7fa58d740e48a515be7ce7afce86264f.jpg.9b3af1ca29d3d3fd425fe72bc8816272.jpg

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, sir said:

Заляхте ни със с.-македонски клипчета. :) Дайте накратко какви са настроенията там, че не ми се гледа всичко това.

Кликни на клипчето.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...