Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 2 минути, Atom said:

Ето защо смятам, че "предложението Макрон" е супер и по-добро просто няма да има.

Това е единствено възможното, според мен, компромисно решение. Дали ще стане решение зависи само от българските политици и олигарси.

Според мен ще мине. В противен случай - "корабът на глупците" без котва.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 41 минути, Atom said:

И все пак аз съм на мнение, че въпросът не може да се реши политически.  За Европа дори и езикът да е един и същ (както босненски, черногорски, сръбски) или наистина съвсем различни (както южно и северно италианските езици) е все тази. В момента така или иначе има някакъв баланс и те не са съгласни  бюрокрацията и политиците да разбутват кошера.  

Такава връзка като език-народ-нация в Европа няма или ако има не е задължителна.  В Италия например разликата между диалектите (или езиците) е по-голяма отколкото разликите между сръбски и български.  Сръбски и български са от една под-група. И двата езика са южнославянски езици, докато северно италианските диалекти и южните са от две различни под-групи.  Т.е. говорим за близост подобна между български и руски или сръбски и чешки. При датски, шведски, норвежки  пък имаме съвсем различна картина.

При тази ситуация въобще не виждам как някой ще тръгне да регулира проблема политически.  Към настоящия момент да се очаква подобно нещо е пълен абсурд.  Да, възможно е в някакво бъдеще това да е проблем за Европа, но все пак трябва да сме реалисти. Към момента никой в ЕС не иска да се занимава политически с езикови или исторически въпроси.  

Дипломацията и политиката все пак са в рамките на реалното и възможното.  Аз например нямам нищо против да карам Ферари, но знам, че не мога да си го позволя и не си поставям такава цел. Не си поставям за цел да имам яхта за милиони, апартамент до централ-парк в Ню-Йорк и т.н.  

Тези неща са така. Никой не се занимава с тях на политическо ниво, изключвайки разни местни патреоте. Всичко тече на ниво наука, по-конкретно лингвистика, както си му е и реда в съвременна Европа.

Мисълта ми е, че с.-макетата ще продължат да се плюнчат именно на политическо ниво. Така ми се струва и не виждам изгледи да се откажат. Ако тази ми прогноза се сбъдне, то тогава какво ще правят европолитиците?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Б. Киров said:

Ами тогава от какъв зор България ги слага в преговорния процес /езикови и исторически въпроси/ за приемането на Македония в ЕС, който, както се изрази един колега е повече "митнически съюз", отколкото политическо формирование. За какво тогава са тези 120-страници разпалени дебати?

Като гледам, за 120 страници още не сте разбрали какъв е проблема. Това, което РСМ иска, е езиковите и историческите спорове между РСМ и България да се считат за решени с подписа на България за начало на преговорният процес на РСМ с ЕС. Един вид служебна победа. Френското предложение ги отряза. Независимо дали тези въпроси ще бъдат решени преди окончантелното присъединяване на РСМ към ЕС или не, тези въпроси остават отворени. И в това е победата на българската дипломация. И затова на макетата не им харесва френското предложение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Янков said:

Като гледам, за 120 страници още не сте разбрали какъв е проблема.

Аз съм си един човек в единствено число. Не сме "ние". Аз лично съм разбрал, а с Вас диалог нямам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, sir said:

Мисълта ми е, че с.-макетата ще продължат да се плюнчат именно на политическо ниво. Така ми се струва и не виждам изгледи да се откажат. Ако тази ми прогноза се сбъдне, то тогава какво ще правят европолитиците?

 

Сигурно ще продължат.  С много по-голяма сигурност обаче на политическо ниво В ЕС ще ги отрежат и то много яко. Просто ще им кажат да не ги занимават с глупости.   

Ето ти например картинка за романските езици:

1024px-Romance-lg-classification-en.svg.

 

Виж, че северно-италийските диалекти генетично и еволюционно  са в една под-група с разни диалекти от Франция и Иберия, докато тези от централна и Южна Италия са в съвсем различна под-група.   Мислиш ли, че Северната лига и разните му други организации не са опитвали да използват това като политически довод?  При това те наистина имат основания. И не само езикови, но и културни и исторически.  На всички тези нива например ние и сърбите (за македонци изобщо няма смисъл да се говори)  имаме много по-близки отношения, отколкото северна и южна Италия.

E, и?  И нищо. За европейските политици и бюрократи тези доводи не са доводи и толкова. Резачка и пълно игнориране.  

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, skiahtro said:

🙂

Не се сърди... Не си ли съгласен, че човек все от някъде трябва да започне?

Чувал съм за руските, но мисля че от тях най-малко трябва да се оплакваш...😉

М/у другото без майтап от Карл Май, може да научиш много, за онова време и немеца, стига да мислиш...

Погледни и идеите на Якоб Фалмерайер! Нищо случайно няма.

Като прочетеш Кара Бен Немзи, после Фалмерайер, после Хитлер, после за ECMI, ще направиш връзката...😉

Да започне какво? Да измисля нова история за да прикрие старата? Румънците са общ проект с различни интереси на различни сили, като почнем от унгарците с австрийците и стигнем до френско руската идея за възраждане на Рим, даже фанариотите и турците участват под някаква форма. Сръбския проект възниква на местна основа с Предначертанието на Гарашанин, продължено от Милош Милоевич и най-вече от Стоян Новакович, което след 1884г е подкрепено от Русия и става основна доктрина и на Русия за Западните Балкани, и вече през 1917г е подкрепено от Франция чак до края на ВСВ, в комбинация с СССР,за който то остава основно и досега, и е залегнало във вижданията на Дугин и оттам и на цялата руска политика. При гърците МЕгали идеята за наследието на Византия заложена от фанариотите и подкрепена от Русия и Англия става доктрина на гърците чак до наши дни. Кой остава ? Албанците.там може да намериш някаква немска следа, но е всъщност австрийска. Друго няма, ние доктрина никога не сме имали. Какво да науча, каквото ми е трябвало съм го научил. Ние винаги сме били обект на руска експанзия с цел присъединяване, дали като Задунайска губерния или нещо друго няма значение. И това естратегическа задача на руската политика от от средата на 19век. Ама ти ми разказваш за романите на Крл Май и влиянието им върху Хитлер, а мерси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Янков said:

Всъщност, ние сме им го признали. Само че сме им признали език който съществува от 1945 год. Но те искат да им признаем език съществуващ отделно от нашия през цялото време, език за който е създадена Кирилицата и език на който е създадена цялата старобългарска литература от Преславската и Охридската книжовни школи. Аз лично нямам нищо против да им признаем език и от 1400та година, но от там назад линията става кърваво червена.

То не е въпроса дали сме признали а определението за езика. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Atom said:

ДА - може и така да се каже.  Няколко пъти писах вече, че според мен вето-до-дупка (или супервето както го наричаш ти) за момента няма алтернатива.  Целта на ветото не е да решава проблеми, а да създава проблеми - да сее раздор в обществото ни и да формира още една разделителна линия.   За да се елиминира тази цел, то трябва да остане до момента в който наистина се изгради национална позиция и национална политика.  Политика която да е консенсусна и ясна за всички основни политически субекти и да се следва независимо от това кой е на власт и кой в опозиция.  

Ясно е, че  при всички положения ще има някакви кресльавци, които няма да приемат каквато и да е политика. Те трябва да си останат обаче в рамките на допустимото за кресльовци - 5, максимум 10% в спокойна обстановка, а в екстремни ситуации делът им да не надхвърля 20%.  Само в този случай политиката наистина може да се приеме за "национална".

В момента случаят не е такъв. Наистина парламентът прие предложението Макрон със 70% от гласовете на депутатите, но това не е равносилно на 70% одобрение от обществото.  Все още нямаме подписан протокол, а там със сигурност ще вървят пазарлъци.  Какъвто и да е окончателния текст, той ще намали още повече поддръжниците, защото  при всички положения ще има такива които няма да го харесат.  Накрая ще се разделим 50 на 50 и в крайна сметка ветото ще е изпълнило истинската си първоначална цел, а именно разделение на обществото.

Викаш ветото не било заради българските интереси а за да ни раздели, това ли е новата опорка, майната им на историята и интересите, важното е да сме единни в какво? Или няма значение единство да има. За какво, няма значение. Пак почна със свободните съчинения, проблема ви е,че ветото консолидира обществото и недоволството е масово, това,че няколко креслювци се опитват да бъдат гласа на народа не значи нищо. Пишети ги каквито искате разочарованието е тотално и това много скоро ще се чуе и види. Някой ще трябва да плати за всичко. И като гледам е цялата политическа класа.

 

Преди 6 часа, Atom said:

То това хубаво, но по отношение на езиците няма политическо решение. Политически те нито може да се признаят, нито да не се признаят. Те са такива каквито са, а относно името на самия език/диалект  по-скоро става въпрос за традиции и идентичности, а не за наука и в частност лингвистика.

С други думи това което искаме от ЕС няма как да стане и предложението на Макрон наистина е най-доброто което може да постигнем поне по "езиковия въпрос". За другите ни искания не съм компетентен и изобщо не мога да преценя дали това предложение е добро или не.

Това е сферата на историята, и може да се приеме. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Atom said:

Какъв македонизъм бе човек. Кой ти поставя условия да  приемаш, че пишеш и говориш на македонски език - ЕС, РСМ, някой друг?   Хайде стига се вкарвайте във филми.  

Такъв, с мустаци. Изискването е да се запише ,че е създаден 1945г. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Atom said:

Е, в такъв случай не остава нищо друго освен да се действа ситуативно и каквото-такова.  След като настоящите разломи са непреодолими, един повече или по-малко е все тази.  Ако не сме преминали повратната точка (от темата за демографията) може и да е за добро. Последният разлом може да е начало за някакъв катарзис. Ще отчетем поредната национална катастрофа, породена от всичките ни разломи и ще се консолидираме като нация да оцелеем. Ако пък повратната точка е премината нищо не може да се направи и лека-полека ще вървим по сценарий-2050. 

Какво друго може да се измисли? Аз по-принцип съм оптимист, но понякога само оптимизъм не стига. Все пак според мен опцията с "катарзис" не е изключена. Т.е. място за оптимизъм има.

Няма такъв филм и нищо няма да стане от това, само катаклизъм и обединение срещу общ враг могат да свършат работа, заедно с тотална чистка. Нищо друго, а и не виждам как ще се изчегърта окопалата се номенклатура, те са се укрепили по-добре и от 1944г. владеят всичко, без кръв нищо не се променя никъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, sir said:

Проблемът е, че рано или късно този въпрос трябва да бъде урегулиран. Иначе с.-македонските алабализми ще продължат и на ниво ЕС или, хайде, на ниво преговорен процес. Това е, което притеснява много хора. И тези държави и политици от ЕС, които сега си зариват главите в пясъка, рано или късно ще се сблъскат с проблема, с.-македонците няма ей така да се откажат.

Ми то друго не се предвижда.

 

Преди 3 часа, Skubi said:

До разпадането на Югославия говорехме за сърбо-хърватски. Макар и такъв език като хърватски до 18. век е нямало....НО

После с излюпването на национализмите и разни движения на национална основа хърватската интелигенция почва да измисля, сътворява хърватският език...Но така е и с румънският, тогава измислят фино-угрите. Тогава сътворяват "руската" азбука и тнт....

Дайте 2-3 генерации и ще има боснянски, македонски, църногорски, косовски и Господ знае още какви диалекти.... Ако политиката има този интерес...Почват с преписването на историята...До сега беше лесна работа с унищожаване/скриване на артефакти, чак до предатиране или преместване на мястото на намиране...Сега с генетиката въпросът става много по-сложен. Колкото и да пуфкаме с нашите балкански проблеми, повечето от западните ще се правят на балами защото всичките заедно и по-отделно си имат свои малцинствени проблеми и не им се ще да ги разпенват след годинките от тероризма в 60-70 години....Така, че.....

Еми не е баш така. Там проблема е сръбския стремеж да уеднаквят езика и те тръгват по-най лекия път , приемат хърватския за свой, и готово. Сега хърватите се борят да докажат,че е нямат общо със сърбите , а на практика езика е един и същ. Преди реформите е бил наречие на българския с леки разлики, и досега в някой райони на сърбия местните диалекти практически не се отличават от българския.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Ами тогава от какъв зор България ги слага в преговорния процес /езикови и исторически въпроси/ за приемането на Македония в ЕС, който, както се изрази един колега е повече "митнически съюз", отколкото политическо формирование. За какво тогава са тези 120-страници разпалени дебати?

За да признаят,че езика им е изкъствен, както си е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, bulgaroid said:

Такъв, с мустаци. Изискването е да се запише ,че е създаден 1945г. 

Преди 100 000 години трябваше да програмирам една станция някъде в Македония. Както винаги получих телефоният номер и звъня... Дига го един и почва да говори  на навален английски..И моят не енещо, но неговият съвсем не се разбираше...Както винаги веднага предложих алтернатива, руски или на български да говорим....Да. Съгласи се, но той не говори на български ами на славянски....Досетих се и му казах. ОК. Аз ще говоря на български а той да говори на славянски, важното е да свършим работа....Свършихме.... 🤣😂🤣

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, bulgaroid said:

Викаш ветото не било заради българските интереси а за да ни раздели

А какъв друг ефект има от ветото?  Гледай какво постига и ще разбереш каква е била целта му. 

За теб  например това, че НС прие плана Макрон е предателство.  За други това защитава  "националните интереси".  Това не е ли разделение? Утре, вдругиден или след време ще трябва да се подписва  протокола. Тогава пак някои хора ще кажат, че е ОК и защитава националните интереси, а други, че става въпрос за предателство.  Ако ще се обвиняваме взаимно в предателство,  няма да може да комуникираме нормално и ще се замеряме с обиди и л..на, това не е ли разделение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Atom said:

А какъв друг ефект има от ветото?  Гледай какво постига и ще разбереш каква е била целта му. 

За теб  например това, че НС прие плана Макрон е предателство.  За други това защитава  "националните интереси".  Това не е ли разделение? Утре, вдругиден или след време ще трябва да се подписва  протокола. Тогава пак някои хора ще кажат, че е ОК и защитава националните интереси, а други, че става въпрос за предателство.  Ако ще се обвиняваме взаимно в предателство,  няма да може да комуникираме нормално и ще се замеряме с обиди и л..на, това не е ли разделение?

Ветото гарантира българските искания, и само приемането им е гарант за напредък. Все тая дали на някой му харесва или не. Никой не можеше да направи нищо. 

Аз не вярвам някой особенно чужденец да защити интереса ми за каквото и да е, няма такъв филм. Не вярвам,че нашите искания ще бъдат отчетени справедливо и в съответствие с историческата истина, не вярвам тия дето ни управляват да защитят интереса ни, и те го доказаха на всички. 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, bulgaroid said:

Ветото гарантира българските искания, и само приемането им е гарант за напредък. Все тая дали на някой му харесва или не. Никой не можеше да направи нищо. 

И какво като ти гарантира исканията?   Дай да искаме тогава от македонците да платят по 100 милиона евро на всеки българин. Поне покрай всичко друго да има и някакъв келепир.  Ветото със същия успех може да ни гарантира и това искане.  

Исканията са безплатни, безплатно и искането ти да ги  гарантираш.  Пита се обаче какво може да получиш, а не какво ще искаш. 

Цитирай

Аз не вярвам някой особенно чужденец да защити интереса ми за каквото и да е, няма такъв филм. Не вярвам,че нашите искания ще бъдат отчетени справедливо и в съответствие с историческата истина, не вярвам тия дето ни управляват да защитят интереса ни, и те го доказаха на всички. 

Ами ето, значи ветото работи.  Искаш да гарантираш исканията си към чужденците но не вярваш  в това, не вярваш в политиците, не вярваш в не знам още какво.  Значи ветото постига целите си.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това,че управляващите са нищо и половина стана ясно и на бабите на село, но най-много ме дразнят примиренците и съглашателите дето на всички обясняват как от нас нищо не зависело, и космополитите дето са граждани на света а като дойде корона вируса се прибраха насрани. За Македония всичките антибългарски изказвания идват от точно такива, добре,че рашките си траят защото другия контингент само щеше да чака с отворена уста какво ще заповяда Митрофанова ако каже против щяха да се тръшкат до последно. Та мисълта ми е, днес слушах интервю на британския военен министър и той например заяви,че само една страна в Европа произвежда и осигурява 152 мм боеприпаси за Украйна,  а това е най-важното перо в тази война. Без тях всичко щеше да приключи досега, нито HIMARS, нито М-777, нито нищо, има такова значение, за Украйна, и тогава ми стана ясно защо Зеленски благодари на България за усилията и то три пъти.В комюникето на НАТО от миналата седмица се казва за ключовото значение на България за фланга на НАТО и обезопасяването и на всяка цена, затова завъдихме тука F-35, ако не знаете. Британия се уби да ни кани в Три морета и това е алтернатива на НАТО ако не знаете,отделно ние блокираме сръбските претенции а те не са малки. Ние сме стратегически компонент от алианса и ЕС, и всички се съобразяват с нас, нямат избор. Затова помирително пораженческите пориви ме изкарват извън нерви, можеше да държим вето колкото пожелаем, и никой нищо не можеше да направи или да ни каже, щяха да продължат да мрънкат както до сега. Можеше да изтъргуваме безплатно превъоражаване на армията, можеше да получим план Маршал, но нищо от това няма да се случи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Atom said:

И какво като ти гарантира исканията?   Дай да искаме тогава от македонците да платят по 100 милиона евро на всеки българин. Поне покрай всичко друго да има и някакъв келепир.  Ветото със същия успех може да ни гарантира и това искане.  

Исканията са безплатни, безплатно и искането ти да ги  гарантираш.  Пита се обаче какво може да получиш, а не какво ще искаш. 

Виж сега, реално не ми пука дали ще влязат в ЕС или не, даже по-добре да не влязат, както беше по-добре да не ги защитаваме когато сърбите искаха да ги окупират. Това беше огромна грешка. Искам интереса на България да се отстои а дали на някой му харесва или не, не ми пука.Без значение кой е. Ако влязат в ЕС с антибългарската риторика и действия, ще бъде стратегически провал, по-добре да не влизат, ще се рападнат до няколко години. А какво иска някой, мен не ме касае,проблема е негов. Те са си го избрали, изпълняват исканията влизат, не изпълняват не влизат, елементарно е. Като са се устремили към Европа си плащат. Същото важи за сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Atom said:

Ами ето, значи ветото работи.  Искаш да гарантираш исканията си към чужденците но не вярваш  в това, не вярваш в политиците, не вярваш в не знам още какво.  Значи ветото постига целите си

Не ме разбра,нищо не искам. Кое да работи?Как постига целите, на кое? Пак почна с тълкуването, недей, пиша буквално и не подлежи на тълкуване каквото е това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, bulgaroid said:

За да признаят,че езика им е изкъствен, както си е.

Такъв е, факт, и аз съм го писал по-напред в темата. И какво като признаят, какво следва положително за нас от това тяхно признание? Или че държавата им е създадена от Коминтерна и Сталин след ВСВ? Всички тези факти практически нямат никакво реално значение за нас като държава член на ЕС. Имаме ползи единствено да паднат границите, митата, и в перспектива да имаме една валута. Ако сме по-добре от тях като жизнен стандарт, сами ще почнат да се пишат по националност българи, за да се ползват от по-високия стандарт, тоест да идват да работят и живеят тук за по-високи заплати. Не е ли така? През цялото това време можем да си водим историческите и езикови дебати, кой ни спира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Б. Киров said:

Такъв е, факт, и аз съм го писал по-напред в темата. И какво като признаят, какво следва положително за нас от това тяхно признание? Или че държавата им е създадена от Коминтерна и Сталин след ВСВ? Всички тези факти практически нямат никакво реално значение за нас като държава член на ЕС. Имаме ползи единствено да паднат границите, митата, и в перспектива да имаме една валута. Ако сме по-добре от тях като жизнен стандарт, сами ще почнат да се пишат по националност българи, за да се ползват от по-високия стандарт, тоест да идват да работят и живеят тук за по-високи заплати. Не е ли така? През цялото това време можем да си водим историческите и езикови дебати, кой ни спира.

Ами аз не вярвам в добруването на народите след бъдещо обединение, това са фантазии, ще се намъкнат в ЕС и ще имаме проблеми за всичко с тях с непрекъснати претенции за всичко. Македонизма се захранва от омразата към България без нея той не може да съществува, съгласен ли си да изчакаш 200-300 години докато се формира нацията там? Аз не. Ще се опитват навсякъде да вакарват противоречия с нас, иначе няма как да оправдаят македонизма, омразата трябва непрекъснато да се подхранва, представи си какво чудо ще е в ЕС. Не знам как може да някой да вярва,че след като ги приемат в ЕС нещо ще се промени?! 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Б. Киров said:

Такъв е, факт, и аз съм го писал по-напред в темата. И какво като признаят, какво следва положително за нас от това тяхно признание? Или че държавата им е създадена от Коминтерна и Сталин след ВСВ? Всички тези факти практически нямат никакво реално значение за нас като държава член на ЕС. Имаме ползи единствено да паднат границите, митата, и в перспектива да имаме една валута. Ако сме по-добре от тях като жизнен стандарт, сами ще почнат да се пишат по националност българи, за да се ползват от по-високия стандарт, тоест да идват да работят и живеят тук за по-високи заплати. Не е ли така? През цялото това време можем да си водим историческите и езикови дебати, кой ни спира.

 

Няма да те разбере. Ти се прав, но всичко това важи  "Ако сме по-добре от тях като жизнен стандарт". Изглежда защитвачите на национални интереси не предвиждат подобно развитие, пък и за тях повишаването на жизнения стандарт явно не е национален интерес.  Представи си, че РСМ влезе в ЕС и изведнъж се окаже, че не нашия, а техния жизнен стандарт е станал по-висок. Тогава какво правим?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, bulgaroid said:

Ами аз не вярвам в добруването на народите след бъдещо обединение, това са фантазии, ще се намъкнат в ЕС и ще имаме проблеми за всичко с тях с непрекъснати претенции за всичко. Македонизма се захранва от омразата към България без нея той не може да съществува, съгласен ли си да изчакаш 200-300 години докато се формира нацията там? Аз не. Ще се опитват навсякъде да вакарват противоречия с нас, иначе няма как да опрвдаят македонизма, омразата трябва непрекъснато да се подхранва, представи си какво чудо ще е в ЕС. НЕзнам как може да някой да вярва,че след като ги приемат в ЕС нещо ще се промени?! 

Не знам, може и да си прав. Само веднъж съм бил в Македония и да ти кажа, не усетих у хората през няколкото дни в Скопие и Охрид някаква омраза към българите, даже напротив. А преводачката направо си го каза: "Ние хората и от двете страни нямаме нищо едни срещу други, само политиците ни скарват." Имах малки инциденти на рецепцията на хотела и в някакъв исторически музей с гида от музея, ама тия двамата бяха "служебни лица", даже ни пяха "Край Вардаро" и "Имала майка едно ми чедо" макетата в една кръчма в Охрид и ни поканиха на тяхната маса. И тука в София съм имал вземане-даване с макета, нормални хора.

Все си мисля, че като подходиш да дадеш нещо на някой нормален човек, той ще ти върне жеста като ти даде нещо, поне ако е нормален човек. политиците по принцип не са много нормални хора, но там разчитам, че интереса им да получават европейски помощи ще им изглади сърбоманските ръбове и рога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Atom said:

Представи си, че РСМ влезе в ЕС и изведнъж се окаже, че не нашия, а техния жизнен стандарт е станал по-висок. Тогава какво правим?

Сърдим се на себе си и политиците, които избираме - при равни условия да изоставаш от по-беден човек преди тези условия си е личен провал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Atom said:

 

Сигурно ще продължат.  С много по-голяма сигурност обаче на политическо ниво В ЕС ще ги отрежат и то много яко. Просто ще им кажат да не ги занимават с глупости.   

Ето ти например картинка за романските езици:

1024px-Romance-lg-classification-en.svg.

 

Виж, че северно-италийските диалекти генетично и еволюционно  са в една под-група с разни диалекти от Франция и Иберия, докато тези от централна и Южна Италия са в съвсем различна под-група.   Мислиш ли, че Северната лига и разните му други организации не са опитвали да използват това като политически довод?  При това те наистина имат основания. И не само езикови, но и културни и исторически.  На всички тези нива например ние и сърбите (за македонци изобщо няма смисъл да се говори)  имаме много по-близки отношения, отколкото северна и южна Италия.

E, и?  И нищо. За европейските политици и бюрократи тези доводи не са доводи и толкова. Резачка и пълно игнориране.  

Северната лига имаше определени успехи в изборите. И днес също има - първа сила е в индустриалните региони в Северна Италия. Фламандските националисти също имат широка подкрепа. Каталуния няма смисъл и да я коментираме, имахме си и тема за събитията там. Тъй че нещата не са толкова елементарни. 

Както и да е. Рано или късно този проблем ще изникне и ще се раздуха на европейско ниво и тогава да му мислят политиците и бюрократите. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...