Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 23 минути, Atom said:

Разбрахме се.

 

Как се разбираме за условията?

Македонската страна страна не изпълнява колко от исканията на българската страна (и поставени от кого, и кога)?

Аз очаквам  отстъпки и от македонската страна пред новото управление..  

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ще е развитието на нещата. Атом е прав че сегашните изисквания от наша страна са доста неясни и ни правят мечешка услуга. Баце и компания вече надробиха кашата, но дори и да се наложи следващото правителство да клекне, това няма да бъде пълна загуба за нас в дългосрочен план(въпреки че ще станем за резил). Сега като видях позицията на ИТН се сетих за мнението на Христо Иванов по темата, което мисля че е доста адекватно. Ето го и него : https://frognews.bg/politika/hristo-ivanov-makedoniia-strategiiata-badeshte-sreshtu-minalo-ima-niakolko-problema.html

Общо взето, колкото повече ги блокираме по пътя им към ЕС, толкова повече ги приближаваме към Сърбия, Русия и Китай. Там и без това има просръбски страсти, а и политически и медийни влияния, така че може да се стигне до един момент в който да променят плановете и да се ориентират към източния лагер. Преди време четох и че Гърция, РСМ и Сърбия се блазнят от китайски проект за свързване на река Сава с Егейско море. Ако македонците се обърнат натам, ще станат още по-големи българомразци и ще видим промяна в историографията им на куково лято.

Аз лично се надявам ИТН, ДБ и Мутри Вън да съберат достатъчно гласове за създаване на правителство(но нека не задълбаваме темата с българската политика) и да формулират нов договор с ясни изисквания, които най-вече да бъдат реалистични, а под това имам предвид да се избягват прекалено големи залъци, като "официален език на РСМ". Трябва да бъдем малко по-тактични и да направим някои компромиси. Не може да им казваме "българи сте и точка" и да очакваме те да се съгласят. Най-добрият вариант ще е ако им дадем ясен ултиматум, който могат да изпълнят без да разрушат македонскиот идентитет на пух и прах. Ако го изпълнят, тогава вече ще можем да ги пуснем и бавно и полека да се сближим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Как се разбираме за условията?

Е, условията са само за ветото. 

 

Преди 1 час, nik1 said:

Аз очаквам  отстъпки и от македонската страна пред новото управление..  

То това не е проблема, а че не знаем какво искаме. Досегашния опит показва, че нито може да формулираме исканията си, нито да ги комуникираме правилно  с македонците, нито  с партньорите. Аз затова и отворих тази тема, тъй като смятам, че досегашната ни политика по това направление е никаква или ако има такава е провалена.

- Исканията ни трябва да са сравнително кратки и ясни
- Те трябва да са приемливи за партньорите ни
- да са изпълними за македонците

Ние искаме македонците да приемат нашия исторически разказ. Това искане не отговаря на нито едно от тези условия. Не може да го поискаме директно (не е приемливо за партньорите ни, нито е изпълнимо за македонците).  По тази причина го формулираме по някакви сложни схеми, но тогава не отговаря на първото условие.

Ако си бяхме построили една спретната държава,  управлявана от върховенството на закона, а не от корупцията и шуро-баджанащина. Ако имахме една просперираща икономика, прилично образование, прилично здравеопазване и  доходи сравними с доходите на страните от централна Европа,  нямаше да има значение колко зле формулираме исканията си, а македонците сами щяха да искат "да се пишат" българи. Уви ние не успяхме да постигнем това.

Въпросът е може ли тук в този форум да формулираме някакви смислени искания които отговарят на горните изисквания и като граждани да подпомогнем разплитането на този възел. Всички имаме някакъв кръг от познати и приятели, имаме фейсбук и др. опции и може да създадем някакъв граждански глас, който да стигне там където трябва. 

Според мен искането македонците да спрат да "крадат историята ни" може да се направи така, че да отговаря на горните условия. Проблемът е, че тогава няма да имаме обща, а разделена история. Няма проблем и да поискаме "обща история" и това искане също може да се натъкми да отговаря на горните три условия. Там проблемът е, че ще трябва да участват и македонците  и малко или много да променим и нашия исторически разказ.

Или трябва да искаме нещо друго. То обаче задължително трябва да отговаря на горните три условия.

Това е единия въпрос, а другият е като граждани да имаме някаква готовност, че ще има отказ от ветото и да подпомогнем туширането на недоволството.

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Atom said:

Е, условията са само за ветото. 

Май  не се разбрахме дотук 

Облогът беше за " клякането" на бъдещото правителство,  Как ще го формулираме?

За половин година македонската страна може да изпълни поставени (те) условия и ветото да бъде свалено, без това да е "клякане" от българска страна.

Затова ако искане да дефинираме  облога, трябва да уточним: Македонската страна изпълнява искания (колко от всичйите) на българската страна (поставени от кого, и кога, защото новото управеление може да дефинира свои) - ветото отпада.. Кога има клякане и кога не? 

 

То това не е проблема, а че не знаем какво искаме. 

Вярвам че новото управление ще постави ясни искания.

Макар и исканията на старото да не толкова  неясни според мен

https://www.svobodnaevropa.bg/a/30960364.html

 

"Ние искаме македонците да приемат нашия исторически разказ".

 

Не, ето какво сме искали официално дотук. https://www.svobodnaevropa.bg/a/30960364.html 

Цялата история по спомените ми ескалира с  двата целенасочени  "фала" (удара под кръста)

- от македонска страна беше бламирана едностранно работа на комисията (Заев беше пред избори и не искаше да разбунва обществото)

- от българска  страна ВМРО се хвана за езика (вдигане на рейтинг)

 

 

Въпросът е може ли тук в този форум да формулираме някакви смислени искания които отговарят на горните изисквания и като граждани да подпомогнем разплитането на този възел. Всички имаме някакъв кръг от познати и приятели, имаме фейсбук и др. опции и може да създадем някакъв граждански глас, който да стигне там където трябва. 

Според  мен мен надценяващ форума и форумците (слагам и  себе си разбира се)

В партиите на протеста има капацитет, надвишаващ десетки пъти форумния.  Когато му дойде времето те ще трява да се разберат (и да го раплетат)

 

Няма проблем и да поискаме "обща история" и това искане също може да се натъкми да отговаря на горните три условия. Там проблемът е, че ще трябва да участват и македонците  и малко или много да променим и нашия исторически разказ.

Ето,  ти го споненаваш.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Atom said:

Там проблемът е, че ще трябва да участват и македонците  и малко или много да променим и нашия исторически разказ.

Нашият  разказ  трябваше да е променен вече (не "след", а "преди"!)

Ако това достигне  "където трябва", ще е успех за каузата..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, nik1 said:

Не, ето какво сме искали официално дотук. https://www.svobodnaevropa.bg/a/30960364.html 

Това не са точно официалните искания. Това е официалната ни обосновка какво точно нарушават македонците в Договора. На база на тази "констатация" са формирани исканията ни,  отразени в "рамковата позиция", която ти сподели тук и последващата Декларация на НС. Или обратно - след рамковата позиция тези нарушения са "намерени" за да се оправдаят новите ни искания.  В случая няма значение кое е причина и кое следствие.

Ветото ни е обвързано точно с последните два документа. То е "изпълнете нещата описани в рамковата позиция и декларацията на НС и започваме преговорите".  Твърдението ми е, че от това което се иска в тези два документа почти нищо няма да бъде изпълнено, но ветото все пак ще бъде вдигнато. Разбира се, двете страни ще намерят някакъв начин да оправдаят това действие и да го легитимират.  Ще ни кажат например, че македонците са изпълнили някое от тези изисквания или ще започнат да ги изпълняват,  или е подписана "пътна карта за изпълнението им" или нещо от този род. Каквото и да е обаче, то ще има правната стойност на Договора.

Преди 7 часа, nik1 said:

Според  мен мен надценяващ форума и форумците (слагам и  себе си разбира се)

В партиите на протеста има капацитет, надвишаващ десетки пъти форумния.  Когато му дойде времето те ще трява да се разберат (и да го раплетат)

Не става въпрос за експертиза, а за граждански глас или обществено мнение.  Сега, поне 70% (според медиите) за за твърда политика. Дето вика Sir: "Поставяме на масата за изчистване глупостите и манипулациите и чакаме насрещен отговор. Ако такъв няма или не ни удовлетворява, си тупкаме топката като пичове, докато го получим. Ние бърза работа нямаме, северномакедонците имат."   "Глупостите" към този момент са описани точно в рамковата позиция. 

Според мен преди да поставим на масата "глупостите и манипулациите" трябва да се уточним какво точно искаме ние. Под "ние" разбирам обществото, а не правителство или определена партия. Преобладаващото обществено мнение е македонците да спрат да ни крадат историята, да осъзнаят, че тя е обща за нас и за тях и да възприемат българския и прочит.  Тези неща взети "накуп" са неизпълними. От там са неизпълними или трудни за комуникация и официалните искания които поставя държавата. Официалните ни искания малко или много се опират и съобразяват с общественото мнение и когато обществото не знае какво иска  държавата дори да има  супер експерти не може да формулира ясни и изпълними политики.    

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, nik1 said:

19 век се създава българската нация

 

Преди 14 часа, sir said:

За да има "преродба" на нещо си, то значи това нещо си вече го е имало и по-рано

Цитатите които дадох и съответните линкове бяха да се илюстрират тенденциите в мисленето на македонците. Т.е. не съдържанието на самите текстове (глупостите никой не ги е отменял),  а това което е писано между редовете или не е писано изобщо. Ето още един линк: https://mk.wikipedia.org/wiki/Македонци#Истакнати_преродбеници

Ако преди "преродбата" започваше някъде през 1800г., сега "Првиот позначаен македонски преродбеник е Ѓорѓи Пулевски.". Кои ги няма в този текст? - няма ги Миладинови, Пърличев, Шапкарев, Жинзифов и т.н.  Разбира се, не става въпрос тези хора да са изчезнали изобщо от македонската история (има ги на други места в Уикипедия), а конкретно в този разказ.  

С други думи в момента гледаме някаква промяна в нагласите на македонците. Началото на Преродбата се измества значително по-късно. Вече Првиот позначаен македонски преродбеник е Ѓорѓи Пулевски, а възрожденците с ясна българска самоидентификация  започват да изчезват от разказа.

Това е някакъв резултат и реакция на натиска от България и показва, че македонците са склонни да се откажат от "кражбата на история". Ако ги натиснем, до приемането в ЕС ще са се отказали и от повечето от останалите възрожденци с ясно българско съзнание и от средновековието и от Самуил.   Разбира се, няма да бъде лесно, но не е и невъзможно.  Въпроса е това ли искаме, това ли е целта?

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, Atom said:

Според мен преди да поставим на масата "глупостите и манипулациите" трябва да се уточним какво точно искаме ние. Под "ние" разбирам обществото, а не правителство или определена партия. Преобладаващото обществено мнение е македонците да спрат да ни крадат историята, да осъзнаят, че тя е обща за нас и за тях и да възприемат българския и прочит.  Тези неща взети "накуп" са неизпълними. От там са неизпълними или трудни за комуникация и официалните искания които поставя държавата. Официалните ни искания малко или много се опират и съобразяват с общественото мнение и когато обществото не знае какво иска  държавата дори да има  супер експерти не може да формулира ясни и изпълними политики.    

И каква предлагаш да е позицията?

Формулирай я просто и ясно моля - "би следвало да искаме това/и/или онова, то е изпълнимо, и носи еди какви позли за българската старана", 

Темата е твоя, не ми подавай топката 

Цитирай

Не става въпрос за експертиза, а за граждански глас или обществено мнение.

Това,  което искаш да постигнеш, според мен изисква за няколко (много) различни експертизи - на очаквания, на обществени мнения и нагласи, на мнения и позиции на управляващите (сегашни и бъдещи) политически партии (или лидери) или съюзи

За което според мен надценяваш форума и форумците, включвам и себе си

(не включвам  теб или още един или двама форумци)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 50 минути, Atom said:

 

Цитатите които дадох и съответните линкове бяха да се илюстрират тенденциите в мисленето на македонците. Т.е. не съдържанието на самите текстове (глупостите никой не ги е отменял),  а това което е писано между редовете или не е писано изобщо. Ето още един линк: https://mk.wikipedia.org/wiki/Македонци#Истакнати_преродбеници

Ако преди "преродбата" започваше някъде през 1800г., сега "Првиот позначаен македонски преродбеник е Ѓорѓи Пулевски.". Кои ги няма в този текст? - няма ги Миладинови, Пърличев, Шапкарев, Жинзифов и т.н.  Разбира се, не става въпрос тези хора да са изчезнали изобщо от македонската история (има ги на други места в Уикипедия), а конкретно в този разказ.  

С други думи в момента гледаме някаква промяна в нагласите на македонците. Началото на Преродбата се измества значително по-късно. Вече Првиот позначаен македонски преродбеник е Ѓорѓи Пулевски, а възрожденците с ясна българска самоидентификация  започват да изчезват от разказа.

Това е някакъв резултат и реакция на общественото мнение в България и показва, че македонците са склонни да се откажат от "кражбата на история". Ако ги натиснем, до приемането в ЕС ще са се отказали и от повечето от останалите възрожденци с ясно българско съзнание и от средновековието и от Самуил.   Разбира се, няма да бъде лесно, но не е и невъзможно.  Въпроса е това ли искаме, това ли е целта?

 

Отговорът към мен ли е ?

Това не е новина. Македонската  страна винаги се е придържала към "разделената история" и сега не прави нищо по-различно

/Вижте стаитиите за Ляпчеви например- няма статия на македонски в уикипедия за Ляпчеви...https://bg.wikipedia.org/wiki/Андрей_Ляпчев Няма и за Никола Генадиев.. https://bg.wikipedia.org/wiki/Никола_Генадиев .Или за Харитон Генадиев. https://bg.wikipedia.org/wiki/Харитон_Генадиев Или за Петър Глушков( издател) https://bg.wikipedia.org/wiki/Петър_Глушков
Така е за всички видни македонски българи, които не могат да минат за етнически македонци, или македонисти просто ей така.

Също - не е описана цялостаната история и деейсност  на тези, които ги смята за "македонци", когато тази дейност или история прави връзки с българското,
Вижте например, че в македонската статия за Данаил Крапчев, не се казва нищо за това, че е бил редактор на (македоно) българските вестници, издавани в Солун- "Отечество" и "Родина"..

br40_str4-Poziv.jpg (1000×1993)

 

-------------------------

 

 

Не искаме това разбира се, искаме да се промени.

Нямам идея как - ти кажи моля  (ама ясно ако можеш)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Нямам идея как - ти кажи моля  (ама ясно ако можеш)

Не мога разбира се. Затова и поставих темата, ако може заедно да измислим нещо. За мен Македония е второстепенен въпрос. От време на време обаче тази тема възниква като проблем в България и създава вътрешни проблеми. Тази рамкова позиция и последвалото вето например са абсолютно неадекватни и не решават нищо, а напротив - създават нови проблеми за решаване (как да се излезе от ситуацията в която сами се поставихме).  

Ние си имаме достатъчно проблеми за решаване, за да си създаваме нови заради Македония. Иска ми се да имаме някаква, каквато и да е, но последователна и смислена позиция по тази тема. Да не и отделяме толкова ресурси и енергия, да не влияе на вътрешната ни политика и т.н.

"Имаме обща история" и "македонците ни крадат историята" е невъзможно съчетание. Това е шизофрения от която освен простотии няма какво друго да излезе. Крайно време е да изберем - или едното, или другото.  Разбира се изборът трябва да е с отчитане на всички последствия. Ако не може да направим този избор е по-добре да спрем да се занимаваме с историята на Македония. Да не и пречим за ЕС и да ги оставим да си пишат какъвто разказ те самите искат.  Претенциите да останат само към общочовешките ценности - човешки права, език на омразата и т.н.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 часа, Sirene said:

Общо взето, колкото повече ги блокираме по пътя им към ЕС, толкова повече ги приближаваме към Сърбия, Русия и Китай. Там и без това има просръбски страсти, а и политически и медийни влияния, така че може да се стигне до един момент в който да променят плановете и да се ориентират към източния лагер

То въпросът е ние да не се ориентираме към Русия.  Полша, Литва,  Латвия и Естония нямат  проблем с Русия, (освен чисто отбарнителни), защото в общестава  им има  съпровителни сили, какъв ще ни е проблема ако Македония стане проруска , каквато е Сърбия в момента?

Ако тук имаме/намерим силни съпротивителни сили - проблемът ни е практически е нулев. 

Това с което е Русия е заплаха за нас не е влиянието и в Сърбия (или в Македония), а влиянието и вътре в България!. Троянският кон си вкарваме самите ние, с политиците на които даваме доверие.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, nik1 said:

Това с което е Русия е заплаха за нас не е влиянието и в Сърбия (или в Македония), а влиянието и вътре в България!. Троянският кон си вкарваме самите ние, с политиците на които даваме доверие.

 

Именно. Аз затова и по-напред писах в тази тема, че "рамковата позиция" и ветото според мен са афера, инспирирана от руснаците и реализирана от тукашните им проксита.  Руснаците имат хора не само във ВМРО и "патриотите", но и сред останалите партии.  Това се вижда и от реакцията им по темата. Каракачанов скочи на Борисов и го обвини, че  "прави остър завой по отношение на Северна Македония".  Нинова пък скочи на Слави и го призова да обяви позицията си по отношение на Македония.  Тя беше още по-рязка към Борисов, като го обвини, че "полегнал на северномакедонците, предавайки и род, и отечество".  Абсолютен цирк. Малко други кризи си имаме, че да добавяме и още една.

Точно ей такива работи ме притесняват. И пак ще повторя, ако не може да измислим някаква последователна и смислена позиция по тази тема, по добре да я зарязваме. В противен случай ( като не знаем какво искаме) я руснаци, я някой друг ще я използва непрекъснато да сее раздори и да ни вкарва в излишни дебати, обяснителен режим и други подобни проблеми.

Македония и Албания и да започнат преговори нещата няма да приключат бързо. Очакванията са приемането им за пълноправни членове да стане най-рано след 10-15 години. Само си представи, че туй чудо ще продължи през следващите 15 години и през целия преговорен процес непрекъснато ще се разтърсваме от такива измислени кризи. Не, благодаря.

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Македония колко е като население? Някакви си 2 милиона

А от тия 2 милиона колко вече са се обзавели с български паспорти? - поне 200 000.

Ние щем не щем се обзаведохме с македонско или с Македонски малцинства. Щото тия 200 000 може да живеят там, може у нас, а може и из Европа.

Тази измислена държавица с население за 2-3 окръга създава проблеми не само на България, ами и на цяла Европа .

От тия новите македонци , с паспортите - достатъчно е 20 000 да се заселят да живеят където си поискат и могат да си регистрират каквито си искат македонски клубове.

Де факто - македонския проблем ще се превърне във вътрешно политически.  За момента македонците по паспорт са привидно неорганизирани, заспали. Но ако се организират - те могат да са по силни и от партията на Слави .

Ако аз пожелая да си изкарам македонски паспорт - едва ли ще ами го дадат. А български паспорт се взема лесно.  При това тези нови българи едва ли имат нашето образование, едва ли са обвързани с военна или друга служба, едва ли подават данъчни декларации и да имат някаква икономическа или социална ангажираност.

Тогава защо им подаряваме паспорти?

За да докажем че там имаме българи ли? Мерси!

Съмнявам се че при една война тези българи биха били на наша страна.

Македонците ще се пробват да лавират между Гърция, България, Сърбия, Албания. Ще ходят да Португалия, Швеция, Франция, Германия. Накрая ще идат и при папата , ще идат и в Турция , и в Москва .

Външната политика е като македонски гражданин с български паспорт. Не го знаете какъв е, не го знаете къде е. Адресната му регистрация е неизвестно къде. Доходите му - неопределени и недекларирани. 

Има ли България някаква икономическа или друга изгода от Македония? 

Навремето без ние да разберем Цветан Василев и банката му се бяха превърнали в много сериозен икономически фактор в съседната ни Сърбия.  Оказа се че Цветан си купил с парите на вложителите множество предприятия, дето вероятно и сега са си негови. Неслучайно човека забегна в Сърбия.

Вероятно г-н Василев си има вече и сръбски паспорт.

Опасявам се че такива играчи като Пеевски и Василев решават истинската ни политика и спрямо Македония. Не беловласите академици и не милионите гласоподаватели. Затворените граници - това са мита, разлики в цените, възможности за легална търговия и сериозни печалби. Отворените граници изравняват цените, изравняват стандарта на живот.

Подобно на безмитните магазини на Божков - докато има далавера някой хора ще се опитат да си пълнят джобовете, а ако е нужно отварянето на границите може и да почака още малко.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Atom said:

Точно ей такива работи ме притесняват. И пак ще повторя, ако не може да измислим някаква последователна и смислена позиция по тази тема, по добре да я зарязваме. В противен случай ( като не знаем какво искаме) я руснаци, я някой друг ще я използва непрекъснато да сее раздори и да ни вкарва в излишни дебати, обяснителен режим и други подобни проблеми.

Македония и Албания и да започнат преговори нещата няма да приключат бързо. Очакванията са приемането им за пълноправни членове да стане най-рано след 10-15 години. Само си представи, че туй чудо ще продължи през следващите 15 години и през целия преговорен процес непрекъснато ще се разтърсваме от такива измислени кризи. Не, благодаря.

 

"Това, което трябва да стане, за да избегнем катастрофа на македонската си политика, е в София да бъде формулирана спешно конкретна пътна карта за излизане от блокажа до края на годината, в която да бъдат описани съвсем конкретни искания към Скопие, които трябва да бъдат:

 

- разбираеми от евроинтеграционна гледна точка;

 - изпълними от едно правителство;

- годни за публична комуникация в София, Скопие, Брюксел и Берлин;

- измерими като конкретна реализация в обозримо бъдеще;

 - защитаващи нашия национален интерес да имаме И общо бъдеще, И общо минало.

Такава пътна карта, интегрирана с процеса на преговори, би запазила възможността ни да наложим последващ блокаж преди приключване на присъединяването, ако въпросните условия не се изпълняват по график.

Заедно с необходимите дипломатически усилия за намирането на формули за официалния език в РСМ и дефинирането й като политическа общност на територия, ограничена в рамките на държавните граници и отказ от възможността за териториални и малцинствени претенции, този списък трябва да включва неща като:

- конкретен график за изграждане на обща комуникационна инфраструктура с наш административен ресурс;

- редовни общи заседания на кабинетите и парламентите, на които да се обсъжда прилагането на договора за приятелство и другите мерки, и особено инвестициите;

- програма за общи действия в областта на отбраната и службите;

- „канон“ от общи фигури и празници, включително конкретика по ритуалното им изразяване;

- ревизия на учебниците по история в РСМ;

- изучаване на литературата на двете общности в училищата, включително в оригинал

- програми за обмен между студенти, ученици, професионалисти;

- фонд за финансиране на общи културни проекти и обмяна на културно съдържание с програма, която се обсъжда и приема на годишните срещи на правителствата;

- фонд за реконструкция и възстановяване в автентичен вид на културно-исторически паметници, с международно експертно участие; регистър на движими и недвижими културни паметници, предмет на общата история на България и РСМ;

- пълна дигитализация и съвместна кодификация на историческите документи, свързани с темата и общата история, включително на документите, които биха позволили проследяване на семейните истории;

- възстановяване на войнишките паметници;

- адекватна реабилитация на репресираните от югославския комунистически режим 1945-1991, независимо от техния етнически произход, и изплащане на финансови компенсации на тях и наследниците им.

 

Това, което на мен ми се струва особено важно, са две взаимосвързани неща:

 

1. Да бъде създаден европейски университет с лиценз от колежа в Брюж, който да има две важни мисии:

 

- да се превърне в основна школа на бъдещата европейска бюрокрация на РСМ;

-да се превърне в научен център, който да изработва общите гледни точки към историята и културата и общите стратегии в инвестициите, иновациите и планирането на политики.

 

С помощта на европейски преподаватели да възпита следваща генерация хуманитарна интелигенция на двете страни, историци, учители, бюрократи, за които общият език не е разделителна линия, а споделена общност на манталитетно ниво - защото без това никога няма да има сближаване.

 

2. В процеса на преговори и интегриране на РСМ с европейската бюрокрация, България да предостави реален експертен и административен ресурс, срещу което да си гарантира достатъчно взаимно проникване на ниво бюрократични структури.

 

Този списък е само примерен, той може и трябва да бъде продължаван и разширяван. Важното е да осъзнаем, че спешно трябва да излезем от неразбираеми за никого разговори за „необятното“, които ползват само популисти и ченгета, и да влезем в разговора за конкретните стъпки, с които да избегнем блокажа. С малко повече амбиция и прагматизъм, можем да използваме това положение за тласък в отношенията ни и дори да се превърнем в европейска история на успеха."

https://frognews.bg/politika/hristo-ivanov-makedoniia-strategiiata-badeshte-sreshtu-minalo-ima-niakolko-problema.html

 

Само да не се получи „как всегда“...

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можем ли да подозираме че икономическите отношения България-Сърбия, това са отношенията Пеевски - Василев?

Можем! И дори можем да направим икономически анализ по сектори и финансови параметри.

А как е икономическата ситуация с Македония? Има ли търговия, обмен? Или чакаме първо магистралите на Бойко? Не е ли символично факта че македонския премиер отиде да се види с вече не-премиер, ББ. ?  Опасявам се че в приятелското обкръжение на Б.Б. вече си имаме новите Пеевски - Василев. Големият проблем от прехода е мафиотизацията, обсебването на сектори: власт, пари, икономика, граници, пътища. Преди време мафиотите ни ходеха с частни армии от 20 охранители. В по-нови време се стрелят през радио и телевизия. А като започнат да падат главите - рухват бизнес империи и фалират банки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

Така е за всички видни македонски българи, които не могат да минат за етнически македонци, или македонисти просто ей така.

Също - не е описана цялостаната история и деейсност  на тези, които ги смята за "македонци", когато тази дейност или история прави връзки с българското,
Вижте например, че в македонската статия за Данаил Крапчев, не се казва нищо за това, че е бил редактор на (македоно) българските вестници, издавани в Солун- "Отечество" и "Родина"..

 

Преди 3 часа, nik1 said:

Не искаме това разбира се, искаме да се промени.

Нямам идея как - ти кажи моля  (ама ясно ако можеш)

Ако желаете да го промените това: напишете статията. Или преведете българската статия на македонски диалект.  Въпреки че не знам дали има смисъл. Желаещите македонци би трябвало вече да са се научили да четат български .

С новите софтуери за превод обръщането от един език на друг е детска играчка. А качеството на автоматичните преводи вече може да конкурира работата на реален човек преводач.

Македонската младеж ползва компютри и владее езици. По-проблемни са македонските емигранти из Австралия и САЩ. Отраснали там, където почти никаква история не се учи, в един ден те откриват че имало Ал.Македински, и лошите Бугари . Най-заблудени македонистчета са такива младежи , говорещи основно английски и владеещи слабо македонския диалект. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Sirene said:

Интересно ще е развитието на нещата. Атом е прав че сегашните изисквания от наша страна са доста неясни и ни правят мечешка услуга. Баце и компания вече надробиха кашата, но дори и да се наложи следващото правителство да клекне, това няма да бъде пълна загуба за нас в дългосрочен план(въпреки че ще станем за резил). Сега като видях позицията на ИТН се сетих за мнението на Христо Иванов по темата, което мисля че е доста адекватно. Ето го и него : https://frognews.bg/politika/hristo-ivanov-makedoniia-strategiiata-badeshte-sreshtu-minalo-ima-niakolko-problema.html

Общо взето, колкото повече ги блокираме по пътя им към ЕС, толкова повече ги приближаваме към Сърбия, Русия и Китай. Там и без това има просръбски страсти, а и политически и медийни влияния, така че може да се стигне до един момент в който да променят плановете и да се ориентират към източния лагер. Преди време четох и че Гърция, РСМ и Сърбия се блазнят от китайски проект за свързване на река Сава с Егейско море. Ако македонците се обърнат натам, ще станат още по-големи българомразци и ще видим промяна в историографията им на куково лято.

Добре, де! Как може България с нейното вето за ЕС да приближава една страна-членка на НАТО (и то най-новата страна-членка), каквато се явявава бившата югорепубика, към Русия и Китай?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Atom said:

Именно. Аз затова и по-напред писах в тази тема, че "рамковата позиция" и ветото според мен са афера, инспирирана от руснаците и реализирана от тукашните им проксита.  Руснаците имат хора не само във ВМРО и "патриотите", но и сред останалите партии.  Това се вижда и от реакцията им по темата. Каракачанов скочи на Борисов и го обвини, че  "прави остър завой по отношение на Северна Македония".  Нинова пък скочи на Слави и го призова да обяви позицията си по отношение на Македония.  Тя беше още по-рязка към Борисов, като го обвини, че "полегнал на северномакедонците, предавайки и род, и отечество".  Абсолютен цирк. Малко други кризи си имаме, че да добавяме и още една.

България има своите национални интереси и ги отстоява, за разлика от периода до 1989. В този ред на мисли "афера" е, че имаме интерес сепаратистите да станат част от ЕС или пък изобщо да продължат да съществуват. Проблем за нас е, че икономиката ни все още е твърде мижава, а армията ни липсва, за да можем да решим сепаратисткия проблем веднъж и завинаги. Дотогава ще трябва да търпим преследването на български граждани в бюрм, дискриминацията на българския бизнес, явните провокации на държавно ниво и всевъзможните фалшификации на българската история от една шепа шумадийски мелези. 

Цитирай

Точно ей такива работи ме притесняват. И пак ще повторя, ако не може да измислим някаква последователна и смислена позиция по тази тема, по добре да я зарязваме. В противен случай ( като не знаем какво искаме) я руснаци, я някой друг ще я използва непрекъснато да сее раздори и да ни вкарва в излишни дебати, обяснителен режим и други подобни проблеми.

Амиии, гърците го започнаха процеса преди повече от век. Сърбите му придадоха идеологически отенък, а руснаците го наложиха след 1919. В момента руснаците, сърбите и турците са най-големите подръжници на македонистите, както у нас, така и на международно ниво.

Отделно, че македонистите така са програмирани, че винаги да бъдат в спор с българщината. Не може да има мир между македонизъм и българщина. Само наивни хора могат да си мислят, че компромис е възможен и че България и бюрм някога ще бъдат приятелски страни.

Цитирай

Македония и Албания и да започнат преговори нещата няма да приключат бързо. Очакванията са приемането им за пълноправни членове да стане най-рано след 10-15 години. Само си представи, че туй чудо ще продължи през следващите 15 години и през целия преговорен процес непрекъснато ще се разтърсваме от такива измислени кризи. Не, благодаря.

Представи си какви ще са кризите, с които ще се сблъскаме, ако македонистите станат част от ЕС... Виждаме какви са арогантни позициите на хърватите и словенците спрямо нас в момента... да спирит оф югославия из нот дед йет. ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, новорегистриран2 said:

България има своите национални интереси и ги отстоява, за разлика от периода до 1989. 

И в какво се състоят националните интереси, можеш ли да ги дефинираш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Atom said:

И в какво се състоят националните интереси, можеш ли да ги дефинираш?

Шумадийската антибългарска креатура на югозапад от нас да изчезне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, deaf said:

Нацията е единство на душата,(по Шпенглер). Как може България да постигне това единство,когато Македония краде от нейната душа,(история)?

E, желанието ти е изпълнимо - трудно, но не невъзможно. Поставяме на македонците условие да не крадат от нашата история и до 15 години ще са ни върнали  почти всичко. Средновековие, Самуил, повечето възрожденци и каквото там мислиш, че са ни откраднали.  Естествено при това положение няма да имаме нищо общо с тях. Или хайде не нищо, но много по-малко общи неща които да ни свързват. Общо взето нищо по-специално в сравнение например с другите ни съседи.

Мен ако питаш това е една от опциите, този проблем веднъж завинаги да бъде решен и повече да не ни занимава. Проблемът е, че не всички са съгласни с теб. Някои искат да имаме "обща история". Не знам как ще се разбереш с тях.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Atom said:

това е една от опциите, този проблем веднъж завинаги да бъде решен

Няма друга опция! В смисъл,че другата опция е...война с Македония. Не сега,а някога.

Преди 14 минути, Atom said:

не всички са съгласни с теб.

Кои от българите с власт не са съгласни?! Няма такива.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...