Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител
On 31.12.2020 г. at 20:49, borkoto said:

Вие прочетокхте ли първия пост в тази тема : "Някой знае ли повече информация за масовия разстрел на жителите в село Бойник, Сърбия, 1942
Къде тук има призив да се търси вина ? Тоест, логичната интерпретацията на това изречение трябва да бъде : Имате ли повече факти, цифри и имена? Случило ли се това събитие или не? Къде аз лично твърдя, че съм съгласен с цифрите на сърбите за 500 убити деца майки и старци? И вижте престанете с вашите  истерии от типа : "платен агент",  "вменявате чувство за вина". "про-партизански" и такива небивалаци с които вие постоянно за..рате темата. 

Всъщност първият ви пост в тази тема е:

"Някой знае ли повече информация за масовия разстрел на жителите в село Бойник, Сърбия, 1942 от 13 мото полк на 5 българската армия ? Информация в българското интернет пространство почти липсва, по разбираеми причини."

Аз съм само читател тук, но си позволявам да се намеся, за да ви попитам какви са тези "разбираеми причини"? На мен това ми звучи като доста тенденциозен намек, който противоречи на претенциите ви за безпристрастност.

Питате "Къде тук има призив да се търси вина?", но... в някои свои постове пишете така, сякаш не търсите "нечия" вина, просто защото отдавна сте я намерили. При това, без да сте наясно с фактите, както си личи пак от първия ви пост.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 10 часа, skiahtro said:

Въпроса по-скоро би бил, като крием, кого лъжем? 

Непризнатата вина е по-лека, но не я премахва! Ако няма осъзнаване, не може да има пито-платено!

Не само пито-платено, ние не разбираме съседите си. Всички, вероятно, прочетохме обръщението на Заев към македонците, цитирано от българските медии, в което той открито говореше, че в основата на македонската нация е антифашизмът (?!). Отказваме обаче да се замислим защо. Защото споделят нашето комунистическо наследство и още не са се отърсили от него (както се опитва да го изкарва българската позиция), или защото когато Българска армия, припознавана като свои и посрещана ентусиазирано, е извършвала военни престъпления срещу мирното население, хвърляйки го в недоумение, нашите собствени войници са скъсали каквато и да било топла емоционалн връзка между двата народа? В публикация от Ню Йорк Таймс го имаше: "Ако македонците са българи, защо българската армия убива македонци?"

Днес отказваме да си представим драмата на тези хора, сриването на всичките им надежди, че от другата страна на границата живее приятелски народ, какво приятелски - че живее собственият им народ, от който те са насилствено и несправедливо отделени. Собственият им народ да ги избива, чудно, а?!  Посрещнати с хляб и сол и после - убийци? В документа, цитиран по-горе от мен, го има.

На всичко това, докато ние у дома се надлъгваме колко сме в правото си, отказвайки да им признаем правото на основания и отнасяйки се с тях подигравателно, Каракачанов дори си позволява да ги обижда - не във функцията си на някакъв си, а като вицепремер, официален представител на държавата. Външна политика в стила "слон в стъкларски магазин". И очакваме подкрепа от ЕС?!

Всичко това защо? Защото историческата ни наука крие от народа си позорните части от историята му. А на тези, които точно заради липсата на каквато и да било официална информация от български източници си задават въпроси, като автора на темата,  им се случва да бъдат назидавани и обвинявани.

Не казвам, че македонците са обезателно прави. Казвам, че с тази линия постигнахме поредната катастрофа и за двата народа. Вината за която - разбира се - хвърляме върху македонците.

Кога някой в нашата държава изобщо някога ще поеме отговорност? Явно никога.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, skiahtro said:

Живи, здрави и ЧНГ! Прав си! Че на кого е нужна грозната истина?

Лично аз съм попадал в ситуация, преди 20 и кусур години, в която една горда българка, с умиление обясняваше, за дядо си, "..който бил войник тук...", на група от хора, сред които имаше пряко пострадали и чиито семейства са били избити пред очите им. 

...А целта на разговора беше опознаване и сплотяване ...😇 

Така и не разбра, защо я прекъсвах и ръгах с лакът.... За сконфузияята няма да обяснявам...

Въпроса по-скоро би бил, като крием, кого лъжем? 

Непризнатата вина е по-лека, но не я премахва! Ако няма осъзнаване, не може да има пито-платено!

 

Случката с твоята близка ми напомня за един епизод от сериала "Фолти тауърс".  В хотела на главния герой идват германски туристи и той загрижен за конфорта им изисква от персонала темата за ВСВ да е табу. И когато те пристигат той изискващия не може да се контролира и хаусът е пълен. 

Надявам се ти, да си бил като Джон Клийз при това ръгане с лакът и придружаващите мимики и гримаси.🙂  

Въпросът е че никой нищо не крие, като победена и окупирана държава комунистите са дали "справедливост" .

А помисли и за парадокса че същите войничета който са участвали в наказателните акций(срещу хора извън закона) после дават живота си за тяхното освобождение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, dora said:

Не само пито-платено, ние не разбираме съседите си. Всички, вероятно, прочетохме обръщението на Заев към македонците, цитирано от българските медии, в което той открито говореше, че в основата на македонската нация е антифашизмът (?!). Отказваме обаче да се замислим защо. Защото споделят нашето комунистическо наследство и още не са се отърсили от него (както се опитва да го изкарва българската позиция), или защото когато Българска армия, припознавана като свои и посрещана ентусиазирано, е извършвала военни престъпления срещу мирното население, хвърляйки го в недоумение, нашите  собствени войници са скъсали каквато и да било топла емоционалн връзка между двата народа? В публикация от Ню Йорк Таймс го имаше: "Ако македонците са българи, защо българската армия убива македонци?"

Днес отказваме да си представим драмата на тези хора, сриването на всичките им надежди, че от другата страна на границата живее приятелски народ, какво приятелски - че живее собственият им народ, от който те са насилствено и несправедливо отделени. Собственият им народ да ги избива, чудно, а?!  Посрещнати с хляб и сол и после - убийци? В документа, цитиран по-горе от мен, го има.

 

Най лошото за тоя народ  е че тогава е нямало къде (в близките граници разбира се) да избяга както след предните войни.  По границата с българия "македонци" и сите комунисти антифашисти. 

Колкото до въпросът на "Ню Йорк Таймс" защо българи убиват българи?!? През ВСВ? Мисля че няма държава по време на конфликта където да няма симпатизанти на Сталин, Хитлер, ..

Съжалявам но няма логика във вашите постове, искате добросъседски отношения а ровите в костите на  предците ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Conan said:

Съжалявам но няма логика във вашите постове, искате добросъседски отношения а ровите в костите на  предците ни.

Напротив, моята теза е, че за да има добросъседски отношения, този въпрос трябва да бъде изчистен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, dora said:

Напротив, моята теза е, че за да има добросъседски отношения, този въпрос трябва да бъде изчистен.

Извинявайте, за какво става въпрос? Дайте фактите, че ние, средният българин, не ги знаем.  ...със съответният контекст!

Не вярвам, че там горе, отговорните фактори нямат добра воля за изчистване. Това, че чакахме Македония три години, го показва.

И не вярвам, че тия горе не знаят кое е точно и кое преувеличено.  А македонцоте поставиха ли този въпрос пред смесената комисия?

И ако да, какъв беше отговорът от българска страна? 

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Conan said:

Въпросът е че никой нищо не крие, като победена и окупирана държава комунистите са дали "справедливост" .

Интересно, за какво са дали справедливост? Няма престъпление, няма насилие, няма убийства... Нали така? Защо табу, не ставаше ли въпрос единствено, за милосърдие? Че тя горката искаше само да направи добро впечатление...🥰

Също, не ти ли се струва малко странно, че германците избягват да се хвалят с ВСВ?

..Всъщност, сега като си спомня, я ритах под масата, но на лицето ми беше изписана жизнерадостна усмивка...😉

Не беше ли писал ти, по-горе, че всичко е станало по заповед на Третия райх и за това не можело да се вменява вина??😇

Да не би България тогава, да е била загубила суверинитет или всичко да е ставало против изричната воля на суверена?

Как така, по заповед на 3-тия райх, пък не било фашистка окупация? 

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Exhemus said:

Извинявайте, за какво става въпрос? Дайте фактите, че ние, средният българин, не ги знаем.  ...със съответният контекст!

Не вярвам, че там горе, отговорните фактори нямат добра воля за изчистване. Това, че чакахме Македония три години, го показва.

И не вярвам, че тия горе не знаят кое е точно и кое преувеличено.  А македонцоте поставиха ли този въпрос пред смесената комисия?

И ако да, какъв беше отговорът от българска страна? 

Ще ми се работата на смесената комисия да бъде по-публична. Вероятно на всички ни се иска така.

Eто самото обръщение на Заев, в който той казва, че националната идентичност на Македония е "антифашистка". Тоест родила се е в борбата против фашизма (тоест преди това македонска идентичност е нямало? Или какво? Каква е била, преди да стане "антифашистка?). Той не казва, че националната идентичност е комунистичека или социалистическа, а че идентичността се е родила като съпротива на фашизма. Никакъв Гоце Делчев, Александър Македонски и т.н. - в обръщение към собственият си народ човекът казва, че не е забравил, че в основата на идентичността стои случилото се през втората световна война (!).

Този фашизъм в македонската история от кого се представлява? В съпротива на кого или в отказ от доверието в кого се е родила тази идентичност?

На мен ми е супер интерсно защо никой не се вглежда в това изявление и не търси причините. Не ги слушаме, съседите. Опитваме се да ги надвикаме. Това не води и няма да доведе до нищо.

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

Ще ми се работата на смесената комисия да бъде по-публична. Вероятно на всички ни се иска така.

Eто самото обръщение на Заев, в който той казва, че националната идентичност на Македония е "антифашистка". Тоест родила се е в борбата против фашизма (тоест преди това македонска идентичност е нямало? Или какво? Каква е била, преди да стане "антифашистка?). Той не казва, че националната идентичност е комунистичека или социалистическа, а че идентичността се е родила като съпротива на фашизма. Никакъв Гоце Делчев, Александър Македонски и т.н. - в обръщение към собственият си народ човекът казва, че не е забравил, че в основата на идентичността стои случилото се през втората световна война (!).

Този фашизъм в македонската история от кого се представлява? В съпротива на кого или в отказ от доверието в кого се е родила тази идентичност?

На мен ми е супер интерсно защо никой не се вглежда в това изявление и не търси причините. Не ги слушаме, съседите. Опитваме се да ги надвикаме. Това не води и няма да доведе до нищо.

 

image.png.863bc3ed545782215b1a23623f2e51b4.png

Ами ето какво се роди от този антифашизъм! Македонци, албанци, турци, сърби, бошняци и някакви кандидат румънци? Нещо да липсва? Южните сърби им трябва враг, инъче се разпадат.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skiahtro said:

 

..Всъщност, сега като си спомня, я ритах под масата, но на лицето ми беше изписана жизнерадостна усмивка...😉

 

 

Колега, под масата стават грешки.  Тая мъка в очите им .... Представяш ли си някой да те "рита"( разбираш защо рита е в кавички, ти си джентълмен) под масата и на лицето му да е изписана жизнерадостна усмивка.🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.12.2020 г. at 21:20, dora said:

Вижте ето тук: http://narodensud.archives.bg/SEARCH?defendant=3&court=IV,  Протокол от шесто заседание.

Не се тревожете, читателите са повече.

И накрая опряхме до народния съд,това мерзко издевателство над народа, в противоречие с правото и конституцията. Как не ви е срам да влачите това тук,още повече в целия този фарс няма и капка истина. И после се пъчите, как беше ? "Аз съм за истината и добрите отношения", и ни заливате с лъжи,личи си колко ви интересува истината! 

 

On 31.12.2020 г. at 21:21, borkoto said:

От кой контекст - от вашият ? и какъв е въобще вашия контекст, освен постоянни безхаберни подвиквания, пробудени от вашето поподвкиснало квази-патриотично съзнание на довчерашен комсомолски деец?

От моя разбира се,защото досега освен голи обвинения и напъване да се докаже имагинерна вина на България от вас друго не видях? Не ви интересува историята,(вие не я и знаете,и не искате да я знаете) о,не. Вие определено сте тук да промивате мозъци,който клъвне и повярва. 

 

On 31.12.2020 г. at 21:43, borkoto said:

Този проблем се изчерпва за вас на първа страница ! Вие не можете ли да си представите че не всички хора участващи в темата са съгласни с вашият полит-комисарски тон и представените от вас "доказателства"? Къде са ви официалните извадки за  преброяването от 1942  в Бойник ( 4450 души)?

Ми ако бяхте чели темата по-внимателно щяхте да видите,ама то кой да чете,или не разбирате какво се публикува? Това,че не сте видяли какво пиша и публикувам си е ваш,проблем.

 

On 31.12.2020 г. at 22:05, Skubi said:

Думите Ти посазват, че и бъкел незнаеш за тамошните работи...А си тръгнал македонските да оправяш....

Не ме интересува. И колко македонци в България...И това не ме интересува. Подписите на инициативата показаха, хората колко ги интересува....Николко.

 

Скуби ,като не те интересува,що дириш тука? Елементарен въпрос,какво правиш тук? 

 

On 31.12.2020 г. at 22:21, borkoto said:

За съжаление, този пост показва че всякакви опити да излезем от полит-идеологическите догми на национал патриотизма са винаги тълкувани като подривна дейност на някви "платени агенти", опити за "съботаж на националното самосъзнание", "пятая колона" и тем подобни обвинения типични за режимите на две постсъветски държави в Източна Европа.

Разбира се. и при вас е очевадно. Вас не ви интересува историята и какво всъщност се е случило,само доказване имагинерна вина,и то конкретно българска.

 

On 31.12.2020 г. at 22:30, Skubi said:

Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури

Не ни занимавай повече видяхме отношението ти.

 

On 1.01.2021 г. at 2:21, borkoto said:

Колко цинично от ваша страна, когато вие сам размахвате пръст и предупреждавахте другите, цитирайки закона за обидата и клеветата! Кажето ми едно - вие не разбирате ли че сам себи си "тролите" с вашите коментари. И искате ли да ви дам моя ФБ профил, да видите какъв агент съм? Аз за разлика от вас, лицето си тук на форума не крия зад някви несмислени псевдоними.Надявам се, че осъзнавате какво означава наставката -оид : "нещо подобно на, но в действителност различно от оригинала". Та кажете сега вие българин ли сте или българ-оид ?

Не си спомням да съм цитирал непроверени и недоказани исторически факти,не влача тук изрезки от вестници, и не се опирам на предположения, в историята изворите и доказателствата са най-важните неща, щом не го знаете и обвинявате другите ,че не искат да повярват в голи твърдения, без нищо насреща,значи не сте за исторически теми. Когато докажете поне едно твърдение може да претендирате за нещо,дотогава,няма смисъл.

 

On 1.01.2021 г. at 12:22, dora said:

Чета и гледам как всички се опитват да хвърлят вината върху други, отричат уличаващи ги показания на други и т.н.... Понеже нямало военни престъпления, извършени от българи или по команда от български офицери, ето, дори само от това шесто заседание. Малка част, става дума и за Бойник. Говорят за сто души. Като за първи януари това четиво е доста неприятно, но пускам скрийншотите сега, защото ми се ще още днес да изтрия тези файлове от компютъра си.

Понеже сте за истината,ни цитирате народния съд, колко симтоматично....:lol:

Преди 18 часа, skiahtro said:

Живи, здрави и ЧНГ! Прав си! Че на кого е нужна грозната истина?

Лично аз съм попадал в ситуация, преди 20 и кусур години, в която една горда българка, с умиление обясняваше, за дядо си, "..който бил войник тук...", на група от хора, сред които имаше пряко пострадали и чиито семейства са били избити пред очите им. 

...А целта на разговора беше опознаване и сплотяване ...😇 

Така и не разбра, защо я прекъсвах и ръгах с лакът.... За сконфузияята няма да обяснявам...

Въпроса по-скоро би бил, като крием, кого лъжем? 

Непризнатата вина е по-лека, но не я премахва! Ако няма осъзнаване, не може да има пито-платено!

 

Разбира се,трогателно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, bulgaroid said:

Скуби ,като не те интересува,що дириш тука? Елементарен въпрос,какво правиш тук? 

Не ни занимавай повече видяхме отношението ти.

image.jpeg.35d1f3f86d134acf21c63e86cd691def.jpegEuropa too

kaganer😂🤣😂

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, dora said:

Не само пито-платено, ние не разбираме съседите си. Всички, вероятно, прочетохме обръщението на Заев към македонците, цитирано от българските медии, в което той открито говореше, че в основата на македонската нация е антифашизмът (?!). Отказваме обаче да се замислим защо. Защото споделят нашето комунистическо наследство и още не са се отърсили от него (както се опитва да го изкарва българската позиция), или защото когато Българска армия, припознавана като свои и посрещана ентусиазирано, е извършвала военни престъпления срещу мирното население, хвърляйки го в недоумение, нашите собствени войници са скъсали каквато и да било топла емоционалн връзка между двата народа? В публикация от Ню Йорк Таймс го имаше: "Ако македонците са българи, защо българската армия убива македонци?"

И накрая да си дойдем на думата,целия театър със село Бойник и 13 полк, бил да се прикрие главната тема, Македония. Чудех се кога ще си дойдем на думата, и не ме подведохте, полека, отникъде допълзя Македония, и отказа на "злобните български фашисти" да признаят всичко което пожелае тя!:lol:  Много елегантно си прехвърляте топката,чак е трогателно да се гледа отстрани. Единия доказва българските зверства, другия леко и непринудено побутва македонския проблем. И разбира се понеже сме злобни убийци, не трябва да имаме никакви претенции за нищо и да се откажем от тях,нали правилно разбирам? Правилно е разбира се,то си личи от текста,"ТЕ СА АНТИФАШИСТИ", усещате ли драги зрители тънкия момент,ние сме българи- фашисти и убиици на майки кърмачки, а те са добрите и смели  антифашисти. Щеше да е смешно ако не беше отвратително. Дамата разбира се няма никаква идея какво всъщност е било в Македония и какви са били събитията там,не такива подробности не я интересуват,идеята е друга,съвсем друга. Както личи от гордия текст "е извършвала военни престъпления срещу мирното население," за какви престъпления се говори не е ясно,важното е да се спомене и да остане привкуса. Дамата разбира се, си няма понятие, какво всъщност се е случил та откъде да знае,че основно партизаните в Македония са сърби със съвсем малко комунисти македонци,и те нямат подкрепа на населението,откъде да знае,че същите партизани извършват чудовищни зверства и власта е била принудена да защитава обикновения човек, тя идея си няма ,че платените агенти на Сталин са там с мисията да тероризират населението,и всъщност партизанско движение в Македония като цяло няма,като казвам, няма, няма. Там тогава са българи, и остават верни на България до последно,затова и още на Коледа когато идват на власт комунистите избиват 1200 българи и това е само началото на терора,а толкова жертви няма за цялата окупация,няма и половината,цифрата от "българските зверства" е смешна,но няма да я публуквам, ще я запазя засега. И сега е дошла директива да се подкрепя линията на Заев, и се почна..... те видите ли били антифашисти и българите ги тероризирали, тъпо е,не е смешно. Ами хайде да видим господа разобличители колко точно хора са загинали през периода 1940-1945г. и кой колко е убил? Или не ви оттърва?

Преди 9 часа, dora said:

Днес отказваме да си представим драмата на тези хора, сриването на всичките им надежди, че от другата страна на границата живее приятелски народ, какво приятелски - че живее собственият им народ, от който те са насилствено и несправедливо отделени. Собственият им народ да ги избива, чудно, а?!  Посрещнати с хляб и сол и после - убийци? В документа, цитиран по-горе от мен, го има.

А сега да почнем с драмите, на тези мили хора дето ни наричат "татари" и какво ли не, колко ни обичали и как сме попарили надежите им да могат вече и в ЕС да ни викат татари,и др, няма да споменавам техните гнусотии, колко сме несправедливи ние! Друго си е да излезе другаря Заев и да заяви от трибуната на ЕС,че татарите не признават интендитетот на македонците,сега само в Скопие го слушат, а скоро и в цяла Европа,как да им откажеш,на тия мили хора да те обиждат не само на местна почва, ами и на международно ниво,друго си да те псуват в Европа нали?:lol: И нашата разобличителка,ни заблуждава и послъгва,защото точно там е един от проблеми,македонците не искат да признаят българските си корени, но според дамата "Собственият им народ да ги избива, чудно, а?! " боже, колко лицемерие има по света! 

 

Преди 9 часа, dora said:

На всичко това, докато ние у дома се надлъгваме колко сме в правото си, отказвайки да им признаем правото на основания и отнасяйки се с тях подигравателно, Каракачанов дори си позволява да ги обижда - не във функцията си на някакъв си, а като вицепремер, официален представител на държавата. Външна политика в стила "слон в стъкларски магазин". И очакваме подкрепа от ЕС?!

Трогателно, колко красиво,лош Каракачанов,лош. :D Ами защо не покажете какъв точно е проблема бре, защо се криете зад тия простотии? За кражбата на история нещо? Не сте чували? За репресиите срещу българите? И за това не? За другите проблеми? ни хък,ни,мък. За териториалните претенции? За икономиката? За езика? Ма що ли питам и аз? Те хората тука пари изкарват!

 

Преди 9 часа, dora said:

Всичко това защо? Защото историческата ни наука крие от народа си позорните части от историята му. А на тези, които точно заради липсата на каквато и да било официална информация от български източници си задават въпроси, като автора на темата,  им се случва да бъдат назидавани и обвинявани.

Така ли? Я гледай ти,ами хайде да поговорим за тях,ама вие от историята се дърпате като циганин от работа,хайде да поговорим за историята? За Кирил и Методи,за езика,за Самуил,за ВМОРО, хайде точно където трябва сте попаднали? Тук има хора с потресаващи знания по темата,възползвайте се, и не визирам себе си. Ако искате ще започнем с 1940г. няма проблем.

 

Преди 9 часа, dora said:

Не казвам, че македонците са обезателно прави. Казвам, че с тази линия постигнахме поредната катастрофа и за двата народа. Вината за която - разбира се - хвърляме върху македонците.

Точно това казвате. 

 

Преди 9 часа, dora said:

Кога някой в нашата държава изобщо някога ще поеме отговорност? Явно никога.

За какво? За пръв път от много време подкрепям това което правят и аплодирам прав. БРАВО.

 

Преди 6 часа, dora said:

Напротив, моята теза е, че за да има добросъседски отношения, този въпрос трябва да бъде изчистен.

Разбира се,но на нашите условия,ако не ви харесва,чемодан,вокзал ...........

 

Преди 6 часа, Exhemus said:

Извинявайте, за какво става въпрос? Дайте фактите, че ние, средният българин, не ги знаем.  ...със съответният контекст!

Не вярвам, че там горе, отговорните фактори нямат добра воля за изчистване. Това, че чакахме Македония три години, го показва.

И не вярвам, че тия горе не знаят кое е точно и кое преувеличено.  А македонцоте поставиха ли този въпрос пред смесената комисия?

И ако да, какъв беше отговорът от българска страна? 

Ами то смесената комисия не работи от мисля година, макетата са прекратили работата,не им изнася. Това е един от проблемите,те не желаят сътрудничество,искат да влязат на техните условия,демек,ние сме татари и точка по въпроса,историята са си я написали, и си искат Пирин,това е. А и никакви контакти,за това забравих.:D Икономическо сътрудничество в никаквъв случай,такива работи,и затова се раздават пари наляво и на дясно за измислени статии и интервюта, и се появяват платени разобличители.

 

Преди 4 часа, dora said:

Ще ми се работата на смесената комисия да бъде по-публична. Вероятно на всички ни се иска така.

На мен пък ми се щеше тя поне да работи, ама вие си нямате хал хабер от това та пишете глупост след глупост.:D

 

Преди 4 часа, dora said:

Eто самото обръщение на Заев, в който той казва, че националната идентичност на Македония е "антифашистка". Тоест родила се е в борбата против фашизма (тоест преди това македонска идентичност е нямало? Или какво? Каква е била, преди да стане "антифашистка?). Той не казва, че националната идентичност е комунистичека или социалистическа, а че идентичността се е родила като съпротива на фашизма. Никакъв Гоце Делчев, Александър Македонски и т.н. - в обръщение към собственият си народ човекът казва, че не е забравил, че в основата на идентичността стои случилото се през втората световна война (!).

Така ли, гледай ти? Ами като е така защо си присвоиха Самуил,ВМРО,Кирил и Методи? Цялата българска история са си присвоили пък се оказаха и антифашисти. Чудеса! Да разбирам ли,че се отказват от Гоце Делчев? Или ни послъгвате, май е това?

 

Преди 4 часа, dora said:

Този фашизъм в македонската история от кого се представлява? В съпротива на кого или в отказ от доверието в кого се е родила тази идентичност?

Само да попитам,колко и каква е тая съпротива,щото през войната никаква я няма, или тия са се записали по-късно,така ще е,последните 20г, там много антифашисти се навъдиха,за пари естествено. Хайде да намерите реалните жертви и да ги публикувате да се посмеем заедно?:lol:

 

Преди 4 часа, dora said:

На мен ми е супер интерсно защо никой не се вглежда в това изявление и не търси причините. Не ги слушаме, съседите. Опитваме се да ги надвикаме. Това не води и няма да доведе до нищо.

И доходно.

 

Преди 2 часа, Conan said:

Колега, под масата стават грешки.  Тая мъка в очите им .... Представяш ли си някой да те "рита"( разбираш защо рита е в кавички, ти си джентълмен) под масата и на лицето му да е изписана жизнерадостна усмивка.🙂

Явно е ритал наред. :lol:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Conan said:

image.png.863bc3ed545782215b1a23623f2e51b4.png

Ами ето какво се роди от този антифашизъм! Македонци, албанци, турци, сърби, бошняци и някакви кандидат румънци? Нещо да липсва? Южните сърби им трябва враг, инъче се разпадат.

 

От национализъм, не от антифашизъм :)  Въпросът е какво искаме всъщност, но да не отплесваме съвсем темата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, dora said:

Собственият им народ да ги избива, чудно, а?!  Посрещнати с хляб и сол и после - убийци? В документа, цитиран по-горе от мен, го има.

За Макединия или за Сърбия става дума? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, nik1 said:

За Макединия или за Сърбия става дума? 

В частност, и само в този стринг, за Македония, но тогава такова деление няма - тя си е част от Югославското Кралство.

https://en.wikipedia.org/wiki/Axis_occupation_of_Serbia#/media/File:Macedonia_1944_en.png

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Шпага said:

Всъщност първият ви пост в тази тема е:

"Някой знае ли повече информация за масовия разстрел на жителите в село Бойник, Сърбия, 1942 от 13 мото полк на 5 българската армия ? Информация в българското интернет пространство почти липсва, по разбираеми причини."

Аз съм само читател тук, но си позволявам да се намеся, за да ви попитам какви са тези "разбираеми причини"? На мен това ми звучи като доста тенденциозен намек, който противоречи на претенциите ви за безпристрастност.

Питате "Къде тук има призив да се търси вина?", но... в някои свои постове пишете така, сякаш не търсите "нечия" вина, просто защото отдавна сте я намерили. При това, без да сте наясно с фактите, както си личи пак от първия ви пост.

Разбираемите причини са, че това е наказателна акция срещу партизаните в рамките на Пасячката акция от Февруари 1942, която съответно като такава , е често  избягвана в българските военно исторически четива, поради преките обвинения ( на сръбски източници ) към българския 1-и  армейски корпус в  разстрела на невъоръжени лица. Сега по-ясно ли ви стана?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, bulgaroid said:

И накрая да си дойдем на думата,целия театър със село Бойник и 13 полк, бил да се прикрие главната тема, Македония. Чудех се кога ще си дойдем на думата, и не ме подведохте, полека, отникъде допълзя Македония, и отказа на "злобните български фашисти" да признаят всичко което пожелае тя!:lol:  Много елегантно си прехвърляте топката,чак е трогателно да се гледа отстрани. Единия доказва българските зверства, другия леко и непринудено побутва македонския проблем

Разбира се, вече не ме учудвате, когато за пореден път давате простор на своите "доктор Уотсънови" фантазии, как ние с уважаемата "dora" която аз не познавам, повдигаме Македонския въпрос чрез този "театър". Ще трябва да ви разочаровам - аз поддържам българската позиция в Македонския въпрос що се касае до език и история. И то по един доста безусловен начин.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, bulgaroid said:

Не си спомням да съм цитирал непроверени и недоказани исторически факти

Това е така. Вие абсолютно никакви факти не сте изложил, единствено вашите разсъждения, които аз немога да приема за доказ на каквото и да е било. Смешно е човек, който цитира неиздадена книга като доказателство за нещо, да претендира за обективност. А още по-смешно е, че вие дори и незнаехте, че книгата която трябва да включва историята за Ястребино още не е издадена сигурно защото излагате само "проверени исторически факти"

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, dora said:

В частност, и само в този стринг, за Македония, но тогава такова деление няма - тя си е част от Югославското Кралство.

https://en.wikipedia.org/wiki/Axis_occupation_of_Serbia#/media/File:Macedonia_1944_en.png

Според мен  в цитираните документи ( със стрингът "посрещани д хляб и сол) се споменаваха  само сръбски селища - говори се Сърбия

В Македония не е имало разстрели "50 за един", Имали е убийства на партизани и ятаци (както и в България)

 

Цитирай

но тогава такова деление няма - тя си е част от Югославското Кралство.

 

Македония не в част от  Югославия, част от България е  - анексирана е. Там  има български суверенитет  и македонските граждани са български поданници (с изключения я на евреи и отказали се поданници с небългарски произход)

Сърбия не е под български суверенитет

Македония, Беломорието и Западните покрайнини (Пиротско) стават част България  - т.е освубодени или новоприсъединени  земи;  Към тях спада Южна Добруджа - поданството в Македония, Беломорието и Западните покрайнини в получено по акта за поданство от 1941 година.

https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/issue/4417/changed-repealed

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Шпага said:

Питате "Къде тук има призив да се търси вина?", но... в някои свои постове пишете така, сякаш не търсите "нечия" вина, просто защото отдавна сте я намерили. При това, без да сте наясно с фактите, както си личи пак от първия ви пост.

Разбира се, че не съм наясно с фактите. Никой от тук присъстъщите не е на ясно, защото пряка доказателствената база просто няма. За това съм открил и темата. 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, nik1 said:

Македония не в част от  Югославия, част от България е  - анексирана е. Там  има български суверенитет  и македонските граждани са български поданници (с изключения я на евреи и отказали се поданници с небългарски произход).

Румен Аврамов

"В този раздел на сборника намират място редица архиви, свързани с установяването на статута на евреите в Беломорието и Македония, като самото даване на поданство на населението в „новите земи“ е върховен израз на суверенитет."

Румен Аврамов

"Както става ясно, фактическото овладяване е пряко или косвено при­знато и отвън. Германия преговаря и сключва споразумение за депортира­не на евреите от Беломорието и Македония с българското правителство; Народното събрание одобрява спогодба между двете държави около 800 „български поданици от германски произход“ (живеещи предимно в „но­воосвободените земи“) да се изселят „от България“ в Германия ; редица от поместените архиви засягат дейността на чужди (включително германски) консулства в Скопие или Битоля, акредитирани не другаде, а в София. А според спогодбата Клодиус-Попов България поема припадащите се дъл­гове на бившата гръцка и югославска държава и на съответните им нацио­нални банки, което е класическа клауза при встъпване в суверенни права върху новопридобита територия. Документите показват, че независимо от епизодичните търкания с германците и неминуемо временния характер на новите граници, Германия толерира процеса на утвърждаване на българ­ска власт."

 

nik1

Анексията на Вардарска Бановина от Царство България е като второ (или по-скоро трето) "Съединение" .
Първото  "Съединение" по същество и дефиниция също е анексия - анексия на Източна Румелия от Княжество България..

В този смисъл аналогиите с окупираните от Израел територи са невярни.  Вардарска Македония става неразделна част от Царство България

Непоредствените разлики са видими от пръв поглед:

Чек-пойнтовете меджу Пиринска и Вардарска Македония  не работят,. те са стават празни сгради - поствах  видеа на кинохроники във форума преди няколко месеца - могат да се видят празни  и изоставени гранични чек-пойнтове (сгради), специално показани в кинохрониката

Чек пойнтовете на Израел с окупираните територии са едни от най-ужасните на света.

 

 

nik1

Какво значи и как се упражнява "суверенитет" във Вардарския край на България (и по принцип)

- Български институции

- Български закони

- Български съдилища и съдебна система

- Български търговско-промишлени камари

- Българско поданство на жителите (приемано автоматично за всички, с няколко изключения )

- Българска армия (мъжете от Вардарска Македония служат в Българската армия, като всички български поданици 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...