Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 часа, skiahtro said:

За да се приемат твърденията ти, първо да изясним понятията ти..😉

Германците в случая го играят роля на "фашисти" и окупацията им "фашистка"! "Подчинената" им българска армия, като окупираща сила, каква се явява?

 

Според закона няма фашисти и комунисти, има субекти на правото,нарушителите носят отговорност,никой не е виновен по презумция,това е расизъм. Това ,че някой се е самообявил за прав и непогрешим от правна гледна точка самия той извършва престъпление. 

 

Преди 5 часа, nik1 said:

Аз не знам да има един осъден за военни престъпления американски,  британски или съветски командващ, или сръбки и четник и партизанин от "победилата  страна" във ВСВ.. Къде е международното право тук?

О четници няма поради една  проста причина всичко живо е разстреляно заедно със семействата им. 

 

Преди 5 часа, skiahtro said:

Готово, окачих я..🙂

А каква е била германската армия? Фашистка или не? 🙂

..Да не са били и те от корпуса на милосърдието? 😉

Ти му викаш,недей ела ...то пак ела!

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

Както се вижда, не е приключен и за съседите ни, които не споделят нашата версия за втората световна война и явно считат "антифашизма" (партизаните) не за терористи, а за легитимно, организирано като армия националноосвободително движение (и не е да нямат основание). Как смятаме да работим ползотворно с тях при това положение, без разрешаването на този въпрос?

Как да споделят милите,те изобщо не искат дискусия по никакъв въпрос,защото при евентуална дискусия ще лъснат много престъпления,ама вие си им пригласяйте де, то не пречи, колкото повече толкова хората ще видят за какво иде реч.  И за пръв път от много време насам не ни диктуват условия, ами ние диктуваме,и веднага изпълзяха мишоците от дупките и се разцвърчаха,значи сме на прав път, ако не друго се видя кой какъв е. Не е лоша идеята да искаме от сърбите извинение за престъпленията им срещу човечеството,половината ЕС ще гласува с две ръце за това.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Паспорт или удостоверение, издадено от италианските окупационни власти:

Pasos-iz-1942-Italijanska-Okupacija-Crne

Паспорт, издаден от българските окупационни власти:

image.thumb.png.302d0c809ea752392c40d1bb3bea1e36.png

Намерих го от този уеб сайт: (форум)

http://www.paluba.info/smf/index.php?topic=20429.2520

Вижда се че този паспорт е издаден от София.

Цитирай

Интересен „военен“ документ за пътуване на Царска България, издаден през 1942 г. и използван до след средата на 1944 г. почти до България
промени в страната и съюзниците във войната. Визите за NDH са интересни и ако са били граждани на съюзна държава, те са му дали само входна виза
(не влизане-излизане) и едва след като българското посолство ще даде своето одобрение за пътуването обратно до България, властите на NDH ще го дадат
виза за пътуване обратно до България. Може би самите българи го поискаха за своите граждани. Предполагам, че собственикът е пътувал с влак
през Пирот и след това напускане на Сърбия в / в Белград и влизане в NDH през Земун и обратно в замяна.

Тогава Бела Паланка беше граничната станция в Сърбия на Недич, защото българите също окупираха Пирот. На печата на сръбската страна вече няма име на държавата
само името на мястото, но с тези печати са и печатите на германския митнически контрол. Същото беше и в Белград.

Интересно е да разгледате тези различни визи и печати.

Този паспорт е на български гражданин от България.  цена: 200 стари лева. Вероятно задгранични паспорти за окупираните територии също са издавани от София.  А иначе на място може да са издавали някакви опростени лични карити подобни на италианския по-горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, bulgaroid said:

Изгледа ли го? Ще коментираш ли нещо? ЧАКАМ 

Виждам, че с нетърпение очаквате моята рецензия на видеото. И това е логично, тъй като аз за разлика от вас съм един от хората, които търси и подбира материали по темата. Видеото съм го анализирал, като съм изгледал и сръбските коментари и изказвания след представяне на българската гледна точка. Разбира се, аз нямам време за безбройните коментари, които вие правите, опитвайки се да оборите всички несъгласни с вашето мнение. Ами да, факти липсват, тъй като много хора като вас се ангажират с филисофски теми, полит-идеология и прочее, а не правят опити да търсят материали оборващи една или друга теза . Разбира се всичко това са дължи на стратегията "факти няма - доказвайте", която е много удобна за такива теми, които "съботират" вашя "баш" патриотизъм и "втълпяват вина" на българския читател.

Сега към видеото - надявам се всички добре са го попрегледали. Далеч съм от мислълта че позицията изразена във видеото може да бъде някаква  официална позиция от гледна точка на българската история, поради факта че "Военноисторическата Комисия " е неправителствена организиция, съставена  по инициатива на запасни офицери и любители - историци, радетели за българската армия. Аз направих и още едно нещо - свързах се с човек от комисията участник в тази среща в Прокупле през 2019, за да потвърдя тяхното мнение. 
Този отчет, като цяло, е един смел опит да се счупи леда между България и Сърбия по въпросите за така наречените "военни престъпления през 1941-1944", което и всъщност е заглавието на тази двустранна среща. За съжаление, опитът не е съвсем успешен, ако съдим по реакцията на сръбските участници в срешата, а и определението дадено от българският участник в кореспонденция с мен " сръбското мнение остава двупосочно" . 
 

Моето ненатрапчиво мнение за този отчет на кратко : Събитията в Бойник са представени чрез един емотивен психо-анализ, който излага фактите премерено и селективно.Този похват отвежда вниманието на слушателя от непосредствените събития (какво се е случило) и поставя акцента на причините (защо се е случило). Макар и да не отрича, а ако бъдем по-точни, споменава разстрел на цивилни в Бойник, този разказ е свързан предимно със събитята през ранната утрин на 15 Февруари - тоест атаката на партизаните в селото, а не с предполагаемия разстрел на жителите на 17 Февруари, 2 дни след атаката. Опорните точки на доклада са: 1) Българските войници са атакувани докато спят, понасят жертви и съответно отговарят на заплахата според бойния устав  2) населението е заставено да се бие срещу българите и става изкупителна жертва на войната и главния агитатор на партизаните - хърватинът Воя Ристич и неговата юго-комунистическа пропаганда, който посредством заплахи и убийства успява да събере тези хора на своя страна. Впоследствие, селото е заселено от "лоялни привърженици" на партизаните, а Воя Ристич заминава в СССР, където му се губят следите. Интересното е, че за Воислав Ристич, аз неуспях да намеря нищо, дори в сръбските източници, освен че е предвождал една от партизанските дружини нападнали село Бойник на 15 Февруари. Другото нещо което се споменава от българската комисия в доклада е участието на Никола Илич в събитията като партизанин   - авторът на книгата "Кървавият Февруари".Аз никъде не успях да намеря доказателства за това ( Илич по това време е 15 годишен ), дори и в неговата книга. Разбира се, аз нямам причина да не вярвам че авторите на този доклад ползват исторически архиви както в България така и в Сърбия а също и свидетелства на български войници преки участници в събитята. Още нещо към доклада - не е приемлива трактовката на събитията от страна на нашата комисия като "инцидент" - доколкото военни действия и всякакви разрушения и жертви произтичащи от тях не могат да бъдат наречени "случайни". По същият начин бомбандировките на София през 1944 от Съюзниците не могат да бъдат "инцидент" , а последствие на планирани военни действия, които водят до гибелта на цивилни граждани 
Като цяло, аз подкрепям такива инициативи за сближаване на двете позиции чрез нови факти и други гледни точки, особено когато такива опити идват от "hard-core" военно-исторически организиции, такава каквато е и "Военноисторическата комисия". Доколкото бях информиран подобна среща, на същата тема, ще бъде проведена в Кюстендил през април.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Б. Киров said:

Правиш ли разлика между фашизъм и националсоциализъм/нацизъм"?

Не особена - нацизмът е форма на фашизъм с уклон към расовото превъзходство. Учи се в 1 курс по политология.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, bulgaroid said:

Ми то за това пишем тука щото авторите и компания изобщо не четат,отдавна го забелязахме, иначе няма обяснение защо при качени цитати в началото на темата питате за тях отново?

какви цитати?  -  освен някъв линк към няква книга, която вие даже не сте отворил да видите какво има вътре, от няква героиня, която обяснява несвързано (и видео на дамата ви намерих да гледате ) как имала доказателства за Ястребино,че се случило в 1944 , ама то щяло да бъде по-нататък, в друга книга. Етова ли са ви цитати? Освен вашите "bot-style" постове, аз "цитати" не виждам. Което ме навежда на мисълта че вие неправилно употребявате думата "цитат" или по-лошо, не знаете нейното значение.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, borkoto said:

Като цяло, аз подкрепям такива инициативи за сближаване на двете позиции чрез нови факти и други гледни точки, особено когато такива опити идват от "hard-core" военно-исторически организиции, такава каквато е и "Военноисторическата комисия". Доколкото бях информиран подобна среща, на същата тема, ще бъде проведена в Кюстендил през април.

Та те нямат дори преводач. Реално не се разбират.  Българският и сръбският са достатъчно раздалечени за да не можем да се рабираме както трябва. Съмнявам се сърбите да са разбрали добре нашите представители,   аз от сръбските коментари почти нищо не им разбрах.

Такива срещи без преводачи са безмислени, щото малцина са владеещите едновременно сръбски и български на научно ниво.  Ако беше за кръчмата - там все ще се разберат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Та те нямат дори преводач. Реално не се разбират.  Българският и сръбският са достатъчно раздалечени за да не можем да се рабираме както трябва. Съмнявам се сърбите да са разбрали добре нашите представители,   аз от сръбските коментари почти нищо не им разбрах.

Такива срещи без преводачи са безмислени, щото малцина са владеещите едновременно сръбски и български на научно ниво.  Ако беше за кръчмата - там все ще се разберат.

Не сте гледали или слушали внимателно видеото. Публиката на тази среща разбира достатъчно български .

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, borkoto said:

Не сте гледали или слушали внимателно видеото. Публиката на тази среща разбира достатъчно български .

Наистина ли мислите така? Колко е достатъчното? 80 % 90 % 95% ?
За науката за да се разбират двама учени е нужно разбиране на 100%. Ако разбирането е на 98%, останалите 2% задължително трябва да се погледнат в речници или в обяснителни коментари и справочници.  От наблюдението ми изобщо не оставам с впечатление за добро разбиране от страна на сръбската публика, а точно обратното.. Има недоразбиране , на не казвам дори и криворазбиране.

Ако една такава конференция се провежда на английски или на руски - би имало шанс за по-добро взаимно разбиране.. По причина че културните и научни връзки между Сърбия и България отдавна са прекъснати.  Такива няма.  Ако някой участва в такива конференции, то той трябва да владее сръбски на достатачно високо ниво или да осигури преводач. Щото иначе всеки си говори неговото и никой не разбира на достатъчно ниво отсрещната страна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

иначе няма обяснение защо при качени цитати в началото на темата питате за тях отново? 

On 19.12.2020 г. at 7:59, bulgaroid said:

Няма такъв полк, и никога не е имало.Избити били 90% от населението, всичките жени и деца и т.н.  според сърбите са избити 476 души,да ама населението  през 1931 г е 4450д

On 19.12.2020 г. at 21:37, bulgaroid said:

Така са се оплели в лъжи,та даже си противоречат,дадох ти данни от официални документи,по документи от това няма, населението на селото е 4500д. като как това са 90% може ли да ми обясниш? Има още едно село там въобще е без  коментар. Какво повече?

Това са вашите първи 2 поста в тази тема с "качените цитати" -видимо вашата представа за "официална извадка" или "цитат" е - "дадох ти данни" - ама кво, откъде, кой го е писал, няма - най-важното от вашият "цитат" е думата "дадох". Пълна заблуда и безхаберие.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, tantin said:

Наистина ли мислите така? Колко е достатъчното? 80 % 90 % 95% ?
За науката за да се разбират двама учени е нужно разбиране на 100%. Ако разбирането е на 98%, останалите 2% задължително трябва да се погледнат в речници или в обяснителни коментари и справочници.  От наблюдението ми изобщо не оставам с впечатление за добро разбиране от страна на сръбската публика, а точно обратното.. Има недоразбиране , на не казвам дори и криворазбиране.

Ако една такава конференция се провежда на английски или на руски - би имало шанс за по-добро взаимно разбиране.. По причина че културните и научни връзки между Сърбия и България отдавна са прекъснати.  Такива няма.  Ако някой участва в такива конференции, то той трябва да владее сръбски на достатачно високо ниво или да осигури преводач. Щото иначе всеки си говори неговото и никой не разбира на достатъчно ниво отсрещната страна. 

Докладът е представен също и в писмена форма, след което е преведен на сръбски - логично нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Б. Киров said:

Вие и българската държава да се извинява, какъв е момента сега, че да го правим, подобни действия е имало и в Гърция, защо пък не и в Гърция

Е как, в Гърция? Недейте - не подхващайте тази тема за Гърция сега, защото има участници, които тутакси ще си накъсат потниците и много вероятно да изпаднат в "патриото -истерически потрес". Темата е изключително и само за село Бойник.

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 часа, bulgaroid said:

Според закона няма фашисти и комунисти, има субекти на правото,нарушителите носят отговорност,никой не е виновен по презумция,това е расизъм. Това ,че някой се е самообявил за прав и непогрешим от правна гледна точка самия той извършва престъпление. 

Тук все още никой не съди и не определя вина, според расови или биологични различия, за да обвиняваш в расизъм! Става въпрос само и единствено, за извършени деяния!

На Нюрнбергските процеси, биват осъдени, както нацизма, така и фашисткия милитаризъм! Да не задълбаваме в причините, освен ако не държиш особено..🙂 А да обвиняваш международното право, в "самообявяване", като престъпление, с/у фашизма, може да бъде тълкувано, като опит, за прокламиране и пропагандиранене фашистка идеология, което вече е подсъдно!!!

...А сега, за да изкристализират понятията ти, да започнем от начало...😉 Въпросите целенасочено са прости, за да ги разбираме и ние простите, които не разбираме понятията...

Напада ли "фашистка",  "нацистка" Германия, Сърбия или не?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, borkoto said:

Докладът е представен също и в писмена форма, след което е преведен на сръбски - логично нали?

По тая логика следва да очакваме тия доклади да бъдат показани и на български, нали?
Имате ли информация къде са въпросните доклади, преведени на единия език или на другия? Поне в една от двете езикови версии?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.12.2020 г. at 9:19, bulgaroid said:

Та случая в Ястребино май тепърва трябва да се разследва какво точно се е случило. Това важи въобще за цялата ВСВ и събитията около нея,много хора вече се занимават с това, особено в Русия и излизат много интересни подробности.

Нали вие и вашата "писателка" - като истински  "ловци на духове" имахте доказателства - а сега, пак трябвало да се разследва Ястребино, къде са тези доказателства? Май само във вашата глава, кой да разследва ?Такива като вас, още вярващи в тайните съветски архиви? 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, tantin said:

По тая логика следва да очакваме тия доклади да бъдат показани и на български, нали?
Имате ли информация къде са въпросните доклади, преведени на единия език или на другия? Поне в една от двете езикови версии?

Ще видя какво мога да направя  - разбира се без никакви обещания - тъй като това е доклад който не е за книжен печат. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, borkoto said:

. Разбира се всичко това са дължи на стратегията "факти няма - доказвайте", която е много удобна за такива теми, които "съботират" вашя "баш" патриотизъм и "втълпяват вина" на българския читател.

Разбира се ,че е така,нямаше да бъде ако автора разглеждаше проблема в като опит за как беше"помиряване",да,ама не. Според него помиряването трябва да се разглежда като приемане на вина от наша страна, а за например Кървавата Коледа какво, да забравим ли? Или за Босилеград,или за концлагерите,или за Трън,за Царриброд и т.н. Как да забравим за убийствата в Зайчар и Пирот или за въстанията ? 

 

Преди 3 часа, borkoto said:

Този отчет, като цяло, е един смел опит да се счупи леда между България и Сърбия по въпросите за така наречените "военни престъпления през 1941-1944", което и всъщност е заглавието на тази двустранна среща. За съжаление, опитът не е съвсем успешен, ако съдим по реакцията на сръбските участници в срешата, а и определението дадено от българският участник в кореспонденция с мен " сръбското мнение остава двупосочно" .

Това е сръбски пропаганден трик както винаги,аз също слушах и както на всички ми стана ясно,това нещо безмислен и грешен ход, отделно докато няма официални данни изобщо не приемам обясненията за станалото.Откъде накъде е разглежда Бойник а не Скопие например, или Голи Оток? И за съжаление не е  "смел опит да се счупи леда между България и Сърбия" ,ами поредната простотия да се вадят проблемите от контекста, та няколкото сърбомани тука да пищят за имагинерна справедливост.

 

Преди 3 часа, borkoto said:

Моето ненатрапчиво мнение за този отчет на кратко : Събитията в Бойник са представени чрез един емотивен психо-анализ, който излага фактите премерено и селективно.Този похват отвежда вниманието на слушателя от непосредствените събития (какво се е случило) и поставя акцента на причините (защо се е случило). Макар и да не отрича, а ако бъдем по-точни, споменава разстрел на цивилни в Бойник, този разказ е свързан предимно със събитята през ранната утрин на 15 Февруари - тоест атаката на партизаните в селото, а не с предполагаемия разстрел на жителите на 17 Февруари, 2 дни след атаката.

Нещо данните както винаги не се връзват ,колко точно са разстреляни и изобщо някой разстрелян ли е? Колко точно са жителите,колко са останали, къде са гробовете и защо не са изследвани? Кой са тия българи и с какво право заемат позиция,в качеството си на какви,къде са документите? А колко сърби са убити в боя,защо не се казва? Според военната наука всеки командир след като работи,е длъжен да почисти, с други думи да събере труповете и да направи отчет,после да ги погребе и да се погрижи за ранените. Тук нещо не видях отчети как така? Ние в СССР ли сме,само там труповете не се броят и не се погребват? Та мисълта ми е колко са загинали партизани? Къде е цифрата,колко са заловени и колко са показали съмишлениците си? Къде го пише това? Тия работи така не се правят.Нито българските нито сръбските учатници не дават реални данни,просто си играят на "емотивен психо-анализ" :lol:  Ама в историята такива филми няма, къде е отчета на командването,винаги има доклад,къде е? Колко са убити и ранени участици в нападението,колко точно а растреляни,изобщо някой разстрелян ли е? Изобщо участниците в тая среща ли е какво е , се правят на историци като акцента е доказване на вината на българите, реални доказателства аз не видях. Тия "запасни офицери" са платени клакьори на сръбската пропаганда,нищо повече. Полза от това няма никаква и ние така и не разбрахме имало ли е реално събитие,аз мисля не. Както винаги сърбоманите ни вадят неща от контекста. 

 

Преди 4 часа, borkoto said:

Разбира се, аз нямам причина да не вярвам че авторите на този доклад ползват исторически архиви както в България така и в Сърбия а също и свидетелства на български войници преки участници в събитята.

Ами както казах не видяхме нито един реален отчет и документ пак го караме на емоции,и "верваите ми" къде е отчета на командира? Защо не се споменава,броя на убитите?  Тия свидетелства от народния съд не струват нищо,не подвеждайте хората. Като ползват архивите защо нищо не показаха? 

 

Преди 4 часа, borkoto said:

Още нещо към доклада - не е приемлива трактовката на събитията от страна на нашата комисия като "инцидент" - доколкото военни действия и всякакви разрушения и жертви произтичащи от тях не могат да бъдат наречени "случайни". 

Разбира се! Друго и не очакваме!:lol: Изобщо от наша страна,...а почакай,къде е нашата страна? Аз нещо не я видях,има едни хора отишли да признаят нещо което е спорно и до ден днешен, кой са тия хора не е ясно,изкачат от нищото,и ни раказват как са разстреляли цяло село. :lol: Аз само да попитам колко всъщност са жителите преди и след,колко са загинали в боя и след него от раните си,колко майки кърмачки са разстреляни и деца, нещата изобщо не се връзват. Да не би да се окаже,че убитите са загинали в боя,май така ще е. Платените български историци се опитват чрез емоции, недомлъвки да ни вменяват чувство за вина,аз в този случай искам само да попитам а документите къде са? Нищо не е случайно,като гледам автора се е подготвил още преди да пусне темата,и дава на час по лъжичка,само дето както винаги с лъжите нещата куцат,нещо цифрите не съвпадат и на прости въпроси нещо няма обяснения.

 

Преди 4 часа, borkoto said:

Като цяло, аз подкрепям такива инициативи за сближаване на двете позиции чрез нови факти и други гледни точки, особено когато такива опити идват от "hard-core" военно-исторически организиции, такава каквато е и "Военноисторическата комисия". Доколкото бях информиран подобна среща, на същата тема, ще бъде проведена в Кюстендил през април.

Това нещо било редовно,кой плаща е интересно? Къде са разгледали престъпленията срещу българите или още не са стигнали дотам? Въпроса е риторичен,аз прегледах "срещите"такова нещо няма,както и очаквах! Другарете си играят на историци по курсовете на АОНСУ,там българите са винаги виновни така е заповядала Москва https://bg.wikipedia.org/wiki/Академия_за_обществени_науки_и_социално_управление

Преди 3 часа, borkoto said:

Не особена - нацизмът е форма на фашизъм с уклон към расовото превъзходство. Учи се в 1 курс по политология.

Я пак? Нещо не ми стана ясно? Учил ли си политология щото нещо обяснението ти куца?

 

Преди 2 часа, borkoto said:

какви цитати?  -  освен някъв линк към няква книга, която вие даже не сте отворил да видите какво има вътре, от няква героиня, която обяснява несвързано (и видео на дамата ви намерих да гледате ) как имала доказателства за Ястребино,че се случило в 1944 , ама то щяло да бъде по-нататък, в друга книга. Етова ли са ви цитати? Освен вашите "bot-style" постове, аз "цитати" не виждам. Което ме навежда на мисълта че вие неправилно употребявате думата "цитат" или по-лошо, не знаете нейното значение.

Да разбрахме,автора е започнал темата подготвен,целия цирк е режисиран. Само най-важните въпроси остават без отговор защо така? Или да не питам? Реално,ни поднасят емоционални изблици и нагласени разкази за историческа истина,без да показват документите. Както винаги,пишат историята както им харесва. Доказват ни комунистически истини изсмукани от ...... където там си смучат!:lol: Интересно защо Москва открадна архивите, и не ги дава,за да може да ни заливат с псевдонаука.  Само ако може да ми покажете цифрите или не може? Интересно е как тикате Ястребино а например това не го виждате? https://bg.wikipedia.org/wiki/Политически_терор_в_Социалистическа_република_Македония а като сме почнали да спомен и у нас,кланетата в Конаре нещо да ви говорят? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Б. Киров said:

Според мен трябвало е да ги изправи на съд, военен съд/трибунал, защото окупационната власт е военна. В откъса от протокол, който цитирате, се вижда откъде е дошла заповедта:

Стана много дълго за цитиране, затова ето.

От българската армия не се очаква да не отвърне с огън на нападение срещу себе си. Ако се ръководим от видеото с представената от българския изследовател версия за събитията, това прилича на обикновена партизанска, разбирайте guerilla операция, нападение срещу военна база (каквито се случват в днешно време в Близкия изток). Нормално е при това положение да бъдат дадени жертви и сред нападателите.

Не е нормално СЛЕД събитието армията да провежда наказателни акции срещу населението на населеното място. Защото това е военно престъпление. Армията няма подобни правомощия и никога не е имала. Издаването на заповед да се отмъщава на цивилното население е военно престъпление.

В същите документи се говори за убитите, като един от разпитваните говори, че убитите в бой (легитимно) плюс "останалите" (кои са тези останали?) по негово мнение са сто. Ако тези останали са изведени от къщите им и избити без да бъдат изправени на съд (военен или друг) и доказани като съучастници, това е военно престъпление. Защото армията няма правомощия да се саморазправя с населението. Точно защото всички "пленени" - тоест хора, заловени от армията, не попадат под юрисдикцията на конкретните ги заловили и техните офицери, а на държавата, чиято армия ги е заловила, пък тя има задължение да се държи с тях хуманно.

Ние не знаем нищо за тези "останали". Доколкто разбирам, сръбската/югославската версия за този тип "инциденти" обаче е, че нашата армия (жандармерия, полицейски части и т.н.) е превишавала правомощията си и е "наказвала" мирно население. Тази версия се подкрепя и от други (и от кои вече написах). Тя пък на нас не ни харесва (ясно е защо), но това не значи да не я проверим и да не позволяваме на зашитниците и да са поне частично прави.

Относно националноосвободителните движения, те не само тогава, но и до днес подлежат на тълкуване. Това означава, че потърпевшата страна в една окупация има пълното право да счита своите паравоенни части за освободителни, ако посрещат единствения критерий, по който има консенсус - да са организирани (aко гледаме критериите в цитираната конвенция). Дори за опознавателните знаци държавите не са съгласни помежду си. One nation's terrorist is another nation's freedom fighter (тази фраза със сигурност я знаете) :)

На тези части нищо не им пречи да имат формирования, които да приличат на армия, но и да имат "специални" части или бойни групи за други действия, вкл. терористични.  Поради което някои държави ще ги вкарат в списъка си с терористични организации. Други държави обаче няма да ги считат за такива. Дори официалните армии имат части за специални операции, невинаги непротиворечиви. Затова трибунали си имаме и до днес, пък си имаме и държави, които не желаят техни военни да бъдат съдени от международен тибунал (САЩ).

В основата на терористичните актове в което и да било съпротивително/сепаратистко/националосвободително и т.н., движение стои непропорционалното разпределение на силата, невъзможността да се надделее над съперника със същото количество (военна) сила (някакви считащи групата си за обект на несправедливости хора се борят срещу цяла държава, цяла свръхсила, цяла армия на чужда държава). Затова се използват тактики на психологическа война, или терор (в мирно време, за да се принуди чрез ужас населението да изиска от управляващите си смяна на курса). Как се разглежда този тероризъм зависи от коя страна на барикадата стои конкретният анализатор.  На държавите тероризмът не им харесва. Но пък правото на самоопредеение (от доктрината Моро нататък) понякога им харесва, друг път не. Форми на тероризъм ще има винаги, хипотетично на вълни (една вълна засега трае средно около 30 години).

Всъщност с вас повече се разбираме, отколкото не се, но може би към момента не го забелязваме :)

---

Бележка под линия, от 1973 има други критерии:

In October 1973 the Liberation Committee laid down the following criteria for recognition of NLMs: commitment to the principle of independence and total liberation; evidence of effective military or political action being carried out; evidence of military, political or psychological control of the territory to be liberated; evidence of political support from the population of the territory; evidence of common action fronts where more than one movement is fighting in the same territory; that recognition should not create or aggrevate division in that given territory; and preparedness of a bordering independent.

Те обаче не са приети от всички държави.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

От смеха ти, да разбирам, че не признаваш прокламирането и пропагандирането на фашистка идеология, за престъпление или е само механичен израз на смущение?

...щото отговор не видях т.е. понятията ти още са неясни...😉

Screenshot 2021-01-06 at 10.37.29 AM.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, borkoto said:

 

Това са вашите първи 2 поста в тази тема с "качените цитати" -видимо вашата представа за "официална извадка" или "цитат" е - "дадох ти данни" - ама кво, откъде, кой го е писал, няма - най-важното от вашият "цитат" е думата "дадох". Пълна заблуда и безхаберие.

Други няма,данните са от официалните преброявания това е, автора  нещо друго може ли да покаже? Ако автора имаше желание да попита но той няма, отделно други участници обясниха какво е това,или пак не сме чели? По колко пъти да се обеснява едно нещо,кажете цифрата? Четете собствената си тема ако може де?!

 

Преди 2 часа, borkoto said:

Докладът е представен също и в писмена форма, след което е преведен на сръбски - логично нали?

И къде е? Може ли да го видим?Ако не защо?

 

Преди 1 час, borkoto said:

Е как, в Гърция? Недейте - не подхващайте тази тема за Гърция сега, защото има участници, които тутакси ще си накъсат потниците и много вероятно да изпаднат в "патриото -истерически потрес". Темата е изключително и само за село Бойник.

Не, не е. 

 

Преди 1 час, skiahtro said:

Тук все още никой не съди и не определя вина, според расови или биологични различия, за да обвиняваш в расизъм! Става въпрос само и единствено, за извършени деяния!

Ти съдиш,или не се усещаш?Даваме назад а?Нормално!:lol:

Преди 1 час, skiahtro said:

На Нюрнбергските процеси, биват осъдени, както нацизма, така и фашисткия милитаризъм! Да не задълбаваме в причините, освен ако не държиш особено..🙂 А да обвиняваш международното право, в "самообявяване", като престъпление, с/у фашизма, може да бъде тълкувано, като опит, за прокламиране и пропагандиранене фашистка идеология, което вече е подсъдно!!!

Това ли разбра, от поста, интересно, я прочети го пак,ако не схващаш помоли някой да ти преведе? 

Преди 1 час, skiahtro said:

...А сега, за да изкристализират понятията ти, да започнем от начало...😉 Въпросите целенасочено са прости, за да ги разбираме и ние простите, които не разбираме понятията...

Ами първо сам за себе си ги разбери и тогава ще поговорим,иначе е безмислено.

 

Преди 1 час, skiahtro said:

Напада ли "фашистка",  "нацистка" Германия, Сърбия или не?

Ами като питаш така и искаш директен отговор ! :lol: Не,такова животно като "фашситка" Германия няма,пробвай пак!:lol: Такова животно като Сърбия също, ей не я научихте тая история ама иначе разбирач до разбирач,бегай да научиш кой какъв е и после ела! 

 

Преди 1 час, borkoto said:

Нали вие и вашата "писателка" - като истински  "ловци на духове" имахте доказателства - а сега, пак трябвало да се разследва Ястребино, къде са тези доказателства? Май само във вашата глава, кой да разследва ?Такива като вас, още вярващи в тайните съветски архиви? 

Ами аз не получавам пари  за да "разследвам" вие колко взимате? Да трябва да се разследва целия период,нагласената история издиша както винаги,хайде от вас пари от нас документи ще ви пратя разценките ако желаете обещавам да публикувам всичко,а на вас лични отчети!:lol: А относно книгата там се споменават събитията но няма конкретни документи за случая,и аз не ги качвам съответно чакаме да видим ? А вашите документи къде са? Защо нещо и те липсват? Или лирически разкази трябва а ни убедят? 

 

Преди 1 час, borkoto said:

Ще видя какво мога да направя  - разбира се без никакви обещания - тъй като това е доклад който не е за книжен печат. 

Я гледай ти ами за какво е? Чудеса? Те помощниците ви имат възможности ако искате можете просто някой неща да нагласят и напред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 48 минути, bulgaroid said:

Разбира се! Друго и не очакваме!:lol: Изобщо от наша страна,...а почакай,къде е нашата страна? Аз нещо не я видях,има едни хора отишли да признаят нещо което е спорно и до ден днешен, кой са тия хора не е ясно,изкачат от нищото,и ни раказват как са разстреляли цяло село. :lol: Аз само да попитам колко всъщност са жителите преди и след,колко са загинали в боя и след него от раните си,колко майки кърмачки са разстреляни и деца, нещата изобщо не се връзват. Да не би да се окаже,че убитите са загинали в боя,май така ще е. Платените български историци се опитват чрез емоции, недомлъвки да ни вменяват чувство за вина,аз в този случай искам само да попитам а документите къде са? Нищо не е случайно,като гледам автора се е подготвил още преди да пусне темата,и дава на час по лъжичка,само дето както винаги с лъжите нещата куцат,нещо цифрите не съвпадат и на прости въпроси нещо няма обяснения.

Разбира се поради вашето психоделично сътояние, мога да отговоря само на този коментар защото останалото е един несвързан брътвеж. Преди да публикувам видеото - изрично написах "че този материал не следва да се счита като  доказателство за събитията, а за друга гледна точка. Уверявам ви ,че такава комисия съществува и лично аз не познавам никой лично от тази организация. Друго нещо което може би не знаете е че тази комисия е свързна с клуб : "полк Христо Стоянов" учреден в Кюстендил и постоянно промотира събития и годишнини свързани с делото на българската армия през войните. Еми сега - все пак в тази комисия има и историци и  военни, които се отнасят сериозно към това което правят, или вие наричате всички просто "предатели" ако те не споделят вашето мнение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, dora said:

зависи от коя страна на барикадата стои конкретният анализатор. 

Ха така! Сега кажете от коя страна на барикадата стоите? Бързам да уточня,че е абсолютно невъзможно да не вземете страна,освен ако не сте шизофреник. Буквално шизофреник от медицинският гледна точка. И за стане по-ясно ще задам въпросът така - Левски трябва ли да бъде съден за тероризъм и военни престъпления?

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, bulgaroid said:

Ами като питаш така и искаш директен отговор ! :lol: Не,такова животно като "фашситка" Германия няма,пробвай пак!:lol: Такова животно като Сърбия също, ей не я научихте тая история ама иначе разбирач до разбирач,бегай да научиш кой какъв е и после ела! 

Ше извинаваш, но ние от народа, използваме народни понятия, затова да опростим още повече нещата, ако ти се струват неразбираеми...

Хитлер нацист ли е бил?😉

...Ако бях мошеник, щах да се обзаложа, че няма, да отговориш...🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, bulgaroid said:

Ами аз не получавам пари  за да "разследвам" вие колко взимате?

Честно, надали някой би си харчил парите за вашите "разследвания", тъй като вие не сте способен да погледнете  извън своята демагогия. Тоест, вие и да погледнете , ще видите само конспирации, провокации и съботажи. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...