Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите ли са говорели на склавински или склавините на български?


Recommended Posts

Преди 7 часа, Atom said:

Е, и? На какъв език пишат българите с черти, резки,  латински или гръцки букви?   Пишат надписи на  гръцки език и на някакъв неизвестен език.  Какво доказва това? - че могат да използват черти, резки и букви? Че са гръкоезични? нещо друго? 

Ето ти текста на Черноризеца:  "Когато се кръстиха, бяха принудени [да пишат] славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение".   Имаш ли проблем с четенето или разбирането? Трябва ли някой да ти обяснява дума по дума какво пише в текста?

Ако не можеш да го разбереш, ето ти  нагледан пример за какво става въпрос - ето ти текст със "славянска реч с римски букви без устроение" - https://bg.wikipedia.org/wiki/Брижински_паметници

Всичките ти "доказателства" са от този тип.  Ако някъде пише "2", това е доказателство, че става въпрос за 2 и за нищо друго.  Според теб обаче това е доказателство, че става въпрос за 11-9, или за 1+1, или за нещо друго.  Защо? - защото така ти се иска.  Доказателство, ама друг път.

Е, и? На какъв език пишат българите с черти, резки,  латински или гръцки букви?   Пишат надписи на  гръцки език и на някакъв неизвестен език.  Какво доказва това? - че могат да използват черти, резки и букви? Че са гръкоезични? нещо друго? 

Прави сте, точно това доказва надписа - че българите са използвали руни и гръцки и латински букви. има бългаски руни, има надписи с гръцки и латински букви. Нещото друго, което доказва текста, разгледан в светлината на всичко известно за склавините е, че те не се визират в този текст, защото никога не са изпозвали руни и няма намерени техни надписи с гръцки и латински букви. Началото на текста визира конкретно прабългарите, които са наречени словени.

Ето ти текста на Черноризеца:  "Когато се кръстиха, бяха принудени [да пишат] славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение".   Имаш ли проблем с четенето или разбирането? Трябва ли някой да ти обяснява дума по дума какво пише в текста?

Ами обяснете ми? Кои като се кръстиха, склавините или българите, защото за кръщение на склавини в България преди Черноризеца да напише За буквите не се споменава, но има хиляди страници, вкл. от изключително достоверните сведения от църковните събори, че това са направили българите и то конкретно тези дето дошли и завладели страната, защото има изрични въпроси към тях за този период, на които българите отговарят подробно? От друга страна има много късни сведения, че населението на Македония, най-вероятно склавински села, не е било изцяло кръстено. Ако се направи анализ на народните празници с остатъци от езичеството или чисто езически, ще видим, че много малка част от тях са свързани с траките, а всички останали със склавините и няма нито един, който да се отнесе към прабългарите.

На базата на какви документи или археологически находки приехте като лема, неподлежаща на доказване, че склавините са били носители на християнството в България, само те са говорили езика, заради което църквата загърбила изцяло българите и започнала да пише само за склавините, които напълно склавянизирали България?

Ако не можеш да го разбереш, ето ти  нагледан пример за какво става въпрос - ето ти текст със "славянска реч с римски букви без устроение" - https://bg.wikipedia.org/wiki/Брижински_паметници

Надписът, макар и направен много след Черноризец Храбър, което изключва той да е визирал него, е написан на български език, който е бил богослужебен за известен период по тези земи, а и в посоченото време там е била добре позната българската служба, срещу която има изрично предупреждение.

Според вас кой народ е говорил на езика на Брижинските паметници:

 "Боже господи милостиви, отче боже, тебе исповеде, вес мой грех, и светему кресту, и светеи Марии, и све тему Михаелу, и вишем крилатцем божием, и светему Петру, и всем селом божием, и всем мучеником божием, и всем верником божием, и всем девам правдним, и все[м] правдним, и тебе божи рабе хочу бити исповеден всех моих грех".

"Bože, milosrdný, Otče Bože, vyznej se k tobě, tíhu mého hříchu, a svatý kříž, a svatá Marie, a celé téma Michael, a nejvyšší křídlo Boží, a svatý Petr a celá vesnice Božího a všech mučedníků Božích a všech věrných Božích a všem pannám spravedlivým a všem [m] spravedlivým a tobě služebníku Božímu chci ubít vyznání všech svých hříchů".

Boże miłosierny, Ojcze Boże, wyznaj Ci wagę mojego grzechu i Krzyża Świętego i Najświętszej Marii Panny i całego tematu Michała i najwyższego skrzydła Bożego i św. Piotra i całą wieś Boga i wszystkiemu męczennikowi Bożemu i wszystkim wiernym Bożym i wszystkim dziewicom sprawiedliwym i wszystkim sprawiedliwym, a tobie słudze Bożej chcę bić wyznanie wszystkich moich grzechów.

Очевидно е, че са писани на език, който се е говорил в България и този език е наречен български, навсякъде където на него се говори на българска територя. На териториите, в момента или някога преимуществено населени със склавини, същият този език е наречен склавински, но това е един и същ език в различни наречия и диалекти. Този език се е образувал исторически на земите на хунската, аварската и българските държави, от различните езици на народите които са ги населявали, по същия начин и за приблизително същото време по който се образуват всички езици.

 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, ТОРБАЛАН said:

За miroki давам пояснение, защото не е чел и не е запознат, че Страбон смята - мизи, мези, МЕОНИ и витини за един и същ народ. А пеоните не живеят ли едно до друго на Балканите със старите мизи?

Пеоните са между Вардар и Струма, а Мизите отгоре Балкана. Както и малоазийски, както са и Меоните. Няма как да се каже, че са един народ.

Има една хипотеза за пеоните, че можело и меони да са, та за това питах, да не би да няма никакво доказателство, а само да говориш за хипотеза?

Пишете малко и доказвайте написаното, иначе е като разпилян пясък, това казват и другите в темата. Много разпилени твърдения. Обосновавайте ги.

Цялата тази тема е опит за обосноваване на една хипотеза. Ако искате да обосновете нещо отворете темата за това. После за следващото. И го доказвайте едно по едно. В момента си говорим просто.

Аз също искам да не е спам, и да пишем по темата, защото са интересни за всички неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ТОРБАЛАН said:

Ей така се появи един народ 15000 от Кавказ и Памир със стари хора (болни), деца и животни, зимата за 60 дни, и бам... веднага на битка, а някакви славЯнчовци се появиха в земите на най-многобройния народ след индийците и ги притопили,

Ето сега за пример. Какво визираш тук?

Че си гледал филма Хан Аспарух или че си чувал за Булгариос по М.Сирийски? За кое събитие се отнася? Недей така да пускаш някаква неопределена информация.

И защо точно 15 000?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, miroki said:

Ето сега за пример. Какво визираш тук?

Че си гледал филма Хан Аспарух или че си чувал за Булгариос по М.Сирийски? За кое събитие се отнася? Недей така да пускаш някаква неопределена информация.

И защо точно 15 000?

Ти погледнал ли си изобщо царете на лидийците, че твърдиш, че нямали нищо общо с траките? А защо, пеоните са тези, които започват да сечат монети след меоните? И защо Александър Велики когато освобождава Мала Азия от наглите перси, възстановява повечето градове палени от данайците и грабени от перси? Наричаш Страбон лъжец ли? 😂 Я ги изкарай тук всички царе на Лидия, че да видим кои са и какви са! За славяните Теофилакт Симоката обяснява в три книги кои са, тоест новото име на гетите, цял половин век преди Аспарух. 😉 Какво ги плещите тези славяни? Нашите предци са говорили за СлОвОбългарски език бавни реотани! 😁 Филмът за княз Аспарух изобщо не съм го гледаЛ, просто защото не бих си причинил такова унижение с продажниците ни кланещи се на Кремъл и който език - руския, в родословното дърво на индоевропейските езици от църковно славянския е на първо място, а българският е някъде в дъното събира прах! Да не говорим, че Кирилица никога не трябваше да има, а да се казва БЪЛГАРИЦА, но така сме цял живот от продажници чушко-поклонници в Кремъл. 

 

П.п.

Виж колко значими въпроси ти зададох и само ми криволичиш из С,С++ дизайна!

Титла ХАН - НЯМА ЗАСВИДЕТЕЛСТВАНА! Има КАNАСУВIГI, сиреч... КАНАС и (Y (ипсилон), което ако няма гласна пред него за словосъчетание се чете И), плюс ВИГИ (БИГИ), тоест... КАНАС и БИГИ! Гърците имат 3 И-та, плюс 2 словосъчетания, общо 5. 😁

 

Ако смяташ да ми губиш времето на въпроса с въпрос, бягай да си пишеш програмката за сайта и не ме занимавай със сладки приказки от 1000 и една нощ. 

Редактирано от ТОРБАЛАН
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Петър_Пейчев said:

Очевидно е, че са писани на език, който се е говорил в България и този език е наречен български, навсякъде където на него се говори на българска територя. На териториите, в момента или някога преимуществено населени със склавини, същият този език е наречен склавински, но това е един и същ език в различни наречия и диалекти.

 

На мен ми се струва, че тук има известен прогрес. Значи от една страна българският език е наречен "склавински", а от друга страна Черноризец Храбър го нарича "словенска реч". Следователно "склавински език" и "словенски език" са едно и също?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, ТОРБАЛАН said:

Филмът за Хан Аспарух изобщо не съм го гледаЛ, просто защото не бих си причинил такова унижение с продажниците ни кланещи се на Кремъл

Тролбалане, ти хубаво не искаш да гледаш филма, но явно и не четеш археология и извори, а само на спароток блоговете и псевдонаучните му книжа. Като толкова искаш да казваш разни неща кажи нещо за календарните термини от Именника, за животинския календар, за сведенията, които описват българите като чужд и новопоявил се народ, кажи нещо за археологията и погребенията около Плиска, защо имат паралели с онези в Северното Черноморие, а не с тракийските, кажи нещо за изкуствената деформация на черепите, кажи нещо за крепостите в ПБЦ, кажи защо известните тракийски думи не са славянски и т.н. и т.н.    

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, makebulgar said:

Тролбалане, ти хубаво не искаш да гледаш филма, но явно и не четеш археология и извори, а само на спароток блоговете и псевдонаучните му книжа. Като толкова искаш да казваш разни неща кажи нещо за календарните термини от Именника, за животинския календар, за сведенията, които описват българите като чужд и новопоявил се народ, кажи нещо за археологията и погребенията около Плиска, защо имат паралели с онези в Северното Черноморие, а не с тракийските, кажи нещо за изкуствената деформация на черепите, кажи нещо за крепостите в ПБЦ, кажи защо известните тракийски думи не са славянски и т.н. и т.н.    

Глупости ми говориш, защото аз преди 15 години съм прочел цялата гръцка митология на ГРЪЦКИ. Живял съм 17 години там, обиколил съм цяла Еллада поне 100 пъти, плюс всички острови и това което съм видял още тогава по стенописи, Павката не беше подхванал постовете още. Виждал съм карти от 5-и век преди Христа до 5 след, да не ти казвам с какво на тях, на колекционери! За данайците и лъжите им знам, още преди да се появи Павката и съм изчел да не ти казвам колко гръцка литература. Ти знаеш ли за влиянието на гърците над ПОНДИТЕ, за които и Павката не знае? Затова руснаците освобождават първо гърчолята, да си го знаете! Онези къде ви били големи братя. Големи са ни, докато ни откраднат историята и езика. Ай, на здоровье! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, ТОРБАЛАН said:

Глупости ми говориш, защото аз преди 15 години съм прочел цялата гръцка митология на ГРЪЦКИ. Живял съм 17 години там, обиколил съм цяла Еллада поне 100 пъти, плюс всички острови и това което съм видял още тогава по стенописи, Павката не беше подхванал постовете още. Виждал съм карти от 5-и век преди Христа до 5 след, да не ти казвам с какво на тях, на колекционери! За данайците и лъжите им знам, още преди да се появи Павката и съм изчел да не ти казвам колко гръцка литература. Ти знаеш ли за влиянието на гърците над ПОНДИТЕ, за които и Павката не знае? Затова руснаците освобождават първо гърчолята, да си го знаете! Онези къде ви били големи братя. Големи са ни, докато ни откраднат историята и езика. Ай, на здоровье! 

E хубаво Тролбалане, бил си в Гърция и си чел по изворите че византийците са лъжливи, ама какво общо има това с българите, с произхода им, с термините от Именника, с погребенията около Плиска?!! Очевидно щом ни навираш тук като авторитет "Павката" значи колкото и да си ходил по Гърция преди, сега той ти е кумирЪТ.  Автохтонците обичате лесно да прескачате някои факти и това ви вкарва в псевдонаучната глуха линия.   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

E хубаво Тролбалане, бил си в Гърция и си чел по изворите че византийците са лъжливи, ама какво общо има това с българите, с произхода им, с термините от Именника, с погребенията около Плиска?!! Очевидно щом ни навираш тук като авторитет "Павката" значи колкото и да си ходил по Гърция преди, сега той ти е кумирЪТ.  Автохтонците обичате лесно да прескачате някои факти и това ви вкарва в псевдонаучната глуха линия.   

Та какво за могилите, за черепната деформация и за киката (конската опашка)? Нима не са едни и същи с тези на траките ли? 🤣🤣🤣 А какво, ще кажеш за ритоните и орлите на князете ни? А за покръстването и обучението в Константинопол? Виж какво красиво българско име КОН (величина за ВЕЛИЧЕСТВЕНО) плюс СТАН (човешко тяло, СНАГА)? 😊 То и кентавърът няма обяснение с първото, а с второто - таврос (бик). Гръцкия език е буламач с български, които множество стотици думи нямат обяснение на гръцки, за тези които знаят еллиника.  😁 Какво за българите и траките, какво? Какво за погребенията и какво за черепната деформация, какво? 😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, ТОРБАЛАН said:

Какво за българите и траките, какво? Какво за погребенията и какво за черепната деформация, какво?

Ааа.. нищо Тролбалане, нищо, едни и същи са си :), ама само за автохтонците... А на траките календара вероятно и той същия като прабългарския - азиатски, като китайския... 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, makebulgar said:

Ааа.. нищо Тролбалане, нищо, едни и същи са си :), ама само за автохтонците... А на траките календара вероятно и той същия като прабългарския - азиатски, като китайския... 

Какъв календар на българите? Онзи с прасетата, драконите, барсовете и маймунките ли? 🤣🤣🤣

Ох... недей, не мога да се смея повече... 😂😂😂

Или великите БЪЛГАРИИ в Ориента малко по на север, които за наколко десетилетия ги погълна черна дупка? 😁

Само глупави хора могат да вярват в такива пропаганди сглобени на бързо в Кремъл! 😊

Преселения е имало, не го отричам, ама за велики Българии сгромолясали се след някоя годинка, само глупаци могат да мечтаят по илюзиите на злите сили, за да им отдалечат вниманието от родната земя. 😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ТОРБАЛАН said:

Само глупави хора могат да вярват в такива пропаганди сглобени на бързо в Кремъл! 😊

Е айде сега, като няма аргументи веднага Кремъл бил виновен, а опонента бил тъп и глупав, казионен, платен и т.н. Това е един от похватите на псевдоучените и особено на автохтонистите, и са си логически заблуди отвсякъде. За това те пиша, че си Тролбалан, щото тролиш с подобни псевдонаучни мнения. 

 

Преди 1 час, ТОРБАЛАН said:

Преселения е имало, не го отричам, ама за велики Българии сгромолясали се след някоя годинка, само глупаци могат да мечтаят по илюзиите на злите сили, за да им отдалечат вниманието от родната земя.

А това, че преселения е имало трябва автохтонците да си го повтаряте по-често, и да си записвате с големи букви, че и езици са се пренасяли и са си сменяли местата. Тюркоезичните в Лудогорието и Одринско са дошли от другаде или пък са възприели нов език. Същото е и с маджарите, които си носят езика от север. Същото е и с езика на румънящите, който идва от Италия. В ромейските книги черно на бяло пише и това, че склавите и българите са дошляци от север на Дунав. И в цялото това пренасяне и заменяне единствено у софийско езика бил един и същ от 15 хилядолетия. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

той същия като прабългарския - азиатски, като китайския... 

Колко "прабългарски" е, колко е животински и колко е подобен на китайския е този хипотетичен календар е неясно толкова, колкото и употребата му, която е най-рано при Крум(след завземане на Вархонитското княжество) и вече при Борис се губи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Скептикът said:

Колко "прабългарски" е, колко е животински и колко е подобен на китайския е този хипотетичен календар е неясно толкова, колкото и употребата му, която е най-рано при Крум(след завземане на Вархонитското княжество) и вече при Борис се губи.

Напълно възможно е Крум да е заел календара (който е реален, а не хипотетичен) от аварите, които били толкова тъпи и лековерни, че постоянно пиянствали и не успели да си запазят държавността. Възможно е, ама това, че Крум идва от Аварския хаганат все още е просто една свободна хипотеза. В Именника са описани и датирани събития от времената на Кубрат и Аспарух, тъй че календара е при българите доста преди Крум. И календара наистина е азиатски. А Кубрат освобождава българите от аварска зависимост не при Тунджа, а в Северен Кавказ. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, makebulgar said:

Възможно е, ама това, че Крум идва от Аварския хаганат все още е просто една свободна хипотеза.

Кога съм твърдял че той идва от там? Казах че преди да завземе княжеството им през 804-805г., нямаме доказателства за употреба на този календар и употреба на кана-титлите, багаин, таркан и някои други. Така че, трябва да прием скептично евентуалната им употреба в предкрумовия период.

Преди 11 минути, makebulgar said:

В Именника са описани и датирани събития от времената на Кубрат и Аспарух,

Така е, но е лесно да предатираш минали периоди с нови термини, например сега използваме латинските - януари, февруари, март и т.н., докато в езическия период са използвани - просинец, съчен,сух и т.н., които дори се използват от народа до преди 100-150 години.

А и да не забравяме, че Аспарух бива наричан цар, макар че е носил титлата княз в негово време.

 

Големият проблем при този календар, поради който го наричам хипотетичен, е неяснотата какъв вид календар е той - лунен, слънчев, лунно-слънчев, животински календар ли е, не е ли, колко месеца съставляват една негова година(10, 12, 16, 18, 20, 40, 60?)

Някои от неговите термини изглеждат славянски, но други или не са славянски, или са много трудни за преосмисляне.

Ето примери:

  • "шехтем"(прабълг.)–шести месец, тоест юни
  • "сетем"(прабълг.)–седми месец, тоест юли
  • "твирем"(прабълг.)–срв. с народното "тръвен", т.е май
  • "читем"(прабълг)–срв. с народното "сичен", т.е януари или февруари(според региона)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, makebulgar said:

Е айде сега, като няма аргументи веднага Кремъл бил виновен, а опонента бил тъп и глупав, казионен, платен и т.н. Това е един от похватите на псевдоучените и особено на автохтонистите, и са си логически заблуди отвсякъде. За това те пиша, че си Тролбалан, щото тролиш с подобни псевдонаучни мнения. 

 

А това, че преселения е имало трябва автохтонците да си го повтаряте по-често, и да си записвате с големи букви, че и езици са се пренасяли и са си сменяли местата. Тюркоезичните в Лудогорието и Одринско са дошли от другаде или пък са възприели нов език. Същото е и с маджарите, които си носят езика от север. Същото е и с езика на румънящите, който идва от Италия. В ромейските книги черно на бяло пише и това, че склавите и българите са дошляци от север на Дунав. И в цялото това пренасяне и заменяне единствено у софийско езика бил един и същ от 15 хилядолетия. 

Те, защото ромейците не са дошляци нали? 🤣

Едните дори идват чак от Етиопия! 😁

И по керамиката са изобразявани като излезнали от казана след 8 часа варени на силен огън. 😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Скептикът said:

Казах че преди да завземе княжеството им през 804-805г., нямаме доказателства за употреба на този календар и употреба на кана-титлите, багаин, таркан и някои други. Така че, трябва да прием скептично евентуалната им употреба в предкрумовия период.

Е хубаво де, но дали причината да нямаме доказателства за употребата на титлите е че преди това не са употребявани, или причината е, че до тогава просто българите не оставят надписи върху камък или върху друг носител?! Означава ли, че щом нямаме писмени данни от безписмените народи, то тези народи са нямали никаква скруктура и военна организация с титли!? Не е логично. Крум отсича главата на Никифор и от тогава българите започват яко писане върху камък на гръцко койне. 

Иначе Именника приключва през 764 година, тоест доста преди Крум, тъй че по-скоро данните за употребата на календара след Крум са оскъдни. Календара от Именника е реален, азиатски животински календар е, термините в него са от няколко езика, и единият от тези езици много ясно и безапелационно показва пътя му в Средна Азия. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Скептикът said:

Кога съм твърдял че той идва от там? Казах че преди да завземе княжеството им през 804-805г., нямаме доказателства за употреба на този календар и употреба на кана-титлите, багаин, таркан и някои други. Така че, трябва да прием скептично евентуалната им употреба в предкрумовия период.

Така е, но е лесно да предатираш минали периоди с нови термини, например сега използваме латинските - януари, февруари, март и т.н., докато в езическия период са използвани - просинец, съчен,сух и т.н., които дори се използват от народа до преди 100-150 години.

А и да не забравяме, че Аспарух бива наричан цар, макар че е носил титлата княз в негово време.

 

Големият проблем при този календар, поради който го наричам хипотетичен, е неяснотата какъв вид календар е той - лунен, слънчев, лунно-слънчев, животински календар ли е, не е ли, колко месеца съставляват една негова година(10, 12, 16, 18, 20, 40, 60?)

Някои от неговите термини изглеждат славянски, но други или не са славянски, или са много трудни за преосмисляне.

Ето примери:

  • "шехтем"(прабълг.)–шести месец, тоест юни
  • "сетем"(прабълг.)–седми месец, тоест юли
  • "твирем"(прабълг.)–срв. с народното "тръвен", т.е май
  • "читем"(прабълг)–срв. с народното "сичен", т.е януари или февруари(според региона)

Този календар е абсолютно менте от китайския с 12 и 60 годишни цикли, със сменени цветове на земните стихии, разместени плъхове, прасета, маймунки и прочее летящи таласъми. За да постигнат точността на днешния са измислили по един празник близки до зимно и лятно слънцестоене за 365 дни, плюс още 1-ин на 4 години. Имената на животни и месеци нагласяни на фантазия. А китайския календар е реконструиран на няколко пъти през вековете за по-голяма точност! ☺

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Кухулин said:

На мен ми се струва, че тук има известен прогрес. Значи от една страна българският език е наречен "склавински", а от друга страна Черноризец Храбър го нарича "словенска реч". Следователно "склавински език" и "словенски език" са едно и също?

Българският език никога не е не е наричан склавински на територията на България, нарича се български или славянски, казва се, че със славянски букви евангелието било преведено на български и т.н. Склавинските племена обаче винаги са наричани склавини, преди два дни арестуваха техен човек в село Склави,  както обикновено мамил българската държава. Естествено, че склавински, словенски и български са един език, в различни наречия и диалекти, затова е темата. Този език, определен в края на 9 век като склавински, български или славянски е езика, образувал се на териториите на изброените в пердишните постове държави, това не го ли разбрахте? Нито склавините са започнали да говорят български, нито българите са проговорили склавински и едните и другите говорили нови език,  така както  галите не са проговорили франконски, а франките келто-латински, а към 10 век са започнали да говорят старофренски, нов език по онези места, като същото се отнася за всички езици в Европа, смесването на народите ражда нов език, като изключение може да има само при езиците с литература и граматика, но те или напълно отмират или търпят големи измения, като старогръцки-гръцки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Петър_Пейчев said:

Българският език никога не е не е наричан склавински на територията на България, нарича се български или славянски, казва се, че със славянски букви евангелието било преведено на български и т.н. Склавинските племена обаче винаги са наричани склавини, преди два дни арестуваха техен човек в село Склави,  както обикновено мамил българската държава. Естествено, че склавински, словенски и български са един език, в различни наречия и диалекти, затова е темата. Този език, определен в края на 9 век като склавински, български или славянски е езика, образувал се на териториите на изброените в пердишните постове държави, това не го ли разбрахте? Нито склавините са започнали да говорят български, нито българите са проговорили склавински и едните и другите говорили нови език,  така както  галите не са проговорили франконски, а франките келто-латински, а към 10 век са започнали да говорят старофренски, нов език по онези места, като същото се отнася за всички езици в Европа, смесването на народите ражда нов език, като изключение може да има само при езиците с литература и граматика, но те или напълно отмират или търпят големи измения, като старогръцки-гръцки.

Няма такова документирано нещо като славяни от първоизточника! Има сКлавИ(но). Тоест, гето-сКлавИни... 

Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, Скептикът said:

Кога съм твърдял че той идва от там?

 

Навремето като се появявало някакво странно учение привиквали носителя му да го изложи в цялост, за да се определи дали да му оставят килимявката или да палят съчките.

Казвал съм го и на други ваши колеги от автохтонското коляно, защото ми се струва, че като всяка ерес и вашето учение почва да се плоди и вие сте малко по-нов клон: Вземете и изложете накратко вашия символ на вярата за да го прочетем. Може да пропуснете преводи от неразчетени древни линеари, храмови лидийски надписи, пеласги, кимерийци, месагети, мормони, филантропи и т.н. Почнете от по-известното ни време и на Балканите, кои са траките, кои са славяните, кой народ се крие под името българи? Такива прости неща, да можем да ги разберем.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, ТОРБАЛАН said:

Няма такова документирано нещо като славяни от първоизточника! Има сКлавИ(но). Тоест, гето-сКлавИни... 

Това не го разбрах? Кои са тези гето-склавини, те в кой първоизточник са и в кои второизточници се споменават. Казах току що на вашия колега да изложи неговия символ на вярата, изложете вашия за да разберем за какво иде реч?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Петър_Пейчев said:

Това не го разбрах? Кои са тези гето-склавини, те в кой първоизточник са и в кои второизточници се споменават. Казах току що на вашия колега да изложи неговия символ на вярата, изложете вашия за да разберем за какво иде реч?

Тези които са ти документирали историята от която извличаш информация (извори)!

Покажи ми един стар извор където пише за СЛАВЯНИ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, makebulgar said:

Иначе Именника приключва през 764 година, тоест доста преди Крум, тъй че по-скоро данните за употребата на календара след Крум са оскъдни.

Всъщност приключва през 766 година с управлението на Умор.  Но има едни въпросителни, дали наистина Именника приключва с Умор, или е продължил ние нямаме представа.

Оригинала най-рано трябва да е писан при Токту, но ако е писан при него, защо той не е включен?

Хипотезата, която аз подкрепям е че самия препис, който са използвали руските преписвачи е бил повреден и затова липсват имената на владетели на няколко места:

1) Между Ирник и Гостун(като годините на липсващите владетели са прибавени към тези на Авитохол и Ирник)

2) Пропуснатото имената на 2-ма владетели след Тервел

3) Пропускане на Савин

4) Пропускане на следващия или следващите няколко владетеля

Преди 42 минути, makebulgar said:

Е хубаво де, но дали причината да нямаме доказателства за употребата на титлите е че преди това не са употребявани, или причината е, че до тогава просто българите не оставят надписи върху камък или върху друг носител?! Означава ли, че щом нямаме писмени данни от безписмените народи, то тези народи са нямали никаква скруктура и военна организация с титли!?

Дали и преди Крум българите са оставяли каменни надписи, ние незнаем защото нямаме запазени. Ние имаме само няколко каменни надписи, и то главно с пропаганден характер от при Крум и Муртаг.

Разбира се, че са имали титли, но трябва да сме предпазливи като даваме титли използвани в по-късен период към по-ранен период, защото можем да попаднем в един от видовете анахронизми.

Пример е случая с Аспарух, който е наречен цар, защото тогавашните БГ владетели са били царе, следователно и Аспарух като български владетел е бил цар.

Например титлата "тархан" е с явен осетински произход, но ние няма как да сме заели от осетинците, но вархонитите, които минават близо до земите населявани от осетинците, могат лесно да я заемат, по-късно след разгрома на държавата им, Крум е внесъл титлата от при вархонитите.

Ето това беше хипотетична ситуация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Петър_Пейчев said:

Навремето като се появявало някакво странно учение привиквали носителя му да го изложи в цялост, за да се определи дали да му оставят килимявката или да палят съчките.

Казвал съм го и на други ваши колеги от автохтонското коляно, защото ми се струва, че като всяка ерес и вашето учение почва да се плоди и вие сте малко по-нов клон: Вземете и изложете накратко вашия символ на вярата за да го прочетем. Може да пропуснете преводи от неразчетени древни линеари, храмови лидийски надписи, пеласги, кимерийци, месагети, мормони, филантропи и т.н. Почнете от по-известното ни време и на Балканите, кои са траките, кои са славяните, кой народ се крие под името българи? Такива прости неща, да можем да ги разберем.

Няма СЛАВЯНИ, има гето-склавини, сиреч новото име на гетите.

Вие тези летописци ги нямате за нищо и ровите във фалшиви извори с катран, само и само да избягате от същността, или да навредите на българския народ, може би? Кой ви знае зад тези профили какви аборигени от други култури се крият тънко покрай пързалката! Какво искате да докажете с тази тема и тези славянчовци? Че българи и траки изчезнали и славянчовците пешачки завладяли света и ноложили езика си, но горките нямали писменост и затова, че ни претопили сме им измислили един да си имат за Бог да прости. Че кой вярва вече на продажните БАНаджии измислящи черни небивалици за българския народ срещу една торба с рубли? 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...