Отиди на
Форум "Наука"

Защо доста хора вярват в лъжи и лъжеучения


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 15 минути, Orbit said:

Може и така да се каже. Да, и колкото по добре опознаваме обектвната истина , толкова по малко място остава за бог.

Това пак е рамка. Ако питаш религиозните учени ще ти кажат, че колкото по-добре познаваме обективната истина, толкова по-добре и по-пълно опознаваме Бог. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Orbit said:

Това е обективна истина за случването на това събитие. Никой не е в състояние да види едно таково събитие обективно, камо ли да разсъждава върху видяното.

Не съм казал, че има абсолютна истина...

Ако има пожар, няма значение от какви гледни точки се наблюдава и от колко души. Неговото случване е обективна истина... Въртенето на Земята е обективна истина, макар че то не може да се наблюдава от хората... Затова може да се разсъждава обективно и за неща, които не се виждат, но за които човечеството, науките са натрупали достатъчно познания...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Atom said:

Това пак е рамка. Ако питаш религиозните учени ще ти кажат, че колкото по-добре познаваме обективната истина, толкова по-добре и по-пълно опознаваме Бог. 

Аз затова не ги питам. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.02.2022 г. at 10:10, Atom said:

Като обобщение причините са следните:
1. В масовия случай хората не разбират как работи науката, какво представлява и какви са нейните рамки. 
2. Въпросът с честта.  "Фонът" на индивида - образование, възпитание, лични убеждения и т.н. не позволяват да се възприеме "здравомислието" и научната истина.
3. Интернет където човек може да открие "потвърждение" и съмишленици за своите идеи, колкото и странни да са те. Т.е. той вече не е сам със собствените си мисли, а открива и съмишленици. 

Добре. Но когато хората не разбират от дадена наука, нали е по-разумно да се доверяват на авторитетни специалисти в съответната научна област, а не на аматьори, шарлатани, параучени и т. н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Марин Йорданов said:

Добре. Но когато хората не разбират от дадена наука, нали е по-разумно да се доверяват на авторитетни специалисти в съответната научна област, а не на аматьори, шарлатани, параучени и т. н. 

В днешно време тази връзка не е много ясна, защото всичко е бизнес. Всеки може да говори глупости за съответните пари - дали ще е по линия на шоуто (за масовата публика), дали ще е по друга линия. А пък ако става дума за тънката граница между наука и псевдонаука, там няма оправия. Царството на авторитетите :) 

Реално няма друг начин, освен човек да придобие минимум от знания в дадена област и да подхожда критично. Въпросът е само да не се отплесне с този минимум от знания в някакви собствени разработки...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Кухулин said:

В днешно време тази връзка не е много ясна, защото всичко е бизнес. Всеки може да говори глупости за съответните пари - дали ще е по линия на шоуто (за масовата публика), дали ще е по друга линия. А пък ако става дума за тънката граница между наука и псевдонаука, там няма оправия. Царството на авторитетите :) 

Реално няма друг начин, освен човек да придобие минимум от знания в дадена област и да подхожда критично. Въпросът е само да не се отплесне с този минимум от знания в някакви собствени разработки...

Ето мнение на Файнман относно разработки с нова гледна точка:

В „Характер физических законов“, Р. Файнман, библ.“Квант“, випуск 62, Москва, „Наука“,1987, на стр.157, пише:

„… На нас ни е нужно да намерим нова гледна точка за света, която трябва да се съгласува с всичко, което е вече известно, но и с нещо да се различава от нашите установени представи, иначе няма да е интересно. И разликите са длъжни да съответстват на това, което става в Природата. Ако на вас ви се удаде да измислите гледна точка за света, коята се съгласува с всичко това, което вече е известно и води до някакви други резултати в спорни области, вие ще направите велико откритие. Да се намери теория, която да се съгласува с експериментите, където справедливостта на съществуващите теории е вече установена и в същото време да препраща в други области към какви да е нови изводи, даже те да не се съгласуват  с резултатите от експеримента, е почти невъзможно, но само почти. Новите идеи се измислят много трудно. Затова е необходимо съвършено, изключително въображение.“

 

Айнщайн подобно по въпроса за как се прави откритие: Някой не е знаел, че нещо е доказано и взел, че доказал обратното!

...

 

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Малоум 2 said:

Ето мнение на Файнман относно разработки с нова гледна точка:

Напълно съм съгласен с Файнман  :) Най-важното при новите хипотези е да не влизат в противоречие с установените факти. Но за тази цел далеч не е достатъчен въпросният "минимум знания". Там трябва огромен багаж, за да различава човек ефективно установения факт от "установения факт".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Слов said:

Защото искат утехата, а не - истината! 

Не мога да се съглася. 

За утеха може да служи желанието субектът да търси истината . Но утехата не може да генерира истината . Истината е продукт на мозъка ( това си е чистио технически процес) . Мозъкът като компютър генерира истината от базата данни с които разполага. 

Link to comment
Share on other sites

"Защо доста хора вярват в лъжи и лъжеучения?"

Въпросът не е пълно представен. Той явно следва последователността:

  1. Аз определям вярванията на доста хора като лъжи и лъжеучения, за което имам своите причини.
  2. Защо тези хора вярват в тях?

Явно защото тези хора също имат своите причини, значи въпросът се свежда до "3. Какви са причините за вярата на хората?". Задаващият въпроса също е човек, значи той знае своите причини да вярва в своето твърдение (1), доколкото познава себе си, разбира се, защото това не е известно, той не го уточнява. Явно всеки друг човек е в същата ситуация и при всички хора себепознанието и познанието на света, включително вярванията на хората в него, вървят заедно. Освен това и двата обекта "Аз" и "Света" се променят динамично във времето, значи става дума за текущ резултат както на тяхното състояние, така и за познанието което "Аз" има. Това е отговора на въпроса (3).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.02.2022 г. at 20:32, Orbit said:

Не мога да се съглася. 

За утеха може да служи желанието субектът да търси истината . Но утехата не може да генерира истината . Истината е продукт на мозъка ( това си е чистио технически процес) . Мозъкът като компютър генерира истината от базата данни с които разполага. 

"Защо доста /може би повечето/ хора предпочитат суеверията, религиите, лъжеученията, лъжите, а не здравомислието, науките, истините?..." 

Такъв бе въпросът - на него отговорих! 

Хората имат потребност да се самозалъгват, да се блудят - да лочат от помията на илюзиите, но да я наричат: амброзия в делюзия на истината! Утеха, що да зоват: Истина! И дори робство - кое да назоват: Свобода!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може отговора ми да прозвучи глупаво, но според мен е следния:
Защото нямат търпение.
Ако си импулсивен, липсва ти търпение да прочетеш някой дълъг текст и да го РАЗБЕРЕШ, ако нямаш търпението да се запознаеш с още много други източници, които да ти дадат по-ясна картина или вътрешно не приемеш, че може и да грешиш - ти започваш да вярваш в глупости. 
Само човек, който не спира да се съмнява, че може и да греши и променя и/или допълва своята гледна точка след всяка нова информация е предпазен с една идея в повече от това да вярва лесно на лъжи. 
Тези, които се смятат за безгрешни и всезнаещи отказват да прочетат и научат нещо ново, което може да разклати изграденото им мислене или вяра, или просто решават, че те знаят и не им пука за всичко, което противоречи дори малко на това в което вярват. Често при тези хора това е свързано и с липса на търпение и възможност за продължително съсредоточаване по даден въпрос или проблем. 
П.С. Това са си мои мисли и наблюдения, но смятам, че поне отчасти съм прав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.02.2022 г. at 9:31, Last roman said:

лъжата е привлекателна, истината - не.

Лъжата често ти дава отговорите, въпреки че не са верни, а истината често ти разваля настроението, защото ти дава отговорите.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.02.2022 г. at 8:28, Кухулин said:

Реално няма друг начин, освен човек да придобие минимум от знания в дадена област и да подхожда критично. Въпросът е само да не се отплесне с този минимум от знания в някакви собствени разработки...

Така е. Критично, логично, без крайни пристрастия...

Немалко полуучени издават лъженаучни книги, които стават популярни, както е видно и от клипа в постинга ми...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Димитър Йорданов said:

Може отговора ми да прозвучи глупаво, но според мен е следния:
Защото нямат търпение.
Ако си импулсивен, липсва ти търпение да прочетеш някой дълъг текст и да го РАЗБЕРЕШ, ако нямаш търпението да се запознаеш с още много други източници, които да ти дадат по-ясна картина или вътрешно не приемеш, че може и да грешиш - ти започваш да вярваш в глупости. 
Само човек, който не спира да се съмнява, че може и да греши и променя и/или допълва своята гледна точка след всяка нова информация е предпазен с една идея в повече от това да вярва лесно на лъжи. 
Тези, които се смятат за безгрешни и всезнаещи отказват да прочетат и научат нещо ново, което може да разклати изграденото им мислене или вяра, или просто решават, че те знаят и не им пука за всичко, което противоречи дори малко на това в което вярват. Често при тези хора това е свързано и с липса на търпение и възможност за продължително съсредоточаване по даден въпрос или проблем. 
П.С. Това са си мои мисли и наблюдения, но смятам, че поне отчасти съм прав.

Да, съгласен съм с наблюденията ти... Може би "търпение" не е точната дума... По-скоро – лековерие, липса на логично мислене...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Лъжата често ти дава отговорите, въпреки че не са верни, а истината често ти разваля настроението, защото ти дава отговорите.

Да... Повечето хора искат красиви, прости, еднозначни, лесни за смилане отговори...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Слов said:

"Защо доста /може би повечето/ хора предпочитат суеверията, религиите, лъжеученията, лъжите, а не здравомислието, науките, истините?..." 

Такъв бе въпросът - на него отговорих! 

Хората имат потребност да се самозалъгват, да се блудят - да лочат от помията на илюзиите, но да я наричат: амброзия в делюзия на истината! Утеха, що да зоват: Истина! И дори робство - кое да назоват: Свобода!

Разбира се. И аз изразих несъгласието си.

Ние се отдалечаваме от източника на въпроса, и отиваме към подробностите. Добре, наситина има и такъв нюанс като утеха в самозалъгване. Напримвр при загуба на близък човек хората са склонни да намират обсянения на това в удобни за тях отговори. Но в същото време може да говорим за заблудите от рода на голмято наличие на желязото в спанака или в това че горите прозизвеждат голямо количеството кислород, като тези лъжи няма как да предизвикат утеха. Те са просто факт на лъжа.

Но голямото "НО" е в самия въпрос : защото самия въпрос съдържа лъжа. Как вие отговаряте на този въпрос след като не хващате лъжата в него? А лъжта е в това че не съществуват задравомислие, науките или истините ... Това са условни определния, които се променят във времето. 

Редактирано от Orbit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Orbit said:

Но в същото време може да говорим за заблудите от рода на голмято наличие на желязото в спанака или в това че горите прозизвеждат голямо количеството кислород, като тези лъжи няма как да предизвикат утеха. Те са просто факт на лъжа.

Но голямото "НО" е в самия въпрос : защото самия въпрос съдържа лъжа. Как вие отговаряте на този въпрос след като не хващате лъжата в него? А лъжта е в това че не съществуват задравомислие, науките или истините ... Това са условни определния, които се променят във времето. 

А не допускаш ли вероятността твоите твърдения да са лъжливи, манипулативни, антинаучни?...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Марин Йорданов said:

А не допускаш ли вероятността твоите твърдения да са лъжливи, манипулативни, антинаучни?...

Допускам да са лъжливи и антинаучни, но без да го правя умишлено. Във времето съм си променял мненията  по определни въпроси, този процес не е чужд за мен. 

Манипулативни не са, защото манипулацията предполага това да се прави умишлено с някаква цел. Аз не се занимавам с такива дейности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мога да споделя това , което съм разбрал по божие допущение ,че всичко във вселената е един кръговрат.Душите също са част от него .Слизат и се качват в различни тела .Каквото е горе това е много доло.Всичко е ум.Стълбата на Яков се случва в съня тично при подреждането на планетите със луно затъмнение.Парад на планетите.В съня става всичко , когато астралното тяло напуска физическото.Всички сте голи гарантирам .Не можете да си видите лицето , коленете ,ръцете .Това става на етапи.Трябва да имате прибуждане в съня да разберете ,че сте в самия сън.После идва и дежавю ,както да видите спящото си тяло ,как душата се прибира в съня в тялотоАко ви е интересно мога да продължа за всичко , което знам и съм научил по божие допущение.История , демоните ,как да се стигнете до стълбата на Яков ,как да говорите с ангел хранителя ви с Бог.Да виждате знаците в реалния живот. Всичко започва в съня заедно с добри дела , молитвата ,мисли ,чуства .Шесто чуство ,шума в ушите при мисъл ,молитва или нещо друго е знак ,че ще се случи или е вярно това , което мислите .Ада е лного неприятно място .Има си затвори и всичко друго , което има и тук .Демоните са страшно коварни съществува с хилядолетен опит да вършат зло.Името е огромна сила там.Което си казал тук или направил там се знае . Абсолютно всичко добро или лошо.Мога да ви кажа кои е Антихриста и ,и че Бог Исус Христос е на прага .Това в Украйна е само прелюдия на войната между кръста и полумесеца . България и Българите ,ще са в епицентъра на събитието и в последствие заедно с Евреите ,ще бъдат от водещите наций на планетата.Периода започва от 2026-2033 -7 години скръб.Сега сме в времето на тръбите .Смяната на магнитните полюси .Може да ви прозвучи като приказка ,но е самата истина.Няма случайни неща .Всичко ,което мислите ,че е късмет е божествено докосване.Не случайно почти всички велики откриватели са кабалисти и алхимици.Тайни ордени ,масони и т.. знание ,което се крие от обикновените хора.12 гръцки богове ,12 апостоли ,12 месеца ,12 зодий . Три свята .Ад ,зема и небесно царсто .Син Отец и Свети дух ,Тяло душа и дух от отново три .Нядавам се ,че схващате логика . Масонският символ с заека ,който влиза в едната дупка и излиза цял от другия.Черните дупки в вселената.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 25.02.2022 г. at 21:30, Orbit said:

Разбира се. И аз изразих несъгласието си.

Ние се отдалечаваме от източника на въпроса, и отиваме към подробностите. Добре, наситина има и такъв нюанс като утеха в самозалъгване. Напримвр при загуба на близък човек хората са склонни да намират обсянения на това в удобни за тях отговори. Но в същото време може да говорим за заблудите от рода на голмято наличие на желязото в спанака или в това че горите прозизвеждат голямо количеството кислород, като тези лъжи няма как да предизвикат утеха. Те са просто факт на лъжа.

Но голямото "НО" е в самия въпрос : защото самия въпрос съдържа лъжа. Как вие отговаряте на този въпрос след като не хващате лъжата в него? А лъжта е в това че не съществуват задравомислие, науките или истините ... Това са условни определния, които се променят във времето. 

В основата на религиите и на суеверията е не Истината като Пътност към Отвъдното - какъвто им е лозунгът, а Лъжата, че То-й има нещо общо с нас и че, дори (забележете това, моля), възприма нашенския тукоземен, земнотварен и тварнотленен облик... като Свой! Ние искаме - и го правиме - да назовем и да зовеме Тленността - Вечност, Земността - Небесност, Телесността - Душевност (вижте романтиката и всички конкретарски прочити на онова инак универсално и универсализиращо ни понятие - Любов), Плътността - Словост ... и т.н., и т.н. ...... Какво правят Учителите - те казват: бъди праведен и ще получиш еди какво си - земно/тленно/тварно/твое - от ... Небесния, Вечния, Творческия и принципно НеТвой ... (Бог)Абсолют! Какво е молитвата дори - тя е богоискателство; ще рече: да искаш = да просиш за себе - и себе - от Небе си! Искаме риби и хлябове - да се наядеме, искаме да ни намести гърбицити, да ни озари наново очиците, да ни върне даже от мъртвите, а уж там бе Раят, в света на живите, подобен на Ада: ... щеме си Ада! Утехата е в лъжата, че ... нещата опират до нас, че са ЗА нас, че имаме значение - и то: именно такова важно, сакрално, неизменно и неповторимо значение, каквото ни се казва и оказва и за което се говори във всите тия ... по-скоро атрибути на Другия Богу (Чудото е Едно от Трите Изкушения на Сатана към Христа о Пустинята - не го забравяйте!), отколкот на Самия Бог! 

Ако говорим по-синомпитчно за релацията лъжа-истина: лъжата е свързана с частното, със субективното, с ... "моето (си мнение)"; докато истината абстрахира - или опитва да го стори - знанието от мен самия, от всичко, свързано с мене, с моето, с личното, с ползата, с моментните ми прищелици и приумици! Тя е един вид: саможертва на битието - на личното, в знанието - о безличното! Точно тая общост на истината я прави непривлекателна, когато същата не угаджа на приватния ни понастоящем интерес - а, как може да се забележи и логически, и емпирично погледнато: това - истината да сервира на нечия конкретна и локализирана от времето и пространството маса - би станало в твърде редки и спорадични до статистическа незабележимост случаи от живота на човека ... и на всечовека, и на цялото панисторическо човечество!  

Редактирано от Слов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...