Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

Преди 11 минути, Б. Киров said:

Едва ли замисъл е толкова дълбоко конспиративен и злодейски. Според мен основната причина е много по-прозаична, световният дълг е неплатим и парите губят стойност при инфлацията. Тъй като този дълг трябва да бъде изчистен за да се рестартира цялата финансова система наново /Големия рестарт на Давос/, това може да се случи единствено с инфлация на стария дълг. Но рязка шокова инфлация в стил Германия на Ваймарската република ще доведе до бунтове, революции и войни, вероятно и до нови фюрери, виновниците за тази инфлация я осъществяват по метода на бавно сварената жаба, контролирано до изчистване на дълга и връщането на финансовата система до нов рестарт.

Тази е малка причина за такова Глобално начинание, Климатични промени-Зелена икономика, Зеленофа6истки общ.икономически отношения, Биологични псевдокризи-пЛандемия,  Войната на Путин и т.н.т.
Аз виждам хитър наин за превръщане на дълговете в <инвестиции> , по този начин преобразуване и отпадането им като някакви тежести. Като примерно Глобални програми за здраве, образование и дълъг здравословен живот на Работника, нещо като Преброяване на зайците по света,  не много смисленно, защото ще доведе до застаряване и след врем редукция на население в развитите държави, но пък необходимо за финансовата паразитна система и цялата нагласена световна икономика, хартиенодигиталната празнота.
Целите са към реална Глобална промяна на човечеството, на самата цивилизация с прилагане на нови технологии за Власт. Тука варенето на жабата върши хубава работа......... но както готвачите си варят................ кой знае какво им готви в тъмното....Скалата ! Некой мож преяде с кЮтеК ! -ХайТеККютеК !😀

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 7 минути, laplandeca said:

Целите са към реална Глобална промяна на човечеството, на самата цивилизация с прилагане на нови технологии за Власт. Тука варенето на жабата върши хубава работа......... но както готвачите си варят................ кой знае какво им готви в тъмното....Скалата ! Некой мож преяде с кЮтеК ! -ХайТеККютеК !😀

Може, а дано, да сготвим готвачите :)

Китайските готвачи на готвачи са най-добрите готвачи. Те са търпеливи. Но целенасочени. Целта им е ястието "щатски долар по пекински" или нова резервна валута. Но едва ли ще доживеем да дочакаме това пекинско блюдо. Може би след 50 години... кой да ни каже.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Върбанов, здравей! Моето обяснение в обективните последствия от тази война, тя дойде в точно необходимия не за "запада", а закъсалите с производство на прекомерен дълг централни банки да оправдаят собствената си грешна политика на нулеви лихвени проценти и количествени улеснения с войната на Путин. Така се измива цялата отговорност от инфлацията и се пренасочва към образа на Врага, в случая Путин. Не грешната преценка за зелената сделка, а Путин става причина за инфлацията и неплатимия дълг. В този смисъл Путин играе за отбора на банкерите. Войната в тази линия на логика няма значение като война, а като "черен лебед", неочаквано и непрогнозирано събитие, което създава възможност за решаване на проблем. Накратко това е, може да се разгърне.

"Путин е човек на запада" и "няма отношение към войната"? 

За да е "човек на запада" означава, че западът го подкрепя и адмирира действията му. А  "няма отношение към войната"   ни по малко, ни повече означава, че някой друг, а не  Путин има вина за войната.

Не съм съгласен и с икономическия ти поглед за вината за инфлацията и зелената сделка.

Нулевите лихвени проценти бяха за да се подтиска инфлацията и да се подпомага икономиката. Те работеха докато епидемията от ковид не почна да нагнетява инфлация. Трябваше още нещо ,като войната в Украйна за да хвръкне капака. Но това са естествени процеси.Не е сефте да се редуват периоди с висока и ниска лихва. Разбира се, че централните банки ще посегнат към тия инструменти за овладяване на кризите. Кой е предполагал, че ще има такава световна пандемия и война в Украйна. Имаше една такава неформална заблуда според която хората си мислят, че са знаели, че тия неща ще се случат.Трябва да ми повярваш защото не ми се търси сега да я цитирам.

Централните банки едва ли се нуждаят от извинение за своята политика. Както и сам казваш войната е "черен лебед", непрогнозирано събитие. Нима банките са виновни за непрогнозирано събитие, което отприщи подтисканата инфлация?

 Зелената сделка също не е грешка! Кой е прогнозирал черния лебед с войната. За да се приеме тази сделка, никой не е гледал на Русия като враг. Виждали са в Путин утвърден стабилен партньор. Напълно нормално е според новите обстоятелства критериите за зел. сделка да се разхлабят. И в бъдеще щем нещем, неминуемо ще се върнем пак към нея.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 29 минути, Б. Киров said:

Китайските готвачи на готвачи са най-добрите готвачи. Те са търпеливи.

"-Ли, прилепът който си проготвил е недоопечен
-Чудо голямо, шефе няма да се свърши света"

Мислих че българите сме идиоти, но в петък попаднах на китайски идотизъм. Трябваше да се тестват едно мостри, ще ги продава като изделия (номеклатура) компанията, в която работя (върнах се в старата компания , извадиха ми извадеиха душата с памук да се върна) с логото си, но ще са изработени в Китай.

Мострите бяха с спецификациите си и с тестовите си резултати (протоколи), а братята китайци бяха направили пълни тестове на над 15-20 параметъра, всичките коректно направени и с коректно отразени тестови резултати (които повторих),  всичките - без тези на един рещаващ параметър  - Изделията са т.н. "Еx" -изпълнения , с особени и критични изисквания към този параметър, за чието изпитвне обаче са неоходими само 2 минути и конвенционално оборудване, с нисък клас на точност. (по въможностите на всеки прозиводител на такъв тип изделия - с нищожна цена)
От четитире мостри - едната не издържа този теста, Не просто не го издържа с някакви отклонения извън допустимите, а функцията липсваше..

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, vvarbanov said:

Виждали са в Путин утвърден стабилен партньор.

Едва ли точно "стабилен", но удобен за тях партньор. Удобството обаче е до време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Петър_Пейчев said:
Преди 3 часа, vvarbanov said:

Обаче какво бъдеще очаква самая чистая и правильная  страна на свете.

Това не ни интересува, нямаме ангажименти към Русия. А  един американски генерал от преди няколко дни каза: Да не забравяме, че Русия е ядрена държава!, т.е. все ще намерят чалъм да си решат проблемите.

Как така не ни интересува? Нали налагаме санкции с определена цел и следим какво се случва.

И какво като Русия е ядрена държава?То и Сев. Корея е ядрена ,но със чалъм жрут траву. Ядреното не пази от глад.

Преди 3 часа, Петър_Пейчев said:

а цялата руска политика при него беше на пълна интеграция със Запада, иначе нямаше да има 300 млрд. в западни банки, руско имущество за трилион пак там и западно за над трилион в Русия.

Това не е интеграция! Милиардите руски активи в западни банки и ценни книжа се правят защото там вложението им е печелившо и най важното ,сигурно. Незаконния износ на капитали от Русия също не е интеграция. И там както и у нас мафиотите се рекетират един друг. Всички които крадат плащат дял на Путин. Такава бе системата и при Б.Б. 

За това не влагат капитали в икономиката, рисковано е ще останат без тях, като Ходорковски. Даже и под угрозата да бъдат блокирани сметките им, руските олигарси пак не връщат милиардите си в Русия.Там ще им ги опъне Путин. Той между другото обяви финансова амнистия за върнатите в Русия капитали, но никой не се полъга. Там в западните банки са на сигурно място. Шансът да им ги върнат е много голям.

Вярно, някои западни фирми развиха бизнес в Русия, като се надяваха, че са се опитомили и превъзпитали, но вече разбраха заблудата си и се махнаха от там.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Петър_Пейчев said:

Печатането на долари не е така свободно както си го представяме, на евро хептен.

Как си го предствяте си е ваша работа.  Това че носиш куфарчето на Путин не значи ,че знаеш се как са сделали доларите. Не ми пробутвай представите си, аз зная  как се секат парите от 7 век преди н.е. та до сега. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 33 минути, vvarbanov said:

Това не е интеграция! Милиардите руски активи в западни банки и ценни книжа се правят защото там вложението им е печелившо и най важното ,сигурно.

Това сериозно ли?

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Не съм съгласен и с икономическия ти поглед за вината за инфлацията и зелената сделка.

Нулевите лихвени проценти бяха за да се подтиска инфлацията и да се подпомага икономиката. Те работеха докато епидемията от ковид не почна да нагнетява инфлация. Трябваше още нещо ,като войната в Украйна за да хвръкне капака. Но това са естествени процеси.Не е сефте да се редуват периоди с висока и ниска лихва. Разбира се, че централните банки ще посегнат към тия инструменти за овладяване на кризите. Кой е предполагал, че ще има такава световна пандемия и война в Украйна. Имаше една такава неформална заблуда според която хората си мислят, че са знаели, че тия неща ще се случат.Трябва да ми повярваш защото не ми се търси сега да я цитирам.

Централните банки едва ли се нуждаят от извинение за своята политика. Както и сам казваш войната е "черен лебед", непрогнозирано събитие. Нима банките са виновни за непрогнозирано събитие, което отприщи подтисканата инфлация?

Съгласявам се, че не съм съгласен с твоето виждане за инфлацията и причината. Най-напред за ниските лихвени проценти, те не бяха просто ниски, те бяха нулеви, а в ЕС в някои страни отрицателни. Никога, ама никога във финансовата история преди това не е имало отрицателни лихвени проценти. Това е извращение с ролята на парите като съхранение на стойност и средство за акумулиране на капитал, на производителен капитал. Отрицателни лихвени проценти при какъвто и да е процент инфлация означава за всички спестители грабеж. Аз ти давам капитала си на съхранение при инфлация за една година като на банкер и ти ме наказваш с присвояване на 5 или повече процента отнемане, затова че моите пари лежат в твоята банка, за 10 години ти като банкер ставаш собственик на 50 процента от моите спестявания, които са част от моя трудов живот, само защото имаш привилегията и законната сила да бъдеш лицензиран като банка.

rec.jpg.f9239f3b843a0a98fabfd7ce03c4b42d.jpg

Ето ти 62-годишната графика на основния лихвен процент на Фед, имало е съвсем кратки периоди от 1-2 години на по-ниски, не нулеви! - лихвени проценти за излизане от рецесии, но след 2008 това продължава вече 12 години, с един неуспешен опит през 2018 да се вдигне до 2.4 процента лихвата, който приключи след една година и този е вторият сега на почти същото ниво.

Централните банкери + политиците са единствената причина за тази аномалия. И не ковид кризата и войната, а предизвиканата пак от централната банка ипотечна криза през 2008 стартира това изкривяване на ролята на парите като средство за съхранение на стойност. Тогава политиците казаха "Твърде големи за да фалират", нали си спомняш за големите банки, които бяха раздавали необезпечени кредити, и завъртяха машината на производство на "количествени улеснения", евфемизъм за производство на пари без покритие на стоки.

Сега Фед се опитва да спре това, но повечето сериозни икономисти са на мнение, че при задълбочаването на рецесията, централните банки отново ще се върнат към практиката на количествени улеснения. Всички централни банки по света следват паричната политика на Фед, защото финансовата световна система е такава, валутите имат плаващ курс към щатския долар, няма друга котва за тяхната стойност, след като Никсън премахна котвата на златния стандарт през 1971.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, vvarbanov said:

Как така не ни интересува? Нали налагаме санкции с определена цел и следим какво се случва.

Вие не следите какво се случва, а ни излагате мечти какво бихте искали да се случи. Никой не знае какво ще се случи, защото бъдещето се влияе от случайни събития, които са такива защото не могат да се прогнозират. Всички обаче знаем какво стана в ЕС и САЩ, тежка енергийна криза без идея за изход от нея, която е сериозна, че единствената мисъл е да се оцелее зимата, без значение от цената. Ние сме изправени пред проблемите на вожда Големия рис след неуспешния октомврийски лов на мамути, да убие ли старците и децата за да оцелее племето. Както се казва върнахме се Европа с непокътнатата екология от преди 7 хиляди години. Кризата, освен енергийна, е и производствена, хранителна и най-вече морална, дълбоко разделение в обществото по почти всички проблеми, което ще се изяви в изборите.

Ние ядем солта, докато се надяваме и руснаците да почнат. Едното е в сегашно, другото в бъдеще време.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Петър_Пейчев said:

Путин беше, а и сега е човекът на Запада в Русия.

Значи марионетката на Запада в Кремъл е сложена там, за да воюва срещу Запада.

Браво, майна. Сам ли ги измисляш тези глупости или заедно с други глупаци. 🤣

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Едва ли замисъл е толкова дълбоко конспиративен и злодейски.

Да се мисли, че Путин е човек на Запада, е конспирация. Отделен въпрос, че той им свърши навременна услуга.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Петър_Пейчев said:

Ние ядем солта, докато се надяваме и руснаците да почнат. Едното е в сегашно, другото в бъдеще време.

Тази година ще е трудна, но Европа ще се нагласи. А Путин ще остане без приходи от газ ... докато
не го сменят и газта не потече обратно към Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Б. Киров said:

В Китай обаче енергийният микс е около 60 процента въглища, ето защо Си Дзинпин облече сивата сталинска куртка :)

Интересно

Разгледах картата  на слънчевата ирадиация на континентален Китай. (Интересно е сравнението и с картата на България, в която най-високите стойности (за малък регион) са около 1600 киловатчаса за година). 
SolarGIS-Solar-map-China-Mainlands-en.png



При цена на PV -модулите от 2 юана за ват (P макс), то запазването на този процент на въглищата  би трябвало да се дължи на следните причини:

-"защото така сме го правили и преди"

-въглищата/производството на електроенергия от въглища са субсидирани
Забележка: Има и един тип  непреки субсидии, например  - не се плащат от централите разходите за възстановяване на замърсените почви от отровните прахови частици ; не се плащат  "разходите" за здраве" на населението (серни окиси, азотни окиси, тежки метали във финните частици, финни частици сами за себе си)   които за европейските въглищни централи достигат до 90 евро на мегаватчас. 

- има по-високи нива на регулации за фотоволтаичните мощности  

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 34 минути, gmladenov said:

Значи марионетката на Запада в Кремъл е сложена там, за да воюва срещу Запада.

Къде прочете, че Путин е марионетка на Запада? Путин, както и всичките си предшественици искаше Русия да бъде призната за част от Запада, а не да става марионетка на Запада. В Русия на практика са въведени всички европейски норми, дори най-налудните. В сравнение с Русия, Унгария, Полша, Румъния, България са диви африкански страни.

Запада искаше да воюва с Русия, не обратното, но с чужди ръце и го прави, първо с Чечня, след това с Грузия, сега с Украйна.

Преди 16 минути, gmladenov said:

ази година ще е трудна, но Европа ще се нагласи. А Путин ще остане без приходи от газ ... докато
не го сменят и газта не потече обратно към Европа.

Като го сменят от следващия ще получим газ или ракети? Според вас кое има по-голям шанс, руснаците да сменят Путин или европейците Шолц и Макрон?

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Петър_Пейчев said:

Запада искаше да воюва с Русия, не обратното, но с чужди ръце и го прави, първо с Чечня, след това с Грузия, сега с Украйна.

:rofl::smeh:

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 43 минути, nik1 said:

Интересно

Разгледах картата  на слънчевата ирадиация на континентален Китай. (Интересно е сравнението и с картата на България, в която най-високите стойности (за малък регион) са около 1600 киловатчаса за година). 
SolarGIS-Solar-map-China-Mainlands-en.png



При цена на PV -модулите от 2 юана за ват (P макс), то запазването на този процент на въглищата  би трябвало да се дължи на следните причини:

-"защото така сме го правили и преди"

-въглищата/производството на електроенергия от въглища са субсидирани
Забележка: Има и един тип  непреки субсидии, например  - не се плащат от централите разходите за възстановяване на замърсените почви от отровните прахови частици ; не се плащат  "разходите" за здраве" на населението (серни окиси, азотни окиси, тежки метали във финните частици, финни частици сами за себе си)   които за европейските въглищни централи достигат до 90 евро на мегаватчас. 

- има по-високи нива на регулации за фотоволтаичните мощности  

Вероятно и на трите причини, които изброяваш. Те все пак имат някакъв прогрес, аз затова бях писал по памет отначало 70 процента, защото тази цифра ми се беше набила по памет, но тя е отпреди 10-на години, сега са под 60 процента с тенденция да разширяват възобновяемите. Възобновяемите им са 28 процента без атомната енергия, по този показател бият САЩ, но изостават от ЕС.

Да, в ЕС вече надхвърлят 90 евро за тон карбон, китайската борса на газови емисии стартира преди година или две, но там цените са от порядъка на под 10 долара, което не притеснява особено замърсителите.

Вероятно и социални причини, кой знае колко китайски трудещи се копаят въглища и всички тези хора трябва да се преквалифицират.

Иначе по производство на фотоволтаици са номер 1 в света и то много пред следващите, затова и се настаниха трайно в Африка, оттам извличат суровините за компоненти, които после преработват в Китай. Германците се бяха прицелили да им вземат пазара, и то доста агресивно, но сега липсата на компоненти и монопола на Китай е проблем - от една страна военните им и зелените се конфронтират с Китай, от друга бизнеса страда. Същото като с газта на руснаците, те се бяха нагласили тя да е преход към безкарбонова енергия, сега цените ги хвърлят в черна яма.

 

Редактирано от Б. Киров
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, Петър_Пейчев said:

Запада искаше да воюва с Русия, не обратното, но с чужди ръце и го прави, първо с Чечня, след това с Грузия, сега с Украйна.

"Западът" според мен не искаше са воюва с Русия, затова не се намеси нито в конфликта в  Грузия, нито в този с Украйна през 2014-та.

"Западът" държеше да си запази отношенията с Русия (образно казано Германия не можеше да си се представи  без руския газ) - затова и Франция и Германия  през 2008 -ма се противопоставиха ма приемането на Грузия (и на Украйна, но за нейното неприемане могат да се намерят и други причини) в НАТО..
Ако в 2008-ма  Украйна имаше имиджа на проруска и много  корумпирана страна, Грузия успя да го изчисти

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Най-напред за ниските лихвени проценти, те не бяха просто ниски, те бяха нулеви, а в ЕС в някои страни отрицателни.

По точно най напред бяха ниски сетне станаха нулеви и едва след това в някои страни отрицателни. Но това разбира се няма значение за това което искам да ти кажа.

 

Преди 3 часа, Б. Киров said:

Никога, ама никога във финансовата история преди това не е имало отрицателни лихвени проценти. Това е извращение с ролята на парите като съхранение на стойност и средство за акумулиране на капитал, на производителен капитал.

Абе имало е при фараон Ехнатон. Вземали са някакви суми за предоставените в трезорите на храмовете капитали.

Ами то и сега можеш да разглеждаш отрицателните лихви като такси за съхранение на пари.Все едно , че си наел касета в трезора на банката и си плащаш. Целта на тия лихви беше да се вземат ниско лихвени кредити за съживяване на икономиката.А не чрез ниски лихви да се нагушат банкерите.

Преди 3 часа, Б. Киров said:

Аз ти давам капитала си на съхранение при инфлация за една година като на банкер и ти ме наказваш с присвояване на 5 или повече процента отнемане, затова че моите пари лежат в твоята банка, за 10 години ти като банкер ставаш собственик на 50 процента от моите спестявания, които са част от моя трудов живот, само защото имаш привилегията и законната сила да бъдеш лицензиран като банка

Ами дръж си тогава милионите под дюшека като не харесваш условията на банката. От какъв зор пък безплатно да съхраняват парите ти.Ами нали и те плащат наеми за сгради заплати, амортизация ,....Значи можеш да ги предоставиш някъде с по голяма лихва. Например при мен. Аз плащам 100% лихва , на един милион връщам два след година.А на десет мил. давам 200% лихва.Само, че не е много сигурно,  даже и аз не вярвам да върна някога не само лихвите ,но и майката.

 

Преди 4 часа, Б. Киров said:

Централните банкери + политиците са единствената причина за тази аномалия. И не ковид кризата и войната, а предизвиканата пак от централната банка ипотечна криза през 2008 стартира това изкривяване на ролята на парите като средство за съхранение на стойност. Тогава политиците казаха "Твърде големи за да фалират", нали си спомняш за големите банки, които бяха раздавали необезпечени кредити, и завъртяха машината на производство на "количествени улеснения", евфемизъм за производство на пари без покритие на стоки.

 Тука донейде съм съгласен. Харизаха едни милиарди на банкерите, те пък си раздадоха бонуси за милиони.Което не беше много честно, но нейсе.Нека им повярваме, че това е влизало в трудовите им договори.

По важното е, че наистина без тая инжекция от 5-8?трилиона, черния четвъртък и голямата депресия, щяха да ни се видят като малка криза.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, vvarbanov said:

Ами дръж си тогава милионите под дюшека като не харесваш условията на банката. ....Значи можеш да ги предоставиш някъде с по голяма лихва.

Нямаш право да го правиш. Може да си съхраниш парите в дюшека, но нямаш право да плащаш от там, даже някъде вече са премахнати кешовите плащания или поне имаха мерак за това. Не може да ги предоставиш с по-голяма лихва, първо, по гражданското законодателство договорка за лихва над тази на БНБ е нищожна, а по наказателното е лихварство и се наказва със затвор. Ние живеем в ЕС, не в някоя свободна държава, либерализмът си е опекъл баницата.

 

Преди 7 часа, nik1 said:

на второ - това че производството им в мнозинството от случаите е нерентабилно (защо Тачър затвори въглищните мини според теб), и на трето - следствие от първото и вторто - за произвдителите на еленергия и топлинна енергия беше по рентабилно да работят с руска газ и изоощо с газ.

Нищо от това не е вярно. Няма нерантабилен добив на въглища и ТЕЦ, нерантабилен го правят емисиите, които не Путин измисли. Тачър прецени, естествено грешно, че е по-евтино да внася въглища от Полша, отколкото да ги произвежда, а не защото мина на газ. Въглищата се оказаха в крайна сметка по-скъпи, защото когато държавата плаща на свои работници веднага им прибира половината от заплатите обратно под формата на данъци и осигуровки, а после и голяма част от остатъка под формата на други данъци, такси и берии. Сега резултатите от грешките на Рейгън и Тачър плаща целия запад, а вече тези от които купувахме евтина взеха да стават по-богати от нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Петър_Пейчев said:

Нямаш право да го правиш. Може да си съхраниш парите в дюшека, но нямаш право да плащаш от там, даже някъде вече са премахнати кешовите плащания или поне имаха мерак за това. Не може да ги предоставиш с по-голяма лихва, първо, по гражданското законодателство договорка за лихва над тази на БНБ е нищожна, а по наказателното е лихварство и се наказва със затвор. Ние живеем в ЕС, не в някоя свободна държава, либерализмът си е опекъл баницата.

Кой казва ,че е законно?

Примера който съм дал се нарича докарване до абсурд и помага по лесно да се разберат отрицателните лихви.  Ама чакай! Наистина ли мислиш, че Киров или някой друг ще ми даде милиони при 100%-200% лихва  и се стараеш да ме предпазиш от извършването на престъпление? Ако е така, благодаря ти от сърце .

Преди 4 часа, Петър_Пейчев said:
Преди 5 часа, vvarbanov said:

Как така не ни интересува? Нали налагаме санкции с определена цел и следим какво се случва.

Вие не следите какво се случва, а ни излагате мечти какво бихте искали да се случи. Никой не знае какво ще се случи, защото бъдещето се влияе от случайни събития, които са такива защото не могат да се прогнозират.

Значи за ЕС знаеш, че ще мръзнат и гладуват през зимата, а през лятото няма да имат торове.Така виждате бъдещето в мокрите си сънища и то не се влияе от случайни събития. Но виж бъдещето на Русия не може да се прогнозира, то е подвластно на случайноста. Тук явно важи двойния стандарт, който прилагаш в двата случая.

 

Преди 4 часа, Петър_Пейчев said:

Всички обаче знаем какво стана в ЕС и САЩ, тежка енергийна криза без идея за изход от нея, която е сериозна, че единствената мисъл е да се оцелее зимата, без значение от цената.

Ама нали вече казахме че хранилищата за тази зима са запълнени.Някои напълно други на 80%. И гладуването с мръзнене  се отлага. А по нататък както сам казваш по горе не може да се прогнозира защото "бъдещето е подвластно на случайността" . Гладуването и мръзненето вече го обсъждахме и ти сам се съгласи, че до март-април такова няма да има.Защо пак повдигаш този въпрос. Нали вече го решихме и постигнахме единодушно консенсус по този проблем. Или имаш задачата да постнеш определен брой пъти тая опорка във форума?Още колко пъти имаш да пишеш за оцеляването на ЕС през зимата?Ако трябва мога да ти помогна с постването на тая опорка за да изпълниш плана който  са ти спуснали. За да можем да минем към следващата точка от руската пропаганда.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Тука донейде съм съгласен. Харизаха едни милиарди на банкерите, те пък си раздадоха бонуси за милиони.Което не беше много честно, но нейсе.Нека им повярваме, че това е влизало в трудовите им договори.

По важното е, че наистина без тая инжекция от 5-8?трилиона, черния четвъртък и голямата депресия, щяха да ни се видят като малка криза.

Това беше най-важната част, радвам се че постигаме някакво съгласие. За инжекциите от 5-8 трлн. - те дойдоха след коронавируса, преди тях имаше едни инжекции от порядъка на 3-4 трлн. и те бяха за гасене на пожара от ипотечните кредити на държавните/федерални фирми, раздавани със стиснати очи от регулаторните органи. после прибраха една част от тези пари, но тъй като икономиката буксуваше, започнаха отново да наливат количествени улеснения, още преди короната, в ЕС Марио Драги буквално набутваше пари на бизнеса, но нямаше много желаещи да ги вземат и с ниски лихви, вземаха ги правителствата за харчове от сорта на бойковите магистрали. И така дългът си растеше тихо и напоително. В САЩ тези свръхналичности от пари раздуха стоковите борси несъразмерно спрямо реалната икономика, а Доналд Тръмп се хвалеше как икономиката е бумтяла и се увеличила с трилиони, надуваше се борсовия балон, който сега ще изпуска въздух дълго и мъчително поне още на 50 процента от сегашния си размер.

 

Преди 2 часа, vvarbanov said:

Ами дръж си тогава милионите под дюшека като не харесваш условията на банката. От какъв зор пък безплатно да съхраняват парите ти.Ами нали и те плащат наеми за сгради заплати, амортизация ,....Значи можеш да ги предоставиш някъде с по голяма лихва. Например при мен. Аз плащам 100% лихва , на един милион връщам два след година.А на десет мил. давам 200% лихва.Само, че не е много сигурно,  даже и аз не вярвам да върна някога не само лихвите ,но и майката.

Не говоря конкретно лично за мен и за теб. Много хора сигурно са си теглели парите и са ги държали под дюшеците, проблемът им е, чо дори това започнаха да ограничават, развива се нетърпимост към кеша с тенденция на пълното му премахване, за да не могат хората да държат пари в брой.

Банките въобще не съхраняват безплатно парите. Нали като вземат парите на един ги дават на друг и то с лихва по-голяма от тази, която те дават на първия. Това трябва да бъде по презумпция техния бизнес и печалба. Те обаче прекрачиха границата на посредник на парите и се превърнаха в създател на пари. Но не са създатели на стоки, могат да печатат пари, но не могат да печатат стоки и ето откъде идва инфлацията. От посредник се превръщат в главен двигател на икономиката.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Skubi Твойте хора намазаха  😆:
 

Russia to build two nuclear reactors in Hungary

(Reuters)Hungary's nuclear regulator has granted a construction license for two new reactors at the Paks nuclear power plant, which are to be built by Russia's Rosatom under a 2014 deal signed between Budapest and Moscow.


https://edition.cnn.com/2022/08/27/europe/hungary-russia-nuclear-reactors-intl/index.html

 

-------------------------------------------

Санкции, манкции

Откакто нахлу в Украйна наново през февруари тази година, Русия е изнесла повече петрол от всякога (вляво, синьо), благодарение на танкерния флот на една държава - Гърция (вляво, червено) - която пренасочи петролните си танкери за превоз на руски петрол. 

Гръцките кораби са с 55% от капацитета срещу 34% през 2020 г. и 2021 г. (дясно). 
https://t.me/drmjournal/3096
 

photo_2022-08-30_00-03-45.jpg

-------------------------------------------

Още чакаме санкции за газа...

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Absurde said:

@Skubi Твойте хора намазаха  😆:
 

Russia to build two nuclear reactors in Hungary

(Reuters)Hungary's nuclear regulator has granted a construction license for two new reactors at the Paks nuclear power plant, which are to be built by Russia's Rosatom under a 2014 deal signed between Budapest and Moscow.


https://edition.cnn.com/2022/08/27/europe/hungary-russia-nuclear-reactors-intl/index.html

 

-------------------------------------------

Санкции, манкции

Откакто нахлу в Украйна наново през февруари тази година, Русия е изнесла повече петрол от всякога (вляво, синьо), благодарение на танкерния флот на една държава - Гърция (вляво, червено) - която пренасочи петролните си танкери за превоз на руски петрол. 

Гръцките кораби са с 55% от капацитета срещу 34% през 2020 г. и 2021 г. (дясно). 
https://t.me/drmjournal/3096
 

photo_2022-08-30_00-03-45.jpg

-------------------------------------------

Още чакаме санкции за газа...

Не са моите. Но бащата на Орбан, и строманът му Месарош са заинтересувани в леене на бетон с хиляди тонове....И една атомна централа практически от руски заем е мина за пари на Орбан кланът.🤬🤬🤬

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През много години война в Ирак и Афганистан ролята на Съединените щати в борбата срещу глобалния тероризъм беше дискредитирана. Украйна може да стане място, където Вашингтон може да  възвърне ролята си, без да нахлува и да се опитва да възстанови обществото в страна на конфликт. Глобалната война срещу тероризма е напълно дискредитирана във Вашингтон, но е поразително, че мненията за причините за нея се различават. Грешна ли беше самата идея за насилствена намеса в чуждите общности? Дали става въпрос за прекалено амбициозни идеи за ролята на САЩ в света?

Непосредствено след 11 септември неоконсерваторите и либералите си осигуриха двупартийна подкрепа за интервенционизма. Въпреки различията им, техните разкази се сближиха около факта, че решението на проблема с тероризма е да се трансформират страните, в които той произхожда, особено чрез използването на военната мощ на САЩ в Близкия изток. Но когато войната в Ирак се превърна в дълбоко тресавище, идеите на антиинтервенционистките критици както от дясното, така и от прогресивното ляво отново станаха актуални. И двете групи критици отхвърлиха идеята за трансформиране на чужди общества и станаха по-скептични към военната намеса като цяло. 

Доналд Тръмп и Бърни Сандърс натрупаха политически капитал чрез своята странна критика към елитите, които се справят неправилно с тероризма, като същевременно пренебрегват вътрешните проблеми. Бивши интелектуалци интервенционисти сега са съсредоточени върху защитата на либералната демокрация от атаки отвътре и отвън, а не върху усилията за демократизиране на света. 

Накратко, мечтата за глобална трансформация след 11 септември не напусна избирателите. В отговор администрациите на Обама, Тръмп и Байдън се опитаха да ограничат намесата на САЩ. Сега, когато президентът Байдън се опитва да спечели политическа подкрепа за политиката си в Украйна, може само да се гадае до каква степен глобалната война срещу тероризма и отговорът на нея са повлияли на дебата за външната политика на САЩ. 

Отначало надделява дясното мнение за войната срещу тероризма. Неоконсерваторите в администрацията на Буш, Републиканската партия и редиците на интелигенцията гледаха на тероризма като на проблем, спонсориран от държавата. Групи като Ал Кайда не можеха да действат без защитата на суверенни държави и станаха много по-опасни, когато държавите им предоставиха ресурси като неконвенционални оръжия. По този начин тяхната война срещу тероризма беше насочена както срещу терористични групи, така и срещу държави спонсори, по-специално Афганистан и Ирак. 

Президентът Буш отхвърли идеята за сблъсък на цивилизации, като каза, че „ислямът е мир“ и че похитителите са „предатели на своята вяра“. През юни 2002 г. Буш каза: "Хората на ислямските страни искат и заслужават същите свободи и възможности като хората във всяка друга страна." Според тази гледна точка съвременният джихадистки тероризъм е плод на радикалния ислямизъм, превърнал се в крайната цел на глобалната война срещу тероризма. Неоконсерваторите гледаха на ислямизма като на широко политическо движение, което се стреми да завземе властта в региона, да заличи западното влияние и налагане и неговата твърда идеология. Радикалният ислямизъм, от своя страна, черпи ресурси от стагнацията и авторитаризма на Близкия изток, както и от недоволството на много мюсюлмани от западната сила и влияние. 

Следвайки тази логика, неоконсерваторите призоваха за политическа трансформация на близкоизточните общества като дългосрочно решение на проблема с тероризма. Както Буш и други твърдят, либералните демокрации не пораждат екстремизъм, защото предоставят мирни средства за хората да търсят промяна и да изразяват себе си. Една демократизация на Ирак може да трансформира целия регион и да изкорени тероризма. Вярата в универсалността на западните политически ценности и в това, че иракският народ е модерен и прозападен, допринесе за приемането на този трансформиращ проект. 

Тъй като външната политика на САЩ бавно се измества от войната срещу тероризма към политическите въпроси на суперсилата като войната в Украйна, изключително важно е да гледаме на заплетената история на глобалната война срещу тероризма не само като въпрос на външна политика, а като битка за идеи, култура и политика.

Президентът Байдън е лидер на властта със съветници по външна политика, които подкрепиха войната в Ирак. Въпреки това, дори той е развил скептично отношение към изграждането на държавата и борбата срещу бунтовниците, особено в Афганистан. За него войната в Украйна защитава глобалните демокрации от нарастващ авторитаризъм. Да, той изглежда вижда тази криза като шанс за външнополитическата власт да се изкупи, като се справи с по-конвенционална заплаха, без да разполага войски или да се опитва да трансформира чуждо общество. 

Не всички представители на антиинтервенционисткия консенсус се противопоставят на военната помощ за Украйна. Но те се страхуват, че Съединените щати ще бъдат въвлечени в разгара на войната и често обвиняват САЩ за настоящата криза, посочвайки разширяването на НАТО като друг пример за злоупотреба с власт от страна на Америка. Още по-тревожно е, че много десни националисти открито се възхищават на Путин, виждайки го по много начини като въплъщение на тяхната собствена ценностна система. Противоречията между критиците отляво и отдясно обаче само задълбочават обществения скептицизъм, който ограничава възможностите на Байдън днес. Истаблишмънтът, хванат между тези два полюса, се чувства на къса каишка и избира да възстанови собствената си легитимност, изгубена по време на войната срещу тероризма. 

https://focus.ua/uk/voennye-novosti/523325-ukraina-v-teni-globalnoj-vojny-s-terrorom-ili-vtoroj-shans-dlya-ssha

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...