Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Петър_Пейчев said:

Ами да бяха допуснали!

Ами това са авторите на статията която ни даваш да четем. Защо тогаваа изобщо ни я даваш?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Преди 23 минути, Диан Георгиев said:

А ако условията при който е сключен договора са променени, тогава какво правиш? Или се приспособяваш към новите условия (например приемаш плащането ти за газ да бъде конвертирано в рубли), или спираш договора (например търсиш друг доставчик на газ). Кое е правилното държавническо решение?

Решението го взима правителството, а дали то е правилно или не показва времето защото само след време ще се оценят последиците на това решение в различните сектори. Правителството взе едно прибързано решение, но след като го е взело и то е по международен договор - заставаме зад него. Това е. Ако има арбитраж вероятно ще загубим, икономиката и тя, но това са несъпоставими величини спрямо това, някой да си мисли, че държавата ще се огъне. Ще мръзнем, ще плащаме, ще се разберем с взелите решението, но както казваше Тодор Колев: "Нема да ти стане играта, Газпром Механата".

За изгонването на руските дипломати лично бих изул гащите и нашарил задника на този, който го е направил, но той така и не се откри. Не защото решението е правилно или неправилно, а защото такова решение, в такава ситуация не се взема така. И тук обаче е същото, щом правителството го е взело, ние сме зад него. Не сме русофоби за да смятаме, че живеем в бантустан, кочината, Северен Анадол и трябва сляпо и безприкословно да изпълняваме всяка заповед на Полша, Украйна, Англия.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, scaner said:

Ами това са авторите на статията която ни даваш да четем. Защо тогаваа изобщо ни я даваш?

Какво значи те не са допускали? Аз съм им го казвал, ако мен не са слушали се разбра, че и Великият бял вожд от Вашингтон им го е казал. Те са взели суверенно решение, а искат аз да му нося последиците?!? Това е някаква лудост. Сърби пушнали Фердинанда, давай целия всят да воюва, Поляците клали немци в Данциг и още някъде, хайде пак. Гърци крали на поразия, ще събираме пари от еврозоната. Затова няма ред в света и на това разчитаха украинците, че техните номера ще минат, защото Русия е по-голям враг на големите от Украйна. Аз мина на червено посред нощ и ме глобят, някой ще правят поразии за трилиони, със стотици хиляди или милиони убити и ще му се разминава, от къде на къде?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Петър_Пейчев said:

Путин никога не е искал републиките! Те бяха резултат  на народно движение в което опълченците извършиха най-тежкото престъпление срещу самодържавието - предприеха политически ход без да е съгласуван със сатрапа и без неговото разрешение, което в Русия винаги се е наказвало със смърт, без значение дали стореното е в изгода на империята или не.

Да -да. Резултат от народното движение.   Как си го представяш това нещо?  Разните му там сепаратисти, които решават да се отцепят от някъде си, навсякъде ядат дървото. Кюрдите в Турция, чеченците в Русия, ирландците в Северна Ирландия и т.н.  Мислиш ли, че това не се знае от "народното движение".  Без декларирана подкрепа на Путин никой нямаше да се вдига на бунт, да прави референдуми и да се отцепва.  Някой ги подлъга тези хорица и им запали фитила. И този някой си име име. 

От девет кладенеца да носиш вода и да се опитваш да измиеш лицето на Путин, пак няма да успееш.  

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Atom said:

Да -да. Резултат от народното движение.   Как си го представяш това нещо?  Разните му там сепаратисти, които решават да се отцепят от някъде си, навсякъде ядат дървото. Кюрдите в Турция, чеченците в Русия, ирландците в Северна Ирландия и т.н.  Мислиш ли, че това не се знае от "народното движение".  Без декларирана подкрепа на Путин никой нямаше да се вдига на бунт, да прави референдуми и да се отцепва.  Някой ги подлъга тези хорица и им запали фитила. И този някой си име име. 

О девет кладенеца да носиш вода и да се опитваш да измиеш лицето на Путин няма да успееш.  

Народното движение опълченци с шефчета Гиркин (роден в Москва, официално поне), Бородай (Москва), Моторола (Коми) и още една камара подобни типажи плюс местни бандити и милиционери за цвят. Половината от които вече не са сред живите - избиха се в борбата за власт.

Въобще, тази смехотворна история за народното опълчение на угнетените руснаци едва ли върви вече и пред самите жители на Донбас и по-точно каквото е останало от тях, защото повечето отдавна се изнесоха, по посока Украйна впрочем.

  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, Петър_Пейчев said:

Какво значи те не са допускали? Аз съм им го казвал, ако мен не са слушали се разбра, че и Великият бял вожд от Вашингтон им го е казал. Те са взели суверенно решение, а искат аз да му нося последиците?!? Това е някаква лудост.

Чакай малко. Как така се извъртяха нещата, че ти си трябвало да носиш последствия някакви? Какъв е тоя бред? Какви сърби, какви гърци, какъв Данциг? Каква плоча се завъртя сега?

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 39 минути, Atom said:

Да -да. Резултат от народното движение.   Как си го представяш това нещо?

Аз не си го представям, аз съм го гледал ден след ден, а и всеки може, ако не да го гледа, поне да прочете в украинската преса какво е ставало ден след ден и по часове.

Link to comment
Share on other sites

Преди 27 минути, scaner said:

Чакай малко. Как така се извъртяха нещата, че ти си трябвало да носиш последствия някакви? Какъв е тоя бред? Какви сърби, какви гърци, какъв Данциг? Каква плоча се завъртя сега?

 

Ти ли ми плащаш нафтата и тока?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 56 минути, Atom said:

От девет кладенеца да носиш вода и да се опитваш да измиеш лицето на Путин, пак няма да успееш.

Аз нямам спомен някога да съм казал добра дума за Путин.

А и да попитам: Утре, ако Путин се гътне в морето ли ще скочите или ще се обесите, защото както виждам, животът ви ще загуби всякакъв смисъл?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Петър_Пейчев said:

Ти ли ми плащаш нафтата и тока?

Виж сега, има едно много просто решение на конфликта: Русия се изтегля от Украйна и висчко
приключва за един ден.

Работи върху този вариант ... вместо да ни разправяш врели-некипели. 🤣

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Петър_Пейчев said:

Ти ли ми плащаш нафтата и тока?

Хаха, подви се опашката, гроздето е кисело май? :) От Путин до тока спадна топката.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, gmladenov said:

Виж сега, има едно много просто решение на конфликта: Русия се изтегля от Украйна и висчко
приключва за един ден.

Работи върху този вариант ... вместо да ни разправяш врели-некипели. 🤣

През ум не ми минава да работя по този вариант, защото не Русия е причина за катастрофата от Украйна до Холивуд. В Етиопия има война в която и убитите и бежанците са повече, пък никой не твърди, че тази война е повишила цените на доматите. Западът, барбар с нас, се закопа доброволно и няма никакво значение какво става в Украйна, ние ще продължим да летим в пропастта дакато не изкореним ленинизма от нашите държави и не разберем, че перачки, гинеколожки, пожарникари, изкукали старци и малоумни деца не трябва да управляват.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Петър_Пейчев said:

През ум не ми минава да работя по този вариант ...

Ами тогава ще плащаш скъпи нафта и ток.

Ти как си представяш разрешението на конфликта: Украйна да подари половината си територия
на Русия и да и обещае другата половина ли? Няма да стане, батка.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Газовое оружие Путина выстрелило. 

Но оказалось недостаточно эффективным. Оно не заставило ЕС идти на попятный и отменять санкции или срочно сертифицировать «СП-2». В этом смысле выстрел ушел «в молоко». 


Хотя проблемы в «недружественной» Европе создал. Но дело еще и в том, что Европа за этот сезон научится жить без российского газа. И этого оружия у Путина больше не будет. Это было оружие одного выстрела.

Очевидно, что тут угроза должна быть сильнее исполнения. Но угроза не подействовала, и Путин решил ее исполнить. Ну, и вот что из этого получилось.

Убытки Газпрома и России от снижения добычи и экспорта газа колоссальны.

В районе компрессорной станции «Портовая» в Ленобласти (оттуда идет газ в «СП-1») на заводе по сжижению газа с конца июля с горит огромный факел — вместо поставок газа Газпром снижает добычу, а «лишний» газ просто сжигает. Аналитики Rystad Energy подсчитали, что ежедневно там сгорает 4,3 млн куб.м. газа примерно на $300 млн/мес. Это сравнимо с месячным бюджетом Пермского края или Крыма. 

В любой момент Газпром может возобновить поставки газа в Европу и сбить цены на него, получить большие доходы. Но просто сжигает их. Ведь теперь газ — это же оружие... И неважно, во сколько это обходится стране.

Удивительно неэффективная, тупая, недальновидная политика, ориентированная исключительно на попытку краткосрочного выигрыша, невзирая на любые долгосрочные потери...
https://t.me/SerpomPo/17553

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В случай на сделка, Иран първоначално възнамерява да възстанови доставките за Европа до нивото, на което беше преди Доналд Тръмп да наложи санкции срещу него през 2018 г. (които Рияд подкрепи по това време). Иран изнасяше около 0,6 милиона барела на ден за средиземноморските страни. Но потенциално Иран е в състояние да увеличи износа с 1,3 милиона, пише FT, и то доста бързо: въпреки че ще отнеме време за модернизиране на петролните предприятия, сега Иран има много петрол, съхраняван в морето на танкери.

Приблизително същото количество, 1,3 милиона барела петрол на ден (около 5% от производството на ОПЕК), сега се доставя в Европа от Русия. Но в началото на декември тя ще загуби тази възможност, тъй като ембаргото ще влезе в сила.

Но Саудитска Арабия вече е хвърлила око на нишата на руския петрол. През юли изпомпването на петрол от Близкия изток (главно саудитски ) към европейските страни чрез тръбопровода SuMed, минаващ през Египет, достигна 1,2 милиона барела на ден. В началото на годината доставяше наполовина по-малко, но през второто тримесечие обемите започнаха да растат бързо.

Саудитска Арабия увеличава износа си за Европа, отчасти защото е частично изтласкана от Азия от евтиния руски петрол. През лятото Рияд дори трябваше да намали цената на петролните си доставки за Китай, за да запази пазарния си дял. Energy Aspects предупреди тази седмица, че в случай на пълно завръщане на Иран на световния пазар, цената на петрола може да падне под 80 долара за барел. Съединените щати също биха искали да намалят цената на петрола, чието поскъпване се превърна в един от факторите за високата инфлация. Но „саудитците дават да се разбере, че не искат да виждат цена под 100 долара за барел“, казва Гари Рос, специалист по ОПЕК и бивш ръководител на енергийната консултантска компания Pira.

https://www.moscowtimes.eu/2022/08/26/saudovskaya-araviya-i-iran-nachinayut-borbu-za-mesto-svoei-nefti-pod-evropeiskim-solntsem-a23632

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Пандора said:

В случай на сделка,

Всичко това е много хубаво, дето се вика Дай боже... Има един проблем, че руснаците са гъсти с йеменските партизани, знаят от какво се интересуват сомалийските пирати и Суецкия канал е в обсега на ракетите им. Да не говорим, че един капитан прекалил със Сталичная може да запуши канала за 3-4 седмици. Не случайно още в първите дни на войната Египет излезе с изявление, че няма да ограничава руски кораби в канала. Та мисълта ми е, че всички русофоби приемат Русия като най-честната и почтена страна в света, която никога няма да направи това, което би направила всяка западна, но все пак не разчитайте до такава степен, че и танкерите за петрол и тези за втечнен газ са силно запалими.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Няма да можем да видим как европейците гладуват и мръзнат през зимата. Разотивайте се!

Полша и Великобритания напълниха на 100% газовите си хранилища в навечерието на зимата.
 

Наполненность газовых хранилищ Германии, Франции и Италии превысила отметку 80%. Больше чем в других стран Европы — на 88% — заполнены французские хранилища, рассказала BFMTV глава французского комитета по регулированию энергетики (CRE) Эмманюэль Варгон.

По словам Варгон, Франция планирует заполнить хранилища на 100% к началу зимы. Эту цель она считает реалистичной.

Немецкие газохранилища заполнены на 80,14%, сообщается в ежедневном докладе Федерального сетевого агентства ФРГ

Итальянские газохранилища уже заполнены на 80% и к октябрю наполнятся на 90%, заявил в среду премьер-министр Италии Марио Драги.

По его словам, Италия сократила зависимость от российского газа вдвое с 40% в прошлом году за счет поиска новых источников поставок в Алжире и Азербайджане. 

https://www.moscowtimes.ru/2022/08/24/krupneishie-ekonomiki-evropi-zapolnili-gazohranilischa-na-80-a23565

п.п. Запълнили са своите хранилища и:

 

  • Испания – 78%,
  • Чехия – 79% 
  • Швеция – 91%
Редактирано от vvarbanov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 38 минути, vvarbanov said:

 Няма да можем да видим как европейците гладуват и мръзнат през зимата. Разотивайте се!

Полша и Великобритания напълниха на 100% газовите си хранилища в навечерието на зимата.
 

Наполненность газовых хранилищ Германии, Франции и Италии превысила отметку 80%. Больше чем в других стран Европы — на 88% — заполнены французские хранилища, рассказала BFMTV глава французского комитета по регулированию энергетики (CRE) Эмманюэль Варгон.

По словам Варгон, Франция планирует заполнить хранилища на 100% к началу зимы. Эту цель она считает реалистичной.

Немецкие газохранилища заполнены на 80,14%, сообщается в ежедневном докладе Федерального сетевого агентства ФРГ

Итальянские газохранилища уже заполнены на 80% и к октябрю наполнятся на 90%, заявил в среду премьер-министр Италии Марио Драги.

По его словам, Италия сократила зависимость от российского газа вдвое с 40% в прошлом году за счет поиска новых источников поставок в Алжире и Азербайджане. 

https://www.moscowtimes.ru/2022/08/24/krupneishie-ekonomiki-evropi-zapolnili-gazohranilischa-na-80-a23565

п.п. Запълнили са своите хранилища и:

 

  • Испания – 78%,
  • Чехия – 79% 
  • Швеция – 91%

Не ви знам какво ще видите. При нас зимата съвсем офкциално вече на мястото където уж трябва да лекувам хора ще работим на 19 градуса. Вече приготвих електр. печка, колегите също са възмутени ............ аз нося <духалка> , а колегите ще донесат радиаторче за стаята за почивка.

Какво ще  се получи............повее <изгорено> електричество и пореден смъртен удар срещу Путин:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, laplandeca said:

Не ви знам какво ще видите. При нас зимата съвсем офкциално вече на мястото където уж трябва да лекувам хора ще работим на 19 градуса. Вече приготвих електр. печка, колегите също са възмутени ............ аз нося <духалка> , а колегите ще донесат радиаторче за стаята за почивка.

Ясно, значи и вие ще гладувате и мръзнете заедно със С. Корея. Съжаляваме, съчувстваме, скърбим за вас!

 

Преди 1 час, laplandeca said:

Какво ще  се получи............повее <изгорено> електричество и пореден смъртен удар срещу Путин:D

Ооо,...успокой  пламтящото русофилско сърчице! Ето какво гаварит безпамятно любимый Путин- пича на народите.

Путин заявил, что санкции пойдут России только на пользу

И все пойдет только на пользу, как было и в предыдущие годы”, - заявил российский президент входе встречи с белорусским коллегой.

Читайте на WWW.KP.RU: https://www.kp.ru/online/news/4661156/

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, vvarbanov said:

Ясно, значи и вие ще гладувате и мръзнете заедно със С. Корея. Съжаляваме, съчувстваме, скърбим за вас!

 

..

Тъпоглавите немчуги и те ще са на 19 гр. още разни други малоумници и те...............не става дума за гащите на путин и руската майка, а за майките и лелите от ЕС:D. Наказват собственните си безмозъчни граждани, не руския солдат !

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, vvarbanov said:

 Няма да можем да видим как европейците гладуват и мръзнат през зимата. Разотивайте се!

Полша и Великобритания напълниха на 100% газовите си хранилища в навечерието на зимата.

Да не очакваме светът да свърши февруари-март? Да не говорим, че се напълниха на цени от 2500 до 3500 Е за 1000 м3, които изключват каквото и да е печелившо производство. Цялата европейска индустрия изградена на природен газ е в мръсния канал.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Ето в допълнение от тази вечер:

Скъпият ток затваря заводи за тор

Растящите сметки за електроенергия в Европа предизвикват вълна от затваряния на големи заводи за торове из континента, предизвиквайки сътресения за земеделците, производителите на храни и – за ужас на собствениците на барове навсякъде – пивоварите.

В четвъртък най-голямата компания за торове в света Yara, базирана в Норвегия, обяви 50% съкращаване на производството си на урея на основата на амоняк и на азотни торове в Европа, позовавайки се на „рекордно високи цени“.

Решението бе взето по-малко от 24 часа, след като най-големият британски завод за торове CF Fertilisers UK заяви, че „временно ще спре“ производството в завода си в Билингам. Два други големи производителя в Полша обявиха по-рано тази седмица, че замразяват  дейността си.

„Малко хора осъзнават, че въглеродният диоксид е страничен продукт от производството на торове. Той не може да бъде съхраняван за много дълго време, затова имаме останали резерви само за още няколко дни“, казва говорителят на Carlsberg Polska Беата Птажинска-Йединак.

------------------------------------------

Имате ли най-малка представа от катастрофата която идва? След половин-една година ще свършат резервите от редки метали, газове, сплави, а резерви за една година имат много малко производители. Спирането на произвеждането от тях оборудване и материали ще спре цели сектори. Никой не знае какво ще остане в производство след година-две, централизираното семепроизводство на силно модифицирани семена изисква изключителна производствена дисциплина, торене в точно определен ден в точно определени количества, иначе реколтата пропада. Ние вече не знаем дали изобщо ще можем да торим, а ако го правим трябва да се молим на Путин да ни продаде торове и ще хвърляме капа ако са само 10 пъти по-скъпи от миналогодишните. В 21 век ние говорим за световен глад благодарение на един вагон кухи лейки, решили да избиват комплекси.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 28 минути, Петър_Пейчев said:

Ето в допълнение от тази вечер:

Скъпият ток затваря заводи за тор

Растящите сметки за електроенергия в Европа предизвикват вълна от затваряния на големи заводи за торове из континента, предизвиквайки сътресения за земеделците, производителите на храни и – за ужас на собствениците на барове навсякъде – пивоварите.

В четвъртък най-голямата компания за торове в света Yara, базирана в Норвегия, обяви 50% съкращаване на производството си на урея на основата на амоняк и на азотни торове в Европа, позовавайки се на „рекордно високи цени“.

Решението бе взето по-малко от 24 часа, след като най-големият британски завод за торове CF Fertilisers UK заяви, че „временно ще спре“ производството в завода си в Билингам. Два други големи производителя в Полша обявиха по-рано тази седмица, че замразяват  дейността си.

„Малко хора осъзнават, че въглеродният диоксид е страничен продукт от производството на торове. Той не може да бъде съхраняван за много дълго време, затова имаме останали резерви само за още няколко дни“, казва говорителят на Carlsberg Polska Беата Птажинска-Йединак.

------------------------------------------

Имате ли най-малка представа от катастрофата която идва? След половин-една година ще свършат резервите от редки метали, газове, сплави, а резерви за една година имат много малко производители. Спирането на произвеждането от тях оборудване и материали ще спре цели сектори. Никой не знае какво ще остане в производство след година-две, централизираното семепроизводство на силно модифицирани семена изисква изключителна производствена дисциплина, торене в точно определен ден в точно определени количества, иначе реколтата пропада. Ние вече не знаем дали изобщо ще можем да торим, а ако го правим трябва да се молим на Путин да ни продаде торове и ще хвърляме капа ако са само 10 пъти по-скъпи от миналогодишните. В 21 век ние говорим за световен глад благодарение на един вагон кухи лейки, решили да избиват комплекси.

Хубаво казваш, но Путин играе в Игрите на глада, не виждаш ли, той е един от Тях................прокарват комплексни <операции> през мъглата на <войната>, Войната на Путин, като апаратно се включва и Китайската кашлица, Климатичните Промени са Батйото на путиновата война, за тях готвят много светло, <ослепително бъдеще>.............:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Петър_Пейчев said:

Да не очакваме светът да свърши февруари-март?  

Искаш да кажеш, че ИХТАМНЕ́Т IV Крымский ще пукне до март? Майната и на газта, зачем нам мир, если не будет Путина?

Преди 6 часа, Петър_Пейчев said:

Да не говорим, че се напълниха на цени от 2500 до 3500 Е за 1000 м3, които изключват каквото и да е печелившо производство. Цялата европейска индустрия изградена на природен газ е в мръсния канал.

 Не страхуй ся!  Има едни картинки, които западния свят нарича долари. С тях той дотира нерантабилните производства. При тия цени Европа харчи от 800 милиона до един милиард на ден за православен газ, или 365 млрд. на година. Това не е очен многа, като имаме предвид БВП на ЕС.  Более таго на запад има и арестувани руски активи.

 

Преди 5 часа, Петър_Пейчев said:

Имате ли най-малка представа от катастрофата която идва? След половин-една година ще свършат резервите от редки метали, газове, сплави, а резерви за една година имат много малко производители. Спирането на произвеждането от тях оборудване и материали ще спре цели сектори.

Какая катастрофа, какие редки метали и газове? Теа редки газове само в страна где так вольно дышит человек ли ги има?

 

Преди 5 часа, Петър_Пейчев said:

Ние вече не знаем дали изобщо ще можем да торим, а ако го правим трябва да се молим на Путин да ни продаде торове и ще хвърляме капа ако са само 10 пъти по-скъпи от миналогодишните. В 21 век ние говорим за световен глад благодарение на един вагон кухи лейки, решили да избиват комплекси.

Световното производство на азотни торове възлиза на около 117,5 милиона метрични тона. Русия произвежда 9,430. Не зная защо си мислиш, че светът ще загине без газта на врагушките.

Значи има клатещи се долари и могат да се внесат някакви торове.Е, няма да са православни, но църквата може да ги благослови и всичко ще е пак  в парядке.

За световен глад  не можем да говорим.Но може би ти имаш предвид гладът вследствие на санкциите в самая миролюбивая страна в мире.

п.п.Във "Вкусно и точка" картошките вече са кончили. А и семената се внасят от загниващия запад.Ожидается голодовку за картошки.

Редактирано от vvarbanov
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...