Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 14 минути, Konche said:

 

Още вчера ВСУ си казаха, но и видео от Покровское. Това е точно източно от Бахмут и северно от село Клинове.

Там е най-тежка ситуацията, около Бахмут. Другите тежки направления са Соледар и Авдеевка-Писки (Донецк).

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 2 минути, Konche said:

По принцип е добре да се вярва на експертите, но в случая не виждам независими експерти. Всеки си има страна, която подкрепя. Стрелков например обича само ЛДНР, но изключително много критикува руснаците и омаловажава и малкото им успехи, като ги приписва на ЛДНР. Такова отношение към ВСУ няма от негова страна.

 Мнението му може и да съвпада с истината, но самия той изобщо не е независим експерт и определено не е проруски.

Добре, какво правим като няма данни от независими експерти? Трябва ли сами да си съчиняваме такива? Или това е последната опция от някакъв списък възможности?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

Добре, какво правим като няма данни от независими експерти? Трябва ли сами да си съчиняваме такива? Или това е последната опция от някакъв списък възможности?

Ми... Гледаме с интерес/съжаление. Иначе може да се разсъждава нещо, като се ползват изказванията на тези пристрастни експерти, но истината ще се види едва след войната, а вероятно доста време след края ѝ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

Добре, какво правим като няма данни от независими експерти? Трябва ли сами да си съчиняваме такива? Или това е последната опция от някакъв списък възможности?

Ми... Гледаме с интерес/съжаление. Иначе може да се разсъждава нещо, като се ползват изказванията на тези пристрастни експерти, но истината ще се види едва след войната, а вероятно доста време след края ѝ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Konche said:

Ми... Гледаме с интерес/съжаление. Иначе може да се разсъждава нещо, като се ползват изказванията на тези пристрастни експерти, но истината ще се види едва след войната, а вероятно доста време след края ѝ.

Точно така. Съгласяваме се, че няма истина, не можем да достигнем до нея, махаме тази цел и този стремеж, и по наличните оценки според качеството на експертите се спираме на няй-вероятната.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Konche said:

 По принцип е добре да се вярва на експертите, но в случая не виждам независими експерти. Всеки си има страна, която подкрепя. Стрелков например обича само ЛДНР, но изключително много критикува руснаците и омаловажава и малкото им успехи, като ги приписва на ЛДНР. Такова отношение към ВСУ няма от негова страна.

 Мнението му може и да съвпада с истината, но самия той изобщо не е независим експерт и определено не е проруски.

Мнението му в общи линии съвпада с това, което говорят украинците от фронта. Двата армейски корпуса на милициите на ЛДНР + каквото е останало от предвоенния състав на разните ЧВК са най-боеспособните части в мешавицата, наречена руска армия.

Най-зле са мобилизираните от ЛДНР.

Всичко останало, вкл. контрактниците от редовната армия, е по средата.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През нощта на петък срещу събота, високоточен удар с HIMARS унищожи влакова композиция от над 40 вагона, пристигнала от Крим на жп гара Брилевка, Херсонска област с жива сила, техника и боеприпаси.

В резултат на това живата сила на противника се превърна във въглища, военната техника в купища метални отпадъци, а боеприпасите се изпариха във въздуха.

Също така, според разузнаването, всички машинисти и инженери на компанията “Руски държавни железници” (РЖД), които са превозвали военни товари от Крим до Херсонска област, са загинали.

Това не е първият случай на смърт на машинисти на РЖД в Украйна. И няма да е последният.

Ако ваши роднини работят като машинисти в украинския Крим или в регионите на Руската федерация, от които влакови композиции доставят боеприпаси на територията на Украйна, трябва да знаете, че те са потенциални самоубийци!

Всеки ешелон с военна техника, личен състав и боеприпаси се проследява в реално време от космоса, денем и нощем.

Ракетите HIMARS унищожават всички войници и офицери, наемници и обслужващ персонал на РЖД.

Искате ли вашите роднини- машинисти на дизелови и електрически локомотиви да останат живи? Тогава убеждавайте ги да си счупят крак, ръка, да се разболеят, но само да не карат влакове за Украйна!

В противен случай - смърт или, в най-добрия случай, инвалидизация - са неизбежни!

Източник: Pravda_Gerashchenko
https://t.me/besarabskifront/772

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Konche said:

 

Още вчера ВСУ си казаха, но и видео от Покровское. Това е точно източно от Бахмут и северно от село Клинове.

 

По последни информации селото не е напълно превзето, продължават боеве. Същото и за Вершина.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, scaner said:

През нощта на петък срещу събота, високоточен удар с HIMARS унищожи влакова композиция от над 40 вагона, пристигнала от Крим на жп гара Брилевка, Херсонска област с жива сила, техника и боеприпаси.

В резултат на това живата сила на противника се превърна във въглища, военната техника в купища метални отпадъци, а боеприпасите се изпариха във въздуха.

Също така, според разузнаването, всички машинисти и инженери на компанията “Руски държавни железници” (РЖД), които са превозвали военни товари от Крим до Херсонска област, са загинали.

Това не е първият случай на смърт на машинисти на РЖД в Украйна. И няма да е последният.

Ако ваши роднини работят като машинисти в украинския Крим или в регионите на Руската федерация, от които влакови композиции доставят боеприпаси на територията на Украйна, трябва да знаете, че те са потенциални самоубийци!

Всеки ешелон с военна техника, личен състав и боеприпаси се проследява в реално време от космоса, денем и нощем.

Ракетите HIMARS унищожават всички войници и офицери, наемници и обслужващ персонал на РЖД.

Искате ли вашите роднини- машинисти на дизелови и електрически локомотиви да останат живи? Тогава убеждавайте ги да си счупят крак, ръка, да се разболеят, но само да не карат влакове за Украйна!

В противен случай - смърт или, в най-добрия случай, инвалидизация - са неизбежни!

Източник: Pravda_Gerashchenko
https://t.me/besarabskifront/772

Химарсите се превръщат в истински кошмар за руснаците. Просто нямат отговор срещу тях.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

Добре, какво правим като няма данни от независими експерти? Трябва ли сами да си съчиняваме такива? Или това е последната опция от някакъв списък възможности?

Е как да нямаме независими експерти?! Не само независими, ами и безпристрастни. Погледни най-отгоре в темата. Пише "ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ"

Редактирано от boyko
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

През нощта на петък срещу събота, високоточен удар с HIMARS унищожи влакова композиция от над 40 вагона, пристигнала от Крим на жп гара Брилевка, Херсонска област с жива сила, техника и боеприпаси.

В резултат на това живата сила на противника се превърна във въглища, военната техника в купища метални отпадъци, а боеприпасите се изпариха във въздуха.

Също така, според разузнаването, всички машинисти и инженери на компанията “Руски държавни железници” (РЖД), които са превозвали военни товари от Крим до Херсонска област, са загинали.

Това не е първият случай на смърт на машинисти на РЖД в Украйна. И няма да е последният.

Ако ваши роднини работят като машинисти в украинския Крим или в регионите на Руската федерация, от които влакови композиции доставят боеприпаси на територията на Украйна, трябва да знаете, че те са потенциални самоубийци!

Всеки ешелон с военна техника, личен състав и боеприпаси се проследява в реално време от космоса, денем и нощем.

Ракетите HIMARS унищожават всички войници и офицери, наемници и обслужващ персонал на РЖД.

Искате ли вашите роднини- машинисти на дизелови и електрически локомотиви да останат живи? Тогава убеждавайте ги да си счупят крак, ръка, да се разболеят, но само да не карат влакове за Украйна!

В противен случай - смърт или, в най-добрия случай, инвалидизация - са неизбежни!

Източник: Pravda_Gerashchenko
https://t.me/besarabskifront/772

Исках да изкарам в чест на украинските артилерийци Български Артиллерийски марш, но само руски боклук ми дава...До тогава слушайте унгарският. 

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Костянтин Машовець 

......днес малко за тактическите направления Бахмут и евентуално Сиверск. Тоест за така наречената групировка на вражеските войски "Восток"... Така от тази сутрин врагът отново се опита да настъпи в тези райони, атакувайки позициите на предните части на Силите за отбрана на Украйна с подкрепата на армейската авиация. Нека се опитаме да разберем какво постига и към какво се стреми... В района на н.п. Вершина противникът атакува позициите на нашите войски по пътя М-03, а през деня неговите предни части се опитаха да настъпят в посока Яковливка, от Стрепивка до Соледар, а също и по пътя от Покровски, за да пробият на изток покрайнините на Бахмут. Всичко това завърши напразно за врага...

И на четирите участъка, попадайки под обстрела на нашите предни части и артилерия, противникът беше принуден да отстъпи към изходните рубежи... Всъщност в най-общ смисъл в Бахмутско направление в момента действат 3 тактически групи от вражески части... Първо, до 3 БТГр (една във втория ешелон), от 102-ри мсп и 6-ти "казашки" мсп на 2-ри AK се опитва да заобиколи Бахмут от север, напредвайки към Яковливка и Соледар.

Друга ( която се приближи най-близо до Бахмут) - към 5 БТГр (една във втория ешелон), от състава на 31-ва одшбр, 5-та МСбр на 1-ви АК с подкрепата на танковете на 26-и т.п. , се опитва „фронтално“ да пробие отбраната на частите на украинските въоръжени сили източно от Бахмут, в района на Покровски и да пробие директно към източните покрайнини на града.

Третата тактическа група, някъде до 2-3 БТГр. от състава на ЧВК "Вагнер" и същата 5-та МСБр от 1-ви АК действа в посока Вершина - Зайцево, за да пробие в района Опитни, на  южните покрайнини на Бахмут. Освен това, в сътрудничество с танковете на батальона "Дизел" от 1-ви АК, същата група агресивно се изкачва през Семегирье до Кодема.

През изминалата седмица врагът не успя да напредне във всички тези райони, с изключение на районите Покровски и Семигиря. И в първия, и във втория случай врагът напредна не повече от 1,5-2 км, като успя да овладее източните покрайнини на тези н.п. Последвалите опити на врага да настъпи в тези райони завършиха напразно...

В това направление, в тактическия тил на групите, действащи на изток и североизток от Бахмут, командването на вражеските войски допълнително разположи до 4 така наречени „стрелкови батальона на мобилизационния резерв“ (2430-и, 2614-ти сб - в района на село Триполия, 2612-та сб - с. Володимировка, 2740-та сб - с. Стряпивка)И съдейки по всичко тези формирования ще участват пряко в атаката на града...

Очевидно е, че основното съдържание на плана на противника по отношение на Бахмут е необходимостта, според него, да се решат две основни задачи едновременно - да се принудят частите на въоръжените сили, отбраняващи се южно от Бахмут, в района на Зайцево – Семигорье – Хладосове – Курдюмивка да се оттегли от този перваз и да пробие в района северно от града (Благодатне – Соледар – Красна гора – Парасковиевка), за да блокира комуникацията му със Славянск.

Всъщност това „изтласкване“ на украинските войски към линията Славянск – Краматорск – Константиновка е свързано с необходимостта да се изразходват определени ресурси за това, с които противниковото командване вече разполага... меко казано „недостатъчно на място“. "...

Съвсем логично в този смисъл противникът да планира и проведе със силите на своите групировки "Изюм" и "Донецк" някаква оперативно-настъпателна операция с цел обкръжаване и разгром на групировката на отбранителните сили. на Украйна на изток от "линията" Славянск - Краматорск - Константиновка. .. Сега обаче е очевидно и за руското, и за нашето командване, че руската групировка едва ли е способна на подобна операция (и същевременно с "предстоящата" активизация на юг)... Поне без ДОПЪЛНИТЕЛНО въвеждане на повече или по-малко мощни оперативни или дори стратегически резерви...

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

В коя сводка е отразено следващото?

???

Дал съм линк към източника, накрая.

Сводката не съдържа изброени целите на хаймарсите.

Преди 8 минути, Втори след княза said:

Без да разбирам от трасологична експертиза, мога да кажа, че последствията от "подрыв вещества внутри самого здания" и снаряд, който разбива таван или стена са много различни. 

Предполагам, че специалистите с които контактува Арестович разбират повече от тебе?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, boyko said:

Е как да нямаме независими експерти?! Не само независими, ами и безпристрастни. Погледни най-отгоре в темата. Пише "ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ"

Както виждаш, независимо че аз там цепя мрака, призовавам за ограничение на волните интерпретации :) Диванната ни позиция го изисква.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Втори след княза said:

В коя сводка е отразено следващото?

Освен цитирания източник и друг:

Както Цензор.НЕТ информира, той написа за това във Фейсбук. Геращенко отбеляза: „На космическата снимка можете да видите последствията от атаката на HIMARS срещу ешелон с военна техника, боеприпаси и жива сила на противника в района на жп гара Бриливка в Херсонска област.

https://censor.net/ua/photo_news/3357695/naslidky_udaru_nimars_po_rosiyiskomu_eshelonu_na_hersonschyni_fotoreportaj

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

В коя сводка е отразено следващото?

Изобщо, за да не оставаш друг път в неведение по такива въпроси, хващаш чичко Гугъл за ушите и го питаш (за случая) "HIMARS сорок вагонов" без кавичките. И може да проследиш ветрилото на новините.

Например ТУК, или ТУК...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Втори след княза said:

Не става с Гугъл. Там има много фира. По важни въпроси, като физика например, не насочваш към Гугъл, а към сериозни издания. Нека изчакаме, да се появи вестта в сводка.

Физиката се изучава чрез специализираната литература. Гугъл, макар и да я индексира, не предоставя директни линкове към нея и човек трябва да се пъне и мъчи. Докато новините са стихията на Гугъл, търсиш, цъкаш, четеш, съпоставяш. От цялата фира ще ти остане повтарящото се, общото, то е важното. И внимаваш с източниците, засичаш и правиш фактчекинг.

В сводката няма да получиш тези новини. Тя има съвсем други цели - да покаже къде какви сражения се случват, как се мени територията. Максимумът който може да получиш в сводката е споменаване, че са дошли още хаймарси. Но резултатите от техните действия по правило не попадат в сводката а директно в новините и социалните мрежи. Така че ще си чакаш Михаля.  Не работят така нещата.

Преди 25 минути, Втори след княза said:

Прочее, ще ти е интересно ли да пускам сводки на ГЩ на Руската армия?

Няма да ми е интересно. Доказано лъжливи са. Вземи някоя по-стара сводка и съпостави с новините след няколко дена, да видиш колко се "потвърждава" или опровергава. Пълно е с успехи, едно и също село го превземат непрекъснато по много пъти, колко хаймарса бяха "унищожеи" само а те си цъкат необезпокоявани. В началото всички украински самолети и ПВО бяха унищожени според тея сводки, после украинците с "унищожените" самолето ги направиха на мад и маскара и ги изгониха от Киев. Смешно е направо. Само победи и настъпление, а като погледеш - за Лисичанск за 15 километра  бодро "настъпваха" три месеца, позор. Обявяват попадение във военни складове, после се оказват жилищни блокове. Затова и този източник не го ползваме тука - сам се е прецакал. Не знам, ако си толкова религиозен, вярвай си му, щом не можеш без това.

Не разбирам как може да имаш доверие на тази фашистска и варварска машина...

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, sir said:

Заедно със санитарните може. Иначе силно ме съмнява която и да е от двете страни да има 100 хиляди безвъзвратни загуби, т.е. убити, изчезнали, пленени, тежко ранени и т.н.

Генералитета и от двете страни на фронта е продукт на една и съща школа. Руснаците бездарно загубиха две БТГ-та при форсирането на реката в Донбас и украинските им колеги веднага решиха да демонстрират, че не са по-назад, със собствена бездарна атака на херсонското направление и загубиха само една БТГ.

Колко чернобаевки и изюми им се случиха досега на руснаците, колко щаба бяха отнесени с всичкото генерал вътре. Ами украинците, що народ загубиха в безсмислени опити за контраатаки, що народ измря от удари по казармите... 

Загубите на донбасците някой числи ли ги към руските? Май не... Щурмови отряди въоръжени с пушки от времето на Сталин, каски от Хрушчов и жилетки от Брежнев щурмуват украинските позиции... 

Руската морска пехота, след завземането на Мариупол бе пратена в посока Гуляйполе. Или по-точно това, което бе останало от нея... След няколко опита да напреднат по това направление спряха... От тогава не съм срещнал повече нито една вест за руската морска пехота... Защо ли...

Май ти беше постнал наскоро, че руската 1 ГТА е изтеглена в тил, защото е загубила боеспособност... Това е най-елитната част на СВ на руската армия, танковия юмрук, който на теория трябва да пробие вражите редици.

Щом тя е небоеспособна и се налага ЧВК да е основната нападателна сила, значи реалните загуби са огромни, не големи, а огромни... И за да се налага генерал да ходи лично да убеждава останалите два батальона на някоя от армиите, че украинските позиции са поразени, значи има причина кадровиците да загубят желание да се саможертват... после същия генерал стана жертва на собствената си заблуда... 

Редактирано от новорегистриран3
  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Foreign Policy со ссылкой на американские спецслужбы сообщает, что крупные оружейные поставки России со странами Африки находятся под ударом из-за операции на Украине. Это связано с большими потерями на Украине от западного оружия и ситуация открывает дорогу в регион российским конкурентам в лице Китая и США

https://t.me/infantmilitario/80786

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Удар по Севастополю | ВМФ | Стрельба у Тайваня | Италия подружится с Путиным | Собираем на победу

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

00:59 ПОЛИТИКА ИТАЛИИ

05:16 НОВОСТИ ВОЙНЫ

09:38 СВОДКИ С ФРОНТА

12:42 КРАУДФАНДИНГ НА ВОЙНЕ

15:32 КИТАЙ И ТАЙВАНЬ

18:50 ЗЕМЛЯ УСКОРЯЕТ ВРАЩЕНИЕ

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Руска сводка и карта на бойните действия - 01 август 2022 15:00 

https://riafan.ru/23567197-sobitiya_v_donbasse_na_15_00_1_avgusta_prodvizhenie_v_peskah_nazvani_sroki_sdachi_pervih_zhilih_domov_v_mariupole

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Пандора said:

Руска сводка и карта на бойните действия - 01 август 2022 15:00 

https://riafan.ru/23567197-sobitiya_v_donbasse_na_15_00_1_avgusta_prodvizhenie_v_peskah_nazvani_sroki_sdachi_pervih_zhilih_domov_v_mariupole

Интересно ми е кои са съюзните сили на ВСУ както ги дават на картата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, vandu said:

Интересно ми е кои са съюзните сили на ВСУ както ги дават на картата?

Според тях освен ВСУ има и някакви митични "националистически батальони". Вероятно тях имат предвид.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...