Отиди на
Форум "Наука"

Какви оръжия би могла България да изпрати на Украйна


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 27 минути, sir said:

Понеже тук си говорихме за Чехия и как била по-русофилска от България. Резултатите от втория тур на президентските избори:

Петр Павел (натовският генерал хехехе): 58.31%

Андрей Бабиш: 41.68%

Убедителна победа на натовския генерал, само че истински такъв, а не като нашия сричащ олигофрен.

То и нашия е натовски, та чак се получи toxic natonity... 😀

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Мнения 198
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Администратор

Адмирал Ефтимов: В Украйна бяха учудени от качеството и състоянието на даденото им въоръжение

Имаше подозрения, че това, което предоставяме (на Украйна, б.а.), е старо и може би неефективно, но ще ви кажа реакцията на колегите. Те бяха учудени от качеството и състоянието, от начина на поддържането на това, което сме им предоставили. Ние показахме отношението и уважението си към украинския народ с качеството и поддръжката на въоръжението, което сме предоставили". Това каза днес пред БНТ началникът на отбраната Емил Ефтимов.

Според него още преди войната в Украйна армията е започнала мероприятия по повишена бдителност, по суша, въздух и земя. "В мисиите зад граница фокусът ни е над Западните Балкани, запазване на мира и сигурността", допълни Ефтимов.

Той подчерта, че една от задачите на армията е била да бъде близо сме до населението при наводнения, пожари и медицински ситуации. "Чуваме благодарности и това е много трогателно, но нашите действия са насочени не към благодарността, а към това наистина да бъдем стожер на държавността и сигурността в държавата и да бъдем в помощ на населението", допълни адмирал Ефтимов. Според началника на отбраната армията е показала, че хората могат да разчитат на институциите и държавата.

В отговор на въпрос адмирал Ефтимов заяви, че разбираемо по време на предизборната кампания темата за армията почти не е била засягана. "Нормално е в условията на последствия от пандемия, инфлация и политическа криза армията да не е на дневен ред за политиците, но все пак мисля, че темата е добре застъпена в програмите им", коментира началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов изрази мнение, че с подходящо финансиране армията може да повиши значително бойните си способности.

Той подчерта, че България трябва ба бъде солидарен съюзник на НАТО по отношение на развитието на отбранителните си способности. "Ако ние не ги развиваме, създаваме вакуум и допълнителен ангажимент на нашити съюзници. Не бива да сме вакуум по отношение на способностите. Изостанахме дори в в регионален мащаб в сравнение държави със сходен по брой население и Брутен вътрешен продукт", отбеляза Ефимов.

По думите му индустриалният капацитет и логистиката са ключови за боеспособността на една страна, а в това отношение България се представя добре. За началника на отбраната превъоръжаването на армията няма алтернатива.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2023/05/05/4480105_admiral_eftimov_v_ukraina_biaha_uchudeni_ot/

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Администратор

България ще поеме ангажимент да надгради многонационалната бойна група на НАТО, разположена на нейна територия, до бригада, което в абсолютен брой е 5000 души, или около четири пъти повече от текущият брой военнослужещи. Това беше съобщено от премиерът Николай Денков по време на срещата на върха на НАТО в Литва. 

Целта на присъствието на бригада на НАТО на българска територия ще бъде да обезкуражи потенциална вражеска атака, и по този начин нейното наличие ще е от защитен и сдържащ характер.

Същевременно Денков акцентира върху работата, която България помага, за да развие модерните способности на армията си - във въздух, земя и море. За да се случи това, страната придобива 16 самолета F-16 Block 70, два мултифункционални кораба, и работи по осигуряване на нови бронирани машини на пехотата.

https://t.me/drmjournal/5648

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
 
Цитирай

 

Днес внасяме решение в парламента за нова военна помощ за Украйна. Тя ще се състои от около 100 бронирани машини, предимно БТР-и от складовете на МВР.
Въпросните БТР-и са произведените през 60-те и 70-те години на XX в. и са зачислени във вътрешни войски (днес жандармерия) през 80-те, около Възродителния процес.
За щастие бронираните машини никога не са използвани, част от тях са технически неизправни и са с отпаднала необходимост за МВР. В продължение на 40 г. събират прах в складовете и носят само разходи по тяхната охрана и поддръжка.
Предоставяйки бронираните машини на Украйна не само не нарушаваме боеспособността на армията ни, но трябва да настояваме за компенсации от САЩ. Вече стана ясно, че в края на 2022 г. САЩ са предложили на България $200 млн. под формата на американски ПВО системи, ако страната ни предостави старо съветско въоръжение на Украйна. Служебното правителство на Радев не се е възползвало от тази възможност, с което е пропуснало шанс да подобри отбранителните възможности на армията ни.
За последните 16 месеца Украйна е закупила от военните ни заводи оръжие и боеприпаси за около 5 млрд. лв. Очаква се до края на 2023 г. сумата да достигне 7 млрд. лв. Тези милиарди Украйна инвестира в българската икономика, а покрай оръжейните заводи препитанието си изкарват (пряко и косвено) над 100 000 българи.
Затова днес с ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС внасяме проект за решение в НС, с което да предоставим ненужните за нас бронирани машини на Украйна. По идеята работим от около месец с премиера Денков, министрите на МВР и отбраната, шефът на Комисията по отбрана в НС Христо Гаджев.

 


Съобщение на Ивайло Мирчев от днес.

358691467_10160066745066225_8097042370156092755_n.jpg

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подписалите обаче са Дрийм тийм. Ако ми бяха казали преди година,че ще има такъв лист, нямаше да го повярвам.

361912640_6339366122806026_7663700708025788763_n.jpg

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Някакси сме успяли да оставим добро впечатление на запад:

Bulgaria to the rescue: How the EU’s poorest country secretly saved Ukraine

Sofia provided fuel and vital Soviet specification arms to Kyiv, but had to keep supplies secret because of pro-Moscow politicians in government.


https://www.politico.eu/article/bulgaria-volodymyr-zelenskyy-kiril-petkov-poorest-country-eu-ukraine/?fbclid=IwAR35u4wDx_OsTsfEm1KyiVXF-_T-ydu-5jrOddPKfIkBc2XA9rYQ1UgVECs

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
  • EU’s poorest country - със сигурност са впечатлени. Най-важното е, че всичко се пази в дълбока тайна и никой не знае. Така де. Българското правителство доставя муниции на украйна, но тайно, заради про-руските членове на българското правителство (pro-Moscow politicians in government). Титанична конструкция. П.С. егати правителството, дето половината правителство доставя оръжие на Украйна, тайно от другата половина на правителството, която е про-москва. Примерно - министъра на околната среда тайно доставя оръжия на украйна, за което министърът на отбраната не подозира. Баси игрите. А министъра на образованието продава ли и той тайно на някого оръжие, или е пас? Голямо правителство сме имали . И после - най-бедните в еу. Пак добре че сме в еу изобщо.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да не забравяме, че близо 10 години имахме про-московски министър председател, който даде монополно положение на Лукойл и построи Турски поток с наши пари и не поиска никакви дивиденти от транзита. :)

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 28.09.2023 г. at 14:30, Warlord said:

Някакси сме успяли да оставим добро впечатление на запад:

Bulgaria to the rescue: How the EU’s poorest country secretly saved Ukraine

Sofia provided fuel and vital Soviet specification arms to Kyiv, but had to keep supplies secret because of pro-Moscow politicians in government.


https://www.politico.eu/article/bulgaria-volodymyr-zelenskyy-kiril-petkov-poorest-country-eu-ukraine/?fbclid=IwAR35u4wDx_OsTsfEm1KyiVXF-_T-ydu-5jrOddPKfIkBc2XA9rYQ1UgVECs

Как да не. Някъде бях чел, че от първият ден на Специалната Операция България/тайно/ осигорява 40% от боеприпасите за традиционалните финтовки и РПГ-та на украинците....Тоест когато е било най-горящо положението...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз четох за 40% от бензина и почти всичкия дизел, но вероятно и снарядите са тръгнали веднага.

Иначе да - уникум правителство ротативка си имаме. И аз се чудя как ни търпят на Запад, сигурно само за да не отплаваме към Евразия с толкова гръмогласни копейки наоколо.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

И аз се чудя как ни търпят на Запад, сигурно само за да не отплаваме към Евразия с толкова гръмогласни копейки наоколо.

В момента западняците са в най-неадекватното си състояние от времето на Колумб насам. В сравнение с тях, дори рубльовките са нещо. :fx:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

за да не отплаваме към Евразия с толкова гръмогласни копейки наоколо.

Това е утопия – България в Евразия...

Преди 2 часа, Warlord said:

аз се чудя как ни търпят на Запад

Няма за какво Запада да "търпи" България. Тя изгони една сюрия руски дипломати и праща планини от оръжия на Украйна...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Очаквано ветото на Чорапа, върху пращането на оръжия за Украйна, падна. Копейките пикаят газ в залата.

received_1614007902736225.jpeg

received_707710001308503.jpeg

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако има машина на времето 10 000 български воини с навуща от 1912-1918 ,атакуващи врага на нож.До Воронеж  ,да бяхме стигнали.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

БТР-ите са го докарали до Нови Искър, в момента ги товарят с кран на влакови композиции (снимката е отпреди 2-3 часа). С тая скорост дано да пристигнат преди края на войната.

img_1_1709828193938.jpg

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Warlord said:

БТР-ите са го докарали до Нови Искър, в момента ги товарят с кран на влакови композиции (снимката е отпреди 2-3 часа). С тая скорост дано да пристигнат преди края на войната.

img_1_1709828193938.jpg

Нормално ли е да са с този цвят?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Боеприпаси. Юропейците за броени часове/буквално/ са събрали пари за производството на 1 000 000  снаряди....А в това ние сме добри....Първите дни от войната укрите издържаха благодарение на доставката на български боеприпаси....Можем да произвеждаме 155 калибър до скъсване....Това беше дефицитът на укрите до колкото си спомням...../интересно ще ми е Орбанчо ще се въздържи ли да не произвежда боеприпаси при изкушението  изкушението на толкова много парички?/🤣

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, БатеВаньо said:

Нормално ли е да са с този цвят?

За фронта - не. Ще им теглят по една боя, това да им е проблема. Подозирам обаче че двигателите на много от тях няма да работят и тепърва ще трябва да ги ремонтират.

Малко от екзотиката на руския туризъм: 

received_766127148455586.jpeg

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Украинците ще модернизират дарените и от България БТР-и. Ще им сложат нов двигател,усилена броня,уреди за нощно виждане и капаците ще заменят с врати. Тоест,България на практика подари на Украйна корпуси на БТР-и...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 12 минути, deaf said:

Украинците ще модернизират дарените и от България БТР-и. Ще им сложат нов двигател,усилена броня,уреди за нощно виждане и капаците ще заменят с врати. Тоест,България на практика подари на Украйна корпуси на БТР-и...

Военно-промишленият комплекс на Украйна започна модернизация на остарелите бронетранспортьори БТР-60, предадени от България.

Новият стандарт BTR-60D ще се състои от следните подобрения:
- Преработено разположение на седалките за улесняване на качването и слизането на пехотата
- Монтаж на странични врати по подобие на БТР-70/80
- Дневна и термовизионна камера за стрелеца на автомобила
- Дневна и термовизионна камера за механика на водача, както и камера за задно виждане с дневен и термовизионен канал.
- Монтаж на раздалечена броня под формата на допълнителни стоманени панели Armox 500T
- 2 нови дизелови двигателя Deutz BF4M2012 102 к.с., вместо съветските бензинови двигатели ГАЗ-40П 92 к.с.
- Инсталиране на нова цифрова радиостанция "Любидь К-2РБ" и навигационна система СН-4215.

ukraines-military-industrial-complex-has

ukraines-military-industrial-complex-has

ukraines-military-industrial-complex-has

ukraines-military-industrial-complex-has

ukraines-military-industrial-complex-has

 

https://www.reddit.com/r/tanks/comments/1c6c8ji/ukraines_militaryindustrial_complex_has_begun/

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, deaf said:

Украинците ще модернизират дарените и от България БТР-и. Ще им сложат нов двигател,усилена броня,уреди за нощно виждане и капаците ще заменят с врати. Тоест,България на практика подари на Украйна корпуси на БТР-и...

Те казваха, че не са особено годни и непотребни за нас.  Явно наистина е така. За сметка на това, очакваме стойността им да се възвърне в няколко броя допълнително от новите.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...