Отиди на
Форум "Наука"

Пробите от Капитан Андреево разкриват произхода на средновековната и модерната ни популации


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 41 минути, Atom said:

Защо да питам Sir? Ти се позоваваш на някакви статии и градиш теории върху тях, затова питам теб.  

И теория ли градя? Първо не беше моя. Сега я градя. Мое ли да съм виновен за нещо, което съм ви показал как да повторите като екперимент.

Balto-Slavic and Indo-Iranian, Frederik Kortlandt

Ancestry-constrained phylogenetic analysis supports the Indo-European steppe hypothesis
Will Chang, Chundra Cathcart, David Hall, Andrew Garrett
page 199

Ето тук са сумирани приятно:
https://www.academia.edu/38220415/Formation_of_the_Indo_European_Branches_in_the_light_of_the_Archaeogenetic_Revolution

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 566
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 10 минути, miroki said:

Единственото, което си спомням да прилича на нашият език е склавският. Написан по Багренородни, имената на водопадите. Които междувпрочем са различни от руските. Какво иранско има там, не знам. И нищо нелогично, живеем 200+г. Заедно до тогава.

Да не говорим каква чисненост от Балканите тръгва с Александър и занася влияние тъкмо при тези иранци.  А последният изпреварен от Дионисий. Дарий пък на обратно.

Голямо внимание на една семка.

А ако търсим семки. То те са в цялата земя от Карпатите до Дон. И от всички народи и племена живели там, поне от 165г. насам. (Годините по именникът, територията по Теофан). Плюс тази южно от Дунав, където се поместват.

https://www.ozone.bg/product/loshata-semka/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, Стоян Денев said:

Balto-Slavic and Indo-Iranian, Frederik Kortlandt

Ти прочете ли тази статия преди да я посочиш? Твърдението ти беше, че в "старобългарския има най-много иранизми". В статията няма подобно твърдение. Тя не изследва специално старобългарския език, а балто-славянските езици като цяло.  Освен това според автора, кореспонденциите между балто-славянските езици и индо-иранските се дължат на архаизми (общо наследство), а не на общи иновации.   

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Стоян Денев said:

Sir, Всъщност затова се изнервям толкова много. Защото от българи получавам само ядене на гомна. По-скоро културна а не демична дифузия за образуване на славянското езиково семейство не разработва кой да е. Ами самият Флорин Курта. Той с основание отхвърля археогенетиката като довод. Това е над 300 милиона езиково семейство. Не казвам, че е прав. Кой съм аз изобщо да се опитвам да го оценя.

Върху проблемите по оценяне на влиянието на сарматите в цяла Европа работят много учени. И четирите споменати дисциплини по горе ще бъдат използвани. Имам и контакт, на който съм помогнал за съвсем друга епоха. Така че ще получа и помощ за лингвистиката. Там също има поддисциплина в която се ползва теория на вероятностите.

https://www.academia.edu/12333360/REASSESSING_THE_MIDDLE_AGES

Това е старо но отваря очи. Всеки ден излизат повече статии отколкото мога да изчета. И то не на слабо известни учени. Въпроса е в отношението. Тук винаги е високомерно. Целия тред ви обяснявам едно и също нещо. Страшно е обвинението. Че има много несвършена работа. Вие вместо да си мръднете дупетата ме подстрекавате с това, какво според вас не знам. Което е дебилно отношение. След вече над 1000 изчетени статии не знам безкрайност. Just like anybody else! Просто е дебилно да си мерим незнанията. Да беше споделил какво толкова много знаеш, че някой да го прочете. Иначе е очевадно, че всички знаем безкрайност минус епсилон. Но явно не за всички е толкова очевадно, може би защото много са чели. Не си спомнят, кой гръцки философ го е изложил още преди да имаме термин за безкрайност.

Това, че възприемаш всяка критика като "ядене на гомна", борба с фронтове, атаки от агенти на ДС и други подобни, си е изцяло твой проблем и не мога да ти помогна.

Що се отнася до това старо, но отварящо очи. И кой е Джовани Казели и по какви причини го цитираш във връзка с темата тук? Това ли е "отварящото очи":

Finally the last hordes of Indo-European nomads will move west, these were the Slavs.
These pushed westward Turkish Bulgarian hordes causing them to invade Greece down to
the Peloponnese and wiping out any genetic trace of Macedonians, Illyrians and Greeks.

Значи, славяните избутали тюрко-болгарите на запад, последните нахлули в Гърция и заличили всякакви генетични следи от македонци, илири и гърци. Така, така. Нали ти самият храниш привържениците на геноцидните хипотези. Защо ни ги пробутваш тук тези умопомрачителни идиотщини от някакъв пълен анонимник?

Много учени се били занимавали със сармати. Ами да, занимават се. И ако човек иска да понаучи нещо за сарматите, то е добре да чете тях, а не Джовани Казели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Atom said:

Дай да ги видим тези статии за иранизмите в старобългарския. 

Ще има да чакаш. :)

И да, мога да пусна доста публикации по въпроса, но в тази тема не виждам смисъл да го правя. Конкретно публикации, които да твърдят, че в старобългарския имало най-много иранизми, има - от велики учони като Иван Т. Иванов, ЖВ и подобни. Вероятно на такива се позовава уважаемият ни събеседник и борец с ДС.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Atom said:

Ти прочете ли тази статия преди да я посочиш? Твърдението ти беше, че в "старобългарския има най-много иранизми". В статията няма подобно твърдение. Тя не изследва специално старобългарския език, а балто-славянските езици като цяло.  Освен това според автора, кореспонденциите между балто-славянските езици и индо-иранските се дължат на архаизми (общо наследство), а не на общи иновации.   

 

Старобългарският не е славянски ли бре?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, sir said:

Ще има да чакаш. :)

И да, мога да пусна доста публикации по въпроса, но в тази тема не виждам смисъл да го правя. Конкретно публикации, които да твърдят, че в старобългарския имало най-много иранизми, има - от велики учони като Иван Т. Иванов, ЖВ и подобни. Вероятно на такива се позовава уважаемият ни събеседник и борец с ДС.

Да, де. Наричат ги иранизми. А може и да не са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, sir said:

Това, че възприемаш всяка критика като "ядене на гомна", борба с фронтове, атаки от агенти на ДС и други подобни, си е изцяло твой проблем и не мога да ти помогна.

Що се отнася до това старо, но отварящо очи. И кой е Джовани Казели и по какви причини го цитираш във връзка с темата тук? Това ли е "отварящото очи":

Finally the last hordes of Indo-European nomads will move west, these were the Slavs.
These pushed westward Turkish Bulgarian hordes causing them to invade Greece down to
the Peloponnese and wiping out any genetic trace of Macedonians, Illyrians and Greeks.

Значи, славяните избутали тюрко-болгарите на запад, последните нахлули в Гърция и заличили всякакви генетични следи от македонци, илири и гърци. Така, така. Нали ти самият храниш привържениците на геноцидните хипотези. Защо ни ги пробутваш тук тези умопомрачителни идиотщини от някакъв пълен анонимник?

Много учени се били занимавали със сармати. Ами да, занимават се. И ако човек иска да понаучи нещо за сарматите, то е добре да чете тях, а не Джовани Казели.

Отварящото очи е на двете графики. Това имах предвид под ядене на гомна. Който и да е. Каквото и да каже. Колкото и статии да има публикувани. Анонимните форумни гении са къде, къде по-начетени.

https://independent.academia.edu/GiovanniCaselli/CurriculumVitae

Не е анонимник и е в консенсус с официалния исторически наратив за нашия етноним. За това не съм отговорен аз. Свържи се с Димитър Ангелов и попитай него. Защо е такъв консенсусът.

https://history.fas.harvard.edu/people/dimiter-angelov

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, sir said:

Това, че възприемаш всяка критика като "ядене на гомна", борба с фронтове, атаки от агенти на ДС и други подобни, си е изцяло твой проблем и не мога да ти помогна.

Що се отнася до това старо, но отварящо очи. И кой е Джовани Казели и по какви причини го цитираш във връзка с темата тук? Това ли е "отварящото очи":

Finally the last hordes of Indo-European nomads will move west, these were the Slavs.
These pushed westward Turkish Bulgarian hordes causing them to invade Greece down to
the Peloponnese and wiping out any genetic trace of Macedonians, Illyrians and Greeks.

Значи, славяните избутали тюрко-болгарите на запад, последните нахлули в Гърция и заличили всякакви генетични следи от македонци, илири и гърци. Така, така. Нали ти самият храниш привържениците на геноцидните хипотези. Защо ни ги пробутваш тук тези умопомрачителни идиотщини от някакъв пълен анонимник?

Много учени се били занимавали със сармати. Ами да, занимават се. И ако човек иска да понаучи нещо за сарматите, то е добре да чете тях, а не Джовани Казели.

Критика? На какво? Аз не съм публикувал някаква статия. Не съм направил извод. Ти не критикуваш споделените графики. Просто сереш върху ми. Това няма връзка с ДС. ДС действат професионално. Акат статии. Тролят на къде къде по-високо ниво. И резултата е на лице. Мишките си губят времето в излишни за самите мишки спорове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Стоян Денев said:

Старобългарският не е славянски ли бре?

Виж, не ми се занимава с глупости.   Ето мнението ти:  "За сега знаем, че балто-славянския и индо-иранския клон се разделят най-късно. Но знаем, че старобългарския има най-много иранизми. Тоест разделяне и смесване."

Старобългарският език е конкретен език. Със собствена граматика, словесен корпус и т.н. Твърдиш, че този език има най-много иранизми.  Спрямо кои други езици  има най-много иранизми? Да не би спрямо турски, албански или румънски? Така както си го написал и след като няма допълнителни уточнения, значи не са тези езици, а  старобългарският език има най-много иранизми спрямо останалите балтийски и славянски езици.  Тези които са обхванати в балто-славянския клон. 

Такъв извод в статията която цитира обаче НЯМА. 

  

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Atom said:

Виж, не ми се занимава с глупости.   Ето мнението ти:  "За сега знаем, че балто-славянския и индо-иранския клон се разделят най-късно. Но знаем, че старобългарския има най-много иранизми. Тоест разделяне и смесване."

Старобългарският език е конкретен език. Със собствена граматика, словесен корпус и т.н. Твърдиш, че този език има най-много иранизми.  Спрямо кои други езици  има най-много иранизми? Да не би спрямо турски, албански или румънски? Така както си го написал и след като няма допълнителни уточнения, значи не са тези езици, а  старобългарският език има най-много иранизми спрямо останалите балтийски и славянски езици.  Тези които са обхванати в балто-славянския клон. 

Такъв извод в статията която цитира обаче НЯМА. 

  

 

 

http://farsibg.com/library/iranizmi.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Атом, делят ни едни двеста страници обща култура. Намират се с първи клик в google. Продължавайте да ми обяснявате, какво не съм чел.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, sir said:

Ще има да чакаш. :)

И да, мога да пусна доста публикации по въпроса, но в тази тема не виждам смисъл да го правя. Конкретно публикации, които да твърдят, че в старобългарския имало най-много иранизми, има - от велики учони като Иван Т. Иванов, ЖВ и подобни. Вероятно на такива се позовава уважаемият ни събеседник и борец с ДС.

https://www.google.com/search?q="Иранизми"+в+българския+език

918 hits.

Специално олигофрените Иван и Живко са открили google. Ти що не си? bing поне? Нещо? Библиографска справка ли искаш за термин по-стар от мен?

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Стоян Денев said:

Отварящото очи е на двете графики. Това имах предвид под ядене на гомна. Който и да е. Каквото и да каже. Колкото и статии да има публикувани. Анонимните форумни гении са къде, къде по-начетени.

https://independent.academia.edu/GiovanniCaselli/CurriculumVitae

Не е анонимник и е в консенсус с официалния исторически наратив за нашия етноним. За това не съм отговорен аз. Свържи се с Димитър Ангелов и попитай него. Защо е такъв консенсусът.

https://history.fas.harvard.edu/people/dimiter-angelov

Какъв етноним бе, драги? Нашият етноним, а и, струва ми се, славянският се споменават по веднъж в този пасквил - в копирания от мен текст. Там пише за геноцид над субстрата. Няма субстрат според този неанонимик. 

Нали уж срещу такива теории негодуваш? Или въобще не четеш публикациите, които ни сервираш тук?

Несериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе Теньо.. Да би мирно стояло... За какво ти трябват нови и нови фронтове. Ти май започна с Раковски, щото точно той проповядваше някакви такива много мъгливи идеи относно индо-иранската ни близост. 

А сега се набутваш на нов фронт. Поне сам си се възпри малко във времето и мястото.  Ако искаш да доказваш нови лингвистични тези - отвори се нова тема в лингвистиката. 

Клипчето на ЮТуб дето го даде в предната страница е много свежарско.  Човека обяснява много смислено и практически как индо-европейците са изтрепали мъжете неолитчици .

Но относно иранизмите - йок. Делят ни някакви си 2-3 и повече хил.години.

Тука имаме един заклет про-иранист Мейк-булгара, дето ти приглася активно отвреме на време, но другите са зяпачи и сеирджии. Това е положението Теньо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, sir said:

Какъв етноним бе, драги? Нашият етноним, а и, струва ми се, славянският се споменават по веднъж в този пасквил - в копирания от мен текст. Там пише за геноцид над субстрата. Няма субстрат според този неанонимик. 

Нали уж срещу такива теории негодуваш? Или въобще не четеш публикациите, които ни сервираш тук?

Несериозно.

Негодувам. Най-сериозно негодувам. Това ти е все още консенсусът по темата. В британика виж, какво пише за българите. Това е консенсуса за сега. Затова негодувам. Иранската теория още от дете чета как я "развиват" нашите учени. И резултат няма. Затова негодувам. Чак боли. Горе има споделен документ на Даскалов и колектив от 1913-та. Тогава сме били по-близо до това, което е по-доказуемо от сегашните простотии на Чобанов и Стамов. Чак ми се повръща на моменти.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Стоян Денев said:

https://www.google.com/search?q="Иранизми"+в+българския+език

918 hits.

Специално олигофрените Иван и Живко са открили google. Ти що не си? bing поне? Нещо? Библиографска справка ли искаш за термин по-стар от мен?

Ти разлика между "български език" и "старобългарски език" правиш ли?

Да, в съвременния български има много иранизми, може да са и хиляди. От персийски през османотурски. Или ти имаш други виждания? Древни скито-срматски заемки в смесения германо-ирански славянски? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, sir said:

Ти разлика между "български език" и "старобългарски език" правиш ли?

Да, в съвременния български има много иранизми, може да са и хиляди. От персийски през османотурски. Или ти имаш други виждания? Древни скито-срматски заемки в смесения германо-ирански славянски? 

Един вид правя. Общо между тях намираш ли? Щото трябва и това да е очевадно. Не мисля, че е германо-ирански. Не ме питай сега кой го твърди, fucking google it. Така мислят определени среди. За мен личи при нас южен субстрат. Дали е албански или гръцки пак трябва да намирам сам. Щото сте много начетени дебааа.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Стоян Денев said:

Атом, делят ни едни двеста страници обща култура. Намират се с първи клик в google. Продължавайте да ми обяснявате, какво не съм чел.

Уф, какво си чел или не си,  си е твоя работа.  Факт е, че и във втората работа която цитира НЯМА твърдение, че в "старобългарския език има най-много иранизми".  И по редовете да четеш и между редовете  все тази - няма да намериш дори и намек за това което твърдиш. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Atom said:

Уф, какво си чел или не си,  си е твоя работа.  Факт е, че и във втората работа която цитира НЯМА твърдение, че в "старобългарския език има най-много иранизми".  И по редовете да четеш и между редовете  все тази - няма да намериш дори и намек за това което твърдиш. 

 

 

Има прикачен документ, в който има списък с иранизми. Има речник на думите на старобългарски. Има и речник на модерния български език.  fucking google it. Деееба.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Стоян Денев said:

Един вид правя. Общо между тях намираш ли? Щото трябва и това да е очевадно. Не мисля, че е германо-славянски. Така мислят определени среди. За мен личи при нас южен субстрат. Дали е албански или гръцки пак трябва да намирам сам. Щото сте много начетени дебааа.

За тоя субстрат един живот няма да ти стигне братче.. Сума ти учени вече си изпотрошиха живота и времето и нищо подобно не е доказано. То ако имаше такава близост със сегашните модерни технологии вече връзките щяха да лъснат. Но ти по метода на Паисий: затваряме се в манастирската килия, ровим по старите книги, преписване, превеждаме и все някаква история ще излезе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, tantin said:

За тоя субстрат един живот няма да ти стигне братче.. Сума ти учени вече си изпотрошиха живота и времето и нищо подобно не е доказано. То ако имаше такава близост със сегашните модерни технологии вече връзките щяха да лъснат. Но ти по метода на Паисий: затваряме се в манастирската килия, ровим по старите книги, преписване, превеждаме и все някаква история ще излезе.

Не брат не позна. Количествена лингвистика. 🙂 Имам OS дето не съм дал да го изхакат тъпаците от ДАНС. Това, че чета без подбор е за удоволствие не по-работа. Наистина е свежарско. Така се работи на запад. Data first, ideas second. Тука нема такъв подход. Показваш data. И получаваш е горе е документирано какво.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Стоян Денев said:

Един вид правя. Общо между тях намираш ли? Щото трябва и това да е очевадно. Не мисля, че е германо-ирански. Не ме питай сега кой го твърди, fucking google it. Така мислят определени среди. За мен личи при нас южен субстрат. Дали е албански или гръцки пак трябва да намирам сам. Щото сте много начетени дебааа.

Ами като правиш разлика от какъв зор ни пращаш да четем дисертацията на Ани Добрева, която се занимава със съвременен български, а не със старобългарски? 

Или май първо ти трябва да я прочетеш, ама внимателно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Стоян Денев said:

Един вид правя. Общо между тях намираш ли? Щото трябва и това да е очевадно. Не мисля, че е германо-ирански. Не ме питай сега кой го твърди, fucking google it. Така мислят определени среди. За мен личи при нас южен субстрат. Дали е албански или гръцки пак трябва да намирам сам. Щото сте много начетени дебааа.

Редактирано Преди 12 минути от Стоян Денев

Относно субстрата:  да има субстрат, но той е прабългарски.  Тоест азиатски,  волжско-чувашки , от онези далечни разклонения на тюркските езици.   Anna Dybo има няколко статии,  но и нашите имат немалко такива анализи. Особено по титлите на българската държава. 

И още:

Владетел и администрация в ранносредновековна България. Филологически аспекти (The Ruler and AdministratIon in Early Mediaeval BulgarIa: Phiiological Aspects)" by Tatyana Slavova

Няма как да не си чувал за тези публикации. Така че ние го знаем що за субстрат е и откъде са го домъкнали нашите, но това е повече суперстрат ..

За субстрат можем да говорим примерно по тракийски традиции - празника на лозето, Трифон Зарезан, кукеровден и разни такива местни обряди и традиции, но всичко отдавна е преведено и пославянчено,  трудно ще извадиш 10-20 субстратни думи при условие че много от тия обряди са се запазили в доста архаичен вид.  Въобще за да говорим за "субстрат" би трябвало той да е ясен, да е отличим,  да можем да го сравним примерно със езика на съседите и да речем: ето това е субстрата..  Но при нас така са се омешали културите през вековете, че субстрата и суперстрата са еднакво неразличими.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, sir said:

Ами като правиш разлика от какъв зор ни пращаш да четем дисертацията на Ани Добрева, която се занимава със съвременен български, а не със старобългарски? 

Или май първо ти трябва да я прочетеш, ама внимателно.

Виж, колко си повърхностен. Заради това, че дамата се е съобразила с научен консенсус в изводите си, ти си готов да ѝ отречеш целия труд. Тя може да е права за нещо. Може и да не е. Но трудът остава. Значимостта му не разбираш. Просто от идеоцентризъм.

https://www.google.com/search?q=do+not+throw+the+baby+with+the+hot+water

Това е цялата ни научна общност. Карат се и се сочат с пръст за незначителни грешки и не обръщат внимание на значителните постижения. Всяка една дума има период, в който се е появила, точно както снипчетата. От там може да се направи страхотна база. Дамата ти е свършила тежката работа по анализ и категоризация. Остава само сладката работа. Но ти четеш извода и пропускаш данните. Същото стана и с италианеца. Игнорирахте доводите му за значително културно влияние от сасанидска персия и ираноговорящи степни популации, защото бил споменал консенсуса.

Вече не знам дали е смешно или жалко. Хората се трудят, за да са публикувани се съобразяват с консенсуса. И резултата е 0. Защото не можете да четете не между редовете или по редовете. Не можете да четете с разбиране.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...