Отиди на
Форум "Наука"

Коя е истинската религия в рамките на християнството?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 часа, Втори след княза said:

Моля.

А защо не избереш здравия атеизъм, а през компетентния 21 в. вярваш в задгробен живот?

Въпроса ти е безсмислен, все е да питаш вярващия – защо вярваш, от къде на къде, трябва да си атеист. Стигнал съм то тоя извод за задгробния живот именно осъзнато и по избор, а не защото ми е наредено отгоре. Това е основна разликата спрямо миналите времена, където на простосмъртните не им е било разрешено да разсъждават и всичко им е спускано отгоре като заповед - не само от светската, но и от религиозната власт, в лицето на гореспоменатите елити. Хората не са роботи, а в исторически план малко са били времената, в които са можели наистина да избират. Сега именно живеем в такива времена, в последните да речем 100 години. Спомни си за гоненията на ранните християни, и после си помисли как и защо изведнъж след им император Константин всичко се обръща на 180 градуса и християнството става държавна религия. По навик мислим че това събитие е само и единствено добро. Но нека помислим за последствията за самото християнство от това, които май никак не осъзнаваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 109
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 5 часа, cucumerario said:

Ами Библията в никакъв случай не е такава "неизменна точка във вярата", защото тя може да бъде променяна във времето, както целенасочено, така и неволно. Също така, Библията не е "църквата" и християните в никакъв случай не се кланят на икони!

Човек трябва да има "някаква отправна точка", но преди да вади такива генерални изводи, за християнството, трябва преди това да бъде запознат със християнството! 

Има две вероятности... Или "богословите" с които си "общувал", както се изразяваш, да не са били "православни", дори християни или нещо не си разбрал.

Освен това "поведението и мнението" на "попове и владици" или "пък византийския император", както "може би и руския цар", "Папата", може да бъде грешно и неправилно, защото според християнството те са обикновени грешни хора, които са отговорни, за действията си, а не богове.

Тук набързо намерих надълго и нашироко дискутирано понятието „църква“. Предполагам за повечето деноминации тълкуванието е достатъчно обширно и в общи линии приемливо:

https://kultura.bg/web/%D1%89%D0%BE-%D0%B5-%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0-i/

Относно Библията – не бих казал че е особено променена за последните над 1700 години, или че има много видове Библии – католическа, протестантска, православна и т.н. Формално има някакви различия, и деноминациите много държат да ги подчертаят. Обаче като се зачетеш, в тях има едни и същи глави, в които са едни и същи текстове по смисъл. Има малки разлики заради преводите, което е обяснимо. Факт е че различните деноминации недолюбват определени текстове, а преекспонират други, за това вече съм споменавал. Но никоя деноминация не смее официално да реже или добавя текстове. Ето тук може да сравниш някои от най-популярните преводи, за да се убедиш сам, ако искаш и текст по текст:

https://biblia.bg/

http://www.pravoslavieto.com/bible/

Тук даже може би има повече видове преводи:

https://abvbiblia.com/chetene/

Поведението на поповете и другите изброени от мен (и още много неизброени) със сигурност е грешно и неправилно, понеже всички сме грешни хора. Но, най-ужасното е че именно през столетията ТЯХНОТО мнение е било налагано като догма, а християнството е било само параван, зад който са се криели. Пак казвам, за да запазят своето потисническо положение, те всячески са се стараели масовото население да е НЕГРАМОТНО, и това е продължило много столетия. Формално са се сменяли исторически епохи – феодализъм, капитализъм и там каквото се сетите, но базово за народа нищо не се е променяло до 20-ти век. Това са били промени, движени основно от елитите, и пак в интерес на елитите.

Редактирано от учен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, учен said:

Относно Библията – не бих казал че е особено променена

В едно от Евангелията Юда е представен като предател,в друго – като приятел на Исус...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, учен said:

Въпроса ти е безсмислен, все е да питаш вярващия – защо вярваш, от къде на къде, трябва да си атеист. Стигнал съм то тоя извод за задгробния живот именно осъзнато и по избор, а не защото ми е наредено отгоре. Това е основна разликата спрямо миналите времена, където на простосмъртните не им е било разрешено да разсъждават и всичко им е спускано отгоре като заповед - не само от светската, но и от религиозната власт, в лицето на гореспоменатите елити. Хората не са роботи, а в исторически план малко са били времената, в които са можели наистина да избират. Сега именно живеем в такива времена, в последните да речем 100 години. Спомни си за гоненията на ранните християни, и после си помисли как и защо изведнъж след им император Константин всичко се обръща на 180 градуса и християнството става държавна религия. По навик мислим че това събитие е само и единствено добро. Но нека помислим за последствията за самото християнство от това, които май никак не осъзнаваме.

От първият коментар реших, че имаш колебания в избора

  

On 12.11.2023 г. at 19:25, учен said:

За съжаление почти всички деноминации имат тежки отклонения от казаното в Библията.

Сега разбирам, че това е нов ник на стар съфорумец, който се опитва да пропагандира свои религиозни възгледи, срамувайки се да каже към коя деноминация принадлежи. Явно не вярваш в силата на божеството зад теб, щом подобно на св. Петър не казваш на коя вяра си последовател.

Ако се колебаеше, наистина атеизмът е изборът на 21 в., но при реалната ситуация, на мисионерстване, а не на избор, нещата са други. Разбира се, че имаш човешкото право да вярваш в ангели, в отвъдния живот и чудотворно възкресение на отличниците. Лично аз го намирам за опора на сакатите, но на мнозина ви е необходимо. 

Имай повече вяра в божеството. То помага само ако му се довериш. То е като при патериците- ако не се подпираш пълноценно, само ще ти тежи. Е, може и да използваш патерицата да удариш злобно, а религията да ползваш за да си въобразиш, че си над другите. Ако ти помага- прави го. Виждал съм и някои злобни инвалиди, сърдити, че другите ходят без патерица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, учен said:

Тук набързо намерих надълго и нашироко дискутирано понятието „църква“. Предполагам за повечето деноминации тълкуванието е достатъчно обширно и в общи линии приемливо:

https://kultura.bg/web/%D1%89%D0%BE-%D0%B5-%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0-i/

Нещо притеснява ли те в този текст?

Преди 6 часа, учен said:

Относно Библията – не бих казал че е особено променена за последните над 1700 години, или че има много видове Библии – католическа, протестантска, православна и т.н. Формално има някакви различия, и деноминациите много държат да ги подчертаят. Обаче като се зачетеш, в тях има едни и същи глави, в които са едни и същи текстове по смисъл. Има малки разлики заради преводите, което е обяснимо. Факт е че различните деноминации недолюбват определени текстове, а преекспонират други, за това вече съм споменавал. Но никоя деноминация не смее официално да реже или добавя текстове. Ето тук може да сравниш някои от най-популярните преводи, за да се убедиш сам, ако искаш и текст по текст:

https://biblia.bg/

http://www.pravoslavieto.com/bible/

Тук даже може би има повече видове преводи:

https://abvbiblia.com/chetene/

В случая не е важно колко е променяна, важното е че е променяна по един или друг начин. Както и че е възможно да бъде променяна в бъдеще, както неволно, така и напълно целенасочено, защото е писана, преписвана и превеждана и ще бъде писана, преписвана и превеждана от хора. Това означава, че ако "Човек трябва да има някаква отправна, и по възможност неизменна с времето точка във вярата си и ако щете във спазването на праведността" то Библията може да бъде много далеч от това!!!

Преди 6 часа, учен said:

Поведението на поповете и другите изброени от мен (и още много неизброени) със сигурност е грешно и неправилно, понеже всички сме грешни хора. Но, най-ужасното е че именно през столетията ТЯХНОТО мнение е било налагано като догма, а християнството е било само параван, зад който са се криели. Пак казвам, за да запазят своето потисническо положение, те всячески са се стараели масовото население да е НЕГРАМОТНО, и това е продължило много столетия. Формално са се сменяли исторически епохи – феодализъм, капитализъм и там каквото се сетите, но базово за народа нищо не се е променяло до 20-ти век. Това са били промени, движени основно от елитите, и пак в интерес на елитите.

Колкото и да е ужасно, не можеш да виниш църквата, за греховете на хората! В христоянството всеки носи своята персонална отговорност! Когато обвиняваш църквата, за греховете на хората, то ти обвиняваш Христос в тези грехове, а това те определя като Антихрист!

Преди 7 часа, учен said:

Спомни си за гоненията на ранните християни, и после си помисли как и защо изведнъж след им император Константин всичко се обръща на 180 градуса и християнството става държавна религия.

Какво имаш в превид, учене Етиене. че се е обърнало на 180 градуса? Струва ми се, че само някакво тежко комунистическо наследство ти е обърнало градусите, щото тия мантри и клишета са много характерни, за комунистическата пропаганда..

Християнството търпи своето развитие, но вярата остава непроменена! Целта на това развитие е единствено, запазването на вярата без промяна и без изкривяване!

 

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук взе да става страшно и не мисля повече да участвам в този форум. Един ме обвинява че съм антихрист, бил съм против църквата. Не съм против нея, не виждам защо си мислите че я виня в нейната цялост за греховете на хората. Просто не съм съгласен с такива църковни водачи, които копират светската власт. А те са много, винаги са били много. Всички имаме стандартна представа за попове, пастори и кюрета с абсолютна власт и миряни които просто само трябва да ги слушат и изпълняват безпрекословно. Никакво обсъждане, никакво общение в Христа, както се казва. Което съвсем не значи че всички църковни лидери са такива, но това според мен е преобладаващата тенденция.
Друг ме припознава в някакъв съфорумец (даже май в повече от един), а и твърди че съм сакат, може би и злобен, щом имам нужда от Бог. И много държи да съм от някаква деноминация (вероятно иска да съм от такава, която не му харесва?).
Относно Библията – може буква по буква да няма еднакви преводи и преписи, по смисъл обаче текстовете не се променят. Затова дадох линкове, за да сравните и видите точно това. И какви са тия обвинения в комунизъм не знам. Когато казах това за император Константин, имах предвид най-вече че това е момента когато църквата започва да се слива с държавата, от което произлизат и по-късните проблеми на самата църква, и на вярата изобщо. „Християнството търпи своето развитие, но вярата остава непроменена! Целта на това развитие е единствено, запазването на вярата без промяна и без изкривяване“ – ами добре, щом е толкова лесно посочете ми тази неизкривена вяра, и ще тръгна след нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, учен said:

Друг ме припознава в някакъв съфорумец (даже май в повече от един), а и твърди че съм сакат, може би и злобен, щом имам нужда от Бог. И много държи да съм от някаква деноминация (вероятно иска да съм от такава, която не му харесва?).

Е, а ти отговори ли на простичките ми въпроси или ме нападна? Правиш се на жертва, след като нарушаваш взаимното уважение, изисквано от форума.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Втори след княза said:

Е, а ти отговори ли на простичките ми въпроси или ме нападна? Правиш се на жертва, след като нарушаваш взаимното уважение, изисквано от форума.

Извинявай, сигурно съм те обидил. Би ли повторил тези въпроси, за да не ровя назад в текстовете?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, учен said:

Извинявай, сигурно съм те обидил. Би ли повторил тези въпроси, за да не ровя назад в текстовете?

Не е непростимо, ОК

Питам кои са особеностите на вярата, която изповядвяш? Тази вяра има ли последователи, църква или сам я градиш? Защо не можеш да замениш недоверието в повечето църкви с атеизъм, а се насочваш отново към вяра, опряна на Библейски текстове? Какво ти пречи да живееш праведно според своите разбирания, без да се привързваш към някаква организация/църква?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, учен said:

Тук взе да става страшно и не мисля повече да участвам в този форум. Един ме обвинява че съм антихрист, бил съм против църквата. Не съм против нея, не виждам защо си мислите че я виня в нейната цялост за греховете на хората. Просто не съм съгласен с такива църковни водачи, които копират светската власт. А те са много, винаги са били много. Всички имаме стандартна представа за попове, пастори и кюрета с абсолютна власт и миряни които просто само трябва да ги слушат и изпълняват безпрекословно. Никакво обсъждане, никакво общение в Христа, както се казва. Което съвсем не значи че всички църковни лидери са такива, но това според мен е преобладаващата тенденция.
Друг ме припознава в някакъв съфорумец (даже май в повече от един), а и твърди че съм сакат, може би и злобен, щом имам нужда от Бог. И много държи да съм от някаква деноминация (вероятно иска да съм от такава, която не му харесва?).
Относно Библията – може буква по буква да няма еднакви преводи и преписи, по смисъл обаче текстовете не се променят. Затова дадох линкове, за да сравните и видите точно това. И какви са тия обвинения в комунизъм не знам. Когато казах това за император Константин, имах предвид най-вече че това е момента когато църквата започва да се слива с държавата, от което произлизат и по-късните проблеми на самата църква, и на вярата изобщо. „Християнството търпи своето развитие, но вярата остава непроменена! Целта на това развитие е единствено, запазването на вярата без промяна и без изкривяване“ – ами добре, щом е толкова лесно посочете ми тази неизкривена вяра, и ще тръгна след нея.

Страшно е само ако не си подготвен и говориш глупости. Ти не искаш обсъждане, а изказваш директно мнение, което е неправилно, под формата на някакви възприети от теб клишета, предназначени, да манипулират неинформирани и необразовани хора.

В православието попа е само един от хората, съответно той може да се окаже крадец, мошеник, изнасилвач, измамник. Същото важи за учените, политиците, лекарите, полицаите, адвокатите, съдийте, прокурорите, шлосерите, стругарите и хамалите, на които може да ползваш услугите... Но ако например отричаш стругарите и ползата от тях, то ти отричаш металургията или ако отричаш учените, то ти отричаш науката и т.н....! 

Факт е, че в Библията текстовете се променят. Дори и при самите преводи, колкото и да са добронамерени, смисъла се променя и може да бъде разбран съвсем различно или да му се придаде различен смисъл. От там нататък, колко са променени е въпрос на лична преценка, но няма как някой да твърди, че са непроменени, а да спорим колко са променени е безсмислено!

Не е обвинявам в комунизъм, а предположих, че си продукт на комунизъм, поради характерните клишета и заучени фрази, които ползваш!

Християнската религия има своята история, това в никакъв случай не я прави неистинска, напротив, точно историята и последователността на вярата я прави истинска.

Християнската вяра може да бъде само Апостолическото християнство, което са следвали винаги всички християни!

 

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, Втори след княза said:

Не е непростимо, ОК

Питам кои са особеностите на вярата, която изповядвяш? Тази вяра има ли последователи, църква или сам я градиш? Защо не можеш да замениш недоверието в повечето църкви с атеизъм, а се насочваш отново към вяра, опряна на Библейски текстове? Какво ти пречи да живееш праведно според своите разбирания, без да се привързваш към някаква организация/църква?

Може би не си прочел по-раншен мой пост от 26.11. В процес съм на търсене. И не съм бил никога преди във форуми на подобна тематика, нека да е ясно. Съществуващите деноминации не ме удовлетворяват, точно защото според мен имат отклонения от най-основните и ясни постулати на Библията. Не с Библията като цяло (не бих казал че я познавам толкова детайлно), а с най-важните и ясни нейни постулати. Изредил съм ги възможно по-кратко и концентрирано, затова може да е прозвучало като клише, или че все едно налагам моето мнение.

Тук се спори доколко Библията трябва да е репер, но все пак като Божие слово, кое друго би било по-надежден репер за стотици и даже хиляди години, за да не се отклоним във вярата? Съвсем нямам претенции да основавам нови деноминации или нещо такова. В момента правя точно така както ти казваш - опитвам се да живея праведно, без да се привързвам към конкретна църква/организация. Всъщност, смятам че доста хора днес правят така. Не знам това доколко е правилно. Не оспорвам и християнската история, тя е такава каквато е, но и тя подлежи на тълкуване от всеки един човек. Все пак историята не е природен закон с точна формула, нито Библията. Затова и Библията подлежи на тълкуване в много от текстовете си. Ето например, 10-те божи заповеди са пределно ясни, няма какво да се тълкува по тях. Обаче има и доста много библейски текстове, които подлежат на различни тълкувания. Точно това е интересното в тия текстове – разликите между преводите са незначителни, прекия смисъл на текстовете в различните преводи не се различава особено и го разбираме всички (например говори се много с притчи). Но скрития смисъл и поуката зад тия притчи подлежат на различни тълкувания. Освен това, нека не забравяме че Библията е написана за да бъде разбирана от всякакви хора, във всякакви времена, с всякакво образование. Включително е била четена устно на неграмотни. Затова и от днешна гледна точка може би тя ни звучи по-особено, но дали е било така преди много години?

И ако може, обяснете ми накратко термина „апостолическо християнство“?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, учен said:

Може би не си прочел по-раншен мой пост от 26.11.

Прочетох, но не му се доверих.
В настоящия коментар прочитам прекалената сложност в намирането на ключ за всички ситуации в Библията. За себе си съм преценил, че Библията е сборник с еврейски митове, които обхващат някаква част от живота, но не и целия живот. Останалото го има в други книги, в поведението на хората и взаимодействието им. 

Не зная отговор за това що е апостолическо християнство.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, учен said:

Може би не си прочел по-раншен мой пост от 26.11. В процес съм на търсене. И не съм бил никога преди във форуми на подобна тематика, нека да е ясно. Съществуващите деноминации не ме удовлетворяват, точно защото според мен имат отклонения от най-основните и ясни постулати на Библията. Не с Библията като цяло (не бих казал че я познавам толкова детайлно), а с най-важните и ясни нейни постулати. Изредил съм ги възможно по-кратко и концентрирано, затова може да е прозвучало като клише, или че все едно налагам моето мнение.

Тук се спори доколко Библията трябва да е репер, но все пак като Божие слово, кое друго би било по-надежден репер за стотици и даже хиляди години, за да не се отклоним във вярата? Съвсем нямам претенции да основавам нови деноминации или нещо такова. В момента правя точно така както ти казваш - опитвам се да живея праведно, без да се привързвам към конкретна църква/организация. Всъщност, смятам че доста хора днес правят така. Не знам това доколко е правилно. Не оспорвам и християнската история, тя е такава каквато е, но и тя подлежи на тълкуване от всеки един човек. Все пак историята не е природен закон с точна формула, нито Библията. Затова и Библията подлежи на тълкуване в много от текстовете си. Ето например, 10-те божи заповеди са пределно ясни, няма какво да се тълкува по тях. Обаче има и доста много библейски текстове, които подлежат на различни тълкувания. Точно това е интересното в тия текстове – разликите между преводите са незначителни, прекия смисъл на текстовете в различните преводи не се различава особено и го разбираме всички (например говори се много с притчи). Но скрития смисъл и поуката зад тия притчи подлежат на различни тълкувания. Освен това, нека не забравяме че Библията е написана за да бъде разбирана от всякакви хора, във всякакви времена, с всякакво образование. Включително е била четена устно на неграмотни. Затова и от днешна гледна точка може би тя ни звучи по-особено, но дали е било така преди много години?

Нека Библията е Божие слово, но интерпретирано и пресъздадено от човеци, със всичките им човешки кусури и това не бива да се забравя. Библията може да бъде фундамент, само за фундаменталисти. Различното е, че християнството освен религия е философия, която се базира на точни и непроменими принципи.

Историята на религията и доктрината, доказва последователността и истинността на вярата. Естествено е ако не си запознат с историята или историческите събития, причини поради което християнството следвало някакво развитие, да тълкуваш по свой начин историята. Не е забранено, но можеш да го кажеш в някоя кръчма, за да станеш примерно кръчмарски герой.

Разбира се Библията подлежи на различни тълкувания, вкл. от глупаци, измамници, неграмотни и точно поради това вярата може да бъде заплашена от изкривяване и съответно заличаване.

Преди 2 часа, учен said:

И ако може, обяснете ми накратко термина „апостолическо християнство“?

С това трябваше да започнеш, а не с някакви т.н. "тълкувания".

Единствената информацията която имаме за Христос е от неговите ученици - Апостолите. Апостолите са били първата християнска църква, те са гарантирали истинността на вярата, решавали са възникнали проблеми и са я предпазвали от изкривяване. След смърта на последния Апостол, в християнството се появя проблем, поради което учениците на Апостолите създават християнската църква, която на свой ред, да гарантира истинността на вярата и заложените и принципи. Всичко това е исторически проследимо и доказва, че единственото християнство може да бъде само Апостолическото.

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че ми се поизясни апостолическото християнство. В такъв случай не мисля че апостолическото християнство е в някакво противоречие с Библията, поне не и с нейните най-основни и ясни постулати. Не виждам и причина апостолическото християнство да се отрича. Та нали апостолите са написали и повечето от Новия завет – 4-те евангелия, посланията, Апокалипсиса вероятно също е от апостол Йоан (сега разбирам даже че имало исторически спорове дали не е бил някой друг Йоан). И да, един от основните смисли на църквата е да предаде неизменно през времето именно учението на Христос, което в писмен вид на практика не ли именно Новия завет? Новия завет от своя страна отменя много от предписанията на Стария завет, но не всички (напр. 10-те божи заповеди продължават да си важат). Повечето съвременни деноминации (за православните съм сигурен поне) не отричат Библията в нейната цялост на Стар и Нов завет (както казват – Светото писание), заедно с всичките еврейски текстове вътре. Друг е въпроса на кои текстове отделните деноминации повече наблягат и кои неглижират. Тук вече има по-съществени разлики между деноминациите, и тук е опасността от отклоненията (връщам се пак на най-първия ми пост, където съм посочил някои забелязани според мен отклонения). Не съм запознат обаче има ли такива деноминации, които дефинитивно отричат апостолическото християнство? Защото ако има, те със сигурност имат също сериозни отклонения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не само няма противоречия с Библията, но и всичко съществуващо има своята логика, преди появата на човека Христос. Всичко обаче се изяснява и се разбира, едва след появата на Христос на земята. И ако някъде в Библията, Господ е представен като зъл, отмъстителен и ревнив, след това става ясно, че съвсем не е било така и това са били само някакви първобитни и елементарни човешки представи, описани в Стария завет. Когато едно малко дете описва събитие, то го представя и интерпретира по свой начин, защото му липсва информация.

Когато е съставяно Евангелието, условието е било писанията, да са писани от Апостолите или поне хората които са ги писали, да са имали пряка връзка с Апостолите.

Апостолическото християнство може да бъде отричано само от секти, т.е. такива които получават информация от някакъв различен извор, напр, видения, сънища, просветления и това се определя като гностицизъм, демонология... Такова е било "българския" срам и резил - богомилството, което няма много общо с българите, но им е излезнало "името" на световната сцена, приравнено с грозна псувня, поради извращенията, до които винаги води, подобно "знание", само за избрани и заслужили...

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако тръгнем да вярваме безусловно на библейските текстове, лесно стигаме до противоречия. Които показват, че тези текстове не са божие, а човешко творение.

Например, гневът е обявен за смъртен грях. А в Библията Бог често се гневи, това му е основното проявление на силата. Следователно, Бог е грешник. Е, с какво право иска ние да не сме грешници, като дава такъв пример,  призовавайки ни да Го следваме?

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, scaner said:

Първо,  гневът може да доведе човека до грях , но не е смъртен грях. Казва се - гневете се но без да залязва слънцето в гнева ви. 

После привилегията Бог Йехова да обитава между евреите по него време , носи своите минуси , въпреки че плюсовете са огромни.

Бог не намира и ангелите за достатъчно свети , следователно какво да кажем за хората!

Невероятни усилия са нужни за да имат евреите такава привилегия, тоест разгневяването от страна на Бог е меко казано доста вероятно ако ще обитава между грешни хора и в крайна сметка , всеки грях се заплаща с кръв в духовен аспект.

Тука няма противопоставяне

По скоро гневът  е инструмент , който не бива да е в ръцете на ограничения човек , ще нарани и себе си и околните.

Това е трудна тема като цяло ,  но такова сравнение е неправилно!

 

Редактирано от Vladimir1974
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 27.11.2023 г. at 20:57, учен said:

„апостолическо християнство“?

Според мен самото наименование говори ясно за значението си.

Да се следва апостолското учение тъй както е представено от самите писма на апостолите , тъй като имаме само това като свидетелство и учение от тях. 

Тук бих искал да си позволя сравнение с православието и католицизма  спрямо апостолските учения , които пък от своя страна напълно са съгласни с учението на Христос. Само че православието и католицизма са се отдалечили дотолкова от апостолското учение , че вече са далеч отвън границите на християнството!

Почитането на икони, на света Богородица , на различни светии, празници с ритуали , които 90 процента от тях са Идолопоклонически а останалите 10 не са срещу християнството но не подкрепят християнството, фактически са в много окаяно положение. Те са пример за това че не следват Апостолическо християнство.

Само един празник ще представя на вашето внимание но за съжаление всички са в един и същи Идолопоклонически дух.

 

Йорданов ден 

На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуално хвърляне на кръста от местния свещеник. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен. На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите. Върху железен предмет се изгарят чемширените китки от предишното Рождество, а пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под овошка или трендафилов храст. С донесената от църквата свещ се запалва с „нов“ огън кандилото в семейния иконостас. Там се полагат и новите рождественски китки. Вечерта срещу Йордановден е третата (и последна) кадена вечер. Тя трябва да е постна.

 

От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време.

Девойките също по свой начин вземат участие в този празник. Още преди изгрев слънце те отиват към кладенеца или извора на реката да си налеят „света“ вода. На реката обмиват домашната икона и своите лица.

 

В Родопите има още една традиция на този ден да се хвърлят във водата младоженците (тези двойки, които са се оженили предната година), за да са живи и здрави цяла година. Къпането се извършва от специални хора „хаскари“ или „къпинчари“. Ако няма наблизо река, тогава церемонията се провежда до кладенец.

 

Ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна.

 

Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.

Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.

 

Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.

 

Какво Се Яде На Йордановден?

На трапезата на Богоявление има пита, свинско, сърми, пълнени чушки, кисело зеле, боб, вино. Жените, родили скоро, правят кравайчета и раздават на близки и комшии за здравето на детето.

_--------------------------&&

Както виждаме от този пример

Православието не е християнство

А е чисто идолопоклонство от гледна точка на библейските писания.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Vladimir1974 said:

Според мен самото наименование говори ясно за значението си.

Да се следва апостолското учение тъй както е представено от самите писма на апостолите , тъй като имаме само това като свидетелство и учение от тях. 

Тук бих искал да си позволя сравнение с православието и католицизма  спрямо апостолските учения , които пък от своя страна напълно са съгласни с учението на Христос. Само че православието и католицизма са се отдалечили дотолкова от апостолското учение , че вече са далеч отвън границите на християнството!

Почитането на икони, на света Богородица , на различни светии, празници с ритуали , които 90 процента от тях са Идолопоклонически а останалите 10 не са срещу християнството но не подкрепят християнството, фактически са в много окаяно положение. Те са пример за това че не следват Апостолическо християнство.

Само един празник ще представя на вашето внимание но за съжаление всички са в един и същи Идолопоклонически дух.

 

Йорданов ден 

На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуално хвърляне на кръста от местния свещеник. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен. На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите. Върху железен предмет се изгарят чемширените китки от предишното Рождество, а пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под овошка или трендафилов храст. С донесената от църквата свещ се запалва с „нов“ огън кандилото в семейния иконостас. Там се полагат и новите рождественски китки. Вечерта срещу Йордановден е третата (и последна) кадена вечер. Тя трябва да е постна.

 

От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време.

Девойките също по свой начин вземат участие в този празник. Още преди изгрев слънце те отиват към кладенеца или извора на реката да си налеят „света“ вода. На реката обмиват домашната икона и своите лица.

 

В Родопите има още една традиция на този ден да се хвърлят във водата младоженците (тези двойки, които са се оженили предната година), за да са живи и здрави цяла година. Къпането се извършва от специални хора „хаскари“ или „къпинчари“. Ако няма наблизо река, тогава церемонията се провежда до кладенец.

 

Ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна.

 

Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.

Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.

 

Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.

 

Какво Се Яде На Йордановден?

На трапезата на Богоявление има пита, свинско, сърми, пълнени чушки, кисело зеле, боб, вино. Жените, родили скоро, правят кравайчета и раздават на близки и комшии за здравето на детето.

_--------------------------&&

Както виждаме от този пример

Православието не е християнство

А е чисто идолопоклонство от гледна точка на библейските писания.

 

Това са различни местни обичаи.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, cucumerario said:

Това са различни местни обичаи.:)

Струва си да обсъдим до къде се простират местните обичаи, от къде започва езичеството.

Ако ВСИЧКИ апостоли, заедно с Месията са били обрязани, то това местен обичай ли е, езичество или дълг на тези, които ценят апостолските текстове? Няма написан текст по въпроса, освен в Стария завет, а това значи ли, че за християнина е безразлично или означава, че е трайна практика, която те са смятали за утвърдена?

Ако се приеме, че всичко, което не е изрично забранено в Евангелието е допустимо, то хвърлянето на кръста и триченето са допустими местни обичаи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Vladimir1974 said:

Първо,  гневът може да доведе човека до грях , но не е смъртен грях. Казва се - гневете се но без да залязва слънцето в гнева ви. 

Според разни източници, седемте смъртни гряха са: похот, чревоугодие, алчност, леност, гняв, завист, горделивост. В други списъци добавят и депресията. Справка примерно ТУК.  Или в английската Уикикипедия, ако човек иска по-сериозно проследяване.

А какво се казва - това са оправдания, част от противоречията в Библията. Не може един грях да е такъв само от 12:00 до 18:00 часът, нали? Тук важното е, че е грях, и в същото време характерна черта на Бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Струва си да обсъдим до къде се простират местните обичаи, от къде започва езичеството.

Ако ВСИЧКИ апостоли, заедно с Месията са били обрязани, то това местен обичай ли е, езичество или дълг на тези, които ценят апостолските текстове? Няма написан текст по въпроса, освен в Стария завет, а това значи ли, че за християнина е безразлично или означава, че е трайна практика, която те са смятали за утвърдена?

Ако се приеме, че всичко, което не е изрично забранено в Евангелието е допустимо, то хвърлянето на кръста и триченето са допустими местни обичаи.

Логиката е много проста.

Когато идва Господ на Земята, той освобождава хората. 

Господ е Добро! Християните следват и търсят доброто, те се постоянно се усъвършенстват, а не се подчиняват сляпо на закони. Единствения закон е доброто!

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, cucumerario said:

Логиката е много проста.

Когато идва Господ на Земята, той освобождава хората. 

Господ е Добро! Християните следват и търсят доброто, те се постоянно се усъвършенстват, а не се подчиняват сляпо на закони. Единствения закон е доброто!

Не разбирам защо смесвате стария завет с новия , тъй като старозаветните писания се основава религиозен закон а новият е Христос , който ни освобождава от религията. Така че християнството не е  религия , то е благодат , която чрез жертвата на Исус , ВСЕКИ който  приема Исус е спасен и единствените закони, който трябва да се следват са да обичаш ближния както себе си и та познаеш Бог с цялото си сърце ум и тяло. Ако следваш тези , практически изпълняваш целия закон.

Днешното православие се е превърнало в религия и измислени  обичаи  и принесени от преди покръстването  и само да напомня на някои, че колкото и да им  е трудно да го преглътнат , всичко, ама всичко извън писанията е идолопоклонство , независимо , че може да се нарича християнство , православие или тем подобни .

Тежка е картината , когато познаеш що е истина , защото за мен българския народ е заблуден народ и дано милостта на Бог е към тях , защото Бог казва че е тежко наказанието на заблудените хора но горко на учителите за дето ги водят към тъмнина и слепота.

Днес са ги научили да вярват , че стръкче клонка от някъкво си дърво ще им донесе здраве и щастие , че мартениците да имаш в дома си  ще даде благословение, че ако се помолиш на Еди кой си светия , ще стане Еди какво си.

А в библията ясно  се казва и показва че даже ангелите не допускат хората да им се покланят като на Богове , камо ли на хората , независимо колко чистосърдечно е следвал Бога , днес със сигурност се срамуват от това че ги почитат по такъв неправилен начин.

Всеки обичай , който не подкрепя Библейските стандарти е неприемлив.

Това директно забранява почти напълно всичките български обичаи

Независимо че се наричат с библейски имена.

Въпрос : Християнско ли е нашето християнство?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...