Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Потребител

Цирк 😀

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

От "Свободна Европа":

"Опит за масирана атака на руската армия при Угледар е завършила с тежко поражение и загуби за руската армия. Атаката е била водена от пехотен взвод от Тихоокеанския флот..." (!).

Защо са пратили флота (тоест,моряци!) да се сражават на сушата?! Поне дали са ги обучили за сухоземна война преди това? Или както казва Арестович:"Да не забравяме,че си имаме работа с идиоти!"

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма кой и затворниците вече са на привършване.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, deaf said:

Защо са пратили флота (тоест,моряци!) да се сражават на сушата?! Поне дали са ги обучили за сухоземна война преди това? Или както казва Арестович:"Да не забравяме,че си имаме работа с идиоти!"

Не са моряци. Това е пехота, обучена за десанти, тоест транспортирана по море. Иначе си е пехота от всякъде, счита се че е много добре обучена. Но като няма други, хвърлят и нея в огъня.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 5 часа, scaner said:

Много интересни данни на Oryx относно факта, че за три дни РОВ са изгубили около Угледар и Авдеевка над 100 единици техника.

От 103 унищожени единици 36 са танкове. Тоест, имаше танков батальон – няма танков батальон.

Интересното, обаче, е друго.

Както всички добре знаят, Oryx сформира своята база данни, основавайки се изключително на потвърдена информация – фото и видео факти. И даже самите Oryx признават, че броят на реално унищожената техника е повече от събраната от тях информация... Което е и логично.

Това означава, че за 3 дни са били унищожени най-малко 50% повече техника.

По този начин само за 3 дни по тези места е бил смлян техническият компонент на поне три БТГр. Като се вземат предвид ежедневните загуби на РОВ по отношение на личния състав до 1000 или дори повече, можем с увереност да говорим за ежедневна загуба на 1 БТГр на РОВ.

Източник: Александър Коваленко

Просто не мога да проумея тези идиотски атаки. Ок ще превземат/ теоретично де/ Угледар и Бахмут но какво следва?Украинците ще дигнат бяло знаме и ще построят червения килим да ги чакат в Киев...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, resavsky said:

Просто не мога да проумея тези идиотски атаки. Ок ще превземат/ теоретично де/ Угледар и Бахмут но какво следва?Украинците ще дигнат бяло знаме и ще построят червения килим да ги чакат в Киев...

Имам чувството, че в руския щаб им е писнало от войната и гледат някак да отбият номера за пред началството. И тези атаки им е най-лесното и достъпното...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Warlord said:

Няма кой и затворниците вече са на привършване.

Не са на привършване, но се е оказало, че са трудни за командване и управление, има много дезертьори, при това въоръжени, няколко случая на неподчинение с убийства на ръководен състав и доброволно предаване в плен! Тоест са далеч от качествата на чистите наемници биещи се за пари!

В което няма нищо изненадващо, с оглед на мястото от което са събирани!

Лошите навици... 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, isav said:

Тоест са далеч от качествата на чистите наемници биещи се за пари!

В руската армия май няма чужди наемници,докато в украинската воюват наемни доброволци от десетки страни по света.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, isav said:

Не са на привършване, но се е оказало, че са трудни за командване и управление, има много дезертьори, при това въоръжени, няколко случая на неподчинение с убийства на ръководен състав и доброволно предаване в плен! Тоест са далеч от качествата на чистите наемници биещи се за пари!

В което няма нищо изненадващо, с оглед на мястото от което са събирани!

Лошите навици... 

Пишат, че Пригожин са го отрязали от достъп до медиите. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, новорегистриран3 said:

Цирк 😀

 

Не бих го нарекъл цирк. Според мен отразява променящите се настроения в Русия. Този Мухин е стар идеен турбо патриотар, още от преди да стане модерно. А сега какво говори? "Дайте да обявим публично, че не Путин управлява, а негов двойник и банда около него, които са заграбили властта". "Дайте да приключваме вече тази изгубена и безсмислена война". "Дайте да сложим на власт Навални" (!!!). "Не говорете глупости, Игар Иванич, каква мобилизация на промишлеността при 1.5% от световното БВП?" и т.н., и т.н.

В канала на Стрелков може да се види неговото мнение-анализ за тази беседа. За Стрелков Мухин или е във фаза деменция, или е лъжец и почти предател. Но въпреки това ето какво пише за вижданията му:

мислите и стремежите, изразени от Мухин, според мен са много симптоматични и БЪРЗО ще придобият популярност тази година, тъй като войната набира време и скорост. Колкото повече време минава - толкова по-силно и по-бързо. Все повече и повече хора ще избират между „ужас без край“ и „ужасен край“ в полза на второто – без да мислят за реалните последствия, само на емоции.

Всичко е ясно и за Мухин, и за Стрелков. Просто имат, така да се каже, идейни различия по въпроса "а след това какво?".

https://t.me/strelkovii/3950

https://t.me/strelkovii/3951

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мурз вещае скорошен край на политическата кариера на Пригожин.

Ако се разкрие истината по този случай, ще се разкрият много неща и това ще е краят както на ЧВК „Вагнер“, така и на наскоро старателно създадения образ в медиите на „рицари без страх, които печелят нашата война“. И краят на политическата кариера на Евгений Викторович.

И разказва някои любопитни истории.

Изникват невероятни истории. Например за това, че мобики от 51-ви Тулски въздушнодесантен полк, прикрепени към Вагнер, намиращи се в отпуск, си чупят ръцете и краката, само и само да не се върнат. Не защото ги е стран от укропите, в никакъв случай. Ако ги беше страх да се бият въобще - щяха да са 500 (отказници) още в самото начало.

Те правят това, например, защото докато работят по евакуацията на ранени „вагнеровци“ от щурмовете, получават заплахи – „Ще ви застреляме, ако не евакуирате нашите ранени“. И вече имаше простреляни крака. Хората не искат да получават куршум в гърба от "своите" за нещо, на което не могат да повлияят. „Не сме се записали за това.“

Забавно се очертават нещата в рускомирната идилия. Всеки срещу всеки. :russian:

https://t.me/wehearfromyanina/1408

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По Бахмут - затварят града за цивилни.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Просто не мога да проумея тези идиотски атаки.

Отгоре ги натискат за действия и резултати и надолу по веригата са принудени да действат.
Естествено няма мисъл в цялата работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, sir said:

Не бих го нарекъл цирк. Според мен отразява променящите се настроения в Русия. Този Мухин е стар идеен турбо патриотар, още от преди да стане модерно. А сега какво говори? "Дайте да обявим публично, че не Путин управлява, а негов двойник и банда около него, които са заграбили властта". "Дайте да приключваме вече тази изгубена и безсмислена война". "Дайте да сложим на власт Навални" (!!!). "Не говорете глупости, Игар Иванич, каква мобилизация на промишлеността при 1.5% от световното БВП?" и т.н., и т.н.

Тоя Мухин малко не го слуша главата. Прилича ми на идеалистите в политиката у нас, които направиха компромис с прехода и ни докараха до латиносценарии...

В това интервю Бугайски говори за Навални и Ходроковски и ги нарича либерални империалисти. ;)

А за БВП-то... В момента руснаците имат ангажирани 4 завода за производство/модернизация на танкове. 1 за Т-62, 1 за Т-80, 1 за Т-72 и 1 за Т-72/Т-90. А Запада има едно заводче в Чехия. Руснаците бълват по 150-200 танка на месец, а чехите по 40-60... 

За германците няма смисъл да се дискутира - 20 Леопард 1А5 ще могат да ги стегнат по някое време през лятото. А това е танк, който е сравним с модернизиран Т-62...

Цитирай

мислите и стремежите, изразени от Мухин, според мен са много симптоматични и БЪРЗО ще придобият популярност тази година, тъй като войната набира време и скорост. Колкото повече време минава - толкова по-силно и по-бързо. Все повече и повече хора ще избират между „ужас без край“ и „ужасен край“ в полза на второто – без да мислят за реалните последствия, само на емоции.

Откакто я има Московията са се ползвали 2 изпитани метода на принуда за успех - загранотрядите и репресии срещу семействата и близките на отказалите се да се бият. Явно за руските стандарти Путин е твърде човечен и за това за тръгнали да го сменят с някой по-вписващ се в руския мир, примерно Шойгу. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Бахмут ситуацията върви към по-зле. Подобрения и дори стабилизация аз лично не виждам.

На север орките са превзели Красна гора, което беше очаквано и като цяло не е фатално, но сега наред е съседната Парасковиивка, която в момента се явява най-горещата точка по целия фронт. От там насетне следва това, за което още преди няколко дни писа Машовец - ще могат ли ВСУ да удържат линията през Берхивка или не.

https://deepstatemap.live/#12/48.6700/37.9742

На юг засега няма данни за някакви съществени движения, но очевидно и там не се очаква положително развитие, съдейки по факта, че вчера украинците са взривили моста, по който пътят Бахмут-Константиновка пресича канала Северски Донец-Донбас. Не е добър знак това.

https://twitter.com/J_JHelin/status/1624408325658902528

Иначе боевете продължават, в момента тече поредният мощен щурм към село Ивановске.

https://t.me/petrenko_IHS/849

https://deepstatemap.live/#13/48.5643/37.8639 - мостът е там над най-лявата стрелка.

-------

Анализ на Вугледарската епопея със спътникови снимки и карти.

И мнение от руска страна какво се е случило и защо.

Foq8HLjXgAA3tr9?format=png&name=small

 

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ГУР смята, че Русия ще забави втората вълна на мобилизация

Главното разузнавателно управление смята, че Русия не е готова за втората вълна на мобилизация
и ще я отложи.

Източник: Говорителят на украинското военно разузнаване Вадим Скибицки каза по време на
интервю за The Wall Street Journal , цитирано от пресслужбата на агенцията

Пряката реч на Скибицки : „Те се готвят за втората вълна на мобилизация, но смятаме, че ще я
забавят, защото не са преодолели всички трудности, които изпитаха по време на първата вълна.

Тогава не бяха готови за такава мащабна мобилизация, не са готови и сега“.

Подробности: Скибицки уточни, че ако Русия продължи с нов кръг на мобилизация, тя ще страда
от същите проблеми, които разкри предишната вълна, включително „липса на модерна техника в
добро работно състояние и достатъчен брой боеспособни офицери, обучение на огромен поток от
необучени хора."

https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/02/12/7389024/

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Плъховете вече активно се боричкат за наследството на Путин.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Просто не мога да проумея тези идиотски атаки. Ок ще превземат/ теоретично де/ Угледар и Бахмут но какво следва?Украинците ще дигнат бяло знаме и ще построят червения килим да ги чакат в Киев...

Не са идиотски, просто това им е технологичното ниво. Колкото и танкове да "бълват" (а те нищо не бълват, но това е друг въпрос), няма как по друг начин да си организират настъплението освен с колони. А са се разсъсредоточили, а е настъпил хаос и френдли файър. Няма ефективна разведка, няма ефективна комуникация, няма модерни прицели по танковете и т.н.

Другият им вариант е пехотни вълни. Това е.

Както съм писал и по-рано, плановете за превземане и на Вугледар, и на Авдеевка, и на Бахмут си ги е имало и продължава да ги има. Обходи и обкръжения. Само че по горепосочените, а и по ред други причини това не се получава достатъчно бързо и ефективно и затова се налага утилизация на пандизчии и мобики във фронтални атаки.

:russian:

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, sir said:

Другият им вариант е пехотни вълни. Това е.

Руският войник на бъдещето, излязъл директно от студиото на салавьов. Козината дано да не е от енота... 

 

Редактирано от новорегистриран3
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На Бахмутском направлении продолжается шквальный огонь со стороны россиян. За сутки они нанесли 167 ударов различными типами ствольной артиллерии, заявил спикер Восточной группировки ВСУ Сергей Череватый.

Он отметил существенные потери противника в технике. За минувшие сутки россияне потеряли под Бахмутом 5 танков Т-72, один бронеавтомобиль "Тигр", миномет "Тюльпан" и две САУ "Пион".

Бои велись также в районе Торского, Федоровки, Ивановского и Часового Яра.

Горячими остаются также Лиманское направление и Луганщина. Череватый заявил, что уже много дней враг ставит артиллерийские "рекорды" на этом участке фронта.

"В эти сутки было 424 обстрела разными типами артиллерии и 23 боевых соприкосновения. Враг потерял 69 убитых и 126 раненых", - сообщил он.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное в вечерней сводке Генштаба:

1. Направления удара у россиян остаются прежние - Купянское, Лиманское, Бахмутское, Авдеевское, Новопавловское. Продолжает наращивать группировки на Лиманском и Бахмутском направлениях.

2. По какой-то причине отсутствует в числе обстрелянных населенных пунктов Угледар, за который бои идут беспрестанно в течение многих недель.

3. Сообщается о прицельных ударах украинских ракетчиков и артиллеристов по 8 районам сосредоточения живой силы и техники врага, 2 складам боеприпасов и одной позиции ПВО.

--------

Бои вокруг Купянска, в Бахмут запретят въезд гражданским, повестки туристам в Карпатах. Итоги

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, scaner said:

Имам чувството, че в руския щаб им е писнало от войната и гледат някак да отбият номера за пред началството. И тези атаки им е най-лесното и достъпното...

Това е точно така. Всъщност командването на руската армия беше измамено от своите разведки, да не говорим за путинските, относно лесния характер на тази война. Което не ги оправдава, защото тази армия като организация, логистика, структура е абсурдна. В такива условия действаш панически, според паниката на бункерната глава.

Интересно обяснение дават почитателите на ген. Лапин. Не бил некомпетентен, а за рухването на фронта било виновно министерството, разведката и рухналата логистика. За съжаление едва ли на украинците втори път ще им се случи такъв шанс. Казват, че ген. Залужни пак замислял някаква изненада, да видим.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гномчето троли морската пехота от Вугледар:

"Пехота морская работает прямо сейчас. Героически сражается. И Тихоокеанского флота, и Северного флота", – сказал президент России после заседания наблюдательного совета Агентства стратегических инициатив 9 февраля.

:ag:

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сводка украинского Генштаба на утро 13 февраля. Главное:

1 Противник ведет наступательные действия на Купянском, Лиманском, Бахмутском, Авдеевском и Новопавловском направлениях.

2. Отражены атаки в районах населенных пунктов:

- Гряниковка Харьковской области

- Кременная и Белогоровка в Луганской области

- Выемка, Федоровка, Васюковка, Бахмут, Ивановское и Клещеевка Донецкой области

- Зализничное в Запорожской области (поселок на трассе к западу от Гуляйполя).

--------

ISW, 12 февруари ключови моменти (автоматичен превод)

  • Украински официални лица продължават да поставят под въпрос способността на руските военни да започнат мащабни стратегически настъпателни операции в Украйна.
  • Министерството на отбраната на Обединеното кралство (МО) съобщи, че руските сили вероятно са понесли най-голям брой жертви в Украйна от първите седмици на инвазията въз основа на статистически данни, получени от украинския генерален щаб, като през последната седмица броят на жертвите е средно 824 на ден. МО на Обединеното кралство заяви, че не може да провери методологията на украинския генерален щаб за отчитане на руските жертви.
  • Депутат от руската Държавна дума призовава за засилване на законодателството за цензура, за да се защитят руските военни фигури от критики.
  • Украинското Главно управление на военното разузнаване (ГУР) публикува откъс от прихванато обаждане на оператори на безпилотни летателни апарати "Шахед" в Украйна, които говорят на кюрдски и фарси, и заяви, че руските сили може би използват кюрдски наемници, за да управляват ирански безпилотни летателни апарати в Украйна.
  • Руски източници твърдят, че руските сили продължават настъпателните операции северозападно от Сватово. руските сили продължават настъпателните операции в района на Кременна, като се съобщава за 23 бойни сблъсъка в района.
  • Руските сили продължиха сухопътните атаки в района на Бахмут, Авдийовка и Вухледар.
  • Финансистът на Група "Вагнер" Евгений Пригожин твърди, че силите на Група "Вагнер" са превзели Красна гора северно от Бахмут. Пригожин също така невярно твърди, че силите на Група "Вагнер" са единствените руски сили в радиус от 50 км от Бахмут.
  • Украински официални лица съобщават, че руските сили в Херсонска област нямат възможност да започнат пълномащабна офанзива, което подкрепя предишните оценки на ISW.
  • Представителят на украинското Главно управление на военното разузнаване (ГУР) Вадим Скибицки заявява, че украинските официални лица смятат, че руските официални лица ще отложат планираната втора вълна на мобилизация поради продължаващите проблеми, свързани с първата вълна на мобилизация.
  • Руски източници твърдят, че Русия може да изгради база на Черноморския флот в окупирания Мариупол.
  • Си Ен Ен публикува интервю с двама военнопленници, които са били новобранци в затвора на Групата "Вагнер" и които твърдят, че Групата "Вагнер" сериозно е заблуждавала новобранците относно естеството на войната и бойните мисии. бойците твърдят, че силите на "Вагнер" са използвали новобранци от затвора в нападения с човешка вълна при летните нападения около Лисичанск и са понесли големи загуби.

-------

Сводка МО Великобритании   (автоматичен превод)

  • Към 07 февруари 2023 г. изображения от открити източници сочат, че Русия вероятно е укрепила допълнително отбранителните си укрепления в централната част на Запорожка област, Южна Украйна, по-специално в близост до град Тарасивка.
  • На 08 януари 2023 г. Русия е изградила отбранителни укрепления между градовете Васильовка и Орихов, Запорожка област.
  • Въпреки настоящия оперативен фокус върху централната част на Донбас, Русия продължава да е загрижена за охраната на крайните точки на разширената си фронтова линия.
  • За това свидетелстват продължаващото изграждане на отбранителни укрепления в Запорожка и Луганска област и разполагането на личен състав. Фронтовата линия на Русия в Украйна възлиза на приблизително 1288 км, като фронтовата линия в окупираната от Русия Запорожка област е 192 км.
  • Голям украински пробив в Запорожие би поставил под сериозно съмнение жизнеспособността на руския "сухопътен мост", свързващ руската Ростовска област и Крим; украински успех в Луганск би подкопал още повече декларираната от Русия военна цел за "освобождаване" на Донбас.
  • Решението коя от тези заплахи да бъде приоритетна за противодействие вероятно е една от основните дилеми за руските оперативни планировчици.

 

----------

Руските загуби:

https://t.me/besarabskifront/6391

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Коментар от Константин Машовец:

Итак, они начали...

1. На Купянском направлении противник с целью выхода на барьерный рубеж реки Оскол, начал наступательные действия в направлении на Двуречное и Гряниковка, атакуя со стороны Лиман Первый и Тавильжанка, в частности:
- до 2-х штурмовых групп (в целом до мсв, без техники, из состава 138-й омсбр 6-й ОВА) атаковали передовые позиции ВСУ в направлении Двуречное - Гряниковка, успеха не имели, отошли.
- штурмовым отрядом (в целом до мсв, без техники, также из состава 138-й омсбр 6-й ОВА) проводил наступление на направлении Лиман Первый - Гряниковка, успеха также не имел, отошел.

Кроме того, противник значительно "оживился" на направлении Куземовка - Стельмаховка, где в течение последних 2 суток он активно проводит разведку боем... В частности, зафиксировано, по крайней мере, 2 попытки, продвинуться в указанном направлении силами до 2-х мсв, однако без поддержки бронетехники . В результате огневого поражения противник был вынужден отойти на исходные рубежи.

Очевидно, что ближайшей задачей российских войск будут 2 поселка, которые находятся на левом берегу р. Оскол на Купянском направлении и продолжают удерживаться ВСУ - Гряниковка и Масютовка.

Также, вероятно, противник попытается перейти в наступление по направлению Кисловка - Ивановка и дальше на Степную Новоселовку, вдоль дороги Р-07... В этом случае его ближайшая цель - выйти на рубеж Петропавловка - Куриловка... то есть - ближайшие подступы в Купянск...

Но на мой очень пристрастный и субъективный взгляд, основные свои усилия противник все же попытается сосредоточить на направлении на Боровую. Все, что сейчас он "демонстрирует" северо-западнее Сватово, скорее всего, является попыткой приковать к этому участку действующее на Сватовском направлении основные тактические резервы ГВ ВСУ и таким образом развязать себе руки для внезапного и мощного удара на Боровую.На направлении Кременная – Лиман, противник также достаточно активно оживился… пытаясь создать себе удобные условия для последующих наступательных действий в сторону Лимана, Серебрянки. Здесь, довольно интенсивно противник задействовал подразделения своих вдв. В частности:

- Двумя взводами (из состава 104-го дшп 76-й дшд) без поддержки бронетехникой, но достаточно упорно атаковал передовые позиции ВСУ по направлению Площанка - Макеевка, успеха не имел, после огневого поражения, под прикрытием собственного редкого минометно-артиллерийского огня отошел на выходной рубеж. В течение суток атака повторялась, по крайней мере 3 раза... с тем же результатом

- Еще 2 штурмовые группы противника общим составом до десантно-штурмовой роты (также из состава 104-го дшп 76-й дшд) попытались атаковать по направлению Кременная - Серебрянка. И снова, без поддержки бронетехники, путем скрытого сближения и внезапной атаки с близкого расстояния – не получилось. После досрочного обнаружения своего выдвижения противник был вынужден в условиях интенсивного огневого поражения отойти на исходный рубеж.

Но на направлении Кременная – Лиман противник очень активно готовится к наступательным действиям, которые, насколько мне понятно, должны последовать в течение ближайшей недели, несмотря на, мягко говоря, достаточно скромные успехи в своих предыдущих "подготовительно-наступательных" мероприятиях на этом направлении.

- По крайней мере, 1 мсб из состава 428-го мсп 57-й мсд ТРО противник отвел с "Дибровского выступа" на южные окраины Кременной и развернул его в сторону Серебрянки

- 2 мсб 124-й мсбр также развернуты на этом направлении

- Командование противника также ввело в бой на этом участке БАРС-13 (до полнокомплектного мсб) и сводный тактический отряд "Ахмат" (мсб)

- Также южнее и юго-западнее Кременной разворачиваются, как минимум еще 2 дшб и пдб из состава 76-й дшд и 98-й пдд.

Ну что, подводя итог по этому направлению (на Купянск и Лиман), можем констатировать, что командование войск противник приступило к следующему этапу реализации своих планов зимней кампании -по выходу на р. Оскол и "возвращение Лимана и Купянска"...

Главные действующие лица – группировка войск (ГВ) "Запад", основу которой составили силы и средства 2-х армий Западного ВО – 1-й гв. ТА и 20-й ОВА, развернутые соответственно на Купянском и Лиманском направлениях... усиленные целым рядом частей и соединений - 6-й ОВА (ЗВО), 2-й гв. ОВА (ЦВО) и 41-й ОВА (ЦВО), а также 18-й мсд 11-го АК.

Судя по всему, именно вся эта "банда" и попытается в ближайшее время прорваться в Купянск, Боровую, Лиман и Ямполь... действуя с рубежа Сватово - Кременная... Кстати, основная масса артиллерии, как 1-й гв. ТА, да и 20-й ОВА УЖЕ развернута на новых, более близких к ЛБС огневых позициях и усиленно "прикидывается ветошью" ведя пристрелку одиночными орудиями и установками, чтобы не выдавать свои позиции, что очень красноречиво в плане подготовки к попытке организации и проведения массированного наступления.

Так что, думаю, и мы соответственно... в ближайшее время уделим району северной Луганщины и юго-восточной Харьковщины львиную долю нашего внимания...
 
2. Учитывая развитие событий на Купянском и особенно на Лиманском направлениях, ситуация на Северском направлении все больше приобретает для противника характер "кость в горле". Я имею в виду район Серебрянка – Белогоровка (верх) – Верхнекаменское – Выемка. Ибо очевидно, что без взятия этого района под свой контроль, любые наступательные действия противника, как севернее (Лиманское направление) так и южнее (участок от Спорного до Веселого, и в сторону Славянска или Северска) будут, скажем так, связаны с очень неудобными траблами...

Да, еще южнее (район с. Раздоловка), противнику удалось продвинуться и создать определенную угрозу прорыва в г. Северск с юга, но его дальнейшие действия в этом направлении вряд ли будут столь успешными без овладения, по крайней мере, Белогоровкой, Верхнекаменским и Выемкой. ... Ведь очевидно, что никому "не улыбается" в самый ответственный момент получить "ощутимый втык" в свой правый или левый фланг...

Именно поэтому "мобики" 6-й омсбр 2-го АК так упорно атакуют Белогоровку, Верхнекаменное и Спорное.

- силами МСВ, при поддержке 2-х танков и 1 БМП-2 (из состава 6-й омсбр 2-го АК) противник атаковал передовые позиции ВСУ по направлению Лисичанский НПЗ - район северо-восточнее Верхнекаменное... безрезультатно, один танк получил повреждение от огня ВСУ. Далее, "лугандийцы" перегруппировались и в этот раз уже без "брони" попытались атаковать по тому же направлению еще раз, но опять же… с тем же результатом.

- силами неполной мср (также из состава 6-й омсбр 2-го АК) противник также атаковал по направлению Николаевка – Спорное... безрезультатно.

- 2 штурмовых отряда из состава чвк "вагнер", вместе где-то примерно на мотострелковый взвод, без техники и при очень жидкой арт-поддержке попытались пробиться с позиций в "пресловутом" поселке Сакко и Ванцетти в северо-западном направлении от него (как-то говорят... "ушли в пустоту"). После попадания под перекрестный огонь и добивания минометами, остатки вернулись назад.

Очевидно, что по состоянию на сегодняшний день... тактическая группировка противника, действовавшая в районе Соледара, нацелилась на Северск и начала "забирать севернее". Логика такого решения вполне ясна - выйти в тылы нашим подразделениям, которые продолжают удерживать Белогоровку и Верхнекаменское и таким образом создают реальную угрозу Лисичанску и даже Кременной...

Пробившись на Северск, командование противника рассчитывает "одним выстрелом убить двух зайцев" - значительно облегчить себе в дальнейшем наступление на Лиман (заодно сняв непосредственную угрозу Лисичанску), а также выйти на ближние подступы к Славянску и Краматорску с востока... т.е. вернуться", по крайней мере, в "ситуацию с Изюмом", но на этот раз... с другой стороны... по направлению с Северска (да, конечно, удобнее... не надо форсировать Северский Донец...).
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...