Отиди на
Форум "Наука"

Изводите които България следва да си направи от руско-украинската война


Recommended Posts

Преди 1 час, Capitainofmarine said:

На мен ми се струва че България след около 12-13 години я чака участа на Украйна... 

С политиката на преклонената главица, едва ли ще има и толкова години..

Събитията се случват сега, но сте държани зад информационната завеса.

Да е жив Ердоган и глупостите които прави, алах здраве и власт да му дава... :)

По-скоро трябва да правите изводи от случките в Армения и по-малко от Украйна ... :)

Редактирано от skiahtro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 296
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 23 минути, skiahtro said:

С политиката на преклонената главица, едва ли ще има и толкова години..

Събитията се случват сега, но сте държани зад информационната завеса.

Да е жив Ердоган и глупостите които прави, алах здраве и власт да му дава... :)

По-скоро трябва да правите изводи от случките в Армения и по-малко от Украйна ... :)

Затова трябва да помагаме на украинците, защото те там и за нас се бият....Иначе би донесъл мерака и на други деспотски режими да си направят подобни номера, по целият свят....👍

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 47 минути, Skubi said:

Затова трябва да помагаме на украинците, защото те там и за нас се бият....Иначе би донесъл мерака и на други деспотски режими да си направят подобни номера, по целият свят....👍

За това няма спор. Русия е агресор и не трябва да бъде толерирана, но това не означава че трябва да си сложим капаци и след това да правим изводи.;) 

С пожелания не става, нито с истерично врякане.

Конфликта в Украйна най-вероятно ще бъде замразен пролетта - началото на лятото, след "тежката зима", която не се случи и на която разчитаха руснаците. Победителите са ясни, независимо от развоя на тази война, ние не сме от тях и света ще продължи да се пренарежда...

За съжаление Турция е считана за възможно най-добър и безпроблемен фактор за стабилност на Балканите и ще остане единствения ако не успеем да се разберем по м/у си... При това СЕГА!

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Capitainofmarine said:

Добре де за какво са ти лекобронирани бойни машини? Ние и сега имаме такива? Каква ще е ползата от тях освен да похарчим пари и да утежним и без това тежкото икономическо положение на страната. Все си мисля че ние трябва да поемем по другият вариант.

Тежки бронирани бойни машини които да дават по-висока степен защитеност на бойците в нея... По висока огнева мощ на поддържащите машини... Повечко танкове. На нашият театър за армията са достатъчни около 240 броя танка. Проблема че армията ни е малка и следва да се съдаде мобилизационене резерв от хора и оръжия и техника включая танкове...

Танковете в днешно време се отварят доста лесно, защото са бавно подвижни, по-добре нещо бързо което освен да може да унищожи 2-6 танка (т.е. да уна 30мм нагоре пушка + поне 4 ПТУР/TOW) и да вози 6-10 войника. Бързо доставяне на човешки ресурс до мястото на "събитието". Също така ни трябва артилерия която да се оеднакви със западната т.е. от 152мм да минем на 155мм, аз бих предпочел норвежките Арчер... Както ракетна артилерия Химарс етц.... Залагам на бърза и мобилна армия защото не съм сигурен колко дълго би издържало нащо ВВС при евентуална голяма атака. И от там танковете стават лесна плячка. Бронираните машини са по-бързи и могат да се крият по-лесно с по-малко подръжка...

Радари също ни трябват за всичко....

А относно парите това трябва да е план за 30г. напред с който освен изграждане на нова армия да се създава паралелно и ВПК който да я обслужва, т.е. високотехнологичен. Сегашния е добра основна но трябва още...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Amazonski said:

Изводите са, че трябва спешно да се разкарат русофилите и некадърниците от армията, флота и ВВС. 

Това е малко крайно. Все пак не мисля, че всички русофили са еднакви. И сред тях има хора, които преди всичко са българофили, колкото и малко да са. Давам исторически пример с ПСВ, когато сме имали модерна и добре обучена за времето си армия и когато Фердинанд разкарва от нея почти всички офицери русофили по външнополитически причини. Когато обаче влизаме във войната и за период от три години освобождаваме Вардарска Македония от сръбския терор, от голямо значение е било кой ще поеме отбраната на Дойран. Стефан Нерезов категорично се застъпва пред Фердинанд за Владимир Вазов, като заявява, че той може да е русофил, но преди всичко е българофил. Така че и днес в този случай е редно да се отсее зърното от плявата. 

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото макар и не изцяло, поне отчасти решаването на кадровия проблем с армията ни може да бъде съчетано с частичното решаване на един още по-голям наш проблем, а именно демографския. Ако България проведе политика на заселване на българското малцинство в Украйна (по официални данни около 200 хиляди души, неофициално повече) у нас, както Германия и Гърция заселиха стотици хиляди свои сънародници от бившия СССР, то сред него със сигурност има вече предостатъчно хора с боен опит и военна подготовка на светлинни години от тази на родните военни. Съответно за тези от българите в Украйна, които отговарят на споменатия критерий, да им се дава предимство ако искат да бъдат част от армията ни, в най-лошия случай да бъдат зачислени като резервисти. Всичко това няма да реши изцяло нито кадровия проблем в армията ни, още по-малко демографската криза, а само частично, но със сигурност би се направила голяма и значителна крачка в тази посока.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

НЕКА ГОВОРИМ ФАКТИ

1. Путин е диктатор. В Руzzия няма свобода на словото. Ако кажеш нещо против режима отиваш в затвора или в ковчега. Много са политиците, журналистите, и бизнесмените които бяха убити за последните 20г.

2. Руzzия е фашистка държава. Действа по идентичен начин с режима на Хитлер преди 80г. Нацистка Германия напада Чехословакия под същия фалшив предлог че там етническите германци са тормозени. 

3. Руzzия започна войната.  Не САЩ, не Англия, не Франция, не марсиянците. А онзи нисък диктатор който се крие в бункера под Кремъл и нарежда бомбардировки по детски градини.

Нападнаха братския народ на Украйна под фалшив мотив. Путин използва паметта на руснаците за ВСВ за да ги нахъса пак да се бият срещи тези ''лоши украински нацисти''. АБСОЛЮТНА ЛЪЖА.  Редица международни организации обявиха мотива на Путин като тотална измишльотина.

4. Русия извършва военни престъпления в Украйна. Избиват цивилни хора жени и деца, атакуват електроцентрали и водопроводи. Руzzнаците дори признаха публично за тези зверства.

5. Украински народ има. И в този народ има над 300 000 етничеки българи. Много от тях загинаха във войната. А българския народ си мълчи и хвали откачения руски диктатор....

Киев вече е бил голям и важен град 500г преди основаването на Москва.  Цяла Русия е започнала от Киевските руси. 

Украйнския народ никога няма да се остави да бъде покорен от един жалък диктатор. 

Прочетете ''писмото на Запорожките казаци до турския султан'' и ще разберете какво имам впредвид.

6. Путинския режим тотално съсипва руската държава. 23г е на власт с помоща на олигарсите. Резултата е следния:

- Демографска криза

- Икономическа криза

- Политическа изолация. Единствените съюзници на Раша са Иран, С.Корея и Беларус. Все диктаторски държави.

- Изтичане на мозъци. Младите и кадърните руснаци бягат от рая на Путин

- Тотална липса на чуждестранни инвестиции. Всички западни бизнеси изчезнаха.

7. Руzzия губи войната. ''Специалната операция'' дето трябваше да приключи успешно за 2 седмици продъжава вече 1г.  

До тук руските загуби са над 120 000 убити, 3200 танка за скрап, корабля Масква е на дъното. Изгубиха Херсон, Лиман и Харков. Няма как бедната и измъчена Русия да се конкурира с военната индустриална мощ на НАТО.

0.5% от оръжието на НАТО се оказа достатъчно за да спре тотално руската армия.

България е длъжна да помага на братския народ на Украйна по всички възможни начини. 

България не бива да има НИЩО ОБЩО с Руzzия докато тя е диктаторска държава.

Ако наистина обичаш Русия трябва да си срещу Путин. Защото той е НАЙ-ЛОШОТО за руския народ, култура и държавност.

 

 

Редактирано от Стефан Василев
  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, skiahtro said:

:)

Абе не ви ли омразна тоа номер с брацките народи? Не се ли осетихте, че през няколко години ви ги сменят?

Няма такова нещо като братски народи. Има международни съюзи, има двустранни отношения, а политиката в тях трябва да зависи единствено от това с кого и в каква степен са налични съвпадения на интереси.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, skiahtro said:

:)

Абе не ви ли омразна тоа номер с брацките народи? Не се ли осетихте, че през няколко години ви ги сменят?

Щеше да е добре, ако беше така. Това е нормалното спрямо максимата на Лорд Палмерстън.Но реално от век и нещо "братята" ни са все едни(никой не е приемал германците по този начин). Руснаците, славяните като цяло и най-абсурдното и родоненавистно сърбите... За това разбира се огромно значение имаха и едни 45 години.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Войната в Украйна показа значението на БЛА от всякакви видове и размери. Без да омаловажавам по никакъв начин казаното до тук, според мен трябва да се инвестира в поне една ескадрила MALE /оптимално две и повече/, при това многоцелеви, въоръжени, не чисто разузнавателни.

При морските сили е необходимо наличинето на няколко БЛА за всеки кораб разполагащ с вертолетна площадка, отделно MALE /или съвместна експлоатация с тези на ВВС/ за морско патрулиране.

При сухопътните, трябва да са на лице органични БЛА от ниво взвод и нагоре, отделно към бригадата - рота БЛА, която да оперира с малки/тактически, в това число и камикадзе. И като цяло в армията, смесена артилерийска бригада, която да експлоатира съвместно ракетно въоръжение с голям обсег, гаубици с високоточни муниции и камикадзе БЛА с голям обсег. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Skubi said:

Затова трябва да помагаме на украинците, защото те там и за нас се бият....Иначе би донесъл мерака и на други деспотски режими да си направят подобни номера, по целият свят....👍

Недей тъй, че Орбана какво ще прави?! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Bruchpilot said:

Войната в Украйна показа значението на БЛА от всякакви видове и размери. Без да омаловажавам по никакъв начин казаното до тук, според мен трябва да се инвестира в поне една ескадрила MALE /оптимално две и повече/, при това многоцелеви, въоръжени, не чисто разузнавателни.

При морските сили е необходимо наличинето на няколко БЛА за всеки кораб разполагащ с вертолетна площадка, отделно MALE /или съвместна експлоатация с тези на ВВС/ за морско патрулиране.

При сухопътните, трябва да са на лице органични БЛА от ниво взвод и нагоре, отделно към бригадата - рота БЛА, която да оперира с малки/тактически, в това число и камикадзе. И като цяло в армията, смесена артилерийска бригада, която да експлоатира съвместно ракетно въоръжение с голям обсег, гаубици с високоточни муниции и камикадзе БЛА с голям обсег. 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, skorpion1980 said:

Няма такова нещо като братски народи. Има международни съюзи, има двустранни отношения, а политиката в тях трябва да зависи единствено от това с кого и в каква степен са налични съвпадения на интереси.

А това не означава ли,  че емоционално лабилните, нямат право да правят изводи?

Какво обяснение имат тези емоционални изблици, на любов и омраза, които определят "налични съвпадения на интереси"?

..И кога политиката изисква трудни решения, "поне можеше да не ръкопляскате"!  ;)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, др-бр said:

Щеше да е добре, ако беше така. Това е нормалното спрямо максимата на Лорд Палмерстън.Но реално от век и нещо "братята" ни са все едни(никой не е приемал германците по този начин). Руснаците, славяните като цяло и най-абсурдното и родоненавистно сърбите... За това разбира се огромно значение имаха и едни 45 години.

Ами абсурда е, че точно поради тази "родоненавист", скоро няма да ви има...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, skiahtro said:

Ами абсурда е, че точно поради тази "родоненавист", скоро няма да ви има...

Tоест си съгласен, че да се "братосваме" със сърбите е родоненавист!

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, др-бр said:

Tоест си съгласен, че да се "братосваме" със сърбите е родоненавист!

Съгласен съм единствено за емоциите, с които са промити мозъците ви и решават взаимотношенията и от които по-умните се възползват успешно..

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

Съгласен съм единствено за емоциите, с които са промити мозъците ви и решават взаимотношенията..

Е къде видя емоция в моята реплика, на която пък ти направи дуплика. Ако не знаеш, фразата приписвана на Палмерстън в не дословен превод е Няма вечни приятели, а вечни интереси. Извън всякакви православни, славянски и прочие измислени братства от векове за векове. Изключително по гръцки бих казал.
Та не ме слагай  в това "ви" и си развивай опитите за народопсихология, без да цитираш моите мнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Стефан Василев said:

НЕКА ГОВОРИМ ФАКТИ

1. Путин е диктатор. В Руzzия няма свобода на словото. Ако кажеш нещо против режима отиваш в затвора или в ковчега. Много са политиците, журналистите, и бизнесмените които бяха убити за последните 20г.

2. Руzzия е фашистка държава. Действа по идентичен начин с режима на Хитлер преди 80г. Нацистка Германия напада Чехословакия под същия фалшив предлог че там етническите германци са тормозени. 

3. Руzzия започна войната.  Не САЩ, не Англия, не Франция, не марсиянците. А онзи нисък диктатор който се крие в бункера под Кремъл и нарежда бомбардировки по детски градини.

Нападнаха братския народ на Украйна под фалшив мотив. Путин използва паметта на руснаците за ВСВ за да ги нахъса пак да се бият срещи тези ''лоши украински нацисти''. АБСОЛЮТНА ЛЪЖА.  Редица международни организации обявиха мотива на Путин като тотална измишльотина.

4. Русия извършва военни престъпления в Украйна. Избиват цивилни хора жени и деца, атакуват електроцентрали и водопроводи. Руzzнаците дори признаха публично за тези зверства.

5. Украински народ има. И в този народ има над 300 000 етничеки българи. Много от тях загинаха във войната. А българския народ си мълчи и хвали откачения руски диктатор....

Киев вече е бил голям и важен град 500г преди основаването на Москва.  Цяла Русия е започнала от Киевските руси. 

Украйнския народ никога няма да се остави да бъде покорен от един жалък диктатор. 

Прочетете ''писмото на Запорожките казаци до турския султан'' и ще разберете какво имам впредвид.

6. Путинския режим тотално съсипва руската държава. 23г е на власт с помоща на олигарсите. Резултата е следния:

- Демографска криза

- Икономическа криза

- Политическа изолация. Единствените съюзници на Раша са Иран, С.Корея и Беларус. Все диктаторски държави.

- Изтичане на мозъци. Младите и кадърните руснаци бягат от рая на Путин

- Тотална липса на чуждестранни инвестиции. Всички западни бизнеси изчезнаха.

7. Руzzия губи войната. ''Специалната операция'' дето трябваше да приключи успешно за 2 седмици продъжава вече 1г.  

До тук руските загуби са над 120 000 убити, 3200 танка за скрап, корабля Масква е на дъното. Изгубиха Херсон, Лиман и Харков. Няма как бедната и измъчена Русия да се конкурира с военната индустриална мощ на НАТО.

0.5% от оръжието на НАТО се оказа достатъчно за да спре тотално руската армия.

България е длъжна да помага на братския народ на Украйна по всички възможни начини. 

България не бива да има НИЩО ОБЩО с Руzzия докато тя е диктаторска държава.

Ако наистина обичаш Русия трябва да си срещу Путин. Защото той е НАЙ-ЛОШОТО за руския народ, култура и държавност.

 

 

Съгласен съм с повечето от написаното, но това няма връзка с темата. Има други теми в които да се напише всичко това. 

Сега по темата. 

Според мен голяма част от участващите във форума си имат различни политически пристрастия. Някои дори може да са членове на различни движения или партии. Няма ли някаква възможност да се създаде някаква дългосрочна стратегия за развитие за следващите 20, 30 или 50 години, която да се следва от всички правителства и партии? Повечето пишещи тук сте умни хора с контакти в най-различни области. Ако използвате тези контакти за да се предложи нещо общо и единно в различните политически организации и то да се приеме някой ден дали ще има успех? План, който да се следва и прилага без значение от дребните или не толкова дребни разлики в политическите програми, пристрастия и цели? 

И всичко това с което сте съгласни тук въпреки че тук има путинофили и фоби, русофили и русофоби все пак да бъде предложено и огласено там където може реално да бъде и направено. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, др-бр said:

Е къде видя емоция в моята реплика, на която пък ти направи дуплика. Ако не знаеш, фразата приписвана на Палмерстън в не дословен превод е Няма вечни приятели, а вечни интереси. Извън всякакви православни, славянски и прочие измислени братства от векове за векове. Изключително по гръцки бих казал.
Та не ме слагай  в това "ви" и си развивай опитите за народопсихология, без да цитираш моите мнения.

😀

...Ето например фразата "Изключително по гръцки бих казал." издава емоцията ти... :)

Това са наложени емоционални капаци от някой по-умен, ти няма как да разсъждаваш трезво, не можеш да видиш нещо което не ти е определено. Та и това това ми дава право да те "слагам в народопсихологията", както и да цитирам твои мнения, развивайки опита... ;)

Достатъчни са само някакви глупави етикети и клишета, за да бъдеш манипулиран елементарно и да ти отнемат способноста да разсъждаваш. Та съдбата е да теглиш чуждата каруца...😶

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, skiahtro said:

😀

...Ето например фразата "Изключително по гръцки бих казал." издава емоцията ти... :)

Това са наложени емоционални капаци от някой по-умен, ти няма как да разсъждаваш трезво, не можеш да видиш нещо което не ти е определено. Та и това това ми дава право да те "слагам в народопсихологията", както и да цитирам твои мнения, развивайки опита... ;)

Достатъчни са само някакви глупави етикети и клишета, за да бъдеш манипулиран елементарно и да ти отнемат способноста да разсъждаваш...

Skiahtro, ти май се изживяваш като някакъв ентомолог, анализиращ поведението на мравките в "разръчквания" от теб мравуняк😉

Link to comment
Share on other sites

Just now, Шпага said:

Skiahtro, ти май се изживяваш като някакъв ентомолог, анализиращ поведението на мравките в "разръчквания" от теб мравуняк😉

Да, нещо такова.. ;)

Но не бих казал че мрафките са толкова лесно манипулируеми, трудно би им сложила капаци. Ако не вярваш може да пробваш...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Шпага said:

Skiahtro, ти май се изживяваш като някакъв ентомолог, анализиращ поведението на мравките в "разръчквания" от теб мравуняк😉

Еха, ентомолог, че и анализиращ нещо си. Нищо не анализира, а е най-обикновен стандартен трол.  Целта му не е да анализира нещо, а да задоволява психо-потребностите си.

"Интернет трол: 
В жаргонната терминология на Интернет, тролът е човек, който публикува противоречиви, провокиращи или извън темата съобщения във Фейсбук, в онлайн дискусионни форуми, стаи за разговори (chat rooms), блогове, коментари към вестникарски статии и др.п., с основна цел да предизвика емоционален отговор от другите потребители, да ги провокира или тормози, или просто да попречи на нормалния тон на водения разговор."

Вярно е, че в темите за войната Русия-Украйна тролингът не му се получава и не е толкова ефективен. За един пълноценен тролинг е необходимо тролът да не се ангажира с темата и да не му пука много кой е крив, а кой прав, кое и истина и кое лъжа.  Важно е самото тролене, а не същността на дадената тема. Тук обаче номерът не става, защото човекът е убеден путинист и е емоционално ангажиран с темите засягащи войната. 

 

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...