Отиди на
Форум "Наука"

Изводите които България следва да си направи от руско-украинската война


Recommended Posts

  • Потребител

ИСКАМ ОЩЕ В САМОТО НАЧАЛО ДА СЕ ОБЪРНА КЪМ ВСИЧКИ ПОЛЗВАТЕЛИ С МОЛБА:

НЕКА ЗАБРАВИМ СВОИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИСТРАСТИЯ И ДА СИ СПОМНИМ ЧЕ СМЕ БЪЛГАРИ!

ДАЙТЕ ДА ПОМИСЛИМ КАКВО СЛЕДВА В КРАТКИ СРОКОВЕ ДА СЕ НАПРАВИ С НАШИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ ЗА ДА СМЕ ГОТОВИ И ЗА ДА НЕ ПОЛУЧИМ НЕПРИЯТНИ УСЕЩАНИЯ КАТО уКРАЙНА!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_modern_equipment_of_the_Bulgarian_land_forces

посочената препратка е към въоръженията на България според световната статистика...

https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_Armed_Forces

втората препратка е към структората на въоръжените сили.

СУХОПЪТНИ ВОЙСКИ; ВОЕННОМОРСКИ; ВОЕННОВЪДУШНИ

Сухапътни войски

Реално България разполага с;

2 Х Механизирани бригади в състав : Х 3 механизирани батальона; самоходен дивизион артилерия; ПВО дивизион; инжинерен батальон; рота военна полиция. 

1х Бригадно командване с 2Х механизирани батальона

1х Обединен подготвителен център с 2х механизирани батальона

1х Бригада специални сили които са директно подчинени на главното командване в състав бившият алпийски полк; парашутен батальон, диверионноразузнавателен батальон

1х Артилерийски полк в състав: дивизон буксируема артилерия; противотанков дивизион; дивизион РСЗО; ПВО дивизион; рота логистика

1х Инжинерен полк в състав; сапьорен батальон; атальон инжинерно обеспечение; мостови инжинерен батальон; център по подготовка на инжинерни специалисти.рота логистика

1х Полк тилово обслужване в състав; 2хбатальон тилово обслужване придадени към двете механизирани бригади; батальони ремонтен, снабдяване и складов

1х Разузнавателен батальон

1х Батальон радиохимическа борба

Разбира се има и още подразделения но те са строго тилови и обслужващи...

БОЙНАТА ТЕХНИКАНА СУХОПЪТНИ СИЛИ  Е В СЛЕДНИЯТ СЪСТАВ:

танкове Т 72 Х 80  след капитален ремонт в танков учебен център но без щатни екипажи;  80 мобилизационно назначение в случай на военна опасност в  готовност за ремонт/не е капитален/ и включване в щатния състав на действащите войски /упоменатите бойни еденици имат екипажи които са с мобилизационно назначение тоест при военна опасност щех  бъдат призовани в редовете на ВС/ ; х 250 танка за капитален ремонт на склад

танкове Т 55 на склад неуточнено количество от години стои непроменена бройката 1400 Т 55 АМ2 но не вярвам!

Бойни машини на пехотата 

100Х БМП 1  нашите са модификация БМП 1 П, всичките имат комплекс ПТУР Фаго  - това са част от бройките които ни подари Елцин заедно със 100 танка Т 72 А, в замяна на нулирането на съветските дългове към България., БМП 1 П бяха 180 + Т 72 А бройки на Варшавския договор на съхранение в България... По тези времена имахме 380 броя БМП 1 в стандартната модификация  като част от тях бяха БМП1К. Всичко за времената след 1989 година България е продала 480 БМП 1. 

Тук ще отворя забележка и ще уведомя че всичкото читаво оръжие с противотанкова огнева мощ включая  танковете Т 62 и Т 55 които имаха комплекс управляемо въоръжение управляем противотанков реактивен снаряд бяха продадени. Примерно 100 броя БМП 1 са недостатъчни за щатния състав на  3 механизирани батальона. приблизително в рота трябва да има минимум 10 броя нормално следва да са 13. Батальона следва да има минимално 32 броя без разузнавателния взвод, нормално следва да са 40-41 пак без разведките. Бригадата минимално следва да има 96 броя и  със  разузнавателна рота над 100, нормално бройката на бригада следва да е ококоло 130 броя БМП със разведрота... Имам чувството че щата на нашите въоръжени сили е правен от цивилни съветски комисари от времето на втората световна когато имаха толкова много ординарци и обслужващи солдати че в щата са само 22-30 бойни машини - конкретно танкове...

120Х БМП 23 в модификации  стандарт разузнавателно и командирско. всичките имат комплекс ПТУР Фагот честно казано не вярвам да са повече от 114бр, защото  БМП 23 са произведени 115 броя от които 1 брой е безвъзвратно унищожен още по време на соца имаме и "загуби" по време на експидиционни миротворчески операции, така че реално не можем да имаме повече от 110 броя ако да речем включим 4 броя БМП 30 които са демонстрационни за парада от едно време...

Бронетранспортьори

150 х БТР 60 ПБ МД 1 в строя, на склад може и да имаме още около 600 бр БТР60 различни модификации но не и тази която евентуално е в строя...

100 х МТЛБ в строя и още около 500 на склад, някога имахме 2200 броя в строя вероятно са продадени, търсят се заради високата си проходимост и надежност независимо от слабото брониране...

Разунавателни бронирани машини

72х БРДМ 2 нямам предположения къде са по щат

24х Мобилен  ПТРК Конкурс на база БРДМ 2 

98х Самел 90 - каракачанките машините на силите за специални операции, просто нямам думи, има климат контрол, и електронни системи, висока мощност и е адски удобно, но проходимоста куца, много е високо и заради това лесно откриваемо и нестабилно във завои при висока скорост, която следва да е неговата сила но е тежко с висок център на тежеста; не е преминало войскови изпитания а бронирането е под всякаква критика въпреки уверенията че има STANAG level II (basic) STANAG level III (with add on armor)  няма противоминна защита... По проходимост е по-слабо от БТР 40, брониране е фу , сравнимо е с БТР 60 ПБ МД 1 но с по слаба проходимост и огнева мощ и не плава. Да било много хубаво защото имало климатична инсталация но аз все си мисля че говорим за бойна машина на силите за специални операции а не за превозното средство на балетния театър и балерините. На практика това е милицинерска машина за действие срещу невъоръжени противници и разгонване на мирни демонстранти. Ако някой ме убеди в противното ще бъда адски благодарен...

25х Plasan SandCat това е машината на военната полиция но реално няма бойъна стойност даже страната производител не е сред операторите на тази бойна техника и не съм срещал да има други армейски оператори освен българските въоръжени сили...

17х M1117 Armored Security Vehicle - машина която ползваме доста години вече в експидиционни миротворчески операции, досега нищо лошо но инищо хубаво не съм чул, но си мисля че шкембе войвода можеше да купи вместо каракачанките тази машина за нуждите на специалните сили, същото въоръжение същата бронезащитеност но с несравнимо по-висока огнева мощ въпреки предполагам по-високата си цена и въпреки неродното производство. При това базовият автомобил командо го има в различни огневи версии и може да покрие нуждите от огнева мощ на една лека пехотна бригада ткаквато в нсъщност е нашата бригада специални сили. То ако в каракачанките има нещо родно освен далаверата значи вече съм тръгнал по релсите, правя дзън-дзън и съм трамвай , ама здраве ми кажи...

За джиповете Мерцедес все си мисля странно защо никой прокурор не се заинтересува защо са ни били и защо, защо не ги подарите на Украйна... аз няма да ви псувам за последното.

От структурата на сухопътни сили съдя че имаме в строя 36 сау Карамфил, 18х БМ 21 Град , 18 х буксируеми гаубици Д 20 и евентуално 18 х ПТО МТ 12 Рапира. Което никак не е гуд защото това демонстрира че нашата армия няма никаква ама абсолютно, не не така трабва така , НАШАТА ВОЙСКА НЯМА ОБСОЛЮТНО НИКАКВА ОГНЕВА МОЩ мамка ви мръсна предателнска антибългарска...

Това е като изключим хомеопатичните бройки OTR-21 Tochka които и за фуй вече не стават, подарете ги и тях на Украйна...

Възможностите на нашият ВПК са леко стрелково оръжие и тежко стрелково оръжие съветски образец. Усвоихме производство на ръчни гранатомети колибър 40х46мм. В малокалибрените оръдия запазшхме само възможности за 23 мм автоматично оръдие, ма то си ПВО и едно-о-о Олеле! Съхранихме някакви мощности по производство на артилерийски съветски боеприпаси, но не и протитанкови снаряди. Нашите танкове имат все още остарели противотанкови снаряди с бронепробитие под 400 мм стандартна стоманена броня, които можем безкрайно дълго време да преснаредяваме но не можем да произвеждае нови и ако Кирчо тъпото е подарил нещо от тях заслужава златния скунс, който лично съм готов да му го натикам без вазелин в  заднопроходното отверстие, което ще си е голяма грешка защото само ще му достави удоволствие вследствие "правилната" полова ориенатция...

Произвеждаме комулативни снаряди със стари съветски способности, ОФС всички модификации, не зная дали още можем да произвеждаме, дали сме съхранили рецептурата за производство на ВВ за ОФС 122м което практически ги изравняваше със 155мм. Браво през 90-те създадохме своя си рецепта за термобарично ВВ която беше през 2005 подобрена и има срок на съхранение над 20 години и един от последните ни рубежи на противотанковите възможности. Все още можем да произвеждаме и лека пехотна преносима противотанкова гранотохвъргачка и именно термобаричният боеприпас я прави все още актуална както и оръдието на БМП 1 и Т 72 което реално в нашият случай си е едно САУ със по слаби ОФС възможности от САУ Карамфил въпреки по-добрата си защитеност. Тук искам да кажа на кемафите че прексрасно ги разбирам защо не скочиха на барикадите и позволиха да се разруши като сила танковиат род войска. Не им прощавам Т 62 заради противотанковите си възможности.

Ако нещо пропускам извинявайте моля!

Иска ми се да обсъдим възможностите за релна структурна, щатна промяна на въоръжение сили, реалните нужди съобразено с финансовите възможности за реално финансиране и модернизиране на сухопътните войски.

За останалите видове въоръжени сили ще пиша друг път. Когато мога...

Моля още веднъж за културна дискусия! 

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 296
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Преди 49 минути, Capitainofmarine said:

ИСКАМ ОЩЕ В САМОТО НАЧАЛО ДА СЕ ОБЪРНА КЪМ ВСИЧКИ ПОЛЗВАТЕЛИ С МОЛБА:

НЕКА ЗАБРАВИМ СВОИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИСТРАСТИЯ
...

За джиповете Мерцедес все си мисля странно защо никой прокурор не се заинтересува защо са ни били и защо, защо не ги подарите на Украйна... аз няма да ви псувам за последното.

...

НАШАТА ВОЙСКА НЯМА ОБСОЛЮТНО НИКАКВА ОГНЕВА МОЩ мамка ви мръсна предателнска антибългарска...

...

Моля още веднъж за културна дискусия! 

:D :D :D Да беше се вслушал в собствените си думи от собствения си пост.

Иначе по темата - според мен всичката музейна съветска скрап я шитваме на Украйна и договаряме срещу това по-нови натовски образци. Сега е момента, изпуснем ли го, после всичко това просто ще отиде в пещите и не само, че няма да вземем нищо за него, ами и ще имаме разходи по съхраняването и нарязването му.
За пехотата да се поръчат Леопарди или Абрамси, няма да натежат много на бюджета на МО, особено ако постепенно и на траншове ги придобиваме. Да се опитаме да възстановим и производството на БМП. Да поръчаме ПВО установки, ракетите, за които да можем да произвеждаме тук. И също така да започнем масово собствено производство на дронове, тук мисля, че може да стане дори без лиценз, не е кой знае каква философия и е напълно в капацитета и на неголяма държава да го прави.
Много има за изриване, но на първо време това.

 

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да сме като Швейцария - да ни дадат да си купим лични автомати. Тогава никой няма да иска да ни напада. 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Warlord said:

договаряме срещу това по-нови натовски образци

Безплатно, нова, или поне префернциални цени?! 😜 НЕ ВЯРВАМ че е възможно! Я кажи защо Чехия се отказа от Леопард 2, новината от вчера или днес...

Сметни колко му е издръжката и колко на Т72. Нека тия си ги кютаме иначе рискуваме да имаме танкове зад музейно ширитче да ги показваме само на войниците да знаят какво е танк а така поне на паради могат да излязат.

По -добре дайте чукурстотин бройки Гвоздики и искайте М109 сау. Те това ни е нужно и само четири дивизиона към 50-60 бройки...

Предложетечукурстотин  Град и искайте да ви купаят израелски 140мм РСЗО четири дивизона само и поне един дивизион китайски 300ммм, даже за тях дайте допълнително точките, на своите де а армейските... 

Дайте най-вече джиповете Мерцедес цели 9чукурстотин бройки... Дайте и СПГ нови с достатъчно боеприпаси термобарични всеки танк улучен с това става сляп и глух...

Непременно запазете Т 72 всичките.

Най-вече запазете СКС за да можете да вмезете "на караул" по нашенски започест когато дойде Путя да ви пита "ко прайкахте ве дяца?" Защото руснацити винаги идват да си вземат своето, помниш ли как ходиха за водката си във Финландия, а тука залога е мно-ого-о голям, балкани и контрол над разни комуникации...

Извинявай но наистина е трудно да се сдържи човек но поне без лични обиди да го караме...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

Трябва да сме като Швейцария - да ни дадат да си купим лични автомати. Тогава никой няма да иска да ни напада. 

Привет, отдавна не съм те чел, наистина с тая война вече давам заето...🥰

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Warlord said:

собствено производство на дронове

Амчи как, ние още през 1966 започнахме производство на РУМ 1 а през 1980-89 произвеждахме Ястреб 1, Ястреб2 и беше раработван перспективният ударен Ястреб3.

Ястреб 1 радиуправляем БПЛА - мишена с отражатели за зенитни следства, композитен и прочия витлов с тласкащо витло. Ястреб 2 разунавателен с собствено производство оптикоелектронни средства за разузнаване. Продавахме Ястреб 1 и 2  по 1500 бройки годишно. Кита-ай купуваше от нас!

Още през 1977 година във ВНВАУ беше създадена Информационна Система на Бойното Поле, няма да повярваш на Правец 16 с германиеви полупроводници... 

Къде са ?

Ликвидираха Авиотехника ООД познай къде отиде обурудването за производство не че беше нещо и то ама все пак познай къде го продадоха... Абе къде е пресата с 5 т на кв см детож режеше 25мм стожманена броня....

Фу-у пак се увлякох.

Прав си трябва да възстановим ремонта, модернизацията на БМП, и лека полека да минем на производство. Но не виждам пари откъде ще вземем за инвестиции и в кое предпирятие и като виждам че министър председател на републиката организира корупционни схеми за над 1.2млрд долара само за 6 месеца...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 19 минути, Capitainofmarine said:

Сметни колко му е издръжката и колко на Т72. Нека тия си ги кютаме иначе рискуваме да имаме танкове зад музейно ширитче да ги показваме само на войниците да знаят какво е танк а така поне на паради могат да излязат.

Е колко да му е поддръжката, това не е самолет? Модернизираните Т-72, които са в движение, ги запазваме естествено, но те са всичко ок. 80 машини. Докато по складовете и депата висят още няколко стотин сигурно, които за нищо не стават. Но украинците може и да успеят да съживят много от тях или най-малкото да ги ползват като сериозен ресурс за резервни части. Чехия и Словакия не са се отказали от Леопард 2, даже вече им пристигна първата партида. Това, което обсъждат в момента е дали да не се откажат от втората и да я пратят направо на Украйна.

Спокойно можем и ние да измуфтим някакви Леопарди срещу стари тенекии. Не виждам защо да не го направим.

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично бих насочил държавните и частните усилия към анти-дрон системите, плюс нови поколения боеприпаси. 

Днешната война само показва, че човешкия фактор е незаобиколим. Предвид малкия човешки ресурс, с който разполагаме, трябва да се положат основни усилия за предпазване на войниците. А това означава, както надеждна техника, така и средства за лична защита. 

После идва ред на средствата за поразяване - авиация, артилерия и дронове. С авиацията всичко е ясно - нови, точни и максимално много самолети. Плюс нещо за космоса.

За артилерия пари не трябва да се пестят - колкото повече, толкова по-добре. Стволова, САУ, реактивна. Ако може да имаме собствени разработки и производство ще е най-добре! Същото важи и за дроновете - виждаме в Украйна какво могат, а тепърва ще навлизат и рояците от дронове.  

За бронетехниката всичко е ясно - ако можем сами да си разработим и произвеждаме БТР, БМП и танкове би било най-добре, въпрос е само да се поддържат производствените мощности. 

С ПВО-то нещата са бързо променливи. Освен традиционното ПВО/ПРО, ще трябват анти-дрон системи. И то много. 

За флота друг да каже...

Като за всичко са и ще са нужни пари. Десетки и десетки милиарди евро. За тази година нашия БВП ще е над 100 млрд. евро, а гръцкия е 200+ млрд. Плюс, че получават огромна помощ от Запада. 

Накрая ще се окаже, че наместо да я улеснят, дроновете са усложнили и поскъпнали войната. 

Редактирано от новорегистриран3
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, новорегистриран3 said:

Накрая ще се окаже, че наместо да я улеснят, дроновете са усложнили и поскъпнали войната. 

От самото начало на човечеството,войната все повече се усложнява... И не само войната,ами всичко... В това усложняване има някакъв смисъл и цел...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заедно с другите съществени изводи, според мен е и този:

Занапред да НЕ избираме за президент военен, даже и ако той е от "резерва"😕

  • Харесва ми! 2
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

Е колко да му е поддръжката, това не е самолет

Преди 2 часа, Warlord said:

Не виждам защо да не го направим.

 Защото не можем да си го позволим по принцип. Каква ще е цената. Защото замяната ако се съгласят да има няма да е баш за баш а ще всичките ни танкове за една рота. При танковете от втората световна война насам и досега включително руско-украинската война има една непрекъсната линия, многото и повечето танкове побеждават в танковия бой дори и по-съвършенните. Не можеш в никакъв начин да сравниш Т 34 нито с Пантера нито с Фердинанд нито с Тигър. Там идваше по около 10-12 танка за унищоген един немски, наистина и подготовката на екипажите беше на различно ниво но вкрая на краищата кой победи?! Ако не си се убедил в тази линия се запитай защо Германия и Щатите не им се дава Лепард 2 и Абрамс на украинците. Просто защото и те са уязвими, няма неуязвими танкове, уязвимоста им е процентна разлика... Ако вместо 400 танка руски бяха дали 400 примерно по 200 от двата Абрамс и Лепорад мислиш ли че щяха да променят окончателния резултат? Аз не. Украйна имаше над 2000 танка и те бяха да го наречем равностойни с руските, получи и още 400 но нямаше нито превъзходство в количеството танкове на бойното поле, нито в ... /извинявай просто теоретизирам никаква русофилия и русофобия не ми е в главата/ Танковете на руснаците имаха по-силна артилерийска поддръжка и поддръжка от авиация и повече ПТРК - старички и евтинки на бойното поле ... 

Ето затова съм убеден че грешиш, ако е за истината и на мен много ми се искат Леопард 2 и смятам че последната версия договорена от Унгария със подобрено оръдие е най-добрата версия и много искам такава... Но на нас 80 че даже 100 не ни въшат работа. Ние сме граница на ЕС и НАТО. Ако сериозно вярваш че Турция е била и е по истински НАТО тогава съм сгрешил в преценката си за тебе но не мисля че си наивник. Имаме опосредствена граница с Русия и ще я имаме и Русия ще си остане силен хипопотичен противник на НАТО, сиреч и на нас...

За експлуатационните разходи: Ми по едни сметки които съм чел, не съм правил, до къде 3 пъти в обикновенни експлуатационни материали а в резервни части-и-и-и ... Т 72 излиза по ефтин при това не твърдя че е съвършенна и по-добра машина.

Не забравяй, все пак имаме натрупан опит в експлуатацията ремонта, поддръжката, резевни части все още имаме и ако Полша се откаже действително от Т 72 можем да прикупим нейните технологии и машини за производство за Тварди... Аз сериозно говоря... Проблема е че; ние нямаме вече ВАМО и няма да има кой да прави двигателя... ще трябва тогава цялостна ремоторизация на целият парк от Т72.

Пък ако не джитнем, тоест не разпилеем бройките можем да си спретнем с чехите едно договорче и нужните ни САУ 155 Хималя да си ги купим от тях...

Идвам си надумата

Единна базова платформа. Т 72 

1 Основен боен танк Т 72 Марк Бг разработваме си собствена модификация с нашите приятели евреите и си я прави сами. примерно, примерн,примерно, еврейски бордови противокумулативни екрани, КАЗ и ДЗ еврейска, ремоторизация по техенпроект  имат го отдавна всичко разработено. Искаме техният танков ПТРК Лахат /готови са да го продават и е един от добрите/ един и същ за 105 нарезно и 120мм гладкостволно и нарезно танково оръдие да го китнат на 125мм танково оръдие и да ни разработят технологична карта и машини за производство на БОПС, останалото ОФ Фугасни комулативни и термобаримни с балистиката на фугасни сами можем да си правим... Та прочие Лахат става и за пуск с 106мм БО и също има версия със ПУ преносим ПТРК, един и същ боеприпас китнат абгреднат за много носители. Не зна дали има за въздушни пускове. Много прилични съвременни възможности по памет 800 мм зад ДЗ при това е на въоръжение в израелската армия не е енщо въдушно измислено...

2 САУ 155мм гаубица„ Хималая как ти звучи, има и G 6 има и френската не й помня името.

2 САУ 122 и 140мм РСЗО с термобарични заряди - бълтарски жарослънц 😜

3 Гепарда вече за финландия го качваха на Т 55, ние можем да се договаряме ето ти и ПВО за непосредствено прикритие в боя... гепардите ги прави и отто мелара а те не пращят от поръчки, пък ако ти е приятно може и ЗСУ "Отоматик" да си поръчаме тоест съвременната му версия ЗРАК "Амрад"

4 Ние имаме все още ремонтно монтажният цех на Терем Т-ще и можем да си удължим с още едно упорно колело базата, като преди това сме снели куполата с оръдието сложили сме една куполка с 23мм оръдийце с 2х ПУ Лахат и ползвайки немалкото бронирано празно пространство си правим едно БМПт72 погледни БМО Т боевая машина огнеметчика тежолая на базе Т 72...

Какво ще се получи в края на краищата ако механизираните две наши бригади станат 2х Бронетанкови бригади от по три батальона всеки с по три роти всяка рота с четвърти танков взвод от по 4 машини, При това бригадата има да речем дивизион ПЗРАК Гепард Бг, дивизон 155 мм гаубица, и в батальон по батарея РСЗО 140мм; 

примерно ти казвам на база БМ 14 качваме боевото отделение на танка вместо оръдейната купола далекобойност на БМ 14 максимум 10хиляди и метра но повече за миномет в поддръжка на танковете не ти трябва, не е нужна и точност това покрива площадни цели и не знам дали си виждал какво става от площадна цел накрита от залп на РСЗО....

Ако имаме 2х бронетанкови бригади то тогава много танкове в действащата армия няма да са ни нужни, примерно само една бригада с нормален щат 120-130 танкови платформи, примерно тука вместо пехота четвъртия танков екипаж да е българският безаналогов Терминатор Беге двукупулен с 23мм оръдие, картечница  M134 Minigun и ПУ ПТРК Лахат във всяка упола, другото по щат като бронетанковата бригада тоест 140мм рсзо вместо минохвъргачна батарея, дивизион 155мм самоходна гаубица и ПВО дивизон...

И личния състав за бронетанковата бригада по-малко не е като механизирана бригада... В танковата бригада лимния състав още по-малко, икономисваме от заплати, пенсии и прочия военни привилегии. 

Още викам да икономисваме; на тези наши съединения наречени бригади през времето на социализма им викаха полкове, три батальона мотострелкови един двизион самоходна артилерия дивизион РСЗО  и ПВО и не ги командваха генерали а обикновенни полковници... Без да го мислиш за политика мисля по време на прехода специално извадиха от ръкава джокера бригаден генерал за да придвижат доста полковници и да си гарантират че армията няма да скочи на преврат...

Та прочее нека това са бронетанкови полкове и танков полк както си е реално ако не вярваш погледни във посочената връзка за съхопътнити сили каква е била структората...

Ето ти основната маса на българските въоръжени сили - ето ти защитеност, огнева мощ и мобилност и проходимост, ето ти икономия ето ти работни места в Терем Т-ще.

С остатъка от милиардите предвидени за нови бойни машини можем да си направим още две бригади отново на една платформа...

Има я и не е нужно да откриваме топлата вода.

Вместо бригадно командване с два батальона и учебни центрове с батальони можем да си напаравим две бригади леки сили и два учебни центра без батальони...

платформата сега ще тия изброя

1 Центурион със 120мм оръдие - почваме леко-полека да преминаваме на НАТО стандарт  танково оръдие колесна противотанкова  САУ два дивизона тоест 36 машини

2 Фречия колесна БМП за две бригади около 240 машини

3 фречия самоходна минохвъргачка общо 6 батареи общо 36 самоходни машини

4 Фречия самоходен ПТРК Спайк

5 155мм САУ "Porcupine" "Porcupine" ("Дикообраз")-это новая 155-мм перспективная колёсная самоходная артиллерийская установка, разрабатываемая фирмами Iveco и OTO-Melara. Машина также известна под обозначением Centauro 155/39 LW. Проект финансируется итальянским министерством обороны. Гаубица предназначена для вооружения артиллерийских бригад и будет взаимодействовать с истребителями танков Centauro и БМП Freccia. Установка базируется на колёсном шасси формулы 8х8.

6 ЗСУ "Драко"

Боевые машины Centauro и Freccio производятся совместным предприятием Oto Melara и Iveco — компанией CIO (Società Consortile Iveco-Oto Melara a.r.l.). Oto Melara производит башни и системы вооружения.

 

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изводи:  Румен Радев си назначава служебни правителства. Самият Румен Радев изразява позиция срещу войната и срещу даването на оръжията. Обаче неговите или назначените от него служебни премиери с гордост се хвалят как успели да шитнат гориво, снаряди и оръжията за Украйна. 

Днес главния прокурор се хвали как ние не сме участвали в диверсията против Крим мост. Но като го знаем Гешев какви ги сътвори на българска почва - да му вярваме или напротив?  Да приемем че това е поредната "истина" на тоя псевдо-защитник на демокрацията?  Въобще какви са изводите?  Основния извод е че темата за Украйна е много сериозна и тежка разделителна линия.  По-сложно от това дали си за Левски или ЦСКА... 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това видео ясно показва - стара артилерийска система, която може да бъде от полза с десетилетия, заради "умните" снаряди. Производството на този тип снаряди е ниша, на която ние можем спокойно да се настаним и да имаме приличен дял. 

Редактирано от новорегистриран3
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.01.2023 г. at 19:11, новорегистриран3 said:

Това видео ясно показва - стара артилерийска система, която може да бъде от полза с десетилетия, заради "умните" снаряди. Производството на този тип снаряди е ниша, на която ние можем спокойно да се настаним и да имаме приличен дял. 

Това е стара СССР разработка. 

The 2A65 "Msta-B" is a Soviet towed 152.4 mm howitzer. The "B" in the designation is an abbreviation for Buksiruyemaya, which means towed. This weapon has been fielded in Soviet and Russian forces since at least 1987..../https://en.wikipedia.org/wiki/152_mm_howitzer_2A65_Msta-B/

Представи си ако имаха достатъчно снаряди, ракети украинците, синхронизирани от летящите покрай границите  NATO Boeing E-3 Sentry AWACS AEW aircraft, и сателитите в космоса управлявани, контролирани от един супер алгоритъм, всяка ракета, снаряд ЕКСКАЛИБУР биха удряли с 1-2 метра точност по орките....Войната щеше за 5-10 минути да прекрати....Но нема. Поне за сега...Искали танкове...кво искат с тях в тази украинска глинеста почва...И германците там потънаха във ВСВ....

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поздравления за призива, който си отправил в началото на откриващия темата коментар. Напълно съм съгласен, че това кой какви политически пристрастия има, особено що се отнася до външната политика, трябва да се остави на заден план, когато говорим за един проблем, който не е от вчера относно състоянието на българските въоръжени сили.

Че имаме огромна и крещяща нужда от модернизация на всички видове въоръжение, ами това го знае всяко хлапе. Освен това обаче си мисля, че в България има и сериозен кадрови проблем. Добре си спомням, че когато през 1997 беше взето официално решение тогава от 38 НС да кандидатстваме в НАТО, един от доводите беше професионалната армия и тогава едва ли не се гарантираше, че това значи три бази на алианса по Черноморието и две във вътрешността на страната, съответно 60 хиляди работни места, заплатени по стандартите на пакта. Ами не стана каквато я мислехме от 2004 насам, но определено след тази война е ясно, че ще трябва да има увеличение и в кадровия състав, което може да стане само ако се увеличат видимо заплатите в армията, за да има достатъчно желаещи за военна кариера. И разбира се самото военно обучение трябва да се модернизира, в самите военни училища трябва да се подобри материалната база, за да може всичко това да се осъществи. Няма да имаме полза от модерно въоръжение, ако се окаже, че нямаме кадри, способни да боравят с него. А няма да имаме такива, ако не им се създадат оптимални съобразно съвременната реалност условия за обучение.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Skubi said:

Искали танкове...кво искат с тях в тази украинска глинеста почва...И германците там потънаха във ВСВ....

Танковете, произведени в ново време, със сигурност са доста по-модерни и адаптивни към глинестата почва в сравнение с тези, използвани от Вермахта през ВСВ.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.01.2023 г. at 20:03, tantin said:

Изводи:  Румен Радев си назначава служебни правителства. Самият Румен Радев изразява позиция срещу войната и срещу даването на оръжията. Обаче неговите или назначените от него служебни премиери с гордост се хвалят как успели да шитнат гориво, снаряди и оръжията за Украйна. 

Днес главния прокурор се хвали как ние не сме участвали в диверсията против Крим мост. Но като го знаем Гешев какви ги сътвори на българска почва - да му вярваме или напротив?  Да приемем че това е поредната "истина" на тоя псевдо-защитник на демокрацията?  Въобще какви са изводите?  Основния извод е че темата за Украйна е много сериозна и тежка разделителна линия.  По-сложно от това дали си за Левски или ЦСКА... 

Аре аре все некой друг ни е виновен. Радев, мадев ние 5725252 избори правим едно нормално правителство не можем да избереме. Никой не ни ака в гащите, сами си акаме...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.01.2023 г. at 16:56, Warlord said:

Е колко да му е поддръжката, това не е самолет? Модернизираните Т-72, които са в движение, ги запазваме естествено, но те са всичко ок. 80 машини. Докато по складовете и депата висят още няколко стотин сигурно, които за нищо не стават. Но украинците може и да успеят да съживят много от тях или най-малкото да ги ползват като сериозен ресурс за резервни части. Чехия и Словакия не са се отказали от Леопард 2, даже вече им пристигна първата партида. Това, което обсъждат в момента е дали да не се откажат от втората и да я пратят направо на Украйна.

Спокойно можем и ние да измуфтим някакви Леопарди срещу стари тенекии. Не виждам защо да не го направим.

Ако сме умни, ще прескочим старите Леопарди и ще минем директно на Пантери КФ51. Но те са малко пари 100тина танака са ОК. Повече ни трябват лекобронирани машни с тежко въоражение 20мм нагоре т.нар. AFV някво със 1000+ бройки - Stryker или немските Puma или Lynx. "Интернешънъл арморд груп" (International Armored Group - IAG) Уж отвориха завод в Бургас (не знам случи ли се или го строят още) Но имат интересни разработки

a1445108489ec2dbaad36fb8af4696f8-620x427

991-ratio-rila-bronirana-bojna-mashina.j
768x432.jpg?_=1654081332

Куп други малки "ъпдейти" по сухопътните войски, който би трябвало да са с предимство. Другото което кашиците трябва да получат (поне според мен) е хиликоптерна авиация поне 30 транспортни от тип UH-60 Black Hawk и поне толкова ударни Eurocopter Tiger, Mangusta или AH-1 Cobra. Калашника като оръжейна система е време да се изчисти от Българската армия и направо да преминем на новите 6.8мм американски стандарт. Да не говорим за лично обезпечение, каски, бронежилетки, радиа и т.н. Интегрирането на мотобригадите с модерно командване и безпилотници за разузнаване и евентуални удари

ВВС- освен 16те Ф-16ки да се мисли за повече въоражение както и повече ударно/транспортни хеликоптери. След Ф-16ките ще трябва да се мисли за поне 2 ескадрили Ф-35ци.

ВМС - Тук трябват много корита, поне 4 подводници, 6-10 Фрегати/корвети, миночистачи спомагателни кораби и много важно патрулни кораби и катери който да могат да действат близо до брега + задължителните за тях авиация, хеликоптери, безпилотници и 1-2 самолета.

И за 3те звена ще трябват модерни боеприпаси, който ще е добре да се произвеждат у нас...

Ако се прави каквото и да е било, трябва да се прави умно. При придобиването на новата техника, да се придеобие и правото за ремонт и производство на тази техника, така хем да изкараме пари от хем да не сме 100% зависими.. Нещо което Бай ви Тошо съумя да направи, дали му подсказаха късмет ли беше, все едно сега имаме ВПК заради това. Ако искаме да продължаваме да имаме трябва това ВПК да се обвърже с нова и модерна техника. Казънлък освен Калашници могат да правят и M4/M249 XM250

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, skorpion1980 said:

Че имаме огромна и крещяща нужда от модернизация на всички видове въоръжение, ами това го знае всяко хлапе. Освен това обаче си мисля, че в България има и сериозен кадрови проблем.

Благодаря за добрите думи...

Очаквах че нашите стратези ще започнат с най-важното но не би... Ти си единственият който стигна до топлата вода...

На военният език това са мобилизационните резерви... Беспорно армията се нуждае от реорганизация на първо място и чак след това от модернизация.За да завърша с армията ще покажа че супер-пупер-дупер съвременното оръжие  примерно Т 14 танка или Леопарда 2 А7 няма да решат тази война както и не я решават... За друг тип войни  алмията които имаме може и да става, но едва ли е така, пак войната руско-украинска показа колко бързо свършват армиите от професионални войници, и как даже сред тях има висок% дезертерство... Войната в момента се води от мобилизационните резерви И ЩЕ СЕ СПЕЧЕЛИ ОТ ТЯХ независимо от това кой ще е победителя... /Не политизираме нали/...

Та прочие мобилизационните резерви на първо място са хората... На второ място са оръжията, техниката, боепирапсите които в мирно време са заделени и стоят на съхранение на склад...

Това е урока който трябва да си извадят нашите правители...

Сто% знам че навремето имахме складове в които на съхранение имаше техника, храна, оръжие, боеприпаси и прочие даващо възможност страната ни да води интензивна отбранителна война... Спомняте ли си как преди време близкото минало преди да станем член на НАТО, горяха складове гърмяха снаряди в тях... Започна се една странна атака срещу мобилизационните резерви и сега нямаме мобилизационни резерви... По съкият начин бяха снети от въоръжение и продадени или унищожени оръжията които ни даваха огнево преимущество пред евентуален противник...

Трябва да се вземат мерки именно в това. Да се създадат мобилизационни резерви, да се организират хора, складове в които да се натрупа техника оръжие обурудване и хранителни запаси...

На мен ми се струва че България след около 12-13 години я чака участа на Украйна... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, skorpion1980 said:

Танковете, произведени в ново време, със сигурност са доста по-модерни и адаптивни към глинестата почва в сравнение с тези, използвани от Вермахта през ВСВ.

 

raszputyica 

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Absurde said:

Повече ни трябват лекобронирани машни с тежко въоражение 20мм нагоре т.нар. AFV

Добре де за какво са ти лекобронирани бойни машини? Ние и сега имаме такива? Каква ще е ползата от тях освен да похарчим пари и да утежним и без това тежкото икономическо положение на страната. Все си мисля че ние трябва да поемем по другият вариант.

Тежки бронирани бойни машини които да дават по-висока степен защитеност на бойците в нея... По висока огнева мощ на поддържащите машини... Повечко танкове. На нашият театър за армията са достатъчни около 240 броя танка. Проблема че армията ни е малка и следва да се съдаде мобилизационене резерв от хора и оръжия и техника включая танкове...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Представи си ако имаха достатъчно снаряди, ракети украинците, синхронизирани от летящите покрай границите  NATO Boeing E-3 Sentry AWACS AEW aircraft, и сателитите в космоса управлявани, контролирани от един супер алгоритъм, всяка ракета, снаряд ЕКСКАЛИБУР биха удряли с 1-2 метра точност по орките....Войната щеше за 5-10 минути да прекрати....Но нема. Поне за сега...Искали танкове...кво искат с тях в тази украинска глинеста почва...И германците там потънаха във ВСВ....

"Умните" снаряди тепърва навлизат. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Capitainofmarine said:

Добре де за какво са ти лекобронирани бойни машини? Ние и сега имаме такива? Каква ще е ползата от тях освен да похарчим пари и да утежним и без това тежкото икономическо положение на страната. Все си мисля че ние трябва да поемем по другият вариант.

Тежки бронирани бойни машини които да дават по-висока степен защитеност на бойците в нея... По висока огнева мощ на поддържащите машини... Повечко танкове. На нашият театър за армията са достатъчни около 240 броя танка. Проблема че армията ни е малка и следва да се съдаде мобилизационене резерв от хора и оръжия и техника включая танкове...

Идеята му е за БРДМ със 122мм оръдие. 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...