Отиди на
Форум "Наука"

Съвременният български национализъм


Recommended Posts

  • Мнения 405
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 7 минути, Atom said:

В тази връзка не виждам как лично той може да се изтегли от Украйна и по какъв начин ще обясни и "продаде" на населението отказ от формално "руски територии". Според Кац, няма никакъв да проблем да го направи, при това без каквито и да е репутационни загуби.  Аз обаче не мисля, че това е възможно. Все пак може и да греша.  Кац е руснак и познава по-добре от мен своя народ, а аз не съм Хари Селдън и не мога да предвидя реакцията на огромни групи от хора, нито да предсказвам бъдещето. 

Дали Путин може или не да се изтегли от Украйна, е въпрос различен от това, какви са възможностите за края на войната. Аз също не съм сигурен, че той може да го направи след като е затънал до шия, но е много вероятно да се стигне до ситуация, в която той не е единствен играч от руската страна, така че този процес да не зависи от него. Но и аз не мога да предскажа точно бъдещето, вероятностите с които оценявам нещата ме тикат в такава посока...

Преди 12 минути, Atom said:

Виж едно временно примирие, лично за Путин не е никакъв проблем. Ще го продаде като такова, каквото е: временно примирие, което дава възможност на Русия да се прегрупира и пренастрои за следващата фаза. 

Да, така е, и той неколкократно го озвучи това индиректно чрез различни гласове. За Украйна поне за сега, единната позиция е, че това е неприемливо, защото само ще отложи войната във времето. Доколкото разбира, и за Западът това виждане е основно. Но западняците са свикнали да се съобразяват и с натиска на собствените си избиратели, а там всякакви националисти и "борци за мир" са станали популярни. Така че вероятно няма да има единен отпор за такова примирие. В резултат то ще е едно примирие... И скоро ще се върнем на началното условие на задачата, която се решава :)

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, kramer said:

За да сме справедливи все пак, народът не подкрепя насилието над когото и да е. Проблемът е много сериозен и дано намерим обществена енергия да преборим както табутата, така и внушенията и манипулациите. 

„Не бий булката си - бога биеш.“ - „Защо да я не бия? Жена ми е. Моя жена“ ~ Елин ПЕЛИН | webstage.bg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, scaner said:

Дали Путин може или не да се изтегли от Украйна, е въпрос различен от това, какви са възможностите за края на войната. Аз също не съм сигурен, че той може да го направи след като е затънал до шия, но е много вероятно да се стигне до ситуация, в която той не е единствен играч от руската страна, така че този процес да не зависи от него.

За това няма спор. Въпросът е доколко реален е един подобен сценарий.  Ако въпросът засягаше някоя друга държава, то да - това е един от най-вероятните сценарии.  РФ обаче не е нормална държава, а аномалия. Формално е федерация или система с хоризонтална структура, но реално  не е такава, а е система с "вертикаль власти". Формално е президентска република, но реално е монархия. Формално е демокрация, но реално е автокрация.  Уж реално е монархия, но няма монархическа институция и т.н.  С една дума тя е Путинланд. Или персонална империя на едно лице с конкретно име. 

В тази връзка дори нещата да не зависят пряко от Путин, то сегашната система зависи пряко от него.  Имаме Путин, който е държавата и държавата която е Путин. Една такава конструкция може по някакъв начин да оцелее при пълно военно поражение на фронта и изтласкване от Украйна, но не и при доброволен отказ от войната и доброволно изтегляне от Украйна.  

С други думи за да се случи това, трябва да се случи нещо коренно различно, което да прекрои цялата сегашна система в някаква качествено нова. Например военен преврат и власт на някаква хунта. Или пък еднопартийна власт, подобна на фашистките режими, или либерална революция, или дори някакъв нео-комунизъм.  Сегашната персонална империя с Путин няма да допусне подобно нещо, а нова персонална империя без Путин на този етап ми се вижда невъзможна.  Въпреки, че никога не казвай никога. Та кой знае.

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Atom said:

За това няма спор. Въпросът е доколко реален е един подобен сценарий.  Ако въпросът засягаше някоя друга държава, то да - това е един от най-вероятните сценарии.  РФ обаче не е нормална държава, а аномалия. Формално е федерация или система с хоризонтална структура, но реално  не е такава, а е система с "вертикаль власти". Формално е президентска република, но реално е монархия. Формално е демокрация, но реално е автокрация.  Уж реално е монархия, но няма монархическа институция и т.н.  С една дума тя е Путинланд. Или персонална империя на едно лице с конкретно име. 

В тази връзка дори нещата да не зависят пряко от Путин, то сегашната система зависи пряко от него.  Имаме Путин, който е държавата и държавата която е Путин. Една такава конструкция може по някакъв начин да оцелее при пълно военно поражение на фронта и изтласкване от Украйна, но не и при доброволен отказ от войната и доброволно изтегляне от Украйна.  

С други думи за да се случи това, трябва да се случи нещо коренно различно, което да прекрои цялата сегашна система в някаква качествено нова. Например военен преврат и власт на някаква хунта. Или пък еднопартийна власт, подобна на фашистките режими, или либерална революция, или дори някакъв нео-комунизъм.  Сегашната персонална империя с Путин няма да допусне подобно нещо, а нова персонална империя без Путин на този етап ми се вижда невъзможна.  Въпреки, че никога не казвай никога. Та кой знае.

Мисля си обаче, че както се видя покрай метежа на Вагнер, позицията на Путин далеч не е толкова сигурна. И голяма част от неговите съюзници само чакат да видят накъде ще са задуха вятъра. А самият Путин не е Сталин, който до последно ще стои в Кремъл. Пак покрай метежа се видя, че народът вече не харесва Путин и би подкрепил някой, който би изглеждал по-силен и корав от уязвения стопанин на Кремъл. Остава въпросът, кой има волята, интереса и достъпа до ресурси, за да свали Путин. Което пък съвсем няма да значи задължително оттегляне от Украйна. Тъкмо обратното според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Темата толкова се отдалечи от своята идея, че стигнахме отново до войната. 

Темата може да се дискутира отново след като войната свърши, очевидно за много хора не е интересно да се обсъжда теоретично и научно темата, а емоционално.

Пуснал съм едно изследване преди няколко страници - може да го прочетете, а не само да коментирате заглавието и автора му.

Темата за войната може да я дискутирате в Клуба: 

 

А относно:

Преди 3 часа, Tomata said:

Мирът ще настъпи веднага след като се преустанови финансирането на войната.

Интересно как това автоматично се отнася за Украйна, а не за Русия. И отговора е - то се знае, че Русия няма да се откаже, а аз знам, че Украйна няма да се откаже. И докато вътре в Украйна повечето хора искат войната да продължи докато не се върнат всички територии, то в Русия тези нагласи все повече клонят към приключване на конфликата.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...