Отиди на
Форум "Наука"

Съвременният български национализъм


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Tomata said:

Не само нашето, ако ще говорим за обективност не е лошо да знаеш мнението на врага. 

И кой е този враг, че да му гледам мнението? Аз врагове нямам. На първо място съм вътрешно ориентиран и гледам себе си. Какво съм направил или не съм направил аз самия и дали съм го направил като хората. В този случай, ако нещо съм недоволен  мога да се сърдя само на себе си, но дори и да правя понякога грешки, няма как да възприема себе си като враг.  Като гражданин на тази страна ме интересува същото - какво сме направили ние като общество и какво не сме направили. И тук няма как да възприема съгражданите си като врагове. 

Да, възприемам русофилството като проблем, но не възприемам русофилите като врагове.  Те са мои съграждани и няма как да  са ми врагове. Русофилите може да са объркани,  подведени или заблудени, но не са ми врагове.

Във външен план е същото.  Не възприемам нито Русия, вито руския народ като врагове.  Да, Путин и рашизма са зло, при това доста перверзно зло, но те са  нещо временно, някаква  аномалия, който ще мине и замине. 

Кой е този враг на който трябва да отчитам мнението?

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 405
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 минути, Atom said:

Кой е този враг на който трябва да отчитам мнението?

Не да отчиташ мнението му,да пази господ, а да познаваш подбудите му.  Нали путинизмът и рашизмът не ти дават покой, доколкото разбирам. И влиянието на сантименталностите на миналото в/у „крехкото“ новопоявило се „проевропейско“ общество. То май и всичко рассийско трябва под ножа, ама хайде:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Tomata said:

Нищо не измислям и както виждам и ти го знаеш. Подпираш се на криви патерици.. Не разбирам как смяташ да ме обориш ако не представиш достатъчно тежки аргументи. Няма значение. Както писах, това мнение се споделя и от много други хора. Ето ти и колегата Атом имате друга гледна точка. Аз обаче не искам насила никого да мразя или да обичам. 

Народният съд  е учреден с подписаното примирие със САЩ и Великобритания,  на които България бе обявила война и която бе победена  като съюзник на Хитлер. Създаден е от правителството на Отечествения фронт, в което БКП е имала само 4 министри, които не могат да наложат мнението си.  Съденето  на виновниците за въвличане на България във ІІ световна война и престъпниците от другите европейски страни е потвърдено със споразумение в Лондон на 4-те Велики сили победителки на 8 август 1945 г., с Декларация на Общото събрание на ООН (11 декември 1946) и с Женевската конвенция за защита на жертвите от Втората световна война (1949). В процесите у нас са разгледани простъпките  на 10 920 души. Осъдени на смърт са 2618 души, но са изпълнени 1046 смъртни присъди, другите подсъдими пратени в затвор или са оправдани. Двата военни състава на Народния съд осъждат на смърт 35 военни с различни чинове – от подофицер до генерал, виновни за убийства на пленени партизани, на ятаци,  на мирни граждани и опожаряване на къщи; 38 са пратени в затвор до живот и 74 са с различни срокове в тъмницата.

Фронтално: Каква е истината за народните съдилища в Европа след войната? (nabore.bg)

 

Ти знаеш ли кога стартира Народния съд? Още на 30.09 е приет наредбата- закон ,която предвижда създаването му. Тоест това е едно от първите неща, с които се заемат превратаджиите. Не, че някой им е казал и спазват международни договорености. По това време войната още е в разгара си. А когато се сключва Лондонското споразумение съдът вече действа активно от месеци. И сравнявай мащабите. В Германия, военни като с огромни роля като Манщайн и Гудериан дори не са привлечени под отговорност от Нюрнбергския трибунал, защото като военни те са изпълнявали заповеди. Нямат пряка връзка с централната политика на държавата и не са пряко замесени във военни престъпления.  Дори в покорената от Сталин Чехословакия не преследват словашките  пилоти, които са воювали срещу СССР. Защото нормално в тези процеси се търсят хора замесени във военни престъпления или пряко отговорни за престъпната политика на държавата. В твоя текст пише едва ли не с гордост колко военни били съдени, защото били избивали партизани. Като партизаните са антидържавна дейност. А разните му там парашутисти и подводничари са диверсанти от държава, с която България бе воюва. Тях даже не ги хваща Женевската конвенция. И знаеш ли кое е смешното на процеса, който уж е срещу фашистите и вкаралите България във войната, ген. Айрянов-командвашият ВВС е осъден на 15 г. заради....неуспешна отбрана на София от съюзниците на СССР.Виждаш ли какъв абсурд. Е човекът не излежава присъдата си. Умира в лагера, неясно кога и как. Няма нито дата, нито гроб. Какъв военнопрестъпник е Багрянов, който прави опити като премиер да изкара България от войната, сменяйки страните? Но е осъден на смърт. А Димитър Пешев осъден за антисемитизъм !!!

В обобщение-бързането, жертвите, обхвата на репресията и нейната тежест показва, че единствената цел на т.нар народен съд е просто прочистване на потенциалните врагове на новата власт

 

Редактирано от др-бр
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Tomata said:

Нали путинизмът и рашизмът не ти дават покой, доколкото разбирам. И влиянието на сантименталностите на миналото в/у „крехкото“ новопоявило се „проевропейско“ общество. То май и всичко рассийско трябва под ножа, ама хайде:)

Путинизмът и рашизмът са преди всичко проблем на самата Русия и на Украйна. Горе писах, че путинизмът и рашизмът  са аномалия. Разбирай, че не са нещо естествено, а ще минат и заминат и ще се отекат в канала - там където им е мястото. 

А защо всичко руско да отива под ножа?  Руската култура, руският език, руският народ ще си останат. Немският нацизъм навремето отече в канала. И какъв е резултата? -  да не би немската култура, език или немският народ да изчезнаха? 

Ако някой свързва всичко руско с Путин и рашизма си е негов проблем, а не мой.

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, др-бр said:

Ти знаеш ли кога стартира Народния съд? Още на 30.09 е приет наредбата- закон ,която предвижда създаването му. Тоест това е едно от първите неща, с които се заемат превратаджиите. Не, че някой им е казал и спазват международни договорености. По това време войната още е в разгара си. А когато се сключва Лондонското споразумение съдът вече действа активно от месеци. И сравнявай мащабите. В Германия, военни като с огромни роля като Манщайн и Гудериан дори не са привлечени под отговорност от Нюрнбергския трибунал, защото като военни те са изпълнявали заповеди. Нямат пряка връзка с централната политика на държавата и не са пряко замесени във военни престъпления.  Дори в покорената от Сталин Чехословакия не преследват словашките  пилоти, които са воювали срещу СССР. Защото нормално в тези процеси се търсят хора замесени във военни престъпления или пряко отговорни за престъпната политика на държавата. В твоя текст пише едва ли не с гордост колко военни били съдени, защото били избивали партизани. Като партизаните са антидържавна дейност. А разните му там парашутисти и подводничари са диверсанти от държава, с която България бе воюва. И знаеш ли кое е смешното на процеса, който уж е срещу фашистите и вкаралите България във войната, ген. Айряновхкомандвашият ВВС е осъден на 15 г. заради....неуспешна отбрана на София от съюзниците на СССР.Виждаш ли какъв абсурд. Е човекът не излежва присъдата си. Умира в лагера, неясно кога. Какъв военнопрестъпник е Багрянов, който прави опити като премиер да изкара България от войната? Но е осъден на смърт. А Димитър Пешев осъден за антисемитизъм !!!

В обобщение-бързането, жертвите, обхвата на репресията и нейната тежест показва, че единствената цел на т.нар народен съд е просто прочистване на потенциалните врагове на новата власт

 

Подбудите са най-вече мъст. Разчистването на стари сметки започва още по-рано. Това е работа на историците, но ето кратко само за Багрянов, защото го споменаваш. Аз не мога да съдя кой е прав, но виж обществените настроения в тези години.

ЗА ДАА - НАРОДЕН СЪД :: ДАА (archives.bg)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Atom said:

Путинизмът и рашизмът са преди всичко проблем на самата Русия и на Украйна. Горе писах, че путинизмът и рашизмът  са аномалия. Разбирай, че не са нещо естествено, а ще минат и заминат и ще се отекат в канала - там където им е мястото. 

А защо всичко руско да отива под ножа?  Руската култура, руският език, руският народ ще си останат. Немският нацизъм навремето отече в канала. И какъв е резултата? -  да не би немската култура, език или немският народ да изчезнаха? 

Ако някой свързва всичко руско с Путин и рашизма си е негов проблем, а не мой.

 

Това добре, ама внушенията май са други. 

П.с. На Путин му следят кариерата дълго преди да го обявят за людоед. По-търпелив от него в Русия никога повече няма да има. Това е екзистенциална заплаха за човечеството, ако ме разбираш какво искам да кажа. Ако някой на запад си мечтае да се върнат в елциновите времена, според мен страшно се е объркал. Именно за това е необходима повече сдържаност в политиката. Разпалването на ненавист никоге не е свършвало добре, казва историята.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Tomata said:

Подбудите са най-вече мъст. Разчистването на стари сметки започва още по-рано. Това е работа на историците, но ето кратко само за Багрянов, защото го споменаваш. Аз не мога да съдя кой е прав, но виж обществените настроения в тези години.

ЗА ДАА - НАРОДЕН СЪД :: ДАА (archives.bg)

Ами ти си го каза. За какви оправдания и процеси срещу хитлеристи става дума тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Tomata said:

П.с. На Путин му следят кариерата дълго преди да го обявят за людоед. По-търпелив от него в Русия никога повече няма да има. Това е екзистенциална заплаха за човечеството, ако ме разбираш какво искам да кажа. Ако някой на запад си мечтае да се върнат в елциновите времена, според мен страшно се е объркал. Именно за това е необходима повече сдържаност в политиката. Разпалването на ненавист никоге не е свършвало добре, казва историята.

А кой според теб разпалва ненавист?  И в кого я разпалва и срещу кого?  

И не, не разбирам коя е заплахата за човечеството. Тъп съм и не ти разбирам недомлъвките.  В прав текст не можеш ли да си изкажеш мисълта или просто няма какво конкретно да кажеш. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Tomata said:

Именно за това е необходима повече сдържаност в политиката.

А така. Хайде сега го кажи това на твоя приятел Путьо-капута, щото агресията срещу чужда страна
хич не е признак на сдържаност. Пък после недоумяваш защо руснаците са дълбоко мразени. 🙄

Бясната мастия голямата лопата я чака. Ако не иска лопата, да се сдържа и да не хапе.

Редактирано от gmladenov
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, др-бр said:

Ами ти си го каза. За какви оправдания и процеси срещу хитлеристи става дума тогава.

Моето мнение е без значение, факт е че правителството е отговорно за политиката.

Screenshot(3).thumb.png.9b1345e20c5a981bb82492cc83635132.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Atom said:

А кой според теб разпалва ненавист?  И в кого я разпалва и срещу кого?  

И не, не разбирам коя е заплахата за човечеството. Тъп съм и не ти разбирам недомлъвките.  В прав текст не можеш ли да си изкажеш мисълта или просто няма какво конкретно да кажеш. 

Пропагандата и тези които неистово я разпространяват. Всички виждат, че ни стягат за въвличане във войната. Няма да давам линкове, щото и без друго няма да ги прочетеш.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Втори след княза said:

Така и други усещат необходимостта от близост/единство  в страна с богати ресурси и огромен пазар. До тук, интересът е сплотяващ фактор. Обаче не е достатъчно, необходимо е и друго- да се създаде единна нация в границите на страната. САЩ го постигат условно чрез един официален език...

Американската нация се гради върху един официален език? Сериозно?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Tomata said:

Моето мнение е без значение, факт е че правителството е отговорно за политиката.

Screenshot(3).thumb.png.9b1345e20c5a981bb82492cc83635132.png

 Да де, то и правителствата на Третия Райх и СССР са отговорни политиката им.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, gmladenov said:

Пък после недоумяваш защо руснаците са дълбоко мразени.

Това е твое субективно мнение, няма как да очакваш от другите да го споделят.  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И като стана въпрос за субективни и обективни мнения ето субективно, лично впечатление за положението в т.н. "нови руски територии". Хората които го споделят са семейство от Курск.  Доброволци, които се занимават с привличане на средства и ресурси и подпомагат с каквото могат руската армия. Според същите тези хора, които явно са убедени путинисти-рашисти, над 70% от населението на Запорожска и Херсонска област са против Русия и я възприемат като окупатор. Според тях в тези области е пълно с "предатели" и руснаците трябва да се пазят от местното население по същия начин по който се пазят от ВСУ.

 

Вижте и какво е мнението на тези хора за възможния мир и кога може да настъпи.

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добивам впечатлението, че ултрасите (кого ще бием днеска), се прикриват зад националистически пристрастия, но са определено русофоби. В момента са уж путинофоби, но само изчакват, за да емнат и руските граждани и всичко свързано с Русия- вече има гласове против руската църква и живеещите в България руснаци, които на практика са предпочели друга страна, а не Русия. 

Факт е, че не споменават никак нацията, а само Путин и Русия. Те нямат виждане за българска независимост и просперитет.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Втори след княза said:

Факт е, че не споменават никак нацията, а само Путин и Русия. Те нямат виждане за българска независимост и просперитет.

ХА, кой го казва. Че ти имаш ли някакво виждане за българската нация? Темата е твоя и ти я насочи в тази плоскост още от първия си пост.  Хайде да ти го припомня, ако не можеш да помниш какво си казал преди повече от един ден:

Цитирай

 

Създавам тази тема основно за да науча нещо за българския национализъм. Има подобни теми във Форумнаука за Япония, Каталуния, Белгия. Всъщност, копирани статии.

Моята лична представа за съвременния български национализъм е, че основната му идея е "Кого ще бием?". "Дай да бием цесекарите, бесепарите, комунистите! Сега, не зная на чия страна са в конфликта Украйна- Русия, но смятат руснаците за  малоценен народ, което е присъщо за национализма. Малоценни, съответно  са и  цесекарите, бесепарите, комунистите. Смятам, че до там стига идеологията му.  Няма национална идея, нито представа за бъдещо държавно устройство. 

 

Колкото пъти аз или други колеги се опитахме да насочим дебата  по същество за национализма  по принцип и за българската нация в частност, толкова пъти ти самият я връщаш в плоскостта Русия-русофоби-русофили.   То бива бива лицемерие, ама твоето на нищо не прилича. Сам насочваш темата към Русия, пък после се чудиш и възмущаваш защо и другите пишат по този въпрос.  Такова дебелоочие рядко може да се засече по този форум. 

Все повече и повече в мен се затвърждава мнението, че освен Русия нищо друго не те интересува. 

 

  • Харесва ми! 4
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Atom said:

Вижте е какво е мнението на тези хора за възможния мир и кога може да настъпи.

Мирът ще настъпи веднага след като се преустанови финансирането на войната. Чуват се обаче слухове за тотална военна мобилизация, т.е последен отчаян опит да се промени тенденцията на фронта. В САЩ неодобрението за понататъчно финансиране на режима на Зеленски рязко е нараснало. Самият той има отчайващо нисък реитинг. 

П.с. Това с антируските настроения е факт, можем да го наблюдаваме и у нас. Нова идентичност на една нация най-лесно се изгражда в/у нещо мразието..

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Tomata said:

Мирът ще настъпи веднага след като се преустанови финансирането на войната. Чуват се обаче слухове за тотална военна мобилизация, т.е последен отчаян опит да се промени тенденцията на фронта. В САЩ неодобрението за понататъчно финансиране на режима на Зеленски рязко е нараснало. Самият той има отчайващо нисък реитинг. 

Ти мислиш ли, че украинците ще сведат покорно глави пред руснаците и ще спрат да се борят, когато им спрат западната помощ? Не ги познзваш. Чечня ще изглежда като весела приказка пред това, което ще получи Русия - дългосрочен, и със сигурност унищожителен партизански конфликт.

Мирът ще настъпи, когато Русия се изтегли от заграбените земи. Няма друг вариант.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, scaner said:

Ти мислиш ли, че украинците ще сведат покорно глави пред руснаците и ще спрат да се борят, когато им спрат западната помощ? Не ги познзваш. Чечня ще изглежда като весела приказка пред това, което ще получи Русия - дългосрочен, и със сигурност унищожителен партизански конфликт.

Мирът ще настъпи, когато Русия се изтегли от заграбените земи. Няма друг вариант.

Имах предвид бойните действия и безмислените хиляди жертви. Каква би била алтернативата в противен случай?

Русия никога няма да се изтегли от Украйна, това всеки го знае. За момента няма кой да я застави със сила. Преговори и замразяване на конфликта са единствената алтернатива. После,- божа работа.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Tomata said:

Русия никога няма да се изтегли от Украйна, това всеки го знае. За момента няма кой да я застави със сила. Преговори и замразяване на конфликта са единствената алтернатива. После,- божа работа.

Спокойно. Тепърва почват най-различни вътрешни процеси, скоро няма да има ресурсите да не се изтегля, ще трябва да почне да си ближе раните. Защото санкциите никой няма да ги спира, там само може да става по-лошо, а нещо ще трябва и да се яде. Замразяването на конфликта във формата която повечето хора си представят - никой да не стреля, няма как да има.  А от народ, който се бори за съществуването си, винаги могат да се очакват всякакви изненади.

Ето, забележи - войната бавно се пренася в големите руски градове, това едва ли ще подтикне заспалия до сега руски гражданин да тръгне на фронта, напротив, ще търси спокойствието си по други начини. Кримският мост го пиши бегал, въпрос на време, и ще го бутнат не със западни а със свои средства, за назидание. Нататък нещата са доста предсказуеми.

Но един такъв "замразен" конфликт, който на практика ще тлее, не е изгоден за Запада. За него е добре войната да свърши. А това може да стане по единственият възможен начи - Русия да прекрати агресията и да се изтегли. Всички други варианти само удължават конфликта във времето и пречат на икономиката най-малкото. Могат да ги приемат само като вариант Русия да се изтощи и сама да подвие опашка. Много малко са възможностите пред Русия, а полезни за нея няма.

Така че никога не казвай "никога" :)

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

Спокойно. Тепърва почват най-различни вътрешни процеси, скоро няма да има ресурсите да не се изтегля, ще трябва да почне да си ближе раните. Защото санкциите никой няма да ги спира, там само може да става по-лошо, а нещо ще трябва и да се яде. Замразяването на конфликта във формата която повечето хора си представят - никой да не стреля, няма как да има.  А от народ, който се бори за съществуването си, винаги могат да се очакват всякакви изненади.

Ето, забележи - войната бавно се пренася в големите руски градове, това едва ли ще подтикне заспалия до сега руски гражданин да тръгне на фронта, напротив, ще търси спокойствието си по други начини. Кримският мост го пиши бегал, въпрос на време, и ще го бутнат не със западни а със свои средства, за назидание. Нататък нещата са доста предсказуеми.

Но един такъв "замразен" конфликт, който на практика ще тлее, не е изгоден за Запада. За него е добре войната да свърши. А това може да стане по единственият възможен начи - Русия да прекрати агресията и да се изтегли. Всички други варианти само удължават конфликта във времето и пречат на икономиката най-малкото. Могат да ги приемат само като вариант Русия да се изтощи и сама да подвие опашка. Много малко са възможностите пред Русия, а полезни за нея няма.

Така че никога не казвай "никога" :)

Така да бъде, аз се старая да съм реалист въз основа на информацията която ми е достъпна. Никога не бих си позволил да успорвам чуждото мнение, когато е на база на приемливи аргументи. Само времето ще покаже. Дано поне е по-скоро, защото всички ние търпим само негативи от тази конфронтация.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, scaner said:

Спокойно. Тепърва почват най-различни вътрешни процеси, скоро няма да има ресурсите да не се изтегля, ще трябва да почне да си ближе раните. Защото санкциите никой няма да ги спира, там само може да става по-лошо, а нещо ще трябва и да се яде. Замразяването на конфликта във формата която повечето хора си представят - никой да не стреля, няма как да има.

Аз не съм толкова голям оптимист.  Каквито и процеси да текат в Русия, голямата пречка в момента е Путин.  По принцип той рядко прави грешки (в смисъл такива които могат да застрашат управлението му) и винаги си оставя разни "вратички". Сега обаче положението е коренно различно. Първо, че изобщо започна тази война, но другата грешка, която лично за него носи много по-голям риск е, че официално анексира новите територии и ги включи формално в РФ. 

В тази връзка не виждам как лично той може да се изтегли от Украйна и по какъв начин ще обясни и "продаде" на населението отказ от формално "руски територии". Според Кац, няма никакъв  проблем да го направи, при това без каквито и да е репутационни загуби.  Аз обаче не мисля, че това е възможно. Все пак може и да греша.  Кац е руснак и познава по-добре от мен своя народ, а аз не съм Хари Селдън и не мога да предвидя реакцията на огромни групи от хора, нито да предсказвам бъдещето. 

Виж едно временно примирие, лично за Путин не е никакъв проблем. Ще го продаде като такова, каквото е: временно примирие, което дава възможност на Русия да се прегрупира и пренастрои за следващата фаза. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...