Отиди на
Форум "Наука"

Съвременният български национализъм


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 23 минути, scaner said:

Източна Европа бяха само временно окупирани от Съветският съюз. И това да бъркаш освобождението от тази окупация с някакво "заграбване от Запада", е проява не голяма неграмотност и политическо късогледство... 

Такава изкривена и ограничена представа за света води до изкривяване и във всички останали области...

Грешиш. Просто сме на различни политически позиции и това изменя от думите до изводите. 

Хрумва ли ти нещо за да рационализираме при тези условия дискусията?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 405
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 19 минути, Втори след княза said:

Грешиш. Просто сме на различни политически позиции и това изменя от думите до изводите. 

Поглени нещата обективно. Това е определящото пред всяка "политическа позиция", която е капаците на коня в случая :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Втори след княза said:

Види се руснаците подкрепят носителите на руския език и култура по света. РКИЦ София е имено това. Съответно Институт Сервантес за испанския, Гьоте институт за немския. Ами явно така го правят всички и не е осъдително. Ние също го правим по света, от САЩ до Македония и не всички ни винят, че сме националисти. Обмен на култури. Русия също.

Само дето понятието "русский мир" отдавна загуби своя културен характер и придоби политически и по-точно националистически характеристики.  Самият ти,  само допреди малко го възприемаше именно като маркер за "националност", а това ясно показва  новата му същност.  Руский мир в момента е една агресивна, националистическа доктрина, която е насочена към всичко което не е или не иска да бъде руско и или да бъде под командването на Москва.  

Да се твърди, че днес понятието "русккий мир" има само културно измерение и културни характеристики е все едно да се твърди, че нацизмът на Хитлерова Германия има същите характеристики и влияние върху обществото като влиянието на Гьоте институт.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Поглени нещата обективно. Това е определящото пред всяка "политическа позиция", която е капаците на коня в случая

Няма смисъл да очакваш обективност. Човекът донякъде е прав.  Естествено, не в прекия смисъл, че имате различни "политически позиции", а че имате коренно различна представа за света.  Например ти възприемаш хората като хора, етносите като етноси, нациите като нации и т.н.  В неговата представа  обаче субектите са твърде ограничени като брой. Това са Русия, САЩ, Китай и някакъв "Запад" който не е ясно какво точно представлява.  Останалите не са субекти, а обекти. 

От там идва и "Западът отнесе Източна Европа".  За него Източна Европа се състои от пешки и табуретки, които нямат собствена субектност, нямат свои желания, свои интереси и свои цели.  Колко и какви интереси може да има например твоята кухненска маса?  Е, за него по същия начин изглежда и въпроса "колко и какви интереси имат хората в Източна Европа?".  За него няма такова нещо и изобщо няма и да го помисли, по същия начин по който на теб няма да ти мине през ума да мислиш за интересите на кухненската ти маса.

Ако за него народите на Източна Европа не са субекти, а пешки и табуретки, то украинците и това не са. Те дори не са обект, а грешка която трябва да се поправи или петно, което трябва да се изчисти. 

Въобще рашизъм в действие.  Човеконенавистна доктрина, която отрича правото на хората да бъдат хора, на етносите да бъдат етноси и на нациите да бъдат нации. Или да имат собствена субектност, свои желания, интереси, свои цели и мечти.  Каква обективност при това положение и на какво да стъпи?

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Няма смисъл да очакваш обективност.

Това наистина е проблем. Ето пример

 , scaner said:

"Армия, которая собиралась превратить Америку в радиоактивный пепел, не смогла удержать небольшой посёлок Урожайное в Донецкой области"

Което може и да се интерпретира така

Четвъртата по численост армия в света, въоръжавана без ограничения с възможно най- модерно оръжие и обучена по най- модерни стандарти, постигна венеца на своята контраофанзива за месец и половина. Превзе Урожайное.

Чисто технически въпрос, Как да постигнем обективност?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Втори след княза said:

Чисто технически въпрос, Как да постигнем обективност?

Като започнеш да разпознаваш сарказма в текста :)

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Чисто технически въпрос, Как да постигнем обективност?

Ето ти два материала. Първо един плакат:

img_3285_146166_15949797752969634.jpg

 

И част от едно стихотворение:

 

Если ты немцу с ружьем
Не желаешь навек отдать
Дом, где жил ты, жену и мать,
Все, что родиной мы зовем,—
Знай: никто ее не спасет,
Если ты ее не спасешь;
Знай: никто его не убьет,
Если ты его не убьешь.
И пока его не убил,
Ты молчи о своей любви,
Край, где рос ты, и дом, где жил,
Своей родиной не зови.
Пусть немца убил твой брат,
Пусть немца убил сосед,—
Это брат и сосед твой мстят,
А тебе оправданья нет.
За чужой спиной не сидят,
Из чужой винтовки не мстят.
Раз немца убил твой брат,—
Это он, а не ты солдат.
 
Так убей же немца, чтоб он,
А не ты на земле лежал,
Не в твоем дому чтобы стон,
А в его по мертвым стоял.
Так хотел он, его вина,—
Пусть горит его дом, а не твой,
И пускай не твоя жена,
А его пусть будет вдовой.
Пусть исплачется не твоя,
А его родившая мать,
Не твоя, а его семья
Понапрасну пусть будет ждать.
Так убей же хоть одного!
Так убей же его скорей!
Сколько раз увидишь его,
Столько раз его и убей!

 

Опитай се да дадеш обективно мнение по двата материала.  Така, както ти самият разбираш обективността. 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

"Истината има структурата на фикцията"

-Жак Лакан- 

“Човек започва да се съмнява в себе си, едва когато порасне“ 

-Карл Юнг-

Ориана Фалачи: Аз – да. Макар и да зная, че в нашия свят няма свобода, няма правда, няма любов, че в този буржоазен свят се оцелява само чрез насилие. Аз съм доволна, че съм се родила. Доволна съм дори когато страдам, когато се ядосвам, когато ми се повдига от отвращение и отчаяние. Животът е чудесно приключение. Дори когато е предшестван или завършва с трагедия. А ако бях майка на жена или мъж, който утре ше бъде разстрелян от франкистки взвод или убит от друг убиец, никога не бих казала: „Защо те родих на този свят?” Бих била горда да имам дъщеря, да имам син и да го видя да умира за справедлива кауза. Макар и на цената да умирам самата аз от мъка.“ , запитана дали иска да има деца..

За каква „обективност“ говорим изобщо, по скоро говорим за самоизмама,- „аз не лъжа, аз се заблуждавам“

 

При шествието на германските военнопленници по улиците на Москва, руски жени със сълзи на очи им подават хляб!

В. Вишневский пише на 12 юни 1944 г.
„Ние писателите в 1941-1942 вляхме в народа чудовищен заряд омраза към врага... Но ние сме прогресивни и в нас също се усеща хуманизъм... Края на войната ще бъде ознаменуван не с изтребление, не с призиви „Убий го” - а с мъдра практичност и хуманност.”

Ich liebe dich Deutschland. . . :: ГЕНОЦИД – ДЪЩЕРИТЕ НА ГЕРМАНИЯ 6 (blog.bg)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Става дума за преразпределяне на съветското наследство, от което Западът отнесе Източна Европа и иска още.

Идеалният русороб: с прилежно промит и изгладен мозък, така че една гънка да не остане неизгладена. 🙄

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Tomata said:

За каква „обективност“ говорим изобщо ...

Говорим за русоробска обективност:

През 1944-45г СССР окупира и завзе Източна Европа. И когато 45г по-късно същата тази Източна Европа
се освободи от съветската власт, това се възприема като "Западът отнесе Източна Европа и иска още".

С други думи, да се освободиш от руско влияние е Западна агресия ... която Русия има дълг да смаже.

Това е обективност по русоробски.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, gmladenov said:

Говорим за русоробска обективност:

През 1944-45г СССР окупира и завзе Източна Европа. И когато 45г по-късно същата тази Източна Европа
се освободи от съветската власт, това се възприема като "Западът отнесе Източна Европа и иска още".

С други думи, да се освободиш от руско влияние е Западна агресия ... която Русия има дълг да смаже.

Това е обективност по русоробски.

Не знам за какво освобождаване говориш. Нямам спомен някой да е гръмнал с пушка. Не сме се освободили от никой, шефът се смени и толкоз.

Много патетично говорим, но май никой не помни вече плановете на Чърчил да предаде територия на фашистка България на Гърция и Сърбия. Сталин казва НЕТ!

 Мръсните тайни на БГ история: България единствена увеличи територията си след Втората световна война (24chasa.bg)

Може и да не е  любов от пръв поглед, но е факт! Гръцките девизии са били на границата. Искали са целите Родопи за себе си.

Не е ли интересно защо Австрия не стана член на НАТО и защо съветската окупационна власт доброволно се изтегли от там, но от ГДР не? 

Хайде да си отворим очите за да има някаква полза от дискусията. 

Пс. И изобщо не се вълнувам кой е „роб“, „фоб“, или „фил“,- проблемът си е негов. Само искам да е ясно, че още има хора, които се опитват да мислят с главите си.

 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Tomata said:

Много патетично говорим, но май никой не помни вече плановете на Чърчил да предаде територия на фашистка България на Гърция и Сърбия. Сталин казва НЕТ!

 Мръсните тайни на БГ история: България единствена увеличи територията си след Втората световна война (24chasa.bg)

Сталин казва "НЕТ" не от любов към България, а защото е "неотстъпчив в желанието си за укрепване на съветските граници с щит от верни държави."
Цитатът е от твоята статия.

Нека да си припомним и Пражката пролет от 1968г. Чии танкове въдворяваах ред по улиците на Прага? Това нормално ли е?
Ако да, защо у нас да не дойдат американски Абрамси по жълтите павета ... за наше добро. Вие русоробите няма ли да одобрите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Tomata said:

Не знам за какво освобождаване говориш. Нямам спомен някой да е гръмнал с пушка. Не сме се освободили от никой, шефът се смени и толкоз.

Много патетично говорим, но май никой не помни вече плановете на Чърчил да предаде територия на фашистка България на Гърция и Сърбия. Сталин казва НЕТ!

 Мръсните тайни на БГ история: България единствена увеличи територията си след Втората световна война (24chasa.bg)

Може и да не е  любов от пръв поглед, но е факт! Гръцките девизии са били на границата. Искали са целите Родопи за себе си.

Не е ли интересно защо Австрия не стана член на НАТО и защо съветската окупационна власт доброволно се изтегли от там, но от ГДР не? 

Хайде да си отворим очите за да има някаква полза от дискусията. 

Пс. И изобщо не се вълнувам кой е „роб“, „фоб“, или „фил“,- проблемът си е негов. Само искам да е ясно, че още има хора, които се опитват да мислят с главите си.

 

Не само България увеличава територията си. Какво да кажем за СССР, който освен, че си прибира загубеното след полско-съветската война, в добавка Източна Прусия, а доколкото си спомням има придобивки от Чехословакия в Закарпатието. Също така Полша, която прибира Силезия от Германия. Там не ми се проверява в крайна сметка дали със загубата на териториите окупирани от СССР са на плюс или минус. Но със сигурност присъединените територии са с много по-голяма икономическо значение. Това на прима Виста. България няма как да загуби вече ДОГОВОРЕНИТЕ територии от Румъния. Защо трябва да й връщаме Южна Добруджа, след като имаме доброволна спогодба между двете държави съчетана с размяна на население. Тук няма за какво да благодарим на Сталин. С Гърция, логично е да не иска току що завладяната от него България да губи територии от вражеската Гърция. В същото време, опитвайки да вкара Турция във войната Сталин обещава български територии.

И няма база за сравнение между възможно най- независимата при онези условия политика на Борис, който успява да лавира спрямо Хитлер и инсталирания от Сталин Димитров.

Редактирано от др-бр
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Tomata said:

Пс. И изобщо не се вълнувам кой е „роб“, „фоб“, или „фил“,- проблемът си е негов.

Това не е частен проблем, а засяга цялото ни общество. Русофилията се налага централизирано от националния ни разказ и от символите които приемаме за "национални".  Заради русофилията се зачертава цяла една епоха от историята ни - възраждането и се издига в култ  "робството" и "освобождението". Като казвам, че се разпространява централизирано не казвам, че в момента това става умишлено и от сегашните власти. Не, по скоро това върви по инерция и е наследено от соца. Тогава е заложено и тогава е бил умисъла.  Сега просто никой не обръща внимание на тези неща, но те си вървят. 

Ефектът от цялото това нещо е, че у нас се култивира  общество на външната причина и постоянно се търси "спасител" и "освободител". Култивира се и се възпитава отказ от субектността и се налага обектизация на общността. "От мен нищо не зависи, от нас нищо не зависи" и т.н.  Също като руснаците ние не се ориентираме  вътрешно в себе си като личности и в нацията ни като общност, а интересът ни е насочен навън. Само дето ние не търсим голямата цел и смисъл, а навън търсим виновника за бедите които ни сполетяват или спасителят който ще ни спаси. Затова и всички сме специалисти по геополитика,  но много по-малко хора се интересуват от вътрешната такава.

Всичко това дърпа обществото назад и не му дава възможност да се развива и да върви напред.

Що се отнася до русофобията, до войната в Украйна тя не беше насочена толкова към Русия и руснаците, колкото към домашните русофили. Т.е. преди войната това беше по-скоро русофило-фобия. След войната, когато изчезне пряката заплаха от Русия, вероятно ще се върне старото разделение. Т.е. пак ще имаме русофили от една страна и русофило-фоби от друга.

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, др-бр said:

Не само България увеличава територията си

Ние сме победена страна, а Чърчил страшно ни мрази

Най-големите обиди срещу България. Чърчил: Само българите си казват: "Честита баня!". Волтер: Те са космати злодеи, бият и палят - 168 Часа (168chasa.bg)

Що за логика е това със СССР?! Ми те токущо са загубили 20мил. жители и са победили във войната. Биваше и да нямат претенции ..

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Atom said:

Това не е частен проблем, а засяга цялото ни общество

Не само нашето, ако ще говорим за обективност не е лошо да знаеш мнението на врага. И не е нужно да търсим в Раша, и в щатите има достатъчно мислещи хора. Е, на повечето вече им затвориха инфо каналите, но още се намират. За Бг. пък да не говорим изобщо.. дори след цялата тая луда пропаганда и натиск:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Tomata said:

Ние сме победена страна, а Чърчил страшно ни мрази

Най-големите обиди срещу България. Чърчил: Само българите си казват: "Честита баня!". Волтер: Те са космати злодеи, бият и палят - 168 Часа (168chasa.bg)

Що за логика е това със СССР?! Ми те токущо са загубили 20мил. жители и са победили във войната. Биваше и да нямат претенции ..

Аз не разбирам твоята логика. Дали СССР има право на претенции е доста дискусионно, при положение че основните придобивки са от страни жертви на Третия Райх. А именно като съюзник на Третия Райх си поделят Полша. Но идеята беше просто да ти покажа, че далеч не само България(благодарение на политиката на Борис)завършва с по -голяма територия. А вметките за Чърчил не виждам каква връзка имат, след като си говорим за държавни интереси.

Редактирано от др-бр
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, др-бр said:

Аз не разбирам твоята логика. Дали СССР има право на претенции е доста дискусионно, при положение че основните придобивки са от страни жертви на Третия Райх. А именно като съюзник на Третия Райх си поделят Полша. Но идеята беше просто да ти покажа, че далеч не само България(благодарение на политиката на Борис)завършва с по -голяма територия. А вметките за Чърчил не виждам каква връзка имат, след като си говорим за държавни интереси.

Полша получава немските западни провинции, като компенсация, а преди това по мюнхенското споразумение от 1939 анексира чешки провинции заедно с хитлеристите. Полша престава да съществува след германската инвазия. Червената армия минава през БИВШИ полски територии на път за Берлин. Политиката на Борис ни поставя сред победените. Сталин се застъпва, въпреки несъгласието на Чърчил. Той настоява, че български войски са се включили макар и късно във войната срещу германците. Сталин е претендирал и за влияние и в/у Гърция, защото там има мощно комунистическо движение.  Западът не се съгласява. Последва антикомунистическа чистка с помоща на брит. и амер. военни части. Използват дори напалмови бомби над населените места, убежища на комунистите. Една част от тях имигрира в България. Румъния и Унгария воюват ефективно на страната на Хитлер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Tomata said:

Полша получава немските западни провинции, като компенсация, а преди това по мюнхенското споразумение от 1939 анексира чешки провинции заедно с хитлеристите. Полша престава да съществува след германската инвазия. Червената армия минава през БИВШИ полски територии на път за Берлин. Политиката на Борис ни поставя сред победените. Сталин се застъпва, въпреки несъгласието на Чърчил. Той настоява, че български войски са се включили макар и късно във войната срещу германците. Сталин е претендирал и за влияние и в/у Гърция, защото там има мощно комунистическо движение.  Западът не се съгласява. Последва антикомунистическа чистка с помоща на брит. и амер. военни части. Използват дори напалмови бомби над населените места, убежища на комунистите. Една част от тях имигрира в България. Румъния и Унгария воюват ефективно на страната на Хитлер.

Пак, колкото и да дълбаеш с уатабаутизъм.СССР беше съюзник на хитлеристите и заедно с Хитлер подела Полша. А докато Хитлер завладява Западна Европа, Сталин захранва хитлеристката машина с ешелони с петрол. Толкоз. СССР е на страната на добрите поради стечения на обстоятелствата. А именно глупостта на Хитлер. Иначе сега всички щяха да знаят как СССР е бил съюзник на Хитлер, в много по -голяма степен от нашия принудителен съюз. Така, че хайде да оставим фалшивия морал и това кой колко лош бил.

Чакай сега, политиката на Борис не води ли до това, че България е единствената държава с повишена територия след ВСВ? Това са твои думи. И това без да вкарва армията ни в сериозни бойни действия. Ако имаш други идеи какво е можел да направи Борис тогава, че да не сме победена, но и опустошена от военни действия страна, развий алтернативка. 

В Гърция има антикомунистически чистка, при нас има комунистически чистка....

Редактирано от др-бр
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, др-бр said:

Пак, колкото и да дълбаеш с уатабаутизъм.СССР беше съюзник на хитлеристите и заедно с Хитлер подела Полша. А докато Хитлер завладява Западна Европа, Сталин захранва хитлеристката машина с ешелони с петрол. Толкоз. СССР е на стената на добрите поради стечения на обстоятелствата. А именно глупостта на Хитлер. Иначе сега всички щяха да знаят как СССР е бил съюзник на Хитлер, в много по -голяма степен от нашия принудителен съюз. Така, че хайде да оставим морала и това кой колко лош бил.

Чакай сега, политиката на Борис не води ли до това, че България е единствената държава с повишена територия след ВСВ? Това са твои думи. И това без да вкарва армията ни в сериозни бойни действия. Ако имаш други идеи какво е можел да направи Борис тогава, че да не сме победена, но и опустошена от военни действия страна, развий алтернативка. 

В Гърция има антикомунистически чистка, при нас има комунистически чистка....

Така вече е по-добре. Ако се абстрахираме от контрастите истината става по-ясна. Ето и противният аргумент,- САЩ също. Както писах, западът отказва категорично военен договор със Сталин, но подписва мюнхенският зговор и се съгласява Хитлер да анексира бившите немски територии в Чехия. Включват се Полша и Унгария. Оставен сам, Сталин подписва с Хитлер договор за ненападение, а Полша с Британия за военна взаимопомощ. Разбира се Чърчил не си мърда и пръста по въпросният договор. 

Статията е от ясна, по-ясна. От съюзниците на Хитлер единствено Б-я не губи територии, а дори напротив. Това е единствено заслуга на Сталин и е цената за да останем в съветската зона и под комунистическа власт.

За чистките е ясно, но у нас поне никой не е бомбардирал градове и села. Народен съд е имало и във Франция и др. Само за протокола, за да не решим че сме „специални“ с нещо.  Не съм съвсем сигурен, но май е по договореност и дори се изисква от страните победителки. 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Tomata said:

Така вече е по-добре. Ако се абстрахираме от контрастите истината става по-ясна. Ето и противният аргумент,- САЩ също. Както писах, западът отказва категорично военен договор със Сталин, но подписва мюнхенският зговор и се съгласява Хитлер да анексира бившите немски територии в Чехия. Включват се Полша и Унгария. Оставен сам, Сталин подписва с Хитлер договор за ненападение, а Полша с Британия за военна взаимопомощ. Разбира се Чърчил не си мърда и пръста по въпросният договор. 

Статията е от ясна, по-ясна. От съюзниците на Хитлер единствено Б-я не губи територии, а дори напротив. Това е единствено заслуга на Сталин и е цената за да останем в съветската зона и под комунистическа власт.

За чистките е ясно, но у нас поне никой не е бомбардирал градове и села. Народен съд е имало и във Франция и др. Само за протокола, за да не решим че сме „специални“ с нещо.  Не съм съвсем сигурен, но май е по договореност и дори се изисква от страните победителки. 

Нарочно ли го правиш? Да измисляш фалшива еквивалентност. Първо изкара изключителната пробългарска дипломация на Борис равнозначна на тотална загуба на независимост след девети. Сега пък фалшивият народен съд , който унищожава българската интелигенция и инакомислещи било същото като преследването на колаборационистите в други държави в Европа. Пак да напомня , тук колаборационисти няма, защото България е независима държава, която до края запазва дипломатически отношение със СССР. Димитър Пешев е преследван  след 1944, какво говорим. Пък архифашистът  Кимон Георгиев е министър председател.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Atom said:

Всепризнато е разбира се. И точно защото е всепризнато не мога да разбера хора, които подкрепят Путин и рашизма. Защото е очевидно, че днешният еквивалент на Хитлер е Путин, а днешният еквивалент на  нацизма е рашизма. 

Може да е еквивалент, но не е нацизъм. Подкрепящите Сталин, също са били някакъв еквивалент... Но тогава, както и сега, еквивалента воюва срещу нацистите.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, др-бр said:

Нарочно ли го правиш? Да измисляш фалшива еквивалентност. Първо изкара изключителната пробългарска дипломация на Борис равнозначна на тотална загуба на независимост след девети. Сега пък фалшивият народен съд , който унищожава българската интелигенция и инакомислещи било същото като преследването на колаборационистите в други държави в Европа. Пак да напомня , тук колаборационисти няма, защото България е независима държава, която до края запазва дипломатически отношение със СССР. Димитър Пешев е преследван  след 1944, какво говорим. Пък архифашистът  Кимон Георгиев е министър председател.

 

Нищо не измислям и както виждам и ти го знаеш. Подпираш се на криви патерици.. Не разбирам как смяташ да ме обориш ако не представиш достатъчно тежки аргументи. Няма значение. Както писах, това мнение се споделя и от много други хора. Ето ти и колегата Атом имате друга гледна точка. Аз обаче не искам насила никого да мразя или да обичам. 

Народният съд  е учреден с подписаното примирие със САЩ и Великобритания,  на които България бе обявила война и която бе победена  като съюзник на Хитлер. Създаден е от правителството на Отечествения фронт, в което БКП е имала само 4 министри, които не могат да наложат мнението си.  Съденето  на виновниците за въвличане на България във ІІ световна война и престъпниците от другите европейски страни е потвърдено със споразумение в Лондон на 4-те Велики сили победителки на 8 август 1945 г., с Декларация на Общото събрание на ООН (11 декември 1946) и с Женевската конвенция за защита на жертвите от Втората световна война (1949). В процесите у нас са разгледани простъпките  на 10 920 души. Осъдени на смърт са 2618 души, но са изпълнени 1046 смъртни присъди, другите подсъдими пратени в затвор или са оправдани. Двата военни състава на Народния съд осъждат на смърт 35 военни с различни чинове – от подофицер до генерал, виновни за убийства на пленени партизани, на ятаци,  на мирни граждани и опожаряване на къщи; 38 са пратени в затвор до живот и 74 са с различни срокове в тъмницата.

Фронтално: Каква е истината за народните съдилища в Европа след войната? (nabore.bg)

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Tomata said:

Нищо не измислям и както виждам и ти го знаеш. Подпираш се на криви патерици.. Не разбирам как смяташ да ме обориш ако не представиш достатъчно тежки аргументи. Няма значение. Както писах, това мнение се споделя и от много други хора. Ето ти и колегата Атом имате друга гледна точка. Аз обаче не искам насила никого да мразя или да обичам. 

Народният съд  е учреден с подписаното примирие със САЩ и Великобритания,  на които България бе обявила война и която бе победена  като съюзник на Хитлер. Създаден е от правителството на Отечествения фронт, в което БКП е имала само 4 министри, които не могат да наложат мнението си.  Съденето  на виновниците за въвличане на България във ІІ световна война и престъпниците от другите европейски страни е потвърдено със споразумение в Лондон на 4-те Велики сили победителки на 8 август 1945 г., с Декларация на Общото събрание на ООН (11 декември 1946) и с Женевската конвенция за защита на жертвите от Втората световна война (1949). В процесите у нас са разгледани простъпките  на 10 920 души. Осъдени на смърт са 2618 души, но са изпълнени 1046 смъртни присъди, другите подсъдими пратени в затвор или са оправдани. Двата военни състава на Народния съд осъждат на смърт 35 военни с различни чинове – от подофицер до генерал, виновни за убийства на пленени партизани, на ятаци,  на мирни граждани и опожаряване на къщи; 38 са пратени в затвор до живот и 74 са с различни срокове в тъмницата.

Фронтално: Каква е истината за народните съдилища в Европа след войната? (nabore.bg)

 

За народния съд не зная, но се сещам как САЩ и Великобритания предават хиляди белогвардейци на съветите - начело с Краснов, Шкуро и прочее, заедно с власовците.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...