Отиди на
Форум "Наука"

Съвременният български национализъм


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 15 минути, Втори след княза said:

Нали имате предвид, че след Цар Освободител е друга епоха. За Александър III  пише

Разбира се. Вазов няма нужда от защита.  Човекът пише за съвременни и злободневни събития и хора. Когато ти напишеш нещо подобно на Вазов за днешна Русия и за Путин, само тогава може да се сравняваш с него: Русофилията на Вазов VS русофилията на Втория. 

 

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 405
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 9 минути, Tomata said:

 Да не пропуснем и российските либерал демократи..

Русия юбер алес ... но как може ние да поругаваме тези самозабравили се получовеци. Срамота! 🙄

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Русия юбер алес ... но как може ние да поругаваме тези самозабравили се получовеци. Срамота! 🙄

Постпутинова россия ще падне в ръчичките на Зюганов. С китайците може да споделят челен опит..:)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, gmladenov said:

Русия юбер алес ... но как може ние да поругаваме тези самозабравили се получовеци. Срамота! 🙄

Така е. Ботев и Левски са само парлама. Най-големия и истински национален герой герой, обединител на нацията, винаги е бил Ганьо Балкански.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, cucumerario said:

Така е. Ботев и Левски са само парлама. Най-големия и истински национален герой герой, обединител на нацията, винаги е бил Ганьо Балкански.

Ганьо е прост и предприемчив, търчи- лъжи. Той е предтечата, който ще натрупа милиона, за който е по- добре да не се пита как. В този смисъл, да, той е в основата на борчЕтата и бандитите, които след равенството на социализма искаха да направят пари. От него се срамуваме като от вродено петно,няма да е татуиран. 

Приемам, че манталитетът на простотия и самочувствие е присъщ на съвременните националисти. Не работят упорито за нацията, а за келепиреца. С такива средства, дори да решат нещо "за благото на народа", то ще е просто, нагло и вредно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 48 минути, deaf said:

Бай Ганьо е измислен литературен герой. Буквално измислен в случая...

Не е измислен, "жив е той, жив е":

Врачанските тарикати с най-яките машини...тук и сега.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Ганьо е прост и предприемчив, търчи- лъжи. Той е предтечата, който ще натрупа милиона, за който е по- добре да не се пита как. В този смисъл, да, той е в основата на борчЕтата и бандитите, които след равенството на социализма искаха да направят пари. От него се срамуваме като от вродено петно,няма да е татуиран. 

Приемам, че манталитетът на простотия и самочувствие е присъщ на съвременните националисти. Не работят упорито за нацията, а за келепиреца. С такива средства, дори да решат нещо "за благото на народа", то ще е просто, нагло и вредно.

Аз не се срамувам от бай ти Ганя. Човечеца е предприемчив и успешен: продаде ли розовото масло (без държавна/ ДС помощ), спечели ли изборите?

Може да е малко груб, необразован и темерут, но е успешен, независим и движи икономиката.

Няма как да го сравняваш с мутрите от 90-сте (облажили се заради връзките си с ДС и МВР) или със съвременните псевдо-мутрички (които обикновено нямат 5 лева в джоба и са с нулева предприемчивост).

В настоящето точно бай Ганьо ни липсва (реалния на Алеко) - въпреки недостатъците си, той е пример за средна класа (в оригиналния смисъл - независим от държавата и разчитащ само на себе си).

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Б. Киров said:

Не е измислен, "жив е той, жив е":

Колко да е жив.  Бай Ганьо търси изгодата, но не е позьор, даже напротив - нарочно се прави на по-беден и по-прост от колкото е. В настоящето е обратното - позата е на първо място (хубава кола, лъскава ковра, татуси на кило и т.н), парата е чак след това (даже много често самата поза е на кредит).

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Dobri_I said:

Бай Ганьо търси изгодата, но не е позьор, даже напротив - нарочно се прави на по-беден и по-прост от колкото е. В настоящето е обратното - позата е на първо място (хубава кола, лъскава ковра, татуси на кило и т.н), парата е чак след това (даже много често самата поза е на кредит).

Аз мисля така: Бай Ганьо припечелва от началното беззаконие в Новата Българска държава, но не е годен за фабрикант или банкер. Заради това става вестникар. Не отива в столицата, остава си дребен.

Подобно и нео-ганьовците. Припечелиха от ченч или далавери, или при разпродажбата на държавното имущество, но нямат ум за нещо сериозно. Все някой им е виновен. Комунисти, ДС, руснаци. Както при обезценяването на марката и слабата власт в републиката в Германия някои се замогват, но в условията на законност и данъци не могат да направятдруго освен да си намерят виновници. Виновни са отново комунистите, но също и циганите, евреите, хомосексуалистите. После им стават виновни Франция и Англия, накрая СССР. Можем да предположим, че в училище са им били виновни учителите, а във форума тук- компетентните. 

Не приемам, че днешните националисти карат хубави коли. Напротив- втора употреба. И приятелките им такива- попохабени, тунинговани и неколкократно сменяли партньор. Тези с първокачествени коли и жени не са националисти, а граждани на света.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Аз мисля така: Бай Ганьо припечелва от началното беззаконие в Новата Българска държава, но не е годен за фабрикант или банкер. Заради това става вестникар. Не отива в столицата, остава си дребен.

Всички фабриканти и банкери след освобождението са наследници на тежки (най-вече търговски) родове. Бай Ганьо започва като един заможен селянин (вече на възраст) продаваш розово масло (колко се побира в пояса/дисагите). Обаче се е усетил, че цената в България е ниска, затова го продава в Австро-Унгария и така събира началния си капитал (какви кражби, какво беззаконие) - типичен представител на средната класа. С такъв старт е ясно, че няма как да стане фабрикант или банкер (нито има финансите, нито връзките, нито образованието). Обаче все пак стига до столицата - като народен представител (Бай Ганьо прави избори). 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дотегна ми да чета и слушам какви ганьовци са българите,затова поствам една красноречива снимка,която мисля че няма нужда от коментар:

https://ploshtada.com/bashta-i-sin-na-fronta/

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, deaf said:

Дотегна ми да чета и слушам какви ганьовци са българите,затова поствам една красноречива снимка,която мисля че няма нужда от коментар:

https://ploshtada.com/bashta-i-sin-na-fronta/

Очевидно и всепризнато е, че хубавите хора са срещу хитлеровия нацизъм и воюват срещу проявите на етническа омраза. 

ПП. Да не би снимката да е от изпратените войски в Македония?

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Dobri_I said:

усетил, че цената в България е ниска, затова го продава в Австро-Унгария и така събира началния си капитал (какви кражби, какво беззаконие) - типичен представител на средната класа.

Мито, акциз, контрабандни действия. Заради това мускалите са скрити в пояса. В съвремието- продал десет туби гориво в Сърбия, когато я блокира НАТО. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Очевидно и всепризнато е, че хубавите хора са срещу хитлеровия нацизъм и воюват срещу проявите на етническа омраза. 

ПП. Да не би снимката да е от изпратените войски в Македония?

Снимката е от Първата световна война. Направена е в Македония. На нея е Дико Илиев (музиканта написал "Дунавско хоро") и баща му. Пускам я като пример за двама патриоти и националисти.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Очевидно и всепризнато е, че хубавите хора са срещу хитлеровия нацизъм и воюват срещу проявите на етническа омраза. 

Всепризнато е разбира се. И точно защото е всепризнато не мога да разбера хора, които подкрепят Путин и рашизма. Защото е очевидно, че днешният еквивалент на Хитлер е Путин, а днешният еквивалент на  нацизма е рашизма.  

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

не мога да разбера хора, които подкрепят Путин и рашизма. Защото е очевидно, че днешният еквивалент на Хитлер е Путин, а днешният еквивалент на  нацизма е рашизма.  

Това определено не е очевидно. Следва да се докаже, което се надявам да направиш.

Независимо, че не става въпрос за българския национализъм, това е съществен въпрос и си струва да бъде обсъден.

От моята гледна точка се вижда следното: Русия е многонационална и многоконфесионална страна. За да се получи хомогенна нация е нужно нещо обединяващо. При социализма, това беше идеята, че пролетариите се обединяват срещу капитала, олицетворен от колониалните страни. Нито елитите, нито масите на утвърдения СССР са чувствали по теория национални различия, те всички са експлоатирани пролетарии по отношение капитала. С отварянето на СССР и достъпа до богатства, възниква стремежът за това аз/ние да сме по- богати и възниква противопоставяне- "защо не аз/ние, а ти/вие". Интересен е моментът с Рамзан Кадиров, който утвърждава единство с Русия. Първо, защото Ахмат Кадиров му е завещал, че заедно с Русия са по- силни, второ защото се убеди, че Чечения ще стане нищо ако раздорите продължат. Така и други усещат необходимостта от близост/единство  в страна с богати ресурси и огромен пазар. До тук, интересът е сплотяващ фактор. Обаче не е достатъчно, необходимо е и друго- да се създаде единна нация в границите на страната. САЩ го постигат условно чрез един официален език, но там тези, които се смятат за поселници от векове са поизтребени и в резервати, не са компактни. Днешна Русия, която завари Сталинският подход по Националния въпрос (очевидно е, че този въпрос е съществувал отколе), в който всяка народност има свой език, паралелно с руския се опитва да създаде Русский мир, в който хората да се чувстват една нация. Русия решава важен за съществуването си въпрос. Своето съществуване. Не търси жизнено пространство, но и не желае да остъпва територии, особено стратегически важни и населени с руснаци. По- скоро Западът иска да откъсне територии. Припомням, че не престават мисионерските набези в които кой знае защо католици и протестанти се опитват да отнемат православни. От прогонване на Седмочисленици от Моравия, до прогонване на православни от Киево- печорска лавра. Това е съвместно с овладяване на банки, суровини и индустрия- у нас е видимо навсякъде, просто трябва непредвзет поглед. В Украйна дори и земята.

Така че Русия формира нация, а този сложен, нестабилен момент е използван за да бъде опропастена, срещу което се защитава.

В български план, съществува заплаха от обезличаване на нацията, но националистите не са в защита на българско, а против руското, което по същество не ни засяга.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, Dobri_I said:

Колко да е жив.  Бай Ганьо търси изгодата, но не е позьор, даже напротив - нарочно се прави на по-беден и по-прост от колкото е. В настоящето е обратното - позата е на първо място (хубава кола, лъскава ковра, татуси на кило и т.н), парата е чак след това (даже много често самата поза е на кредит).

Бай Ганьо на Алеко Е позьор и простак:

"Той се огледа по стените на коридора, потърси някой гвоздей да закачи възела си; той мисли, че щом е стена, трябва да има и гвоздей по нея, и се обръща към мене:

- Ама простя работа тези немци, един гвоздей не им стига ума да забият, па казват, че ние сме били прости.

Като се убеди окончателно в простотията на немците, бай Ганьо сложи нерешително кърпицата си с мускалите пред входа на стаичката си, за да му са пред очите, доде се изкъпе.

- Ти я чуй, момче - обърна се той към мене, - ти хем се къпи, хем понаглеждай мускалите, па гледай и мен какво нещо ще изкалъпя. - И с тия думи бай Ганьо дигна единия си крак и стъпи на оградата... - Ти само гледай... Повдигна се, тури и другия крак, изправи се, прекръсти се и извика:

- Гледай... Яла, боже, помози... Хоп!... - И се хвърли във въздуха, изкриви краката си на кравай и - бух! - сред басейна.

Снопове вода бризнаха нагоре и се посипаха по главите на вцепенените от учудване немци: вълнисти кръгове отскочиха от центъра към краищата, преляха зад басейна, хлътнаха пак назад и когато водата подир няколко секунди се утаи и избистри, всякой от находящите се в банята можеше да види уморителните жестикулации на бай Ганя под водата. Той се повдигна нагоре, спусна си нозете, стъпи на дъното, изправи се със затворени очи и запушени уши, изтърси се от водата - пуф! - и пръсна вода през увисналите си мустаки - пуф! - и изцеди водата от косата и лицето си, отвори си очите, погледна ме и се засмя:

- Ха, ха, ха... а? Какво ще речеш?...

Аз не успях нищо да река, защото той се пусна хоризонтално над водата и почна с ръце да пляска повърхността, почна да плава по "гемиджийски": пляс! - с ръката и ритне две текмета назад, пляс! - с другата ръка и още две текмета. Целият басейн закипя. Като че бяхме под някой водопад. Вълни запляскаха към краищата, вериги от капки бризнаха чак до насрещните стени.

- Туй се казва "по гемиджийски" - извика през вълните тържествующият бай Ганьо; - чакай сега да им покажем "вампор" на кое викат.

И като се обърна по гърба си, той почна да нанася такива немилостиви удари с нозете си по повърхността на разпенената вода, щото бризги летяха чак до тавана. Той завъртя бързо ръце, за да изрази колелото на парахода: "Тупа-лупа, тупа-лупа, фйюууу - и бай Ганьо изсвири с уста. Немците окаменяха на местата си. Те, по всяка вероятност, приеха моя другар за някой новодошъл, не постъпил още в лудницата възточен човек и аз забележих по лицата им не толкова негодувание, колкото съжаление. А бай Ганьо, вижда се, прочете по лицата им безкрайно удивление на неговото изкуство и затова възлезе бързешката по стълбата, изправи се малко разкрачен, изгледа високомерно немците, почна да се удря геройски по влакнатите гърди и извика победоносно:

- Булгар! Булга-ар! - и още по-силно се удари в гърдите. Горделивият тон, с който изрече тази рекомендация, говореше много; този тон казваше: "Ето го, видите ли го българина! Този е той, такъв е той! Вий сте го чували само, сливнишкия герой, балканския гений! Ето го сега пред вас, цял-целиничък, от глава до пети, в натура! Видите ли какви чудеса е той в състояние да направи! И само това ли! Ехе, на какви работи още е той способен! Прости били българите, а! Гиди, чифути с чифути!"

Което въобще не му пречи да изпие водицата за болно детенце с аргумента "на едного му прилоша" и след това да вика патриотично:

"И искаше да скочи от вагона и да иде да се разправя със сърбина. Геройска кръв!

- Шш... Стой мирно, бай Ганьо - увещаваха го пътниците, - недей прави скандал. Имай пред вид, че влизаш в Сърбия...

- Е, че какво, като влизам в Сърбия! Ще ме уплашат ли? Ами Сливница? Ами "натраг, брача" - и из устата на бай Ганя изхвръкна една псувня като бомба.

- Какво ти е крив сърбинът, че нашите вагони били тъмни! - успокояваха го другите.

- Кой? Той ли? Знам ги аз тях! - отговаря бай Ганьо и клати глава."

Ама нейсе запуши я.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Това определено не е очевидно. Следва да се докаже, което се надявам да направиш.

Не е очевидно за теб. По същия начин, навремето за поддръжниците на Хитлер не е било очевидно, че правят нещо лошо, нехуманно и т.н. За тях самите те са си били правите, а другите криви. 

 

Преди 13 минути, Втори след княза said:

Обаче не е достатъчно, необходимо е и друго- да се създаде единна нация в границите на страната. САЩ го постигат условно чрез един официален език, но там тези, които се смятат за поселници от векове са поизтребени и в резервати, не са компактни. Днешна Русия, която завари Сталинският подход по Националния въпрос (очевидно е, че този въпрос е съществувал отколе), в който всяка народност има свой език, паралелно с руския се опитва да създаде Русский мир, в който хората да се чувстват една нация.

Ами ето.   Очевидно е, че не схващаш разликата между концепцията за една нация в границите на страната или т.н.  концепция "российская нация"  и концепцията за  "русский мир", която е външно ориентирана и излиза далеч извън границите на страната. Двете концепции не се допълват, а взаимно се изключват.  

 

Преди 21 минути, Втори след княза said:

Русия решава важен за съществуването си въпрос. Своето съществуване. Не търси жизнено пространство, но и не желае да отстъпва територии, особено стратегически важни и населени с руснаци.

Хитлер и поддръжниците му са смятали същото. С какво започва експанзията а Германия? - с аншлуса и присъединяването на територии населени с германци. Т.е. мотивите са същите. Хитлер не желае да отстъпва територии, като всички територии населени с германоезични той смята за свои.  Едва по-късно идва и "жизненото пространство"

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Б. Киров said:

Прости били българите, а! Гиди, чифути с чифути!"

...

"И искаше да скочи от вагона и да иде да се разправя със сърбина. Геройска кръв!

Вече се прокрадва това, сърбинът, чифутинът, съвместно с геройската кръв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Втори след княза said:

Вече се прокрадва това, сърбинът, чифутинът, съвместно с геройската кръв.

И не трябва да забравяме, че във втората част от книгата на Алеко бай Ганьо /прототип Ганьо Сомов, реална личност/ бай Ганьо се явява депута/тин във фрак и папионка, народен избраник, качен на власт от приятелите си Динко Хаирсъзина, Дочоолу и Гочоолу, за един от които с възхита казва "хитро момче излезе, всинца ни измами".

В крайна сметка бай Ганьо уби Алеко, това не бива също да се забравя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Atom said:

Ами ето.   Очевидно е, че не схващаш разликата между концепцията за една нация в границите на страната или т.н.  концепция "российская нация"  и концепцията за  "русский мир", която е външно ориентирана и излиза далеч извън границите на страната. Двете концепции не се допълват, а взаимно се изключват.  

Русский мир се отнася за територията на Русия, каква ти външната ориентация! Не го ли разбираш?

Преди 26 минути, Atom said:

С какво започва експанзията а Германия? - с аншлуса и присъединяването на територии населени с германци. Т.е. мотивите са същите. Хитлер не желае да отстъпва територии, като всички територии населени с германоезични той смята за свои.  Едва по-късно идва и "жизненото пространство"

Австроунгария, една разпаднала се империя не може да се сравни със Севастопол и Донбас. Тя е била независима столетия, а Севастопол и земите на ЛДНР са Русия, до създаването на УССР.

Става дума за преразпределяне на съветското наследство, от което Западът отнесе Източна Европа и иска още.

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Втори след княза said:

Русский мир се отнася за територията на Русия, каква ти външната ориентация! Не го ли разбираш?

Преди да използваш някое понятие, защо просто не  провериш какво означава.

Русский мир — термин, используемый для обозначения культурно-цивилизационной, геополитической и религиозной концепции, подразумевающей объединение русскоязычного населения по всему миру

Или смяташ, че  навсякъде където живеят рускоезични това е територия на Русия? 

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Втори след княза said:

Става дума за преразпределяне на съветското наследство, от което Западът отнесе Източна Европа и иска още.

Източна Европа бяха само временно окупирани от Съветският съюз. И това да бъркаш освобождението от тази окупация с някакво "заграбване от Запада", е проява не голяма неграмотност и политическо късогледство... 

Такава изкривена и ограничена представа за света води до изкривяване и във всички останали области...

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Atom said:

Преди да използваш някое понятие, защо просто не  провериш какво означава.

Разбирам, така е.

https://russkiymir.ru/fund/

Види се руснаците подкрепят носителите на руския език и култура по света. РКИЦ София е имено това. Съответно Институт Сервантес за испанския, Гьоте институт за немския. Ами явно така го правят всички и не е осъдително. Ние също го правим по света, от САЩ до Македония и не всички ни винят, че сме националисти. Обмен на култури. Русия също.

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...