Отиди на
Форум "Наука"

Произходът на прабългарите


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 15 минути, sir said:

Според мен предатирането към 1400-1100 BP е направено въз основа на резултатите от изследването и съответно на профила на генома. Не от археолози и всеки случай не от Генадий Афанасиев, а от някой друг, който смята, че този профил е на "българин-оногур". Кой е този някой остава загадка.

Може да е всеки. Според мен не е някой от учените, а най-вероятно някаква писарушка, технически сътрудник  (а може и да е доброволец студент)  нает да попълва таблици и да се занимава с други чисто административни дейности.  Някой подобен на нас, потребителите в този форум, който си има своите пристрастия. Видял е удобен момент и е лепнал това датиране. Кой ще му потърси сметка? Първоначалното датиране не е вярно, няма време за въглеродно датиране, Афанасиев се бави, а шефовете имат срокове и искат статията да излезе. Човекът е решил проблемите на шефовете.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, tervel said:

Пак питам какво правим с арменските извори ? Как етноним българи възниква в Панония, а е познат поне три века по-рано в Кавказ, че чак е оставил следа и в топонимията ?

Какво да правим - отхвърляме ги, понеже не пасват на теориите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май е редно като нищим маджарите, да хвърлим и едно око на ашкиназитата, защото  ранната хазарска доминация в района няма как да я пренебрегнем.. При тях се е просмукал близък изток, видно от културата и религията им. Еврейски гени обаче изглежда нямат, да кажат експертите ако имат някаква идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 39 минути, Atom said:

за него романската и тюркската хипотеза за произхода на името българи са с еднаква вероятност от 50%. Всички останали хипотези (според него стотина на брой),  той ги оценя с нулева вероятност.  

Ето една персийска хипотеза: 

 بارگيرٰ bār-gīr - Носител на товари, товарно животно, кон за багаж; този, върху когото е поставена тежест или на когото е вменено, обвинено, осъдено престъпление или вина; конен войник, чийто кон го е намерил; кредитор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Южняк said:

Значи, да обобщя дискусията, ако мога. Не съм прав (за кое?), защото:

Българите са споменати от анонимния хронограф за пръв път в панония още преди хуните (Тор), освен това са споемнати 2-3 века преди тор да ги споемне в кавказ (тервел), а на всичко отгоре са степняци (генефан), но едва ли, те са траки, отвлечени в панония (кухулин), защото са булгар-охури, забелязани между 7 и 9-ти век на Ростов (кухулин и генефан), а по късно да клечат край волга и да обиждат минаващите арабски пътешественици на нецензурен тюркски (лир вариант, всички дружно). Освен това, генетиката не става (тор), защото на Сир му е през шлифера (Сир и пак Тор), тъй като в Гнездово са викинги (сир), а в черняхов са германци (сир и кухулин), докато прабългарите са участвали в битката при химера (кухулин) и са траки от желязната епоха (пак кухулин); ако синтезираме, тъй като българите са познати в панония от 3-ти век, а според тервел са познати в кавказ още два три века преди това, значи 1-ви век преди новата ера, кавказ, живеят охури (охур-булхари, от източна България, по Генефан) които говорят на тюркски (на какъвто език говорят и в панония през трети век, но с лек хазарски акцент - тор) освен ако знаем какво правим (с арменските източници, тервел. обаче не знаем ). Базирано на горното, си признавам, че съм в грешка. Признавам още, че  че прабългарите са болгар-охури от 9-ти век, тюркоезични, защото генетиката е без значение, споменати за пръв път в кавказ първи век преди новата ера и в панония в трети, а иначе са траки от желязната епоха в България, каквито са и хуните от унгария. Мисля, че го схванах, доколкото мога, но усещам, че дискусията е на непостижими на пръв поглед за мен висини (освен ако не ударя и аз 5-6 водки), поради което излазям. :)

Не. Българите са усуни-мишари, които са възникнали като черняховски сармати от сивашовски тип в Панония и пристигат на Долен Дунав като пенковци с елит от кавказки алани.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Tomata said:

Май е редно като нищим маджарите, да хвърлим и едно око на ашкиназитата, защото  ранната хазарска доминация в района няма как да я пренебрегнем.. При тях се е просмукал близък изток, видно от културата и религията им. Еврейски гени обаче изглежда нямат, да кажат експертите ако имат някаква идея.

Ей как не се бях сетил и за тях. Та то името им ашкеназ буквално означава скит. А фолклора им? - Най популярните им парчета са bulgar (българско) и sirba/serba (сръбско).  Скити, които харесват българско и сръбско? Какви да са други ако не прабългари или поне братовчеди на прабългарите.   Ашкеназката хипотеза май конкурира вече албанската и излиза с едни гърди напред. 

Поздрав с  Одеса-булгар от наследниците на прабългарите-ашкенази

 

И с едно ашкеназко сръбско (sirbe)

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 12 минути, sir said:

Не. Българите са усуни-мишари, които са възникнали като черняховски сармати от сивашовски тип в Панония и пристигат на Долен Дунав като пенковци с елит от кавказки алани.

 

Доста по-добре. започваш да показваш признаци на живот. "пристигат на Долен Дунав като пенковци с елит от кавказки алани" - топло. Това е частта, която касае създаването на Аспарухова България и касае нас; останалото е вятър и мъгла усуни-мусуни-хуни - булхари-язи ги -  е*и ги. Тоя разгово ще ти го напомня накой ден, да сме живи и здрави. С едно уточнение - за кухулин: някои от аспаруховите българи са със средиземноморски аутозомен  компонент. Може да са си носили панонски траки, за дамазлък, ако прегладнеят по пътя.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Atom said:

Ей как не се бях сетил и за тях. Та то името им ашкеназ буквално означава скит. А фолклора им? - Най популярните им парчета са bulgar (българско) и sirba/serba (сръбско).  Скити, които харесват българско и сръбско? Какви да са други ако не прабългари или поне братовчеди на прабългарите.   Ашкеназката хипотеза май конкурира вече албанската и излиза с едни гърди напред. 

 

 

Не означаваше ли стрелец?

Ако не се лъжа и ашкеназ и скит и сармат означават едно и също, а то е стрелец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Atom said:

Ей как не се бях сетил и за тях. Та то името им ашкеназ буквално означава скит. А фолклора им? - Най популярните им парчета са bulgar (българско) и sirba/serba (сръбско).  Скити, които харесват българско и сръбско? Какви да са други ако не прабългари или поне братовчеди на прабългарите.   Ашкеназката хипотеза май конкурира вече албанската и излиза с едни гърди напред. 

Поздрав с  Одеса-булгар от ашкеназките прабългари: 

 

Виж им днк-то и името и религията.. Аssur-->Asi-->Hasar-->Azer-->Ashkenazi. Сигурно е случайност, не ще и дума..🙂

Пс. Това са разбира се различни народи през различни епохи и начин на формиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tervel said:

Обратното също е възможно. Очаквам този кавказки компонент сред елитните погребения да е по-голям. Но то май няма много определени като такива. 

Според мен може да е бил завишен при касетите, обаче те май всички са кремация. Което е твърде жалко - вероятно там са погребани уногундурите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 4 минути, Atom said:

Скити, които харесват българско и сръбско?

 

Абе да ти кажа на мен Миле Китич ми бие на нативен индианец, сибиряк-кет. Сравнително нисък ръст, леко мургав тен, присвити очи, Само една елитарна деформация на кратуната му трябва и пред нас ще стои Атила. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Тамарин още навремето беше изказал мнение в този форум, че за него романската и тюркската хипотеза за произхода на името българи са с еднаква вероятност от 50%. Всички останали хипотези (според него стотина на брой),  той ги оценя с нулева вероятност.  

Въпросът какво и възникнало в Армения  и има ли то връзка с нашия етноним  е дискусионен. Както между другото е дискусионна и романската хипотеза. Последната обаче си има своите основания чисто от лингвистична гледна точка, а и се вписва перфектно с хипотезата на Южняка за панонския произход на българите.  Накратко:
- В латинския език съществува прилагателното име vulgaris (мн.ч.-vulgarеs) със значение общ, народен, простонароден и т.н. (Vulgaris, a Latin adjective meaning common, or something that is derived from the masses of common people)
- тази дума става синоним на понятието "народ"  със смисъл "масите като опозиция на управляващите и на елита" или синоним на т.н. простолюдие.
- след разпада на Хунската империя и отделянето на разните му племена  с техните елити насам и натам, това което остава на територията на Панония е просто народа или простолюдието или vulgarеs на бившата империя.
- някой организира това простолюдие и ето ти новата, вече организирана общност vulgarеs
- когато на свой ред част от тази общност заминава на изток в причерноморието, името vulgarеs може да е осмислено от разни тюркоезични или арменоезични по техен си начин и те да са му дали обяснение през собствените си езици (т.н. народна етимология) 

Повече за тезата на Тамарин може да се види в тази тема:

 

 

В хипотезата на уважаемия Христо Тамарин има някои неясни моменти. Скоро ги обсъждахме.

https://thornforum.net/viewtopic.php?p=2757#p2757

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кухулин said:

Според мен може да е бил завишен при касетите, обаче те май всички са кремация. Което е твърде жалко - вероятно там са погребани уногундурите.

Е, нали има и една камара ранно-християнски погребения датирани почти веднага след покръстването.  Ако има добро покритие с проби от езическия период и с проби от ранно-християнския, биха могли индиректно, чрез просто сравнение да се хванат и тези с кремацията. Разбира се ако лъснат някакви отчетливи разлики в геномите от езическия период и тези от християнските погребения.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Atom said:

Е, нали има и една камара ранно-християнски погребения датирани почти веднага след покръстването.  Ако има добро покритие с проби от езическия период и с проби от ранно-християнския, биха могли индиректно, чрез просто сравнение да се хванат и тези с кремацията. Разбира се ако лъснат някакви отчетливи разлики в геномите от езическия период и тези от християнските погребения.  

Дано да се получи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Кухулин said:

Според мен може да е бил завишен при касетите, обаче те май всички са кремация. Което е твърде жалко - вероятно там са погребани уногундурите.

Аз се надявам костите от гроб №80 в Кюлевча да са пратени за изследване. Там по всичко личи са погребани "отбрани българи", предполагаемо войници загинали в битка с войските на Никифор.

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tervel said:

Аз се надявам костите от гроб №80 в Кюлевча да са пратени за изследване. Там по всичко личи са погребани "отбрани българи", предполагаемо войници загинал в битка с войските на Никифор.

Там има определени кавказки паралели, но... Абе ще видим :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Южняк said:

а в черняхов са германци (сир и кухулин):)

И д-р Чобанов, който, ако добре си спомням, е особено компетентен по Черняхов.

2:57

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 31 минути, Atom said:

Е, нали има и една камара ранно-християнски погребения датирани почти веднага след покръстването.  Ако има добро покритие с проби от езическия период и с проби от ранно-християнския, биха могли индиректно, чрез просто сравнение да се хванат и тези с кремацията. Разбира се ако лъснат някакви отчетливи разлики в геномите от езическия период и тези от християнските погребения.  

преувеличавате техническата сложност на проблематиката; основният проблем отново ще е в интерпретацията, където всеки ще си държи на своето, в тоя смисъл, не очаквам особен ефект от изследването; резултатите ще поставят някои трудно преодолими проблеми пред историографията, но пък винаго ще могат да бъдат игнорирани. За по-дълбочинна история на прабългарите (т.е. в азия) се съмнявам, че днк от 7-8 век би могло да допринесе с нещо или да забие пръст в някоя конкретна култура; като гледам как се претупа хунската проблематика и как аварския въпрос се реши на база един единствен образец на предполагаем руран от монголия, си имам съмненията; по-скоро се надявам на някаква светлина в/у генезиса на балканските славяни. Да напомня - след 10 00о образци, харвард и планк жсе още не знаят къде е прародината на т.нар. "кавказки* компонент на ямна и искат още образци; за бележка под линия в световната история, като дълбочинен произход на прабългарите, се съмнявам някой да си прави труда и подозирам че ще бъде претупано напълно светкавично. те хуните претупаха, дори аварите всъщност, камо ли някакви прабългари. Като чета дискусията тук, в тази тема, ми се струва, че нищо няма да промени изследването и резултатите му - thracians gonna thrac, дето се вика, а oghours gonna vinhondur. Наздраве, братя и сестри кучи-вулгари, дучи-орхонтон саръ-бурджари, онохургурбулхари, и ешекчи-кабари. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Кухулин said:

Според мен може да е бил завишен при касетите, обаче те май всички са кремация. Което е твърде жалко - вероятно там са погребани уногундурите.

Твърде голямо значение им придаваш на тези касети. В СЗ Кавказ, откъдето са предполагаемите паралели, касетните кремации са просто част от общия масив. В Борисовския некропол такива са 45 от общо 70 кремации.

Освен това кремации в касети у нас има и в еднообредни некрополи, считани за славянски. Особено Разделна, където са около 90.

А и нещо явно не сме се разбрали предния път или пък ти нещо не четеш внимателно. :) Касетни гробове има и сред трупополаганията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Atom said:

Е, нали има и една камара ранно-християнски погребения датирани почти веднага след покръстването.  Ако има добро покритие с проби от езическия период и с проби от ранно-християнския, биха могли индиректно, чрез просто сравнение да се хванат и тези с кремацията. Разбира се ако лъснат някакви отчетливи разлики в геномите от езическия период и тези от християнските погребения.  

Има, при това на места са и в същия некропол. Т.е. некрополи, които продължават да същесъвуват без прекъсване и в християнския период.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Има, при това на места са и в същия некропол. Т.е. некрополи, които продължават да същесъвуват без прекъсване и в християнския период.

В тази връзка ще е интересно ако са пратили и проби от некрополите в северозападна България.  Там въобще не ми е ясно за какво става въпрос. Едни интерпретират тези некрополи като славянски. Т.е. славянски езически период с кремация, а след покръстването християнски погребения. Други обаче ги приемат като синхронни биритуални некрополи, които са съществували едновременно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Южняк said:

преувеличавате техническата сложност на проблематиката; основният проблем отново ще е в интерпретацията, където всеки ще си държи на своето, в тоя смисъл, не очаквам особен ефект от изследването; резултатите ще поставят някои трудно преодолими проблеми пред историографията, но пък винаго ще могат да бъдат игнорирани. За по-дълбочинна история на прабългарите (т.е. в азия) се съмнявам, че днк от 7-8 век би могло да допринесе с нещо или да забие пръст в някоя конкретна култура; като гледам как се претупа хунската проблематика и как аварския въпрос се реши на база един единствен образец на предполагаем руран от монголия, си имам съмненията; по-скоро се надявам на някаква светлина в/у генезиса на балканските славяни. Да напомня - след 10 00о образци, харвард и планк жсе още не знаят къде е прародината на т.нар. "кавказки* компонент на ямна и искат още образци; за бележка под линия в световната история, като дълбочинен произход на прабългарите, се съмнявам някой да си прави труда и подозирам че ще бъде претупано напълно светкавично. те хуните претупаха, дори аварите всъщност, камо ли някакви прабългари. Като чета дискусията тук, в тази тема, ми се струва, че нищо няма да промени изследването и резултатите му - thracians gonna thrac, дето се вика, а oghours gonna vinhondur. Наздраве, братя и сестри кучи-вулгари, дучи-орхонтон саръ-бурджари, онохургурбулхари, и ешекчи-кабари. 

Аха дойде и ти на нашата - "като гледам как се претупа хунската проблематика и как аварския въпрос се реши на база един единствен образец на предполагаем руран от монголия".

Я да видим какво съм писал още 2020г.:

On 7.11.2020 г. at 14:33, sir said:

А за периодите на сянби и жужани какво да кажем - една-единствена проба общо, което вече е странно, понеже тия ги водят монголи и би трябвало в Монголия да има по-голям интерес към тях. Не знам каква е ползата от подобни изследвания. Интересни са, но нищо съществено ново не ни казват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Atom said:

В тази връзка ще е интересно ако са пратили и проби от некрополите в северозападна България.  Там въобще не ми е ясно за какво става въпрос. Едни интерпретират тези некрополи като славянски. Т.е. славянски езически период с кремация, а след покръстването християнски погребения. Други обаче ги приемат като синхронни биритуални некрополи, които са съществували едновременно. 

Ако имаш предвид групата Долни Луковит, то да, там има сериозни спорове и неясноти. Но просто са извън фокуса на нашите дрязги тук.

Аз чакам онази дисертация, тя може и да публикувана вече всъщност, трябва да се провери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, genefan said:

В Ранното Средновековие в Унгария са намерени семпъли сходни на траките от Железния век. Както знаете, подобни геноми има и от нашия Римски период и други места на Балканите. Оттам трябва да идва близостта с българите, а не обиколно чрез някакви степняци. Хаплогрупите също са важни - E-V13 и J2a1.

Ето кои са открили по форумите:

Fonyod_536 FVD009 Fonyód - Mérnöki telep Hungary Middle third of 5th century J2b1c E1b1b1a1b1

Да. В Унгария и Полша има едни ранни проби дето са типични ЕЕФ, сходни с анатолийците и съответно близки с траките.

В централна Европа започва продължителното и постепенно смесване с Източните ловци събирачи.

Западните ловци са повече отшелници.

ИЛС формират основно Ямна. Но пък Центр.Европейците стават най-многобройните и т.н.

Славяните както и балтите имат приличен дял ЗЛС.

А германците са рекордьори по ЗЛС.

Сарматите са отделна категория.

Сарматите са центр.Азиатци.

Аз ги показах на ПСА в жълтата област.

Унгарските сармати са нещо друго. Смесени вероятно със славяни.

Ще трябва да я погледна по внимателно тая славянска извадка на Кухулин. Очертава се да е много интересна.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...