Отиди на
Форум "Наука"

Бронзовата седмолъчна розета от Плиска


Recommended Posts

  • Потребител

http://lib.userline.ru/27013

Това е един интерес и уникален артефакт - един от редките рунически паметници на древните Българи. За какво е служил този предмет - за религиозни цели/гадаене/, може би специфичен календар или астрологично пособие? Защо има вдлъбнатина в средата на розетата? Дали пък руните носят и друга информация!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами това, което е изложено в НАМ е малко. В диаметър да е 5-6см. Ама какво точно представлява е трудно да се каже. :post-20645-1121105496: Няма точни сведения как и за какво се е използвало. Това, което се пише като статии за предназначението му е само предположения. В някои случаи са си чисти фантасмагории.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Eдно е сигурно- "тюркски" вид това нещо няма ;););):bounce8:

А ако го отнесем към темата за религията какво ли ще получим??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Мерси... ;););) (Нали разбираш, че един кръг, триъгълник или друга проста форма е толкова тюркски, колкото германски, български или китайски.)

Идеята беше, че не разбирам защо не само в горната статия, но навсякъде знаците ги наричат рунически, след като единственото ми познато значение за "руни" е ДРЕВНОГЕРМАНСКА азбука. Тя представлява нещо различно от тези знаци. Освен това, смисълът на всяка руна е добре известен, а тези знаци не се знае какво означават. Ако някой може да каже защо тези прабългарски знаци се наричат рунически, ще бъда благодарна.

Не знам. Но общия вид на това нещо, и на буквите, не ми се връзва с тюркските артефакти, които виждам тук-таме. Сега ако задълбая ще се видят и разликите конкретно, но няма кога, късно е....

:):)

ПП

Навярно "рунически" се използва за дефиниране на типа писмо. Буквени знаци от тоя тип, по-примитивни.. "черти и резки":))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Руническите както йероглифните азбуки естествено могат да бъдат различни - рунически писмености има по цял свят. Те са доста по-разпространени от йероглифните или картинните писма. В България се е ползвало и друг вид писмо - нишан, създаване на съобщение с издялване на точки и чертички върху камък или най-вече дърво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Руническите както йероглифните азбуки естествено могат да бъдат различни - рунически писмености има по цял свят. Те са доста по-разпространени от йероглифните или картинните писма. В България се е ползвало и друг вид писмо - нишан, създаване на съобщение с издялване на точки и чертички върху камък или най-вече дърво.

От това според мен следват 2 хипотези:

1. Българите са заимствали руните от древно германските/арийски/ народи, което насочва към тезата за индо-иранския произход на народа ни

и после препраща към хипотезите на Петър Добрев.

2. Това е не е Български артефакт./което е крайно съмнително - части от тази символика е открита и в Дакия, някъде в комбинация от прословутото IYI - не знам доколко обективно може да се съди че е руническия знак на слънцето, но със сигурност е тотемен знак на рода Дуло./

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма значение кое е правилното наименование, а това, приличат ли тези знаци на руните, били те германски или каквито щат, или не. Споеред мен, руните са определен тип писмо, "предбуквено", специфични букви, по-примитивни от "класическите". Ако като "руни" е известно древногерманското писмо, или това е по-общо понятие.

Ако знаците имат общи черти, трябва да им се търсят обясненията за това. Ако нямат, то тогава наистина дефиницията е неточна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

О, ама то... не е това проблема, няко да се гордее или да не се гордее. То с всичко може да се гордее човек и обратното. И румелкийци да ни бяха изкарали едно време, пак щяхме да се гордеем, нали??

Според мен нещата стоят така:

ако под "руни" се разбира това специфично германско писмо и досега друго няма, то ако се намери и друго подобно нему, как ще го наречем?

"руническо" или рунически тип писмо, как иначе

Ако подобието се изразява в родови белези, а не идентични, тъй като във втория случай щеше да си е древногермански текст и това е ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи, като гледам... в науката се води спор за дефиницяита "руническо". Едните казват, че е само германското, другите, че е тип писмо.

http://bgrod.org/Volgabg/index.php?p=kyzlasov2

http://www.kroraina.com/bulgar/rashev_bg.html

За мен продължава да е важно какви са белезите на тези артефакти и какви изводи може да се направят оттам, а не кой как ще ги нарече...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами това, което е изложено в НАМ е малко. В диаметър да е 5-6см. Ама какво точно представлява е трудно да се каже. :post-20645-1121105496: Няма точни сведения как и за какво се е използвало. Това, което се пише като статии за предназначението му е само предположения. В някои случаи са си чисти фантасмагории.

Ако е малък, то тогава може да е за лична или тайна употреба. Няма логика иначе. Той е достатъчно сложен, т.е. не е бил изработен току така, от подръчен материал и т.н. Освен това, в тези времена малкото се е правело по-трудно.

Може просто да е някакъв знак за носене под дрехите, нещо като амулета или като днешните кръстчета.

Може да е знак, отличие, удостоверяващо правомощия. Може да съдържа указание някакво, но.... тук идва формата му. Защо седмолъчно и то точно такова?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо да няма основание?

Първият линк казва: "Руническа епиграфика на древните българи"

във вторият, на Рашо Рашев) също се споменават тюркски руни:

"..Друго косвено доказателство са руническите надписи, открити на различни места в ареала на салтово-маяцката култура. Част от буквените знаци на тези надписи имат аналогии в централноазиатското тюркско руническо писмо. Напълно възможно е тази писменост да е била донесена в Европа от тюрките, под чийто контрол са се намирали земите около Азовско море и Северен Карказ през втората половина на VI и първата половина на VII в., и през следващите столетия тя да е останала достояние на тесен кръг тюркски жреци и образовани хора"

т.е. подкрепя тезата за "разширението"на термина

Може да не е "мода", а промяна. И то логична според мен. Нима германците с тяхното писмо са уникални и неповторими?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Или не неточно, а просто ново. ;)

Но пак - не наименованието има значение за мене, а това има ли прилики и какво ни казват те, ако има.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наименованието обаче им е дадено от съвременните учени (някои). А и има голяма разлика между символи и азбука ;)

Link to comment
Share on other sites

Ами на мен това несъответствие ми се видя интересно и ми беше любопитно да го проуча. :)

Щом на вас това несъответствие не ви прави впечатление, значи всичко е наред. Изтривам си постовете, в които подхванах този въпрос и се извинявам.

Темата на Иван е страхотна! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е нужно да си триеш постовете само за дето на повечето не им е "направило впечатление" нещо си. Нека си седят, защото иначе ако някой влезе за първи път в темата ще се обърка от липсващи постове и отговори на липсващи постове.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е-е, не, не моля те. Не са празни, в никой случай. Просто се оформят две становища - за по-класическо и по широко разбиране на понятието "руническо писмо". Никак не са лишени от основание :):):)

Да видим какво обаче можем да разберем от този предмет...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да видим какво обаче можем да разберем от този предмет...

rosette.gif

Ами за съжаление и малкото, което можем да кажем не е особено сигурно.

Ще започна с цитат от Черноризец Храбър от "За буквите":

И така изпърво славяните нямаха книги, но с черти и резки гадаеха, бидейки езичници.

Черноризец Храбър е автор близък по време до залеза на езичеството в България, като същевременно се е занимавал с въпроса за българската азбука. Интересното е, че определя знаците не като български, а като славянски. Иначе казано розетата може да не е прабългарска както се приема обикновено, а славянска. Известно допълнение е също прочутия пасаж от житието на св. Кирил Философ написано също от св. Климент Охридски:

Тук (по време на хазарската мисия в района на Херсон - б.м. Galahad) философът намери евангелие и псалтир написани с роски букви и намери човек, говорещ този език.

В прочита на роски обаче има спор - дали да се чете като "резки" или като

рушки
, т.е.
руски букви!?!

От казаното до тук можем да определим розетата или като средство за гадаене (напр. подобно на заровете, риническите камъчета или камачетата от китайското И-чин. Или пък като надпис определящ принадлежност или заклинателен .... въобще като някакъв текст.

Централното изображение от едната страна се среща и другаде:

vb_sn03.jpg

надпис от Бяла, Варненско

vb_sn04.jpg

Рунен знак от Плиска

vb_sn08.jpg

Среща се и на амулет с рунни знаци, свързани кръстовидно от Преслав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно Черноризец Храбър - за мен той е църковник от славянски, а не от Български произход. Черти и резки е едно, КУЛТОВО РУНИЧЕСКО ПИСМО - съвсем друго.

А и Плиска не е място, където през седми век са се подвизавали славяни - те са били изтласкани в старопланинските проходи и чрез един съюз на подчинението принудени да ги пазят.

Не този артефакт не е славянски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За да продължа ще трябва да кача снимка от моя компютър, защото не мога да намеря откъде точно съм я смъкнал. Както се вижда на розетата има отвор позволяващ тя да се окачи на нещо - връв, ремък... Така е можело да бъде носена като амулет или пък да се извършват с нея някакви ритуални или гадателни действия.

Розетата е намерена в района на Големия басейн в Плиска, който се датира към 9в. Изработена е от бронз, което показва, че след като не е от особено скъп метал най-вероятно не е ползвана от висшия ешалон на светската и духовна власт, а от по-редови потребител.

Розетата не е така често срещана както напр. амулетите на конници:

128.jpg

Май това което написах поражда повече въпроси, отколкото да дава желания отговор, но за съжаление трудно може да се каже много и то да не е фантастика.

post-549-1186849200_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Съгласен съм, но и информацията е повече от оскъдна.

За повече информация във връзка със свещената Розета от Плиска влезте в сайта : http://simpeon.googlepages.com , а също потърсете и току-що излязлата от печат последна книга на ст.н.с. Петър Добрев , озаглавена "Звездната вяра на древните българи" от изд. Кама.

В търсачката Google ще намерите многобройни публикации на тази тема с различни интерпретации за този наш праисторически миниатюрен културен паметник.

С уважение, Симеон Пенчев, геохимик

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

A дали пък "арийските" народи не са заимствали руните от българите??? И защо има открити мумии с татуировка на слепоочието изобразяваща въпросната розета? Как бихте коментирали този ФАКТ? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:post-20645-1121105496: И дтругия ми въпрос е, защо не съществува друга толкова запазена розета.....? Съществуват само фрагменти от такава открити в прикавказието... /Дагестан/???
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...