Отиди на
Форум "Наука"

Бронзовата седмолъчна розета от Плиска


Recommended Posts

  • Потребители

Маготин, обърна ли внимание на формите на средновековните печати от ОНИЯ времена?

А какви са техните форми и каква информация би могла да ни даде формата на един печат?

Не говорим за византийската култура, където печатът е монетовидна форма, която се изработвала с щампа и се прикачвала към документи!

Говорим за културата на изтока, чийто репертоар е съвършено различен. Там знакът на власт или позиция обикновено бил част от костюма, какъвто е случаят с коланите. Та въпросната розета е именно такъв печат, магически и властови знак, част от костюма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре да приемем че е печат както ти се иска.

И е уникален за нас Българите - имам питане защо тогава подобен печат не е намерен никъде по местата дет сме минали. Или трябва да приемем че това е някакъв много таен печат или сакрален и то само за Плиска.

Апропо другата е предлагана за 2000лв откупка в два наши музея.

Но нали няма пари какво да се прави.

Инфото го имам от хора който са го виждали лично на ръка в музей

А на смешното ти напъване да изкараш печат розетата мога само да се сетя за Йовков

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Средновековната българска "Енигма"? :post-20645-1121105496:

В интерес на истината разговора течеше в шеговита форма ...

Но ако се позамислим повече става и по тежко в осмислянето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Добре да приемем че е печат както ти се иска.

И е уникален за нас Българите - имам питане защо тогава подобен печат не е намерен никъде по местата дет сме минали. Или трябва да приемем че това е някакъв много таен печат или сакрален и то само за Плиска.

Апропо другата е предлагана за 2000лв откупка в два наши музея.

Но нали няма пари какво да се прави.

Инфото го имам от хора който са го виждали лично на ръка в музей

А на смешното ти напъване да изкараш печат розетата мога само да се сетя за Йовков

Несериозни са твърденията за "втора" розета. Ако има такава, аз лично ще я купя не за два, а за три хиляди лева?! Дай снимката да видим? В НИМ ходихте ли?

Колкото до това дали има "такива", тези работи се четат в книгите, в статиите, в монографиите - въобще четене му е майката! Ти въобще статия някаква за медальони чел ли си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно стана, че розетката е печат, ами я кажете какви са и размерите! Външен и вътрешен диаметър, дебелина на лъчите и централния диск!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хайде от мен да мине, малко гювеч да дам.

Идея си нямам какво е това и откъде е, но имам странното усещане че може да е печат за нафора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Идея си нямам какво е това и откъде е, но имам странното усещане че може да е печат за нафора.

Тука се вихрят всякакви разбирачи, не визирам теб, нека те, дето много разбират от розети, да кажат какво е и откъде е! :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука се вихрят всякакви разбирачи, не визирам теб, нека те, дето много разбират от розети, да кажат какво е и откъде е! :post-70473-1124971712:

На мен наистина би ми било интересно какво е това печатче и от къде е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже задочно ме вкарваш в някаква интрига -- само да вметна аз лично не съм я виждал (знам за нея )

от колега в Шуменският музей и от АИМ .

А тва копче и то ли е печат

или ние лаиците да мълчим кат говориш ти.

След като си толкоз начетен убеди ни че е печат. И ни затвори устите.

ето и от мене малко гювеч от тва са три отделни елемента, на реверса има аналогично като на твойта снимка окачване.

трябва ли и те да бъдат окачествени като печати .....

post-5382-1241031154_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами колегата да се обади да я откупим, или да изпрати хората в НИМ. Колкото до теорията за копчето - не вървиш. Това твоето е "друга ракия".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Тука се вихрят всякакви разбирачи, не визирам теб, нека те, дето много разбират от розети, да кажат какво е и откъде е! :post-70473-1124971712:

Напротив, напротив, ти :))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О простете как можем да спорим ние нисшите с НИМ .

Аз лично бих я купил и дал в АИМ ако я знам къде е.

Но тоя спор с розетата печат е просто безмислен.

по би било да е копче макар че тежината на розетата не удобна за подобна употреба.

Ма печат

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
О простете как можем да спорим ние нисшите с НИМ .

Аз лично бих я купил и дал в АИМ ако я знам къде е.

Но тоя спор с розетата печат е просто безмислен.

по би било да е копче макар че тежината на розетата не удобна за подобна употреба.

Ма печат

И аз бих я купил.

А за розетите имаш много книжки да прочетеш. Като ги прочетеш, ще разбереш защо не е копче. Иначе тази твоята работа, антропоморфната, ми напомня на една корица на Рашев. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

М дам а на книгата е от едно коланче.

това което се напъваш и ти да кажеш за розетата.

А личности който обичат да карат другите да четат много книжки - са ми леко казано смешни.

Спомни си какво е казал Сун Дзъ и после си повтаряй, че ти си чел много , много а другите са спали , спали

по спомени книжки за розетите няма, само тук таме по някоя и друга страница

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
М дам а на книгата е от едно коланче.

това което се напъваш и ти да кажеш за розетата.

А личности който обичат да карат другите да четат много книжки - са ми леко казано смешни.

Спомни си какво е казал Сун Дзъ и после си повтаряй, че ти си чел много , много а другите са спали , спали

по спомени книжки за розетите няма, само тук таме по някоя и друга страница

Смешни са тези, на които морето им е до колене и ни забавляват с иманярски клюки за розети. А това, че не знаеш литературата, т.е. че си библиографски неосведомен, ми става ясно и без да го демонстрираш, то си личи от примитивния изказ и напъните. Сун Дзъ не е точно подходящата литература за придобиване на археологическа грамотност. Ако твърдиш, че имаш такава, можеш да ми обясниш за предмета по-горе. Не че нямам съответната публикация, просто тествам кой колко разбира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:) я сега ми дай и копието от НК

Ние Полските мишки дет ни пиче слънцето не можем се мери с Канцеларските плъхове.

Вие и повече знаете и сте по друго тесто.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
:) я сега ми дай и копието от НК

Слабо, слабо, "колега". Концентрирай се по темата - седмолъчната розета - която казваш, по Сун Дзъ била копче? Добре, че си ти и други разбирачи, та да се посмея. :crazy_pilot:

Макар че за да стигнеш доц.Иван Иванов много ще трябва да се постараеш... Това "дб" не ми стана ясно какво е, но имам лошо подозрение, че е "доктор по библиотекознание?!"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Слабо, слабо, "колега". Концентрирай се по темата - седмолъчната розета - която казваш, по Сун Дзъ била копче? Добре, че си ти и други разбирачи, та да се посмея. crazy_pilot.gif

Май четеш избирателно

ти казваш че е част от костюма.

магическа и тем подобни .

и видиш ли владетеля я загубил в басейна и така я оставил..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Слабо, слабо, "колега". Концентрирай се по темата - седмолъчната розета - която казваш, по Сун Дзъ била копче? Добре, че си ти и други разбирачи, та да се посмея. crazy_pilot.gif

Май четеш избирателно

ти казваш че е част от костюма.

магическа и тем подобни .

и видиш ли владетеля я загубил в басейна и така я оставил..

Част от костюма значи копче, така ли? И, я да те питам, този басейн сигур за къпане е ползван, нещо като басейн на баня? :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Говоря за твойта загадка.

О отивам да чета книжки.

Ми сигур за къпане е бил - не съм бил в онуй време че да знам.

Мойта "загадка" е слаба работа, има ги много, но розетата ни е само една. Няма страшно, че е открита в цистерна или резервоар, важно е, че е много интересна. Хайде със здраве, доскоро. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Aлооооууу , архео .. ахмаците по баирите и дупките , чакайте и ний да ви въззовем за едно питани бря . Чий както взехте думата за другите четници барут ни остана -

апропо - имали 7-лъчната розетка някъде паралел под пущината земя ????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само не почвай пак с Халдейските глупости.

Каквото и да си говорим докле не намерим някой наш Розетски камък

каквото и да си мислим всичко ще е догадки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
и видиш ли владетеля я загубил в басейна и така я оставил..

Розетката е намерена в работилница за обработка на цветни метали от края на Х-нач. ХІв., където тя била в качеството си на скрап приготвен за претопяване.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...