Отиди на
Форум "Наука"

Бронзовата седмолъчна розета от Плиска


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ще помоля автора на мнението което току що изтрих, да се въздържа занапред от подобна стилистика.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125, снимката на този атрибут от мивка, не може да те наведе на друга стилистика! Това е подигравка с темата, и второ, каквото повикало, такова се обадило!

Редактирано от Щекн Ичр
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е подигравка. Идеята, че розетата е някакъв сакрален предмет е само хипотеза.

Защо пък да не се пробва хипотеза, че това е битов предмет? Аз също се интересувам от розетата, където ходя , следя всичко, които може с нещо да напомни за нея....

Жалко , че не можах да прочета изтритото. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-добре, че не можа да го прочетеш. Неправи чест на написалият го.

А относно розетката, може наистина да е много неща. Не бива да си мислим, че е най-великото непременно, въпреки , че би било добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сравняването с отвор на мивка, не говори за сакрален предмет. Още повече че има надписи по него?!

Повечето надписи от времето на ПБЦ са от съвсем битов характер, за постройки, оръжие, вече писах за надписа на Хан Маламир за водопровода на Плиска. Останките от този водопровод, водохранилището, банята на двореца са находки, които ме карат да уважавам древните българи, така че, ако розетата се окаже запушалка, това също я прави ценен предмет, даже за мен би била по-ценна от печат или гадателен амулет, каквито имат всички варвари.

В такъв случай знаците по розетата може да са родови знаци (дамги) на хората, които са отговаряли за водохранилището и водопровода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не на вана, а на водохранилището, където е намерена. Хан Маламир е оставил надпис за водопровода на Плиска, тогава, защо и по предмет, свързан с водоснабдяването да няма знаци? Това е най-простото обяснение, точно по бръснача на Окам, и при това е свързано с други известни обекти. "Лъчите" може да са служели за регулиране на потока на водата, подобно на тази решетка:

Mountain-Plumbing-MT300-ORB-rw-58131-16115.jpg

Ако погледнете тасовете на колите, ще видите, че голяма част са със седем "лъча" и в това няма нищо мистично, просто при нечетен врой на секорите има по-добро разпределение на механичното напрежение.

beetle.jpg

:smokeing:

Предвид цитирания някъде размер на розетата , би могла да е тапа на нещо не по-голямо от мивка.Виж за водохранилище ще трябва нещо доста по-едроразмерно.

Не мисля че нечетния брой лъчи разпределя по-добре напрежението - въпрос на бройка:

- ако лъчите са 6 - по-зле

- ако лъчите са 8 - по-добре

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Розетата е намерана във водохранилището. И в съвременните водохранилища има и по-големи и по-малки устройства за регулиране на водата.

7 на брой лъчи се изработват по-трудно от 6 и 5 и за декоративна и за техническа цел. Трябва да има причина за да се прави. При нечетен брой лъчи на всеки лъч диаметрално противоположно сътветства дупка. Ако повдигнеш единия лъч на седмолъчна розета, тя ще се опре на срещуположните 2 лъча, а ако е със шест лъча ще се опре само на един.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-рано изразих становище, като капачка на шише елексир. И както хапчетата за ежедневка употреба с надписани дните на капачето и завъртане всеки път при употреба, да се отбележи ползването им и тука има 7 деления. И възможност за захващане или връв или пискюл, за вдигане.

Та е възможно. знам ли.

Но е възможен и мистичният отговор, от по-рано при срещата в миналото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Равен: Според мен е било нещо подобно на махало за гадаене, върти се над разчертана повърхност и гадаещият дава отговори на зададени въпроси .

Постигнахме единомислие по въпроса, с теб! Точно това е предмет за гадаене, със седемте светила!

И аз мисля, че розетата е гадателска "утвар".

rozeta1.jpg

rozeta2a.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз мисля, че розетата е гадателска "утвар".

rozeta1.jpg

rozeta2a.jpg

http://www.freeweb.hu/ibisz/hazai/rendezv/gyermek/ozirisz_h/kislex/R/lex_rozetta.html

Az egyiptomi művészetben a Nagada kultúra középső fázisa (II) óta ismert motívum. Egyes kutatók az őskori Egyiptom sumér/elámi kapcsolatára következtetnek feltűnéséből. A Skorpió király buzogányán és a Narmer palettán látható rozetta elhelyezkedése arra utal, hogy ekkoriban a királyi hatalom szimbóluma lehetett. Később gyakran az újjáéledés szimbolikájához kapcsolódott, akár a királyi szed ünnepen keresztül, amikor a 7 szirmú rozettával / hétágú csillaggal ábrázolt Szesat istennő az ised fa levelére feljegyezte a király nevét, akár Hathor istennő kedvelt eszközén, a meniten jelent meg. Viselték amulettként nyakláncra fűzve, de díszíthette pl. az oroszlán testét is.

Фрагменти от горе писаното:

При бузогана на скорпион царя и на Намер палета показва, че в египет е била символ на царската власт.

После я свързват с симболиката на възраждането, когато богинята Сешат върху листото на дървота ишед записва името на фараона. Или върху менитена на богиня Хатнор. Носели са розетки като амулет в шия или са окрасявали лъвът....

:tooth: :tooth: :tooth:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Розетата е намерана във водохранилището. И в съвременните водохранилища има и по-големи и по-малки устройства за регулиране на водата.

7 на брой лъчи се изработват по-трудно от 6 и 5 и за декоративна и за техническа цел. Трябва да има причина за да се прави. При нечетен брой лъчи на всеки лъч диаметрално противоположно сътветства дупка. Ако повдигнеш единия лъч на седмолъчна розета, тя ще се опре на срещуположните 2 лъча, а ако е със шест лъча ще се опре само на един.

Дорис , въпроса е чисто технически:

1.Във въпросната епоха технологията просто не е позволявала изработване на толкова малки ВиК части :biggrin: Съществуващите тръби са изработвани от глина и са с по-голям диаметър , което е разбираемо.Мисля че в Рим са изработвани метални (оловни)тръби по метода - навиване на пластина до цилиндър и после спояване с калай на краищата.Но диаметъра на така получената тръба пак е относително голям.Производството на метални тръби с малък диаметър е достижение на Индустриалната епоха.

2.Броя на ,, спиците " е изцяло свързан с някакви религиозно-сакрални нужди.Разделянето на 6 или 8 равни части е по-лесно от математическа гледна точка , отколкото на 7.

3.Иначе за механичната здравина - имаме пълен кръг от 360градуса , който разпределя механичното усилие.Всяка спица пренася към центъра на колелото по 2 половинки от сектора до съседната спица , т.е. всяка спица пренася усилието на 1 сектор.

и така:

- при 3 спици (емблемата на Мерцедес) - всяка спица ,, носи" сектор от 120градуса

- при 4 спици - 90гр.

- при 5 спици - 72гр.

- при 6 спици - 60гр.

- при 7 спици - 51,43гр.

- при 8 спици - 45гр. и т.н. въобще колкото повече , толкова по-добре що се отнася до механичната здравина :biggrin:

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис , въпроса е чисто технически:

1.Във въпросната епоха технологията просто не е позволявала изработване на толкова малки ВиК части :biggrin: Съществуващите тръби са изработвани от глина и са с по-голям диаметър , което е разбираемо.Мисля че в Рим са изработвани метални (оловни)тръби по метода - навиване на пластина до цилиндър и после спояване с калай на краищата.Но диаметъра на така получената тръба пак е относително голям.Производството на метални тръби с малък диаметър е достижение на Индустриалната епоха.

2.Броя на ,, спиците " е изцяло свързан с някакви религиозно-сакрални нужди.Разделянето на 6 или 8 равни части е по-лесно от математическа гледна точка , отколкото на 7.

3.Иначе за механичната здравина - имаме пълен кръг от 360градуса , който разпределя механичното усилие.Всяка спица пренася към центъра на колелото по 2 половинки от сектора до съседната спица , т.е. всяка спица пренася усилието на 1 сектор.

и така:

- при 3 спици (емблемата на Мерцедес) - всяка спица ,, носи" сектор от 120градуса

- при 4 спици - 90гр.

- при 5 спици - 72гр.

- при 6 спици - 60гр.

- при 7 спици - 51,43гр.

- при 8 спици - 45гр. и т.н. въобще колкото повече , толкова по-добре що се отнася до механичната здравина :biggrin:

1. Не е вярно. И в древността са можели да правят тънки метални тръби:

VALCHITRAN-02.jpg

Но в случая не ни трябва тръба, а само дупка за запушване.

2. Не е вярно. Възможно е седемте лъча да имат символичен и/или религиозен и/или свещен смисъл, но е възможно и да нямат. Погледни пак снимката на автомобила, има ли нещо сакрално в неговите гуми?

3. Вярно е. Но също така има значение и дали броя е четен или нечетен, особено при по-малки числа. Нечетният брой дава по-добро разпределение на напрежението при страничен натиск и усукване. Мисля, че достатъчно го обясних по-горе за историческа тема.

Много често се случва в историята някоя хипотеза да се възприема от някакъв кръг хора като абсолютна истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Не е вярно. И в древността са можели да правят тънки метални тръби:

VALCHITRAN-02.jpg

Но в случая не ни трябва тръба, а само дупка за запушване.

2. Не е вярно. Възможно е седемте лъча да имат символичен и/или религиозен и/или свещен смисъл, но е възможно и да нямат. Погледни пак снимката на автомобила, има ли нещо сакрално в неговите гуми?

3. Вярно е. Но също така има значение и дали броя е четен или нечетен, особено при по-малки числа. Нечетният брой дава по-добро разпределение на напрежението при страничен натиск и усукване. Мисля, че достатъчно го обясних по-горе за историческа тема.

Много често се случва в историята някоя хипотеза да се възприема от някакъв кръг хора като абсолютна истина.

1.Тъй де - дупка за запушване , като я отпушиш водата трябва да изтече по някакви тръби.И тези тръби няма да са по 15-20см дължина като тези дето си им сложила снимка , защото трябва да водят от водохранилището да разни обекти из населеното място.

2.Принципно 7 е сакрално число при почти всички народи.Напълно е възможно обаче и да няма такава връзка.Все пак да се раздели окръжност на 8 еднакви части е най-лесно.

3.Няма значение четно или нечетно - повече спици е по-добре.Надявам се не искаш да кажеш , че е по-здраво с 7 спици отколкото с 8 :biggrin: Виж , че със 7 е по-добре от 6 , съм съгласен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1.Тъй де - дупка за запушване , като я отпушиш водата трябва да изтече по някакви тръби.И тези тръби няма да са по 15-20см дължина като тези дето си им сложила снимка , защото трябва да водят от водохранилището да разни обекти из населеното място.

Принципно си прав, и аз вчера си мислех, че тръбите са много широки, но за идеята , няма проблем , както колежката спомена отовра пред тръбата може да е малък, например една плоча с малък отвор е достатъчна да направи отвора малък и после пак по широките тръби. (да речем за пред охрана да не попадат едри предмети)

Но и аз не мисля, че е това.

А само да попитам , въпросното водохранилище ставало ли е да влезе човек в него , като във басейн, или вана. (или да се хвърли там)

ако може, може при влизане на някой да е изпаднала розетата и остава за дълго под водата.

Включително и хвърлена от дете, например. Или споменатата окраса на врата на куче да речем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъмм! Нали уж на задната страна на розетата имаше знака IYI ?!

Аз виждам че на тая снимка има само ІІІ !!!! :hmmm:

rozeta2a.jpg

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъмм! Нали уж на задната страна на розетата имаше знака IYI ?!

Аз виждам че на тая снимка има само ІІІ !!!! :hmmm:

rozeta2a.jpg

Няма никакъв знак IYI.

Явно някой нескопосано е надраскал розетата.

rraq.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъмм! Нали уж на задната страна на розетата имаше знака IYI ?!

Аз виждам че на тая снимка има само ІІІ !!!! :hmmm:

На снимката в многотомната История на България на БАН средната черта продължава в единия си край чак до ръба на кръглата част. Завършва с нещо, което би могло да мине като разклонението на Y, но много деформирано.

От снимките в интернет най-много и прилича тази:

2010-11-26-008_1.jpg

Със сигурност двете снимки се различават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ха сега де , коя от двете снимки е оригинална? И което е по-интересно , дали просто е играл фотошопа или някой си е позволил след откриването и да драска по нея?

Въобще при малкото открити неща ме удивлява отношението към тях - много често на границата на глупостта и престъплението.

И това от официалната наука :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо да е от официалната наука.

Линка по-рано споменаха, че е от музея, но който го дал си знае, а втория не са казали че е от музей.

И 2 ро форума хич не е официална наука. А коментари на любознателни хора. Радостно е , че се свързват мненията им с официалната наука, но все пак са си наши мнения , ненаучни, без публикации и т.н. Е някои имат, но във форума сме инкогнито.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...