Отиди на
Форум "Наука"

Бронзовата седмолъчна розета от Плиска


Recommended Posts

  • Потребител

Кучетата си лаят....кервана си върви... и така до второ пришествие! Не обичам празнодумното филосовстване! Розетката е предмет изобразяващ седемте светила, всяко от които покровителства ден от седмицата. Това е предмет за предсказания, някакви ритуали и пр. жречески практики! За афганистанските предмети - откъде сте сигурни че в празните гнезда не е имало някакви инкрустации върху скъпоценни камъни! Иначе няма никакъв смисъл. За Индийската звезда, обърнете се към И.Т.Иванов, мисля че беше публикувал нещо в Авитохол по въпроса преди години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На първото изображение е златната корона открита при разкопките на Тулия Тепе, от руския археолог Сарианиди, през 1978г. На нея добре се вижда 6-лъчната розета. Това да не ви смущава - въпреки че лъчите са 6, розетата изобразява 7 обекта. Второто изображение на апликация към дреха, ако не ме лъже паметта, от друг гроб, показва добре що за обекти са изобразени на короната - седемте подвижни звезди. Погребенията са от кушанската епоха. На третата снимка е още един бактрийски печат. Артефактите от Тулия Тепе са с изразен религиозен характер.Короната изобразява връзката на земната власт с бога (боговете), а погребението с апликациите археолозите определят като жреческо.

post-10451-006781600 1307390090_thumb.jp

post-10451-073424600 1307390817_thumb.jp

post-10451-088565700 1307390900_thumb.gi

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кучетата си лаят....кервана си върви... и така до второ пришествие! Не обичам празнодумното филосовстване! Розетката е предмет изобразяващ седемте светила, всяко от които покровителства ден от седмицата. Това е предмет за предсказания, някакви ритуали и пр. жречески практики! За афганистанските предмети - откъде сте сигурни че в празните гнезда не е имало някакви инкрустации върху скъпоценни камъни! Иначе няма никакъв смисъл. За Индийската звезда, обърнете се към И.Т.Иванов, мисля че беше публикувал нещо в Авитохол по въпроса преди години.

Бел. мод.

Кервани и кучета във форума няма. Празнодумията ги ограничаваме. ФилосоФстването се пише малко по-другояче. А ако имаш твърдения за розетата, ще си направиш усилието да ги аргументираш, инак просто ще бъдат игнорирани като несериозни. Има нещо, което се нарича култура на разговора и то е важно за общуване във форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Розетката е предмет изобразяващ седемте светила, всяко от които покровителства ден от седмицата. Това е предмет за предсказания, някакви ритуали и пр. жречески практики! За афганистанските предмети - откъде сте сигурни че в празните гнезда не е имало някакви инкрустации върху скъпоценни камъни! Иначе няма никакъв смисъл. За Индийската звезда, обърнете се към И.Т.Иванов, мисля че беше публикувал нещо в Авитохол по въпроса преди години.

Че какво пречи да има магически знаци и да служи за печат? Дръжката и начиннът на поставянето й сочи явно такава употреба.

Може във вдлъбнатините на бактрийската розета да е имало някакви камъни, но защо дръжката е поставена така, отзад и перпендикулярно? Това сочи ясно как е била употребявана, според мен.

А и дори да е имало нещо във вдлъбнатите, то това може да е било онова, което се отпечатва.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че какво пречи да има магически знаци и да служи за печат? Дръжката и начиннът на поставянето й сочи явно такава употреба.

Може във вдлъбнатините на бактрийската розета да е имало някакви камъни, но защо дръжката е поставена така, отзад и перпендикулярно? Това сочи ясно как е била употребявана, според мен.

А и дори да е имало нещо във вдлъбнатите, то това може да е било онова, което се отпечатва.

Нищо не пречи. Според мен дръжката е била завързвана с въженце и печатът се е свързвал с част от облеклото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо не пречи. Според мен дръжката е била завързвана с въженце и печатът се е свързвал с част от облеклото.

При това положение не е удобна за носене защото ще седи хоризонтално и няма да се вижда добре.

Може и да е била печат и отпечатъкът да е бил празен седемлъчев знак, но мисля че при това положение знакът трябва да е известен и разпознаваем символ сам по себе си за да не се нуждае от допълнителни указания под формата на руни.

Тоест нещо като християнският кръст или свастиката.

А не съм виждал празен седемлъчев знак като символ на каквото и да е.

Освен това като символ на някаква секта или религия асиметричният седемлъчев символ е доста куца идея, в смисъл пробвайте се да го начертаете някъде и ще видите че не е лесно да се хванат пропорциите, много по лесни за рисуване са пропорционални геометрични знаци като кръст, анкх или свастика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Напълно възможно е търсеното изображение за отпечатване да е 7 празни лъча и знак в средата. Това, че се среща от Бактрия до България би следвало да го прави разпознаваем по начина, който описваш.

Да, по-лесно е симетрично да се рисува, но кой знае каква е била нормата? Често срещан явно знак, така, че правилото вероятно е било за такива 7 лъча.

Защо се сещам за слънцата по таваните като го гледам това нещо?>

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е през късните времена. Всичко може да изобразява - религиозна символика, знак за принадлежност, знак за освещаване някакво... Очевидното разпространение на знака говори, че не е родов, а по-скоро с някакво по-общо значение, религиозен навярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

А дали не е амулет? Носи се на врата и пише нещо от сорта, "Да е жив и здрав приносителя и нека стрела не лови и сабя не го сече". При всички положения 7 е свещенно число.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За носене на врата не е удобна, ще виси перпендикулярно на тялото и ще се счупи някой лъч лесно. Знаците са релгиозни по всяка вероятност, но носенето едва ли е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А да е нещо като копче? За да се вижда и да седи добре, може да е носена на рамо, на шапка, отпред на кафтан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При това положение релефните знаци се падат откъм опаката страна.

Целият Fail е че дръжката е откъм лицевата страна- това до голяма степен компрометира идеята за печат , копче или медальон.

Редактирано от Raven
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да е металната част от запушалка. Нали е намерена във водохранилището. Предполагам, че нещата свързани с водохранилището са били важни, а не прости предмети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като го гледах си мислех точно за синджирчето и запушалките на мивките.

Браво за попадението Doris.

Raven, мисля, че точно това, че е от опаката страна дръжката му е хубавото, че иначе отдавна щеше да е предназначен за нещо.

Като се замисля би било красива капачка на шише, гарафа или някой балсам, особено ако е на гадател :)

И някое пискюлче висящо от него за ръкохватка, или какво то и да е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А аз като чета постовете по темата постоянно си мисля за законът на Окам.

Само запушалка за вана не беше ставала тази розета до сега....

Редактирано от Raven
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

При това положение не е удобна за носене защото ще седи хоризонтално и няма да се вижда добре.

Може и да е била печат и отпечатъкът да е бил празен седемлъчев знак, но мисля че при това положение знакът трябва да е известен и разпознаваем символ сам по себе си за да не се нуждае от допълнителни указания под формата на руни.

Тоест нещо като християнският кръст или свастиката.

А не съм виждал празен седемлъчев знак като символ на каквото и да е.

Освен това като символ на някаква секта или религия асиметричният седемлъчев символ е доста куца идея, в смисъл пробвайте се да го начертаете някъде и ще видите че не е лесно да се хванат пропорциите, много по лесни за рисуване са пропорционални геометрични знаци като кръст, анкх или свастика.

Има една монография за амулетите в ПБЦ, там седмолъчни и многолъчни соларни символи изобилстват.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При това положение релефните знаци се падат откъм опаката страна.

Целият Fail е че дръжката е откъм лицевата страна- това до голяма степен компрометира идеята за печат , копче или медальон.

При това положение релефните знаци се падат откъм опаката страна.

Целият Fail е че дръжката е откъм лицевата страна- това до голяма степен компрометира идеята за печат , копче или медальон.

Мммм, не ;) Тъй като символиката вероятно е религиозна, може знаците специално да са отвътре, скрити. Някакъв знак, който се поставя на дреха би могло да бъде, обаче на българската доколкото виждам дръжката е цяла, а не с "халка".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е цяла дръжка а е именно халка, добре пригодена за окачване на връвчица.

Ако се погледне на живо много ясно се вижда, понеже нося такава розета от години специално съм ходил да гледам оргинала защото и аз много пъти съм се питал за какво е служило това нещо.

Според мен е било нещо подобно на махало за гадаене, върти се над разчертана повърхност и гадаещият дава отговори на зададени въпроси .

За това и знаците са от падащата се горна страна, но може да е имало и съвсем различно приложение, просто това за махалото ми се струва най логично.

post-6919-096123200 1307469417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Е все пак може да е окачван на връв, или синджир. В тоя смисъл няма чак такъв проблем да се окачи на врата, или на колан, или някаква украса за броня. Ще се огъне самата връв, но не и звездата. Седемлъчна запушалка, хъм, може, но само ако тая звезда е била закрепена на самата дървена тапа.

Гарване, майка ми по този начин мери кръвното (баща ми и брат ми страдат от високо кръвно), окачва брачната си халка на фино синджирче, и на разграфена хартия го слага и следи до колко се люлее халката, а с другата ръка държи човека за ръката. Според нейните думи, правела е много опити заедно с апарат за кръвно и в огромната част от случаите двете замервания съвпадат. Може да е нещо подобно.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако е халка (не видях добре на фотото), тогава може и да е окачено като копче (само че очевидно не е копче, а знак за сериозно отличаване някакво - жрец, болярин и пр.) Или това, или печат. Ако е знак, тогава имаме външен знак, видим за всички и отзад религиозни знаци.

Малко вероятно ми се вижда да е носено на връв вързано за дреха, защото е в две равнини, ако виси някъде по носещия го, някъде ще го счупи лесно.

Ако е била запушалка за нещо, то това може да бъде само някакъв ритуален съд.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А аз като чета постовете по темата постоянно си мисля за законът на Окам.

Само запушалка за вана не беше ставала тази розета до сега....

Не на вана, а на водохранилището, където е намерена. Хан Маламир е оставил надпис за водопровода на Плиска, тогава, защо и по предмет, свързан с водоснабдяването да няма знаци? Това е най-простото обяснение, точно по бръснача на Окам, и при това е свързано с други известни обекти. "Лъчите" може да са служели за регулиране на потока на водата, подобно на тази решетка:

Mountain-Plumbing-MT300-ORB-rw-58131-16115.jpg

Ако погледнете тасовете на колите, ще видите, че голяма част са със седем "лъча" и в това няма нищо мистично, просто при нечетен врой на секорите има по-добро разпределение на механичното напрежение.

beetle.jpg

:smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо всички решихте че е езически предмет. Да не забравяме, че на лицевата страна на розетата има IYI, а знаците на обратната страна не са Донско-кубанско писмо. Общо взето представляват смесица от попреработени глаголица и кирилица. Далеч по-вероятно е да е някакъв християнски амулет, който се е прикачал към "доспехи", т.е. нещо по-дебеличко. Още повече че е намерен в работилница за претапяне на метали, което ще рече че е функционирал до към Х-ХІ в.Крайно съмнително е да е езическа вещ.

Редактирано от aspar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ама има аналогии в Бактрия твърде близки.

Дорис, много е малко за да е тапа (с религиозни функции) за водохранилище...

Не, това си е за мен по всяка вероятност знак или печат. Основното в него са седемте лъча, може да е някакъв слънчев символ, както и разбира се знаците по него.

Все ми се напбиват слънцата по таваните... :post-20645-1121105496:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Равен: Според мен е било нещо подобно на махало за гадаене, върти се над разчертана повърхност и гадаещият дава отговори на зададени въпроси .

Постигнахме единомислие по въпроса, с теб! Точно това е предмет за гадаене, със седемте светила!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...