Отиди на
Форум "Наука"

Защо Пловдив носи именно това име?


Recommended Posts

  • Потребител
Ако трябва да съм честен, това че някой си Павел преди 2000 г. минал през Пловдив (то кой ли не е минал оттам?), хич не ме трогва и не разбирам защо трябва да се гордеем с това. Ами имал път човека - минал. Е, и?! За примитивно мислещите чужденци и католици (такива в интернет дал Господ) това ще бъде още един аргумент да гледат на Пловдив не като на български град, а като на нещо друго.

Поздрави

Е, да, Свети Апостол Павел бил проповядвал - чудо голямо!, но пък това, че някой си с прякор Хърс Златния(т) не бил трогнат и не разбирал кое какво е, си е най-значимото нещо около Пловдив за последните 2000 години. Примитивно мислещите павликяни, сега католици, са организирали и провели две големи въстания за половината от този период - при това и за двете може да се твърди, че са ако не за възстановяване на българска държавност, то поне за някаква форма на българска независимост, - но пък за какво им е Пловдив да е български, нали? "Господарю, ела язди пред Филипопол или изпрати войската си, а ние ще ти предадем целия град." - 1205

Градът на Пан и Ра се е наричал Панеропол, а това е и едно от имената на гр. Пловдив.

Някакви източници в подкрепа на това твърдение?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 99
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Травъл, аз не съм фен на играта: "Да си измислим нещо, което някой друг уж е казал и след това геройски да го затапим!" Имам си достатъчно работа, за да се занимавам с подобни глупости. А ти?

Никога и никъде не съм поставял под съмнение патриотизма на българските католици! Чети какво пиша и не си измисляй небивалици!

Висшите функционери на Ватикана се отнасят със същото високомерие към българите католици, както и към всички останали българи.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Травъл, аз не съм фен на играта: "Да си измислим нещо, което някой друг уж е казал и след това геройски да го затапим!" Имам си достатъчно работа, за да се занимавам с подобни глупости. А ти?

Никога и никъде не съм поставял под съмнение патриотизма на българските католици! Чети какво пиша и не си измисляй небивалици!

Висшите функционери на Ватикана се отнасят със същото високомерие към българите католици, както и към всички останали българи.

Поздрави

Е, щом си презает човек, за да обсъждаш глупостите, които пишеш из форумите, иди при учителката си по български език от 4 клас, нека тя ти обясни какви си ги натворил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Травъл: Е, щом си презает човек, за да обсъждаш глупостите, които пишеш из форумите, иди при учителката си по български език от 4 клас, нека тя ти обясни какви си ги натворил.

Както бе казал великият френски писател Оноре дьо Балзак: "Не е трудно да си простак в наше време, но какво са ти виновни другите хора за това!"

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

"Снежанка и Седемте джуджета" е стара германска приказка. На север, при ограничено слънчево греене и непълноценна храна по-тъмните и по-ниските индивиди хващали болестта рахит. За три-четири века тази болест може да "избели" популацията. На една Снежанка (снажна светлокожа мома) се падали седем рахитични джуджета. Рахитичните обаче не давали потомство.

Не е по темата, но имам друга хипотеза. Джуджетата в приказката, както знаем, са миньори. Малкият им ръст (и добре развити мускули) е еволюционно придобит признак, който им дава конкурентно предимство - нужни са тунели с по-малко сечение, обемът на минните работи до достигането на рудата се намалява. Това са затворени общности, миньорски селища (живеят дълбоко в горите близо да месторожденията), които чрез инбридинг бързо (за няколко века) са развили този признак. По същия начин, но вече чрез целенасочена селекция е създадена породата малки кончета "пони". Със същата цел - работа в мините при минимално сечение на тунелите. Рудници, вековни гори, замъци и принцове в средновековна Европа - колкото искаш. Така че по-скоро е стара реална история, отколкото измислена приказка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Траките са го наричали Пулпудева. Гърците, и, което е по-важното за случая, римляните - Филипополис. Защо когато славяните и българите се явяват на Балканите, те формират своето наименование от тракийското, от древното, а не от Филипопол? Не би могло да е, защото римското име е забравено, Филипопол си съществува и е част от Империята въпреки нашествията на варварите. Няма логика новите заселници, българи и славяни, да "ползват" потъналото в древността тракийско име....

Освен ако то не е било в употреба, когато идват. Далеч съм от всяка автохтонна мисъл и не като намек в тази насока искам да се разглежда този ми въпрос, но бих чул с голям интерес какво мислите?

Пловдив /оригинално от 12 век - Пло(в)дївь/ изглежда е славянизираното име на Пулпудева (Филипов - град) /Това е мнение на лингвист- българолог, които пише във форума от време на време/.

В тази връзка изглежда /това е мое мнение/ че името е било в употреба, до славянизирането на областта (до към 7 век).

Ааа, сега прочетох, че Тамарин спори с Хърс.. Е..да си спорят..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В тази връзка изглежда /това е мое мнение/ че името е било в употреба, до славянизирането на областта (до към 7 век).

Какъв 7 в. бре колега.

Филипопол е превзет едва през 836 г. от кан Маламир,

а това прави грубо втората четвърт на 9 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какъв 7 в. бре колега.

Филипопол е превзет едва през 836 г. от кан Маламир а това прави грубо втората четвърт на 9 век.

Областта се славянизира още в 7 век. Не ми се търсят източниците, но това е мнението ми, а Маламир, Чудомир, нямат връзка с ославянчването на Тракия..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Областта се славянизира още в 7 век...

Абе ти тези термини като славянизиране май за нищо ги нямаш.

Я изброй населените места в Тракия които през 7 в. (601 - 699г. ) са славянски.

Кан Маламир и неговия кавхан Исбул во­дили преговори с жителите на Филипопол на гръцки език а не на славянски или хунобългарск. за справка - Маламировата летопис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе ти тези термини като славянизиране май за нищо ги нямаш.

Я изброй населените места в Тракия които през 7 в. (601 - 699г. ) са славянски.

Кан Маламир и неговия кавхан Исбул во­дили преговори с жителите на Филипопол на гръцки език а не на славянски или хунобългарск. за справка - Маламировата летопис.

Мога да изброя.. обаче ще бъдат десет ругатни, от които ще засърби някъде на майка ти, на сестра ти, и на жена ти, и на дъщерите ти..

"кавхан Исбул во­дили преговори с жителите на Филипопол на гръцки език" , ама не си познал!! .. На сино-тибетски език са ги водили преговорите... Когато ми покажеш договора на гръцки, аз ще ти го покажа същия на китайски!!

Няма никакво значение че преговорите не са водени на славянски, селчо, защото официалният език във Византия не е славянски, а преговорите с предствителите на властите (архонтите, управителите, стратезите, комесите) във Византия се водят на официалния език..Този език е официален и за българите - при преговорите и разговорите им със Византия.. Това значи че българите са гърци?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мога да изброя.. обаче ще бъдат десет ругатни, от които ще засърби някъде на майка ти, на сестра ти, и на жена ти, и на дъщерите ти..

"кавхан Исбул во­дили преговори с жителите на Филипопол на гръцки език" , ама не си познал!! .. На сино-тибетски език са ги водили преговорите... Когато ми покажеш договора на гръцки, аз ще ти го покажа същия на китайски!!

Няма никакво значение че преговорите не са водени на славянски, селчо, защото официалният език във Византия не е славянски, а преговорите с предствителите на властите (архонтите, управителите, стратезите, комесите) във Византия се водят на официалния език..Този език е официален и за българите - при преговорите и разговорите им със Византия! Това значи че българите са гърци?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мога да изброя.. обаче ще бъдат десет ругатни...

Браво. Много ниско падаш с псувните си, това все пак е форум Наука.

Първо през 7 в. никаква славянизация не е имало, Филипопол си е бил Филипопол и там все гърци са живели,

ако е имало тук там славяни, то те са били слуги или наемници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Браво. Много ниско падаш с псувните си, това все пак е форум Наука.

Първо през 7 в. никаква славянизация не е имало, Филипопол си е бил Филипопол и там все гърци са живели,

ако е имало тук там славяни, то те са били слуги или наемници.

Точно защото е форум наука мисля администраторите е крайно време да се намесят и да те цензурират напълно, както заради фантазиите ти на тема "споменавания на българите", така и заради други твои ненаучни изцепки, като тази, че българската историография си е измислила титлата "цар" на Симеон. Подобни занимания не могат да бъдат търпяни и им се чудя защо те толерират - ти си просто безнадежден случай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Браво. Много ниско падаш с псувните си, това все пак е форум Наука.

Първо през 7 в. никаква славянизация не е имало, Филипопол си е бил Филипопол и там все гърци са живели,

ако е имало тук там славяни, то те са били слуги или наемници.

Я ми кажи защо гърците не продължиха да използваха гръцкото име на града - дето всички го знаем от източниците и споменаванията, ами решиха да започнат да му казват иначе?

Въпросът може и да е с повишена трудност за теб, но все пак пробвай се! (ако искаш)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Я ми кажи защо гърците не продължиха да използваха гръцкото име на града - дето всички го знаем от източниците и споменаванията, ами решиха да започнат да му казват иначе?

Въпросът може и да е с повишена трудност за теб, но все пак пробвай се! (ако искаш)

Всъщност гърците са продължили да използват своето си име на града, при това докъм 21 век! И досега в много гръцки творби, исторически имам предвид, се споменава единствено това средновековно име, а не Пълдин. Колкото до славяните и прабългарите, първите са отдавна установени, а за вторите трябва да съобщим, че миналата година бе открит на Небет тепе първия български некропол от първата половина на 9ти век! На интересуващите се - честито!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Точно защото е форум наука мисля администраторите е крайно време да се намесят и да те цензурират напълно, както заради фантазиите ти на тема "споменавания на българите", така и заради други твои ненаучни изцепки, като тази, че българската историография си е измислила титлата "цар" на Симеон. Подобни занимания не могат да бъдат търпяни и им се чудя защо те толерират - ти си просто безнадежден случай.

мисля администраторите е крайно време да се намесят и да те цензурират напълно, както заради фантазиите ти на тема "споменавания на българите"

Значи като ви хванах в лансиране на исторически лъжи и не можете да отговорите защо заменяте думите "хуни", "оногундури", "кутригури" и "оногути" със думата българи като по този начин със фалшифициране на изворите гоните целите на партийната партизанщина на крайните националисти започвате да пищите до бога и пишете прошения да ми бъде наложена "пълно цензуриране".

Отдавна е минало времето тези ваши любими методи за разправа със писаното слово.

И вместо да се тръшкате в безсилието си, по-добре запознайте се със изворите в техния оригинален вид, оставете настрана азиатщината и площасната лозунгомания и бъдете европейци.

и заради други твои ненаучни изцепки, като тази, че българската историография си е измислила титлата "цар" на Симеон.

Точно така, ето както виждаш все още чакам да ми представите никакъв писмен документ писан приживе по времето на властването на архонт Симеон удустоверяващ използване на титлата цар.

Не мога да си позволя финансово, но бих обявил парична награда в евро и за наличие на някакъв документ удостоверяващ титуловането на архонт Симеон с титлата цар приживе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

мисля администраторите е крайно време да се намесят и да те цензурират напълно, както заради фантазиите ти на тема "споменавания на българите"

Значи като ви хванах в лансиране на исторически лъжи и не можете да отговорите защо заменяте думите "хуни", "оногундури", "кутригури" и "оногути" със думата българи като по този начин със фалшифициране на изворите гоните целите на партийната партизанщина на крайните националисти започвате да пищите до бога и пишете прошения да ми бъде наложена "пълно цензуриране".

Отдавна е минало времето тези ваши любими методи за разправа със писаното слово.

И вместо да се тръшкате в безсилието си, по-добре запознайте се със изворите в техния оригинален вид, оставете настрана азиатщината и площасната лозунгомания и бъдете европейци.

и заради други твои ненаучни изцепки, като тази, че българската историография си е измислила титлата "цар" на Симеон.

Точно така, ето както виждаш все още чакам да ми представите никакъв писмен документ писан приживе по времето на властването на архонт Симеон удустоверяващ използване на титлата цар.

Не мога да си позволя финансово, но бих обявил парична награда в евро и за наличие на някакъв документ удостоверяващ титуловането на архонт Симеон с титлата цар приживе.

Виждам, че съм бил съвсем прав да искам пълното цензуриране на лицето.

Хванал си Михаля. Обясни ти се много пъти и за изворите, и за титлата, това, че ти не разбираш български език, си е само твой проблем. Ти си като радиоточка, която си повтаря едни и същи глупотевини до безкрай.

С изворите се запознай ти, който не си чел дори най-основното, какво остава за задълбоченото. Вече ти демонстрирах нагледно колко си неграмотен относно темата за споменаването на българите. За кореспонденцията на Роман Лакапин със Симеон да не говорим.

И не ми дудни за писмени "документи", печатът е повече от писмен документ като тежест. Минал си в глуха защита и повтаряш едни и същи заклинания, но това дори не е забавно, то е клинично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За освидетелстване си е , и както щедро раздава парични премии , си е за обявяване в несъстоятелност.

Колкото до тезите, които изказва, те са фалирали с раждането си .

Поздрави и ползотворен ден!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

nik1 - "Областта се славянизира още в 7 век. Не ми се търсят източниците, но това е мнението ми, а Маламир, Чудомир, нямат връзка с ославянчването на Тракия."

Съвсем не е така. За Пловдив и района му няма никакви данни да е имало заселване на славяни преди включването му в границите на ПБЦ - нито писмени, нито археологически.

Link to comment
Share on other sites

nik1 - "Областта се славянизира още в 7 век. Не ми се търсят източниците, но това е мнението ми, а Маламир, Чудомир, нямат връзка с ославянчването на Тракия."

Съвсем не е така. За Пловдив и района му няма никакви данни да е имало заселване на славяни преди включването му в границите на ПБЦ - нито писмени, нито археологически.

Славянизиране ли? Първо нека се изясни каво означава славянизиране и кои са етапите му на протичане, защото доколкото разбирам имате предвид замяна на етническия състав на населените места във въпросната област в това предполага дълъг процес, упражняване на власт, налагане на език, намеса в ритуалите на местното население и естествено няколко поколения на етнически бум (при създадени благоприятни условиа разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На гръцки може да се е пишело с една буква Ф, но тя и на гръцки е звучала ph/пх, не само на латински. По-точно казано, на латински е звучала Philipp-, именно защото и на гръцки било така.

Следните гръцки букви означавали по два звука: Ф (ph), Х (ch), Θ (th), Ξ (ks), Ψ (ps). Последните две букви и досега означават два звука в гръцки.

Няма нищо странно в това не-гърците да са пропускали придихателната съгласна в името на Филип.

Латинският език не бил посредник в случая за Philippopolis/Пулпудева.

Латинският език дава едно от доказателствата, че гръцката буква Ф някога е звучала ph, но за този факт има и други доказателства, в това число и вътре в гръцкия език (без намеса на чужд език). Например, в нашия език от гръцки са дошли думите епископ, химера и ефимерен. В думата епископ се среща представката еп-, която приложена към корена на химера, дава думата ефимерен, която някога е звучала в гръцки епхимер-, а сега тя звучи ефимер-, но винаги се е пишела с буквата Ф. (Точната гръцка дума, която обикновено се дава за пример, е ефимерида, която значи вестник, ама я няма в български. Затова дадох думата ефимерен, ама в нея завършъкът не е гръцки, а български.) Има и други примери (международни думи, латинска графика): oPTica/oPHTHalmologia (оптика/офталмология).

даааа, доста странно значи, на гръцки се пише с ф, но се произнасе пх, за отмъщение на латински се пише ph, а се произнася ф.

между другото оптика на гръцки се пише с п (пи), а офталмология - с ф (фи), като цяло произлизат от различни думи и смесването им е абсурдно.

същото се отнася и за епископ - ефимерен. освен това "ефимерис" не означава на гръцки вестник, а по-скоро "еднодневка" (каквото е и значението на употребяваната и у нас дума ефимерен), друг е въпросът, че през 18-ти век във виена излиза гръцки вестник с това име.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
nik1 - "Областта се славянизира още в 7 век. Не ми се търсят източниците, но това е мнението ми, а Маламир, Чудомир, нямат връзка с ославянчването на Тракия."

Съвсем не е така. За Пловдив и района му няма никакви данни да е имало заселване на славяни преди включването му в границите на ПБЦ - нито писмени, нито археологически.

Това е едно наистина екзотично мнение. И писмени и археологически сведения има, но нема кой да чете. Там е трагедията.

Не през 7 в., а вероятно още през втората половина на 6 век е славянизиран изцяло района не само на Плавдив, но и на Беломорието и много Егейски острови. Източниците са категорични за това. Иначе трябва да приемем, че спусналите се на юг славяни са заобикаляли и прехвръквали над Пловдив, за да не нарушат рахата на Ка40!

Едновременно с това са засвидетелствали навсякъде етническо присъствие чрез оставените славянски топоними.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
[Това е едно наистина екзотично мнение. И писмени и археологически сведения има, но нема кой да чете. Там е трагедията. Не през 7 в., а вероятно още през втората половина на 6 век е славянизиран изцяло района не само на Плавдив, но и на Беломорието и много Егейски острови. Източниците са категорични за това. Иначе трябва да приемем, че спусналите се на юг славяни са заобикаляли и прехвръквали над Пловдив, за да не нарушат рахата на Ка40!

Едновременно с това са засвидетелствали навсякъде етническо присъствие чрез оставените славянски топоними.

През втората половина на VІв. има славянски грабителски набези, но не и заселване. Но нека се концентрираме върху Пловдив и близката му околност - да речем в радиус от 50 км. Ти явно знаеш извори, в които се споменават за славяни обитаващи Пловдив и околността му през VІІ-VІІІв. Можеш ли да ги посочиш? Айде нека разширим хронологическият обхват - до 836г. (когато градът става български), та в кой извор се споменават славяни в тази област?

А сега нека да видим архелогическите данни за славяните в Пловдив и околността му. Бих се радвал да посочиш къде в Пловдив и околността му са открити славянски землянки, керамика или гробове от периода VІІ-VІІІв.

И накрая прословутите славянски топоними. Има ли в Пловдив и околността му славянски топоними регистрирани в периода VІІ-ІХв.?

ПП. Тъй като явно си специалист по славяни, ще ти задам един въпрос. Колко славянски езически гроба има открити в дн. Южна България?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
През втората половина на VІв. има славянски грабителски набези, но не и заселване.

Това показва, че не познаваш дори и най-разпространените и отдавна преведени на български извори. През този период се говори именно за масово заселване, което, всъщност е започнало доста по-рано.

Участието ми в темата бе мотивирано именно от интереса към името на града и неговия произход, не от желанието да те запознавам с отдавна известни на широката публика исторически извори.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това показва, че не познаваш дори и най-разпространените и отдавна преведени на български извори. През този период се говори именно за масово заселване, което, всъщност е започнало доста по-рано.

Участието ми в темата бе мотивирано именно от интереса към името на града и неговия произход, не от желанието да те запознавам с отдавна известни на широката публика исторически извори.

Поздрави

Добре. Не ги познавам изворите. Цитирай ми някой. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...