Отиди на
Форум "Наука"

Любими и любопитни цитати на исторически личности


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ксеркс към бранителите на Термопилите, преди за започне сражението:

- Ако премина през прохода, няма да оставя нито един жив елин в тази земя!

Отговор на Леонид:

- Ако ...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 327
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

Иван Михайлов:"Аз убих Александър Протогеров за да предотвратя едно разцепление на ВМРО".Фактически със самото убийство разцепва организацията.



Стефан Стамболов към княз Александър Батенберг 6 септември 1885 г.:"Княже пред тебе има два пътя:единият води към Дармщат а другият към Пловдив."



Назим паша /вонен министър на Османската империя/.Септември 1912 г. гарата на Цариград към заминаващите на фронта войници:

"И не забравяйте да си вземете парадната униформа защото ще ви трябва за парада в София".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Назим паша /вонен министър на Османската империя/.Септември 1912 г. гарата на Цариград към заминаващите на фронта войници:

"И не забравяйте да си вземете парадната униформа защото ще ви трябва за парада в София".

:laughing1:

Горкият...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Тодор Александров.Окръжно на ЦК на ВМОРО от 5 юни 1913 г.

"Ако България не започне война срещу бившите си съюзници историческият момент за обединение на отечеството ще бъде безвъзвратно пропуснат".

И най големите грешат.Рядко но фатално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жителите на земята се делят на две: Едние имат ум, но нямат религия, другите имат религия, но нямат ум.

Абу-Алла ал Маарри сляп арабски поет (роден в Маарра Сирия починал 1057:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

"Работническо-селската Червена армия ще бъде най-нападащата от всички нападали когато и да било армии."
Полеви устав на РККА от 1939 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Цар Иван Александър.1351 г.пред византийските пратеници в Търново.

"Когато турците ни нападнат нас ние сами ще се браним от тях".

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. „ - Ето моята тайна. Много е проста: истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.“


2. „ - Ако искам да видя пеперуди, трябва да изтърпя две-три гъсеници.“


3. „ - Знам една планета с един червендалест господин. Той никога не е
помирисвал цвете. Никога не е поглеждал звезда. Никога не е обичал
никого. Никога не е правил друго, освен сметки. Цял ден повтаря като
теб: "Аз съм сериозен човек! Аз съм сериозен човек!", и се надува от
гордост. Но това не е човек, а гъба!“


4. „ - Какво значи „да опитомиш“?... ... ако ме опитомиш, ние ще
изпитваме необходимост един от друг. За мен ти ще бъдеш единствен на
света. За теб аз ще бъда единствена на света... ...в живота ми ще грейне
слънце, погледни! Виждаш ли житните ниви ей там? Житните ниви не ми
напомнят нищо. И това е тъжно! Но твоята коса е с цвят на злато. И
когато ме опитомиш, ще бъде прекрасно! Житото, което е златисто, ще ми
напомня за теб. И ще обичам шума на вятъра в житата.“


5. „Когато на теб пръв ти хрумне някоя идея, ти взимаш патент за нея и
тя е твоя. Аз притежавам звездите, защото никой преди мен не се е сетил
да ги притежава.“


6. „ - Къде са хората? ... ...- Хората ли? Видях ги преди години. Но
човек никога не знае къде да ги открие. Вятърът ги носи. Нямат корени и
това им пречи много.“


7. „Много по-мъчно е да съдиш сам себе си, отколкото да съдиш
другите. Ако можеш да съдиш себе си правилно, значи ти си истински
мъдрец.“


8. „ - Никога не ни харесва там, където сме - каза стрелочникът.“


9. „ - Пустинята е хубава - каза малкият принц, - защото крие някъде кладенец...“


10. „Ти ставаш отговорен завинаги за това, което си опитомил.“


11. „Този човек - би бил презиран от всички други... ... Ала той
единствен не ми изглежда смешен. Може би защото се занимава с друго, а
не със себе си.“


12. „ - Трябва да бъдеш много търпелив. Ще те гледам с крайчеца на
окото и ти няма да казваш нищо. Езикът е извор на недоразумения.“


13. „ - Хората имат различни звезди. За тези, които пътуват, звездите са водачи. За други са само малки светлинки.“


14. „ - Хората – каза малкият принц – се пъхат в бързите влакове, но
вече не знаят какво търсят. И затова започват да се движат, но се въртят
в кръг...“


15. „Цветята са слаби. Наивни са. И се пазят, както могат. Мислят се за страшни с техните бодли.“

Великия ЕкзЮпери! Няма да казвам от къде е ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

,,И ето сега е часът, в който [може] да спечели всеки. [А не] както [казват] някои си: "Ами ако умра?" То ние му казваме, че неговото име остава навеки живо, заслугата му ще се предава на деца, унуци и пр. Следователно да се спечели този свят дар, трябва по-напред да се жертвува всичко, па и себе си... Чисто народният българин, който е разбрал и вижда мъките и неволите на милия ни народ, който е усетил вече в сърцето си всекидневните и кървави сълзи на нашите обезчестени майки, братя и сестри от тиранина, то за него няма страх, няма никакви извинения, а смъртта му е самата утеха и душеспасение. [Тази] смърт заслужава гореречената ни слава от българския народ." Левски до орханийци, 29.01.1872 г.

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. "Какво ще каже историята? Историята ще поизлъже, както винаги."


2. "Властта не развращава хората, но глупаците, изкачили се на върха на властта, я развращават."


3. "Много велики истини са били в началото кощунство."


4. "Заслуга за обществото имат както оптимистите, така и песимистите.
Оптимистът, например, е измислил самолета, а песимистът - парашута."


5. "Свободата значи отговорност. Ето защо мнозина се страхуват от нея."


6. "Демокрацията е механизъм, гарантиращ ни, че ще ни управляват толкова добре, колкото заслужаваме."


7. "Демокрацията не може да се издигне по-високо от нивото на този човешки материал, от който са изградени нейните избиратели."


8. "Напредък е невъзможен без промяна и онези, които не са способни да променят мисленето си, не могат да променят нищо."


9. "За своето положение хората винаги винят обстоятелствата. Онези,
които успяват в живота, които вървят напред и нагоре, търсят желаните от
тях обстоятелства, а когато не могат да ги намерят, ги създават."


10. "Аз мисля, че човешкият живот винаги си заслужава да бъде спасен, независимо от това кой е човека."


11. "Не прави на другите това, което би искал те да направят за теб. Можете да имате различни вкусове."


12. "Когато четете биографии, помнете, че истината никога не става за публикуване."


13. "Четенето направи Дон Кихот рицар, а вярата в прочетеното го направи умопобъркан."


14. "Да изучиш законите на живота значи да изпиташ поредица от
унижения, все едно се учиш да караш кънки. Единственият изход е да се
смееш над себе си, заедно със зяпачите."


15. "В нашия свят опасността винаги застрашава този, който се страхува."


16. "Това е и секретът на героизма - никога да не позволявате на страха от смъртта да ръководи вашия живот."


17. "Патриотизъм - това е, когато считате, че тази страна е
най-хубава в сравнение с всички останали, само заради това, че вие сте
се родили там."


18. "Любов - това е грубо преувеличаване на различията между един човек и всички останали."


19. "Най-голямото престъпление е безнаказаността."


20. "Опасно е да бъдеш искрен, ако си същевременно и глупав."


21, "Бях свободомислещ преди да умея да мисля."


22. "Моят начин да се шегувам е да говоря истината. На света няма нищо по-смешно."


23. "Понякога трябва да разсмееш хората, за да ги отвлечеш от намерението им да те обесят."


24. "Ако човек реши да убие тигър, това се нарича спорт. Ако тигър реши да убие човек, това се нарича кръвожадност."


25. "Добродетелта се състои не в отсъствие на страсти, а в управлението им."


26. "Танците - това е перпендикулярно изражение на хоризонтални желания."


27. "Аз не обичам да се сражавам, аз обичам да побеждавам."


28. "Живата несполука е по-добра от мъртвия шедьовър."


29. "Ако вие имате ябълка и аз имам една ябълка, и ако ние си обменим
тези ябълки, то и при вас и при мен ще остане по една ябълка. Но ако
вие имате идея и аз имам идея и ние обменим нашите идеи, то всеки от нас
ще има по две идеи."


30. Хората винаги прехвърлят вината на обстоятелствата в които
са попаданали. Аз не вярвам в обстоятелствата. Хората които владеят
света са онези които гледат само напред и нагоре, търсят обстоятелствата
които са им изгодни, и ако не ги намерят просто ги създават.

Джордж Бърнард Шоу

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

“Не всичко, което е стойностно, може да бъде оценено; и не всичко, което се цени, е стойностно".

Жена ми ;). Абе всъщност е Алберт Айнщайн.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

,,Няма отчаяни ситуации, има само отчаяни хора" Генерал Хайнц Гудериан Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. (There are no desperate situations, there are only desperate people.)

Пак Гудериан :

,,Човек се удря с юмрук и никога с разперени пръсти" Man schlägt jemanden mit der Faust und nicht mit gespreizten Fingern.

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор История

"Сатър.Ще си премерим силите и съм убеден че ще ги смажем защото сме прави."

Яне Сандански за своите противници във ВМРО.Късната есен на 1907 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Работническо-селската Червена армия ще бъде най-нападащата от всички нападали когато и да било армии."

Полеви устав на РККА от 1939 г.

Цитатът ти не е точен, защото е изваден от контекста и му се променя съдържанието. Ето ти целия пасаж

2. Оборона нашей Родины есть активная оборона.

На всякое нападение врага Союз Советских Социалистических Республик ответит сокрушающим ударом всей мощи своих вооруженных сил.

Наша война против напавшего врага будет самой справедливой из всех войн, какие знает история человечества.

Если враг навяжет нам войну, Рабоче-Крестьянская Красная Армия будет самой нападающей из всех когда-либо нападавших армий.

Войну мы будем вести наступательно, с самой решительной целью полного разгрома противника на его же территории.

Боевые действия Красной Армии будут вестись на уничтожение. Основной целью Красной Армии будет достижение решительной победы и полное сокрушение врага.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Което и стана. Така че РККА си изпълни директивите. И честно казано, се радвам, че победиха именно те. Иначе гнусния нацистки режим щеше да затрие доста 'непълноценни' народи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Цитатът ти не е точен, защото е изваден от контекста и му се променя съдържанието. Ето ти целия пасаж

2. Оборона нашей Родины есть активная оборона.

На всякое нападение врага Союз Советских Социалистических Республик ответит сокрушающим ударом всей мощи своих вооруженных сил.

Наша война против напавшего врага будет самой справедливой из всех войн, какие знает история человечества.

Если враг навяжет нам войну, Рабоче-Крестьянская Красная Армия будет самой нападающей из всех когда-либо нападавших армий.

Войну мы будем вести наступательно, с самой решительной целью полного разгрома противника на его же территории.

Боевые действия Красной Армии будут вестись на уничтожение. Основной целью Красной Армии будет достижение решительной победы и полное сокрушение врага.

Стефане само да ти напомня че съгласно официалната съветска доктрина през 1939 г. Финландия напада СССР и тогава РККА става най настъпателната армия на света.Такива едни работи.Това е смисълът на първата част на изречението което си почернил.СССР никога никой не напада.Или се отбранява геройски от финландския милитаризъм или провежда освободителни походи след хиляди молби от изстрадалия полски,литовски,латвийски,естонски и румънски пролетариат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Което и стана. Така че РККА си изпълни директивите. И честно казано, се радвам, че победиха именно те. Иначе гнусния нацистки режим щеше да затрие доста 'непълноценни' народи.

Амин!

Обаче! Ние още си страдаме от това.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Е да де но при единия щяхме да имаме 150 километра излаз на Бяло море и 80 процента от Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...