Отиди на
Форум "Наука"

Любими и любопитни цитати на исторически личности


Recommended Posts

  • Потребител

Цитати от Ото фон Бисмарк ,,Железният канцлер" :

„ Аз гледам на принципите само в смисъл полезни или вредни са за Прусия.”

„ Грешката на германците винаги е била желанието да получат всичко или нищо и упорито да действат само с едни определени методи.”

„... не с речи и височайши постановления се решават важните въпроси на съвремието... а с желязо и кръв!”

„ Смъртта е сигурна за всички – рано или късно, но трябва да се умре достойно.”

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 327
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

"Нека утрешните поколения знаят, защото времето отминава, а нашата преходност е налице, че ние направихме ВМРО не за да правим две Българии, а защото нямахме една целокупна." Иван Михайлов

"Нека запомним и се съобразяваме и за в бъдеще с факта, че загубата в 1913 и в 1918 за българщината е по-малка от тая в 1944". Иван Михайлов

"Който каже, че не сме македонци-му режем езика...който каже обаче, че не сме българи-му режем главата" Тодор Александров

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Аз съм изцяло в полза на това да играем играта така, че да получим България... Тя е голямата награда и чак когато разберем със сигурност, че тя няма да се присъедини към нас,можем да вземем предвид гръцките и сръбските интереси..."
- Уинстън Чърчил

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Революцията-това е пагубен опит да се прескочи от понеделник направо в сряда!Но връщането от понеделник в неделя е също толкова пагубно-Жуковски(личен учител на бъдещият руски император Александър Втори).

Който твърди че служи на революцията,оре морето-Симон Боливар.

Уважението към чуждите права,това означава мир-Бенито Хуарес(либерал и национален герой на Мексико).

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Аз съм изцяло в полза на това да играем играта така, че да получим България... Тя е голямата награда и чак когато разберем със сигурност, че тя няма да се присъедини към нас,можем да вземем предвид гръцките и сръбските интереси..."

- Уинстън Чърчил

Изобщо не съм сигурен, че го е мислел и дори, че го е казал, защото Англия не прави нищо за да получи България на своя страна. Absolutely nothing whatsoever. България не иска кой знае какво.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цитата го видях случайно в уикипедия,взет от някакво негово писмо,не вярвам да е фалшив цитат.В уики има и други негови интересни изказвания за България през ПСВ.

А дали го е мислил,нито знам,нито ме интересува.Само македонците имат тази дарба да влизат в главите на исторически личности и да знаят какво са искали да кажат.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

,,Absolute governments (tho' the disgrace of human nature) have this advantage with them, that they are simple; if the people suffer, they know the head from which their suffering springs, know likewise the remedy, and are not bewildered by a variety of causes and cures. But the constitution of England is so exceedingly complex, that the nation may suffer for years together without being able to discover in which part the fault lies, some will say in one and some in another, and every political physician will advise a different medicine."

Thomas Paine ,,Common Sense"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

,,1. Щом отворя очи, да си кажа: „Ще срещна любопитни, неблагодарни, надменни, коварни, завистливи хора, ще срещна егоисти. Станали са такива, защото не знаят какво е добро и какво — зло“. А аз понеже съм съзрял, че природата на доброто е красивото, а на злото — грозното и че дори природата на този, който греши, ми е сродна, не със същата кръв и семе, а защото е причастна към ума и има в себе си божествен дял, знам, че никой от тези хора не може да ми навреди и никой с нищо грозно не ще ме засегне. Нито мога да се разгневя на своя сроден, нито да го намразя. Родили сме се за съдружие като краката и ръцете, като клепките и зъбите на горната и долната челюст. Да си противодействуваме е противно на природата. А да се възмущаваме и отвръщаме от някого е един вид противодействие." Марк Аврелий, ,,Към Себе си"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Два цитата от Леонардо Да Винчи :

,,Ако се запасиш с търпение и проявиш старание, то засятите семена на знанието непременно ще дадат добър урожай. Корените на учението са горчиви, но плодовете — сладки."

,,Всеки живот, добре преживян, е дълъг живот."

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Който каже, че не сме македонци-му режем езика...който каже обаче, че не сме българи-му режем главата" Тодор Александров

Някой има ли доказателство, че Тодор Александров е казал или написал това?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Докато говориш не точно това, което мислиш;
докато слушаш не точно това, в което вярваш
и правиш не точно това, което ти се иска -
през цялото това време живееш не точно ти..."-
Сун Дзъ

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=655704267786033&set=a.186636648026133.38535.173716119318186&type=1&theater

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Няколко цитата от Джон Ленън :

"Когато бях 5-годишен, майка ми ми каза, че щастието е ключът към живота. Когато отидох на училище и ме попитаха какъв искам да стана като порасна, написах “щастлив”. Те ми казаха, че не съм разбрал задачата, а аз им казах, че не разбират живота."


"Всичко е по-ясно, когато обичаш."

"Мечта, която бленуваш, е само мечта. Мечта, която бленувате заедно, е реалност."

"Аз вярвам в Господ, но не като едно нещо, не като възрастният човек в небето. Аз вярвам, че това, което хората наричат Господ е нещо във всички нас. Вярвам, че това, което Христос, Мохамед и Буда са казали е нещо правилно. Просто преводите са грешни."

"Времето, което с удоволствие си загубил, не е загубено."

(johnlennon.com)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=185454891654828&set=a.181600438706940.1073741828.181598135373837&type=1&theater

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

,,Колкото човек превъзходства по власт, толкова е длъжен да бъде пръв и по добродетел. Който върши противното, прави три неща много лоши: себе си погубва, подбужда към зло ония, които го наблюдават, и кара да хулят Бога, че на такъв човек е дал толкова голяма власт. Затова всеки човек трябва да отбягва от злото, но най-много тия, които имат власт."

Патриарх Фотий, ,,В какво се състои работата на един княз" , Из посланието на Светейшия Цариградски Патриарх Фотий до княза на България Михаил

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде едно бисърче от тио Шкуби.

Когато осъзнаеш, че конят ти е умрял, не го шпори повече ами слез от седлото.... :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Мисли на Николо Макиавели от ,,Владетелят" :

,,Благоразумният човек трябва да върви по пътищата, по които са вървели великите личности и да подражава на всички, които са превъзхождали останалите, та по този начин да може, ако не да се издигне толкова, че да се изравни с идеала си, поне да напомня за него. Той трябва да постъпва като умелите стрелци, които познават силата на лъка си и когато им се стори, че точката, която искат да улучат, е твърде отдалечена, се прицелват по-високо над нея, за да може стрелата да я достигне."

,,Всяка болест се лекува докато е все още излечима. Туберкулозата в началото се лекува лесно, но мъчно се познава, а след време, щом не е била позната и лекувана, лесно се познава, но мъчно се лекува. Същото нещо наблюдаваме и в държавните работи — когато болестите, които се раждат в държавата, се предвиждат (нещо, което е дадено само на мъдрия), те се лекуват лесно, но когато поради неумението да се предвидят се оставят да се развият дотолкова, че всеки да ги вижда, няма вече никакъв лек против тях."

,,Всички държави, които се създават бързо, са като растенията, които в природата се раждат и растат бързо, но не хващат здрави корени и не се развиват достатъчно, за да могат да устоят на бурите и неблагоприятното време. Държавата пропада, ако тези, които бързо са станали владетели, нямат достатъчно ум и смелост и не съумеят да запазят това, което им е дала съдбата, и не изградят основите, които други са изградили преди да станат владетели."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

XVI.1. Най-кратък и най-тревожен е животът на хората, които забравят за миналото, нехаят за настоящето, страхуват се от бъдещето. И когато тия нещастници дойдат до последния си час, разбират твърде късно, че през цялото време, когато нищо не са вършели, са били заети.
2. Не мисли, че призивите, които те отправят от време на време към смъртта, доказват, че са живели дълго. Мъчат ги капризните вълнения на тяхната неразумност, които се хвърлят точно там, където се страхуват. Често желаят смъртта, понеже ги е страх от нея.
3. Не смятай като доказателство за дълъг живот и впечатлението на тези хора, че денят е дълъг, или пък оплакванията им, че докато дойде време за обяд, часовете бавно вървели. Та нали ако някой ден са свободни от тези ангажименти и са останали в почивка, смут ги обхваща: не знаят нито как да я подредят, нито как да я удължат. И затова непрекъснато търсят някакви задължения и паузите им тежат. Но когато има насрочени гладиаторски игри или пък очакват датата, определена за някакво друго зрелище или удоволствия, тогава, о богове! Те имат желанието просто да прескочат промеждутъка! Всяко отлагане на очакванията им се струва дълго.
4. А времето, което им харесва, е кратко, бързотечно и се скъсява още повече по тяхна собствена вина. Бягат те от едно на друго и не могат да се застоят в никоя от страстите си. За тях дните са не продължителни, а ненавистни. И обратно: колко кратки им се струват нощите, прекарани в пиянство или в нечии развратни прегръдки!
5. Оттук произтича и безумието на поетите, които подхранват хорските прегрешения със своите фантазии: според тях Юпитер изпитал такива наслади на ложето на любовта, че направил нощта двойно по-дълга. Могат ли те да постигнат нещо друго, освен да разпалят още повече пороците, след като привличат боговете за техни поръчители и предлагат разпуснатостта на едно божество като извинителен прецедент за човешките лудости? Че как няма на хората да изглеждат кратки тия нощи, които купуват на толкова висока цена? Деня си губят в очакване на нощта, нощта си - в страх от зората.

Луций Аней Сенека, "За краткостта на живота": http://romulus-bg.net/?page=text&prevod_id=100&proizvedenie_id=30632

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 5 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

"Какво да се прави?! Няма такъв човек в България, който при дадената обстановка, би се решил да поеме върху себе си страшната отговорност да не атакува."

Ген. Савов пред Чаталджа, 1912 г.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Администратор

Все се надяваме, че някой друг знае отговорите, че някое друго място ще е по-добро, някой друг път нещата ще се подредят. Но животът е тук и сега. Никой не знае отговорите, няма по-добро място, а нещата вече са подредени.
Лао Дзъ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"По темпове на развитие и приобщаване към прогреса българите могат да се сравнят само с японците."

Казал го е Теодор Рузвелт и визира периода в края на 19 в. и началото на 20 в.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

,,Този, който умре достойно и с чест, ще живее вечно."

Фран Кръсто Франкопан, хърватски бароков поет, представител на известния аристократичен род Франкопан.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...