Отиди на
Форум "Наука"

Защо спортът е излишен


Вашето мнение за спорта като цяло  

59 потребители са гласували

  1. 1. Какво е за вас спортът?

    • Необходимост е - такъв, какъвто е!
    • Необходими са някакви движения, нали "движението е живот", да, ама чак организиран спорт - клубове, отбори... - не, няма нужда!
    • Спортът може да бъде заменен с физически труд (копане на канали, прокопаване на тунели в скалите, бъркане на цимент, мъкнене на тухли и керемиди по строежите...)
    • Спортът е ненужно губене на време, дори не е нужно да бъде заместван с каквото и да е.
    • Аз "спортувам", гледайки спортни събития по кабелната телевизия и повече не ми е нужно.


Recommended Posts

  • Потребител

На Алва май му трябва една казарма!

Нали въздиша по социализма!

Че там спорта си беше основен. А в казармата щеше да види равновластност (е, понякога и неравновластност), социални политики, "интелект", единство, спорт, творчество, красота, ходене по греда, пълзене, катерене по въже и физзарядка сутрин!!! :w00t::punk::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 460
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ето това ме успокои много, защото се бях притеснила, че нашето общество е застрашено от разпадане:

Трескавото развитие на спорта се наблюдава особено ясно в епохите на разпадане и разлагане на цивилизациите, като отдушник на всичките видове разколи, които обществото и душата изживяват. Олимпиадите избуяват в епохата на разпадане на гръцката цивилизация, не - в етапа на растежа й.

И сега какво - много се пиело било?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Олимпиадите избуяват в епохата на разпадане на гръцката цивилизация, не - в етапа на растежа й.

Сиреч според Алва (вероятно по крив прочит на Тойнби, който и Тойнби не би приел) гръцката цивилизация се развива до 776 г. пр. Хр., а цялата Архаична и Класическа епоха са упадък... Абе, Алва, ти изкара Тъмните векове на Елада най-доброто й време :biggrin:

Сега ще трябва да махнем Пиндар от конспектите по гръцка литература, защото е упадъчен автор и е писал оди за победи в спортни състезания :whistling:

Срамота, Алвасарейро. Образован човек, а оправдава тюфлещината и мързела. Марш за две обиколки на стадиона! И мен ме мързи, ама бих се срамувал да говоря такива неща. Пък и все не ме мързи чак толкоз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сутринта пропуснах да гласувам. Не можах да устоя и противно на убежденията си избрах възможност #3 - прочитайки я, в съзнанието ми изникнаха картини в стил "Диего Ривера."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това твърдение няма нищо общо с действителността.

Хероиново зависими се срещат при всички социални слоеве и при всички нива на образованост.

Пише го във всяка книга, която описва проблемите на зависимостите ....

За хората занимаващи се със спорт може да се каже същото - Независимо от социален статус и/или интелектуално ниво, процентът занимаващи се със спорт е константа.

Поздрави Б.

П.С. Прави ми впечатление, че в цитирания от мен пост се смесват понятия като интелект и ерудиция... Което също не може да приеме за правилно. /Абе колко и да учи някой, който е тъп - тъп ще си остане... Най-много да се научи да цитира наученото/

Поздрави

Едно явление често се среща в различни условия, но статистически е по-ярко изразено в едни, и по-малко в други. Наркоманията е характерна предимно за ниските и необразовани слоеве на населението.

При хората, занимаващи се със спорт също е така, но прави впечатление, че отдадените на наука учени, интелектуалци, писатели и тн. се интересуват по-малко, или изобщо не се итгересуват от спорт, в сравнение с онези, които не ги вълнува науката. Същото важи и за учениците. Онези, надарените, или с добри оценки, не обичат да спортуват, докато слабаците са първи на терена. Зависимости.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сиреч според Алва (вероятно по крив прочит на Тойнби, който и Тойнби не би приел) гръцката цивилизация се развива до 776 г. пр. Хр., а цялата Архаична и Класическа епоха са упадък... Абе, Алва, ти изкара Тъмните векове на Елада най-доброто й време :biggrin:

Сега ще трябва да махнем Пиндар от конспектите по гръцка литература, защото е упадъчен автор и е писал оди за победи в спортни състезания :whistling:

Срамота, Алвасарейро. Образован човек, а оправдава тюфлещината и мързела. Марш за две обиколки на стадиона! И мен ме мързи, ама бих се срамувал да говоря такива неща. Пък и все не ме мързи чак толкоз.

Да не смесваме нещата. Спортът тогава и спортът днес са много различни по характер, функция и насоченост.

В интерес на истината, гръцката цивилизация се развива до 431 г. пр.н.е. Това по Тойнби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Спортът си е спорт. И тогава е имал функция, и сега има.

Всъщност преливаме от пусто в празно - темата е напълно безмислена, пък и започваме да се повтаряме.

Арнълд Тойнби е много интересен философ на историята, но не е свещен авторитет, та да му се кланяме в захлас. Както и да е, това е друга тема. Дори, да речем, да е прав и наистина 431 г. пр. Хр. да е пиковата точка на гръцката цивилизация заради началото на Пелопонеската война, то между 776, когато е началото на Олимпиадите и 431 има три века и кусур, в които значението на Игрите е огромно (и дори определящо за това да си елин), а Елада се развива. Да не говорим, че не са само Олимпиадите - има ги още Истмийските, Питийските, Немейските и Атическите игри, а и други местни игрови събития.

За значението на спорта в Британската империя пък са изписани томове и томове, където ръгбито, гребната гонка, полото и ловът са засвидетелствани като дисциплините, в които се каляват телата, възпитават умовете и постига чувството за общност между бъдещите управници на Империята. А, няма как, за самата Великобритания универсалната държава е Британската империя ;)

Каквото и да си говорим, движение си трябва. И за да се постигне каквато и да е физическа цел, се иска все пак повече от ходенето пеш. Без да съм кой знае какъв атлет, го знам от опит. За облагородяващия и забавляващ ефект на спорта дори днес говорих достатъчно. Няма какво повече да се обсъжда. Ако на теб ти доставя удоволствие презрението към спорта, това си е твое право. Дано да имаш полза от него, а да не те е яд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля се отказах от постановката за спорта като причина за разпад на цивилизацията. Това е взето от стари мои постове, които вече не са актуални и легитимни, така че да не ги засягаме.

Британската империя не е универсална държава на Британия, защото универсалната държава като такава има функции като универсална държава на цивилизацита си, не на отделна вейна част. В този смисъл Британската империя е само и единствено, както вече съм споменавал, универсална държава на индуската цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Аз съм за спорта. Ама не да го гледаме а да го практикуваме.

Аз съм ЗА неговото гледане. Колкото до практикуването - вярвам, че има достатъчно ентусиасти да си трошат главите и без мен :)

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Затова, спортът е една паразитна и напълно безполезна дейност, антипод на умствената активност. Да се забрани във всичките му организирани проявления, да се изхвръли от телевизиите, да се закрие измисленото министрество на спорта, да спрат изграждането на никому ненужни спортни зали, и да се изхвърли от университетите.

За да може човек задоволително да практикува или да наблюдава с разбиране и да оцени някакъв вид спорт е необходима известна доза спортна култура, както е и при изкуствата (музикална култура за музиката, например), както е и при различните науки.

Древните гърци казвали:"Остави го този, не знае нито да чете, нито да плува"(Това разправяше един треньор по плуване).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В интерес на истината, много малко от древните са били запознати с изкуството на плуването.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурно е така, Римлянино. Но хората, изкушени от спорта разбират по-различно историята. Наскоро един човек ми показваше колекцията си от календарчета, в един момент очите му светнаха и ми вика: " Сега ще видиш нещо свързано с голямо историческо сбитие!" и аз се приготвх да гледам пушки и аероплани, а то се оказа таблото от футболния мач с великия резултат 7:2 . :doh:

20101117.anlrpiioey.jpg

Редактирано от Doris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Професионалния спорт е комерсиален, нечовешки и вреден, той не е нужен на нормалният човек. Той е нужен на онази прослойка още от древния Рим, забавляваща се с кръв и зрелища !

Подкрепям поста на Ангелмр и му давам +, въпреки, че нямам наличен такъв !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, Деде, иначе много услужливо напомняш успехите на НРБ, взе напомни и тези в спорта де!? :laugh:

Припомни ни, как уж социалистическият спорт беше аматьорски, пък всъщност "зобаха" спортистите с евтина химия до откат!

Припомни ни и как имахме по 568 медала на Олимпиада и бяхме малко след СССР-то и ГДР-то! :tooth: :tooth: :tooth:

Припомни ни и как стадото безработни борчета, след промените организираха българската организирана престъпност. :bigwink:

Когато трябва, нещо не се сещаш, значи! :bigwink:

Мнооого избирателно! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това няма много общо с НРБ, всички зобаха и зобат. Професионален спорт с чушки и домати не става. Само тогава. Ако има нещо което не ми харесва в професионалния спорт, това е че повсеместно използват допинг. Ако говорим за футбол, другото което ме изнервя е че големите отбори нямат вече нищо общо с хората. При аматьорския спорт като се каже Левски Карлово се подразбира че играчите са карловци,може да ги срещнеш по улиците на града, в кръчмите, тоест това са наши хора. А днес какво е общото между Левски и София, ми това че стадиона им е там. Нито собственика софианец, нито треньора, еле пък Гара Дембеле.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, Левски София има общо с хората. Аз кат запален футболер ;), ходя не само на тренировки на мъжкия отбор, а и на мачовете на децата (нямам син де да не си мислите, че ходя заради поколението, просто ги гледам). Та там се виждаме и с Гара и с Грийн. Всеки левскар може да ги види, да се здрависа с тях да поиска автограф и да размени няколко думи с тях (стига да знае езика за чужденците).

Много интересно, желаем свобода, да няма граници, а се затваряме в черупката. Културно-масовия спорт се провали преди да се наложи.

Някои потребители, приемат спорта, но не професионалния. Ми как ще стане? Давате ли си сметка, че много младежи и девойки влизат в спорта именно за да станат като своите кумири. А спорта дисциплинира, а и отвежда "негативните" емоции в по-правилна посока. Не само колективния, а и индивидуалния.

По отношение на "зобенето" да така е! Но си е въпрос (вече слава богу) на личен избор. А и само със зобене не става нали. А и границата между допинга и "хранителна добавка" е много тънка и става все по-тънка.

В личния ни живот никой не може да ни забрани да взимаме каквото искаме, стига да не разпространяваме и да не сме заплаха за други. Приемането на допинг не влиза в таз категория. Но даването ДА ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А и границата между допинга и "хранителна добавка" е много тънка и става все по-тънка.

А, не е така, много неточно обобщение. Ама това е оффтопик. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не си прав. Между двама равностойни спортисти ще победи тоя който е вземал зоб. Брат ми навремето тренираше борба ( и сега спортува за здраве), та знам какво е като взема и не взема зоб, лично съм виждал какво животно ставаше като се назобеше. Ако иска да постигне нещо, практически е задължително спортиста да зоби.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано не мога да разбера вманиачаването по спорта. То е една затворена и самоподдържаща се система, която не генерира никакви ползи за хората, но за сметка на това изсмуква огромни ресурси.

Индивидуалния спорт е полезен в определени граници. но от здравословна гледна точка професионалните спортни занимания са равнозначни на нарочно индуцирана хронична болест. Професионалния спорт е всичко друго, но не и здравословен. Виж спорта като хоби трябва да се стимулира. Но точно увлечението по големите спортнисъбития, гедането им по телевизията и тнт. са фактори които малко или много подтискат личното практикуване на непрофесионален спорт. А и за съжаление в днешния забързан живот рядко имаме възможност да отделим време за себеси и за лични удоволствия, та какво да говорим за времеемките спортни занимания.

Има смисъл и в професионалния, и в аматьорския спорт. Професионалния забавлява зрителите, разтоварва хората от стреса, зарежда с положителни емоции, дава положителни модели за подражание и пр.

Спорта като хоби е най-смисленото уплатняване на свободното време, според мен. :)

Редактирано от Стоедин
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като гледам приматите във футболните агитки с много положитлени емоции ще да зарежда професионалния спорт.

Че как, за един "примат" това си е положителна емоция отвсякъде :)

Прави ми впечатление обаче, че хем обявявате професионалния спорт за източник на забавление за масите, хем се противопоставяте на допинга. Не може така. Че нали именно допингът прави нещата зрелищни.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе приятно е да се гледат мачове, приятно е да си се простее. Какво да го отричаме.

Утре отивам на фехтовка преди срещата. И това е приятно.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много красив спорт е фехтовката. Не просто зрелищен. Както и тенис на корт, конните спортове... Удоволствие е и да се наблюдават, и да се практикуват. Разбира се, когато става въпрос за спортуване. При професионалния спорт неща като удоволствие, здраве и т.н. отстъпват на заден план. Все пак трябва пари да се вадят и за спортиста, и за екипа от спонсори, мениджъри... Какво ти удоволствие, бачкане е това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много красив спорт е фехтовката. Не просто зрелищен. Както и тенис на корт, конните спортове... Удоволствие е и да се наблюдават, и да се практикуват. Разбира се, когато става въпрос за спортуване. При професионалния спорт неща като удоволствие, здраве и т.н. отстъпват на заден план. Все пак трябва пари да се вадят и за спортиста, и за екипа от спонсори, мениджъри... Какво ти удоволствие, бачкане е това.

Аз също обичам фехтовката. Ходех на състезания към екипа на Академик 2000. Карах състезателите, машини, шпаги и т.н. Последното на което бях, бе проведено в Пловдив. Имаше доста пътеки, но машините за отчитане на точки бяха в трагично състояние.

Страхотен спорт е!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...