Отиди на
Форум "Наука"

История и бутафория на Царевец


Recommended Posts

  • Потребител

Преди ден реших да си разходя семейството до Търново. Пристигнахме, минахме по тържествено окичената с байраци главна улица и ето ни на Царевец.Знаех че реконструкциите са доста, но не се бях замисляла колко измислени и нагласени неща има. По принцип има означена една граница с червен хоросан между истинското и надстроеното:

post-5781-096570600 1282329437_thumb.jpg

Но тая червена нишка на много места се е изгубила.

Прочутата Балдуинова кула според запазени документи не е изглеждала така, както е реконструирана. Тя даже не е и на същото място. Ако погледнете извън стените ще видите основите на истинската:

post-5781-076639400 1282330156_thumb.jpg

Патриаршията, тя да кажем е възстановена поради някакви идеологически причини, но дворецът защо? За по-голяма достоверност до римските плочи се търкаля част от череп:

post-5781-021563000 1282330768_thumb.jpg

Поради многото платна, бетон и арматура всичко взе да ми става съмнително. Този постамент истински ли е или е част от декора за някакво представление?

post-5781-057272900 1282330988_thumb.jpg

Този капител е с доста остри ръбове:

post-5781-080050300 1282331715_thumb.jpg

Зъберите по стените така ли са изглеждали с покривчета отгоре?

post-5781-063757100 1282329946_thumb.jpg

Като цяло не се оплаквам де. Хубаво е да се разходиш по Царевец, но и въпроси се появяват.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 58
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Царевец е наистина много болезнена тема,защото и малкото автентични останки,които са били изровени миналия век,после са безвъзвратно опропастени с железобетонните безумия,като например това на снимката - кажете ми чий "гениален" мозък може да измисли подобна бутафорна кула?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Капителът-жертвени е истински, такива са използвани и в св. 40мци за подкуполните колони (иначе и тя е реставрирана странно: фасадата и е средновековна според разбиранията на творците на социалистическия реализъм, но иначе конструкцията си е такава, каквато е била, като е служела за теке; декорацията е била доста по-разкошна от това, дето сега може да се види).

Малката порта е най-автентичната реставрация в сравнение с останалото на Царевец, което си е раставрационна трагедия.

"Балдуиновата кула" е можело спокойно да си остане във варианта на турската реконструкция, в която я е заварило Освобождението, когато е служела за военен арсенал. Пък и турците не са кой знае какви реконструктури, тъй че е напълно възможно да докарала до снимка във вид близък до автентичния.

Останалото реставрирано буди у мен почуда как са успели да измислят толкова големи простотии. Още по-лощото е, че идиотщината се повтаря и на Трапезица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Този постамент истински ли е или е част от декора за някакво представление?

post-5781-057272900 1282330988_thumb.jpg

Съвсем истински е, първокласна римска изработка. :) Обикновено се приема, че са ги докарвали от близкия Никополис ад Иструм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подобен постамент с волски глави има под колоната на цар Иван Асен II в "Св. Четиридесет мъченици", само че е доста по-изтъркан и по-очукан,при него следите на времето си личат повече.

И във "Великата лавра" някои детайли са като от Дисниленд:post-5781-045499700 1282384595_thumb.jpg

От "Св. Четиридесет мъченици" все пак е останало нещо автентично в западната част. Източната част е просто покрив за скъпоценните колони и гробовете.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това с черепа е бая стряскащо...

Иначе стените са от хубав камък, а що се отнася до реставрациите, "не ми се говори за това", както казваше един филмов герой.....

Ама какво пък. А хич?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хе-хе, черепа и бедрената кост са моя скромна заслуга. Взети са от едно импровизирано "гробище" малко встрани и зад от двореца,където археолозите са хвърляли намерените кости и цялата земя е осеяна с тях.

По неприятно е според мен, това,че са сложили химически кенефи вътре в една от църквите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
По неприятно е според мен, това,че са сложили химически кенефи вътре в една от църквите...

Няма ли край простотията, бе...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хе-хе, черепа и бедрената кост са моя скромна заслуга. Взети са от едно импровизирано "гробище" малко встрани и зад от двореца,където археолозите са хвърляли намерените кости и цялата земя е осеяна с тях.

По неприятно е според мен, това,че са сложили химически кенефи вътре в една от църквите...

И двете са неприятни.

В една друга тема писах за неуважението към мъртвите, което демонстрира нашата археология.

Тоалетни си спомням че имаше срещу кулата с асансьора на патриаршията, но не обърнах внимание върху какво са разположени.

Ето някои статии свързани с превръщането на Царевец в атракция:

http://www.infotourism.net/story.php?storyid=959&name=Carevec+-+konservaciia+ili+vyzstanoviavane?

http://www.dnevnik.bg/analizi/2010/05/20/903985_carevec_ili_edna_bulgarska_istoriia/

Археологът Николай Овчаров се обяви за балансирано търсене на точната мярка при възстановяването. Според него ние, българите, имаме нужда да видим нашето културно-историческо наследство, защото масовият турист не разбира руините.

За себе си мога да кажа, че нямам нужда от измислени замъци. Предпочитам малко, но истинско. А така автентичността на всичко, което е по-запазено ми става съмнителна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди няколко месеца само минах през Търново и изтръпнах от стърчащите железа. Започвам да се чудя дали не е редно бутафорните реставрации да бъдат съборени? И понеже във форума има археолози, ще ми се да попитам дали гилдията като цяло има някакви лостове да припомня на "медийните звезди", че вършат нередности. Или някакви граждански инициативи, подписки?

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тук съм съгласен с Овчаров, на обикновенните хора им е все тая. Те искат да видят нещо красиво и внушително, а не купчина камъни в които следи от миналото виждат само специалистите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хе-хе, черепа и бедрената кост са моя скромна заслуга. Взети са от едно импровизирано "гробище" малко встрани и зад от двореца,където археолозите са хвърляли намерените кости и цялата земя е осеяна с тях.

По неприятно е според мен, това,че са сложили химически кенефи вътре в една от църквите...

Не думай.... Бе това място началници няма ли си?!

Като знам какъв варварин е българинът и като гледам колко исторически забележителносто са останали не смея да си представя какво би било, ако малко от малко се пазеше....

Изразът "археолозите са хвърляли намерените кости" направо вади от равновесие...

Ако не представлява интерес, не можаха ли поне да ги погребат някъде или да ги съхранят. Утре някой ше поиска едно ДНК да провери, да оставим настрана елементарното уважение....

Не ми се говори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук съм съгласен с Овчаров, на обикновенните хора им е все тая. Те искат да видят нещо красиво и внушително, а не купчина камъни в които следи от миналото виждат само специалистите.

Да прав е,но нека Овчаров си прави внушителни бутафории на голо поле някъде - нима на обикновените хора им пука дали "реставрираният" Перперикон,например,е на същото място или на съседния хълм?С какво право ще Овчаров ще опропастява автентичните паметници?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Абсолютно си прав Зитко, точно така правят в Япония съм чувал, близо до разкопките построяват пълномащабно копие. И всички са доволни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хе-хе, черепа и бедрената кост са моя скромна заслуга. Взети са от едно импровизирано "гробище" малко встрани и зад от двореца,където археолозите са хвърляли намерените кости и цялата земя е осеяна с тях.

По неприятно е според мен, това,че са сложили химически кенефи вътре в една от църквите...

Ами те при "археологическите разкопки" за запиляли костите от дворцовата църква, а там би трябвало да са погребани членове на царското семейство. Тъй че това дето се вижда на снимката има много по-големи шансове да са костите на някой бълг. цар от вероятността намереното в Созопол да е мощи на св. Йоан Продром, да не говорим за вероятността това, за което Божо троши държавни пари за да се разходи до Исакча да има нещо общо с гроба на цар Ивайло.

Ще рече, че разхвърляните кости са реалния "пантеон" на българските царе и боляри в държава, в която науката се прави от Божовци и Лъжливи Овчарчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами нашенските археолози по традиция не се отнасят много уважително към костите,особенно царските,да си спомним какво се случва с костите на цар Иван Александър,а също и с предполагаемите кости на Асеневци...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да си припомним славното препогребване на цар Калоян, като става дума за бутафория и пародия. За съжеление в медиите не беше съобщено дали по време на тази церемония водена от Божо и Гоце костите на покойника не са се обърнали в гроба. Ако видния покойник се беше обърнал в гроба, то отпада всяко съмнение, че това са били тленните останки на цар Калоян. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Ако проследим историята ще видим, че през цялото средновековие са се въстановявали разрушени крепости. Тогава хората не са се питали дали основата е тракийска, византийска или българска. Просто са въстановявали вече разрушеното.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Абе стига с тези ваши простотии за запазване на автентични 5 камъка на кръст!!! Побеснявам като попадам на подобни идиотски изказвания! ВСИЧКО трябва да се реставрира. Не може заради шепа така наречени "специалисти" да се отнеме правото на цял един народ да ВИЖДА, ВЪЗПРИЕМА и ГОРДЕЕ със своите крепости, дворци и църкви. Не ме интересуват 4 автентични камъка, останали след турските погроми. Те нищо не означават. Да минават археолозите, да изрявят каквото има за изрявяне. И след това да се прави ПЪЛНА реставрация! Ако ще и голяма част от нея да е художествена измислица. Естествено всичко трябва да е направено с автентично материали, от екипи включващи археолози, историци, архитекти и всякакви специалисти, за да се направи максимално автентично. Аз съм от Търново и се гордея с Царевец, и със сега случващото се на Трапезица. Живея в старата част и всяка сутрин като изляза на терасата и се захласвам пред невероятната гледка на средновековната столица, казнала на три хълма , над извивките на река Янтра. Изглежда величествено и великолепно. АКо ги нямаше Царевц и Трапезица, щеше да има просто гол камънка и пущинак! Царевец е своебразен символ! Ако го нямаше, щеше ли да има такъв туризъм? Търново се пръска по шевовете от туристи. Нямаше да има и звук и светлина. Нищо нямаше да има! На туриста не са му интересни купчини от камъни, ако ще да са на 8000 години! Тези неща са интересни на 200-300 човека специалисти , които отнемат правото на МИЛИОНИ , които искат да видят старинните си ценности МАТЕРИАЛИЗИРАНИ! Не ща макети, не ща триизмерни анимации. Искам го НАЖИВО! Ако ще замъка на Дисни да цвъкнат на мястото на царския дворец!!!! Кога ще ги проумеете тези неща драги ми специалисти. Бъдете ЗА рестварацията и се включете активно в нейното осъществяване, за да има контрол и да не станат така мразените от вас бутафории. Няма друг начин. Гърция и Италия реставрират усилено. Въобще не ги интересуват конвенции и други подобни алал бала прсототии.

Съглаен съм единствено за запазване на съществуващи ЦЕЛИ културно исторически недвижимости. Но унищожените такива, трябва да се изградят! Точка! Иначе вашето е чист егоизъм. А сгеа само си представете Царевец( какъвто и да е) да го нямаше......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм с горното мнение.Наскоро през декември бях във Велико Търново по работа и бях отседнал в хотел ,,ЯнтраИ"...

Стаята ми гледаше към Царевец...

Наистина величествено изглежда, старата Българска столица, особено нощем.

Твърдо ЗА реставрацията!

Трябва да се мисли и за приходите от туризма.

Stanislav_is, градът Ви е много хубав!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвсем истински е, първокласна римска изработка. :) Обикновено се приема, че са ги докарвали от близкия Никополис ад Иструм.

То и квадрите са "добивани" от тракийски светилища... :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То и квадрите са "добивани" от тракийски светилища... :post-70473-1124971712:

Бая зор ще да са видели да откарат приспадащата се част до Велики Болгар та и там да строят по този начин. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе стига с тези ваши простотии за запазване на автентични 5 камъка на кръст!!! Побеснявам като попадам на подобни идиотски изказвания! ВСИЧКО трябва да се реставрира. Не може заради шепа така наречени "специалисти" да се отнеме правото на цял един народ да ВИЖДА, ВЪЗПРИЕМА и ГОРДЕЕ със своите крепости, дворци и църкви. Не ме интересуват 4 автентични камъка, останали след турските погроми. Те нищо не означават. Да минават археолозите, да изрявят каквото има за изрявяне. И след това да се прави ПЪЛНА реставрация! Ако ще и голяма част от нея да е художествена измислица. Естествено всичко трябва да е направено с автентично материали, от екипи включващи археолози, историци, архитекти и всякакви специалисти, за да се направи максимално автентично. Аз съм от Търново и се гордея с Царевец, и със сега случващото се на Трапезица. Живея в старата част и всяка сутрин като изляза на терасата и се захласвам пред невероятната гледка на средновековната столица, казнала на три хълма , над извивките на река Янтра. Изглежда величествено и великолепно. АКо ги нямаше Царевц и Трапезица, щеше да има просто гол камънка и пущинак! Царевец е своебразен символ! Ако го нямаше, щеше ли да има такъв туризъм? Търново се пръска по шевовете от туристи. Нямаше да има и звук и светлина. Нищо нямаше да има! На туриста не са му интересни купчини от камъни, ако ще да са на 8000 години! Тези неща са интересни на 200-300 човека специалисти , които отнемат правото на МИЛИОНИ , които искат да видят старинните си ценности МАТЕРИАЛИЗИРАНИ! Не ща макети, не ща триизмерни анимации. Искам го НАЖИВО! Ако ще замъка на Дисни да цвъкнат на мястото на царския дворец!!!! Кога ще ги проумеете тези неща драги ми специалисти. Бъдете ЗА рестварацията и се включете активно в нейното осъществяване, за да има контрол и да не станат така мразените от вас бутафории. Няма друг начин. Гърция и Италия реставрират усилено. Въобще не ги интересуват конвенции и други подобни алал бала прсототии.

Съглаен съм единствено за запазване на съществуващи ЦЕЛИ културно исторически недвижимости. Но унищожените такива, трябва да се изградят! Точка! Иначе вашето е чист егоизъм. А сгеа само си представете Царевец( какъвто и да е) да го нямаше......

Ако бях кат теб бих "побеснял" от това изказване ;). ВСИЧКО пишеш трябва да се реставрира? Ми да, ама да се РЕСТАВРИРА! А не да се бутафорира. Ти сигур си влизал в Патриаршията и то не еднаж? Гордееш ли се с това дето е....реставрирано? С Балдуиновата кула? Че тя затвор и за конекрадец не става, а ние обясняваме е те тук е бил затворен първия Император на Латинската Империя. Нека реставрираме, но не и да пренаписваме (подправяме).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...