Отиди на
Форум "Наука"

Николай Овчаров - по следите на прабългарските шамански ритуали.


Recommended Posts

  • Потребител

В Бурятия и Монголия се запознах с изключително интересни данни за живота на номадите, които са се запазили до днес.

Говоря в случая за стадата, конете, дори юртите, в които продължават да живеят почти всички хора в Монголия, интериорът на жилищата, също.

За българите ще бъде изключително любопитно да видят тези юрти, в които са живеели техни предци и да се хранят с продуктите, които те са консумирали, като например суров конски дроб. Аз също го пробвах. Природата е изключително разнообразна.

Видяхме уникални неща като например пълен двучасов шамански обред, при които няма почти никаква промяна от времето на хан Аспарух и хан Кубрат, който успях да заснема с камера в Бурятия.

fdce780455.jpg

Много е важно това за нашата история, защото по тези земи в Централна Азия са живели прабългарите, които са изповядвали подобна религия. Прабългарите са все пак са държавотворческият елемент. Именно благодарение на прабългарите и на тяхната сила, мощ и умения е факт българската държава.

Ние намираме в Плиска и Преслав по стените рисунки на шамани, техни атрибути при разкопки в земята.

Аз съм единственият български учен, който е успял да съзре това нещо на живо, както е ставало по времето на хан Аспарух.

Страни като Монголия и Буретия са съумяли да запазят традициите в скотовъдството непокътнати от времената, в които са живеели прабългарите.

Самият факт, че ние с главния шаман, организация „Тангра”, която е към президентството на Бурятия и представлява Съветът на президента, с него поговорихме преди обреда.

Оказа се, че макар и теоретично знам много за шаманството, за боговете, за духовете, които се викат. Аз го знам от научната литература. Той беше много учуден, че имам такива познания.

Занимавал съм се с тази тема – с Тангра, с женското божество в прабългарската религия, с духовете, които шаманите са викали.

В България имаме теоретичните познания за нещата и археологическите находки, а Бурятия и Монголия видяхме на дело след хилядолетия запазени тези древни танци, ритуали, които са изпълнявани и от нашите предци.

Знаем от историческите извори, че в периода II – I век пр. Хр. до I век сл. Хр. прабългарските племена са били в голяма империя на хуните, която е обхващала цяла Централна Азия и е граничила на юг с Китай.

За това има доказателства, които са доста добре определени от учените.

По-късно вече хуните са разгромени, тогава започва и Великото преселение на народите, което изтласква и българските племена на запад към Приазовието, откъдето започва и европейската им история.

Можем да видим ритуалите, обредите и религиите в годините, когато те са били по тези места.

Това ще бъде особено полезно за културологията, която изучава тези древни ритуали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.focus-news.net/?id=f17511

Много е цензуриран материала, може ли така да постнете избрано и да няма линк, към статията

Ето липсваща и съществена част

Николай Овчаров: Доказателства в прекия смисъл „там са били прабългарите” не можем да намерим, но знаме от историческите извори, че в периода II – I век пр. Хр. до I век сл. Хр. прабългарските племена са били в голяма империя на хуните, която е обхващала цяла Централна Азия...

На татък го има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Овчаров продължава фанатично да работи в услуга на макетата и тамошните историчари, за които ние сме татаро-бугари, при това те съвсем искрено вярват в това :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе и аз уж се имам за татаро-бугарин, но Овчаров вече е леко възмутителен. Да не кажа - тежко възмутителен. То не са тамплиери, мутрамплиери, монгол(ф)иери, туркоплиери и далавери, то не е чудо.

Не че онази, иранската "експедиция" с прочутия Иво Панов в нея беше по-смислена. И едните, и другите раждат антинаука.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно родното тюрковъдство много е закъсало щом е опряло до Н. Овч.

Между другото, Н.Овч. има стари заслуги към тюрковъдството, преди 30-тина години измъдри една глупост, която много често се посочва като "аргумент" за тюркския произход, дори и тук, на този форум. Който познае какъв точно е въпросният "принос" - получава една бира. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

…Тя не беше само с цел изучаване на историята, тъй като тя е организирана от Ордена на рицарите тамплиери в България….

Ако беше честен до край това “само” трябва д го няма в изречението. Направил си разходка човека, при това за чужда сметка, нали трябва все пак да отчете нещо. А той обича да се показва в медиите.

…Самият факт, че ние с главния шаман, организация „Тангра”, която е към президентството на Бурятия и представлява Съветът на президента, с него поговорихме преди обреда….

Те това е велико изречение, мисъл в него, мисъл, ама и ние си имаме май организация „Тангра”, която е към президентството. Между другото президенството наитина натиска разни мутри да дават пари за реставрационни работи.

Тука / във форума / мисля, че има и професионални историци и ще ги помоля да дадат потвърждение на изречението … Ние намираме в Плиска и Преслав по стените рисунки на шамани, техни атрибути при разкопки в земята…. Имам в електронен вид списание “Археология” за последните 20-тина години и там такова нещо не си спомням.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Явно родното тюрковъдство много е закъсало щом е опряло до Н. Овч.

Между другото, Н.Овч. има стари заслуги към тюрковъдството, преди 30-тина години измъдри една глупост, която много често се посочва като "аргумент" за тюркския произход, дори и тук, на този форум. Който познае какъв точно е въпросният "принос" - получава една бира. :)

Умай?Но предпочитам водка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ка40,

я ни светнете накратко за този Умай и същността му на безценно доказателство за тюркофилите.

този Умай е всъщност тази Умай. Но нека по-добре форумните тюрковъди ни осветят по въпроса що е то Умай и имали почва тя у нас :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ

Уау, аз съм я виждал таз Умай, в Перперикон ;), на един камък. Едвам ме удържаха да не налетя (словесно) на екскурзоводката. Тя се оправда с това, че била траколожка и няма много познания по БОГОВЕТЕ на (пра)българите. Таман отново свих....бузи (тез на лицето) за да изригна и тя почна да обяснява за аналогиите на А. Фол между траките и инките (или маите, бъркам ги двата щата ;)) в областа на човешкото ...жертвоприношение. Това беше ново и интересно, но от тогава не наемам екскурзоводи ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ

Уау, аз съм я виждал таз Умай, в Перперикон ;), на един камък. Едвам ме удържаха да не налетя (словесно) на екскурзоводката. Тя се оправда с това, че била траколожка и няма много познания по БОГОВЕТЕ на (пра)българите. Таман отново свих....бузи (тез на лицето) за да изригна и тя почна да обяснява за аналогиите на А. Фол между траките и инките (или маите, бъркам ги двата щата ;)) в областа на човешкото ...жертвоприношение. Това беше ново и интересно, но от тогава не наемам екскурзоводи ;).

мога да си представя екскурзоводката в Перперакион какви глупости е надрънкала :tooth: Аз винаги съм се съмнявал в тази Умай, ама преди няколко месеца я видях - абсурд да е прабългарско изображение.

Редактирано от Ka40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мога да си представя екскурзоводката в Перперакион какви глупости е надрънкала :tooth: Аз винаги съм се съмнявал в тази Умай, ама преди няколко месеца я видях - абсурд да е прабългарско изображение.

Аха, работата е ясна. Щом до това са опрели тюркофилите, значи съвсем са я окъсали на реални доказателства. Ами да опитат чрез инките и маите да изведат тюрския произход на българите - сигурно тук ще имат по-голям успех. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тюркофили разни. Както и ирановъди разни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха, работата е ясна. Щом до това са опрели тюркофилите, значи съвсем са я окъсали на реални доказателства. Ами да опитат чрез инките и маите да изведат тюрския произход на българите - сигурно тук ще имат по-голям успех. :biggrin:

Майтапът на страна,но ако приложим родната методология използвана за прабългарите, без значение дали са тюрковъди или бактрианци, методът е един и същ, може да излезе че прабългате и индианците са роднини.

Редактирано от Ka40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тюркофили разни. Както и ирановъди разни.

Така е, но все пак говорим за професионални историци и прочие, а не за нас, дилетантите дето си чешем езиците.

ПП - затова Ка40 е абсолютно прав за методологията.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, но все пак говорим за професионални историци и прочие, а не за нас, дилетантите дето си чешем езиците.

ПП - затова Ка40 е абсолютно прав за методологията.

Ако някой сравни методът прилаган от Бешевлиев и от Петър Добрев, може с потрес да установи, че разлика няма :!!!:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както и "метода", прилаган от Иво Панов и Н. Овч.

Дендро, какви професионални историци, в България всичко е от развала към провала. Тюрковъди, ираноиди... всички сме за мустака, а парите ги обират разни немити лица.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както и "метода", прилаган от Иво Панов и Н. Овч.

Ти срещу Н. Овч. много, много неплюй, че вече само с него май си останахте. Добре, че е той, та да покаже, че тюрковъдството все още е живо. Пазете си го като писано яйце, дет са вика - халал да ви е :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти срещу Н. Овч. много, много неплюй, че вече само с него май си останахте. Добре, че е той, та да покаже, че тюрковъдството все още е живо. Пазете си го като писано яйце, дет са вика - халал да ви е :laugh:

Малкото Овчарче ,трябва да помогне на Голямото Овчарче, в противен случай фемилито отива на кино. Това съм го писал и в БС във фантасмагоричната тема за "Умай".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ей, некой ден автохтонците като дойдат на мода в СУ и БАН, нема да има къде да одат по експедиции - само до БЮРМ и Албания. Овчаря пак е надушил сочна баница. Ама Иво Панов бие сички :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, некой ден автохтонците като дойдат на мода в СУ и БАН, нема да има къде да одат по експедиции - само до БЮРМ и Албания. Овчаря пак е надушил сочна баница. Ама Иво Панов бие сички :biggrin:

Че то в БАН вече си има автохтонци! Цели три броя в момента ги водя на отчет. :read:

В СУ - все още удържа. Макар че Цв. Степанов и той май е поел в тази посока.

Както каза преди време един български депутат с доказан алтайски произход -"троянските коньове" вече са влезнали. :w00t:

Редактирано от Ka40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пази, Ормузде, Степанов да тръгне към автохтония. Ми че той едно време ставаше-лягаше, все в светия иранизъм се кълнеше. Те това е, польожение тежко, значение - ничтожно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пази, Ормузде, Степанов да тръгне към автохтония. Ми че той едно време ставаше-лягаше, все в светия иранизъм се кълнеше. Те това е, польожение тежко, значение - ничтожно.

по-скоро той не е тръгнал по класическия път на автохтонизма, а е попаднал в културологичния тюрлю гювеч, където всичко се размива - траки - иранци, иранци-тюрки, всичко се размазва.

Последното, което четох от него беше "Мадара и скалният релеф", В: Изследвания по българска средновековна археология. Сборник в чест на Р. Рашев, 2008

там се почва от Мадарския конник, минава се Митра, стига се до Крали Марко, като "Марко" не било име, а е трако-келтска :!!!: дума за "кон", след това са някакви лазарски песни с Месечина и се стига до мартеницата. Намесват се разни митологични матрици, хтонични и уранични божества, неолитен върховен бог, после пак Митра в различните и варианти и накра се стига император Марк Улпий Траян, от който произлизало името на гр. Троян. Абсолютно мазало :Oo: Нашите автохтонци ряпа да ядат на фона на писанияти на Цв. Степанов.

Редактирано от Ka40
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...