Отиди на
Форум "Наука"

Българин или македонец е цар Самуил


Recommended Posts

  • Потребител

Всъщност с видеото изразявам личното си мнение по този въпрос. Интересно ми беше да чуя вашите мнения.

"Приятелю Кирил, има сериозни епиграфски паметници, които доказват, че Самуил е македонски цар. Които удобно си порпуснал в изложението си. Поздрави. "

Кои са тези паметници? Тези, които строите в момента в Скопие ли? Защо съзнателно македонските "учени" пропускат множеството документи и артефакти, останали от времето на Самуил, на които ясно е написано, че той е български цар?

Защо Василий Втори е наречен българоубиец, а не македоноубиец що твърдиш, че той е македонски цар?

Ако обичаш отговори ми аргументирано на тези въпроси - искам документи ,артефакти - не догадки и провокации!

Колега,нищо лично-добре си изразил фактите и позицията си,но тези неща всички ги знаем и няма как да се получи дискусия след като по този въпрос спор няма.По-скоро това има негативно влияние,защото такива абсурди седят в устата на хората и се вадят от време на време от нафталина.Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът за мен е в това, че тези неща не се казват от политици. Въпреки добронамереното отношение на всички български правителства към Македония те не си вземат поуки. Омразата към България не спира... Впрочем защо има паметник на Самуил (според тях СамОил) в Скопие?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Приятелю Кирил, има сериозни епиграфски паметници, които доказват, че Самуил е македонски цар. Които удобно си порпуснал в изложението си. Поздрави.

Не само, че няма такива доказателства, особено епиграфски, но и изобщо липсват македонци и в Самуиловия, и в по-късни периоди по тези места. Кой знае защо, македонци се срещат в Одрин по това време.

Не спори заради спора, че ще се притесня...

ПП

Ето на, не разбрах, че се щегуваш со макетата и се зачудих чак. :good::tooth:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Политиците няма какво да обсъждат твърденията на една измислена държава.Не може на всеки байо да му се отговаря.Отговориш ли му,се влиза в един кръг.Бат Бойо наскоро им го каза-европейски съюз няма да видите с такава антибългарска политика.Да не говорим,че и гърците са им наложили вето.

Бъдещето на македонците е ясно-скоро време албанците ще почнат да ги мачкат и макетите ще трябва да решават дали да преминат към България или Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Проблемът за мен е в това, че тези неща не се казват от политици. Въпреки добронамереното отношение на всички български правителства към Македония те не си вземат поуки. Омразата към България не спира... Впрочем защо има паметник на Самуил (според тях СамОил) в Скопие?

Бе то на Прометей има, ти за Самуил питаш:) Щото търсят легитимация под дърво и камък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Йовев, имаш няколко непростими грешки в изложението:

1. Самуил не е брат на Роман;

2. Самуил няма необходимите ресурси за да може "в продължение на десетилетия да отблъсква атаките". Налице е точно обратното - България търпи изключително сериозни удари. Василий води война на изтощение без да бърза. Самуил (заедно с Аарон и Роман) нанася поражение на Василий през 986 г. в сражението при Ихтиманския проход, което е и последната крупна българска победа. Персонално други поражения Василий няма от страна на българите;

3. Ромейската армия не се стреми да приклещи българската в теснини, а точно обратното;

4. През 1014 г. Самуил не е смятал да дава "финално сражение" на ромеите, нито пък Василий е очаквал подобно. Просто отпор (блокиране) при най-невралгичната точка, за да не могат ромеите да нахлуят в средището на българските земи, както са го правили и преди.

Виждам, че имаш амбиции, но трябва още много ... Не се наемам с прогнози каква оценка би ти поставил, например Йончев :) Както и да е. Важното е, че реално няма за какво да се дискутира.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Графе две сериозни възражения.

1.Самуил не само че не се отбранява десетки години а точно обрантото в продъление на дълги години именнто той е агресивната нападащата страна

2.Траянова врата не е последната българска победа.Сериозни успехи има и след нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност с видеото изразявам личното си мнение по този въпрос. Интересно ми беше да чуя вашите мнения.

"Приятелю Кирил, има сериозни епиграфски паметници, които доказват, че Самуил е македонски цар. Които удобно си порпуснал в изложението си. Поздрави. "

Кои са тези паметници? Тези, които строите в момента в Скопие ли? Защо съзнателно македонските "учени" пропускат множеството документи и артефакти, останали от времето на Самуил, на които ясно е написано, че той е български цар?

Защо Василий Втори е наречен българоубиец, а не македоноубиец що твърдиш, че той е македонски цар?

Ако обичаш отговори ми аргументирано на тези въпроси - искам документи ,артефакти - не догадки и провокации!

ами аз ти отговорих. Паметниците не са от този свят. А от Кентавър Прайм, Нарн и Мимбар от сектор Е7. От това по-аргументирано пепел му тури.

ето професорът, намерил епиграфските паметници от Кентавър Прайм. Проше Коларовски.

а другият е Македон - Първио човек.

post-1993-036968400 1340948397_thumb.jpg

post-1993-010880300 1340948450_thumb.jpg

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът за мен е в това, че тези неща не се казват от политици. Въпреки добронамереното отношение на всички български правителства към Македония те не си вземат поуки. Омразата към България не спира... Впрочем защо има паметник на Самуил (според тях СамОил) в Скопие?

а Защо има паметник на хосе артигас в софия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......Важното е, че реално няма за какво да се дискутира.

Може да се дискутира възможността Самуил да е с арменска кръв? Има ли някакви други доказателства, освен името на майка му - Рипсимия?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Рипсимия не е арменско име.Има такава светица - Света Рипсимия която е популярна главно в района на Солун.Един често срещан мит в историографията е че майката на Комитопулите е носела арменското име Хрипсиме.Но пък в напдиса оставен от нейния внук Иван Владислав тя се посочена точно като Рипсимия а не като Хрипсиме.Между другото постсъветската арменска историогарфия е не по малко нахална македонската.Измислиха арменска съпруга на Симеон прекръстиха Георги Сурсувул на Кеворк,сега посягат към Комитопулите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самуил не може да е македонски цар, защото такова царство нЕма! ;)

а дали е бил рода на цар Симеон, дали е бил с арменско потекло, дали е бил чистак българин от аспаруховите, е тема която не би трябвало да предизвиква някаква оживена полемика :)

Ако си Цар на Царство България си български цар и точка. :)

Ако си арменец и си Имератор на Източната Империя, то Източната Римска Империя вече Арменска империя ли е?

То Стефан Душен като е с доста сериозно количество българска кръв, да вземем да си рисуваме царството му по картите като България ли? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самуил не може да е македонски цар, защото такова царство нЕма! ;)

а дали е бил рода на цар Симеон, дали е бил с арменско потекло, дали е бил чистак българин от аспаруховите, е тема която не би трябвало да предизвиква някаква оживена полемика :)

Ако си Цар на Царство България си български цар и точка. :)

Ако си арменец и си Имератор на Източната Империя, то Източната Римска Империя вече Арменска империя ли е?

То Стефан Душен като е с доста сериозно количество българска кръв, да вземем да си рисуваме царството му по картите като България ли? :)

Тука въпроса на темата не е чий цар е Самуил, а Българския цар Самуил дали е българин или българин от областта Македония :tooth:

Щото и Фердинанд е български цар, ама май не е българче по рождение :bigwink:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Приятелю Кирил,

нима сериозно си помислил, че български исторически форум (не само този - който и да е) би отстоявал мнение, че Самуил е македонски цар? Признавам, че и ние си имаме разни исторически мании, но пък чак снежнобялото да обявим за антрацитно черно - е, до там не сме стигнали и се надявам да не го направим. Така че тук опоненти няма да намериш - тъкмо обратното.

Но щом си любител на спора - а това е хубаво - съобрази се с бележките на графа. Фактологическата прецизност е крайно необходима за аргументите при спор.

Дерзай нататък! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

дали е бъгарин или не, е въпрос който може да си задаваме докато не му намерим кращелното свидетелство и/или писмена декларация, че е етнички македонец ;)

такава, каквато съществува примерно за Александър Филипов Македонски --->

1312.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

T.Jonchev ти гледа ли видеото :) Ясно е, че съм за версията, че Самуил е български цар. Впрочем аз съм химик, не историк. Да кажем, че историята ме изкушава :)

Между другото не знам дали знаете, но Василий Втори има някакви македонски корени (не съм сигурен дали само е живял в Македония (географската област) или е имал роднини оттам).

Ромейската армия не се стреми да приклещи българската в теснини, а точно обратното - това не е вярно. След 1013 година ромеите нахлуват в останалите български земи с идея пълното унищожение на България. Те преследват българската армия и Самуил се опитва да избегне пряка битка поради това, че армията му е по-малобройна.

През 1014 г. Самуил не е смятал да дава "финално сражение" на ромеите, нито пък Василий е очаквал подобно.

Тук си прав - аз не се изразих правилно. "Просто отпор (блокиране) при най-невралгичната точка, за да не могат ромеите да нахлуят в средището на българските земи, както са го правили и преди" - точно това исках да кажа, не знам защо казах финално сражение - може би защото знам как завършва битката.

.Графе две сериозни възражения.1.Самуил не само че не се отбранява десетки години а точно обрантото в продъление на дълги години именнто той е агресивната нападащата страна.

Тук съм напълно съгласен.

Траянова врата не е последната българска победа.Сериозни успехи има и след нея.

И тук съм съгласен. В последвалите години след битката при Траянови врата Самуил успява да възвърне североизточните български земи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може да се дискутира възможността Самуил да е с арменска кръв? Има ли някакви други доказателства, освен името на майка му - Рипсимия?

Няма, а и това не е никакво доказателство :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Василий е от Македонската династия, но Македония тогава се е казвала областта край Адрианопол, сиреч Одрин. Пък днешна Македония се е казвала точно България :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

T.Jonchev ти гледа ли видеото :) Ясно е, че съм за версията, че Самуил е български цар. Впрочем аз съм химик, не историк. Да кажем, че историята ме изкушава :)

Гледах го, разбира се.

Науката се прави с глава, не с диплома. Така че фактът, че си химик, а не историк, не е пречка нито да се интересуваш от история, нито пък да кажеш нещо ново и вярно в историята. И Митака е химик, но много добре се вписва и в историята.

Между другото не знам дали знаете, но Василий Втори има някакви македонски корени (не съм сигурен дали само е живял в Македония (географската област) или е имал роднини оттам).

Да, дядото на дядо му е роден в тема Македония и затова са го наричали "Македонец" (оттук името на цялата династия). Но, както забеляза и КГ, тази тема обхваща част от дн. Източна Тракия и няма нищо общо със съвременната Македония, нито пък с античната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баба ми по бащина линия е от Охрид. Семейството й е дошло в София след ПСВ. През 1946 г., когато Г. Димитров и Тито се опитват да правят Балканска федерация са започнали а записват хора като македонци. Братът на баба ми когато са искали да го запишат македонец отговаря следното: "Момчета, навремето (преди 1912 г.) в Охрид имаше две махали - турска и българска. Аз съм от българската".

А днес макетата трябва да ги оставим на шиптърите и да им гледаме серира... crazy_pilot.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графе две сериозни възражения.

1.Самуил не само че не се отбранява десетки години а точно обрантото в продъление на дълги години именнто той е агресивната нападащата страна

2.Траянова врата не е последната българска победа.Сериозни успехи има и след нея.

Веднага сериозни възражения на твоите сериозни възражения:

1. Кога Самуил е агресивната страна? Когато го няма Василий и основните сили на ромеите са заети в междуособици или на Изток срещу Фатимидите! Я вземай дебелите книжки и започвай година по година да смяташ колко са му "агресивните дълги години" на Самуил :bigwink: След 991 г. България е в отбрана "бетер Челси" ... Това е повече от видно. Както знаем, някои авантюри от страна на Самуил завършват твърде плачевно. Щом Василий не се мярка тъдява поговорката за котарака и мишките важи с пълна сила. Въобще как Самуил е отстоял толкова дълги години, предвид огромните реурси от страна на Романия :unsure:

2. Траяновите врати са последната крупна и стратегическа победа на българите! Повтарям - персонално Василий няма други поражения, а тактическите победи на българите през 1014 г. и 1015 г. срещу неговите военачалници с нищо не променят положението. Стратегическата инициатива отдавна е на страната на Василий - още от 991 г.! Ако България по тях времена имаше необходимите ресурси, щеше да си върне Филипопол и да го отстоява с всички средства, а към 1000-1001 нямаше да се раздели с Мизия

Между другото не знам дали знаете, но Василий Втори има някакви македонски корени (не съм сигурен дали само е живял в Македония (географската област) или е имал роднини оттам).

Забавлявам се искрено :tooth:

Ромейската армия не се стреми да приклещи българската в теснини, а точно обратното - това не е вярно. След 1013 година ромеите нахлуват в останалите български земи с идея пълното унищожение на България. Те преследват българската армия и Самуил се опитва да избегне пряка битка поради това, че армията му е по-малобройна.

Йовев, ромеите нахлуват в България с идея нейното унищожение (подчинение) още през 986 г. :bigwink: След това нахлуват отново със същата идея през 991 г. :bigwink: След това пак през 1000/1001 г. :bigwink: А вече към 1005/1009 г. перманентно нахлуване с цел унищожение (подчинение) :bigwink: Дори и в зимните месеци. Никъде не е указано, че ромеите преследват на всяка цена българската армия. Ти защо си мислиш, че това се подразбира?!? :unsure: Василий не преследва българската армия за да я унищожи. В планините на Македония не можеш да преследваш току-така, а императорът помни 986 г. Заради това е прекалено предпазлив. Василевсът преследва съвсем други цели. Той е човек с изключително остър ум, а на това отгоре към 991 г. е направил сериозен анализ на житейските си грешки след един разговор с Варда Склир.

Нека не нанасяме Наполеоновски стратегии и цели в Средновековието. На Василий няма кой да му даде генерално сражение след 1003/1004 г., и то не е фикс идея за ромеите. Пък и Самуил все пак не е бил глупак. Това е и причината императорът да не се стреми да преследва полевата[1] българската армия, а да завладява стратегически градове и опорни точки, т.е. да задушава постепенно българската отбрана.

[1] В този период българските сили не са събрани на едно място за да дебнат филанкишията, а по-скоро са разпределени на отделни големи (крупни) отряди от порядъка на по 4-5 000 души. При съсредоточаването си при Ключ 1014 г. нашата армия едва ли е надхвърляла 20 000 души.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Освен всичко друго Василий е боклук, по думите на един съфорумник тука от друга тема, защото няма деца!

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, айде сега боклук. Той е един от големите държавници на Средновековието. Ръката му стига от Сицилия на Запад, до Пътят на коприната на изток. Интересни са думите му, че "делото на живота му е обединяването на Империята и България в една държава" ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятелю Кирил, има сериозни епиграфски паметници, които доказват, че Самуил е македонски цар. Които удобно си порпуснал в изложението си. Поздрави.

Лугето уще во розетскиот камен од пред 77 иляди години се напишале, дека Самоил се самоосекял како арменец(т.е. чисти МАКЕДОНОИД)!!!

П.П. До авторот на темава

Цъл дис алт!!!

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D1%83%D0%B8%D0%BB

Тоже чек он тхе интернет фор ситес лайк крораина анд промацедония.

Редактирано от ganyo
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...