Отиди на
Форум "Наука"

Защо прабългарите НЕ са тюрко-алтайци? (И дали не са?!)


Recommended Posts

  • Потребител

Расате, не разбрах твоята теза с какво оборва моята - че една овца се изхранва от тревата порастваща за една година на 4 дка. площ(в климатични условия като посочените от мен)? Какво значение в коя точно равнина или хълм ще ги пасеш? Площта е важна!!!

Иначе тезата ти е интересна, но според мен да се пренасят пряко факти от 17/18/19-ти век към 7-ми не е съвсем коректно... Всеки народ в Европа е претърпял някакви изменения за тоя период.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 522
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Да местим ли темата в раздел Животновъдство :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинете , но сам се вкарахне в тази история и факта , че не правите разлика между географските условия в Северното Черноморие , Дунавската низина и Добруджа от една страна и Монтолия от друга , си е изцяло ваш проблем.

За мен изводът , който може да се направи е , че не могат да се използват данни от монголските пущинаци , за да се доказва малочислевост на българите в Добруджа например.И оттам да се хвърлят цифри от 5-10000 общо население - жени , деца , старци и 7-800 юнака-багатури.

Точно това се чудех, защо са тези аналогии с обширната Монголия. Украйна в днешно време е житница като Добруджа. Преди 1500г как е било. Дали и тогава не са се възползвали от големите реки за напояване и мекия климат - чисто разхищение на природните богатства си е това да се занимаваш изключително и само със скотовъдство, а и живота е много по суров при положение, че няма уседналост и не кореспондира с известните ни податки за многочислеността на българите.

7-800 юнака-багатури.

Не може да са прости багатури, за управлението на 10-15 говеда трябва да си най -малко канабагатурбагаинколобър

Редактирано от БатеВаньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да местим ли темата в раздел Животновъдство :tooth:

Стига бе, тъкмо почва интересната част... :happy:

Апропо - вие, пан хетман, по-щастлив ли ще сте ако допуснем да ни пробутват несъотносими към нашите дадености теории и не ги оспорваме? Това по-научно ли ще е? :hmmm:

Бат'Ваньо - и аз туй хортувам - писали са "изворите" за безчетните прабългари, за страшния им вид и нечовешка сила и т.н., ама нали пусто не подхожда на тюркско-славянските догми, всичко е зачеркнато и преправяно според нуждите на теоретизиращите!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинете , но сам се вкарахне в тази история и факта , че не правите разлика между географските условия в Северното Черноморие , Дунавската низина и Добруджа от една страна и Монтолия от друга , си е изцяло ваш проблем.

За мен изводът , който може да се направи е , че не могат да се използват данни от монголските пущинаци , за да се доказва малочислевост на българите в Добруджа например.И оттам да се хвърлят цифри от 5-10000 общо население - жени , деца , старци и 7-800 юнака-багатури.

Пиша бавно разчитайки че ти и исав ще четете бавно.

Данните които давам са за степите като цяло, не за Монголия.

Повтарям, не за Монголия.

Въпросната Монголия я добавих от мен за което искрено съжалявам и отново се извинявам.

Данните които Клящорни цитира са за степите, не за Монголия, повтарям........

Цифрата е общоприета и имам едно подозрение че не всички професионални историци са олигофрени както е наложеното тук мнение и че поне някой от тях са си дали труда да се допитат до някой агроспециалист за да изведът тези цифри като норма.

И така, имаме някакви данни за степите че брой глави добитък е между 9 и 19 на човек /без конете/.

Това е една усреднена цифра даваща някаква яснота за това колко добитък е нужно на едно степно скотовъдско население за да оцелява от подвижно сезонно скотовъдство, не е уточнено за кои степи става въпрос и за това цифрата е толкова плуваща.

Отново искрено се извинявам че съм споменал Монголия и моля това да бъде забравено, оттеглям думите си за Монголия и обещавам повече да не я споменавам.

Нека сега броенето на овце в Монголия да продължи......

пп

то бива инфантилизъм ма това си е направо децка градина, със всеки пост с който отговарям за монголия и уфцете усещам как ми умират една шепа мозъчни клетки

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да местим ли темата в раздел Животновъдство :tooth:

Глишев,

не ми бягай по тъч линията! Знам, че стопанската история е бич за тюрско-славянската теория за "претопяването", а и емоционално и подсъзнателно я свързвате с П.Добрев (който е специалист точно в този вид история) и щуротиите му, но все пак не може сериозна теория без сериозно обсъждане на икономическия й аспект (за което проповядва Рейвън поради същите страхове). Така че, стига да не се приказват пълни глупости в тази насока - ще си траете, ще си водите прилежно записки и накрая няма да остане нищо друго освен да си посипете главата с тюрска пепел. :tooth:

Редактирано от DendroaspisP
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев,

не ми бягай по тъч линията! Знам, че стопанската история е бич за тюрско-славянската теория за "претопяването", а и емоционално и подсъзнателно я свързвате с П.Добрев (който е специалист точно в този вид история) и щуротиите му, но все пак не може сериозна теория без сериозно обсъждане на икономическия й аспект (за което проповядва Рейвън поради същите страхове). Така че, стига да не се приказват пълни глупости в тази насока - ще си траете, ще си водите прилежно записки и накрая няма да остане нищо друго освен да си посипете главата с тюрска пепел. :tooth:

Правилното име на Стопанската история както изтъкваше професора който ми я преподаваше е Икономическа история и това е една изключително интересна и полезна дициплина, много е близка до моята специалност /икономическа социология / и двете дават много отговори на важни въпроси.

За това съм скептичен когато прочета някакви цифри в някакъв извор, първата ми мисъл веднага е - какво са яли тези хора?

С какво са се издържали, каква е икономическата база на обществото им, достатъчна ли е добавената стойност на произведеният от тях продукт да им осигури цитираната бройка население, как това население с тази икономическа база се придвижва по посочените локации и ред такива итересни въпроси.

Не подценявайте тази научна област защото тя наистина е много важна.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стопанската история е застъпена в общообразователната част на всички специалности свързани с Икономикса, но се разглежда по подробно при правистите. Когато минавахме през този предмет( проф. Саздов ) се акцентираше върху САЩ, Русия на колхозите и зараждането на Капитала. Наистина информацията относно дискутираните времена в темата се минава, просто за да се мине.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стопанските теми са интересни най-вече поради това, че ми се удава възможност да чета бавно, написаното от корифеите...(Приемам уточненията и въпреки, че мога и още да прецизирам теорията на учена "Х",се съгласявам с новата форма на допусканията - 9 до 19 "глави на глава" :bigwink: , особено ако се ограничим в долната част на диапазона... :biggrin: )

"Добавената стойност" на скотовъдството през 7-ми век по-ниска ли е била от тази на ултрадребното и разпокъсано родово земеделие, каквото евентуално са практикували славяните или другите потенциални и неромеизирани обитатели на Мизия? Такова земеделие без иригационни съоръжения и мелиорационни мероприятия, при неособено богатата гама от отглеждани култури доколко е превъзхождало отглеждането на добитък, ако изобщо го е превъзхождало? Подчертавам - питам във връзка с обезпечаването на храна за славяните, не ме интересуват ромеите и тяхното земеделие, техните мероприятия за подобряването на производителността и средствата за това! Обикновеното, примитивно земеделие на едно семейство от 8 (понеже такова приех за прабългарите!) какви ползи може да носи? Колко дка са в състояние да обработят 3-4 човека, с колко домашни животни те трябва да разполагат и какви? И какви средства за производство трябва да притежават?

Защото излиза, че приемаме за непосилно оцеляването на "голяма" (тоест повече от 50 000) маса прабългари "занимаващи се единствено" (а защо да е точно така?) със скотовъдство, а се приема за аксиома нормално съществуване на "море от славяни" ( на колко ще благоволите да фиксирате водите му?) които също имат нужда от "маро"... :bigwink: Та тия последните с какви методи и средства са се изхранвали? Нека не забравяме, че в Русия, в нейните западни части, след отмяната на крепостничеството е имало периоди на трайна нищета сред малоимотните селяни, които са оцелявали буквално с паница каша от елда дневно...в 19-ти век!!!

Ох, забравих - на Балканите е по-лесно да се прави земеделие... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стопанските теми са интересни най-вече поради това, че ми се удава възможност да чета бавно, написаното от корифеите...(Приемам уточненията и въпреки, че мога и още да прецизирам теорията на учена "Х",се съгласявам с новата форма на допусканията - 9 до 19 "глави на глава" :bigwink: , особено ако се ограничим в долната част на диапазона... :biggrin: )

"Добавената стойност" на скотовъдството през 7-ми век по-ниска ли е била от тази на ултрадребното и разпокъсано родово земеделие, каквото евентуално са практикували славяните или другите потенциални и неромеизирани обитатели на Мизия? Такова земеделие без иригационни съоръжения и мелиорационни мероприятия, при неособено богатата гама от отглеждани култури доколко е превъзхождало отглеждането на добитък, ако изобщо го е превъзхождало? Подчертавам - питам във връзка с обезпечаването на храна за славяните, не ме интересуват ромеите и тяхното земеделие, техните мероприятия за подобряването на производителността и средствата за това! Обикновеното, примитивно земеделие на едно семейство от 8 (понеже такова приех за прабългарите!) какви ползи може да носи? Колко дка са в състояние да обработят 3-4 човека, с колко домашни животни те трябва да разполагат и какви? И какви средства за производство трябва да притежават?

Защото излиза, че приемаме за непосилно оцеляването на "голяма" (тоест повече от 50 000) маса прабългари "занимаващи се единствено" (а защо да е точно така?) със скотовъдство, а се приема за аксиома нормално съществуване на "море от славяни" ( на колко ще благоволите да фиксирате водите му?) които също имат нужда от "маро"... :bigwink: Та тия последните с какви методи и средства са се изхранвали? Нека не забравяме, че в Русия, в нейните западни части, след отмяната на крепостничеството е имало периоди на трайна нищета сред малоимотните селяни, които са оцелявали буквално с паница каша от елда дневно...в 19-ти век!!!

Ох, забравих - на Балканите е по-лесно да се прави земеделие... :whistling:

Това са едни чудесни въпроси които си си направил като планче, поздравления за което.

Айде сега седни, започни да търсиш информация, направи едно що годе прилично изследване и ни го представи.

Ние ще те изчакаме да направиш това свое проучване и ще прочетем резултатите с интерес още повече че за славяните тук никой не пише и ние най сетне се радваме че ти ще се заемеш с тяхната икономика.

.......или очакваш някой да се втурне сега да ти отговаря на въпросите ?!

Стопанската история е застъпена в общообразователната част на всички специалности свързани с Икономикса, но се разглежда по подробно при правистите. Когато минавахме през този предмет( проф. Саздов ) се акцентираше върху САЩ, Русия на колхозите и зараждането на Капитала. Наистина информацията относно дискутираните времена в темата се минава, просто за да се мине.

Специално Саздов си акцентираше най вече върху Стамболов.

Този човек човек е предизвикал трйни психологически проблеми в безброй студенти, готина специалност ама така и не разбрах защо трябваше да наизустяваме тухлата на Л. Беров и икономиката на Белгия от 18 в.

Аз нямах проблеми при него, имам добри спомени и ще го запомня с една култова реплика от очните " Хитлер е единственият политик в световната история кйто е изпълнил предизборните си обещания".:biggrin:

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...или очакваш някой да се втурне сега да ти отговаря на въпросите ?!

Апселютно! След като срещу многочислеността на прабългарите има готови аргументи, би трябвало и за безкрайността на славяните да има такива...

Но аз ще се постарая и за тях да поднеса съответния анализ!

"Coming soon" както казват арменците... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

останах с впечатлението, че криването на темата в посока "добитък на калпак" е с основна идея "Възможно ли е територията на СВБългария да изхрани голяма маса хора" и за това писах в тоя дух, съжалявам ако съм разводнил дискусията. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Глишев,

не ми бягай по тъч линията! Знам, че стопанската история е бич за тюрско-славянската теория за "претопяването", а и емоционално и подсъзнателно я свързвате с П.Добрев (който е специалист точно в този вид история) и щуротиите му, но все пак не може сериозна теория без сериозно обсъждане на икономическия й аспект (за което проповядва Рейвън поради същите страхове). Така че, стига да не се приказват пълни глупости в тази насока - ще си траете, ще си водите прилежно записки и накрая няма да остане нищо друго освен да си посипете главата с тюрска пепел. :tooth:

Ама аз нямам нищо против стопанската/икономическата история :)

Просто не смятам, че тя има кой знае какво отношение по въпроса за езика и произхода на прабългарите. Ако щат и марсианци да са, а да са говорели юпитериански, пак са си били степен народ с бита и културата, типични за местата, от които идват - и за какви ли не народи. Разбира се, тук археолозите могат и да възразят нещо (примерно че даден тип металургия, архитектура или керамика обикновено съвпада с ираноезични народи), но пък точно такива неща не съм чел. Степната култура си е приблизително една и за готи, и за хуни, и за алани, сармати, авари, хазари, българи, маджари, кумани, татари... поне аз така смятам. И доколкото тюрко-алтайската теория е главно езикова, оставам леко безразличен към тукашните усилия да се изобрети бронираната ираноезична овца на прабългарите.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
езика и произхода на прабългарите

Хубаво е в крайна сметка да се дефинира термина "прабългари" - ние какво търсим под този термин? Носителя на етнонима, народа или групата народи или.......Чисто хипотетично носителя на етнонима може и да е само един човек, може да е цяло племе или пък група племена. Носителят на етнонима( личност ) има вероятност и да няма пряка връзка с народа - езикова и родствена. В друг случай, носителят( народ ) може да няма връзка със своя управляващ елит - езикова и родова. Ако наложим спрягания модел( въпросните прабългари са евентуално асимилирани??? от местното население) в Дунавска България към СВБ процесите няма причина да не са същите - в случая елита( който в този вариант) е пришълец( не е изключено да е чужденец - примери бол ) да се изгуби( подмени ) в "българското море"( по аналогия на славянското море ), така да се кажеhmmm.gifВ този случай, кои са прабългарите? Въпросното чуждо управляващо семейство или народа.

За да е по-ясно - примера с Хиксосите в Египет или каквато и да е подмяна на династия в средносрочен план. Не става дума за робство а за менажиране.

Редактирано от БатеВаньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво е в крайна сметка да се дефинира термина "прабългари" - ние какво търсим под този термин? Носителя на етнонима, народа или групата народи или...

Би трябвало този, който в духа на панславизма пръв го е въвел да го е дефинирал.

Според мен май-малкото е некоректно да наричаме основателя на Велика България Кубрат, както и основателя на днешната ни родина Дунавска България Аспарух - "прабългари".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека все пак да видим малка частица от територията на СВБ

И големите "степи" малко снимки качвам да не хабя място всеки има Google Earth

post-6570-037919100 1346266575_thumb.jpg

post-6570-045197300 1346266579_thumb.jpg

post-6570-031029400 1346266584_thumb.jpg

post-6570-097602800 1346266587_thumb.jpg

post-6570-051721600 1346266591_thumb.jpg

post-6570-099159600 1346266594_thumb.jpg

post-6570-071538000 1346266599_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Расате, не разбрах твоята теза с какво оборва моята - че една овца се изхранва от тревата порастваща за една година на 4 дка. площ(в климатични условия като посочените от мен)? Какво значение в коя точно равнина или хълм ще ги пасеш? Площта е важна!!!

Иначе тезата ти е интересна, но според мен да се пренасят пряко факти от 17/18/19-ти век към 7-ми не е съвсем коректно... Всеки народ в Европа е претърпял някакви изменения за тоя период.

Да съгласен съм,че всеки народ търпи някакво развитие.но правя паралел между "славяните" сърби и "тюрките" българи-според ортодокса първите трябва да са земеделци,а вторите скотовъдци-а то какво излиза-българите са основно земеделци,а сърбите-скотовъдци.

Казано с други думи според тюркската теория сърбите повече отговарят на профила описан в самата теория относно българите и обратно.

Като допълнение сърбите нямат "тип на съхраняване на житото" кръстено на тях(булгура) ;)

Тезата ми е проста-А именно ,че в Северният Понтик се създава българският етнос при смесването на два основни антропологични компонента -дошлите от Ферганският басейн памиро-алпийци и заварените тук понтиди.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека все пак да видим малка частица от територията на СВБ

Мироки,ти хубаво си постнал снимка на Тырныауз :) ,но Гадло например определя мястото на българите и Кубратова България другаде

post-6898-030112600 1346306399.txt

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А конската планина къде е?

А, защо се казва планина? А не конската равнина например. Очевидно не е било степ.

Т.е. терена не е само степи, както някои казват.

Българите освен в планината, както спомена Рейвън са ги намерили по двата бряга на Дон, повечето снимки са точно от там. И си личи пресечена местност. Има и равнина и гора и реки, точно каквото му трябва на човек. При това и зеленина, че някъде има реки но в пясъкът.

Все пак българите са споменати между Черно и Касписйко море. Както и в близост до Азовско.

Като уточним точният има ареал, можем да коментираме със точност.

А и статията за Молдова и Украйна ( в другата тема) е крайно интересна и дава други археологически сведения, но нямаме достъп до артефакти за съжаление, вероятно някой имат, ако може и малко материал да публикуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам точно, но "модерната" археология, и други дисциплини са се излюпили около Наполеонавата ера.

Той бил първият който с редица учени /и наверно банкери/ систематично, организирано ограбва всички от него завоювани държави. Не само злато и скъпоценности ами и библиотеки и и други артефакти носи с по стотица каруци в Франция....

От тогава тези дисциплине имат силна връзка към националната и дневната политика. Затова не могат и до ден днешен да изкарат един сравнително реален подход на събитията в Европа от след римските времена....

Например когато писах за същинските мотивации за нападането на Русия от страна на французите получих най-малка внимание....Подигравки, бъзикане повече.:biggrin:

Но никой, повтарям никой не ми писа лично или публично, че Шкуби проверих наистина Русия е най-големият производител на доброкачествен коноп, проверих наистина 90% от корабите на Англия се снабдяват с въжета и платна правени от руски коноп, Шкуби проверих наистина по това време на по две години трябва да се поднови 100% въжетата и платната защото изгниват от морската влага.....Че в това посредничат "неутралните" САЩ кораби които англичаните конфискуват и им предлагат бизнис, че ако донесът конопа ще им платят в злато, ако не, губят и корабът и стоката си.

Никой, нито спец. икономическа история, нито спец. по морско плаване, нито спец. по история.... не си взе зорът да се порови.....и каже какво и намерил. :post-20645-1121105496:

А продължават да ни учат, че Наполеончо затова напада Русия защото тя нарушава ембаргото и КУПУВА стоки от Англия......:vertag:

Така, че може да се усуква за най-баш-нация за след ромейските времена, че е тази, на чиито форум се обсъждат "научно" и винаги цитирани "аутентични" гръцки, римски източници, в Русия -руснаците, в Сърбия-сърбите, в Румъния-румънците, в Унгария- унгарците, итн. През същото време другите трева пасели, са били примитивни, първобитни общества.....:tooth:

:punk: :punk: :punk:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А конската планина къде е?

А,то и в Дагестан Балкани /планини/ има :bigwink: Кой знае,арменският летописец може да се е пробвал и в лингвистиката...:)

Въпросът е,че след идването на хазарите е имало разместване на различните групи население.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Показвам просто, че това е плодородна земя с разнообразен релеф,

в състояние да изхрани много хора. ( повече от подобни размери страни с пясъци да речем или ледени полета на славяните по Вистла) Освен допълнителните занаяти и търговията, която са правели. Все пак е споменато, че са допуснали строенето в този район на гръцки градове с цел търговия, значи е имало продукция. Която търговия увеличава шанса за добра популация.

пп. И тези планини са с растителност - зелени.:bigwink:

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, чак пък "ледени полета" по Висла :) Това е преувеличено.

Ако отворим "История на Иран" от Жан-Пол Ру, ще намерим едно много хубаво твърдение: широките евразийски степи периодично преживяват демографски скокове, което води до вълни от номадски нашествия към Китай, Иран и Европа.

Бих уточнил, че става дума конкретно за Средновековието, когато градската демография още не е надвила извънградския начин на живот. След всяка номадска вълна следва период на затишие, в който степните народи си възвръщат демографския баланс и подготвят нова вълна. Така или иначе, тази теза на Ру е лесно доказуема и позволява да приемем, че степите наистина могат да бъдат родина на многобройни (по средновековните мерки) народи.

Отделно, разбира се, когато говорим за степи, не трябва да си представяме само и единствено непрекъсната тревна равнина. В степите има, то се знае, и планини, и гори, и реки. Най-малко по самите им граници. Има, естествено и пустини, а дори и постоянни селища. Има установени маршрути, ловни полета и пасища на отделни народи и династии. Степта не е "празна", нито изцяло еднородна. Просто е пространството на определен начин на живот. Културен "свят" създаващ определен бит и определени връзки. Точно като Сахарската пустиня в Африка, Големите равнини в Северна Америка, "германския лес" или дори като добре познатото Средиземноморие, около което сме "наклякали като жаби около блато" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Апселютно! След като срещу многочислеността на прабългарите има готови аргументи, би трябвало и за безкрайността на славяните да има такива...

Но аз ще се постарая и за тях да поднеса съответния анализ!

"Coming soon" както казват арменците... :biggrin:

Ако се погледне трезво и непредубедено, като се претеглят характеристиките при "славяните", относно разселването им във всички посоки, ще се окажат по-номади от "номадите българи". На мнение съм, че колкото малко са доказателствата, толкова анализите са безобразни - анализа му е майката.

Ето пример:

Теорията се подкрепя най-вече от следното:
  • Достигналите до нас образи на прабългарски войни и особено този, запечатан на златното съкровище от Наги сент Миклош[4], в музея във Виена. Произходът на тези артефакти безспорно е определен като прабългарски.[5]Макар някои декорации да са с иранско влияние, съществено е, че образът на воина определено е на тураноид със смесени европеидно - монголодни черти. Ненаучно е да се твърди че виртуозните прабългарски майстори не знаят как изглеждат едноплеменниците им и ще си позволят да накарат хана си, защото очевидно златните предмети са изработени за тържествен хански сервиз, да сипва вино на своите гости от златна кана, на който е за прослава е изобразен победоносен воин не със свои, а с чужди антропологически черти т. е. на враг! Същото е положението с намерения скелетен материал, еднозначно определен като прабългарски, а не славянски, византийски или на някъкъв друг етнос, с който е живяно съвместно: в него европеидните черти са примесени с монголоидни белези. Пример е черепът на ичургубоила Мостич.[6]; Опитите на образите на прабългари в миниатюри в по-късни византийските и др. ръкописи да бъде приписана документална стойност са дълбоко некоректни, защото те са създадени векове след изчезването на прабългарите като обособен антропологичен тип в България, не представят реалистично реални лица, а са стилово подчинени на каноничната образност и стереотип на този жанр целящ религиозно-политическо внушение.

  • стопанските, военните и битови особености на народа са практически идентични с тези на повечето конни номадски народи от хунско-тюркската група, за което има достатъчно сигурни доказателства. Включително размера на лагера-крепост Плиска, предвиден да побере и защити практически цялото племе заедно с конете им. Това от друга страна може да ни даде указания за числеността на прабългарите, прекосили Дунав и да обясни смисъла на думите „...постави войски срещу славяните...“ с това как са се чуствали тези конни войни сред славянското население. Показателен е и фактът, че както Крумправи победна чаша от черепа на победения силен враг - император Никифор I Геник, така и печенегите правят същото с черепа на завоевателя на Преслав княз Святослав Игоревич и в двата случая се изпълнява стар военен обичай разпространен сред хунско-тюркските народи;

  • части от езика, държавната и военна организация. Лингвистичните данни в съвременния български език и във всички останали оцелели до днес населения, произхождащи пряко от прабългарите и определящи се като такива: и в Поволжието, и в Кавказ, и в Добруджа еднозначно определят основата на езика към хуно-тюркските. Това важи и за някои известни ни прабългарски имена. Държавната и военната организация, терминология и практики се признава от всички авторитетни учени, че са с хуно-тюркски произход;

И по трите точки висят въпросителните. Те са недоказуеми. И какво се приема тогава. Кое му е безспорното в случая. Прилича си отвсякъде на стъкмистика.

Съкровището може да е просто трофей.

Стопанските, военни и битови особености се отнасят горе - долу за всички обитатели на централна и източна Европа.

А това, че дадено име или надпис е било срещано на другия край на Европа, не означава абсолютно нищо. Взаимоотношенията и взаимовръзките между народите ги е имало - никой не е живял в изолация, това няма как да стане. Единственото по различно от сега е, че информацията е текла по-бавно и комуникацията не е била на ниво - това си личи от предаването на лични Имена, имена на племена и народи, местности, и др. според личните виждания и познания на отделните автори и нивото им на владеене на използвания език( писменост ), в случаите - гръцки и латински.

Редактирано от БатеВаньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И още нещо във връзка с военната терминология. Как се вписват Крумовите "Стратези" във военната йерархия? Имат ли аналог в "многото прабългарски(изключително прабългарски)" титли?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...